vallig een buitenlander, dan kan hem het werk niet onthouden wordenanders zou het buitenland spoedig ophouden in te schrijven, hetgeen in het nadeel der belastingschuldi gen zou zijn. Overigens zijn in de laatste jaren de meeste werken door Nederlanders en stadgenooten uitgevoerd. De rechtbank te Rotterdam heeft in de bekende zaak van de stoombootmaat schappij //De Oude Maas" tegen den schip per van de stoomboot Zeemeeuw de vordering toegewezen en de gedaagden in de kosten veroordeeld. In den nacht van Maandag op Dins dag heeft men bij den horlogemaker Salo mon te Vianen a. d. Lek beproefd in te breken. Eene glasruit werd ingedrukt, doch het geraas der vallende scherven trok de aandacht van een paar nachtwachtsdie het geluk hadden den dief in hechtenis te nemen. De nieuwe onderneming Bloemendaal- Overveen-Haarlem-Tram-Omnibusmaatschap pij, gevestigd te Haarlemwelke heden haar dienst opentheeft gisterennamiddag een proefrit gehouden, welke door een aantal autoriteiten en genoodigden werd bijgewoond. Deze goed georganiseerde onderneming zal in een lang gevoelde behoefte voorzien. Terwijl bij gelegenheid van de 109 de algemeene vergadering van de Maatschappij ter bevordering van nijverheid, te houden te Haarlem van 12 tot 16 Juli a. s.de Hout van wege het gemeentebestuur wordt verlicht, is de directie der Uaarlemsche gas fabriek D Imperial Continental Gas-Ascocia- tion" voornemens, als bewijs van sympathie voor de genoemde Maatschappij, den voor gevel van het Paviljoen te illumineeren. Deze verlichting zal uit meer dan 10,000 spruiten bestaan en een grootsch effect maken. Te Amsterdam is opgericht eene *Ne- derlandsche vereeniging van Spoorwegamb tenaren". Terstond zijn reeds 4-0 ambtenaren toegetreden. Het doel is, volgens art. 1 der statuten, het tot stand brengen van eene nauwere aaneensluiting van de ambtenaren der verschillende spoorwegmaatschappijen, ten einde gezamenlijk in aller belang werk zaam te zijn. In een winkel van mode-artikelen op den Nieuwendijk te Amsterdam pleegde eene dienstbode gisterenavond oplichting door op naam van eene dame, in de buurt wonende, kostbare zijde, kant en fournituren in te koopen. Nog vóór de dievegge zich voorgoed met het ontvreemde verwijderd had, werden heimelijk bij deze dame inlichtingen gewon nen, de misdaad kwam toen aan het licht en men spoedde zich naar den winkel terug waar de oplichtster in hechtenis genomen weid. Volgens den Haagschen correspondent der Zaanl. Ct. is door ongeveer 80papaas aanvrage gedaan voor plaatsing van hun zoons, te Breda of te Willemsoord, hetzij bij de belastingen, posterijen en registratie, terwijl slechts een dikke honderd plaatsen open zijn. Uit Baarn seint men van gisteren aan het Hbl.Hoewel Z. M. de koning zijn verlangen had te kennen gegevente Baarn bij zijn komst te Soestdijk niet feestelijk te worden begroet had hij toegestaan als am bachtsheer van Baarn te worden verwelkomd, en Baarn heeft dit welkom heden op luister rijke wijze gebracht. Overal wapperden de vlaggen, en de gansche omtrek van het op de terrassen door honderden ingenomen sta tionsgebouw was door bijna heel de ge meente bezet; files van equipages en rijtui gen stonden langs de wegen geschaard. Kin deren op estrades zongen het koninklijk ge zin het welkom toe. Dit geschiedde zoowel bij de kolossale en smaakvolle eerepoort van groen en bloemen bij het station, als op een punt bij de villa van den heer Nienhuys, bij het lustslot te Soestdijk. Op deze plaat sen werden der koninginwelke een grijs reistoilet droeg en het allerliefste prinsesje, smaakvol in het wit gekleed, ruikers uit lieve kinderhand aangeboden. Het koninklijk gezin kwam te 3.55 aan en stond bij aan komst op het balkon van den salonwagen. Slechts even werd het door den burge meester begroet en reed daaina in feestelij- ken tocht naar Soestdijk. De muziek der Utrechtsche schutterij liet zich aan het sta tion hooren. Het was een echt landelijk schouwspel met de driekleur overal tusschen bet heer lijk groen en de geurende bloemen, terwijl een talrijke menigte zijn koning en ambachts heer, zijn koningin en auibachtsvrouwe met de aanminnige prinses, die zoo lief en vrien delijk rondkeek en groette, met luide blij ken van eerbied en gehechtheid, en zeker ook van innige tevredenheid dat het fraaie lustslot weder aan zijn bestemming gaat be- •ntwoordeubegroette. Van het balkon van het paleis reeds groet ten HH. MM. de juichende menigte toe. De koning ziet er zeer goed uit, de bad kuur heeft bfffkbaar goed gedaan. Ook aan het station werden bouquetten aangeboden. De eerepoort was feestelijk verlicht. Vóór het geïllumineerde Hotel-Zeiler gaf de Utrecht sche schutterij een muziekuitvoering en werd vuurwerk afgestoken, \elen uit de omliggende gemeenten en ook uit Amsterdam en Utrecht woonden de feesten bij en de laatste avond- treinen waren overvol. Volgens den regenmeter der rijks- landbouwschool, bedraagt de gevallen hoe veelheid regen over de maand Juni 126.5 mM., tegen 33.5 mM. over dezelfde maand van 1885. De slechte gewoonte van veel kinderen en ook van ouderen van dagen, om bij het verrichtten van naaiwerk of anderzins spel den in den mond te nemen, had te Zeve naar dezer dagen een slachtoffer kunnen eischen. Het dochtertje van den heer M. had bij ongeluk een tamelijke groote speld doorgeslikt, welke zich na twee dagen, tot groote blijdschap der ouders, langt natuur lijken weg verwijderde, hetwelk wel als een zeldzaamheid mag worden aangemerkt. {De Poet). In den nacht van den 17deu op den lSden Januari jl. werd eene alleenwonende 71-jarige juffrouw te Pingjum opgeklopt. Vragende, wie daar was, kreeg zij ten ant woord: vier arbeiders, die een gulden vragen. Zij gaf een gulden, maar dan moesten ze ook dadelijk heengaan. De mannen kwamen ech ter spoedig terug, sloegen nu een paar ruiten stuk, trapten en schopten tegen de deur, waardoor deze scheurde, en eischten thans 20 gulden. De juffrouw antwoordde, dat ze dan morgen bij dag moesten komenmaar nu luidde het: neen, geef ze maar spoedig, anders steken we je huis in brand en als we bij je komen r dan gebeurt er meer. Uit angst heeft de juffrouw toen acht rijksdaal- den gegeven; maar zij had den woordvoer der aan zijne stem herkend en deelde haar buurman daarna het gebeurde meê. De recht bank te Leeuwarden verklaarde de 4 mannen, een veerschipper en 3 arbeiders uit Pingjum, schuldig aan bedelarijin verbindingen veroordeelde hen tot 3 maanden celstraf. Zij kwamen hiervan in appèl; drie hunner om eene zachtere straf te vragen en één omdat hij beweerde onschuldig te zijn. Het O. M. bij het hof te Leeuwarden requireerde echter bevestiging van het vonnis, en het hof heeft nu geoordeeld, dat de straf, om de hoogst brutale wijze, waarop het feit gepleegd is, zelfs te licht was, niet in verhouding tot het ernstigste van het misdrijf, en voor ieder hunner de straf op 6 maanden cel bepaald. Men schrijft aan de Middelb. Ct.Nu sedert 1 Juni de kustvaart tusschen Duit- sche havens voor Nederlandsche schepen weder vrij gekomen is, is er in de Rijnha vens vraag naar scheepsruimte, en wel voor onze Nederlandsche zeetjalken, die sedert de uitbreiding der stoomvaart eeu grooten werkkring verloren hebben. Zoo vraagt de heer Carl Breuer te Bochum in Westfalen, een der voornaamste exporteurs van giet- cokes en kolen, die ook over Nederlandsche havens, en o. a. zooals wij meenen over Vlissingen, soms ladingen verscheept, tjalk schepen om te Ruhrort en Duisburg naar Dantzig, Memel, llbing, Stettin, Gothen- burg, Stockholm, Malmoe enz. te laden. Daar de kosten van het spoorwegvervoer naar de zeehavens hierdoor vervallen en ook de overlading in genoemde 2 Rijnhavens spoediger en aanmerkelijk goedkooper ge schieden kan, zijn de vrachten nog al tame- lijk goed, zoodat voor onze schippers nu eene nieuwe bron van bestaan zich opdoet. Na een tienjarige procedure heeft het gerechtshof te 's lJertogenbosch in de zaak der firma G. Tielens ainé et fils, tegen den heer Eduard De Beaumont te Maastricht, jl. Maandag arrest gewezen. Er bleef nog tus schen partijen een geschil over de vraag, of drie wissels voor een bedrag van 15,000 fr. in het debet van den heer De Beaumont moesten blijven de rechtbank had die vraag bevestigend beantwoord. Doch het hof heeft bij een zeer uitvoerig gemotiveerd arrest, op grond van de bescheiden, de verklarin gen der getuigen in verband met de om standigheid dat men reeds vier wissels voor een bedrag van f19,600 insgelijks had laten varen, als onverschuldigd, zoovele gewich tige vermoedens aanwezig bevonden, dat de appellant De Beaumont tot den suppletoiren eed is toegelaten. De schuldeischers der firma Tielens kun nen nu weldra de definitieve regeling van den boedel tegemoet zien. Gepleit voor den appellant door mr. Tri pels, en voor de firma Tielens door mr. Haex. Een der vermakelijkste gemeenteraden ▼an ons land, zoo niet de vermakelijkste, is en blijft zeker die van Breda. Dank zij' de o «u ~wtk.. tt. nauwgezetheid, waarmede de verslaggever der N. Bred, en Ooslerh. Ct. opteekent al wat door de lieeren gesproken wordt, en in denzelfden pikanten vorm, kan men zich '8 wekelijks vergasten aan een half do zijn kolommen prettig gekeuvel, slechts zel den ontaardende in vijandige schermutselin gen, tusschen den edel-achtbaren voorzitter en de leden. Dat het daarbij niet parle mentair kan toegaan, zal men gereedelijk begrijpen; er heerscht een saus gêne, een ongedwongenheid in de debatten zooals wel licht in geen andere gemeente. Ten bewijze een kleine bloem lezing" van het verslag der jongste zitting Er is een missieve ingekomen van den heer Wittouck, beetwortelsuikerfabrikant, waarin deze, zoo de gasprijs niet vermin derd wordt, dreigt zelf eeu gasfabriek te zullen oprichten. ,Aan dat dreigement," doet de voorzit ter opmerken, hecht ik niet de minste waarde, want als hij daar bepaald voordeel in zag, zou hij het toch niet nalaten, mijn heer Wittouck moet niet denken, dat hij met naaimeisjes te doen heeft." Men behandelt de conversie der stede lijke schuld. De heer Van Mierlo is van oordeel, dat in ieder geval alvast een com missie van voorbereiding zou kunnen wor den benoemd. yllet komt mij voor", zegt de geachte voorzitter, vdat men burgemeester en wet houders al gauw heelemaal achter de bank zal smijten". Aan de orde it de rekening der gemeen tereiniging over 1885. Naar aanleiding van eenige opmerkingen dienaangaande, verklaart de voorzitterrdat men op het punt van vaecaliën zóó fijn wordt, dat al gauw als verliespost zal worden aangenomen niet datgene wat gestort wordt uit de kas maar uit de ton Nu mogen sommigen beweren, dat deze losheid van toon wel wat al te los isdat het de spuigaten uitloopt, de leden van den Bredaschen gemeenteraad denken er blijk baar anders over; ten minste achter de eerste en de laatste der geciteerde uitdruk kingen staat //hilariteit", en ook hier zal wel waar zijn^j'ai rime voilé désarmé." (Tijd.) Ook te Lage-Zwaluwe heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan. Aan de ijverige nasporingen der plaatselijke politie en der maréchaussées van Moerdijk is het te danken, dat het dier, na eenige uren jacht er op gemaakt te hebben, is doodge schoten, zonder dat persoonlijke ongeluk ken zijn te betreuren, hoewel verscheidene andere honden zijn gebeten. '«CHAVKNHACiE. Door Z. M. is benoemd tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal, gedurende de buitengewone vergadering der staten-generaal, die zal aanvangen op 14 Juli 1886, jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga, lid van die kamer. Door Z. M. is mr. H. L. Drucker, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de rijks-universiteit te Groningen, benoemd tot rechter-plaalsvervanger in de arrond.-recht- bank aldaar, ter vervanging van mr. W. Tonckens J.Lz.eervol ontslagen, en is aan den benoemde vergunning verleend om de betrekking van rechter plaatsvervanger tege lijk met zijn hoogleeraarsambt te bekleeden. Door Z. M. zijn de commissiën, die met ingang van 1 Augustus 1886, gedu rende éeu jaar belast zullen zijn met het af nemen van de practische examens van arts en tandmeester, vermeld in de artt. 2 en 8 der wet van 25 December 1878 Stbl n°. 222), samengesteld als volgt, en mits dien benoemd: van de commissie welke zitting zal houden te Leidentot lid en voorzitter, dr. T. Zaaijer, hoogleeraar te Leiden; tot lid en secretaris, dr. D. Doijer, hoogleeraar te Leiden; tot leden: dr. A. E. Simon Thomas; dr. G. D. L. Huet; dr. S. S. Rosenstein; dr. J. E. Van Iterson JAz., dr. E. A. Van der Burg; allen hoogleeraren te Leiden, en dr. C. L. G. Becht, te 's Gravenhage. Door Z. M. is bevorderd tot baas der schilders bij 's rijks werf te Amsterdam, de commandeur der 1ste kl. der schilders bij die werf J. F. De Leeuw; en benoemd bij 's rijks werf te Willemsoord, tot teekenaar der 1ste kl. H. D. Van der Laag, en tot teekenaar der 2de kl. C. H. Janszen en J. K. Labout, en is aan dm commissaris der loodsen te Amsterdam, J. J. Den Herder, op het daartoe door hem gedaan verzoek wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag verleendbehoudens aanspraak op pensioen de commissaris der loodsen te Terschelling, W. Horst Pzn.in gelijke betrekking over geplaatst naar Amsterdam; de commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loods gelden op Vlieland, J. D. Gerritse, als commissaris der loodsen overgeplaatst naar Terschelling; benoemd tot commissaris der loodsentevens ontvanger der loodsgelden op Vlieland, de heer A. H. Sap, gewezen scheepsgezagvoerder. Door Z. M. is de met verlof in Europa aanwezige kapt. der inf. van het leger in Ned.-Indie J. A. F. Cramer, we gens lichaamsgebreken, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Een bewoner van de Hekkelaan alhier, zekere D.en zijne vrouw, hebben hunne 5 jonge kinderen verlaten Het burgerlijk armbestuur heeft zich de kleinen aangetrok ken en voor hunne verpleging gezorgd. Ten huize van den bierhuishouder R., aan de Schedeldoek haven alhier, zijn eenige gouden voorwerpen ontvreemd. Een logeer gast, S.is als verdacht van den diefstal aangehouden en naar bet huis van arrest overgebracht. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIË. De werkliedenpartij besloot, het ver bod der manifestatie op 15 Aug. tetrotsee- ren. Honderdduizenden proclamaties zullen de werklieden tot deelneming aansporen. ENGELAND. Bij de verkiezing voor een lid van het parlement te Colchester is de heer Trot ter (conservatief), gekozen met eene meer derheid van 295 stemmen, tegen den heer Cawston liberaal der partij-Gladstone. Het Parnell-comité te New-York heeft weer 10 000 dollars gezonden, dat is 28.000 ds. in 3 weken Het comité te Brooklyn bracht in dien tijd 14.000 ds. bijeen. FRANKRIJK. Na afloop van den ministerraad heeft generaal Boulanger, minister van oorlog, aan generaal Saussier een brief geschreven, waarin hij dezen verzoekt den post van com mandant van Parijs te behouden. Genoemde minister heeft tevens een brief gezonden aan generaal De Courcy, waarin deze berispt wordt over zijn schrijven aan de Événement. De minister heeft gelast, dat deze berisping in den staat van dienst moet ingeschreven worden. In de kamer is eene interpellatie aan gekondigd over het schrappen uit het kader van het leger van Juachim Murat en zijn zoon. Prins Joachim Murat is namelijk slechts door huwelijk verwant met de Bonapartes. Hij en zijn zoon Napoleon dragen den titel van Hoogheid. Beiden hebben hun ontslag gebracht voor den raad van state. Bij het ministerie van marine is be licht ontvangen van het aanstaand vertrek van een Chineesch eskader naar Europa. Dit eskader zal bestaan uit twee pantser schepen, de Wei Youen en de CJien Zuen, en worden gecommandeerd door den Ghi- neeschen admiraal Ting. Het zal de eerste maal zijn, dat Europa met zulk een bezoek wordt vereerd. Paul Bert, de resident-generaal van Tongkin en Annarahad zich zeer veel voor gesteld van een oogopeiatie aan de koningin moeder van Annam, die blind is, te voltrek ken. Alleen een vrouw mocht volgens de regelen der Annamsche hofetiquette deze taak op zich nemen. Mme Ribart, doctor in de medicijnen en bekwaam oogarts, die Paul Bert op zijn tocht vergezelde, verklaarde zich daartoe bereid. Alvorens de koningin- moedei van den cataract te bevrijden, be wees zij haar bekwaamheid aan eenige oude mandarijnen, eveneens blind. Alle operaties gelukten uitstekend en Mme Ribart zou zich naar de koningin-moeder begeven. Daar zij echter ongesteld was, verzocht zij uitstel. De ongesteldheid der jeugdige Fransche vrouw, hevige dysanterie, maakte noodig, dat zij in het hospitaal te Quang Yen moest opgenomen worden, waar zij volgens de laat ste berichten is overleden. De heer Pierre Van Wickevoort Crom- melin, de bekende luchtreiziger, is te Passy bij Parijs overleden. SPANJE. Eenige ongeregeldheden hebben te Aranjuez plaats gehad bij gelegenheid van de stierengevechten. De gendarmerie nam eenige muitelingen gevangen. De orde is hersteld. DIJITSCULAND. Uit Ems komen voortdurend de beste berichten omtrent den gezondheidstoestand van den keizer. De ruim 89 jarige monarch is den geheelen dag in beweging, na vooraf de regeeringszaken punctueel te hebben afge daan. Verschillende aanzienlijke personen worden telkens aan de keizerlijke tafel genood| De Beiersche landdag is gisteren door den prins-regent, in tegenwoordigheid van alle prinsen, ministers, gezanten en hoog-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2