rn^é derij heeft daarna haar verlangen publiek gemaakt, en er verschenen 200 sollicitanten, uit welke zij een derden stuurman gekozen heeft. Door wijlen ds. W. Th Van Griet huizen, onlangs te Rotterdam overlede is aan de Hervormde diaconieën te Bunnik en te Waddingsveen elk een legaat van f 300 vermaakt, vrij van successie. Mr. G. M. Van der Linden, lid van de tweede kamer voor Dordrecht en deken der orde van advocaten hij den hoogen raad, herdenkt heden den dag, waarop hij vóór 50 jaren voor de eerste maal als advocaat optrad. Te Gorinchem zal, van wege de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, eene algemeene tentoonstelling van vee, werkt ui- o gen en voortbrengselen van 9 tot 14 Sep tember a. s. gehouden worden. Niet minder dan 47 sollicitanten heb ben zich aangemeld voor de vacante onder wijzersbetrekking te Strijenjaarwedde f 500. Vóór weinige jaren meldden zich, op eene jaarwedde van f600 slechts een paar candi- daten aan. Naar de N. R. C. verneemt, is de heer A. D. Van Seters, lid van de firma Van Ilattum, Van Seters C°.aannemers van een gedeelte van het Panama kanaal gisteren in het vaderland teruggekomen. De gezondheidstoestand aldaar moet nog al iets te wenschen overlaten. - ln de restaurant-wachtkamer 2de klasse van het Centraalstation te Amsterdam deed zich Dinsdagavond een curieus geval voor. Eenige onzer voornaamste vischhandelaren hadden zichtegen het oogenblik dat het eerste zeebanket uit Vlaardingen per spoor zou aankomen, naar 't station begeven, oui de lekkernij persoonlijk in ontvangst te ne men. Het wachten moede, begon men door de zaal te drentelen, toen een van hen voor 't buffet Kwam, en aldaar reeds de nieuwe haring, met kleine vlaggetjes versierd, te koop zag aangeboden. Op de verbaasde vraagvan waar die haring kwam, of het geen schotsche, of ze inderdaad van de eerste bezending waswerd door den restaurateur toestemmend geant woord, en nog wel door de heeren kenners het waarmerk van herkomst te toonen. Hij had nl. voor geld en goede woorden een kleine bezending een trein vroeger weten te krijgenalleen om de primeur voor Am sterdam te hebben. {T'jd-) Dinsdag is met eene der nieuwe boo ten die de stations Stavoren en Eukhuizen zullen verbinden, een proeftocht gehouden. Naar men verneemt, heeft de overvaart in 59 minuten plaats gehad. Dit zou nog 16 minuten zijn binnen den tijd, bij de aan besteding der booten vastgesteld. Te 's Graveland zijn op het buitenver blijf Westerveld" 7 jongen geboren van een (Amerikaanse!)) struisvogelpaar. Nog nooit hebben, voor zoover men zich herinnert, in ons land dergelijke vogels gebroed. (iV. v. d. D) Volgens de Arnh. Ct. heeft mej. Schlin- geman zich met een request om gratie tot den koning gewend. Evenzoo Kloppers; deze laatste bevindt zich sedert zijn arrestatie in September 1885 onafgebroken in hechtenis. 26 Januari 1885 werd hij door de reclit- bauk te Arnhem tot een jaar cels'raf ver oordeeld. Deze straf, sedert bevestigd, wordt gerekend te zijn ingegaan met den dag der eerste uitspraak, zuodut 26 Januari a. s. zijn straftijd geheel verstreken zal zijn. Zells zou, bij eene zoo uitvoerige procedure als in dit strafproces werd gevoerd, het geval zich hier zeer goed hebben kunnen voord ien, dat K.na bij einduitspraak te zijn veroor deeld terstond daarna in vrijheid zou moeten worden gesteld. De vier maanden preventieve hechtenis, door K. oi.dergaan voor het eerste vonnis, mogen echter volgens de bestaande strafwet geving niet bij de opgelegde straf in min dering wordeu gebracht. Anders is dit, ge lijk men weet, in het nieuwe Strafwetboek, dat in September a. s. in werkiug zal treden, geregeld; daar wordt aan den rechter de bevoegdheid gegeven om bij de uitspraak te bepalen, dat de tijd door den veroordeelde in verzekerde bewaring doorgebracht, voor de tenuitvoerlegging van de hem opgelegde gevangenisstraf, bij de uitvoering der straf geheel ot' gedeeltelijk in mindering zal wor den gebracht. In dat geval had dus K. reeds in September weder op vrije voeten kunnen gesteld worden. De voortvluchtige kantoorbediende D. V. d Steen uit Nijmegen heeft zich Maan dag jl. in gezelschap van den gedeserteerde!! korporaal Gulikers te Coblenz opgehouden, werwaarts zij zich over Keulen hadden be- gevrn, en van waar zij voornemens waren naar Ems en vervolgens naar Zwitserland te gaan. De andere jongelingdie aanvankelijk zon der kwaad te vermoeden, met Van der Steen was medegereisd, heeft hem onmiddellijk verlaten, nadat het hem duidelijk was ge worden, dat V. d. Steen op oneerlijke wijze in het bezit van geld was gekomen, en is reeds in de ouderlijke woning teruggekeerd. De beeltenis van den gepensionneerdeu generaal Luymes, onlangs uit O.-I. gerepa trieerd, zal in eene der zalen van het iustr.- bataijon te Kampen worden opgehangen, als eene herinnering aan het feit, dat hij de eerste is, die zijne loopbaan aan die school is begonnen en het tot dien hoogen rang heeft gebracht. Enschedé heeft feestgevierd ter eere van de benoeming van den burgemeester, den heer T. Van der Zee, tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Sere nade, optochten met muziek en receptie werden gehouden. Als curiositeit wordt medegedeeld, dat bij de verleden week te Zieriksee ge houden landbouwfeesten o a. ook een lucht ballon zou opgelaten worden, doch dat dit door de politie verboden is, en wel op grond eener zeer oude wetsbepaling of ver ordening, naar men zegt uit den tijd toen de luchtballons pas uitgevonden waren. Even als dat in Noord Brabant het geval is, bestaat ook het voornemen in Limburg eene provinciale belasting op paar den en trekdieren in te voeren, ter vervan ging van de tolheffing op de provinciale wegen. NÜIUVEVIIIGE. Door Z. M. is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekellenach ter hunne namen vermeld A. Herschel Bzn. te Amersfoort, tabakshandelaar, ridder van de Koninklijke Militaire orde van Onzen Heer Jezus Christus vau Portugal; dr. M. J. Kribs, te Sittard, genees-, heel- en ver loskundige, ridder der orde van den Heili gen Gregorius den Groote, waartoe hij door den Z. 11. den Paus is benoemd; B. De Jonge, te Groningen, koffiehuishouder en agent eener bierbrouwerij (vroeger zeekapi tein), het kruis 1ste kl. voor diensten op zee, hem door den koning vau Spanje in November 1885 geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot burge meester van Culenborg jhr. mr. L. Schorer; van Ossenisse J. F. Rossel; en tot commies der posterijen 4de kl. A. W. Van Oordt, thans surnumerair der posterijen. Door Z. M. is aan den heer F. Ilof- raann eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Palermo. Door Z. M. is aan Rudolf Cohausz, geb. te Boiken in Westfalen, vergunning verleend de geneestkunst uit te oefenen op Nederlandscbe zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland, stiptelijk nakome. BUITENLAiNDSCHË BERICHTEN. E\te;LA D. De prins van Wallis begaf zich in gezelschap van zijne gemalin en twee zijner dochters in groot gala naar de in het oost einde van Londen gelegen Mile End Road, om er de ceremonie te leiden van liet leg gen van den eersten steen voor het groote nieuwe palei» voor volksvlijt, waarvan de oprichting minstens lOd.ÜUO zal kosten, waarvan reeds gedeelten bijeen zijn. liet paleis is ontworpen naar het Parijscbe colos seum; het zal een winter- en een zomer- tuin bevatten, voorts eene groote concert zaal, badhuis en zalen voor turnfeesten en oefeningen voor beide seksen, eene biblio theek, eene leeskamer, benevens technische en handelsscholen. Iu Mei stierven 52 soldaten van het Engelsche leger in Assouan aan koortsen. Op een dag waren er 13 sterfgevallen. Som mige regimenten zijn tot de helft geredu ceerd. Soms was de temperatuur 126} in de schaduw! In den laalsten tijd is het weer koeler en is de gezondheidstoestand iets verbeterd. FRANKRIJK. Niet alleen prins Murat, zooals ge meld is, maar ook de hertog van Aumale, divisie-generaal, de hertog van Cliartres, kolonel bij de cavalerie en de hertog van Alen$on, kapitein der artillerie, die in 1863 op non-activiteit waren gesteld, zijn, krach tens de verbanningswet, op last van de ministers van oorlog en marine van de kaders der zee- en landmacht geschrapt. Evenzeer de hertog van Nemours, divisie-geiieraal de graaf vau Parijs, luit.-kolonel van het territoriaal leger, de prins De Joinville, vice-admiraal, en de hertog De Peuthièvres, luitenant ter zee, die zijn ontslag heeft ge nomen in 1883. Prins Roland Bonaparte blijft 2e luitenant bij de reserve. De hertog van Auinale heeft in de zitting der Académie Frangaise medegedeeld, dat Hij nog vóór het nationale feest Frank rijk zal verlaten om Engeland, België en ltailë te bezoeken. De overige prinsen van Orleans zullen vóór den I4den Juli even eens voor onbepaalden tijd buitenslands gaan, daar men op dezen dag voor rustverstorin gen vreest. Naar men zegt zal de graal van Parijs alle Euiopeesche hoven, uitge zonderd het Duitsche hof, bezoeken. De uitslag der volkstelling te Parijs waartoe de bevolking thans weder, iu strijd met zeer stellige vroegere berichten, zeer gewillig de hand heet geleend te hebben is volgens opgaaf van het hoofd van liet statistisch bureau der hoofdstad deze, dat zij op 30 Mei 11. 2,256,080 inwoners telde, tegen 2,239,928 in 1881. In werkelijkheid moet de vermeerdering der bevolking grooter zijn, omdat de vorige telling iu December plaats had, als wanneer natuurlijk veel min der persouen uit de stad gaan. De stationschef te iMonte-Carlo, die wegens het bekende spoorwegongeluk tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld was, beeft, na 48 uren gevangen gezeten te hebben, van den vorst vau Monaco gra tie gekregen. KFANIJ E. II. M. de koningin regentes is Maan dagavond, volgens het oud gebruiknaar de Basiliek van Atoclia gegaau om Alplionso XIII aan de H. Maagd op te dragen. Meer dan 60 000 belangstellenden bewo gen zich langs den weg, dien H. M. moest volgen. Duizenden evenzeer op de balcons, welke met tapijten en vlaggen behangen waren. Laugs den geheelen weg werdeu der koningin ruikers toegeworpen en werden op verschei den plaatsen met ruikers voorziene duiven opgelaten. En het was in de statitkoetsen der Bourbons, welke prachtig bespannen waren, dat de tocht volbracht werd. De kleine koning was op den schoot der regentes, zijn moeder, gezeten en daartegen over zat zijn min, die in prachtig costuum als betgbewoonster der Astunén gekleed was. Generaal Pavia, te paard en vergezeld van een talrijken staf, eskorteerde liet rijtuig der koningin. De kerk van Atocha leverde een indruk wekkend schouwspel op. Zij was geheel met fluweel behangen en hier en daar zag men wapenschilden van Castilië en Arragon; de kroonlijst was met vlaggen versierd, welke de Spanjaarden in verschillende oorlogen op den vijand veroverd hadden. Verscheiden honderden kaarsen verlichtten het altaar. Het beeld der II. Maagd van Atocha was versierd met het kleed en den mantelwelke de koningin op den dag van haar huwelijk geschonken had. Na een *Te Deum"door den aartsbisschop van Toledo gezongenhad de plechtigheid van het opdragen van den koning aan de 11. Maagd plaats in tegen woordigheid van het coips diplomatiek en 2ÜUU personen, belioorende tot de élite der officieeJe wereld. Daar de rouw gedu rende drie dagen geschorst was, waren de prinses en de overige dames schitterend ge kleed. Alleen de regentes was in diepen rouw. H. M. scheen een goede gezondheid te ge nieten; wat Alphouso Xlli betreft, deze is een stevig kind, wiens i'nssche kleur door ieder bewonderd weid. UtllTStHLAND. De landdag is gisteren uiteengegaan. OOHTEMtliK. Maandag jl. zijn te Weenen 13 man nen naar Pasteurs methode ingeënt. Zij waren allen door dolle houden gebeten; bovendien was er eene vrouw, die door een dol varken gebeten was en eveneens werd ingeënt. De operatie geschiedde aan de kliuiek vau prof. Albert met stof van konijnen door dr. Ull- mann, die bij Pasteur te Parijs zich op de hoogte van zijne methode gesteld heeft. De Weeuer bladen noemen dit de eerste operatie van dien aard buiten Parijs; zijn ecliter vroegere dagbladbericLten juist geweest, dan moeten te Peteisburg reeds dergelijke inen tingen zijn voorgekomen Naar de Neue Freie Fresse uit Sofia verneemt, heeft de meerderheid in de Bul- gaarsclie Subranja in overeenstemming met de regeenng besloten geen debat toe te laten over de scnikking tusschen Turkije en Bulgarije. Het adres van antwoord zegt op de woorden der troonrede betreffende de Bulgaarsche unie: yllet land verneemt uiet tevredenheid de verzekering van den vorst, dat de unie tot stand gekomen is; het koestert de hoop, dat de regeering alle middelen zal aanwenden om gereed te zijn tot betgeen nog te doen staat". RV8LAND. Uit St. Petersburg is order ontvangen om de vestingwerken van Warschau zoo spoedig mogelijk te voltooien. Vier forten van oude constructie zullen worden verbouwd; acht nieuwe werken zullen worden aange legd en verscheiden groote kazernes opge richt. Uit St. Petersburg wordt aan de Daily News gemeld, dat, blijkens aldaar ontvan gen bericht, de nihilist Degajetf in Oosten rijk is gearresteerd. Hij was voortvluchtig sedert December 1883, toen hij den chef der geheime politie Soudeikin had vermoord. Het blijkt nu, dat hij toen naar Parijs was ontkomen en vervolgens naar de Vereenigde Staten was gegaan. TURKIJ K. De wijze, waarop de Turksche admi raal Hobart-Pacha tot dezen hoogen rang is opgeklommen, had, althans wat het begin der carrière betreft, weinig met admiraals talenten te maken. Kort na den Krinioorlog nam Hobart dienst bij de Turksche marine en bractit zijn tijd, zonder veel uittevoeren, nu eens in de bureaux der administratie te Ters-IIane, dan weder aan boord van een oorlogsschip door, tot hem een bijzonder toeval in aanraking bracht met zijn nieuwen beheerscher, Abdul-Aziz. Deze sultan name lijk was een groot liefhebber van lichaams oefeningen, minder uit lust tot sport, dan wel als middel tegen de dreigende zwaarlij vigheid. Zoo liep en sprong hij met de kei zerlijke loopers om 't hardst in de tuinen van Dolma Bagclie, of worstelde met kermis kunstenaars, de pehhwans, waarvan er een hem bijna de keizerlijke beenderen gebro ken had. De kunst van boksen had hij echter nog niet kunnen meester worden, en toen de sultan er van sprakdat hij dit gaarne grondig zou willen leeren, recommandeerde hem de hofmaarschalk Said-Pacha den zee kapitein Hobart als leermeester. Hobart was in den beginne zeer beschroomd in zijn stooten de keizerlijke leerling spaarde hem echter niet, zoodat Hobart het ook ernstig opnam en den sultan zulk een krach- tigen boksersstoot toebracht, dat de beheer scher der geloovigen wegliep, roepend:#Ta- mantauian (genoegMet het boksen was het uit. Abdul Aziz had echter in Ho- barts omgang smaak gekregen, overlaadde hem met onderscheidingen, en toen Hobart tijdens den opstand op Creta het geluk had een bijzonder lastigen Griekschen blokkade- breker op te vangenkende des sultans dank baarheid geene grenzen. Hobart werd reeds kort daarna met de waardigheid van Kapu- dan Pacha, admiraal-opperbevelhebber], be kleed. AMERIKA. Randall's voorstel tot belastinghervor ming heeft geen kans in deze zitting van liet congres der Vereenigde Staten te wor den aangenomen. Het congres heeft het voorstel naar het comité voor de middelen verwezen, waardoor de zaak tot den aan staanden winter verdaagd is. Alle partijen zijn liet eens om thans geene tariefquaestiën te behandelen. Naar aanleiding der werkstaking, die bij den Lakeshore spoorweg nog voortduurt, ofschoon de spoorwegdirectie door hulp der politie het verkeer gedeeltelijk heeft kun nen doen hervatten, is bij de kamer van Washington een wetsontwerp ingediendten doel hebbende de spoorwegen tegen werk- stakenden te beveiligen. Het ontwerp be dreigt met zware boete en gevangenisstraf een ieder, die het treinverkeer op eeniger- lei wijze belemmert. PER TELEGRAAF. LONDEN, 1 Juli. Gladstone heeft een brief geschreven aan den heer Iluxton, de liberale candidaat van Poplan, waarin hij, wijzende op Ierlands lijden sedert 1795, de kiezers van Londen aanspoort om het jegens Ierland gepleegde onrecht weer goed te ma ken en zoodoende tot bevestiging der eenheid en kracht van het Britsche Rijk mede te werken. LONDEN, 1 Juli. De heeren Cham berlain en John Bright zijn te Birmingham zonder oppositie tot ledeu van het lagerhuia herkozen. LAATSTE BERICHTEN. Door Z M. is aan den heer J. J. De Wolff, le klerk bij het dep. van financiën, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het ordeteeken 4e kl. van het borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. UII. MM. de koning, de koningin en het prinsesje zijn heden ten 3 u. 53 min. uit het buitenland op Soestdijk aangekomen.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2