NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Vrijdag 2 Juli 1886. N'. 153. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. sche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. 200e Jaargang. Van i6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstees 6. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gezien art. 5 der Wet van den 28 Juni 1881, Slbl. no. 97, zooals die nader is ge wijzigd Brengen ter algemeene kennis dat door ANNA CHRISTINA BUYS, huisvrouw van Johannes Heemskerk, woonachlig te Zoelerwoude, een adres is ingediend houdende verzoek om ver gunning tut verkoop van sterken drank inhei klem in hel peiceei Iluailemmerstraa/ no. 9. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeesler en Wel houders voornoemd. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretins. Leiden, 1 Juli 1886. Uitslag van herstemmingen voor Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Goes. Uitgebracht 2488 geldige stem men. Gekozen de heeren A. BARON SCHIM- MELPENNINCK VAN DER OYE (a.-r) met 1439 en Jhr. Mr. A. E. DE SAVOR- N1N LOIIMAN (a.-r.) met 1431 stemmen. Verder bekwamen de heeren: Jhr. Mr. J. L. C. Poinpe van Meerdervoort (1.) 1067 en Mr. L. A. Bijbau (1.) 962 stemmen. MTADINIEVWI. De luit. ter zee der 2de kl. J. B. A Jonckheer, gedetacheerd bij de kweekschool voor zeevaart te Leiden, wordt met den 16den dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee der 2de kl. J. T. Van Slooten. Ingeschreven voor de hoogere burger school voor jongens 48 nieuwe leerlingen. Drie oud-leerlingen onzer hoogere bur gerschool hebben met goed gevolg het eind examen der gymnasia afgelegd, namelijk J. W. Lem en J. H. Meerburg aan het gymnasium te Haarlem en W. Van Bern- melen aan dat te Rotterdam. De twee eerste hadden in 1884, de laatste in 18S5, het eindexamen der hoogere burgerscholen afge legd. Gedurende de maanden April, Mei en Juni, werd 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier, door 1711 persunen be zocht. universiteit. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer E. Lank hout, geb. te Utrecht, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: „Toestemming van derden bij het huwelijk." muziek, letteren eni kunst. Sterfdag (1861) van De Genestet. Geboortedag (1711) van Gluck. ('7*24) Klopstock. (1756) Körner (C. G.) Zooals we onlangs meldden en door de gulle verspreiding van biljetten in Den Haag wordt hekend gemaakt is sedert eenige dagen in het Hotel Central (Lange Pooten) ter bezichtiging gesteld het door IIan9 Makart nagelaten groote doek „De Lente". Zooals gewoonlijk bij Makart is ook hier het on derwerp een echte vrucht van diens rijke phantasie. Gewoonlijk zien we van Makart veel „vWsch" in eene tropische omgeving. Zoo ook hier meer: Eene lieve vrouwenge stalte vertoont zich, naast eene grot met waterval. Een jongeling van zijn paard gestegen geniet van den frisschen dronk dien zij hem bood en van den aanblik der bevallige vrouwenfiguur tevens. Groepen kleine amore'ten, geniën en saters slott'eereu verder het tafereel dat ons echter door tien diep blauwen hemel en den vollen tropischen plantengroei eer aan den Zomer doet den ken, dan aan de Lente. Naar wij vernemen, zal het stand beeld van Hugo De Groot te Delft op 17 Sept. a. s. onthuld worden. Een feestrede zal uitgesproken worden en aan genoodigden zal door het hoofdcomité een diner aan geboden worden. De heer Wijnmalen, voor zitter van het hoofdcomité, deed dinsdag avond deze mededeelingen in de vergadering van het plaatselijk comité te Delft. Men stelt zich voor de plechtigheid op nader te bepalen wijze op te luisteien. Alph. Daudet vervaardigt een drama uit zijn roman „Nuina Roumestan". Het zal den titel voeren: „Le Nord et le Midi." Te Grootebroek (N.-H.) is eene rederij kerskamer opgericht, onder den naam van „Justus Van Maurik". De gemeenteraad van Haarlem heeft gisteren benoemd tot organist der Groote of St. Bavo-kerk den heer W. Ezerraan te Arnhem, en tot opzichter over het Stedelijk Museum den lieer Paul Van Vlissingen te Baarn. Iïet eerstverschijnend nummer van De Porlejenille zal grootendeels gewijd zijn aan den vaderlandschen dichter Hofdijk. In de jongstveischenen aflevering van de Spectatort komt o. a. eene beschouwing voor over Victor Hugo's „La fin de Satan", door dr. W. G. C. Bijvanck. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Slct. van heden bevat eene oproe ping van ouders of voogden van jongelie den, die in aanmerking wensrhen te komen voor de bt-urs van f 150 's jaarsuit de Van Sparwoude-stichting, voor de opleiding in het predikambt aan de hoogeschool te Leiden. In een bijvoegsel tot de Staatscourant van l Juli wordt medegedeeld een tabel be vattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over April 18;6. De zegeling van Amerikaansche en andere op naam staande aandeelen zalnaar den Ned. Fin. uit Den Haag wordt bericht, voortaan evenals tot dusverre voor het ge wone zegelrecht, berekend naar den maat staf van de nominale waarde kunnen ge schieden. De minister van financiën heeft toegege ven aan de vertoogen van het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel, waarvan eenige leden zich te dien einde naar de residentie hadden begeven. Men deelt aan de N. R. Ct. mede, dat de verhooging van het telegraaftarief voor den biunenlandschen dienst eerst den 5den Juli a. s. zal ingaan, daar het des betreffend koninklijk besluit niet vóór dien datum te verwachten is. Bij het geneeskundig staats-examen te Amsterdam, zijn gisteren tot arts bevorderd de heeren A. M. Van Bolhuis, doctorandus, en P. C. Vlaanderen, caud.-arls. De uitslag der examens aan de poly technische school is als volgt: Examen B art. 60. C. art. 61 65. B. art. 60. Technologen eerste gedeelte zijn gealaagd de heeren A. L. Couvée, J. H. K. Docters vau Leeuwen, J. C. Van Marken Wz.R J, Scherius, A. A. A. Sollewijn Gelpke, B. Spakler. B. art. 60. Technologen. Eind examen A. Boxman Dieinont, A. P. Van der Kolf, P. P. Van der Wallen C. art. 61. Civiel-ingenieur, eind examen: II. Doijer, A. J. J. Van Drevelt, J. A. Van Eijk Bii- leveld, J. J. C. Hardenberg, M. A. C. Hartman; M. J. Van Hattuin; E. Haver kamp; M. G. Hoekstra; F. A Kloppert Az; F. W. Lijphart; A. B. Marinkelle; G. H. Van der Meulen; W. C. Mooieu; C. D. Nagtglas Versteeg; K. F. Oziuga; A. Sijt- hoff; jhr. G. Den Tex; N. Wildeboer. C. art. 63. Scheepsbouwkundig ingenieur. Eind examen de heeren L. J. Kits van Wateren; A. Van Veen. C. art. 64. Werktuigkui.dig ingenieur. Eind-examen de heeren A II. P. Augustijn, J. F. R. Hellendoorn, L. C. Nijenhuis, D. Okhuizen, C. C. Prins, jhr. H. Rappard E. L. C. Schiff, IJ. A. Schram, N. J. Singels, A. Van Zwieten, N. C. H. Verdam, G. J. Van der Well, J. H. Zeeman. Als advocaat van Domela Nieuwen- huis, die in hooger beroep komt, wordt genoemd de heer mr. I. Van Gigch. Eene vrouw, die Dinsdag voor het kantongerecht te Rotterdam terechtstond ter zake van het maken van nachtgerucht op de straat, kreeg na het requisitoir van den ambtenaar van het openbaar ministerie zulk een hevig zenuwtoeval, dat zes agenten van politie noodig waren om haar uit de ge rechtszaal te verwijderen. Onder de passagiers, die Zondag uit Engeland le Rotterdam aankwamen, behoor den een heer en een dame uit Ipswich, die in Duitschland de baden gaan gebruiken, zooals zij dit sedert 30 jaar deden. Dit paar heeft gezamenlijk den leeftijd van 174 jaar. Een reederij te Rotterdam had een derden stuurman noodig. Alvorens eenige publiciteit aan de zaak gegeven was, meld den zich 62 eerste stuurlieden aan, die ala derde stuurman wilden gaan varen. De ree- FEUILLETON. 828.) .Het zal wel dienen. HelaasIk weet al wat hij mij zal zeggen." „Je zult hem te woord staan?" „Mijn antwoord is klaar. Het luidt al dus: „Mijnheer! ik kan u niet betalen. Doe wat gij wilt met de bezittingen van den markies De Verveine." „Mijnheer Van Ossen zal misschien schap- pelijker wezrn dan je denkt." „Maar beste vriend, ik zit geheel aan lager wal. Of het over veertien dagen dan wel een jaar is, mijn landgoed Verveine moet verkocht worden. Ik kan mijn voor vaderlijke bezitting niet redden. Mijnheer Van Ossen kan komen." „Hij wacht in de kamer hier naast. Ik zal hem roepen." De Charmeille stond op en ging de deur ope nen. Van Ossen verscheen. Adrien groette hem koeltjes. fHerinnert u u niet, mijnheer!" vroeg de Hollander, „dat u mij nu en dan op partijen te Parijs hebt ontmoet?" „Neen, mijnheer! Toch zijn uw trekken en uwe stem mij niet geheel vreemd." ,/U zal u wellicht beter een gesprek herin neren dat wij op zekeren avond in Cham pagne hadden hij de tuinpoort van een af gelegen huis, dat La Cordelière heet." Den jongen man overviel zulk een ont roering, dat hij op zijn beenen wankelde. „Was u dat, mijnheer?" riep hij uit. „U heeft niet vergeten wat u mij zeide, en wat ik u antwuordde?" „Ik heb niets verbeten, mijnheer!" „Overtuigd van uw liefde voor juffrouw Aurora beloofde ik uw zaak bij haar vader te zullen bepleiten, en dat ik later, als het oogenblik gekomen was, u zou schrijven of komen op/.oeken, mijnheer! Getrouw aan mijn woorilziet u mij van daag voor u staan. Bemint u altoos nog juffrouw Aurora?" O, mijnheer!" Dat wil zeggen, ja. Wenscht gij nog altoos haar tot vrouw te hebben?" De jonge man liet zijn hoofd zakken op de borst. Mijnheer, ik wacht op uw antwoord." Adrien hief langzamerhand het hoofd op. „Ik heb juffrouw Aurora niet vergeten," sprak hij ten prooi aan een heftige ontroering. „Want ik heb haar lief met al de krachten mijner ziel. Toen ik u zpide, dat ik bereid was haar te huwen, verzekerd dat ik haar gelukkig zou maken, kon ik haar een ver mogen aanbieden. Nu bezit ik niets meer. Ik ben een bedelaar." „U vergist u misschien." //Neen, mijnheerik ben met den toestand, waarin ik mij bevindten volle hekend." rllet zij zoo, mijnheer! Maar als de vader van Aurora, die onmetelijk rijk is, die weet dat zijn dochter u lief heeft, des ondanks vol vertrouwen op uw liefde voor Aurora, u de laak wilde opdragen haar gelukkig te maken?" „Maar dat is onmogelijk, mijnheer! Neen, ik kan dat niet gelooven Een bediende in groot livrei kwam hen hier storen door de deur te openen en te zeggen De heeren worden in het salon gewacht." Van Ossen en De Charmeille wisselden een vluchtigen blik. „Kom mee," sprak de laatste tot Adrien, terwijl hij zijn arm vatte en onder den zijne stak. „Ter uwer eere, mijnheer 1" voegde de bankier er bij, is er een klein feestje door uw gastvrouw aangericht." Zij gingen naar beneden. Een breede dub bele deur werd voor hen opengeslagen. De markies had nauwelijks de oogen in het salon geslagen, of hij liet een kreet van verrassing ontsnappen. Hij zag Aurora zitten tusschen de markiezin De Montperrey en een andere, veel jongere dame, die hij niet kende. Zijn knieën knikten. Maar hij her stelde zich spoedig. Aurora was opgestaan en zou op hem toe gesneld wezen, had de markiezin haar niet tegengehouden. Twee uitroepen werden gelijktijdig ver nomen f Aurora!" f Adrien De markies deed eenige stappen naar voren, en herkende in den deftigen heer, die glimlachend hem te gemoet trad, den geld schieter uit de Rue du Rocher. „Mijnheer Pierre Rousseau stamelde hij. Toen stond mevrouw De Montperrey op en sprak „Waarde Adrien, de heer Pierre Rou»- seaudie zich ook wel de heer Delorme liet noemen, bestaat niet meer. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1