BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITEN LANDSCHE BERICHTEN. Ka K2 m !D S *T2 H WS3 f3 O WLJ WIS. A. TW TT. Gedurende de maand Mei is bij de rijkspostspaarbank ingelegd f 590,860.27 en terugbetaald f 318,894.25, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 208,966.02. Aan het einde der maand April was ten name der verschillende inleggers ingeschre ven een bedrag van f 7,189,522.24, zoodat liet gezamenlijk tegoed der inleggers aan het einde der maand Mei 1886 bedroeg f 7,348,488.26. In den loop der maand Mei werden 3559 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven; 889 werden geheel af betaald, zoodat er aan het einde der maand 125,335 in omloop waren. De eerstvolgende verzendingen van brievenmalen voor Cura?ao langs den weg van New-York, zullen plaats vinden op 30 Juni, 9 en 23 Juli, 4, 13 en 27 Augus tus, 8 en 17 September, 1, 13 en 22 October, 5,. 15 en 26 November en 8 December e. k. met den trein die te 7.14 av. van Rotterdam naar VHssingen vertrekt. Met ingang van 1 Juli a. s. treedt ook bij de Nederlandsche rijkstelegraaf een nieuw tarief in werking. Voor het binnen land is dit als volgtTusschen twee kantoren in verschillende plaatsen: Voor de eerste tien woorden f 0.25. Voor elk tweetal woor den daarboven f0.03. Voorstadstelegrammen: Voor de eerste tien woorden f 0.15. Voor elk woord daarboven f0.01. L)e minste prijs voor een telegram, tot en met tien woordtn bevattende, is dus fü.25, terwijl voor be richten, welke een groot aantal woorden inhouden, de prijs nogal aanmerkelijk ver schilt van den tegenwoordige. Voor een telegram van 100 woorden, dat thans f 1.15 kost, wordt dan geheven f 1.60, als: voor het eerste tien'al woorden f 0.25 en voor eik tweetal woorden daarboven, d.i. dus 45 tweetallen f 0.03 of fl.35, makende met de f 0.25 door het eerste tiental f 1.60; een verschil dus van f 0.45 bij het tegenwoordig tarief. Wat het buitenland betreft bevat de Staatscourant de volgende mededeeling. De tegenwoordige taksen voor het verkeer met België en Groot-Briltanië blijven onveranderd. Voor de overige staten wordt de vaste grond taks per telegram afgeschaft en zal van den gemelden dag af bij overbrenging langs den koristen weg per woord worden geheven: Algerië, Bulgarije, Gibraltar, Noorwegen, Portugal en Tunis f 0.16 J Bosnië, llerze- gowma, Italië, Montenegro, Romanië, Servië en Spanje f0.14J. Corfu en de Grieksche eilanden (behalve Poros) f 0.30 5 Dene raarken, Frankrijk met Corsica en Zwitser land iUlOt. Duitschland f U.06^. Grieken land met Poros, Europeesch en Aziatisch Turkij f0.28.'. Helgoland f0.13. Hongarije, Oostenrijk en Zweden f0.12J. Luxemburg f 0.08^. Malta f 0.241. Rusland (Europeesch) f 0.22 J. De jaarlijksche provinciale sobdfdiën worden opnieuw voorgedragen voor de Am bachtsschool te *8 Gravenhage, die te Alfen, de vereeniging tot opleiding van bewaar- schoolhouderessen te Leiden en het Sophia- Kinderziekenhuis en Pleegzustervereeniging te Rotterdam. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam zijn Zaterdag tot arts bevor derd, de heeren S. Monnikendam, doctoran dus en J. S. Vet, cand.-arts. Tot het afleggen van het notarieel examen, hetwelk in Den Haag zal aanvan gen op Donderdag 1 Juli e. k.hebben zich aangemeld 398 adspiranten, te weten: 144 voor het 1ste gedeelte; 40 voor het lste en 2de gedeelte; 9 voor het lste, 2de en 3de gedeelte; 33 voor het 2de gedeelte; 68 voor het 2de en 3de gedeelte, en 104 voor het 3de gedeelte. 11H. MM. de koning en de koningin met II. K. H. prinses Wilhelmina zijn Vrij dag ochtend te half negen per rijtuig van Wildungen naar Arolsen vertrokken, waar zij zooals wij reeds vroeger gemeld heb ben tot 1 Juli de gasten zullen zijn van den vader van 11. M. de koningin, den vorst van Waldeck-Pyrmont. Omstreeks 12 uren kwamen 1111„ MM. aldaar aan. Bij hun vertrek uit de badplaats heeft Z. M. de koning zijne tevredenheid betuigd aan dr. Marcx door 'L M. benoemd tot comman deur van de Eikenkroon en aan den heer Göcke, den eigenaar van de villa, die 1111. MM. gedurende hun verblijf te Wil dungen bewoonden, voor de uitstekende be diening enz. De heer Göcke, die tevens groot handelaar is, heeft vergunning gekre gen Zr. Ms. wapen te voeren, terwijl 11. M. de koningin aan diens echtgenoote een kost baren armband vereerde. D v. Z en s Gr.) Tengevolge van een ontvangen schrij ven zal, op uitdrukkelijk verlangen van Z. M. den koning, de ontvangst van 11H. MM. te Baarn geen officieel karakter dra gen, daar HH. MM. incoguito wenschen te blijven. De koninklijke trein zal op 1 Juli ongeveer te half vier uren het station bin- nenstoomeualwaar de vorstelijke personen door den burgemeester zullen^ verwelkomd worden. Op den af te leggen weg van het station naar het lustslot Soestdijk zullen bij de groote eerepoort, op het stationspleinde leerlingen geschaard staan der 2de openbare school, die een welkomstlied zullen aanheffen, even als de leerlingen der ie openbare schooldie hetzelfde zullen doen voor het paleis Soest dijk, terwijl nabij het buitenverblijf van den heer Nienhuis de leerlingen van de school met den bijbel 11 LI. MM. zullen begroeten. Aan H. M. de koningin en H. K. 11. prinses Wilhelmina zullen op verschillende plaatsen bloemruikers worden aangeboden. Het muziekkorps der Utrechtsche schutterij directeur de heer C. Coenendat reeds 's na middags nabij de groote eerepoort zich zal doen hooren, zal's avonds een volksconcert op dezelfde plaats geven, terwijl dan het feestterrein geïllumineerd zal worden. De heer mr. J. A. De Vicq, consul der Nederlanden te Djedda, heeft aan het Rijks Ethnographisch Museum te Leiden ten geschenke gegeven eenige voorwerpen, waarvan de beschrijving voorkomt in de Staatscourant van 27/28 Juni. De Standaard meldt, dat hetcentraal- comilé der anti-revolutionaire partij voor nemens is eerlang eene extra-deputatenver- gadering zameu te roepen, ten einde de gedragslijn der partij voor de toekomst te regelen. De algemeene Nederlandsche vrouwen vereeniging /l'esselschade" heeft haar veer tiende jaarverslag in het licht gegevenloo- pende van 1 April i885 ull°. Maart 1886. Aan de overleden presidente, mejuf- vrouw M. A. Hoffmann wordt een woord van weemoedige hulde gebracht. Het optreden van H. M. de koningin als beschermvrouw der vereeniging wordt dankbaar vermeld Verslaggevers noemen 't terecht een be zwaar dat zoovele meisjes eene betrekking zoeken, zonder dat ze kunnen opgeven waar voor ze de meeste geschiktheid zouden heb ben. Meisjes dus die zich niet in een of ander vak grondig hebben bekwaamd. Gaarne helpt de vereeniging waar bij meisjes, met lust tot het verkrijgen van bekwaamheid in een of ander vakde middelen daartoe ont breken. Zoo werd nog dit jaar eene jonge dame in staat gesteld hare muziekale studiën aan het conservatoire t.e Parijs voort te zetten. Een meisje wordt voor rekening der ver eeniging tot bloemiste opgeleid en is werk zaam in Den Haag. Te Hilversum organi seerde de yBazaar-commissie" eene Bazaar op 19, 20 en 21 Augustus 1885, terwijl in 1886 eene te Bcheveningen zal worden ge houden. De Kunstnaaldwerk-klasse telt zes tien leerlingen, die zich ook oefenen in het herstellen van oude naaldwerken, liet aan tal abonnés op het Blaadje is toenemend en bedraagt reeds 341. Een prijsvraag werd uitgeschreven voor eene handleiding tot het geven van classi caal onderwijs in kuustnaaldwerk. Het totaal cijfer uitbetaald werkloon bedraagt f 17858.43. Aan grondstof en werkloon werd uitgegeven f 29735.27®. Uit de verslagen der alileelin- gen nemen we dat van de afdeeling Leiden in zijn geheel over; het luidt aldus. Leiden betaalde alweer meer werkloon uit. De afdeeling ontving f 25 ten ge schenke, die zij ten bate van eene harer werksters wenscht te besteden. Zij is zeer tevreden over hare tegenwoordige depot houdster. De verkoop was redelijk, de be stellingen zeer voldoende, zoodat de meeste werksters steeds van werk voorzien zijn. Linnen-naaien, breien en borduren gaf het meeste debiet. De St. Nicolaas-etalage slaagde vrij goed. De rondzending van brieven tot aanwerving vau nieuwe leden wordt jaarlijks, en steeds met eenig succes, herhaald. De toestand der afdeeling is al gemeen bevredigend, doch het bemiddelings bureau leverde weinig op." Het bestuur voor de afdeeling Leiden is samengesteld als volgt Mevr. de wed. A. C. De Fremery-Hercken- rath, voorz., Oude Singel 236. Mevr. A. Kroon-De Koning, penningnees- teres, Papengracht, 6. Mej. A. C. W. Scholten, secretaresRapen burg 67. Mevr. M. M. Yan der Kaay—Biskanter, Rembrandstraat 23. Mevr. F. F. Rauwenhofï-Tobias, Breestraat 81 Het depot is gevestigd Langebrug, hoek Lange Diefsteeg, wijk IV. n°. 43. Depot- houdster, mej. wed. Dirk?; terwijl men zich voor het bemiddelingsbureau hebbe aan te melden bij mej. A. C. W. Schollen. liet Vad. verneemt dat Domela Nieu- wenhuis van het vonnis der Haagsche recht bank in hooger beroep zal komen bij het gerechtshof. Hoe men bedelt. Een tamelijk goed gekleede vrouw, met een meisje van een jaar of zes aan de handloopt, zoo schrijft men aan het D.v.N. uit Voorburg, met koop waar langs de straten. Voor het huis van welgestelde lieden, die voor de ramen zit ten, valt ze neer. Hulp is dadelijk bij de hand. Ze wordt naar binnen gedragen en ruimschoots van het noodige voorzien. O11- deisteund door eene der dienstboden wordt ze \ervolgens naar het station geleid, een kaartje naar Den Haag wordt voor haar ge nomen, en met behulp van den conducteur wordt ze in den waggon geplaatst. Na vijf minuten is de trein in de holstad en de beklagenswaardige moeder sukkelt, neen, loopt, alsof er niets gebeurd was, het per ron af naar huis. De toevloed van strand bezoekers naar Scheveningen was gisteren ongemeen groot, 't Was dan ook een zeldzaam mooie dag en het zeekoeltje bracht in de warmte eene niet te versmaden verkwikking aan. 't Was één stroom van wandelaars en voertuigen en de trams die onophoudelijk af- en aan reden vervoerden een aantal passagiers, dat het bij de opening van het badhuis en op de pinksterdagen vervoerde aantal noch over trof. Of het aangekondigde bezoek van eenige gecostumeerden van de Utrechtsche feesten aan den Haag en Scheveningen een groot aandeel had aan dien toevloed is moeilijk uit te maken. Zeker is 't dat zij die er daarom heengingen wel zeer teleurgesteld geworden zullen zijn. Op den stoomtramweg der N. R. S. Den Haag-Scheveningen zijn alleen gisteren voor 18,775 reizigers kaartjes geknipt, verreweg het grootste getal 11a aankomst der gecos- tumeerde studenten. De stationchef op Scheveningen, de heer Ravclli, had, hoewel over een beperkte ruimte als het stationsgebouwtje beschikkende, zulke doeltreffende maatregelen van orde en trammenloop genomen, dat alle passagiers na afloop van het concert nog vóór half twaalf thuis konden zijn. Eene vrouw te Gorinchem, die lij dende was aan rheumatiek, ontving dezer dagen den raadzich in te smeren met petroleum en dan 11a het geheele lichaam van top tot teen met dat vocht te hebben ingesmeerd, op een stoof met vuur te gaan zitten. De vrouw volgde den raad op, doch natuurlijk met het ongelukkig gevolg, dat zij met hevige brandwonden naar het gasthuis moest wonlen overgebracht. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Op onderscheidene plaatsen zijn Zaterdagnacht groote oraujt kleurige biljetten aangeplakt, waarop met groote letters ge drukt was: //Weg met het koningschap, waarvan een pop in Den Haag troont. Leve Domela Nieuwenhuis!" „Gedrukt ter Nihilisten-drukkerij." De politie scheurde ze vóór het krieken van den dag af. Twee knapen, 13 en 15 jaar oud, zijn sedert den 24sten dezer uit het verbe terhuis te Alkmaar aan hunne bewakers ontvlucht. Mejuffrouw Schlingeman heeft zich, naar de Arnh. Ct. verneemt, met een request, om gratie tot den koning gewend. Evenzoo Kloppers; deze laatste bevindt zich sedert zijn arrestatie in September 1885 onafgebro ken in hechtenis; 26 Januari 1886 werd hij door de rechtbank te Arnhem tot 1 jaar celstraf veroordeeld. Men schrijft uit Enschedé aan de Zw. Ct. Uit de N. Gr. Ct. is in verschillende bladen een bericht overgenomen, dat de autorieten in Duitschland tegenwoordig weinig omslag maken met ingezetenen van vreemde geboorte en hen eenvoudig over de grenzen zetten. Deze maatregel is volstrekt niet nieuw meer dergelijke gevallen zijn be kend en wordt reeds jaren toegepast op allen, zoodra zij zonder middel van bestaan geraken of onvoldoende inkom-ten hebben om van te leven. Wanneer in ons land op gelijke wijze gehandeld werd, bleven wij voor menig arm Duitsch gezin gespaard, daar zij zonder iets uit Duitschland overwaaien; zoo zij in ons vrije land maar kunnen bewijzen dat zij een ambacht uitoefenen en voldoende papieren hebben, is alles in orde. Ik herinner mij dat voor enkele jaren tusschen eenige gemeenten in ons land op dergelijke wijze werd gehandeld met arme gezinnen, men gaf hun eenig reisgeld en drie maanden huishuur, en zoud hen naar een andere gemeente; dikwerf weiden zij op gelijke wijze teruggezonden of uitgesloten van bedeeling, totdat zij van zelf weder naar hun vroegere woonplaats terugkeerenden. Uit Zwartsluis wordt van 26 Juni aan de Zw. Ct. gemeldHedenochtend is schip per A. De B. van Iloogeveen tusschen hier en Meppel in het Meppelerdiep door eene onbekende oorzaak overboord geraakt en verdronken. Hij was hedenochtend met zijn geladen vaartuig al zeilende van Meppel vertrokkenter hoogte van Baarloo gekomen bemerkte de vrouw, die beneden was, dat het vaartuig stil lag en ging toen naar bo ven, alwaar zij tot haar grooten schrik moest ontwaren dat haar man verdwenen was. Men is bezig naar bet lijk te visschenhij laat eene vrouw met een jeugdig kind achter. Omtrent de nationale wielerwedstrij den te Harlingen op 14 Juli kan thans het volgende gemeld worden. De jury zal bestaan uit de heeren; jhr. F. O. A. De Stuers, van's Gravenhage, voorzitter; J. Van Mes dag, van Groningen, E. Kol, van Amster dam, baancommissarissen; P. N. Bijvoeten L. J. R. Holst, van Amsterdam, tijdwaar- nemers; W. E. baron van Wassenaar en L. A. Thomée, beiden uit Leidencommis sarissen van afrit. De eerste Nederlandsche rijders die voor den eerewedstrijd uitgenoodigd zijn, hebben die uitnoodiging aangenomen Het zijn de heeren: Em. Kiderlen van Rotterdam, jhr. Ed. De Stuers van Amsterdam, A. R. W. Kerkhoven van Arnhem, Hart Nibbig van Amsterdam, J. F. J. lluijser van Maastricht, C. W. Boer van Doodewaard, J. F. Van Leeuwen van Arnhem en P. W. Seger Thijs- sen van Nijmegen. BELG1E. Victor Napoleon zal een paar weken te Brussel blijven en dan waaischijnlijk En geland, Holland, Duitschland en Rusland bezoeken. E1VGELAWO. Het enthousiasme voor den Grand old Man heeft te Edinburg bijna nadeelige ge volgen voor Gladstone gehad. Hij had zijn rijtuig verlaten en wilde te voet naar het hotel terugkeeien, maar zoodra herkende de menigte hem niet, of duizenden omring den hem en wilden den grijzeu staatsman de hand schudden. Het gedrang dreigde gevaarlijk te wordeneenige politie-ambte- naren gelukte het Gladstone in een tram wagen in veiligheid te brengen. Uier het zelfde schouwspel, allen volgden, schreeuw den en juichten. Met moeite bracht men de grijsaard in het hotelhij was zoo uit* geput, dat hij een oogenblik op de trappen moest gaan zitten, eer hij zich naar boven kon begeven. Nader meldt men omtrent de aan komst van den graaf en de gravin van Parijs te Doverdat het hooge gezel schap aan de landingsplaats door een aanzien lijke menigte levendig werd begroet. De burgemeester van Dover heette den graaf van Parijs gastvrij welkom op Engelsck grond gebied en bood Z. K. H. een adres namens de ingezetenen aan. De dochter van den mayor overhandigd aan de gravin een bloem ruiker. De Fransche vorstelijk personen be gaven zich daarop naar het lord Wardenhötel, waar het gezehchap des nachts logeerde, om den volgenden ochtend naar Tunbridge Wells te vertrekken, waar de pretendent de eerste dagen zijner ballingschap in stille afzondering denkt te vertoeven. De gravin en de hertog var. Chartreszijn weer naar Frankrijk teruggekeerd. FKANHRIJ K. De kamer van afgevaardigden heeft, met 242 tegen 216 stemmen, verworpen het in overweging nemen van het voorstel om de adellijke titels af te schaffen. De heer Demöle, minister van justitie, diende Zaterdag een wetsvoorstel in, waarin het openbaar tentoonstellen van oproerige geschriften met eene gevangenisstraf van zes dagen tot één maand en met boeten van 16 tot 5U0 frs gestraft wordt. Na eene levendige discussie werd dit voorstel urgent verklaard. De Figaro had gezegd, dat Paul De Cassagnac niet bij Victor Napoleon kwam vóór zijn vertrek en niet naar het station ging. De Cassagnac antwoordde, dat hij wel degelijk bij den prins was geweest en dat hij hem ook naar den trein zou hebben vergezeld, ware het niet, dat de secretaris van den prins, Edmond Blanc, hem diens wensch had te kennen gegeven, dat zijne meest bekende vrienden niet aan de Gare du Nord zouden bijeenkomen, ten einde geen voorwendsel te geven tot wanorde lijkheden. In zijn Autorité schrijft de heer De Cassagnac, dat hij bereid is, zich aan te sluiten bij den eersten den besten prins, die de vaan der monarchie zal opsteken. Wij vragen", zegt hij, //aan onze voor keur en de mijne is niet veranderd het zwijgen opleggende: Wie is de stoutste? Wie is de vastberadenste? Wie het eerst gereed? Hem zal Frankrijk toejuichen, hetzij keizer of koning. Genoeg en te lang reeds heeft men geredekaveld over de betrekke-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2