NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABONNEMENT: Vrijdag 25 Juni 1886, Nu. 147. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant O e I e Courant v e r s c li i j n t <i a e 1 ij k sbehalve op Zon- e u feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Klimmer 10 l eut. 2001 Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepuiakersstees: 6. Stads-Bericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gelet op art. '228 der wel van 29 Juni 1851 Staatsblad no. 85); Brengen ter kennis van belanghebbenden Jat alle vorderingen ten laste der gemeente, over bet jaar 1885, vóór u( op den laatsten Juni dezes jaars moeten worden ingeleverd, en dat de vorderingen welke niet binnen den genoemden tijd zijn ingediend, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 13 Februari 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, brengen Ier kennis van belangbeb benden dat het admlssie-examen voor de Hoogere Burgerschool voor jongens, Cursus 188677, zal plaats hebben in hel gebouw op de Pielerskeikgrachl op Uoodrrdag S, Vrijdag 9 en Zaterdag ÏO Juli e. k en dal gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen z.d worden gegeven op oen^da» 16, 23 en 30 Juni a. s. des vooriniddags van IO tol 12 uren in genoemd schoolge bouw. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KUNTRR, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Juni 1886. NTAüSNIEUWi. De kiesvereeniging Nederland en Oranje en de R. 0. Centrale kiesvereenigingRecht ▼oor Allen", heeft tot candidaten gesteld ▼oor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal bij de herstemming in het kiesdistrict Leiden: de heeren O. baion Van Wassenaer van Catwijck en mr. J. P. Smcele, en voor een lid voor de provinciale staten in het hoofdkiesdistrict Allen: den heer S. Van Velzen te Alfen. UNIVERSITEIT. Heden werden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer O. J. E. Van Wassenaer, geb. te Bennekomna verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „liet on derzoek van de geloofsbrieven der Volksver tegenwoordigers"; daarna de heer Ph. F. De Haseth Evertz, geb. te Curasaona ver dediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Kan men eigenaar van den grond zijn, zonder eigenaar van het daaropstaande gebouw te wezen." MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1843) van F. Von Hellwald. In de 2e helft van Augustus zullen te Dresden „Musteraufführungen" plaafs heb ben van Wagner's Nibelungen-cyclus, met medewerking o. a. van üudelius en Mallen. Uit Weimar wordt bericht, dat Liszt aan eene oogziekte lijdt. De schilderijen tentoonstelling te Gro ningen wordt den 27en Juni gesloten. De Amerikaan Jos. Billings, onlangs overleden, was een gelukkig schrijver. Een enkel dagblad van New-York gaf hem lUO dollars per week voor eene halve kolom kopie. Op eene drukkerij te Boston hfjeft men een boek over de electriciteit gedrukt, gevouwen, gebrocheerd en gebonden, alles met hulp van eene machine, welke door electrische moteur in beweging gebracht werd. De afd. voor wis- en natuurkundige wetenschappen van de Kon. Academie van Wetenschappen zal op 26 Juni a. s. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. BINN EK LANDSCHE BERICHTEN. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, die in 1886 te 's Gravenhage belast is met het afnemen van de exauiens van apothekersbe diende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 December 1878 (Slbl. n°. 222), zal zitting houden op Maandag 28 Juni e. k. en vol gende dagen. L)e minister van financiën heeft be paald: a. dat in 1886 kunnen worden aan gesteld zestien surnumerairs der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen; b. dat in November van dit jaar, op nader te be palen plaats en tijdzal worden afgenomen het vergelijkend examen; c. dat tevens gele genheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen voor de betrekking van adspirant-verificateur, volgens programma, omschreven in de St. Ct. van 24 Juni; d. dat de verzoekschriften om tot die examens te worden toegelaten, vóór of uiterlijk op 1 September 1886 bij het departement van financiën moeten zijn ingekomen, vergezeld van de vereischte stukken; e. dat zij, die verlangen voor beide betrekkingen in aan merkingen te komenhiervan in hun ver zoekschrift uitdrukkelijk melding moeten maken, met opgave in welke zij bij voor keur plaatsing zouden wenschen. Nadere inlichtingen omtrent de betrekking van adspirant-verificateur en de daaraan ver bonden belooning en vooruitzichten, zijn te bekomen bij de controleurs der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen. Door de geneesk. staatscommissie te Am sterdam zijn gisteren tot arts bevorderd, de heeren P. H. Van Eeden en A. Ebbens Sissingh, cand.-aitsen De heeren mrs. De la Bassecour Gaan en Goekoop moeten zich, ofschoon nog geen zes jaar verstreken zijn, sedert zij als lid van gedeputeerde staten zijn opgetreden, volgens de geldende jurisprudentie aan een herkiezing als zoodanig onderwerpen, omdat zij dit jaar aan de beurt waren der perio dieke aftreding als leden der staten. Abu sievelijk werd gisteren gezegd, dat zij als lid der staten hun ontslag hadden genomen. (rad.) Uit zeer vertrouwbare bron verneemt menzegt het U. D. dat de heer De Geer van Jutphaas de benoeming tot lid der tweede kamer niet zal aannemen, om plaats te maken voor den heer Keuche- nilis, ook vroeger afgevaardigde voor het district Gorinchem. Voor de badgasten biedt het strand in de laatste dagen niet veel liefelijks aan. De enkelen die zich, b.v. op Scheveningeu, nog aan het strand wagen zoeken zich zoo gauw mogelijk een stoel, draaien den wind diens rug toe en vérbergen zich zooveel ze kunnen, om na korten tijd tot de zelfde slotsom te komen als die voor hen waren, n 1. dat 't te koud is aan het strand. Maar behalve badplaats is Scheveningen nog vis- schersdorp en als zoodanig levert het dezer dagen een tooueel van ongekende bedrijvig heid. De visschersvaartuigen worden gereed ee- maakt om zee te kiezen. Zoo vlug mogelijk worden de noodige herstellingen aan schuit, tuig of want gedaan en scheepmakers, sme den en zeilmakers loopen af en aan. Hier en daar zien we reeds vaartuigen op rollen statig lager en lager dalen, getrokken door drie of vierspan. Het gebruikelijk geroep „hijle, hijle" der visschers blijft natuurlijk niet, achterwege. Vrouwen en kinderen loopen af en aan, beladen als ze zijn met dekens en matrassen voor ligging, met proviand en benoodigd- heden voor de kombuis. Enkele pinken dobberen reeds zeewaarts. Wenschen we hunne bemanning een goede vangst eu be houden thuisvaart. Vrijdag jl. is te Lexmond, eene arme, alleen wonende vrouw plotseling overleden. Zij leefde zeldzaam armoedig, ontleende letterlijk alles, was steeds in lompen gekleed, en leefde zoo men dacht alleen van het zand, dat zij in emmers van den rivier oever haalde en aan de landbouwers voor schuurzand enz. verkocht. Warm eten of drinken gebruikte zij niet, dan wanneer zij het bij familie of in hare werkhuizen kreeg. Hare erfgenamen kunnen zich nu evenwel tot ieders verwondering verheugen in een tamelijk groot bedrag, dat aan specie en op een spaartan* boekje is gevonden. Gisteren middag heeft mevrouw Bulkley zich naar Rotterdam begeven, om aldaar hare straf te ondergaan. Te Wageningen is tegen H. J. B. uit Breda proces-vei baal opgemaakt, wegens het boosaardig en in het openbaar smaden van den persoon des konings. De Post bericht het volgende waaruit schijnt te blijken, dat bij de militairen zelfs het ontvangen van socialistische geschriften gestraft wordt: „Men herinnert zich zegt De Post dat eenigen tijd geleden zeker milicien uit Enschedé, socialist van beroep, te Doesburg in garnizoen kwamen toen zoo'n liedje en een krant van zijn gevoelens FEUILLETON. 322.) Hoewel hij eerst door Gabiron en vervol gens door een verhaal van Aurora vernomen had, dat mevrouw Durand ten onrechte verdacht was de medeplichte van den vicomte De Sanzac geweest te zijn, sprak hij Van Ossen niet over de jonge vrouw. Het was hem trouwens onbekend, dat zijn vriend ontdekt had, dat de voormalige onderwijzeres zijner dochter gravin De Lasserre was. Van Ossen begreep dat het oogenblik om over Aurora's moeder te spreken niet gekomen was, en hield zich stil. Na dien vreeselijken nacht, door zoovele achtereenvolgende aandoeningen verbrijzeld, was de gravin weder teruggekeerd naar haar kleine woning Rue Davy en leefde er in grooter afzondering dan ooit. Zij zette geen voet op straat dan slechts om de kleine aankoopen te doen, die moesten dienen om haar het noodige voor haar levensonderhoud te verschaffen. Haar spaarpenningen in die veertien jaar overgelegd, stelden haar in staat te leven zonder iets aan iemand te behoeven te vragen. Haar eenige vieugde was thans tijding van Aurora te krijgen, die Van Ossen haar schier dagelijks door een zijner bedienden deed brengen. Op die wijze wist zij dat Aurora eiken dag een uur twee, drie bij baar vader door bracht. Dacht de moeder onophoudelijk aan haar dochter, van haar kant kon Aurora, zelfs als zij bij haar vader was en met hem praatte, de gedachte aan haar onderwijzeres niet van zich zetten. Te vergeefs beproefde zij de plaats, die mevrouw Durand in haar hart innam, kleiner te maken en die welke me vrouw Delorme er in besloeg, te vergrooten. Zij leed er werkelijk onder, dat zij niets gevoelde wat haar tot deze trok terwijl zij voortdurend in de armen der andere had willen zijn. Waarom was zij aldus? Zij kon het zich niet verklaren. En met schrik ontwaarde zij, dat zij mevrouw Delorme niet liefhad zooals een kind zijne moeder moet liefheb ben. Beschaamd, boos op zichzelve, verweet de arme Aurora zich bitter bare koelheid, hare onverschilligheid, kortom, haar gedrag jegens mevrouw Delorme, een gedrag, dat zij onnatuurlijk vond. Zij herinnerde zich de liefelijke en teedere woorden, welke haar onderwijzeres haar toe gevoegd had, en de liefkozingen en kussen, die zij zoo vaak gewisseld hadden, den blik stralende van liefde, dien mevrouw Durand op haar richtte, en den naam van „mamaatje" welken zij haar gaf, terwijl zij dien altoos onthouden had aan haar eigen moeder. Zij herinnerde zich bovenal hare aandoeningen en de vreemde gewaarwordingen die zij ge voeld had, toen zij op het jachthuis haar onderwijzeres terugzag. Haar indrukken waren niet uitgewischt, en het was haar genoeg zich die te binnen te brengen om dezelfde aandoeningen, de zelfde gewaarwordingen, die haar als dronken maakten van vreugde, op nieuw te ouder vinden. Aldus had er in haar geest een soort van openbaring plaats, en zij kwam er toe zich af te vragen welke geheimzinnige band er tusschen haar en mevrouw Durand bestond. Verschillende zaken, die zij opgemerkt had en die het haar onmogelijk geweest was te verklaren, kwamen haar weder te binnen. Op nieuw vroeg zij zich af, waarom haar vader toch zoo onverhoeds haar onderwijzeres ontslagen had; waarom hij vóór die gebeur tenis haar op zulk een zonderlinge wijze had behandeld, terwijl hij nooit tot haar het woord richtte, vermeed, zich in haar tegen woordigheid te bevinlen, ja, als het ware haar terugstootte. En toch, na al hetgeen zij voor zijn dochter gedaan had, zou hij heel anders jegens haar hebbeu moeten handelen Zij verwonderde zich ook, dat die vijand' haars vaders, de vicomte De Sanzac, haar een brief had doen schrijven aan mevrouw Durand om deze op het jachthuis te lokken en evenals haar zelve op te sluiten. In hoever kon mevrouw Durand aan dien on- deugenden man de middelen verschaffen om zijn wraak te voldoen? Wat hadden me vrouw Durand en de heer Delorme met elkander uit te staan En voortgaande met alles nauwkeurig na te gaan eu te overpeinzen vond zij dat het bestaan van haar vader en moeder, die ge scheiden leefden, al heel vreemd en onver klaarbaar was. Zij sprak bij zich zelve: „Dat alles is vreemd. Er bestaat zeker iets, dat men voor mij verbolgen houdt. Langzamerhand was de twijfel haar geest binnengeslopen. Wordt vervolgd).

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1