mogen uw lezers thans bestrijden als zij ver nemen dat Utrecht in feestdos gehuld was. Overal waren groen en dundoek aangebracht, men maakte toebereidselen om de stad luis- terlijk te verlichten en de sterren en W's, die daartoe zouden strekken, waren talrijk. De lucht was donker en de zon kwam niet door, maar de zoozeer gevreesde regendeed zijn invloed helaas gelden. Reeds vroeg in den morgen wemelde het van stadgenoot en vreemdeling en waaronder zich ook eenige vernedden, die kennelijk uit Leiden afkom stig waren, uithoofde zij hunne bewondering te kennen gaven over de bliekjes of voren tjes, die een man aan de Oude Gracht had weten te verschalken en die zich nu juist onledig hield met zijn kruisnet in te palmen. Overal werd muziek gemaakt; op het feest terrein in Tivoli, op de Neude, achter Sint Pieter, overal. De eivol bezette zalen, uitspannings- en ververschingsplaatsen moch ten op een diuk bezoek „bogen". Prachtvol was de optocht die precies op het bepaalde uur zich in de volinaakste orde in bewe ging zette en zóó stipt de orde handhaafde dat hij volstrekt niet onderdeed voor de teu vorige jare binnen Leiden gehouden maske rade, waar ook ten zeerste de statigheid van het geheel de grootste bewondering af dwong. Ook hier kon veilig iedere hulp vaardige hand van huzaren of zoo worden afgewezen, want de ridderschap zat, trots den besten ruiter van het voorgeslacht, ste vig in het zadel. Ook de magistraatsperso nen schreden met alle deftigheid en hun hooge roeping bewust, langs de grachten en straten van de bisschopstad voorwaarts. Reeds vroegtijdig was de alom vermaarde winkel in de Schoutenstraat van de Utrechtsche theekantjes bestormd; geen wonder dan ook dat de voorraad uitgeput geraakte. Men hoopte dat de maan nog de wateren van den Krommen Rijn zoude verzilveren, doch daar de lucht betrokken bleef en de maan in haar laatste kwartier was, kon daarvan niets komen. MUZIEK, LETTERE* EN KUNST. Sterfdag (1883) van Friedrich Von Flotow. Programma van de Muziekuitvoering op Musis Sacrum. Donderdag 24 Juni, te halfachtte geven door het Stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur de heer J. G H Mann. Eerste afd.No. 1. Helena-Marsch"(1ste uitv.), H. D. A. Götz; 2. „Ungarische Lustspiel-Ouverture", Keler Bela; 8. „Du und Du", Walzernach Motiven der Operette: „Die Fledcrmaus", (1ste Uitv.), Joh. Strauss; 4. Souvenir du „Domino Noir", Opéra d'Auber, F. Dunk- Ier. Tweede afd.N°. 5. Ouverture voor Vondels Treurspel „Gijsbrecht van Aemstel" Joh. J. II Verhulst; 6. Fragmente aus dem Musik-Drama; „Die Walkiire", Richard Wagner; 7. Romance („Feuille d' Album"), (lste Uitv.), H. Vieuxtemps; 8. Fantaisie- Militaire, C. Coenen. De welbekende Duitsche schrijver prof. Johannes Scherr, die sedert geruimen tijd ziek is, moet nu in een zeer bedenkelijken toestand verkceren. Een jeugdig afgevaardigde, die zich in de Spaansche Cortès door zijn wegslepende welsprekendheid deed opmerken, heeft plot seling der politiek vaarwel gezegd. Met een buitengewone tenorstem begaafd, is de heer Juan Mantiono thans aan den koninklijken schouwburg te Madrid ver bonden. De heer Chronegkintendant en eerste regisseur van de Meiningers, wiens bekwaam heid ook te Amsterdam zoo werd bewonderd en gewaardeerdis te Dusseldorf door een beroerte getroffen en ligt nu gevaarlijk ziek. Het standbeeld van Berlioz zal te Parijs worden onthuld op liet plein Vintimille, den I3n Oct. a. s. Er zullen eenige redevoerin gen worden uitgesproken en onder leiding van Colonne zullen Berlioz' „Symphonie funèbre et triomphale" met koren en de marsch uit „Les Troyens" worden uitgevoerd. De Russische dichter Alexander Niko- lajewitsch Ostrowski, wiens drama's en blij spelen tot de meest geliefde in Rusland behoorenis den I4den dezer te St. Peters- burg overleden. Gisteren meldden we dat de schilderij van Makart te zien zou zijn in de Loge „alhier." Dit moet natuurlijk zijn „aldaar" als verwijzing naar Den Liaag. BINiN ENLANDSCHE BERICHTEN. De heeren mrs. De la Bassecour Caan en Goekoop hebben hun ontslag genomen als lid der provinciale staten van Zuid-Hol land, waardoor twee vacatures in het col lege van gedeputeerde staten zijn ontstaan. (Fad.) WL* TE2 m :d wm «za H -waz Van wege het hoofdbestuur der „Ned. I Vereeniging tot bevordering van Zondags- j rust" is een adres verzonden aan den mi- nister van waterstaat enz., waarin adressant verzoekt dat brieven, drukwerken enz., waarop aan de zijde van het adres, met duidelijke blokletter, minstens drie milime- ter hoog gedrukt is: „niet bestellen op Zon dag", werkelijk des Zondags niet besteld zullen mogen worden, of welwat den adress. nog aangenamer zou zijn, dat een speciaal postzegel worde ingevoerdwaarvan het ge bruik verplichtend zal zijn op alle brieven, drukwerken enz. voor hem, die geen expresbestelling bedongen hebbende ver langt, dat het afgezondene des Zondags be steld worde. Te Gorinchem is door zekeren E. d. G. op zijne vrouw een moord gepleegd. Uit het gerechtelijk onderzoek moet gebleken zijn, dat toen De G van beroep hovenier, eergis teren avond te ongeveer half tien te huis kwam, hij twist met zijn echtgenoote kreeg, naar aanleiding van een gezegde van deze dat er iemand om geld was geweest, en zij door zijn toedoen, nl. omdat hij zijn geld aan sterken drank verkwistte, niet had kun nen betalen. Volgens hem was het eten niet gereed en berispte hij zijne vrouw hierover. Hoe het zij, in eene vlaag van drift nam hij het broodmes en stiet het haar onder het hart in 'tlijf. De doodelijk gewonde vluchtte daarop naar buiteu, maar kon het niet verder dan de stoep brengen, waar zij ineenzeeg. De eenige woorden die zij nog gesproken moet hebben, zijn: „O God, Regien, hij steekt mij dood 1" welke zij eene buurvrouw toeriep. In huis gebrachtheeft zij nog ongeveer een kwartier geleefd; zonder eenige verdere ophelderingen te hebben kunnen geven, gaf zij den geest. De vermoedelijke dader is in verzekerde bewaring genomen. Op het Hof Souburg onder de ge meente Alblasserdam is een jongeling door eene kat vrij ernstig gebeten. Daar men meende dat die kat in aanraking is geweest met een hond die reeds wegens vermoede lijke dolheid is afgemaakt, is het cadaver der kat opgezonden naar de veeartsenijschool te Utrecht. Van grondboringen, die met het oog op de verzakkingen van de ijzeren kap, achter het Centraal-Stationte Amsterdam worden gedaan, zijn er thans 42 verricht en moeten nog drie plaats hebben. De resultaten schijnen niet veel nieuws op te leveren. Rooskleurig is de toekomst van dit werk niet. Men vreest dat, als de over kapping niet meer door de stelling zal ge steund worden, verschuiving der lundeenug het gevolg zal zijn. Men schrijft aan het 1). v. JV. van Vlieland: Op dit eiland heeft men zich bij de jongste verkiezingen voor de tweede ka mer geheel van stemming onthouden. Waarom? Niet uit gebrek aan belangstelling in de pu blieke zaak, maar omdat op Vlieland bij verkiezingen voor de tweede kamer geen stembus geplaatst is. De kiezers zouden hunne biljetten naar den Burg op Tessel moeten brengen en dit is wat veel gevergd. De reizen van Vlieland naar Tessel zijn lastig en kostbaardaar 't eenige openbaar ver\ oor middel tusschen beide gemeenten de postkar isdie slechts plaats heeft voor één reiziger. Bij verkiezingen voor de prov. staten js Vlieland een onderkiesdistrict van Den Hel der. Dan kunnen de kiezers hunne biljetten dus inleveren in het dorp. De stembus moet dan naar den vasten wal worden overge bracht,'t geen bij herhaalde stemming nogal eene kostbare zaak wordt voor de kleine ge meente, daar't overbrengen van de weinige stembiljetten telkens op 20 gld. te staan komt en de overbrenging zelfs zou moeten geschieden al waren er geen biljetten inge komen. De _V. Gron. Ct. deelt het volgende mede: „Als een bewijs, dat de autoriteiten in Duitschland tegenwoordig weinig omslag maken met ingezetenen van vreemde ge boorte, kan dienen dat zich gisterenmorgen bij het gemeentebestuur van Groningen aan meldde een zekere persoon, genaamd Johan nes Jetses, een geboren Groninger, die reeds sedert 1873 te Einden (Oost-Friesland) ge vestigd, aldaar sedert tien jaren gehuwd was met eene Duitsche en vader is van 7 kinderen. Hij was met zijn geheel gezin Za terdag opgepak t, op het spoor gezet en over de grenzen gebracht, en dat wel omdat, naar men hem zeide, zijne papieren niet in orde waren! „Een beroep door hem gedaan op den Nederlandsehen consul, den heer Brons, had geen gevolg, daar deze hem te kennen gaf, niets voor hem te kunnen doen. Hul peloos is het behoeftige van alles verstoktne gezin voorloopig opgenomen in een slaapstee, zijnde thans door hem de tusschenkomst in geroepen van den Duitschen consul te Gro ningen. «3 «9 WLJ WWL ÏW T- In eene der keetenwelke tot verblijf dienen van de werklieden aan de Tjonger, had dezer dagen het volgende plaats. Een paar ambtenaren meenden te hebben opge merkt, dat in die keet sterke drank werd getapt zonder vergunning. Zij gingen er dus binnen en vroegen aan de aanwezige vrouw ieder een borrel. Na dien onder een gezel lig praatje genoten te hebben vroegen zij wat zij te betalen haddenwaarop de slimme vrouw ten antwoord gaf, dat zij voor den borrel niets, doch voor het gebruik van de zitbank ieder drie gulden hadden te offeren. De ambtenaren protesteerden daartegen, doch op een teeken van de vrouw kwamen on middellijk eenige kerels opdagen en de heeren raakten met de betaling van ieder een gul den vrijterwijl er van de waargenomen bekeuring niets kwam. Een gedeelte van de verkiezing in het district Goes is in 't water gevallen. Bij het overbrengen der stembus van Bors- sele naar Goes kreeg het paard van den stem- opnemer een duizeling, zoodat het met stem- opnemer en stembus van den dijk in de sloot rolde. Na een langdurig oponthoud kon de reis echter vervolgd worden. Eenige dagen geleden zou op een dorp nabij Maastricht eene grasverkooping worden gehouden. Zij was in de nieuwsbladen be hoorlijk aangekondigd; dag, uur en plaats waren nauwkeurig bepaalddoch toen de notaris, de principaal en de af roeper ter plaatse verschenen, was geen enkele kooper te zien, zoodat zij die meenden hier hun waar aan den man te brengen, onvemchter- zake konden heengaan. Ook dit geldt alweer als een bewijs hoe bitter slecht het den landbouwer in deze streken gaat. GRAVEN RAGE. Door Z. M. is de heer W. Jz. Hofdijk, leeraar in de Nederlandsche taal- en letter kunde aan het gymnasium te Amsterdam benoemd tot ridder iu de orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is bepaald dat van den raad van state zitting zullen hebbenin de eerste afdeeling de heeren jhr. F. E. M. Van Alphen, mr. J. P. J. A. graaf Van Zuylen van Nijevelt en jhr. mr. W. F. Rochussen; in de vierde afdeeling de heeren M. H. Jansen, mr. C. J. A. Heydenrijck en jhr. inrt W. F. Rochussen; en io de zesde afdeeling de heeren M. H. Jansen, 11. J. R. Beijen en jhr. mr. J. F. Van Humalda van Êysinga. Door Z. M. is aan mr. H. Dikkers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter te Almeloo. Door Z. M. zijn A. Clercx, te Echt, en G. B. Goossens, te Roermond, benoemd tot plaatsvervangers van den districts-veearts, wien Roermond als standplaats is aange wezen. Door Z. M. is de heer J. B. F. M. Berger, arts, benoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2de kl. bij het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.- Indie. BUITEN LAN ÜSC1IE BERICHTEN. BELülE. Het gemeentebestuur van Brussel opent een wedstrijd van verwarmingstoestellen door gas. Eene som van 10.U0U fraukeu wordt voor preuiièn beschikbaar gesteldals6UÜ0 fiaukeu voor bet bekroonde toestel ten be hoeve van verwarming van lokalen; 30UU id. kookkachel; 1000 id. gastotstel voor huishoudelijk gebruik tot verwarming van water enz. De inzendingen worden gewacht vóór 1 October. Alfred Defuisseaux, die zooals wij me dedeelden na zijn veroordeeling door de rechtbank te Brussel naar Frankrijk is ge vlucht, richt van uit Lille een heilwensch aan Frankrijk, dat den Belgische republikei nen een toevluchtsoord verleeut, zooals België eertijds de Fran*che uitgewekenen opnam. Men verzekert, dat Alfred Defuisseaux voornemens is te Valenciennes of te Lille eeu dagblad uit te geven, getiteldEn avanl. E\G ELAN 1». Zondag II. is koningin Victoria haar vijftigste regeeringsjaar ingetreden. Den 20en Juni lö37 overleed koning Willem IV plot seling en werd prinses Victoria, de dochter van de herlogiu van Kent op J8-jarigen leeftijd tot den troon geroepen. Bij de artikelsgewijze beraadslaging in het hoogerhuis over het wetsontwerp be treffende de verkiezmgskosten, werd het ar tikel geschrapt, bepalende dat die kosten door de plaatselijke besturen zullen gedragen worden. Bij derde lezing is het ontwerp goedge keurd, tot het verleenen van vergoeding bij schade door oproer gesticht. De artikelsgewijze behandeling van het ontwerp op de wijnrechten is afgeloopen. FRANK RIJK. Bij de gisteren voortgezette beraad slaging in de senaat over het wetsontwerp betreffende de verbanning der prinsen, voerde de minister-president De Freycinet het woord. Hij verklaarde, dat geene enkele regeering een ander gouvernement naast zich kan dulden. Hij aanvaardde de volle ver antwoordelijkheid van het ontwerp, en kwam op tegen het verwijt als zou hij voor den draDg der „onverzoenlijken" zwichten. Hij hield voldat het gemeene recht niet op de prinsen van toepassing is, maar verwierp den maatregel van verbeurdverklaring. Hij eindigde zijn rede met een beroep op de republikeinsche senatoren die tegen het ont werp mochten gestemd zijn, ter wille van de hoogste belangen der republiek. Met 137 tegen 122 stemmen werd daarop art. 1. van het wetsontwerp aangenomen. Ten slotte werd bij geheime stemming, met 141 tegen 107 stemmen, het ontwerp goedgekeurd, in den geest zooals het door de kamer van afgevaardigden is vastgesteld. Deze uitslag lokte van den kant der lin kerzijde toejuichingen uit. In strijd met het advies der regeering, heeft de kamer van afgevaardigden gisteren met 302 tegen 227 stemmen bepaald, dat het ontwerp betreffende den surtax op gra nen onmiddellijk aan de orde zal gesteld worden. Te Annonay, departement Ardèche, hebben een 1200 werkstakende arbeiders in de fabriek der firma Franc zich naar den maire begeven om de afdanking der buiten- landsche werklieden te eischen. De politie heeft, tengevolge van ongeregeldheden die hierbij hebben plaats gehad of vooraf waren gegaan, een twaalftal personen in verzekerde bewaring genomen. Maar tengevolge der op gewondenheid der werkstakers heeft de over heid hen weer op vrije voeten gesteld. De leiders, aangemoedigd door deze zwakheid van het openbaar gezag, trokken nu naar de fabriek, verbrijzelden er de glasruiten en trachtten den heer Franc naar buiten te lokken. Deze, zich het lot herinnerende dat aan Watrin te Decazeville was te beurt ge vallen, verschanste zich in zijn huis en or ganiseerde met behulp van eenige werklie den zekeren tegenstand. De menigte, door de weigering van Franc om naar buiten te komen teleurgesteldwilde nu in hare ver bittering de deuren en vensters met geweld openbreken. Den volgenden dag kwamen de prefect, de officier van justitie en eeu rech ter van instructie te Annonay. De heer Franc heeft verklaard liever zijne fabriek te willen sluitendan ten opzichte van den eisch tot afdanking der vreemde werklieden zich de wet te laten voorschrijven. DU1TSCI1LAND. De plannen voor het Noord-Oostzee kanaal zijn thans in bijzonderheden in het „Centralblatt der Bauverwaltung" openbaar gemaakt. Het kanaal zal vermoedelijk in den zomer van 1895 geopend kunnen worden. De pogingen om eene kanaal verbinding tus schen Noord- en Oostzee te verkrijgen, dag- teekenen reeds uit de 14de eeuw. liet kwam in 1391/98 tot eene bescheiden uitvoering door het graven van het nog bestaande Stecknitz-kanaal, dat beter aan de toenmalige eischen zou voldaan hebbenmaar dat werk werd gestaakt. Twee eu halve eeuw later, in 1777/85, kwam het Eiderkanaal tot stand, m.iar ook dit kon alleen voor kleine vaar tuigen dienen. De plannen voor een kanaal ten dienste van de groote vaart en voor oorlogschepen van groote afmetingen zijn niet ouder dau 20 of 25 jaren. Zij hebben ge diend tot voorbereiding van het grootst® werkwelks uitvoering thans zal aanvangen. Voor den zomerdienst is door de spoor- weghesturen in Duitschland gelast, dat bij elk station alle deuren der waggons zullen worden geopend, dat de daken der waggons van tijd tot tijd met koud water zullen worden besproeid, en in geval van droogte ook de perrons der stations vóór het vertrek der treinen. Verder wordt aan het dienst personeel aanbevolen tegenover het publiek beleefd te zijn, en aan de sjouwers met de bagage niet te smijten en die niet langs den grond te slepen. PER TELEGRAAF. PARIJS, 23 Juni. De bladen deelen mede, dat prins Victor Bonaparte heden naar Brussel zal vertrekken. Prins Jerome gaat naar Genève. De graaf van Parijs en zijn z on zullen zich morgen naar Engeland begeven. De verbanningswet zal eerst morgen wor den afgekondigd. Men verzekert, dat de kolonel Bonneval, van het 12de regiment jagers te Rouaan, ontslag uit den dienst heelt aangevraagd. LONDEN, 23 Juni. Volgens de ochtend bladen zijn de onderhandelingen tot regeling der Mexikaansche schuld geëindigd. Men

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2