BUITENLANDSCHE BERICHTEN. MLri W&2 *53 Uit Wildungen meldt men aan het v. Z.-IÏ. en Grdat HH. MM. de koning en de koningin jl. Zaterdag een be zoek hebben ontvangen van HH. DD. HH. den vorst en den erfprins van Waldeck- Pyrinout, vader en broeder van H. M. de koningin. Te 12 uur 's namiddags kwamen TiII. DD. IIII. te Wildungen aan, waar zij door 1111. MM. van het station werden afgehaald. Te half een was er familie-dejeuner, waarbij in den voortuin der villa eene muziekuit voering plaats had door het Kurorkest. Te half acht was er weder diner ter eere van de hooge bezoekers. Na het diner is de vorst van Waldeck- Pyrinont naar Arolsen teruggekeerd, terwijl de erfprins tot Dinsdag als gast van Hli. MM. te Wildungen in de villa *Göcke" bleef logeeren. HH. MM. zijn voornemens den 25n dezer naar Arolsen te vertrekken, om een tegen bezoek bij de vorstelijke familie aldaar af te leggen. Tot 1 Juli zullen zij aldaar ver toeven, om dan het buitenpaleis te Soestdijk te betrekken, waar zij zullen blijventotdat Z. M. in de residentie komt om de nieuwe kamers der staten-generaal te openen. Te 's Gravenzande bleven van de 141 kiezers slechts 4 achter (hiervan waren er 2 ziek en 2 naar elders vertrokken). Te Wateringen stemden van de 77 kie zers 76. Te Puttershoek van de 52 kiezers 49. Te Ileinenoord van de 52 kiezers 47. Te Westiraas van de 30 kiezers 26. Te Bleisvujk van de 80 kiezers 76. Te Moercapelle van de 26 kiezers 26. Te Stolwijk van de 125 kiezers 120. Te Zevenhuizen van de 108 kiezers 100. Te Bunnik stemden alle kiezers. Te De Bilt 84 van de 89. Te Zeist 174 van de 197. Te Maarssen 196 van de 210. Te Kampen van de 641 kiezers 579. Te Giethoorn van de 56 kiezers 54. Te Steen wijk en Steen wij kerwold van de 395 kiezers 391. Te Oidemarkt van de 104 kiezers 100. Te Kerk-Avezaath van de 92 kiezers 91. (Die óóne had de gemeente metterwoon verlaten Te iiummeloo en Keppel van de 105 kiezers 104. (De ontbrekende vertoeft in het buitenland Te Renkum (ofschoon 1^ uur van de stembus verwijderd) kwamen van de 81 stemgerechtigden slechts 4 niet ter stembus (1 was in het buitenland). Te Dorenweerd hebben alle kiezers hunne stem uitgebracht. Te Bathmen van de 69 kiezers 68 (de achtergeblevene was ernstig ziek). Te Bolsward bleven zonder wettelijke ver hindering slechts 4 kiezers weg. Te Oudcarspel van de 122 kiezers 111. Te Brouweishaven zijn alle kiezers, die ter plaatse aanwezig warenopgekomen. Te Haastrecht van de 96 kiezers 89. Te llattem van de 61 kiezers allen die ter stembus konden komen. Te Terneuzen van de 177 kiezers 167. Te Kibergen van de 183 kiezers 181. Een die terug was gebleven was ziek, de ander afwezend. Te Bleskensgraaf en Hofwegen van de 61 kirzers 52. Te Schooi hoven van de 184 kiezers 174. Onder de tien ontbrekeuden waren er die niet konden komen. Te Nieuwveen van de 49 kiezers 46. Te Roermond zijn van de 395 kiezers 265 opgekomen. Te Cadznnd stemden er 36 van de 37 een 92jarige blinde man bleef afwezig; te Zuidzande 43 van de 45 (de ontbrekenden waren ongesteld), te Hoofdplaat 30 van de 33; een was ziek; te St. Laurens alle 31 en te O. en W. Souburg alie 55te Ritthem 29 van de 30, te Koudekerke 94 van de 102, en te Kloetinge 35 van de4i kiezers. In laatstgenoemde gemeente was 1 stemge rechtigde overleden en waren 4 ongesteld. Uit Vlissingen schrijft men aan dei/. Ct. Van af de invoering der tegenwoordige kies wet, zijn de kiezers nog nooit zoo getrouw opgekomen als gisteren. Er bleven slechts 18 achterwege, en onder hen komen 6 per- scnen *oor, die met 't Pinksterfeest uit de stad waren, behalve 1 die van woonplaats is veranderd6 kiezers die op zee in dienst van het loodswezen waren, 3 die ziek of invalide waren, 1 die een sterfgeval had, 1 landbouwer wegens onbekende redenen en I onwillige kiezer. Er kwamen 4 kiezers uit Leiden en Rotterdam over, die aldaar metterwoon of tijdelijk aanwezig waren. Te Middelburg kwamen er uit Ruurloo, Nijmegen en een zelfs uit het buitenland om hun kiezersplicht te vervullen. Er waren van de 23 achtergeblevenen II in de onmogelijkheid om te stemmen, Modit 12 hun kiezersplicht niet vervulden. Te Tiel van de 366 kiezers 347een lamme werd door drie personen naar de stem bus gedragen. De heer J. H. A. Van Haarlem, oud O.-I. ambtenaar, laatstelijk 3de commies bij het departement van onderwijs, eeredienst en nijverheid, thans schrijver bij de Am- 8terdamsche politie, heeft een adres aan de eerste kamer der staten-generaal gezonden waarin hij verzoekt onderzoek van zijn zaak, schadeloosstelling voor geleden onrecht en lotsverbeteung voor de toekomst. Adressant, die naar zijn bewering om on bekende redenen ontslag heeft gekregen uit zijn betrekking in lndië, toen hij verlof wegens ziekte had gevraagd, heeft zich eerst, zooals men zich herinneren zal, zonder ge weuscht gevolg tot de tweede kamer gewend. Gisteren is de uitslag bekend geworden van het overgangs-examen B aan de Poly technische school te Delft. Aangemeld heb ben zich 92 candidaten, en geslaagd zijn voorhet eerste gedeelte artt. 61, 62 en 64 de heeren: W. P. Druijvesteijn, K. Heunges, P. C. Nauta, A. A. VV. 11. König, W. F. Stoel, G. J. Van Swaaij, J. J. F. C. Visser, P. A. Schroot, P. C. Smemer, H. Thorn Prikker. Art. 64: J. De Beurs, F. C. Dufour, M. G. De Gelder, J. De Kuijser, J. Muijsken, J. H. Verhoeff, J. W. C. Diepeuheim, D. A. Koster, G. J. G. Van Caspel, F. L. C. Van Doorn, A. H. T. Hartevelt, VV. J. F. De Rijk, L. T. Tan, J. De Koning Knijtf. Artt. 63 en 64. M. VVesterbaan Muur- ling, Tweede gedeelte B, (artt. 61, 62 en 64) geslaagd J. J. Braam, G. U. Broekman, D. 11. S. Ten Cate, J. C. tleuff, N. C Kist, S. C. P. Van Musschenbroek, J. W. Th. Van Ooijen, G. Rooseboom, M. C. Sissiugh, J. C. Spakler, J. Van Stolk. Artt. 63 en 64. P. N. Hoorweg, K. H. Hijlkema, F. J. Vaes, J. M. Prius Visser, J. Van der Struijf. Art. 64. P. A. Jolles, J. N. Van Affelen van Saemsfoort, R. 11. Bloemendal, 11. E. Hoekstra, C. W. J. Kymmell, P. J. C. La u mans. Art. 65. A. Hulshoff Pol. Volledig overgangs examen B, artt. 61 en 62. A. C. Danckaerts, F. A. R. A. Van Ittersum, J. W. Nierstrasz, H. C. J. Streng- naerts. Artt. 61, 62 en 64. W. II. Kloppenburg, J. A. G. Vau der Steur, J. P. Textor, J. C. Voorduin. Artt. 63 en 64: J. W. Tideman. Art. 64: W. S. G. T. Post, G. J. Bos man, F. T. Engel, D. Vau Ketwich, B. Pot, J. A. Roessingh Udiuk. Gedurende de afgeloopen maand Mei 1886 zijn door de Nederlandsche Rhijn- spoorweg-maatschappij vervoerd 231,349 rei zigers, met eene opbrengst van f 198,255.25 bagage 362 tonnen, opbrengst f 5090.84; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 71332 ton' nen, opbrengst f 135,54-8.16; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen 1 7170.32; diverse ontvangsten f9719.10; totale ontvangst f 355,783.67; totale ont vangst van ai 1 Mei 1886 f 355,783.67. Over de lijn Leiden-Woerden werden vervoerd 12938 reizigers, met eene opbrengst van f 7509.82'; bagage 17 tonnen, opbrengst f 111.75; bestel-, ijl- en vrachtgoedtren 2429 tonnen, opbrengst f 2395 29; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f 623.21; diverse ontvangsten f 506 90; totale ontvangst f 11.146.97'; totale ontvangst van af 1 Mei 1886 f 11,146.97'. De directie der Ilollaudsche IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft een besluit ge nomen zéér ten gerieve van het reizend pu bliek. De banen, door deze Maatschappij geëxploiteerd, zullen in de drie eerstvol gende jaren geheel worden begrint. De hoeveelheid grint daartoe noodig, wordt ge schat op 85,000,000 M3. Men hoopt daar door het indringen van stof in de waggons geheel te voorkomen. Voor de fondskas van yTesselschade" is bij mej. Tak, 1ste penningmeesteres van het hoofdbestuur te 's Hage van een onbe kenden gever f 1000 ontvangen. In verband met het vóór eenige dagen vermeld begin van brand in het postkantoor te Hoorn is gisterenmorgen de commies H. gevankelijk naar Alkmaar vervoerd. (Vad Een 26-jarig meisje te Neerijnen bij Tiel, dat 10 jaren sprakeloos was, heeft eensklaps haar spraakvermogen herkregen. Aan de kon. Deventer Tapijtfabriek is thans druk werk. Naar de meest verwij derde streken en zelfs naar die waar het origtneele vervaardigd wordt, gaat thans haar fabrikaat. Men verzekert daar, dat het in deugd en kleur het origineele overtreft. Thans wordt er een zeer groot tapijt gemaakt voor grootvorst Wladimir van Rusland. Uit Wolvega wordt aau de N. R. C. gemeld: Bij het graven vau het Tjonger- kanaal werden hier en daar op den bodem van het riviertje eenige voorwerpen gevon den, waarvan enkele uit een oudheidkundig oogpunt niet zonder waarde zijn, o. a. in de buurt van Schoterbrug (onder Oude- schoot) eene spits van een piekeen rid derspoor en een paar doken. Hoogstwaar schijnlijk zijn deze zaken afkomstig van Munstersche krijgsknechten, die in het laatst van Augustus 1673 uit Steenwijk waren getrokken om een strooptocht ia Friesland te ondernemenmaar door een der regi menten van prins Johan Maurits, onder aanvoering van den luitenant-generaal Hans Willem Van Aylva, nabij genoemde brug en te Mildom werden geslagen en terugge dreven. Ook vond men een gebakken steen uit het midden der vorige eeuw, waarin een adellijk wapen schijnt gesneden. Alles is opgezonden aan het Friesche genootschap. Een der lezers van de N. Gron. C. die Pinkster-Maandag aan het station was, om met den trein naar Assen te gaan, schrijlt o. a. het volgende, wat hij, en niet zonder reden, een schandaal acht: Naar Leeuwarden zouden een honderdtalwat men in Gelderland noemt ^hannekemaaiers" ver trekken. Zij hadden zich allen voorzien van kaartjes 3e kl. en weiden, niettegenstaande hevig protest, gepakt in goederen- en bees- leu waggons. Zeer zelden ziet men den bliksem op zoo'u vreemde manier een huis havenen als dat Zaterdag-avond gebeurde in de pastorie te Noorddijk, gemeente Marum. In de beide voorkamers, studeerkamer, keuken, zolder en kelder zijn de glazen, plafonds, muren en andere deelen beschadigd. Bij de voor deur en boven in den gevel werden gaten in den muur geslagen; in den omtrek van de schel, waarvan de draden smolten, is alles als door zwavel verbrand. Op het boven vertrek werd de stoel vóór de studeerkamer omgeworpen. In de alkoof werd de bedde- plank weggerukt en het attribuut, dat er op behoort, omvergeworpen. Er onder, in den kelder, werden potten met melk omhoog ge smeten en op twee plaatsen is daar een gaatje in den muur. In 't achterhuis werd een aker met melk in de lucht gesmeten en smolten de walerbuizen naar den regenbak op meer dan eén plaats. Boven op liet huis werden veel pannen in gruis geslagenin één woord: het geheele huis ziet er van voor tot achter en van boven tot beneden vreemd uit. Alleen in de tuinkamer, waar, heel toevallig, alle huisgeuooten waren, is niets gebeurd. (Prov. Gron. Ct Uit Vaassen meldt men dd. 13 Juni nader: Gisteren woedde buveu deze gemeente een hevig on weder, waarbij de bliksem in de lompenloods van de papierfabriek van den heer Aarnink sloeg en aldaar eenige schade verrichtte, zonder brand te veroorzaken. Al vorens het gebouw te verlaten, trof de bliksem nog 4 werklieden, waarvan twee on middellijk dood waren, en twee gelukkig slechts licht getroffen, zoodat deze reeds we der hersteld zijn. 'sGKAVËNHAGE. Door Z. M. zijn benoemdtot burgemeester: van Geldrop C. J. Ter Borgh; van Hontenisse II. A. A. baron Collot d'Escury; van Varik C. Formijne, secretaris dier gemeente; van Schijndel P. A. Verhagen, secretaris dijr gemeente; van Rozenburg J. D. Monliemius, secretaris dier gemeente; van Abbekerk J. Zijp Kz.secretaris dier gemeente; van St. Pancras P. Nobel, secretaris dier gemeente; tot directeur van het postkantoor te Oir- schot W. Coens van Sendenthans adsistent bij de posterijen en tot commies der poste rijen van de 3de kl. K Schraver, thans commies der posterijen van de 4de kl. en commies der posterijen 4de kl. B. J. Bouri- cius, thans surnumerair der posterijen. Door Z. M. is aan den secretaris der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, J. C. A. Weerts, vergunning verleend om te Haarlem te wonen; en is aan P. J. 11. Vullers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Meijel. Door Z. M. is, met ingang van 1 Juli 1886, aan mr. G. Waller, te Olden- zaal, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Ootmarsum. Door Z. M. zijn benoemd bij het per soneel der millitaire administratie: bij de intendanten: tot kolonel-intendant, de luit. kolonel-intendant P. L. G. Doorman, hoofd der Vide afdeeling bij het departement van oorlog, uit welke functiën hij, iu verband daarmede, eervol wordt ontheven; tot luit.- kolonel-intendant, de majoor-kwartiermeester J. M. Janssen, van den staf der infanterie, weikzaam bij het departement van oorlog, die tevens wordt aangewezen voor de be trekking van hoofd der Vide aldeeling van genoemd departement; bij de kwartiermeesters: tot majoor-kwartiermeester bij de Koninklijke Militaire Academie, de kapitein-kwartier meester W. Wissink, van die inrichting; en is de titulaire rang van majoor verleend aan den kapitein-kwartiermeester M. M, Eyssellvan het regiment grenadiers en jagers, Door Z. M. is de kolonel-ir.tendant J. E. Du Celliée Muller, vau bet personeel der millitaire administratie, op pensioen gesteld De luit. ter zee 2de kl. J. Guepin wordt met den 24en dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken zal op 19 dezer geen audiëntie verleenen. BËLGIE. Voor het gedenkteeken Tan den in Mei 1885 overleden Rogier ia in België tothiertoe slechts 20.000 frs. ingekomen. In Aug. zal iutusschen de eerste steen wor- deu gelegd tegenover de gare du Nord ta Brussel. Een vierduizend arbeiders wachtten ts Gent de afgevaardigden op, die van het arbeiders-congres terugkeerden. In triomf werd Anseele naar het bureau van de Vooruit gebracht. Uit Bergen (Henegouwen,) wordt ge meld: De werkstaking dreigt algemeen te worden. De gouverneur van Henegouwen heeft zich naar de plaats der werkstaking begeven. Het eerste escadron linciers ver trok zoo naar Qornn en het tweede escadron zal onverwijld naar Quareguon gaan. In de mijn te Fleun hebben 2500 mijnwerkers de arbeid gestaakt. Een talrijke bende maakte een einde aan het werk der mijnarbeiders te Quaregnon; de gendarmerie verhinderde evenwel de bende verder rond te trekken. Elt££LiI«». Het lagerhuis heeft gisteren de af zonderlijke beraadslaging over het wetsont werp tot wijziging der invoerrechten op wijnen afgehandeld. Te Shiranagar is bericht ontvangen, dat kolonel Lock hart en zijn geleide, on langs van Chitral over Badakshan vertrok ken om zich bij de commissie voor de Afghaansche grensregeling aan te sluiten, zich in een moeielijken toestand bevindt; zij zouden omsingeld zijn en voor- noch achterwaarts kunnen gaan. Ook is er ge brek aan levensmiddelen, en het aan Lock- liart gezonden geld is niet door hem ont vangen. FRANKRIJK. De minister van binnenl. zaken heeft in den ministerraad medegedeeld, dat het werk te Decazeville over het algemeen her vat is. Eenige werklieden zullen echter eerst aan het werk gaan als de administratie ge reorganiseerd zal zijn. Zij, die afgewezen warenzijn hunne werktuigen komen halen en hebben geprotesteerd. Intusschen is te Bourran, bij Decazeville, op het dak van een huis van een niet-werk- stakenden mijnwerker een dynamietbom ge sprongen. Te I'iruiv worden weer onlusten gevreesd. Met steeuen werd naar een schild wacht geworpen, die met een schot ant woordde. Te Parijs wordt verwacht de zoon van den Bey van Tunis. Hij zal ook de groote centra der Eransche nijverheid bezoeken. ZWITIERLAI D. Dinsdag zijn te Zurich wanordelijk heden ontstaan, naar aanleiding der inhech tenisneming van een werkstaker. De gen darmes maakten van hunne vuurwapenen gebruik, waardoor één persoon gedood en twee gekwetst werden. DCITSCHLAKD. De commissie tot herziening der in voerrechten heeft het recht op den invoer van runderen gelijkgesteld met het recht, door Duitschland geheven en gebracht op 38 francs. Zij besloot verder tot de instelling van een bijzondere inspectie voor de gren zen, welke de invoer voor de gezondheid schadelijk vleesch moet tegengaan. Aanst. Vrijdag denkt keizer Wilhelm zijne badreis naar te Ems aanvaarden. In de hofkringen verzekert men, dat omtrent de verdere reisplannen van den keizer nog geen bepaalde beslissingen zijn genomen. Daar entegen wordt ten stelligste verzekerd, dat de keizer persoonlijk zeer weuscht, om ook dit jaar het bad Qastein te bezoeken en daar drie weken te vertoeven. Nadat de Wiener Pretie openbaarheid had gegeven aan een zoogenaamde verklaring van dr. Schleiss Löwenfcld, lijfarts van den overleden koning, waarin wordt beweerd dat de koning niet krankzinnig is geweest, en tevens wordt medegedeeld dat de Allgeneine Zeitung deze verklaring niet heeft willen op. nemen, ontkent laatstgenoemd blad op de

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2