NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. BIeie Courant verschijnt d a e 1 ij k sbehalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Dinsdag 15 Juni 1886. N°. 138. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. sche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nutiiuier 10 (ent, 200» Jaargang. Van 16 regels0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepinakersstees 6. Uithoofde van het Pinksterfeest zal Maandagavond deze Courant niet worden uitgegeven. Stads-Bericliten. De RURGEMF.ESTER uergemeenle LEIDEN; Gezien art. 21 der Wel van den 4n Decem ber 1872 Sibl. no. 134; Drengl Ier algemeene kennis dat in de afge- loopen week éen persoon aan Mazelen alluer is overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche ourant. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, 12 Juni 1886. UTADINIEIIWI. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 55 gevallen van mazelen, 1 geval van roodvonk aangegeven. Overleden aan mazelen 1 en aan roodvonk 1 persoon. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 38 tot 65 volwassen personen en 6 tot 14 kinderen. De heer G. M. Vlug te Rotterdam is benoemd tot. onderwijzer in de moderne talen aan eene bijzondere school alhier. Deze week werden op Rhijnzigt 867 zwembaden door heeren en 101 door dames genomen. Temperatuur van het water is 18|° Celsius. unit eriiteit. Heden werd bevorderd tot docter in de rechtswetenschap, aan de rijks-universiteit alhier, de heer A. Burger CPzn., geb. te Delft, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Het recht van den verhuurder na vervoer der aan zijn voor recht onderworpen goederen"daarna de heer P. De Josselin de Jong, geb. te Rijs- sen, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „De beteekenis van het woord „geweld" in het Wetboek van Strafrecht." nUZIEK, LETTEKEX EX KIXIT. 13 Juni. Geboorted. (1807) v. Bern. Ter Haar 14 Juni. Geboorted. (1814) van II. Havward. 15 Juni. Geboortedag (1834) van dr. Jan Teil Brink hoogleeraar alhier. Programma van de Muziekuitvoering op Musis Sacrum. Zondag 13 Juni, te halfacht, te geven door het Stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur de heer J. G. H. Mann. Eerste afd No. 1. „Für's Yaterland," Marsch nach Motiven der Operette: „Der Bettelstudent," (1ste Uitv), C. Millöcker; 2. Ouverture: zu //Rosamunde'', F. Schubert; 3. „Lagunen- Walzer" nach Motiven der Operette: „Eine Nacht in Venedig", (1ste Uitv.), Joh. Strauss; 4. Fantaisie sur Dimitri" Opéra de Victorin Joncières, (1ste Uitv.), E. v. Buggenhoudt. Tweede afd.: No. 5. Ouveiture zur Oper: „Oberon", C. M. v. Weber; 6. Fantaisie über Vier Lieder von R. Schumann („Er der Herrlichste von Allen", ^Widinung" „Morgens steh'ich anf und frage", „Ich grolle nicht"), (1ste Uitv.), J. G. H.Mann; 7. a. Marche Funèbre, (tste Uitv.), Th. Enderle; b. „Le Colibri", Polka pour Petite Flüte, Sellenik, 8. Fantaisie sur des Motifs de l'Opéra: „Faust", de Ch. Gounod, (1ste Uitv.), J. G. H. Mann. Programma van de Muziekuitvoering op Zomerzorg. Dins lag 15 Juni, des avonds te zeven uur, onder directie van den heer J. II. Völlmar. 1ste afd. No. 1. „An den Frühling", Marsch, Heijne; 2. Ouverture fWallensteins" Lager, Kerling; Souvenir van de opera „La petite Mariée" van Lecocq, Govaerts 4. Koningslieder", Wals, Joh Strauss; 5. Fantaisie uit de opera „Don Pasquale" van Donizetti, Gadrcl.Tweede afd. No. 6. Ouverture „Meeresstille und glückliche Fart", Mendelssohn; 7. Kwartet „Domine Jesu uit het Requiem", Verdi; 8. a. „Die erste Liebe", Conceit Polka (Solo voor Piston), N-uraann; b. „Ungarische Tanze No. 6, Brahms, 9. Fantaisie op motieven van de opera „Le Barbier de Se ville" van Rossini, Dunkier; 10 „Polka militaire Völlmar. Donderdag is op de veiling-Bousquet op de Keizersgracht te Amsterdam, voor een viool van Amati (Cremona) de som van duizend gulden betaald. Naar aanleiding van het ontslag, aan Verhulst thuis gezonden, herinnert men de volgende zinsnede, ter gelegenheid van zijn nationale huldiging in een der Amsterdam- sche bladen geschreven „Die antipathie (tegen de zg. nieuwe rich ting in de muziek) wortelt in zijn verleden en in zijn kunsttheorie. Zij is minder be krompen dan de oppervlakkigheid durft be weren. En de mindere goden, die hun voor treffelijkheid bouwen op hun zg. veelzijdigheid, mogen weten, dat geen enkele hem in Ne derland nog boven de schouders is gewassen." Door den heer B. Kwast, pianist te Leeuwarden, is gecomponeerd een stuk voor piano, getiteld: Feestklanken op de melodie van het Friescli volkslied (Frisk bloed, Isjoch op, wol nou ris brüze en siede). De dege lijke compositie is opgedragen aan het bestuur van het a. s. te Leeuwarden te houden Land- huishoudkundig Congres. De heer Kwast heeft ook voor eene orkest bewerking gezorgd. Op een der a. s. week door de stafmuziek van het le reg. infanterie te geven concerten in den Prinsentuin zal het stnk worden uit gevoerd. Het museum Prins Hendrik te 's Ilage, dat na 15 Juli a. s. gesloten zal worden maar dagelijks nog druk wordt bezocht, zal op den tweeden Pinksterdag van 1-5 ure geopend zijn. Er zal alsdan een afwisseling van interessante proeven geleverd worden. Alleen de mistsignalen zullen bij mooi weder niet ten gehoore worden gebracht. Naar men verneemt heeft jhr. Victor De Stuers de toezegging gedaan, dat Lij de onlangs vernielde teekening in het Leidscbe academiegebouw zal herstellen. Heden zou in de fabriek der firma Merkelbach van Enkhuizen C°. te Breda de gieting plaats hebben van het standbeeld van Hugo De Groot. De voorbereidende werkzaamheden voor dezen groolschen arbeid waren tot dusver Daar wensch geslaagd. BINNENLANÜSC1IE BERICHTEN. Door de geneesk. staatscommissie te Amsterdam zijn gisteren tot arts bevorderd, de heeren dr. J. J. De Blécourt, J. Kuiper, doctorandus, T. Cool, J. F. Tuinstra, cand.- artsen. Toegelaten voor het le gedeelte, de heer J. M. Langeveld, cand.-arts. Het badseizoen zal te Katwijk, 14 Juni a. s. worden geopend. De onlangs benoemde burgemeester van Oudshoorn, de heer Bloem, werd Don derdag, van zijn huwelijksreis terugkeerende, feestelijk ingehaald. Eene eerewacht van 80 ruiters geleidde hem en zijn familie naar het raadhuis, waar hem een collation werd aan geboden. Na den afloop daarvan zette men den tocht naar de gemeente voort, die door het uitsteken van vlaggen en het oprichten van verscheiden sierlijke eerebogen een recht feestelijk aanzien had. Uit Den Haag wordt het overlijden gemeld van dr. Salverda; hij was 46 jaren oud. Sedert geruimeu tijd reeds lijdende, was hem onlangs tot herstel zijner gezond heid een verlof toegestaan. Dr. Salverda was achtereenvolgens leeraar aan de Pol. School te Delft en hoogleeraar te Groningen. Deze laatste betrekking verwisselde hij met die van inspecteur van het middelbaar onderwijs. Uit een der grachten te 's Tl age is gisteren opgehaald het lijk van eene vrouw sedert eergisterenavond vermist. Zij was bij ziende, zoodat men \ermoedt. dat zij, door haar slecht gezicht misleid, in het water is geraakt. Men heeft de drenkelinge herkend. Goedkoope Rijnwijn. Door de politie te Haarlem is proces-verbaal opgemaakt we gens bedriegelijke oplichting, gepleegd door iemand, die zoo het heette, door erfenis eigenaar geworden was van eene groote partij rijnwijn, deze te koop heeft aangeboden voor *5 cents de flesch in het Nieuw» van den Dag van 3 Juni jl. Hierop waren hem door verschillende ingezetenen uit Haarlem be stellingen gedaan ten bedrage van f 3 voor ieder. Na ontvangst is echter gebleken dat de flesschen volstrekt geen Rijnwijn of wijn inhielden, maar volgens verklaring van een deskundige slechte limonade, gemaakt van aardappelensiroop. 's Rijks middelen nebben in de maand Mei opgebracht f9,776,146.59}, tegen f 8,560,797.89J in Mei 1885. T*j der raming bedraagt f8,846,017.83. Opbrengst over de 5 eerste maanden van 1886 f 42,819,053.80, tegen f 41,477,539.12} in J885. Sedert de inhechtenisneming van de wed. Groenemeijer, als verdacht van hare woning in de Guldehandsleeg Le Amsterdam in deii vroegen morgen van den 4en Juni jl., opzettelijk in brand gestoken te hebben, zijn door agenten van de afdeeling recher che bij verschillende ingezetenen, waar ge- noemde weduwe verkeerde, goederen en gel den in beslag genomen, reeds geruimen tijd te voren door de verlachte bij hen in vei ligheid gebracht, hetgeen de op haar rus tende vermoedens niet gering zal doen toe nemen. Ook is gebleken dat zij reeds eene andere woning had gehuurd. Te Amsterdam is, voor de derde maal, een man in het huwelijksbootje gedragen, want de bruidegom kon er niet instappen, om de eenvoudige redeu dat hij niet loopen kon. Den 5den Juli aanst. zal de Willem Barend» te Amsterdam in het openbaar worden verkocht. Boven Watergraafsmeer en Diemen ont lastte zich Donderdag een zoo vreeselijk on- weder als hier maar zelden wordt waarge nomen. Gedurende uur viel er een bui van geweldige groote hagelsteenen die over al aan de talrijken moestuinen en kweekerijen onherstelbare schade aanrichtten. In de Wa tergraafsmeer lag de hagel bij hoopen van een balven meter langs de straat. Gelukkig was de wind niet feltoch werden een hon derd ruiten hier en daar stukgeslagen en broeiramen vernield. In een der bijna afge werkte gebouwen der gasfabriek aan de Li- naeusstraat te Amsterdam sloeg de bliksem in en vond een uitweg in een riool, dat geheel vernield werd. Zes mannen, daar aan het werkwerden tegen den wand ge slagen maar bleven overigens ongedeerd. De plasregens waren zoo sterk., dat destra- ten geruimen tijd blank stonden en kelder woningen onderliepen. Uit den Grooten IJ polder (gem. Sloten), wordt gemeld: De landbouwer H. Van Woudeuberg, een man van 75 jaren, is door een noodlottig toeval om het leven gekomen. Bij het verzetten van den stier in den stal werd het dier plotseling woe dend, wierp den man tegen den grop.d en drong met zooveel kracht tegen hem aan, dat hij weldra aan de gevolgen bezweek. Te Zevenaar werd een logementhouder, de heer J., voor een belangrijk bedrag be stolen. Aan de politie is het gelukt, de dievegge, eene naaister, op te sporen, die daarop gevankelijk naar Arnhem is overge bracht. Vóór een paar dagen had te iVoordbroek een grappig voorval plaats. Een boer, die, met paard en rijtuig naar S. geweest zijnde, tegen den avond naar zijn woning terug keerde en onderweg reeds duchtig den prins gesproken had, wilde in de laatste herberg vóór hij aan zijn woning kwam nog een „zeupie" koopen. Hij liet inmiddels paard en rijtuig zoo lang onbeheerd bij den weg staan en bemerkte, met zijn beneveld brein, toen hij weer in den wagen klom, niet, dat een grappenmaker, die onzen vriend waar schijnlijk kende, paard en rijtuig had om gekeerd. Ilij reed weg en kwam laat in den avond te S. terug. Het paard begaf zich instinctmatig weer naar de herberg, waar de boer 's middags had uitgespannen. Geluk kig, was men daar nog op en hielp men den inmiddels ontnuchterden boer, die niet anders meende dan dat hij betooverd was, weer op weg. Nu echter kwam hij zonder ongevallen, maar eerst om circa 5 uur in den ochtend, thuis, tot vreugde van zijn vrouw en kinderen, die den geheelen nacht in de grootste ongerustheid op hem gewacht hadden. Op den verkiezingsdag is bet tevens veemarkt te Appelscha waarvan de kiezers hun stembriefjes moeten brengen in de bus te Oosterwolde. Teneinde nu te voorkomen, dat er zich kiezers zullen onthouden van stemmen, hebban de rijtuighouders van Oosterwolde zich bereid verklaard, om on middellijk na 9 uur 's morgens gereed te staan om de stemmers van Appelscha terug te rijden, opdat ieder nog van de veemarkt zal kunnen gebruik maken. SGKAVE^IIAGË. Door Z. M. is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Beetsterzwaag, H. H. Dolk, ontvanger der registratie en domeinen te Beetsterzwaag. Onder de menigte die Donderdagavond uren lang op de Groenmarkt alhier het politiebureau aangaapte, ofschoon er volstrekt niets bijzonders aan de hand was, was er een, die zich ernstig beklaagde, dat dit bureau er zoo onoogelijk kaal en wanhopig stijlloos uitziet; want zoo sprak hij als men bier nu toch eenmaal staat te kijken, dan wil het oog toch wel iets hebben I Eenige pickpockets hebben gisteravond reeds geprofiteerd van de ergerlijk domme nieuwsgierigheid van het publiek. Een „juf" beklaagde zich, dat men uit haar mantelzak een portemonnaie had ontvreemd. „Je verdiende loon!" riep er een; „Waarom loop je ook niet door! Wat doe je in de kou inensch In een ander groepje stond een volksre denaar heftig te oreeren, omringd door minstens een half dozijn mannen en vrouwen, waaronder een koopman met een mand eieren aan den arm. In 't vuur van de rede, op'toogen- blik dat de volkstribuun, blijkbaar een con- cillant, met een welsprekend gebaar, als om zijn meening klem bij te zetten, uitriep: „het is toch maar vechten tegen de Bier kaai!" daalt een arm in den mand, grijpt een paar eieren en verliest zich met zijn eigenaar in de menigte. Als de koopman in eieren daar nog een poos gestaan heelt,

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1