B IN N EN LANDSCHE BERICHTEN. BUITEXLA08CHE BERICHTEN. ma jêb2 m mm mm ma mm msz ma mm wlj jwl. m tt- dat het beginsel der vier raadsleden juist is, maar zegt alleen, dat de gemeente het recht heeft dat beginsel aan te nemen. De heer De Goeje geeft den voorsteller der motie in overweging om uit de motie het woordje ^slechts" te schrappen. Zoo dit geschiedt, kan hij zich eerder met de motie vereenigen. De heer Fockema Andreae stemt in die wijziging loe. De heer Knappert meent, dat, als men met de motie meegaat, men zich meer ver klaart voor het voorstel der vier raadsleden, dan hij wel wenschelijk acht. De heer Was vindt het gevaarlijk zijn stem te geven aan de motie, omdat scherpe voorstanders en scherpe tegenstanders van het voorstel verklaard hebben er voor te stemmen. Ten einde het gevaar, dat hij vreest, te ontgaan, richt hij tot den voor zitter de vraag, of deze, bij aanneming der motie, volharden zal bij zijn verzet, dan wel of hij bereid is tot medewerking. De voorzitter antwoordt, dat hij nooit van te voren zegt: dit of dat zal ik doen. Dit wil hij wel reeds verklaren, dat de dis cussie van heden hem niet van gedachten heeft doen veranderen. Hij veroordeelde voornamelijk het onbestemde in het voor stel der vier raadsleden. Wanneer de voor stellers verschillende onderwerpen, waarop zij hun beginsel willen toepassen, aan de orde brengen, en zij hem de overtuiging geven, dat de aanneming van het door hen voorgestelde is in het belang der gemeente, dan zal hij niet aarzelen er zijn stem aan te geven. De heer Knappert zal na het gesprokene tegen de motie stemmen. Hij wil aan de vier voorstellers geen vruchteloos werk laten ondernemen want hij zou toch steeds tegen stemmen. De heer Ilartevelt verklaart zich ook tegen de motie, wijl haar aanneming niet leidt tot bespoediging. En spoed is noodig. Want reeds meer dan twintig zaken, waarvan de behandeling is uitgesteld, totdat over het voorstel der vier raadsleden beslist is, wach ten op afdoening. En wordt nu de motie aangenomen, dat kunnen er maanden ver- loopen, eer het werk der commissie geëindigd is. Want de uitwerking der denkbeelden op de verschillende onderwerpen zal zijns inziens een geruimen tijd vereischen. De voorzitter sluit de discussie en brengt de motie in stemming. De uitslag der stem ming is, dat zij werd aangenomen met 14 tegen 12 stemmen. Voor de motie stemden de heeren Zaaijer, De Fremery, Fockema Andreae, Bredius, Was, Vos, Donner, Driessen, Du Rieu Kaiser, Land, N ij kamp, Van der Hoeven en de voorzitter. Tegen de motie stemden de Heeren Cock, Knappert, Bool, Krantz, Alma, Le Poole, Masijk Huyser van Reenen, Verster, Van Hoeken, Zaalberg en Ilartevelt. De heer De Goeje hield zich buiten stemming. De rekening voor de kamer van koophan del en fabrieken over 1885 en die van de plaatselijke schoolcommissie worden zonder discussie en hoofdelijke stemming goedgekeurd. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter deze geauimeerde zitting. ÏHJZIEH, LETTEKEN EK KUNST. liet eerste nummer is verschenen van een nieuw blad, getiteld: Het Nieuwe Zon dagsblad, onder redactie van den heer W. H. Van Heijningen, die de eerste jaargan gen van het Zondagsbladuitgaande van het Nieuws van den dagredigeerde. liet Nieuwe Zondagsblad zal, wat inhoud als anderszins betreft, geheel het voetspoor van de eerste jaargangen van het genoemde Zondagsblad volgen. Van de reis der Meiningers naar Ame rika komt niets. Men kon het niet eens worden over de vraag voor welke rechters mogelijke geschillen tusschen de artisten en de ondernemers zouden worden behandeld. De Meiningers wenschten dat alles voor het Meininger y Landgericht" zou komen, de on dernemers dat gevallen van minder belang rijken aard in Amerika zouden worden be handeld. De Zwitsersche Bondsraad heeft de Staten, die zijn toegetreden tot de Unie tot bescherming van de //droits d'auteur", uit- genoodigd zich te doen vertegenwoordigen op de 3e internationale conferentie te Bern op 6 Sept. a. s. Uit Londen wordt gemeld, dat het huwelijk van Adelina Patti met den tenor Nicolini eergisteren op het Fransch Consu laat is voltrokken. Christine Nilsson zal, na haar huwelijk met graaf De Casa Miranda een Sj aansch journalist het tooneel niet meer betreden. Bjórnstjerue Bjórnson kwam den 30sten der vorige maand uit Parijs te Christiania aan en werd aldaar onder het gejuich van eene groote volksmenigte en verschillende corporatien met vlaggen en muziek ontvan gen en naar zijn logement geleid, alwaar hij een leve voor //een vrij Noorwegen" uitbracht. Volgens Dagbladet was deze feestelijke ontvangst eene demonstratie, voor zijne ver diensten als dichter, als staatkundige onder den verkiezingsstrijd in 1882, als de ver tegenwoordiger der //zelfstandigheid" tegen Zweden en als voorsteller der bekende zaak van Kielland. Zr. Ms. schroeLtoomschip der 1ste klasse Johan Willem Fr itogebouwd bij 's rijks werf te Amsterdam, is in den na middag van den lOden dezer met goed ge volg te water gelaten. Een jongmensch uit Wolfaartsdijk stond gisteren ten crimineele voor het ge rechtshof te 's Gravenhage terecht omdat hij in den avond van 10 Jan jl. de woning van zijn oom B. B. door een door hem opge schoven raam was binnengeklommen en uit de lade van een kabinet een rijksdaalder heeft outvreemd. Hij had eerst getracht zich tot de woning toegang te verschaffen door het openen van de buitendeur met een valschen sleutel waartoe hij zich uit de timmermanswerkplaats van K., waarvan hij de afsluiting wist te verbreken, een bos inet vijftien sleutels toeeigende. De sleutels konden hem echter niet dienen waarom hij dan ook door inklimming zijn doel bereikte. De besch. bekende uit armoede gehandeld te hebben. Adv.-gen, mr. Bijleveld eischte eene ver oordeeling tot 1 jaar celstraf. De verdediger, mr. Van Meurs, wees het bof op eenige verzachtende omstandigheden en verzocht de oplegging van een geringe straf. Het hof deed dadelijk uitspraak en veroordeelde den besch. tot 6 maanden een zame opsluiting. Domela Nieuwenhuis en Croll werden gisterenmiddag, na afloop van de terecht zitting, zooals bekend is, door eene onaf zienbare menigte gevolgd naar MWalhalla" in de VVesterbaenstraat. Het spreekt van zelve dat de politie deze menschenmassa niet zonder haar geleide liet vertrekken. Dit bleek dan ook dra noodig te zijn geweest, want in het Noordeinde, vóór het paleis van Z. M. den koning, uitte iemand, uit de menigte, die oubekend is ge bleven eene voor den koning zeer smadelijke uitdrukking. De commissaris van politie der 2e afdee- ling, de heer F. A. P. Dietz sommeerde de menigte zich te verspreiden. Hieraan werd niet dadelijk voldaan. De heer Dietz, die nogmaals trachtte langs minnelijken wegliet volk uit een te doen gaan, wendde zich zelfs tot Domela Nieuwenhuis met het verzoek zijn invloed op het volk te doen gelden. Hierop moet de commissaris het bescheid ontvangen hebben vdat doe ik niet"waarna de politie tot maatregelen van geweld haar toevlucht moest nemen. Een groot aantal agenten deelde links en rechts flink slagen uit met de staf en ver dreef de menigte in verschillende richtingen. In minder dan geen tijd was thans ver kregen wat goedschiks niet te bereiken was. Arrestatiën hadden niet plaats. Het strafgeding tegen de socialisten had gisterenavond nog eenen nasleep. Toen Domela Nieuwenhuis ongeveer half acht eenige Amsterdamsche vrienden naar den trein bracht, volgde weldra een hoop volk, die zoodanig aangroeide, dat de politie aan de Veerkade tot uiteendrijving overging, waarbij de stok dienst deed. Op den terugtocht kwam het in de Boek horststraat, Groote Markt en Schoolstraat tot ernstiger botsing, en chargeerde de po litie met den stokwaardoor menigeen eene gevoelige les kreeg. Arrestatien hadden niet plaats. Alleen werd later op de Dagelijksche Groenmarkt, waar den ganschen avond bij tusschenpoozen eene menigte het politiebureau stond aan te gapen, nu en dan de tusschenkomst der politie noodig om den weg vrij te houden en werd ook een persoon die zich tegen het bevel der politie om zijn weg te ver volgen verzette, tijdelijk in het politie bureau opgenomen. Eenige honderden Duitschers zijn naar Vlaardingen en Maassluis vertrokken, om daar op de schepen die ter haringvisscherij uitgaan aangemonsterd te worden. Gisterenmiddag woedde boven Amster dam een hevig onweder met geweldigen regen; aanvankelijk ook een dikke hagel slag. Wegens de duisternis waren vele win kels op den Nieuwendijk met gas verlicht. Vele kelderwoningen zijn overstroomd. De brand op het postkantoor te Hoorn schijnt aan kwaadwilligheid toegeschreven te kunnen worden. De officier van justitie heeft althans zeer streng de toedracht der zaak onderzocht. Mr. C. W. Opzoomer mocht den ne genden Juni het voorrecht genieten den dag te herdenken, waarop hij vóór veertig jaren als hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht optrad. Uit Tegelen (Limburg) wordt aan de N.R.Ct. gemeld: Gisterenmiddag tusschen vier en vijf uren ontlastte zich een hevig onweder, vergezeld van zwaren regen boven deze gemeente. Van vier personen die zich in de onmiddellijke nabijheid der Tegelsche ijzerfabriek bevonden, werden twee onmid dellijk doodgeslagen, hoofden van huisge zinnen, één alhier woonachtig, de ander te Venloo. De twee andere die met hen lie pen, bekwamen geen letsel, alleen werd de bodem vau den hoed van een hunner ver schroeid. Overigeus kwamen zij met den schrik vrij. 's GRIVEKUAGE. Door Z. M. is: bij het wapen der cavalerie benoemdbij het 2de reg. huzaren tot le luit., de 2e luit. P. P. H. Tielens, van het corps; in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der koninklijke marechaussee, en wel bij de divisie van Noordbrabant en Zeeland, de le luit. jhr. J. W. F. Von Schmidt auf Altenstadt, van het 3de reg. huzaren. De officier van administratie 2de kl. J. A. M. Korpershoek van der Kooy en de adjunct-aJmiuistrateur J. F. baron Van Heeckeren van Walien, uit Oost-indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activi teit gesteld. Gisteren had de feestelijke opening plaats van de nieuw aangelegde stoomtram van Den Haag naar Scheveuingen. BELGIË. Het officieuse Journde Brux. komt op tegen de beweringen der dagbladen over militaire maatregelen der regeering, in ver band met de manifestatie van 13 Juni. De rustige burgers, zegt het blad, kunnen ge rust zijn en volle vertrouwen hebben in de geestkracht der regeering. E N LE LAND. Lord Kimberleyminister voor Indië, kondigde in het hoogerhuis aan, dat het kabinet aan de koningin den raad heeft ge geven om het parlement te ontbinden. De kouingin heeft daarin toegestemd, zoodat het parlement zal ontbonden worden zoodra de dringende zaken zijn afgehandeld. Loid Carnarvon, lord-luitenant van Ierland in het vorige kabinet, logenstrafte de be wering, dat hij aan Paruell het uitzicht op een lerscli parlement zou geopend hebben. Op verzoek van Parntll had hij in Juli van het vorige jaar met hem een bijzonder on derhoud, waarvan het kabinet niets afwist, doch bij deze gelegenheid werd geen ver plichting aangegaan. Na een levendig debat over de home- rule, ging het huis tot 19 Juui uiteen. De heer J. Bryce, onder-secretaris voor buitenlandsche zaken, verklaarde m het la gerhuis dat een telegram is verzonden, waarin de bijzondere aandacht van lord Lyons wordt gevestigd op het gerucht der gewa pende expeditie naar de Nieuwe llebriden. De regeering betwijfelt niet, of Frankrijk zal de overeenkomst van 1878, in I8ö3 nader bevestigd, oprecht nakomen. De heer Gladstone kondigde de parlements- ontbinding aan. Hij vroeg snelle afdoening der aanhangige zaken, verzoekt om, vau heden af te beginnen, aan de regeering da gelijks den voorrang te guunen voor de linancieele aangelegenheden, en zal heden het voorstel doen om de zitting tot aanstaan den Woensdag te verdagen. Hij laat het voorstel betreffende het spoorweg- en rivier verkeer vallen, doch hoopt het wetsontwerp op het geneeskundig toevoorzicht te doen aannemen. Morgen zal hij een voorloopig krediet voorstellen dat tot 1 October reikt. Hij hoopte dat de regeering tegen het einde dezer maand tot de parlementsontbin- ding zal kunnen overgaan, en is het in dit opzicht eens met sir Michael Hicks Beach, dat het wenschelijk is, het nieuwe parlement zoo spoedig mogelijk te doen bijeenkomen, doch kan zich daarover eerst morgen beslist uitlaten, na raadpleging met de overige ka binetsleden. F R ANKRIJTK. Gisteren is in de kamer van afge vaardigden een begin gemaakt met de be handeling der prinsen-quaestie. De heer Madier De Montjau bestreed de aangeboden ontwerpen en vroeg de algemeene verban ning. De heer Delaforge (republikein) was tegen de exceptiewetten en bestreed de pro scriptie. De heer De Freycinet verklaarde, dat hij alle verlangde inlichtingen zou geven. De zitting werd daarna opgeheven. In de gevangenis van Saint-Pierre te Marseille is een poging tot opstand gepleegd. Driehonderd gevangeuen hebben geweigerd aan het werk te gaan. Daar de bewakers hen daartoe niet konden dwingen, haalden zij de wacht der gevangenis. Tegelijkertijd werd de hoofdcommissaris van politie ver wittigd, die een 30-tal agenten zond. De bewakers noodigden toen de gevangenen op nieuw uit zich naar hun werkplaatsen te begeven. Deze weigerden nogmaals en de agenten moesten verscheidene belhamels in hechtenis nemen. De andereu keerden tot de orde terug en de opstand kou als geëindigd beschouwd worden. De oproer makers hadden als reden opgegeven: slechte voeding en te gering werkloon. ITALIË. Het parlement is gisteren geopend met eene troonrede, waarin een overzicht wordt gegeven van de binnenlandsche her vormingen, welke aan het onderzoek der volksvertegenwoordiging worden aanbevolen. Bezorgdheid wordt betuigd met den toestand der arbeidende klasse, doch tevens gewezen op het leit, dat handel en nijverheid in Italië meer levendigheid vertoouen. De fi nanciën en het crediet van den staat onder vinden daarvan den weldadigen invloed. Het aan te bieden budget zal een volkomen even wicht aanbieden. De troonrede beveelt voorts aan maatregelen in overweging te nemen, welke kunnen strekken om het leger en de vloot krachtiger te maken, want Italië mag geen belemmeringen ondervinden, noch ge varen duchten. De betrekkingen met alle mogendheden djn niet alleen vriendschappe lijk, maar van zeer hartelijken aard. Het is Europa gelukt om het oosten te behoeden voor eene uitbarsting, welker gevolgen on berekenbaar zouden geweest zijn. Italië heeft door zijn loyale en oprechte houding bijge- gedragen tot het behoud van den vrede. DUITSCI1LAND. Het heerenhuis heeft het ontwerp be treffende het Dordtmund-Emskanaal met 57 tegen 45 stemmen aangenomen. De proclamatie omtrent het regentschap luidt: yin naam van Z. M. den koning! Ons koninklijk huis, waaraan Beieren's volk trouw gehecht is, is naar Gods ondoorgron- delijken raad door de vepletterende gebeur tenis getroffen, dat onze veelbeminde neef, Z. M. koning Lodewijk II, aan eene ern stige ziekte lijdende is, welke hoogstdezelven voor langen tijd, overeenkomstig titel II elf der grondwetsoorkonde, verhindert d» de regeering uit te oefenen. Daar Z. M. voor dit geval geen maatregelen genomen het-ft, noch nemen kon, en voorts onze veelbeminde neef, prins Otto, reeds sedert lang aan eene ziekte lijdende is, welke het voor hem onmogelijk maakt het regentschap op zich te nemen, wordt ons door de bepa lingen der grondwetsoorkonde, als naastver wanten agnaat, de treurige plicht opgelegd, het bestuur des rijks over te nemen." Daarna volgt de bijeenroeping van den landdag. Een legerorder is verschenen, waarin prins Luitpold aankondigt, dat de koning door eene ernstige ziekte verhinderd wordt de regeering waar te nemen, en derhalve hij (prins Luitpold) namens den koning het bestuur over 's lands zaken en het bevel over het leger aanvaardt. De opperstalmeester, graaf Holnstein, en graaf Toerring, zullen als curators der ci viele lijst met de regeling der verplichtingen van de kabinetskas belast zijn. In de Neueste Nachrichten leest men Volgens telegram uit Reute (Tyrol) had de koning, die thans zijn verblijf houdt opliet nieuwe paleis te liohenschwangau, zoodra hij van de aankomst der deputatie en der geneesheeren kennis droeg, graaf Holnstein bij de intrede van het paleis laten gevan gen nemen en de bewaking van het gebouw aan gendarmes opgedragen. Elk oogenblik werd nu het bevel verwacht, dat graaf Holnstein in vrijheid gesteld en de over gave van het paleis aan de staatscommissie opgedragen zou worden. OOSTEN RIJ K. Twee bataljons infanterie en twee esca- drons cavalerie, met de geheele politiemacht vereenigd, slaagden er Woensdag avond in, door krachtig op te treden, de oproermakers te Pestli spoedig uiteen te drijven. Nadat tot de hier en daar opeengehoopte troepen volks driemalen de waarschuwing, van hoorn geschal vergezeld, gericht was om uiteen te gaan en zij daarop met scheldwoorden, ge fluit en steenworpen geantwoord hadden,

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2