NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Zaterdag 12 Juni 1886. N°. 137. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. idsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer lü ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. 200. Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 8, Ie alinea der Wel van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95), lot regeling van hel toezicht bij hel oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver- oorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan M. KOPPESCIIAAR en rechtverkrijgenden lol het plaalsen van een stoomketel in het perceel aan de Hooglandsche Keikgracht no 4. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wel houders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 10 Juni 1886. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeente bestuur van Leiden; brengt ter algemeene kennis dat aan den Ontvanger der direcle belastingen alhier is ter hand gesteld een kohier van de persooneele belasting wijken 1 en II en een kohier van het patentrecht (tappers en slijters) beide voor den dienst 1886—87, en respectievelijk executoir ver klaard den Oen en den lOen Juni 1886 en her inner l voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den hij de Wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Voorzitter voornoemd, ÜE KANTER. Leiden 11 Juni 1886. ITADINIEUWI. GEMEENTERAAD. Vervolg.) Wegens de beperktheid der plaatsruimte en wegens het vergevorderd uur moesten wij gisteren ons verslag over het belangrijk de bat, dat in den raad over de ^question bruiante" gevoerd werdafbreken en het vervolg er van uitstellen tot heden. Alvorens hiermede te beginnen achten wij het noodig eenige zinstorende dwalingen, die in ons verslag van gisteren zijn ingeslopen, te herstellen. Wij herplaatsen het volgende: Het verzoek der Rotterdamscben Tram weg-Maatschappij om het waarborgkapitaal ten bedrage van f 6000 te mogen vermin deren tot f2000, wordt op den wensch van den heer Cock, die mondelinge stemming verlangt, in stemming gebracht en met 24 tegen 2 stemmen ingewilligd. In de rede van den heer De Goeje staat: yBurg. en weth. hadden meer op als pleit bezorgers van de omwonenden": dit moet zijn: utreden meer op" enz. In de rede van den heer Van der Hoe ven staat: #zijn meening, dat het wonen buiten de grenzen een groot voordeel is voor de gemeente": dit moet zijn: veen groot nadeeV\ In diezelfde rede staat.* yora de uitvoer- loosheid van het voorstel te bewijzen", dit moet zijn: yom de uitvoerbaarheid van het voorstel te bewijzen". Als vierde spreker trad gisteren op de heer Vos, die wegens de ernstige gevolgen welke uit de aanneming van het voorstel zouden voortspruiten, zicli schaarde aan de zijde van het dagelijksch bestuur. Naar zijn oordeel dient bij de beoordeeling der kwestie de vraag gesteld te worden: wat brengt het belang der gemeente Leiden mede. Hij is van gevoelen, dat bij de aanneming van het voorstel het belang der gemeente niet bevorderdmaar geschaad wordt. Spreker staaft zijn gevoelen met dezelfde gronden, waarop de rapporten van burg. en weth. steunen. Ook hij is van oordeel, dat prijs verhooging van het gas voor de omwonenden zal leiden tot debiet-vermindering. Vermindert het debiet, dan lijdt daardoor de gemeente schade, wijl de bron van winst dan niet zoo ruim zal vloeien Ten aanzien van het duinwater wijst hij op art. 12 der concessie, dat de gemeente zedelijk bindt. Want zoolang er geen gevaar be slaat voor gebrek aan water, mogen wij aan de maatschappij geen hinderpalen in den weg leggen. Bovendien zal, wordt de prijs van het duinwater voor de omwonenden verhoogd, de aanvraag naar duinwater eer af- dan toenemen. Dat hieruit finantiëele schade voor de gemeente voortspruit, zal niemand betwisten, die weet, dat de ge meente in de helft der winsten van de maatschappij deelt. En eindelijk is in het belang der gpzondheid elke belemmering scherp af te keuren. Ook ten aanzien van het onderwijs komt hij tot het resultaat, dat verhooging van schoolgeld voor de kinderen uit andere ge meenten niet zal hebben de uitkomst, die men verwacht. De heer Fockema Andreae. Het komt dezen spreker voor, dat het beginsel, waar van de voorstellers uitgaan, niet op zich zelf kan beoordeeld worden, maar slechts in be trekking tot de verschillende onderwerpen, waarop het toepasselijk wordt gemaakt. Op den voorgrond stelt hij het recht der ge meente voor niet-ingezetenen hoogere prijzen te stellen, dan voor ingezetenen. Hij be wijst dit recht door een voorbeeld. Een ge wone vereeniging stelt voor haar leden een geringen en voor niet-leden een hoogen entréeprijs. Na aldus het recht der gemeente te hebben aangetoond, betoogt spreker, dat de argumenten, waarmede burg. en weth. het voorstel bestrijden, niet proefhoudend zijn. Zoo zijn burg en weth. van gevoelen, dat prijsverhooging steeds een financieel na deel zal opleveren. Maar dit is lang niet altijd het geval. Menig koopman gaat soms tot prijsverhooging over, niet, opdat daar door zijn debiet zal toenemen, maar omdat het hem voordeel 'oplevert. Wanneer men het schoolgeld voor de kinderen uit de naburige gemeenten verhoogt, wanneer men het onderwijs verkrijgbaar stelt voor den kostenden prijs, dan zoude de ge meente daarbij vermoedelijk winnen, want de omwonenden zouden waarschijnlijk nergens anders goedkooper terecht kunnen en der halve van onze scholen blijven gebruik maken. Zoo hij moest kiezen tusschen aanneming of verwerping van het voorstel, zoude hij zich voor de aanneming verklaren. En toch komt hem onvoorwaardelijke aanneming eenigszins bedenkelijk voor. Daar is volgens sprekers zienswijze nog niet voldoend mate riaal aanwezig om een bevestigend antwoord te kunnen geven op het voorstel der vier raadsleden. Hij heeft uit dien hoofde gezocht naar een middenterm tusschen aanneming en verwer ping. Als middenterm stelt hij voor de navolgende motie De raadvan oordeel dat de gemeente alleszins gerechtigd is, voor diensten door haar bewezen, van niet-ingezetenen hooger betaling te vorderen dan van ingezetenen, dat zij van dit recht slechts gebruik be hoort te maken voor zoover haar belang dit medebrengt, dat het antwoord op de vraag of dit het geval is, ten deele moet worden afgeleid uit gegevens die met betrekking tot alle onder werpen dezelfde zijn, ten deele echter ook uit gegevens die elk onderwerp in het bij zonder raken, dat die vraag dus slechts voor elk onder werp afzonderlijk kan worden beantwoord, noodigt de voorstellers uit, het beginsel waarvan hun voorstel uitgaat uit te werken met betrekking tot, de onderscheiden onder werpen, waarop het naar hun oordeel moet worden toegepast. Met het oog op de omstandigheid, dat het dagelijksch bestuur zoo heftig tegen het voorstel gekant is, acht hij het wenschelijk, dat de vier voorstellers door den raad zou den belast worden met de uitwerking van hun voorstel in een bepaalden vorm. De voorzichtigheid eischt het. Men is dan zeker dat de opdracht tot uitwerking van het be ginsel con amore zal geschieden. Hij geeft den voorzitter in overweging om eerst het voorstel der vier raadsleden iu stemming te brengen, en is dat voorstel verworpen, dan zijn motie. De voorzitter gelooft, dat voor de zui verheid der stemming hot beter is eerst de motie te behandelen en vervolgens het voor stel der vier raadsleden. De heer Fockema Andreae is het met den voorzitter daaromlrent niet eens. Daar zijn voorstanders van het voorstel, die, wordt de motie eerst in behandeling genomen, tegen haar hun stem zullen uitbrengen. Komt echter eerst het voorstel der vier raadsleden in discussie, en wordt dat verworpendan zullen waarschijnlijk die zelfde voorstanders van het voorstel voor de motie stemmen. De voorzitter meent, dat wordt hier het voorstel principieel beslistde motie haar reden van bestaan verloren heeft. Nadat de "heer Fockema Andreae zich had neêrgelegd bij het gevoelen van den voorzit ter en op de vraag van dezen, of de motie ondersteund wordt, uit de rijen der leden toestemmend was geantwoord, werd de motie in behandeling gebracht. De voorzitter verklaart voor de motie Ie zullen stemmen. De motie toch zegt niet, FEUILLETON. 815.) yOp welke wijze zullen wij ons naar het jachthuis begeven?" vroeg de Hollander. yPer as," antwoordde William Durkett. ,Met een paar goede dravers kan men bin nen de twee uur den afstand afleggen." yWe moeten twee rijtuigen voor vier per sonen hebben." yJa." yWij zullen het mijne nemen." yEu dan hebben wij nog dat van mevrouw Delorme," sprak Gabiron. Opperbest," antwoordde Van Ossen, ylk ga alles in orde brengen," sprak Ga biron terwijl hij opstond. //Wij moeten om twee uur wegrijden. En daar we niet weten met wat soort van volkje we te doen heb ben, zou het niet kwaad zijn, als we ons van wapens voorzagen." y Dat is dus afgesproken, mijnbeer Gabiron. Wij nemen revolvers mee." De agent ging heen met de woorden: rik zal van avond te half zeven hier te rug zijn." Toen hij niet meer door de tegenwoor digheid van Gabiron werd teruggehouden, vertelde William Durkett aan zijn weldoener hoe en in welke omstandigheden hijtoen hij op de buitensporigste en onzinnigste wijze te Parijs zijn geld met handen vol wegsmeet, eigenaar geworden was van het pand. y Op zekeren dag," dus ging hij voort, yvond ik in een kast, die sedert vele jaren misschien niet geopend was geweest, een tamelijk dikke rol oude papieren. Het was een uitvoerig en volledig bestek van het huis, door een architekt, die het gebouwd had, zelf gemaakt. U kunt u mijn verras sing voorstellen, mijnheer, en de oplettendheid begrijpen, waarmede ik die oude paperassen onderzocht en bestudeerde, die spraken van geheime deuren, welke opengingen door mid del van onzichtbare veeren, van gehoorbuizen, beweegbare vloeren, trappen die in de dikke muren waren aangebrachtDe plaats waar elk dezer buitgewone zaken zich bevond, was volkomen duidelijk aangewezen, en een afzonderlijk papier, met overeenkomende nommers, gaf de wijze aan, waarop men de veeren moest laten werken om de geheime deuren te ontsluiten." yMaar dat is haast ongeloofelijkriep Van Ossen. yZoo als u wel denken zult, mijnheer, wilde ik mij overtuigen of de aanwijzingen van het bestek nauwkeurig waren. Ik be steedde een heelen dag om mijn nieuwsgie righeid te bevredigen." y Welnu?" yWelnu, mijnheer! Ik vond en opende de geheime deuren. Ik ontdekle de gehoor buizen en twee steenen, zeer smalle wentel trappen in den muur, en dat alles in een vrij goeden staat. yin dien tijd, u weet het nog wel, ging ik met een aantal jonge lieden ongeveer van mijn jaren, om, die zich mijn vrienden noemden, mij vleiden en mij hielpen mijn geld opmaken. Ik had het huis met een zekere weelde doen meubelen, had het be trokken en gaf er veel feesten. yDe vicomte De Sanzac, hoewel hij wat ouder was, scheen veel vriendschap voor mij te hebben opgevat. Schuilde daaronder een berekening van zijn kant? Ik geloof het thans. Maar ik had hem mijn vertrouwen geschonken. Ik deelde hem de vreemde ont dekkingen, welke ik gedaan had, mede, en liet hem alles zien. Zoo was hij op de hoogte, toen ik na mijn vermogen te hebben verspild, bij mijn vertrek uit Frankrijk, hem de sleutels ter hand stelde met verzoek een oog in het zeil te houden, en van tijd tot eens te gaan opnemen hoe het in het jacht huis ging, terwijl ik hem verlof gaf er zijn vrienden te ontvangen. Mijn plan was bij mijn terugkomst uit Amerika het pand te verkoopen. Maar ik had u te Amsterdam gesproken, mijnheer! U hadt mij tot inkeer gebracht en weder moed ingesproken. Ver langend te beantwoorden aan het vertrouwen en de vaderlijke gevoelens, die u jegens mij hadt getoond, geheel door den arbeid in be slag genomen, en aanvankelijk veel geld verdienende, dacht ik niet meer aan den verkoop van het pand. Ik droeg slechts een oud vriend van mijn vader op, jaarlijks de belasting te betalen. Door hem vernam ik, dat de huisbewaarder-tuinman zijn dienst verlaten had en dat De Sanzac hem door een ander had vervangen. Om kort te gaan, ik had te veel te doen te New-York om mijn hoofd te breken met hetgeen er voorviel op mijn eigendom in de buurt van Parijs. Wordt vervolgd).

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1