onder den indruk dat in Nederland bel vrije woord, de vrije gedachte wordt onder drukt. En hiermede sluit ik de bijeenkomst." Deze woorden werden met een donderend hoerah begroet. Hoeden en petten werden in de hoogte geworpen. Als in koor werd het vrijheidslied of de Marseillaise aangehe ven. Enkelen wuifden met roode zakdoeken en riepen: Leve Domela Nieuwenhuisl Nochtans geschiedde de ontruimiug der zaal binnen den door de politie bepaalden tijd en iu de meest volmaakte orde. Hier en daar een weinig beteekenend verzet tegen het sacht opdringen der politie-agenten vooral geboden door eenige vrouwen, maar ook niets meer. Het bestuur gaf aan dn massa teekens, om zich ordelijk terug te trekken en Van der Stadt zelf maakte eene beweging met de handen, die blijkbaar moest beduiden dat men stilletjes het bevel der politie moest eerbiedigen. De in het posthuis gestationeerde politie- versterking stond op straat voor den ingang van Wajhalla", om de menigte te ver- apreiden. Waar de politie op tegenkantiug stuitte, liet zij den wapenstok zien, zonder dat daarvan, voor zoover men weet, ge bruik is gemaakt. De uiteendrijving van volksophoopen werd nog tot in de omlig gen Ie stralen voortgezet. Voor zoover be kend, zijn geen arrestatiën gedaan. Onmiddellijk na het bevel tot ontruiming rukten politieversterkingen uit de stad en eene militaire patrouille met de geweren aan. De commissarissen der verschillende afdee- lingen verschenen mede ter plaatse. Buiten gewone maatregelen waren overbodig, daar de menigte zich op straat in volmaakte orde verspreidde. Domela Nieuwenhuis bevond zich tijdens de ontruiming achter de coulissen van het looneel. Terstond na het bevel tot ontruiming, liet de hoofdcommissaris de op schrift ge stelde rede van Van der Stadt in beslag nemen. Door de Haagsche politie is de hand gelegd op zekere B.die verdacht wordt in zijne qualiteit van boekhouder zich te heb ben schuldig gemaakt aan diefstal van geld ten nadeele van zijn patroon, den heer K. te Utrecht. De gemeenteraad van Delft gaf gis teren in beginsel vargunning aan de Haag sche Tramweg-maatschappij, om, in plaats van eene paardentram, eene stoomtram tus- schen 's llage en Delft te exploiteeren. Afgewezen werd de missive van den heer J. C. Fabius, waarin bij verzocht hem in het lidmaatschap van den raad te hand haven en te verklaren, dat burgemeester en wethouders ten onrechte zijn lidmaatschap als vervallen hadden beschouwd. Eene arme vrouw bezocht te Bokanje het strand en had het geluk een zalm van minstens 10 pond te vangen, die zij ver kocht voor de som van35 cent. Uit de 45 sollicitanten voor de be trekking van gemeente-secretaris en ont vanger te Kapelle aan den Usel, is met algemeene stemmen door den gemeenteraad benoemd de heer D. Bakker, thans secre taris te Aarlanderveen, vroeger beambte ter secretarie aldaar. Dezer dagen zal een perceel, staande aan de Prinsengracht bij de Kunstraat te Amsterdam, in publieke veiÜDg worden verkocht onder de zeldzame voorwaarde, dat het vierentwintig uren na de veiling zal moeten worden gesloopt tot op ongeveer drie meter hoogte. Het gebouw, dat huis en drie bovenverdiepingen bevat, moet ge sloopt worden wijl er ten behoeve van het belendende perceel een servituut op rust betreffende het noorderlicht in den rechter zijgevel. De eigenaar heeft niettegenstaande dit servituut toch zijn perceel, dat niet hooger was dan ongeveer 3 M., met drie verdiepingen verhoogd. Dit heeft een proces van drie jaren tengevolge gehad, en de uitslag was, dat de eigenaar van het servi tuut door de rechtbank in het gelijk werd gesteld. (N. v. d. D.) Dinsdagavond te 8 ure ia te Utrecht op de Oudegracht een achttienjarig meisje, dat eene boodschap wilde verrichten, op straat door een hond aangevallenen daarvan zoo hevig geschrikt, dat zij ter stond is overleden. Tusschen Woudenberg en Maarn woedde Dinsdagnamiddag op de bezittingen van den heer De Beaufort een hevige bosch- en heide brand. De oorzaak is niet bekend. De schade is aauzienlijk. Te Arnhem ia in eene villa aan den Velperweg ingebroken. Er zijn eenige schil derijen ontvreemd. De dader, zekere V., uit Rotterdam, is gearresteerd en de gesto- lene schilderijen, die reeds verkocht waren, zijn in beslag genomen. Uit Harlingen wordt van 8 Juni ge meld: De stoomboot Paniuyi, van Amster dam naar hier, kreeg op de hoogte van Hiudeloopen brand aan boord en wel in die mate, dat de vlammen boven de brug uit sloegen. Van de vrachtgoederen, grooten- deels bestaande in kisten, manden en pak ken, is veel beschadigd geworden en bran dende collis manufacturen heeft men over boord geworpen. Daar de bemanning der boot en een 40tal passagiers dadelijk gingen blus- schen, was men den brand spoedig meester. De oorzaak moet gezocht worden in zelf ontbranding van eene kist lucifers was lucifers, volgens een der reizigers onder de vrachtgoederen aanwezig. Gedurende het epidemisch heerschen van het roodvonk te Leeuwarden, van 10 Aug. 1885 tot en met 11 Mei 1886, zijn als door die ziekte aangetast aangegeven 389 personen, van welke zijn overleden 63, of 16.2 pCt. De justitie te Roermond heeft een scheikundig onderzoek bevolen van het zoo genaamde honigbier, aan het overmatig ge bruik waarvan iemand te Oler in de vorige week zou overleden zijn. 's GRA VE\H AGK. Door Z. M. is aan mej. C. J. M. Daus- sonne, geb. te Toulouse (Frankrijk), mits zij overigens aan de bij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot bet geven van lager onderwijs. De luit. ter zee 2de kl. J. M. Wijers wordt met den 21sten dezer tijdelijk als lste officier geplaatst aan boord van Z. Ms. mo nitor Bloedhond. De minister van staat, minister van binnenlaudsche zaken zal op 12 dezer geen audiëntie verleenen. Bij besluit van 6 Mei 11. heeft de president der V. S. van Venezuela den heer jhr. J. E. De Sturler, tijdelijk gedetacheerd bij het ministerie van buileul. zaken alhier, met het officierskruis der orde van den Be vrijder begiftigd. De algemeene vergadering van het algemeen Nederlandsch vredebond zal dit jaar Woensdag den 7 Juli a. s. gehouden worden. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELUIK. Met het oog op aanstaanden Zondag is, bij koninkljjk besluit, in 37 gemeenten de schutterij onder de wapens geroepen tot handhaving der openbare rust. De algemeene raad der werkliedenpartij heeft aan alle vereeuigingendie met hem in betrekking staan de volgende circulaire gezonden: Kameraden, de manifestatie van 13 Juni is verboden. De provinciale maui- festaties zijn eveneens verboden. De liberalen en katholieken hebben kunnen mauifesleeren; de werklieden kunnen bet niet. Ingevolge een besluit, op het congres van Gent ge nomen, roepen wij tegen Zondag 13 Juni te Brussel een buitengewoou congres der Belgische werkliedenpailij bijeen. In de tegen woordige omstandighedennu de in de grond wet gewaarborgde vrijheid om te manifes- teeren geschonden, nu de vrijheid der druk pers met voeten getreden wordt, is het de plicht van alle werkliedenvereenigingen iu het land om op dit congres vertegenwoor digd te zijn. Aan de orde zal zijn: 1. Maat regelen te nemen in verband met het ver bod der manifestatie van 13 Juni; 2. Ver schillende vragen van dringenden aard. In de hoop, dat uwe vereeniging afgevaardig den naar het congres zal zenden, bieden wij u onzen broederlijken groet aan. De secre tarissen". KN G£LAMD. Naar men verneemt, zou de koningin het voorstel van den heer Gladstone, be treffende de ontbinding van het parlement, hebben aangenomen, maar het tijdstip nog niet vastgesteld zijn. Het bevestigt zich, dat in de parlements- ontbinding door de koningin is toegestemd. De heer Gladstone zal onmiddellijk na de officieele kennisgeving van Hr. Ms. besluit zijn manifest openbaar maken. Het kabinet zal alles doen wat in zijn vermogen is, om de sluiting der parlementszitting te ver haasten. Men gelooft dat de ontbinding op 25 of 26 Juni zal bepaald worden. Gisterennacht hebben er te Belfast ernstige onlusten plaats gehad, naar aanleiding van Orangistische optochten met muziek en fakkels, bij wijze van vreugdebetoon over de verwerping der homerule-bill. De ver sterkte politie en de oproermakers wisselden geweerschotenwaardoor er verscheidene aan weerszijden gewond werden. Ook met steeneu werd er naar de konstabels geworpen. Ver scheidene huizen en tapperijen werden ver woest. Ook elders legden de mannen van «ca m» KJ- ab. m nr. Ulster hunne vreugde over de verwerping der bill aan den dag door het verbranden van Gladstone en Parnell in beeltenis. F RAN HB IJ H. Ook de Parijsche gemeenteraad heeft zich doen hooren in de quaestie der preten denten. Hij nam eene motie aan, waarin de wensch werd uitgesproken, dat de leden der regeerende familiëu zouden worden ver dreven en dat hunne bezittingen aan de natie zouden worden geschonken. Verder, dat alle wetten en besluiten, aangaande den adel, zouden worden vernietigd. Ook be sloot de raad geen adellijke titels meer op te nemen in de acten vau den burgerlijken stand van de stad Parijs. IPAkJit De begrooting voor het aanstaande dienstjaar wijst een overschot vau 25 rnil- lioen pesetas aan. De vlottende schuld, gedurende de laatste drie jaren vermeerderd met 80 millioenzal gedelgd worden door het overschot en de hulpbronnen der bui tengewone begrooting. BIIITICHLAItlD. In den Dinsdag te Munchen onder voorzitterschap van prins Luitpold gehouden ministerraad werd eenparig geconstateerd, dat de geestestoestand van den koning van dien aard is, dat hij den regeerplicht niet meer vervullen kan. De benoeming van een regentschap is mitsdien op handen. De gra ven Holustein en Törring zullen den ko ning, die in een zijner kasteelen te midden van het gebergte vertoeft, daarvan mede- deeling doen. De beide graven zouden ook de curatoren des konings worden. Het Fremdenhlatt verneemt, dat de minister van buitenlandsche zaken Von Crailsheim, de opperstalmeester graaf Holn- stein en de opperhofmaarschalk Malsen, zich gisterennamiddag te 4J uren, uit naam van het gezamenlijk ministerie, naar den koning hebben begeven, om zijne onderteekeniug op staatsstukken van dringenden aard te vragen. Eergisternacht ia eene geneeskundige commissie naar het koninklijk verblijf ver trokken. De landdag komt op 16 dezer bijeen. OOITEAHIJK. Generaal Jansky, die te Baden wachtte op de beschikking op zijn bezoek om verlof, wilde zijn inspectiereis beginnen en vertrok daartoe naar Funfkirche, waar echter al dadelijk vijandige demonstatiën tegen hem werden georganiseerd. De hulp der militaireu moest worden ingeroepen. Hij is echter reeds weder naar Weeneu vertrokken, terwijl hem een verlof van drie maanden is verstrekt. In de tweede kamer werd Tisza geïnter pelleerd over het optreden der politie tegen de manifestatiën tegen Jansky, in de straten van Pesth. De minister antwoordde, dat hij evenzeer een vriend der orde als der vrijheid is. Staatrumoer benadeelt het prestige van het gezag. Men beschuldigde hem van de reactie te begunstigen; doch als die rich ting bestaat zeide hij kan zij slechts gediend worden door hen, die van elk on aangenaam incident ren gewichtige zaak ma ken en daardoor de wettige macht belemmert in haar streven om de moeielijkheden uit den weg te ruimen. Die verklaring werd zeer toegejuicht. AFRIKA. Men meldt uit Durban, dd. 7 Jnni, dat de volksraad van de Zuid-Afrikaansche republiek het aanbod van eene leening ten bedrage van 42000 M door eene Neder- landsche combinatie na hel overwinnen van eene sterke oppositie tegen het leeningsplan, thans defiuitief heeft aangenomen. GEMEENTERAAD. De Voorzitter opent ten twee ure de ver gadering. Aanwezig de Heeren Zaayerde Fremery Fockema Andreae, Bool, Hartevelt, Bredius, Was, Vos, Donner, Van Hoeken, De Gorje, Driessen, Du Bieu, Masijk Huyser van ReencnKaiserLandZaalbergLe Poole Krantz, Alma, Verster, Nijkainp, Cock, Knappert, Van der Hoeven en de Voorzitter. Afwezig met kennisgeving de Heer Juta. Ingekomen stukken. Dispositie van den commissaris des konings ten geleide van het kon. besl. van 13 Mei jl. No. 6, houdende benoeming van den heer L. M. De Laat de Kanter, tot burge meester van Leiden, met ingang van5Juui 1886. De voorzitter verzoekt de heeren Bool, Nijkamp en Kaiser met hem hef bureau van stemopneming uit te maken. Tot bestuurslid van de stedelijke werk inrichting wordt ter vervanging van den heer H. O. Hartevelt, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomenuit de leden van den gemeenteraad benoemd de heer A. J. Krantz, die de benoeming aanneemt. Den heer Hartevelt wordt bij monde van den voorzitter en onder toejuichingen der leden de dank der vergadering betuigd voor de vele en langdurige diensten in de vervul ling van die betrekking aan de gemeente bewezen. Tot bestuurderen van diezelfde inrichting worden uit de ingezetenen herbenoemd de met 1 Juli aftredende leden C. J. Leembruggen en M. W. Jaeger, terwijl ter vervanging van wijlen den heer J. Van Heukelom jr. gekozen wordt de heer W. C. Jeltes. Tot leeraar in de Fransche taal- en let terkunde aan bet Gymnasium wordt benoemd de Heer A. N. Clavier, leeraar aan het gymnasium Willem III te Batavia, thans met verlof te 's Gravenhage. Aan de orde is het voorstel van burg. en wetli. betreffend eenige noodig gebleken her stellingen aan het bovenlokaal van de ge hoorzaal, waarvan de kosten op f1330 ge raamd zijn. De heer Fockema Andreae verklsart bij monde der commissie van financien, dat zij als beginsel heeft aangenomen om geen uitgaven tot onderhoud goed te keuren, wanneer die niet op de jaarlijksche begrooting zijn ge bracht. Zij is thans van dit beginsel afge weken wegens de omstandigheid, dat wij in den loop van het jaar een nieuwen architect verkregen hebben. Ook wordt door hem zijn bevreemding te kennen gegeven, dat dit onderwerp heden aan de orde gesteld is, hoewel het advies der commissie van finan cien eerst gisteren gedrukt en verzonden werd. De voorzitter merkt op, dat, wanneer aau het beginselhetwelk de heer Fockema An drea stelt, streng de hand werd gehoudeu, de post „Onvoorziene Uitgaven" wel gemist kan worden. Zonder hoofdelijke stemming worden goed gekeurd De staat van af- en overschrijving en do suppletoire staat van begrooting, dienst 1885, van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis alhier. De suppletoire begrootingen en staten van af- en overschrijving van het R. K. Wees- en Oudeliedcnhuis en Armbestuur." Het voorstel van het Dagelijksch Bestuur tot onderhandsche verpachting der tienden onder Leiderdorp, volgens taxatie van twee deskundigen, wordt zonder discussie en hoof delijke stemming aangenomen. Het voorstel betrekkelijk den verkoop van bouwgrond aan het Plantsoen, beschikbaar gehouden voor de Ambachtsschool, wordt zonder discussie en hoofdelijke stemming aan genomen. Het voorstel betreffend de opzegging van het gebruik van grond op het Raamland wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Het verzoek der Rotterdamsche Tram weg-Maatschappij (aan wie de concessie in zake de tram krachtens raadsbesluit van 29 April jl. werd overgedragen) om het waarborgkapitaal ten bedrage van f 6000 te mogen verminderen tot f2000, wordt op den wensch van den heer Cock, die hoof delijke stemming verlangt, met 24 tegen 2 stemmen aangenomen. De heeren Donner en Cock stemden tegen. Aan de orde is het voorstel van de hee ren dr. M. J. De Goeje, prof. mr. H. Van Der Hoeven, A. J. Krantz en mr. F. Was omtrent het meer in rekening brengen aan niet-ingezetenen dan aan ingezetenen van de voordeelen, welke deze gemeente aanbiedt. Het debat wordt ingeleid door den heer De Goeje. In een zeer uitvoerige rede be streed hij het antwoord van het Dagelijksch Bestuur. Hij betreurt den toon van het rap port, dat van spot niet vrij te pleiteu is. Hun voorstel had een andere behandeling verdiend. Bovendien was de voorzitter vroe ger blijkbaar een ander gevoelen toegedaan. Een bestrijding als die, waaraan de voor stellers blootstonden, zou de raadsleden af schrikken eenig voorstel in te dienen, en hen doen huiveren langer leden van den raad te blijven. Hij ontkent, dat er iets kwetsends ligt in de zinsnede: „Burg. en weth. hadden meer op als pleitbezorgers van de omwonenden dan als verdedigers van de belangen der ingezetenen". Het gaat ook niet aan om de woorden, die de heer Van der Hoeven vroeger gesproken heeft, te ge bruiken als een memorie van toelichting voor het voorstel der vier raadslieden. Haar voorstel beoogt geen plagerij. De omwonen den zullen verhooging van gasprijs en school geld even onaangenaam vinden als de inge zetenen de verhooging van hoofdelijk omslag, liet zou zijns inziens eerst dan een daad van vijandschap zijn, die ernstige gevolgen voor onze gemeente na zich zoude slepen wanneer eens onze grenzen dicht bevolkt met een maatregel bedreigd werden waarvan burg. en wetli. in hun dupliek gewagen. Do heer Was wenscht na het gesprokene van den Heer De Goeje niet verder uit te weiden over den vorm, waarin Burg. en

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2