NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Woensdag 9 Juni 1886. N°. 134. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Kostelooze Vaccinatie. DE BOETVAARDIGE. idsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden f 1.25. Franco door hel geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, ik contant, zonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg: 6. 200, Jaargang. Stads-Bericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN Gelei op art. 228 der wel van 29 Juni 1851 Staatsblad no. 85); Brengen Ier kennis van belanghebbenden Jal alle vorderingen len laste der gemeente, over bet jaar 1885, vóór ol op den laatsten Juni dezes jaars moeien worden ingeleverd, en dal de vorderingen welke niel binnen den genoemden lijd zijn ingediend, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. En wordl deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgeineesler en VVelhouders voornoemd, DE KANTËR, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 13 Februari 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- meeute LEIDEN brengen ler kennis van belang hebbenden dat gelegenheid beslaat iol koste looze vaccinatie en revacclnatle voor onvermogende» in het lokaal der Siads-Waaa op eiken Woensdag, des namiddags te een uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KINTER, Burgemeester. E. KIST. Secretaris. Leiden, 14 Mei 1886. STADSNIEUWS. De tot dirig. off. v. gez. 2e kl. bevor derde heer J. M. Engelhart wordt van Leiden naar Amsterdam verplaatst, na een twintig jarig verblijf bij het 4e reg. inf., in de laatste jaren ook dirigeerende den geneeskun digen dienst bij de militaire strafgevangenis en indertijd arts van Z. K. II. prii s A'exander gedurende H. D. verblijf binnen Leiden. Wederom is tegen een tapper alhier pro- ces-verbaal opgemaakt ter zake het verkoopen van sterken drank aan een kind beneden de 16 jaar. Welke verschikkelijke gevolgen de bal dadigheid van jongens kan ten gevolge heb ben, blijkt uit het volgende: Twee dochter tjes van een schipper, liggende met zijn schip aan de Kalvermarkt, vermaakten zich hedenmiddag met touwtjespringen. Een aldaar passeerende jongen ontrukte hen dat touw, waarmede hij wegliep. Op het ge schreeuw der kinderen sprong de vader van de schuit en zdte den dader achterna, die in zijne vaart met zooveel kracht tegen een wagen aanviel, dat hij onmiddellijk den geest gaf. Nadat een geneeskundige de dood geconstateerd had, is het lijk voorloopig in een pakhuis overgebracht. muziek, letteren en kunst. Sterfdag (1870) van Charles Dickens. Sarah Bernhardt heeft te Rio Janeiro met groot succes gedebuteerd in y Fedora". Coppée schrijft een drama voor het ,Odéon". Bjömsterne Björnson keert na een vierjarig verblijf te Parijs naar Noorwegen terug. Hij zal daar dicht bij zijn geboorte plaats Kvikne een villa in het gebergte koopen en zich geheel aan de letteren wijden. De prins van Wallis heeft aan het Britsch museum 600 boekdeelen in de Chi- neesclie taal ten geschenke gegeven. Zij vormen eene verzameling van werkendie uit Europeesche talen in het Chineesch overgebracht en verleden jaar door de Chi- neesche regeering te Suth Kensington ten toongesteld zijn. De verzameling bevat, behalve den bijbel en andere godsdienstige geschriften, de belangrijkste wetenschappelijke werken, hoofdzakelijk op het gebied van de geschiedenis en van het volkenrecht. Adelina Patti is voornemens in Octo ber naar de Vereenigde Staten, Mexico en Californië te gaan. Deze tournée zal ten minste 5 maanden duren. De diva reist in haar eigen waggon the car Adelina Patti, waarin zich o. a. twee slaapkamerseen bad kamer, een keuken en verder alle mogelijke comfort bevinden. Alvorens zij naar Amerika vertrekt, zal Adelina Patti in Londen een concert tot afscheid geven. Christine Nilsson zal nu weer geen reis door Europa maken. BIMEiNLANDSClIE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 5 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ24,969,703.73 en bij de betaalmeesters 1,899,518.55*. Te zamen ƒ26,869,222,286. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. in structieschip Nautilus, onder bevel van den kapitein ter zee C. A. Le Bron de Vexela, in den morgen van den 6den dezer, ter voortzetting van den oefeningstocht met de bootsmansleerlingen, weder van Christiania vertrokken. De Indische Mail wijst er op, dat vele jongeliedenin het bezit van een diploma voor Indisch ambtenaar, in Indië rondloopen, zonder geplaatst te kunnen worden. Som migen nemen eene particuliere betrekking aan, zooals klerk op f50 'smaands, e. a. Een treurige toestand voor jongeluidie 8 A 10 jaren gestudeerd hebben. Bij de examens, dit jaar in Nederland af te nemen, kunnen voor Breda worden aangenomen 64 van de 232 aspiranten, te Willemsoord 40 van de 143 aspiranten, en voor Indisch ambte naar 8 van 65 aspiranten. De papa's krijgen dus van 440 zoons, 328 weer te huis. Dit tijdschrift vraagt echter of er dan geen andere dan staatsbetrekkingen zijn. Waarom tracht de staat den ondernemings geest bij particulieren niet op te wekken? /Trek kruislijnen"zegt de redactie op de kaart van Borneo, evenals de Ameri kanen in Noord-Amerika gedaan hebben; plaatst in ieder vak een besturend ambte naar met zijn staf en geef den woesten grond in afgebakende perceelen aan ondernemende Nederlandsche jongelieden, op weinig druk kende voorwaarden, des noods cadeau. Ne derland! Wordt toch wakker, en benuttig uwe schoone bezittingen in Azië." Met het rooien der tulpenbollen is men te Rijnsburg begonnen, de aaukweeking is redelijk; van prijzen welke voor de droge bollen zullen besteed worden hoort men nog weinig; toch gelooft men, naar de groene veilingen te rekenen, betere prijzen dan verleden jaar te zullen bedingen. De aard appelen staan prachtig en de uien redeiijfc; de aardbeziën bloeien sterkde volgende week zullen de eerste (van hier) aan de markt kunnen zijn. In de weilanden is overvloedig gras en de hooilanden kunnen spoedig gemaaid worden. (N. R. Cl.) Voor de rechtbank te 's Hage stond gisteren terecht de persoon van W. 11 ij was gedagvaard ter zake dat hij met een mes of ander scherp werktuig zekeren H. eene bloedende wonde op het hoofd en aan de tong had toegebracht. Tusschen den beklaagde en de leden der familie II. bestaat beroepsnaijverwaardoor de verstandhouding tusschen die lieden alles behalve goed was, welke toestand zich dik werf in twisten lucht gaf, gelijk op 12 April jl. Op dien dag waren er weêr tusschen bekl. en de gebroeders II. op de Groote Markt onaangename woorden gevallen. Een van de broeders ging 's middags naar de woning van bekl. in de Rozemarijnstraat om genoegdoening te vragen. Hij vond toen W's vrouw thuis, die, op weg naar de po litie om hulp te vragen, haar inau ont moette, die met zijn handwagen huiswaarts keerde. Aan den hoek van de Paviljoensgracht kwamen zij II. tegen, die terugkeerde. Op dit oogenblik kwam het tot eene botsing tusschen bekl. en H. Bij de hieruit onstane worsteling werd H., volgins zijne opgave, door bekl. aan hoofd en tong verwondzoo danig, dat hij 17 dagen in het ziekenhuis moest verblijven, hoofdzakelijk ter genezing van de tong-kwetsuur. De bekl. ontkende deze verwonding met een mes te hebben toegebracht en verklaarde het vloeien van bloed tijdens de vechtpartij hieruit, dat de ander met het hoofd tegen een ijzeren hek was gevallen, toen hij de tong tusschen de tanden hield, tengevolge waarvan ook dit deel gedeerd werd. Had hij gesneden, dan moesten ook de lippen ge raakt zijn en die ondervonden geen letsel. De arts K.uit het ziekenhuis, onder wiens behandeling H. gesteld was, achtte het toebrengen van de kwetsuren met een mes zeer wel mogelijk, doch geenszins waar schijnlijk en geloofde veeleer aan een val tegen een hard voorwerp. Drie getuigen bij het opstootje verklaar den evenwel gezien te hebben, dat bekl. een mes in de hand had en daarmede stak, hetgeen twee andere ooggetuigen op hunne beurt ontkenden». Het M. requireerde tegen bekl., wiens vroegere veroordeeling tot gevangenisstraf van meer dan 1 jaar eene verzwarende om standigheid opleverde, eene celstraf van 3 maanden en f 8 boete. Uitspraak over 8 dagen. FEUILLETON. 312.) Toen hij in de kamer terugkwam, waar zijn vrienden hem met ongeduld wachtten, kon hij zich ter nauwemood op de been houden. Zijn vervaard gelaat, met een geele kleur o vertogen, scheeu eer dat van een lijk dan van een levend wezen. Maar in hun dronkenschap waren de vier losbollen niet bij machte iets daarvan op te merken. ffDaar heb je 'm, daar heb je 'm," riep Hector. rHij, dat kan me niet schelen," stamelde een ander met dubbelslaande tong, ^wat ik wil, is de verrassing. Ik eisch de verrassing!" Nauwelijks had hij dit woord gesproken, of de deur achter hen werd driftig geopend. Twee mannen met revolvers in de hand, verschenen op den drempel. Delouvier, die het minst van allen dron ken was, sprong van zijn stoel op en zich tot De Sanzac richtende, die ditmaal door den schrik versteend scheen: *Wat beteekent dit voor den duivel, vi- comte? Ik vind die aardigheid alles behalve gepast." De anderen zagen roerloos, verschrikt, overbluft de beide mannen aan. Mocht ook de verrassing, waarop zijniet voorbereid waren, niet van aangenaraen aard zijn, het was toch een wezenlijke verrassing. In dat opzicht waren zij niet misleid. Maar het onaangenaamste verrast was zeker de vicomte De Sanzac, die op iets dergelijks alles behalve verdacht was. Hij besefte onmiddellijk dat Lory en Co- libri gevat waren, en dat zij, in strijd met hun eed, hem verraden hadden. De twee gewapende mannen, die zoo dreigend optra den, had hij het erf zien betreden, en hij had niets vermoed! Het is waar, in de duisternis had hij niet kunnen opmerken, dat de twee mannen ongetwijfeld politieagenten, zijn handlangers niet waren. Dus wist het gerecht, dat hij het was, hij, de vicomte De Sanzac die Aurora had laten ontvoeren, die den moord van graaf De Lasserre had gelast. #Ik ben verloren!" dacht hij. En hij zag zich reeds voor het gerechts hof, op de bank der beschuldigden tusschen gendarmen zitten, de gezworenen tegenover hem, en in de zaal een talrijke nieuwsgierige schare, die zijn ter dood veroordeeling ver beidde. De onverlaat sidderde, en het scheen hem of hij reeds aan ziju hals de koude van de guillotinebijl gevoelde. Doch, hij kon zich nog aan de handen van het gerecht onttrekken en zijn hoofd redden. Hij muest vluchten, vluchten op staanden voet, de grenzen over, eu hier of daar, waar hij het middel vond om zich te verbergen, een schuilplaats zoeken. Dat was de eenige kans op redding, die hem verbleef. Ja, hij moest vluchten, en dat wel zonder een minuut te laten verloren gaan. Fluks opende hij de tweede deur der zaal om het hazenpad te kiezen en langs een der geheime trappen, die hij kende, te verdwijnen. /Te laat, heerschap 1" voegde hem een stein toe, die hij herkende. Op hetzelfde oogenblik voelde hij den loop van eeu revolver op zijn borst drukken. Hij sprong achteruit. Toen drougen Gabiron en Noirot de zaal binneu. yDat niemand zich verroere," riep op dreigende toon de agent van de firma Serpin Cump., /yen dat men de deuren goed be- wake! Noirot, ik belast u daarmee." Zich daarna tot den vicomte richtende, die beefde alsof hij de koorts had, sprak hij: Mijnheer De Sanzac l U zult u in het onvermijdelijke moeten schikken. U is in de val. U verwachtte zeker niet vau avond ons bezoek te krijgen, 't ls wel wat erg, zoo onbescheiden, zonder de lieden le waar schuwen, uw vroolijk feest te komen ver storen!.,.. Ha! uw vrienden denken er niet meer aan te zingen. Naar de wijze, waarop zij u aanzien, te oordeelen, schijnen zij u te willen vragen, wat uit alles toch beduidt. Kom, geel hun maar gerust alle mogelijke inlichtingen, die zij het recht heb ben te eischeu. Wat beeft ge toch, vicomte! Gij zijt bang. Nu, ik kau me dat best voorstellen. Doch gij kunt gaan zitten, mijn heer! liet is niet uoodig, dat gij u vermoeit om te blijven staan. Als ik bet ben, die u hinder, ga ik heen.... Trouwens, ik moet eens even eeu kijkje nemen in de an dere vertrekken van dit huis." Op die woorden nam Gabiron de kaars, welke de vicomte op etn penanttafeltje ge zet had, en verliet de zaal. Gravin De Lasserre had alles gehoord en begrepen, dat politie-agenten, misschien met den graaf De Lasserre aan het hoofd, het huis waren binnengedrongen. yMijn dochter is gered," riep zij. (Wordt vervgold).

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1