BINNENLANÜSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. in pastel van Millot, waarvoor 55.000 fr. werd betaald, en de opbrengst was 1,055.000 fr. I)e verzameling was beroemdin de eerste plaats omdat er niets in voorkwam 't geen niet met het volste recht uitstekend schoon verdiende te worden genoemd, en ten an dere om de afmeting der schilderijen, hunne hoogte en breedte, precies het tegenoverge stelde van hunne qualiteit. De kiesvereeniging „Vrijheid en Recht" voor Alfen en omstreken heeft tot candi- daten voor de aanstaande verkiezingen ge proclameerd de heeren J. II. Donner en O. baron Van Wassenaer van Catwijck voor Leiden en de heeren mr. U. II. lluber en jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort voor Gouda. De ontbinding van de tweede kamer der staten-generaal heeft te Delft, een niet alledaagsch geval in het leven geroepen. De heer J. C. Fabius, lid der ontbonden kamer, is tevens lid van den gemeenteraad aldaar. Als officier bij het leger, tijdens zijn lidmaatschap der tweede kamer op non activiteit gesteld, is hij bij kon. besluit van 21 Mei jl. weer in actieven dienst gesteld, ter beschikking van den minister van oorlog, die hem tegelijkertijd verlof verleende tot nadere beschikking, gerekend te zijn inge gaan den 19 Mei. Door burgemeester en wethouders is dd. 25 Mei aan den heer Fabius kennis gegeven, dat ingevolge bovengenoemd kon. besluit, volgens artikel 25 lit. K. der wet van 29 Juni 1851 zijn lidmaatschap van den raad vervalt, en zij mitsdien binnen den voorge schreven termijn tot een nieuwe verkiezing zullen overgaan, waarop door den heer Fa bius, die het gevoelen van B. en W. niet deelt, in een uitvoerig gemotiveerd schrijven dd. 2 Juni een beroep gedaan is op den raadom hem in zijn lidmaatschap te hand haven. De beslissing van den raad, die binnen kort hierop te wachten staat, wordt met groote belangstelling tegemoet gezien. (Stand.) Als een bewijs dat de berri-berri onder de officieren in Atjeh nog steeds toenemende is, deélen wij mede dat thans weder een Indisch officier, de luitenant kwartiermeester Z.met 2-jarig verlof herwaarts gekomen is, als zijnde vrij hevig door die geheimzinnige ziekte aangetast. Binnen korten tijd worden er bovendien nog twee andere verwacht. (D. v. Z. en 's Gr.) Dinsdag 11. is te Schiedam, ter zake van bedelarij, door de politie aangehouden een persoondie in het bezit was van eene hulponderwijzersacte en van eene acte van bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de gymnastiek. Gisterenvoormiddag omstreeks 9 uur kwam eene 2-riems giek, bemand door leden van de Dordrechtsche Roei- en Zeilvereeni- ging, de Voorstraatshaven te Dordrecht uit, toen, waarschijnlijk door eene verkeerde manoeuvre van den stuurman, het ranke vaartuig tegen eene aan het Groothoofd lig gende stoomboot voer en omsloeg, tenge volge waarvan de drie opvarenden in de rivier vielen. Gelukkig konden allen zich door te zwemmen boven water houden totdat een hunner met eene roeiboot en de beide anderen door het personeel der stoom boot gered werden. De omgeslagen giek werd later opgevischt. Gistereuochttnd te ongeveer 7 uur is op eene bovenwoning in de Guldenhandsteeg te Amsterdam, waar zes verschillende ge zinnen huisvesten, een zware binnenbrand ontstaan, schier op hetzelfde tijdstip dat de bewoonster, eene weduwe met name Groene- meyer, van beroep schoonmaakster of wel veutster van petroleum, van huis gegaan was en hare kamerdeur goed gesloten had. Deze vrouw, die men op den voet gevolgd was, is onder verdenking van opzettelijke brandstichting aan het betrokken commissa riaat van politie in bewaring gesteld. Al wat zij aan geld bezat, en dit bedroeg ruim f 180, droeg zij bij zich, bovendien was zij voor een voor haar doen vrij aanzienlijk bedrag verzekerd, en schijnen er zooveel be zwaren tegen haar te zijn gerezen, dat zij eenige uren later naar de celgevangenis werd overgebracht. (HU.) Eenige dagen geleden is te Amsterdam het stoomschip llelmely uit Bombay aange komen met een niet zeer behaaglijk wonder aan boord, nl. een vrouw, wier gelaatstrekken niet te onderscheiden zijn, omdat het gc- heeie aangezicht dicht behaard is, zóó zelfs dat zijom het puntje van haar neus te laten zieu, de haren op moet strijken. Deze vrouw is met het stoomschip Amslelelroom naar Londen vertrokken, vergezeld van haar dienst personeel. Vermoedelijk vindt zij in bet vertoonen van dien overvloedigen haardos een ruim middel van bestaan. (HU.) TB2 m. n tm «=3 aas De politie te Amsterdam is vermoe delijk een bende vrouwen op het spoor, die haar werk maakten van allerlei oplichterijen. Vier vrouwen bezochten in den laatsten tijd verschillende winkels aldaar, vooral mode magazijnen en kochten daar op eigen of verzonuen namen allerlei zaken op rekening. Zij gaven als woonplaats Weesp op. Eer gisteren vonden een paar winkeliers, die te vergeefs op betaling van het geleverde wacht ten, het gewenscht, hunne klanten te Weesp eens een bezoek te brengen. Lang zochten zij de dames daar zonder ze te vinden, doch eindelijk bleek tot hunne verrassing, dat Weespercarspel haar domicilium was en meer in het bijzonder het terrein der Vechtwater- leidingwerken aldaar, waar eenige keten de vrouwen met hunne respectieve echtvrienden huisvesting boden. Het gezelschap was be zig met het naaien van kleedingstukken van flanel van fijner weefsel dan men gewoonlijk bij keetbewoners vindt, terwijl het oog der bezoekers getroffen werd door de groote hoe veelheid gouden en zilveren sieraden, in het bezit waarvan de dames zich verheugden. Op aanwijzing dezer heeren heeft de po litie der 2de sectie gisterenmorgen in een tapperij op de Martelaarsgiacht de hand ge legd op twee der vrouwen en verder de zaak in onderzoek genomen. Voor zoover bekend is zijn de verschillende winkeliers, door de oplichters voor ongeveer f 400 bedrogen. (D. v. N.) De heer Joh. Van 't Lindenhout te Neerbosch, directeur der weesinrichting, heeft thans besloten, met zijn zoon in de volgende maand naar Ncord-Amerika te vertrekken. liet doel dezer reis is vooral, zich op de hoogte te stellen van de maat schappelijke en godsdienstige toestanden der tlollandsche nederzettingen en uit te zien naar geschikte plaatsen voor die weezen, die reeds de inrichting verlaten hebben en naar Amerika wenschen te vertrekken, ten einde zich daar als timmerlieden en metse laars te vestigen. Ook is de directeur voor nemens, lezingen te houden over de wees inrichting en ziju arbeid onder de weezen, en gelden te verzamelen voor den bouw van het nieuwe weeshuis, waaraan nu reeds weder dringend behoefte bestaat. Gisteren zijn door het kantongerecht te Nijmegen de zes boterverkoopsters uit Westervoort en Zevenaar, overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld ieder tot eene geldboete van flO of 8 dagen ge vangenisstraf, wegens het te koop stellen van een mengsel van kunstboter, vet, zeer weinig natuurboter en andere bestanddeelen, op eene marktplaats te Nijmegen, welke alleen is aangewezen voor den verkoop van zuivere of onvermengde roomboter. Woensdagmiddag had de rem-conduc- teur De R. tusschen Klarenbeek en Voorst het ongeluk van den trein te vallen; hij bekwam daarbij een groote wond aan zijn hoofd. Door den machinist van een vol genden trein werd hij opgemerkt, waarna hij ter verzorging in het gasthuis te Zutfen werd gebracht. De ongelukkige verkeert in levensgevaar. De ambtenaren van den burgerlijken stand der gemeente Beerta, Oude-Pekela, Onstwedde, Scheemda, Nieuwe Schans en Bellingwolde zijn door de arrond.-rechtbank te Winschoten veroordeeld tot eene boete van f 1subs. 1 dag gevangenisstraf, wegens onregelmatigheden bij overlijdeus- en huwe- lijk»-akten. De ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Nieuwe-Pckela, die een huwe lijk had voltrokken binnen 300 dagen na de ontbinding van een vroeger huwelijk der bruid, is veroordeeld tot eene boete van 18, tubs. 1 dag gevangenisstraf. Door de Belgische sleepboot Leopold werd Woensdag te Vlissingen een groote bruinvisch van ongeveer 2 meters lengte aangebracht, in welks lichaam meu een levendeu jongen bruinvisch van 80 cent. lengte vond. Deze visschen zijn over het geheel moeilijk te vangende meegebrachte was op de rivier door eene slag met de schroef der sleepboot bedwelmd geraakt en dreef nog eenigszius levend, boven water, zoodat men hem gemakkelijk meester kon worden. Uit Lage Zwaluwe wordt aan de N. R. Ct. gemeldEen onbekend persoonvoor gevende collecteur der staatsloterij te zijn, vervoegde zich dezer dagen bij een onzer ingezetenen, hem mededeeling doende, dat bij een der gelukkigen was, op wiens lot een prijs van duizend gulden gevallen was. Alvorens dit geld echter te kunuen innen, moest aan hem f 25 gegeven worden tot goedmaking van onkosten enz., waarvan hij quitantie zou achterlaten, en op vertoon waarvan den volgenden dag te Breda de duizend gulden kondeu in ontvangst geno men worden. Onmiddellijk werd de gevraagde som tegen overreiking van een bewijs ver «3 WLJ Aêl. "HmST TP« strekt. Na zich aan een stevig maal te heb ben verkwikt, in welken tusschentijd hij nog een fooi van tien gulden wist machtig te wordenverwijderde de quasi-collecteur zich. Toen echter onze ingezetene den volgenden dag aan het hem opgegeven adres den prijs wilde in ontvangst nemen, kwam hij tot de ontdekking, dat hij de dupe was van een brutale oplichterijdaar zijn lot met een niet was uitgekomen, terwijl het door hem ver toonde bewijs voorzien was van eene totaal onleesbare handteekening. Uit Roermond wordt gemeld van 2 Juni: De bliksem sloeg gisterenavond in het station Haelen, bij Roermond, op een ijzeren ornamentdat een der hoeksteenen versiert, volgde de telegraafdraden en ging door de toestellen naar den grond. De groote Naaimche steen werd verbrijzeld, en een honderdtal pannen werden weggeslingerd. Brand ontstond niet en de betrekkelijk gunstige afloop is alleen te danken aan de tijdige verbinding van draden en toestellen met de grondplaten. In de grotten te Valkenburg, is een zonderling verschijnsel waargenomen. De grotten ziju oude steengroevengeëxploi- teeid in de dagen der romeinen, die er galerijen in boorden van een hoogte en stoutheid van uitvoering, welke waarlijk buitengewoon mogen heeten. Sedert het tijdperk der romeinsche heerschappij heeft men niet opgehouden, er bergsteen uit te halen, zoodat de galerijen eindelijk een even doolhofachtig, zoo niet even uitgestrekt net vormden als de crypten van den St. Pieter of als de catacomben van Rome. Het waar genomen vreemde verschijnsel is de vorming van een meer in de steengroeven. Men weet niet van waar het water komt, want de galerijen liggen hooger dan het water vlak der rivier, die zich door het lieflijke dal van Valkenburg kronkelt. Op zekere punten is het meer drie meter diep, en er gaat een halfuur mee heen, om het af te varen. Die tocht met fakkellicht tusschen de zuilen der overstroomde galerijen maakt een zeer fantastisch effect. Voortdurend wordt geklaagd, dat op de oostelijke grenzen van Limburg zich wilde zwijnen vertoonen, die aan de veld gewassen veel schade aanrichten. 'a GRAVEIVHAGE. Door Z. M. is aan den hoofd ingenieur van den waterstaat J. Van der Toorn, te 's Gravenhage, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den kouing der Belgen geschonken. Door Z. M. is, met ingang van 1 Augustus 1886, benoemd: tot notaris te Sueek, I. M. Goslings, thans notaris te Dokkum, met bepaling dat de door die be noeming openvallende notarisplaats te Dok kum zal blijven onvervuld; tot vice president der arrond.-rechtbank te Assenmr. I. Roes- singh, thans rechter in dat college; tot sub.- griffier bij de arron '..-rechtbank te Rotterdam mr. J. P. Van Outeren, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrond. Rotterdam, voor de kantons Rotterdam n°. 1 en Schoonho ven, ter standplaats Rotterdam; en tot sur numerair bij het vak der posterijen: 11. J. J. L. Gout, VV. Witsen Ellas, H. Van der Meyden, J. J. Raisig, J. P. Van Hoogstra ten, G. M. Businanu, C. G. C. F. Greiner, VV. Hoevers, J. R. A. II. Schiltz, T. J. Mijnssen, M. Pott, II. J. M. A. Janssen, J. Huisman, J. H. Van Wilpe, A. J. M. H. Balmakers. Z. M. heeft de gedelegeerde commis sarissen van de Nederlandsche regeering bij de internationale tentoonstelling te Antwerpen, M. Hijmans van Wadenoijen te 's-Graveu- hage, jhr. mr. E. W. Berg, te Amsterdam, F. C. Tromp te Amsterdam, Jb. Duyvis te Utrecht, en dr. A. T. Van Aken te 's Gra venhage, eervol uit die betrekking ontsla gen onder dankbetuiging voor de in deze door hen bewezen diensten. BELGIE. Het hof »an assises te Brussel heeft den advocaat Defuisseaux, vervolgd wegens het uilgeven van den Calechiemui toor het tolk, lot 12 maanden gevangenisstraf en 600 fr. boete veroordeeld, en zijne onmid dellijke inhechtenisneming gelast. Anseele, chef der Gentsche werklie denpartij, is door het hof van assises te Geut veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf wegens drukpersdelict, maar vrijge sproken van de beschuldiging van beleedi- giug des konings. K«IG£LAND. Aan de Standard wordt uit Athene gemeld, dat de commandant van bet Engelsche eskader voor die stad last heeft ontvangen om zich gereed te houden tot vertrek. Te Edenderry, in Ierland, is het dezer dagen aan drie personen in behoeftige omstandigheid gelukt, hun aanspraken op de nalatenschap van hun in Jan. 11. te Al bany (New-York) overleden neef, Robert Riggins, te bewijzen. Riggins emigreerde indertijd, toen in Ierland hongersnood heersebte, naar Amerika. Het ging hem daar zoo goed voor den wind, dat hij een baar vermogen van 30.000 naliet. FR AIV KR IJ K. De bladen bevatten weder ongunstige berichten over den toestand te Decazeville. De directeuren en de ingenieurs van de mijnen hebben dreigbrieven ontvangen en men heeft het dientengevolge noodig geacht eene sterke wacht te plaatsen bij de dynamiet-magazijnen. Volgens dezelfde be- richten beginnen de werkstakers te wanho pen en vreest men voor ernstige rustversto ringen. Te Decazeville is weder eene dyna- mietbom ontploft in bet huis van zekeren mijnwerker ï'romental, die steeds geweigerd had gemeene zaak te maken met de werk stakers. Ook heeft Fromenta! reeds vroeger aan beleedigingen van de zijde der werk stakers blootgestaanzelfs werd hij geslagen. De schade door de ontploffing der bom ver oorzaakt is niet groot; maar de dochter van Fromental is door de ontploffing zoozeer geschrikt, dat zij een hevigen zenuwaanval heeft gekregen, waarop eene bloedspuwing is gevolgd. Een telegram uit Chimay aan t Etoile Beige meldt, dat in de Fransche gemeente Fourmies ernstige wanordelijkheden werden verwacht. Een regiment kurassiers is der waarts gezonden om de orde te bewaren. Le Qagne-Petitwaaraan Francisque Sarcey en een paar zijner getrouwen zich verbonden hadden, toen le XIX Siècle in andere handen was overgegaan, heeft opge houden te verschijnen, na den aandeelhou ders 700.000 fr. gekost te hebben. Le Gag- ne-Petit zal nu met de Opinion, ook een weinig bekend blad, samensmelten met de Eetafette. DVITICHLAKD. Den lOden Juni wordt te Berlijn het standbeeld van koning Frederik Willem IV onthuld. Aan de universiteit te Berlijn bevin den zich tegenwoordig 4434 studenten, waar onder 606 theologen, 837 juristen, 1175 studeerenden in de medicijnen en 1766 in de philosophie. ZWERK*. De chef der politie te Stockholm ia tot eea boete van 500, de onderchef tot een van 150 kronen veroordeeld, wegens de nood lottige gevolgen van de populaire ovatie aan Nilsson in September 1885. RUSLAND. De politie te St. Petersburg ia twee geheime werklieden-genootschappen op het spoor. Het doel was schijnbaar, liefdadig heidsvoorstellingen te geven. Dertien perso nen ziju in hechtenis genomen. BVLGARIJ E. Vorst Alexander heeft den21sten Mei zijn intucht te Burgas gedaan, de plaats, waar de samenzwering tegen hem en zijn minister-president Karaweloif gesmeed en ontdekt was. Er waren eenige voorzorgs maatregelen genomen om tegen verrassingen gewapend te zijn, maar er gebeurde niets onaangenaams; de vorst werd met groot ge juich ingehaald en geen enkele wanklank stoorde de vreugde. Kort na zijne komst meldde zich de Russische consul bij den vorst aan met de verklaring, dat hem door de Russische ambassade te Konstantinopel gelast was, de invrijheidsstelling te verlan gen van de Russen, die onder de verdenking van bij die samenzwering betrokken te zijn in hechtenis genomen waren. Vorst Alexander antwoordde, dat hij in dexe zaak weinig doen kon, omdat zij reeds in handen der justitie was, op welker rechten hij grene inbreuk mocht maken. Het eenige, dat de consul bereikte, was, dat de gewezen Rus sische kapitein Nabokotf op vrije voeten gesteld werd, oudtr voorwaarde, dat da consul zich voor zijn verder gedrag ver antwoordelijk stelde. De samenzweerders zullen zich nu spoedig voor den rechter te verantwoorden hebben en dan zal bet moeten blijken, of kapitein Nabukuff inderdaad de hoofdschuldige is. Dit is zeker, dat hij reeds lang, onder beschermiug van den Russischeu consul, te Burgas en in den ornlrek bet gezag van den vorst trachtte te onderinijueu; dat zich bij hem enkele Russen en Mouteuegrijen aansloten, benevens ver scheidene Bulgareu, die ontevreden waren omdat zij door de nieuwe orde van xaken

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2