NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Ikeze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en ABONNEMENT: Maandag 7 Juni 1886. N°. 132. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. 200e Jaargang. Stads-Berichten. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN; Geiien art. 21 der Wet van den 4n Decem ber 1872 Stbl. no. 172; Brengt Ier algemeene kennis dat in de afge- loopen week twee lijders aan Mazelen alluer xijn overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidscheouratit. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 5 Juni 1886. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van de firma DROS 8c GERR. T1ELEMAN, alhier, houdende ver zoek om vergunning lot het oprichten van eene Kuiperij en Stoomdroi/erij op hel er!'achter het perceel aan de Hooigracht No. 69. Gelet op de artt. 6. en 7 der wel van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95); Geven hij deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek, met de bijlagen, op de Secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 19 Juni aanst., 'svoormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dal verzoek in le brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. Leiden, 5 Juni I860. Vergadering van den raad der ge meente Leiden op Donderdag, den lOden Juni a. s.t waarin o. a. aan de orde zal worden gesteld het voorstel van de 4 raads leden De Goeje, Van der Hoeven, Krantz en Was. NTADINIEU Wl. In de vergadering van hoofdinge landen van Rijnland van den 2den dezer, belegd tot opmaking van eene voordracht aan den koning voor de vacature van dijk graaf met 1°. Augustus a. s. ontstaande door de periodieke aftreding van den heer 8. De Clercq Wz., zijn geplaatst de drie volgende kandidaten: 1°. S. De Clercq Wz., 2°. T. P. Viruly, 3°. C. H. baron Van Pallandt. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 81 gevallen van mazelen, 1 geval van febris typhoidea en 1 geval van rood vonk aangegeven. Overleden aan mazelen 2 personen. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 34 tot 68 volwassen personen en 10 tot 19 kinderen. Deze week werden op Rhijnzigt 808 zwembaden door heeren en 85 door dames genomen. Temperatuur van het water is 19° Celsius. - Naar wij vernemen heeft het bestuur der Leidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek het voornemen in den loop van dezen zomer wederom een kinderfeest te geven. De ingezetenen zul len door het aanbieden van eene lijst in de gelegenheid gesteld worden om bijdragen te schenken. Ongetwijfeld zal de burgerij gaarne dit goede voornemen willen ondersteunen. De off. van gez. 2e kl. II. Folmer, van het 5e bat.4e reg. inf gedetacheerd bij het militair hospitaal te Leiden, wordt den 15en Juni overgeplaatst bij het 2e bat. 6e reg inf. te Breda. De off. van gez. 2e kl. J. Nord,van het le bat., 5e reg. inf., wordt overgeplaatst bij het 4e bat., 4e reg. inf. te Leiden, en blijft voorloopig gedetacheerd bij het militair hospitaal te Delft. Men meldt ons De tjalken zijn al voor den Tesselschen wal en even na middernacht op Donderdag stoomen de Alkmaarsche booten over het Nieuwe Diep ook naar Tessel om lam meren te laden. Het is omstreeks tien uren in den avond dat stoombooten en tjalken langs den Ouden Singel Leiden binnenkomen en zich nabij de Beestenmarkt verzamelen. Zulk een boot beeft een duizendtal lamme ren geitden en het scheepsvolk waakt over het altijd blatende jonge goed tegen onhei len die onder de samengepakte menigte kon den ontstaan. Hoe de bewoners nabij de Beestenmarkt den slaap kunnen vatten bij zooveel bedrijvigheid en aanhoudend geblaat, is voor velen nog een raadsel. Het wordt Vrijdagochtend en drie uren. De duizendtal len lammeren worden gelost en in de hokken gedaan. Straks komen spoortreinen, stoom booten schepen en schuiten van andere plaat sen ook nog vrachten aanbrengen. De jonge dieren zijn dood af, en als het echt warm weer is bezwijken er, meer van dorst dan van honger. Lieve jongejuffrouw, die uw innig zoet lammetje met zijn snoeperig blauw lintje om den hals zoo koestert en vertroe telt, deze arme lammetjes werden van de moederborst gerukt en kunnen nu wel gras eten, maar zij moeten o zoo verschrikkelijk lang vasten. Verbeeld u, wel vierentwintig uren van het oogenblik af dut zij geladen werden totdat zij op de plaats der bestem ming zijn gekomen, daarbij nog zoo geduwd, betast en gesmeten werden bij den koop en de lading, Lebber, zij niets te eten of te drinken gehad! O, die brandende dorst! Vraag het maar den eersten den besten boer, die lammeren heeft gekocht en ze eindelijk in het weiland doet hoe de dieren als razen- deu op de sloot aanvliegen ora te drinken. Bij hoopen vallen zij in het water; maar liet boerenvolk dat wel wist waar de schoen wrong, had dat voorzien en steekt de red dende band uit, anders zouden de beestjes verdrinken. Dit nu als een klein staal van de Leid sche beestenmarkt in Mei en Juni. Ver over de veertien duizend lammeren op één marktdag aangevoerd behalve het hoornvee, is toch nog wel de moeite waard in aan merking te komen. En als dan daarbij min stens een paar tonnen gouds wordt omgezet, moet men wel een kniesoor zijn, om voor één marktdag dat niet aardig te vinden. Men schrijft ons: Als de lucht hel der wordt zijn er nachtvorsten te wachten. Op de hevige onweders toch is de tempera tuur sterk gedaald, zij is zelfs overal be neden de normale en de wind is Noord. In den Atlantischen Oceaan heeft de scheep vaart tal van drijvende ijsbergen ontmoet en ook dat is geen goed teeken om besten dig zomerweder te verwachten. MUZIEK, LETTEREN EX KUNST. 6 Juni. Geboorted. (1606) v. Pierre Corneille. 7 if Sterfdag (1870) van George Sand. „La peau hu ma ine donne un cuir trés solide, épais et grainé." Aldus besluit de redacteur van La Kalle aux Cuirs een bericht over gelooide men- schenhuid. Volgens hem zou 't eene ont dekking zijn dat onlangs in de bibliotheek van Marlborough-House in Yorkshire twee boeken werden gevonden gebonden in men- schenleder. Het moge eigenaardig zijn dat deze werken gebonden zijn in de gelooide huid der tooverheks Mary Ratman die in 't begin dezer eeuw ter dood veroordeeld werdeene zeldzaamheid is 't echter niet dat boeken in menschenleder gebonden wor den. Niet alleen dat te Parijs in de biblio theek verscheidene op genoemde wijze ge bonden boeken worden aangetroffen, maar de geheele oplaag van La danse macabre van Hans Holbein werd onlangs door een uitgever te Londen in eulk een gewaad ge stoken. Programma van de Muziekuitvoering op Zomerzorg. Dinsdag 8 Juni, des avonds te zeven uur, onder directie van den heer J. 11. Völlmar. 1ste afJ. No. 1. Marsch op motieven „Le coeur et la main", opera van Lecoeq, Völlmar; 2. Ouverture „Les Dra gons de Villars", Maillart; 3. Potpourri uit „Die Fledermaus", opera van Joh. Strauss; 4. Freuet Euch des Lebens", Wals, Joh. Strauss; 5. Fantaisie uit de opera llaydée" van Auber, Panne. 2de afd. No. 6. „Concert- Ouverture", Jul. Rietz; 7. Chor et Enlr'Acte uit „Lohengrin", Rich. Wagner; 8. a. „La Pervenche", Romance. Gounod; b. „Annette et Lubin", Gavotte, Duran; 9 Fantaisie op motieven van „Le Proscrit", opera van Verdi, Duukler; 10. „Louisen Polka", Parlow. Op tooneelgebied zijn er te Amsterdam weer veranderingen op til. Bij het gezel schap van den heer Van Lier zijn de heer Moor en mej. Jeanne De Groot niet opnieuw geëngageerd, terwijl mevr. Huijsers, mej. Van Biene en de heeren Lageman en K. De Vos het gezelschap verlaten* Een paar dagen geleden heeft te Pariji een schilderijveiling plaats gehad, zooals zelden is aanschouwd, 't Was een keurige verzameling, bevattende werken van de be- roemste meesters, onder anderen drie Meis- soniers, Troyon, Corst, Decamps, Millot. Geen enkel schilderij, hoe klein van omvang ook, dat minder heeft gegolden dan 25,0JÜ fr.een bijzonder nietig stukje wat de oppervlakte betreft geschilderd door Troyon, bracht 35.000 fr. op. In drie kwar tier was alles verkocht: 40 schilderijen, allen klein van stuk, benevens 11 teekeuiugen FEUILLETON. 310.) Als ge mij last heengaan, zal bet, een minuut later te laat zijn." fOe zult aan mijn dochter uw handen niet slaan," sprak zij met rolle zekerheid. ,Zoo. Zoudt ge dat denkenP" .Gij zult de handen aan uiijn dochter niet slaan, niet omdat gij voor een misdaad te rugdeinst, msar omdat gij niet misdadig vilt zijn zonder dat er eenig voordeel voor u uit voortvloeit. Neen, mijn dochter heeft niets te vreezen. Ik, ik alleen, heb alles van uv woede te duchten. Welnu, gij kunt mij op alle mogelijke wijze martelenge zult er niets verder mee komen. Ge zult de gravin De Lasserre niet tot medeplichtige van uw eerlooze aanslagen maken." ,Dus hebt ge u opgedrongen dat ik u door ijdele bedreigingen wilde vrees aanjagen?" ,Ja." Zijn afschuwelijke lach verscheen weder op zijn lippen. „Welnu," sprak hij, „gij bedriegt u... Ik heb u medegedeeld dat ik eenige losbol len zou uitnoodigen hier den nacht dour te brengen. Ik heb er vier gevraagd. Zij zijn gekomen. Op dit oogenblik nog aan tafel half dronken, lachen, zingen, tieren en drin ken zij en maken een helsch leven, in af wachting van de verrassing, die ik hun beloofd hebU begrijpt wat ik bedoel. „Denkt ge dat ik u thans ook misleid, dat mijn gasten niet bestaan, omdat gij hun gezang, geschreeuw en gelach niet hoort? Welnu, zonder dat u noodig heeft u in te spannen om te luisteren, zult gij hen hooren." Hij liep op den muur toe, plaatste zijn duim op een ivoren knop en drukte er sterk op. Eu werkelijk, op hetzelfde oogenblik drong tot de gravin het geluid door van stemmen, die door elkander praatten, ver gezeld van het gerinkel van glazen, waar boven een luidruchtige lach uitstak. „Waren mijn gasten wat rustiger," hernam de vicomle, „spraken zij kalm met elkander, wat zij evenwel op dit oogenblik niet in staat zijn te doen, dan zoudt gij alles wat zij zeggen duidelijk en volkomen verstaan." Hij drukte wederom op den knop, en ter stond was de stilte hersteld. „De huizen die men tegenwoordig bouwt," ging hy voort, „zijn niet meer ingericht zooals in vroegere eeuwen. Andere tijden, andere zeden, andere gewoonten. En ook andere behoeften en eischen. Men heeft de vroegere uitvindingen ter zijde gesteld om nieuwe in te voeren, 't Is een modezaak. Die oude gewoonten hadden toch wel wal goeds. Dat is opnieuw nu gebleken. In deze ka mer, waarin wij ons bevinden, verstaat men door middel van een vernuftig stelsel van buizen die op een hoofdbuis samenloopen, alles wat er in de andere vertrekken van het huis wordt gesproken, als men de buis, die het geluid overbrengt, heeft geopend door een veer. Daarentegen kan men hier zeer hard spreken, zelfs schreeuwen, daar buiten hoort men niets. De stem blijft tusschen deze vier muren besloten en gesmoord. „Er zijn nog andere vreemde dingen in dit huis. Ik behoef niet te spreken van de torentjes. Er bestaan ook hier geheime trap pen, onzichtbare deuren, verborgen gangen, niets ontbreekt er. „Maar ik weet waarlijk niet, waarom ik u over die zaken, waarin gij geen belang zult stellen, spreek. Om tot onze zaak terug te keeren. Mijn gasten zijn daar. Ik heb mij een oogenblik kunnen verwijderen, maar mijn afwezigheid kan niet te lang duren. Zoodra zij mij weder zullen zien verschijnen, zullen zij mij aan mijn woord houden van mij eischen de belofte te vervullen, die ik hun heb gedaan. Welnu, dit hangt van u af. Ik herhaal het voor het laatst: Wilt ge uwe dochter redden, dan is het nog tijd; als ik de kamer heb verlaten, zal hel te laat wezen. Hebt gij uw besluit genomen?" „Nooit 1" nep de gravin met gesmoorde stem. Op hetzelfde oogenblik begon de vicomte van woede te sidderen. Zijne oogeu waren met bloed beloopen; zijn gelaat verwrong zich en zijn blik nam een afschuwelijke uit drukking van woestheid aan. Hij zag er zoo afzichtelijk uit, dat de gravin sidderende achteruit deinsde. „Welnu, het zij zoo," sprak de onverlaat met sidderende stem, „ik vraag u verder niets. Maar ik zal het genot hebben mijn wraak te genieten... Uw dochter is ver oordeeld." De ongelukkige moeder richtte zich op, buiten zich zelve, waanzinnig van angst. „O," riep zij, „ik vind geen woorden, geen enkel oin miju gedachten te vertolken en de walging uit te drukken, die gij mij inboezemt. (Wordt vervolgd).

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1