buitenlaösche berichten. De ritmeester C. A. baron Bentinck commandant van het 4de escadron 3de re giment huzaren te Amsterdam, wordt over geplaatst bij de rijschool te Venloo. Men deelt ons mede, dat bij den raad Tan state aanhangig is een voorstel tot ver- hooging van het tarief der binnenlandsche telegrammen. Het zou nl. worden bepaald op 3 cent per 2 woordenmet een grond taks van 10 cent en een minimum van 26 cent. Voor dagbladtelegrammen zou hetzelfde tarief gelden, doch boven 40 woorden zou slechts één een* per woord worden berekend. liet is niet te hopendat dit bericht juist is. Verhooging van het tarief voor te legrammen zou wel eens ten gevolge kun nen hebbendat er van de telegraaf minder gebruik werd gemaakt, en alzoo het doel van den reactionairen maatregel, namelijk aan de schatkist eene ruimere opbrengst te verzekeren, werd gemist. Het belang van het publiek zou dan zijn benadeeld, zonder dat er eenig voordeel tegenover stond. Wat meer bepaald de dagbladtelegrammen betreft, /.ou een verlaagd tarief voor zulke telegrammen, zooals in het buitenland be staat, zeer zeker beter getuigen van verstan dig inzicht in hetgeen het publiek belang eischt. Of moet dan tegenwoordig hier te lande alles aan het belang der schatkist worden opgeofferd? (N. R. Ct.) Naar aan De Tijd van officieele zijde wordt medegedeeld, is Z. Exc. Mgr. Spol- verini, apostolisch internuntius te 's Hage, benoemd tot ridder grootkruis der oosten- rijksche orde van Frans Joseph. De eerste nieuwe Hollandsche haring is reeds aangekomen en rondgezonden. Volgens de Ned. Sport, zal op Zondag 20 Juni e. k., 's nm. te 2 ure, op de renbaan te Bussum, een wedloop plaats hebben tusschen Rataplanvan den heer J. C. Loman aldaar, en Piratevan den heer A. H. Wickevoort Crommelin te Heem stede. De afstand bedraagt 4000 meter. Gedurende de afgeloopen week werden van Tessel 8275 lammeren uitgevoerd naar den vasten wal. In het geheel zijn nu reeds 11.775 lammeren verscheept. De gemiddelde prijs is f7.50. De geestige correspondent der N. R. Ct. te Utrecht geeft de volgende opmerkin gen ten beste: Het woord metaal vrij" heeft hier inden laatsten tijd, sedert de oprichting van een fabriek op het Stationsplein, waar beweerd wordt dat alléén metaal vrij spuitwater wordt voortgebracht, burgerrecht verkregen en wordt in velerlei beteekenis gebruikt. Heeft een jongmensch geen geld wat ook een bejaard mensch kan gebeuren dan noemt hij zich metaalvrij. Koopt hij wat op den *beer", dan koopt hij metaalvrij. Trakteert men hem op een glas bier, dan drinkt hij metaalvrij bier, en zoo kan men dus iemand metaalvrij dronkenop metaal vrije schoenen in een metaalvrij pak, met een metaalvrijen hoed op en met eene metaalvrije portemon- naie in den zak zien loopen en desnoods zelf ook nog metaalvrij zijn. Als het spuitwater zoo'n ingang vindt als dat woord, is de fabrikant goed af. Door sommige brandverzekeringraaat- schappijen worden thans eenige wijzigingen in de verzekering gebracht, door nl. het drievierde der werkelijke waarde te verzeke ren, terwijl de verzekerde het een vierde voor eigen rekening neemt. Door de Zutfen- sche maatschappij zijn de werkzaamheden, bestaande in de inspectie der verzekerde panden, in de provincie Drente begonnen. Men denkt daardoor het aantal branden, die er zonder bekende oorzaak plaats hadden, te verminderen. Naar men verneemt zouden ook de Tielsche en andere maatschappijen tot dezen maatregel hebben besloten. ProvDr. en Ate. Ct.) Uit Vianen zullen twee personen naar Parijs vertrekken om zich onder behandeling van dr. Pasteur te stellen. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te Wageningen, bedraagt de gevallen regen over de maand Mei 11. 85 in.M., tegen 83 mM. in dezelfde maand van het vorige jaar. Maandag avond brak buiten den Noor- derberg te Deventer, in de aardewerkfabriek van den heer Vos, een geweldige brand uit. Het grootste gedeelte der fabriek werd met al wat er in was in een uur in asch gelegd. Te Deventer wordt het volgende ver haald: Zaterdagavond had zich een jeugdig schilder, daar ter stede bij de inrichting der schilderijtentoonstelling werkzaam geweest, naar Bathmen begeven, om er den volgen den morgen tijdig studies te maken. Het scheen dat zijn uiterlijk, natuurlijk inge richt voor een verblijf buiten, zijn ransel en wat hij verder noodig had, weinig ver wachtingen opwekten, of wel dat men hem voor een vspullenman" hield. Men wei gerde althans hem in het dorp nachtverblijf te verschaffen, en ten slotte gevoelde de openbare macht, in de persoon van den veldwachter, zich gedrongen den vreemden bezoeker over de grenzen der gemeente te brengen. Hij kwam dan ook te 2 uur des nachts weder te Deventer terug. Door tus- schenkomst van den commissaris van politie te Deventer, die de noodige geruststellende verklaringen aflegde, is hij thans in het onherbergzame oord toegelaten. Hoe gevaarlijk het is, kinderen met boonen te laten spelen, bleek dezer dagen te Baldar (O.) In een onbewaakt oogenblik had het kind van 11. A.aldaar, een boon iu een der neusgaten gestoken. De zaadkor rel begon te ontkiemen en dientengevolge de neus van den knaap erg te zwellen, waar door de vader met den toestand van zijn kind bekend werd. Eerst na veel moeite en pijn is de kleine van het boonplautje be vrijd geworden. Uit Drente wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Onder de oude eigenaardige volks gebruiken in dit gewest, die nog in hooge eere staan, behooren zeker de vrouwenbe- zoeken, algemeen bekend onder de bena ming: „naoberwieven, neugen". De #nao- bers" (buren) vormen eene club, waarvan de leden elkander wederkeerig hunne dien sten bewijzen bij sterfgevallen, bij verwisse ling van woonhuis, in het kort bij alles wat niet door één gezin kan worden uitgevoerd. De club bestaat uit elf gezinnen, waarvan vijf in elke richting, die men van een woon huis neemt. Is het gezin door geboorte ver meerderd of is een nieuw gezin in de club gekomen, zoo worden, eenige dagen nadat het heugelijk feit plaats had, de huisvrou wen der tien buren verzocht en getrakteerd op koffie en Drentsche ^stoet", beschuit en ander gebak, benevtns brandewijn en rozij nen. De Meimaanddie soms velen van woon plaats doet verwisselen, leent zich daarvoor gunstig. Zulk eene bijeenkomst is de baud, die de ynaoberschup" aan elkander verbindt, en de boerin, die het waagt bij zulk eene bijeenkomst niet te verschijnen, zonder daar voor zwaarwegende redenen op te geven, heeft het bij hare nevenboerinnen en vooral bij de gastvrouw niet weinig fverbruid". Onder vïooiijken kout worden daar de leden der ^naoberschup" besproken, en zoo kent hier ieder zijne naaste omgeving van haver tot gort". Onder de gisterenmorgen met de mail boot Prinses Elisabeth van Queenboro te Vlissingen aangekomen 81 reizigers bevond zich de Mikado opera-troupe", uit 48 per sonen bestaande, die haar reis naar Berlijn voortzette. Het gezelschap was eerst korten tijd. geleden van eene rondreis in de Ver- eenigde Staten van Amerika teruggekeerd. Een landbouwersknecht heeft zich Zondagavond in eene herberg te Grathem aan bier doodgedronken. Naar de N. R. Ct. verneemt is de firma Petrus Regout en Co. te Maastricht, welke dit jaar het 50-jarig bestaan van de groote glas- en aardewerkfabriek herdenkt, voornemens bij die gelegenheid ten behoeve der werklieden eene philantropische inrich ting in het leven te roepen. '«CIRAVENHAGE. De luit. ter zee 1ste kl. A. G. J. baron Van Plettenberg, tijdelijk lste-officier aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulotona, wordt met den öden dezer overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdamen op eerst genoemden bodem vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. G. J. Sluyterman. De minister van koloniën zal op 4 en die van staat, minister van binnenland sche zaken zal op 5 dezer geen audiëntie verleenen. Alhier is het bericht ontvangen, dat de heer W. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, lid van de provinciale staten en van den gemeenteraad alhier, op zijne terugreis van Konstantinopel naar het va derland door eene ernstige ongesteldheid is aangetast, en zich thans in hoogst zorgvol- len toestand bevindt aan het meer van Como. Nabij de Waterpartij in de Scheve- ningsche Boschjes werd gisterenmiddag om streeks 3 uur door de boschwachters het lijk opgehaald van eene ongeveer 23-jarige juffrouw, die nog niet lang in het water scheen gelegen te hebben. BELGIE. Eene depeche uit Charleroi meldde, dat het 5de regiment linietroepen uit Ant werpen te Charleroi is aangekomen. Er is een bataillon te Gosselies gedetacheerd, alsook een te Fleurus. Twee bataillons blijven te Charleroi. De troepen van Arlon zijn naar La Louvière vertrokken. Dit zijn allen maatregelen van voorzorg, daar men in den loop dezer week de hernieuwing der werkstakingen verwacht, of ten minste tegen den 13den Juni. Tot hiertoe is alles kalm. Talrijke meetings hebben Zondag plaats, om tegen het verbod der mauifestatie te pio- testeeren en maatregelen te nemen. EAIGELAKO. De 67ste geboortedag der koningin werd Zaterdag door het geheele land met het bespelen der carillons, salvo's van het geschut, parades, het vlaggen van oorlog schepen en Rijksgebouwen, illuminatiën en andere feesten gevierd. Te Londen werd de gewone revue over lir. Ms. garde gehouden in tegenwoordigheid van den prins Vau Wallis, den hertog Van Cambridge, Groot vorst Michael van Rusland en hertog Van Teek, terwijl de prinses Van Wallis en haar kinderen het militaire schouwspel voor de vensters der Horse guards kazerne bezichtig den. In het talrijk en schitterend gevolg van den troonopvolger bevonden zich o. a. de militaire attachés der vreemde mogend heden. Des avonds waren bij de ministers en grootwaardigheidsdragers van het Huis de gewone jaarlijksche gastmalen aangerecht en hield lady Rosebery, de echtgenoole van den minister van buitenlandsche zaken, in het Foreign office een receptie, die zeer druk bezocht werd. De prins Van Wallis gaf in Marlborough house eveneens een diner ter eere van den geboortedag van 11. M. Na een levendig debat, dat 2} uur duurde, is het wetsontwerp op het bezit vau wapenen in Ierlandbij tweede en derde lezing in het hoogerhuis definitief goedge keurd. Voorts is, bij derde lezing, de wetsvoor- dracht betreffende het kleine grondbezit in Schotlaud aangenomen. De beraadslaging over het wetsont werp op de home rule in Ierland is gisteren in het lagerhuis voortgezet. De heer Cham berlain verklaarde zich nadrukkelijk tegen de voordracht, en zal er tegen stemmen. Na eene discussie, welke acht uren duurde, werd het verder debat tot aanstaanden Donderdag verdaagd. De heer Gladstone wenschte dat de stemming aanstaanden Vrijdag plaats hebbemaar men weet niet of dit dan reeds mogelijk zal zijn. In een gisterennamiddag te Londen, door aanhangers van lord Hartingtou ge houden meeting, hebben 58 van de 60 aan wezige afgevaardigden beslotenom tegen de tweede lezing van de home-rule-wet voor Ierland te stemmen. Een twintigtal dezer afgevaardigden waren eergisteren tegenwoor dig op de meeting der geestverwanten van den heer Chamberlain. Zondagavond is te Dublin een vecht partij ontstaan tusschen beschonken soldaten en burgers. Verscheiden personen werden gewond. Op het kasteel vreesde men, dat het een begin was van een opstand en on middellijk werden voorzorgsmaatregelen ge nomen. Maar het bleef bij twisten, die den haat der Ieren tegen #het vreemde garnizoen", zooals zij zeggen, hebben aan gewakkerd. De St. James Gas. verneemt, dat de Engelsche regeering zich bereid heeft ver klaard de bepalingen voor de blokkade der Grieksche kusten te wijzigen, ten einde de demobilisatie te vergemakkelijken, maar dat de Duitsche en Oostenrijksche regeeringen weigeren een zoodanig voorstel aan te nemen. The Times zegt, dat de tegen Grie kenland gerichte blokkade moet voortduren tot haar doel: de ontwapening van Grie kenland en de verwijdering van de bron van gevaar voor Europa, volkomen bereikt zal zijn. Europa verlangt een verzekering van de Grieksche regeering, dat zij zal vasthouden aau de politiek, welker eerste stap het besluit tot ontwapening was. FRANKRIJK. De kamer van afgevaardigden heeft met 296 tegen 250 stemmen besloten, het voorstel tot afschaffing van het concordaat in overweging te nemen, nadat de heer Goblet zich daarvoor had verklaard. Cattiaux, een Parijsche dokter, lid van den gemeenteraad, heeft verklaard dat Pasteur tienmaal meer menschen heeft doen sterven aan vrees Yoor hondsdolheid, dan hij er genezen heeft. Hij, Cattiaux, had een man gekend die door een hond was ge beten en drie jaren later uit vrees voor honds dolheid, stierf. Vele gebetenen zullen sterven niet aan hondsdolheid, maar aan de inenting. Ook vindt dr. Cattiaux het onwelvoeglijk dat Pasteur zijn inentingen verricht aan den buik. De Fransche kamer heeft 200.000 frs. toegestaan voor het instituut-Pasteur. Volgens de National zijn er te Parijs 18.600 lokalen, vertegenwoordigende een huurwaarde van 29.042.600 frs., die niet bewoond worden. Het beroep in cassatie, ingesteld door mevr. Ratazzi en de heeren Labrngière en Fresnel legen het arrest van het hof der seine, waarbij zij wegens poging tot omkoo- ping van den toenmaligen voorzitter van den Parijschen gemeenteraad Micbelin veroordeeld waren, is door het hof van cassatie te Pa rijs verworpen. Te Asnières hebben de ingezeten ver leden Zondag een klein gedenkteeken ont huld ter eere van Jean Jacques Rousseau, waarvoor de slaat, het departement der Seine en de stad Parijs toelagen had ver leend. De plechtigheid werd o. a. bijge woond door den dichter Sully-Prudhomme. SPANJE. Door onvoorzichtig omgaan met een revolver heeft de graaf Xiquena, prefect van Madrid enschoonzoon van maarschalk Concha, zich gisteren z66 ernstig gewond, dat men aan het behoud van zijn leven wanhoopt. DUITftCHLAlVD. Keizer Wilhelm ontving Maandag bij zich grootvorst Wladimir van Rusland, die den vorigen avond met zijn gemalin te Ber lijn was aangekomen. Hij werd aan 't station door den kroonprins 'ontvangen. Des namid dags bracht de keizer den grootvorst een tegenbezoek in het Russisch gezantschaps hotel, waarheen zich de groothertogin van Baden zich begaf. Later vertoefde de grootvorst weder ge- ruimen tijd len keizerlijken Paleize en nam aan het middagmaal deel. - Omtrent de reisplannen voor dezen zomer van den keizer is voorloopig bepaald, dat de keizer in de tweede helft dezer maand naar Ems zal vertrekken om daar eeuigen tijd het bronwater te drinken. Van Ems zal hij zich dan naar Gastein begevenwaar hij drie weken hoopt te blijven. Vóórdat dan de herfstmanoeuvres beginnenzal de keizer eenige weken op het kasteel Babelsberg zijn intrek nemen. Den 30en Juni zal het eerste Duit sche rijkspoststoomschip Bremerhaven verla ten om de postvaart op Azië te openen. OOITENRIJ K. Zaterdag jl. is te Weenen in het Prater een voorjaarsfeest" gevierd, door prinses Metternich georganiseerd, ten bate van het MWitte Kruis", de Weener poli kliniek en een hospitaal voor scrophuleuze kinderen te Grado. Het voornaamste deel van het feest was een rBloemen-Corso", waarvoor alleen uit Nizza 100,000 rozen ontboden waren. Men telde meer dan 3000 epuipages in het Prater en men schat het aantal bezoekers op 300,000 p?rsonen, waar onder de prinsen van het keizerlijk huis en al wat Weenen onder den adel en de aan zienlijke burgerij op de been kon brengen. De opbrengst van het feest voor de drie genoemde liefdadige instellingen bedroeg 80,000 gulden. G UIEKENLAND. Bij decreet is de oorlogsvloot gede mobiliseerd. Kolonel Doris is overleden aan lijne bij een gevecht aan de grenzen bekomen wonden. ANERIKA. Men is het nog niet eens over den aard van het gedenkteeken voor Christopho- rus Columbus, dat men te Washington wil oprichten. Sommigen willen op een der plei nen van die stad een beeld plaatsen volkomen gelijk aan het standbeeld te Madrid. Maar anderen willen in het noorden der stad een steenen eerepoort oprichten, versierd met bronzen beeldengroepen, welke den beroem den ontdekkingsreiziger in verschillende tijd perken van zijn leven voorstellen. Dit tweede plan moet den meesten bijval vinden. Men verwacht, dat Most tot 1 jaar gevangenisstraf en eene boete van 500 dol lars zal worden veroordeeld, dat is de zwaar ste straf die de wet bepaalt. In het geheel zijn te Chicago 22 anar chisten schuldig verklaard. Yoor het ondersteuningsfonds ten be hoeve der achtergeblevenen van de politie agenten in het begin der vorige maand te Chicago lafhartig vermoord door middel van een dynamietbom, was weinige dagen na het gebeurde aldaar reeds ruim 50,000 dol lars (f 125.000) bijeengebracht. PER TELEGRAAF. KONSTANTINOPEL, 2 Juni. Cp grond der berichten uit Athene en de verklaringen van den Griekschen gezant Conduriotis, be schouwt de Porte het Grieksch-Turkschs incident als geëindigd.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2