WLé K: m 19 09 <o mc «ra 0=3 0» WLJ Y9. TW TT. normaalschool voor teekenonderwijzers en aan de rijksschool voor kunstnijverheid in het openbaar zullen plaats hebben in het rijks-museumgebouw te Amsterdam, op Dinsdag 15 Juni 1880 en volgende dagen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroef- stóomschip 4de kl. Java, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. C. Hoffman, in den namiddag van den 30sten Mei jl. te Point de Galle aangekomen. Aan boord was alles wel. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms in structieschip Nautilus, onder bevel van den kapt. ter zee C. A. Le Bron de Vexela, in den voormiddag van den Sisten Mei jl. te Christiania aangekomen. Aan boord was alles wel. De heer R. C. Keun, consul-generaal der Nederlanden in Perzië, die reeds meer malen geschenken aan 's rijks museum heeft gedaan, heeft onlangs opnieuw een aantal belangrijke oud Grieksche voorwerpen ge schonken, welke in der tijd te Athene, Pergamum, op Cyprus en elders verzameld werden. Terwijl aan den heer Keun de dank der' regeering is betuigd, is de door hem aangeboden verzameling in het rijks-museum van oudheden te Leiden opgenomen. Naar de N. R Ct. verneemt heeft de re geering beslotenmet 1 September a. s. het huis van correctie te Hoorn op te heffen en de gevangenen aldaar over te brengen naar de militaire strafgevangenis nabij Leiden, waar zij intusschen van de militaire gevangenen afgezonderd zullen zijn. In verband met dezen maatregel zal de commandant der militaire strafgevangenis nabij Leiden gepensionueerd en vervangen worden door den commandant van het huis van correctie te Hoornen zal ook het verdere personeel eenige wijzigingen onder gaan. - Binnen eenige dagen brengt de Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij een rijtuig 1ste en 2de klasse van een geheel nieuw type in het interuationeel verkeer. Ontworpen en gemaakt in de werkplaatsen der maatschappij zelve, is het een voorbeeld van comfort en goeden smaak. De wagen is 16} Meter lang en rust op vier assen, zoodat bijna geen «chommeling wordt gevoeld. Hij is verdeeld in zes com partimenten, waarvan elk van een toiletka- merlje is voorzien. De eerste klasse afdee- lingeu zijn zoo ingericht, dat meD, wanneer men er met drie personen inzit, in kan slapen. De heer prof. Le Comte te Delft, ver sierde hem met bevallige zoldering-schilde ringen. De ongemakken van het reizen wor den door dergelijke reismiddeien tot een mi nimum beperkt. Wij hebben gelijk overal in het land maandenlang een guren noord-oosten wind gehad; nu is de wind om en hebben we echt zomerweder. Maar het omgaan van den wind heeft ons een behoorlijke hoeveel heid veendamp bezorgddie nog onaange namer is dan noord-oostenwind, en waaraan zelfs de koning niets kan doen. Toen men vóór ongeveer twee honderd jaren in Westfalen begon veen te branden, om in de daardoor verkregen met asch be dekte vlakten boekweit te zaaien, vond dat een niet geringen tegenstand. Het werd ver boden, met bedreiging van boeten en ge vangenis; maar de veenbranders deinsden daarvoor evenmin terug als de rookers te Constantinopel voor de doodstraf, waarmede Sultan Murad IV de tabaksrookers dacht af te schrikken. Het voordeel, door het veen branden genoten, was voor de veenbranders zóó groot, dat zij alle verbodsmaatregelen trotseerden. De regeeringen gaven den strijd op. Yan Westfalen vloog niet alleen de veendamp over naar ons land, maar van daar werd het veenbranden zelfs ingevoerd in onze noord oostelijke provinciën, totdat een Friesch of Drentsch schutter, die schoolmeester te Deurne, in Noord-Brabant, geworden was, ook daar, ongeveer in het midden dezer eeuwhet veenbranden invoerde. Op het vooi beeld van den heer Peereboom c. s., brandt men thans ook veen in de Peel. De lenten zijn ei daar voor de niet-veenbranders niet aangenamer op gewordenmaar er worden tonnen schats mede verdiend door de gewonnen boekweit en duizenden guldens aan honig en was, welke millioenen bijen uit de bloemen der zwakke maar rijke boekweitplaut verzamelen. (Dagbl. v. Z. IJ.) In een //brief uit de hofstad" aan de Arnh. Ct. leest menEen liefhebber van statistiek, vernomen hebbende dat gedurende de acht kermisavonden èn het Gebouw voor K. en W., èn het circus-Carré, èn de ko ninklijke schouwburg, èn de drie andere schouwburgtenten, dus de plaatsen van het hooger kermisgenot, slag op slag propvol warenzoodat houderden moesten afgewezen wordenen in het bezit van de opgave der in al die gelegenheden beschikbare ruimte, kwam tot het resultaat, dat eiken avond 6700 personen van dit kermisvermaak ge bruik maakten; over de acht avonden maakt dit 53600. Hij stelde, en overdreef daarbij niet, dat elk bezoeker aan entréegeld, aan vertering in en na het //genot" f 1.50 had uitgegevenen meende alzoo te mogen con- stateeren, dat alleen in de genoemde zes tempels van kermisvermaak een sommetje van f 80 400 was geofferd." De heer O. baron Yan Wassenaervan Catwijck heeft voor al zijn huurders in de Hoeksche Waard den huurprijs met een derde verminderd. De gemeenteraad te Bergambacht heeft eene nieuwe verordening op het bouwen van woningen goedgekeurd. In de kom der ge meente zullen voortaan alle huizendie ge- houwd worden, van een pannen dak moeten worden voorzien. Babyion naar de kroon gestoken. Het groote huis op den hoek van Amstel- en Stadhouderskade te Amsterdam heeft een groot plat dak, mei ijzeren hakken omgeven. Op dat plat kan een tuin worden aangelegd; het is met kiezelzand bestrooid en biedt plaats voor 80 100 personen. ^Schooner kijkje dan men van daar over de stad en omge ving had, genoten wij nooit; men ziet de schepen zeilen op het IJtot de sluis bij Durgerdam; men volgt den loop van de Am- stel fkronkelend volgens eigen zoeten wil"; men overziet het Vondelpark zoowel als de Hoogesluis; het is een uitzicht uit dui zenden," zegt het JJbl. De afd. Zaanstreek van den Bond voor Algemeen Stemrecht heeft Domela Nieuweu- huis en Croll candidaten gesteld. In het begin der afgeloopen week werd een dolle hond uit Vianen naar de veeartsenijschool te Utrecht gezonden en zijne ziekte geconstateerd. Bij de behandeling werd de heer J. Attema Cz. van Bolsward, kweekeling dier school, gebeten. Deze zal naar Parijs vertrekken om door Pasteur ingeënt te worden tegen hondsdolheidde aanvrage om de reis op rijks kosten te mogen doen, is door den minister toegestaan. U. J).) Bij de wedloopen te Nijmegen op Maandag 14 Juni hebben zich voor den ,Oranjeprijs" (jachtrijden voor offic. van het Nederlandsche leger), prijs f 300, opge geven de luitenants K. D. Punt, v. Altena, V. d. Mersch, SandersC. baron V. d. Capellen en V. Diepenbrugge. Voor den aanmoedigingsprijs" van f 300 wedren op de vlakke baan, gereden door Ned. gentlemen-rijders, hebben zich aange geven: jhr. V. d. Bosch, Alberda, R. ba ron Van Heeckeren, luit. Metelerkamp, luit. Van Duuren, luit. E. baron V. d. Capel len en Meursing. Te Lobith passeerde Vrijdag-ochtend een buitengewoon groot houtvlot zooals er tegenwoordig slechts zelden den Rijn afko men. Het^vlot was bestemd naar Arnhem en samengesteld uit 1550 eiken, 404 dennen en 5980 planken, bad een lengte van ruim 700 bij een breedte van 175 voet. Het was bemand met negentig koppen, waarvoor negen tenten gebouwd waren. Evenals indertijd Zutphen officieel ver klaard heeft, Zutphen te heeten en te willen blijven heeten, zoodat declaratiën enz. op den naam van Zutfen niet werden voldaan, zoo heeft ook Rhenen gewaigerd, zich te laten verdoopen in Reenen. Het moge dan aan de eenheid schade doen, het besluit ia slechts toe te juichen. Door den loop der tijden moge de naam van een gemeente veranderen, bij letterkundig besluit kan dit niet. Waarom heeft ook de IJssel geen stem, om op te komen tegen het wegschrappen van de eerste of de tweede s. Men zegt, dat ook met één a de IJssel IJssel beet. Maar als men aan onze stadgenooten Thijssen en Van Rijsewijk eene s ontnam of er een bijvoegde, dan vragen wij aan iedereen of men hun namen dan nog zou uitspreken gelijk nu Zoo niet, dan dunkt ons dat ook de IJssel recht heeft op zijn tweetal. (Arnh. Ct.) Aan het verslag der K. v. K. te Hen- geloo ontleeut het Vad. De gedrukte toestand van de spinnerij in 't algemeen is een ge volg van het feit, dut er te veel dergelijke fabrieken zijn gebouwd of de productiekracht door technische verbeteringen te vergroot. Het laat zich niet voorzien dat ten deze een spoedige verbetering zal intreden; wel betreffen deze omstandigheden nu juist ni(t zoozeer de Continentale industrie dan wel die van Engeland, maar aangezien van ruwe ka toenen garens hier te lande geen invoerrecht geheven wordt, zoo is de scherpe concur rentie van Engelsche garens op onze markt oor zaak dat de binnenlandsche spinnerij slechte prijzen maakt. Mocht men meenendat hieraan ware tege moet te komen door heffing van invoerrecht, dan bedriegt men zich. Spoedig toch zou duidelijk worden dat de weverijen de hoogere garenprijzen niet konden aanleggen en genood zaakt werden te sluiten. Voor een groot deel toch zijn die etablissementen ingericht op 't vervaardigen van export-artikelen in scherpe concurrentie met buitenlandsch fabri kaat. Als compensatie zou dus een invoerrecht op garens gepaard moeten gaan met een ver hooging van inkomend recht op manufacturen hier te lande en wederinstelling van diffe- rentieele rechten in Ned. Indië. Nu echter deze laatste kunstmatige be scherming eenmaal is te niet gedaanschijnt het ongeraden daarop terug te komen; men weet toch, dat de Nederlandsche weverijen hun fabrikaten ook expoiteeren naar bezit tingen van vreemde mogendheden. Deze han del zou door de verhoogde garenprijzen hier te lande zeer bemoeilijkt, zoo niet onmoge lijk gemaakt worden, terwijl de differentieele rechten in Ned. Indië de ontwikkeling der katoenindustrie weder een even éénzijdige richting zou doen nemen als eertijds het ge val was. Hoe onaangenaam de tegenwoordige toe stand der katoenindustrie ook zijn moge, aan kunstmatige verbetering moet niet worden gedacht. Dat overigens de spinnerijen in Engeland evenmin bloeien als hier te lande, blijkt genoegzaam uit het feit, dat 87 der voor naamste coöperatieve katoenspinnerijen aldaar in 1885 als volgt hebben gewerktgewonnen werd 121.581 pd. st., verloren l lz.476 pd. st., dus meer gewonnen dan verloren 9105 pd. st.zeker een uitterst geringe winst over 87 fabrieken met een kapitaal van drie millioen pd. st. of meer. Omtrent het vreeselijk ongeluk te Alber- gen (gem. Tubbergen), waar een polderwer ker met vrouw en kind in hunne door den bliksem getroffen keet om het leven kwamen worden in Le Tijd de volgende nadere bij zonderheden vermeld: vDaar het keetje zeer nabij eenige groote ploegketen stond, was er onmiddellijk hulp. Maar in de verbijstering dacht niemand, zoo 't scheen, aan de menschen daarbinnen, en werd op het reeds vlammende keetje een groote hoeveelheid aarde geworpen. yToen het niet door den bliksem getrof fen kindje in de wieg begon te kermenwas het reeds te laat. Onder het gewicht der op het huis geworpen aarde en van de plag gen, waarmede de keet hier en daar gedekt was, zakte zij in elkaar en bedolf de levenden en de dooden of bedwelmden. yZoo bleef alles liggen tot de plaatselijke geneesheer en de politie van Tubbergen op de plaats des onheils verschenen. //liet geblakerde lijk der vrouw vond men onder de tafel, en dat van den man, die na het inslaan van den bliksem van zijn plaats schijnt geloopen te zijn, lag met het hoofd naar den uitgang der keet gekeerd." Niettegenstaande het jaargetijde is aangebroken, waarin het aan arbeid nergens ontbreekt, zijn er Donderdag 11. in de be delaarsgestichten te Veenhuizen 22, en Vrijdag daaraanvolgende zelfs 39 personen aangeko men, om aldaar verpleegd te worden. De bevolking is er zeer talrijk. Voor het gerechtshof te Leeuwarden is het hooger beroep behandeld van W. II. F., oud 57 jaren, boekdrukker en uitgever, geb. te 'sGravenhage en wonende te Gro ningen, van een vonnis der rechtbank aldaar, waar hij veroordeeld is tot f 25 boete ter zake van hoon in een gedrukt en verspreid geschrift (het blaadje „de Vlinder'waarin iemand boosaardiglijk is beschuldigd van de ondeugd van trotschheid en verwaandheid, op zoodanige wijze dat hij daardoor als persoon aan de kaak gesteld en zijn soliditeit als koopman verdacht gemaakt werd). Het O. M. requireerde bevestiging van het vonnis. De bij gelegenheid yan het te Leeu warden te hpuden 39e landbuishoudkundig congres bepaalde harddraverij zal plaats heb ben op 18 Juni om de door den koning en de koningin uitgeloofde prijzen, een gouden zweep en een breed gouden oorijzer. Wederom is een van de nog weinig overgebleven oud-strijders bij Waterloo heen gegaan. Op ruim 90-jarigen leeftijd over leed dezer dagen te Warga, Gabriel Boorsma, in 1815 mede ten strijde opgetrokken. De overledene, die na zijne militaire loopbaan jaren lang den staat nog als postbode diende, genoot de algemeene achting zijner dorpsge- nooten eu was tot een paar dagen vóór zijn dood naar lichaam en geest nog helder en gezond. Zeer wordt door de visschers van Zout kamp (Gr.) geklaagd over de ergerlijke han delingen hunner Engelsche concurrenten; gestadig visschen dezen in het vaarwater der Zoutkampers en varen onze visscherslui door de netten. Hierdoor wordt de vangst schraal. GR4VENUAGË Door Z. M. is de kapt.-luit. ter zee W. C. A. Ziegeuhirt van Rosenthal, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld; be vorderd tot kapt. ter zeede kapt.-luit. ter zee W. J. A. Nolthenius; tot kapt.-luit. ter zee, de luit. ter zee 1ste kl. P.^ Zegers Veeckens en L. Backer Overbeek; en tot luit. ter zee 1ste kl., de luit. ter zee 2de kl. H. P. Netscher en O. H. Kuyk. Door Z. M. is J. A. Fey benoemd tot boom wachter bij 's rijks werf te Amster dam. Door Z. M. is de le luit. C. Stok, van het wapen der cavalerie van het leger hier te lande, voor deu tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der cavalerie van het leger in Ned.-Indië. Door Z. M. zijn de dirig. officieren v. gez. 2de kl. A. Boele, P. G. Berends en dr. C. A. A. Kieckens, van het perso neel van den geneesk. dienst der landmacht, met ingang van 1 Juli 1886, op pensioen gesteld en is aan die hoofdofficieren, nu voor alsdande rang verleend van ding.-otf. van gez. 1ste kl.zijn benoemd: bij het personeel van den geneesk. dienst der land macht: tot dirig. off. v. gez. 1ste kl. de dirig. officieren v. gez. 2de kl. dr. M. G. Van Pelt en H. J. Wilson; tot dirig. off. v. gez. 2de kl. de dirig. officieren v. gez. 3de kl. J. M. Engelhart en dr. K. W. Gra- tama; tot dirig. off. v. gez. 8de kl.de officieren v. gez. 1ste kl.met titulairen rang van majoor, J. W. Kipp en L. J. Dumont; tot dirig. militair apotheker met rang van luit.-kol. de dirig. militair apotheker met rang van majoor G. C. Bohnensieg, allen van gemeld personeel en is de heer F. L. M. Schut, arts, benoemd en aange steld tot off. v. gez. 2de kl. bij het perso neel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië. Door Z. M. is, gerekend van 1 Au gustus 1886, voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij het personeel van den ge neesk. dienst der landmacht, de off. v. gez. lste kl. J. A. W. Yermey, van het perso neel van den geneesk. dienst in Ned.-Indië. De ministers van financiën tn van waterstaat, handel eu nijverheid zullen op 3 Juni a. 8. geen audiëntie verleenen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIE. De afzonderlijke manifestatiën der werk lieden te Brussel en in de provinciën tegen 18 Juni beraamd, zijn verboden. Vrijdag en Zaterdag zal voor het hof van assises van Brabant worden behandeld de zaak van Alfred De Fuisseaux, schrijver, en Edouard Maheu, drukker en uitgever van den bekenden Volkscatechismus. Dezen beiden wordt ten laste gelegd: ten eerste, dat zij met opzet en in het openbaar het gezag der wet hebben aangetast of tot on gehoorzaamheid daaraan hebben opgehitst; ten tweede, dat zij roet opzet en in het openbaar, hetzij het constitutioneel gezag van den koning, hetzij diens onschendbaarheid hebben aangetast; ten derde, dat zij op open bare plaatsen, door gedrukte, uitgedeelde, verkochteof ten verkoop aangeboden ge schriften, zich schuldig hebben gemaakt aan beleediging van den persoon des konjngs. KXGÉLAND. Het Engelsche hoogerhuis heeft voor de eerste maal gelezen de butterine bill, ge richt tegen het geknoei met boter. Het ontwerp bepaalt, dat alle importeurs en fabrikanten van margarine en oleo-margarine hunne vaatjes en kisten dienovereenkomstig stempelen moeten. De overtreders worden met zware boeten gestraft en kunnen even tueel ook zes maanden gevangenisstraf be- loopen. De fabrikanten moeten bovendien in een register ingeschreven zijn en den aard der artikelen op de facturen aanduiden. Voor ongefactureerde of onjuist gefactureerde arti kelen hebben de verkoopers geen verhaal op hunne koopers. Het ontwerp dwingt voorts de kleinhandelaars, hun koopers mee te deelen, telkens wanneer zij kunstboter debiteeren. Het lagerhuis heeft gisteren, na een debat van 6t uur over het wets-ontwerp op de home-rule in Ierland, de verdere discus sie tot heden verdaagd. Gisterenavond werd te Londen door volgelingen van den heer Chamberlain de aangekondigde meeting gehouden. Na eenige redevoeringen en het voorlezen van eeu brief des heeren Bright, die zijn voornemen te kennen geeft om tegen het wetsontwerp op de home-rule in Ierland te stemmenheb ben 45 van de 52 aanwezige afgevaardigden het besluit genomen om tegen de tweed*

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2