hooglceraren aan de rijks-universiteit te Gro ningen h. te Amsterdam (op 15, 16, 17, IS, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28 Juni), mr. W. H. De Beaufort, dr. A. Pierson, hoogleeraar aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdamen hoogleeraar dr. C. P. Burgerdirecteur der rijks hoogere burger school te Leeuwarden. i. te Utrecht (op 12, 15, 16, 17, 18, 19 Juni), te Amersfoort (op 21, 22, 23, 24 Juni): en te Zwolle (op 25, 26, 28 Juni): dr. A. Kuenen, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leidenmr. C. M. J. Willeuraieroud-hoogleeraar te Amsterdam, en dr. P. Van Geer, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leiden. De minister van marine brengt, ten vervolge op de in Maart jl. gedane aankon diging, ter kennis van belanghebbenden, dat in stede van twintig dit jaar vijf en twintig jongelieden als machinist-leerling der 2de klasse zullen kunnen worden aan gesteld. De oorlog in Atjeh heeft Nederland thans circa 200 millioen gekost. Voor dat geld hadden wij de Zuiderzee ook droog gehad. De Nederlandsche Studentën-roeibond hield gisteren middag op het Noorderspaarne te Haarlem den vierden jaarlijkschen roei- wedstrijd. Begunstigd door prachtig weder en opge luisterd door de muziek der huzarenterwijl het terrein en de tribune met vlaggen ver sierd warenbewoog zich eene onafzienbare menigte langs het Spaarne om den strijd gade te slaan. Aan het hoofdnummer, de universiteits wedstrijd, namen de ploeg Potpourri, van jNjord'', te Leiden, de ploeg Humbug, van //Lnga", te Delft, en de giek Triton, van "Triton"te Utrecht, deel. Den prijs behaalde ^Njord" in 14 minuten 36 secon den, daarna volgde ^Triton" in 14 minuten 41 seconden. No. 2. Tweeriemsgieken juniores, prijs uitgeloofd door ,/Laga". Eenige deelnemer de ploeg En avant van "Njord". Moest de baan afleggen in 17 minuten 6 seconden, gewon nen in 16 minuten 40 seconden. No. 3, wedstrijd in sloepen met 2 riemen geroeid door watermen, geene deelnemers. No. 4. Vierriemsgieken juniores. Prijs uitgeloofd door *Njord". Deelnemers: De ploeg en avant quatre van fNjord" en de ploeg haute nouveauté van *Laga". De prijs werd in 14 minuten 19 sec. behaald door ,Laga" „Njord" kwam in 14 min. 25 sec. Er werd mooi geroeid in deze race. Door wijlen mr. C. Th. graaf Van Lijnden van Sandenburg is f 1000 gelega teerd ten behoeve van de Herv. armen te Neerlangbroek. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage stond Zaterdag terecht J. v. S., zonder be roep, wonende te 's 11 age. Hij was reeds meermalen veroordeeld en in het begin van Maart jl met, eene uitgaanskas van f 10 uit de gevangenis ontslagen. In den avond van den 17den van genoemde maand trad hij den winkel binnen van den goud- en zilverhandelaar v. G. in de Spuistraat met verzoek tot bezichtiging van gouden horloges. De winkelier, hoewel eenigszins wantrouwend, legde den bezoeker twee gouden dameshor loges voor. Deze nam ze op en wilde er zich mede verwijderen, om ze volgens zijn zeggen buiten aan eene juffrouw te laten zien, maar daartegen verzette zich de eige naar, en toen stak de bezoeker de uurwerken eenvoudig in zijn zak en weigerde ze terug te geven. Ook bij de verschijning der in middels ontboden politie was de man niet tot teruggave der horloges te bewegen. Hij werd gearresteerd, maar trachtte onderweg nog te ontvluchten, hetgeen hem evenwel niet gelukte. Op het politiebureau werden de horloges op hem bevonden; een had hij reeds in zijn sok weten te verbergen, het ander hield hij in de hand geklemd. De beschuldigde bekende volledig zijne schuld. Hij noemde zich een slachtoffer der werkeloosheid; want waar zoovele fatsoen lijke werklieden geen werk konden verkrij gen, daar zou ook hij, de gevallene, wel geen uitkomst vinden. Adv.-gen. jhr. mr. De Savornin Lohman eischte zijne veroordeeling tot 1 jaar cel straf. De verdediger, mr. Van Meurs, betwij felde het of in deze, waar z. i. geen arg listige wegneming had plaats gehadde voor diefstal vereischte soustraction frauduleuse wel aanwezig was. Ilij meende dat in deze niet aan diefstal te denken was, omdat de horloges door den winkelier aau den besch. waren ter hand gesteld. Hoogstens kon van poging tot diefstal sprake zijn. Hij conclu deerde ten slotte tot ontslag van rechtsver volging en subsidiair tot aanneming van ver zachtende omstandigheden. WLé xs m. mm mm mzz mm mo Het hof deed nog uitspraak en veroor deelde V. 8. tot 1 jaar gevangenisstraf. Zaterdagnacht heeft te 's Gravenhage een hevige brand gewoed in eene der volk rijkste buurten van het centrum der stad. Ten half drie ontstond de brand in de bewaarplaats van brandstoffen, behoorende tot de bakkerij van Stotijn op het Hofspui. De bergplaats was overdekt door eene gla- zenbekapping, die door de hitte sprong, zoo dat de vlammen zich buitengewoon spoedig ontwikkelden en zoowel de bakkerij als het woonhuis aantastten, terwijl groot gevaar ontstond voor de belendende perceelen. Vier slangenwagens van de waterleiding, de spuit van het regiment grenadiers en ja gers, de stoombrandspuit en drie vier handspuiten gaven water en werkten ditmaal zoo flink en krachtig, dat zeer spoedig hel vuur werd bedwongen. Te 4 uur kon het grootste gedeelte van de bluschmiddelen inrukken. De burgemeester en de overige autoriteiten waren op de plaats aanwezig. De huisgenooten van den bakker werden alle gered. Een bewoner van een huisje in een naast het brandende perceel gelegen poort, die uit een dakvenster zich trachtte te redden, had het ongeluk naar beneden te storten, zoodat hij zwaar ver wond naar het ziekenhuis is vervoerd. liet verbrande perceelzoomede de inboedelwas tegen brandschade verzekerd. Een hevige brand heeft Vrijdagnacht te Zoetermeer een timmermanswinkel en een blok van vier huizen in de asch gelegd van de inboedels is niets gered. Op de Prinsengracht te Amsterdam werd Donderdagavond te 10 uur eene dame bij de keel gegrepen door een man, die haar om geld roeg. Zij gaf hem een gul den, waarop hij zich uit de voeten maakte. Kort daarna is wel een persoon door de politie aangehouden, onder verdenking van de aanranding te hebben gepleegd, doch daar de dame hem niet herkende, is hij weder losgelaten. Vrijdag stonden voor het kantonge recht te Nijmegen terecht de zes vrouwen uit Westervoort en Zevenaar, die onlangs op de markt te Nijmegen, ter plaatse waar alleen zuivere of onvermengde roomboter te koop mag worden gesteld, een mengsel van kunstboter, vet en zeer weinig natuurboter te koop hadden gesteld, en dit product als zuivere of onvermengde roomboter hadden trachten te verkoopen. Door het O. M. werd tegen iedere vrouw eene geldboete van f 10 of 3 dagen ge vangenisstraf geëischt. Te Haaksbergen had men ter gelegen heid van eene bruiloft de ^aardigheid" een meisje van 4 jaren zoo dikwijls jenever of brandewijn met suiker te laten proeven, dat het voor dood huiswaarts werd gedragen. Door onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp mocht men er na verloop van een uur in slagen de levensgeesten weer op te wek ken. Ware er geen geneeskundige hulp bij de hand geweest, waarschijnlijk waren de ouders than9 in diepen rouw gedompeld. GHAVENHAGE. Door Z. M. zijn benoemd: tot commies der posterijen van de derde klasse D. J. H. Van Tusschenbroek, P. De Roock, J. H De Laat de Kanter, D. J. Hofsommer, J. A. liijner, C. P. W. J. Beudeker, J. Brester en A. J. Terveer, thans commiezen der posterijen van de vierde klasse; lot commies der posterijen van de 4de klasse M. W. L. J. Aertuijs thans surnumerair der posterijen. De heer V. E Capanna, benoemd tot consul der Nederlanden te Livorno, is in die hoedanigheid door de Italiaansche re geering erkend; en de heer li. A. Salvesen, benoemd tot vice-consul der Nederlauden te Grangemouth, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. De officier der administratie 2de kl. P. A. Molenaar, uit Oost-Indie in Neder land teruggekeerdis op non-activiteit gesteld. De minister van oorlag zal op 3 Juni a. s. geen audiëntie verleenen. BUITENLAiNDSCHE BERICHTEN. BELGIË. Bij de te Brussel gehouden herstem ming voor de provinciale staten tusschen tien candidatenzijn 8 radicalen en 2 libe ralen gekozen. Volgens geruchten, welke met eenige zekerheid werden verspreid en groote onrust veroorzaaktenzouden te Charleroi opnieuw wanordelijkheden ontstaan zijn. Die ge ruchten kunnen echter ten stelligste worden tegengesproken. Alleenlijk zijn de werk lieden teleurgesteld over het verbieden der manifestatie op 13 Juni en worden door hen talrijke meetings voorbereid, om daartegen te protesteeren. Als preventieve maatregel ma mm wlj mm. jm. M rr« heeft de regeering echter verscheidene regi menten naar Charleroi en omstreken ge zonden. De drie hoofddaders van de baldadig heid die in de glasblazerij van den heer Baudoux begaan werd, zijn elk tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. FRAN KH K«f K. Zaterdag is in de kamer van afge vaardigden beraadslaagd over de interpellatie van de heeren Michehn enPlanteau, betref- feude het voortduren der werkstaking te Decazeville. Met 369 tegen 172 stemmen werd de eenvoudige orde van den dag aan genomen, waarmede de regeering verklaard had zich te vereenigen. - Zaterdag is het Gele Boek betreffende de aangelegenheden van Rumelië en Grie kenland rondgedeeld. Uit de daarin vervatte stukken blijkt, dat Frankrijk sedert den aan vang van het Bulgaarsche incident, alle pogingen aanwendde, om het conflict te beperken en tot eene vredelievende oplos sing te brengen. Wat de Bulgaarsche quaes- tie aangaat, was het Frankrijk'* streven, om de meest daarbij betrokken mogend heden vrijelijk te laten handelt n. Daaren tegen trad Frankrijk werkzamer en meer persoonlijk, hoewel steeds in vredelievenden zin, op in de Grieksche quaestie, waarbij het meer belang heeft, omdat het een vraag stuk betreft dat de Middellandsche Zee raakt. De nieuw ontworpen legerorganisatie omvat 20 corpsen, waarvan 2 voor Algerie en 18 voor het binnenland bestemd. De begrafenis van Herbinger is zonder incidenten afgeloopen. Rochetort en de re dactie van de Intransigeant volgden de lijk koets tot aan de kerk, met 5 h 600 per sonen, maar zij gingen de kerk niet binnen. Sommigen riepen yWeg met Ferry!" Op liet graf werden door eenige hoofdofficieren redevoeringen uitgesprokenaan het slot van kolonel Boucliy's rede weerklonken kreten #Weg met Ferry, weg met Brière de l'Isle 1" lal van kransen waren op de baar gelegd en er waren vele menschen op de been. De minister van oorlog droeg met nog drie anderen de slippen van het rouwkleed. De Parijsche gemeenteraad is voorne mens op de plaats der Tuileriên een ge- deuk teeken op te richten ter eere der revo lutie van 1789. Het staat thans vast dat bij gelegen heid der wereldtentoonstelling van 1889 op hot Champs de Mars een ijzeren toreu van 3u0 meter zal worden gebouwd, waarvan wij vroeger de beschrijving gaven. De prefect der Seine heeft een besluit van den gemeenteraad te Asniéres, waarbij 100 fr. wordt toegestaan voor de mijnwer kers te Decazeville, vernietigd, op grond, dat het een regel is dat het geld der ge meente slechts aangewend kan worden voor plaatselijke belangen en dat de omstandig heden hier niet van dien aard zijn om van dezen regel af te wijken. Telkens ziet men nog personen uit het buitenland naar Parijs komen, die, ge beten door een dollen hond, zich onder behandeling stellen van den hoogleeraar Pasteur. Dezer dagen zijn opnieuw vier per sonen uit Rusland aangekomen en Donderdag jl. zijn zij gevolgd door acht uit Rumeuië. SPANJE. In den senaat is den 27sten dezer de beraadslaging geopend over het adres van antwoord. Tot dusver heeft zij niets be langrijks opgeleverd. Het eenige wat ver melding verdient is, dat de markies De Molins, gezant te Parijs, de verklaring heeft afgelegd, dat de conservatieve partij het tegenwoordige kabinet niet zal bestrijden, zoolang het aan zijne staatkunde geen al te democratisch karakter zal geven. DVITSCULAND. De regeering heeft besloten de garnizoe nen van Metz, Trier en Saarbruck aanzien lijk te versterken. Graaf Herbert Von Bismarck heeft zich nog niet op reis begeven, daar zijne krachten zeer langzaam terugkeeren. De minste inspanning vermoeid hem nog. Van verschillende zijden wordt thans het gerucht bevestigd, dat koning Lodewijk van Beieren, om redenen van gezondheid en wegens zijn gedrukten gemoedstoestand, die aan zijne finaucieele omstandigheden wordt toegeschreven, de regeering zal nederleggen. Of dat eene vrijwillige, dan wel onvrijwillige aftreding zal zijn, is nog twijfelachtig. ZWEDEN. De koning van Zweden heeft een ver zoekschrift met 136,694 handteekeningen ontvangen, waarin aangedrongen wordt op rhet ouderdrukken van onzedelijke romans en andere geschriften, die een schande zijn voor het land." BULGARIJ E. De verkiezingen in Bulgarije en Ru melië zijn afgeloopen. De oppositie heeft slechts 5 harer candidaten in Bulgarije en 13 in Rumelië kunneu doen kiezen, tegen 145 ministerieelen in Bulgarije en 137 in Rumelië. De oppositie zal dus in de wetge vende vergadering te Sofia 18 leden tellen, tegen 282 gouvernementeel-gezinden. Vor9t Alexander en de heer Karaveloff blijven mees ter van de positie. De verkiezingsstrijd heeft tot ernstige ongeregeldheden aanleiding gegeven te Philippopolis, Tatar-Bazardjik en Yam- bola. De redacteur van een der bladeD, de heer Prantcheff, kreeg verscheiden stokslagen op 't hoofd en werd ernstig getroffen. Twee mannen werden in de rivier geworpen. Phi lippopolis zag er uit ala eene belegerde stad. Met stokken gewapende benden trokken door de stad, hun kalpaks in de lucht zwaaiende en roepende: yLeve Bulgarije! Weg met Rusland AMERIKA. Het huis van afgevaardigden van Washington behandelt een wetsvoorstel op de oleo-margarine, tot bescherming der be langen van de zuivelbereiders. Het heeft ten doel de knoeierijen in den boterhandel tegen te gaan, door het opleggen van zware be lastingen op de fabrikanten van en de han delaars in kunstboter, alsook op het fabri kaat zelf. De belasting zouvolgens het voorstel, 25 centen per pond bedragen; liet voorstel geeft aanleiding tot heftige debatten. De groote jury te Chicago heeft de voornaamste muiters in staat van beschul- diging verklaard wegens moord, en vele anderen wegens samenspanning en gewapend verzet. Te Cleveland zijn 122 gedelegeer den der Knights of Labour in het geheim bijeengekomen. Men gelooftdat het verbond met de onlangs te Philadelphia vergaderde ambachtsvereenigingen tot stand zal komen volgens het toen ontwikkelde plan van aan eensluiting. PER TELEGRAAF. QUEENSTOWN. Het stoomschip America van de National Line, op 27 dezer van hier naar New-York vertrokken met talrijke pas sagiers, is hedenmorgen bij Crookhaven ge zien, naar Queenstown terugkeerend. De reden van den terugkeer is onbekend. Later bericht. Het stoomschip America kwam hedennamiddag 4 uur te Queeustown terug, met beschadigde machine, en is na een kort oponthoud naar Liverpool vertrokken. LONDEN, 31 Mei. De Time» zegt dat de blokkade der Grieksche havens moet wor den voortgezet, totdat het doel, waarmede ze werd afgekondigd ontwapening van Griekenland en verwijdering van het gevaar, dat Europa dreigde volkomen is bereikt. Europa verlangt de verzekering, dat de Grieksche regeering zich zal houden aan de staatkunde, waarvan het decreet tot demo bilisatie de eerste stap is. MELBOURNE, 31 Mei. De regeering van Victoria is toegetreden tot de conventie tot bescherming van den letterkundigen eigendom. BRUSSEL, 31 Mei. Heden is voor bet hof van assises van Brabant het proces be gonnen tegen deu Brusselschen afgevaardigde Van der Smissen, die terecht staat wegens moord op zijne echtgenoote gepleegd. LAATSTE BERICHTEN. Hedenmiddag werden de leden van de studenten-roeivereeniging .Njord", die gis teren aan den wedstrijd op het Spaarne te Haarlem hadden deel genomen en aldaar bij de universiteits-race den prijs behaald hebben, op feestelijke wijze ingehaald. Na aan het station verwelkomd te zijn trok den stoet, voor afgegaan door het muziekcorps van het 4e reg. inf. en het vaandel van bet Leidsch studen tencorps, henevens verscheidene andere vaan dels, door de stad, omstuwd door eene groote menschenmassa, naar de sociëteit .Minerva." De prins en de prinses Von Reuss, die tijdelijk te Amsterdam vertoeven, brach ten gisteren een dag in de residentie door. De vorstelijke personen gebruikten het middagmaal aau de tafel van den gezant van het Duitsche keizerrijk aan ons hof, en ver trokken 's avonds per Holl. spoor weder naar de hoofdstad. In zijne correctioneele terechtzitting van heden heeft het gerechtshof te 's-Qra- venhage beveiligd: 1°. het vonnis der recht bank daar ter stede houdende veroordeeling van H. G. K. wegens medeplichtigheid aan diefstal van een gouden boiloge; 2°. liet vonnis der Middelburgsche rechtbank waarbij P. J. D. te St. Laurens is ontslagen van rechtsvervolging ter zake van het innemen van een standplaats zonder betaling van markt- gelden 3°. het vonnis der Haagsche recht-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2