mjt A. M ran lien kennendie tot deze snoode daad ge leid hebben? UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot docior in de geneeskunde, aan de rijks-universiteit alhier, de heer Th. J. H. Snijders, geb. te Nieuwe- Tonge, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „De therapeutische aanwending der statische electriciteit." MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. 30 Mei. Sterfdag (1778) van Voltaire. 30 (1640) Rubens. 31 Geboorted. (1834) a Emanuel Hiel. 31 Sterfdag (1809) Haydn. Programma van de muziekuitvoering op Zomerzorg. Dinsdag 1 Juni, des avonds te zeven uur, onder directie van den heer J. H. Völlmar. 1ste afd. N°. 1. „Zum Schützenfest", Marsch, Schreiner; 2. Ouver ture „La Sirène", Auber; 3. Souvenir van „Les petits Prodiges", operette van E. Jonas, Dunkier; 4. „Schmachtlocken", Wals, Fahr- bach5. Fantaisie uit de opera van Bellini „Beatrice di Tenda", Dunkier. 2de afd. N°. 6. Ouverture „Egmond", v. Beethoven, 7. „Souvenir de Mendelssohn", Liederfantaisie, Dunkier; 8. a. „Célèbre Largo", Handel; b. „Canzonetta", uit het Vioolconcert, Benj. Godard, (beide gearr. Völlmar)9 Fantaisie uit „Les deux Foscari", opera van Verdi, Lemaire; 10. „La princesse", Polka, V. Beuder. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Afd. Dordrecht. Huishoudelijk muziek feest, Zaterdag 5 Juni, 7J uur 's avonds, in de zaal van de vereeniging „Kunstmin". Groote Miss in B-mol voor 4 soli, 8-stem- mig koor, orkest en orgel, Albert Becker; Negende Sinfonie, L. v. Beethoven. Zondag 6 Juni, 1 uur 's namiddags, in de zaal van de vereeniging „Kunstmin". Anthem (Krönungshymne), voor 8-stemmig koor, G. F. Handel; Liederen voor Alt; Concert voor Violoncel, W. Kes; Vorspiel und Isolde's Liebestod uit Trislan und Isolde, R. Wagner; Triumphlied (eerste koor), J. Brahms. Solisten: Mej. M. Fillunger, (Frankfort aan de Main), sopraanmej Com. Van Zanten, (Hamburg), alt; de heer J. J. Rogmans, (Amsterdam), tenor; de heer Joh. M. Messchaert, (Amsterdam), bas; de heer Henri Bosmans, (Amsterdam), violoncel. Directeur: W. Kes. Na aftrek van de meest onvermijde lijke kosten aan de opvoering verbonden, heeft de door de werkende leden der ver eeniging „Musis Sacrum" te Dordrecht ge geven voorstelling van Méhul's „Joseph in Egypt en" de som van ruim f 236 opge bracht, ten voordeele van het nog jeugdige, doch zich krachtig ontwikkelende kinder ziekenhuis aldaar. De op de onlangs gehouden algemeene vergadering van het Ned. Tooneelverbond benoemde nieuwe hoofdbestuurders prof. A. G. Van Hamel, te Groningen, J. 11. Kre- lage, te Haarlem, en mr. J. E. Banck, te 's Gravenhage, hebben hun benoeming aan genomen, terwijl prof. J. A. Albcrdingk Thijin er voor meende te moeten bedanken. Mevrouw Roslaar Van Lam zal het gezelschap van het Rolterdamsche tooneel- gezelschap, directie Alex. Faassen verlaten en vooreerst het tooneel niet meer betreden. BIN X EN LAN DSCH E BERICHTEN. Ter kennis van belanghebbenden wordt door den minister van waterstaat, handel en nijverheid gebracht: dat er gelegenheid bestaat tot plaatsing, als tijdelijk beambte, bij het werk der herziening van de hoogten van de merken voor het Amsterdamsch peil, van a. twee civiel-ingenieurs, en b. twee civiel-ingenieurs of studenten aan de Polytechnische schooldat zijdie voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen zich vóór 8 Juni a. s. schriftelijk behooren aan te melden bij den ingenieur voor den algemeenen dienst van den waterstaat (Van Speykstraat n°. 20, te 's Gravenhage). In de Staatscourant van 29 Mei is opgenomen een rapport van den gezantschaps attaché te Parijs; jhr. mr. J. C. N. Van Eys, betreffende het bewaren of groen in maken van voeder in de open lucht. In een bijvoegsel tot de Staatscourant van 29 dezer wordt medegedeeld een tabel, bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over Maart 1886. Gedurende de maand April is bij de rijkspostspaarbank ingelegd f 447,794.28® en terugbetaald f 398,857.66®, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 48,936.62. Aan het einde der maand Maart was ten name der verschillende inleggers ingeschre ven een bedrag van f 7,090,585.62., zoodat het gezamenlijk tegoed der inleggers aan het einde der maand April 1886 bedroeg f 7,139,522.24. In den loop der maand April werden 2381 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven; 865 werden geheel af betaald, zoodat er aan het einde der maand 122,665 in omloop waren. Nader vernemen wij, dat de re denen, welke den minister van koloniën ge noodzaakt zouden hebben, ontslag uit zijne betrekking aan te vragen, sedert gisteren zijn vervallen. Men verzekert, dat de heer Sprenger van Eyk zich daartoe genoopt had gezien, op grond dat tegen eene aanvrage om zich met verlof buitenslands te begeven, tot tweemaal toe bezwaar was gemaakt. Het verzoek om een verlof van eenige weken is echter thans ingewilligd, nadat het zelfs een onderwerp van overleg in een dag te voren gehouden ministerraad had uitgemaakt. Gedurende het verblijf van den minister van binnenlandsche zakenden heer Heems kerk, buitenslands, fungeert de minister van oorlog, de heer Weilzel, als tijdelijk voor zitter van den ministerraad. Naar het Vod. verneemt zouden er in de laatste dagen meer dan eens drin gende dépêches uit Indië zijn aangekomen om versterkingen van de legermacht aldaar, en wordt dientengevolge hier bij het leger zeer gewerkt op indiensttreding bij het In dische leger. Door de geneeskundige staatscommissie zijn gisteren te Amsterdam tot arts bevor derd de heeren: W. G. Van den Berg, G. A. De Geus en S. J. Van Nooten, doctorandi, en J. H. Anchuetz, cand.-arts. Toegelaten voor liet le gedeelte werden de hh. J. L. Van Huiten, doctorandus en D. De Boken J. A. Th. Ligterink, cand.-artsen. Uit Wildungen meldt men aan het D. v. Z.-H. en'sGr.: De gezondheidstoestand van de koninklijke familie laat niets te wen schen over, waartoe het aangename weder, dat hier heerschtzeker veel bijdraagt. Dage lijks gaat ZM. op bepaalde uren naar de Victor-Georgebron, om het bronwater te nuttigen, en maakt daarna, in gezelschap van de koningin en het prinsesje of met de heeren van het gevolg, flinke wandelingen. Rijden Moet Z. M. niet, doch de koningin doet met prinses Wilhelmina bijna eiken voormiddag een rijtoer in de prachtige om streken. De koninklijke equipage (Z. M. heeft paarden en rijtuigen herwaarts doen komen) baren in en om Wildungen veel op zien. Dikwerf ook maakt Prinses Wilhelmina in haar ezelwagen rijtoertjes. De villa, die door het koninklijk gezin bewoond wordt, is de „villa Göcke", ge naamd naar den eigenaar. Zij bevat 40 kamers, is vorstelijk gemeubeleerd en bevat alle mogelijke comfort; de bediening enz. is uitmuntend, zoodat met grond mag gezegd worden, dat niets onbeproefd is gelaten om de koninklijke familie harer waardig te huis vesten. Het gevolg, thans bij 11H. MM. te Wil dungen vertoevende, bestaat uit de dames jonkvrouwe Van de Poll, hofdame van H. M., miss Winter, gouvernante van H. K. H. prinses Wilhelmina, en de heeren generaal graaf Dumonceau, adjudant en secretaris des konings, baron Sirtema van Grovestins, ad judant, baron Taets van Amerongen van Natewisch, kamerheer, en jhr. Vegelin van Claerbergenreferendaris van Zr. Ms. kabinet. De gemeenteraad van Delft heeft het ontwerpbesluit tot heffing eener belasting naar het inkomen met 9 tegen 8 stemmen verworpen. De Zaanl. Ct. bevat een brief van de echtgenoote van haar Haagschen correspon dent. Zij schrijft daarin over „Onze Dienst boden" en zegt o. a. „Evenals in sommige steden onze meiden geen glazen meer behoeven te wasschen, maar zulks door mannen wordt verricht, evenzoo wordt in sommigen huisgezinnen bij gelegenheid van de schoonmaak, al het hout werk, vooral de houten plafonds afgenomen door ververs. Dat meiden kachels zouden schoonmaken wie denkt er nog aan? Neen, de smeden doen 't en 't wordt hoe langer hoe meer gewoonte. Onze petroleumlampen worden hier en daar al geregeld aan de huizen afgehaald en later op den dag schoon en gevuld terugbezorgd, even goed als iu Am sterdam en elders de schoenen der huisge- nooten door een vasten schoenpoetser wor den gepoetst. Wat een werk wordt er lang zamerhand al niet genomen uit de handen van onze meiden en huisvrouwen. In die richting moet worden voortgegaan. Hier ter stede en ook wel in andere plaatsen kunnen we onze groenten schoon en voor zooverre noodig gesneden koopen, als kool, andijvie: waarom zou een aardappelkoopman u ook niet kunnen leveren geschilde aard appelen bij de maat, even goed als hij ze thans ongeschild verkoopt? Een machine kan hem in staat stellen in een paar secouden te doen, waar een meid een kwartier of een half uur voor noodig heeft. De bakker levert u het brood naar uw smaak: waarom zou een slager u de rib of de rollade niet ge braden kunnen leveren, gaar of half gaar, naar ge verkiest? Een horlogemaker komt uw klokken en pendules opwinden, waarom zou een meubelmaker niet uwe meubelen op bepaalde dagen komen wrijven en een koop man in tapijten niet uwe kleeden met een Amerikaansche schuier komen schuieren? Verdeeling van den arbeid moet hoe langer hoe meer de leus zijn. Er loopen nog heel wat mannen rond die niet genoeg te doen hebben. Hun nu verloren tijd moet worden benuttigd. Dat kan op deze wijze heel goed, nuttig voor de huisgezinnen en voordeelig voor henzelven zijn. „Nu weet ik wel dat menigeen zal denken dat dit nog al veel kosten zalik geloof dat dit vergelijkenderwijze heel wat zal mee vallen. Die tegenwoordig twee meiden heeft, zou op die wijze er een kunnen uitwinnen en hoeveel kost een dienstbode aan loon en voeding u niet? Zou 3ÖÜ, 350 gulden te hoog berekend zijn? Naar mijn eigen be scheiden huishouding te oordeelen geloof ik 't niet. Maar als dit 't geval is, zou men voor dat geld heel wat kleine diensten kun nen koopen." Naar aanleiding van de verwondering van sommigen, dat de honden op de ten toonstelling te Rotterdam zoo buitensporig hoog gepreisd waren, en dat men voor som migen ongehoorde prijzen vroeg, deelt De Sport het volgende medeln vroegere tijden luidde het reglement bij Engelsche Dogshows, dat iedere ingezonden houd te koop moest zijn; de te bepalen prijs bleef den inzender overgelaten. Diegenen nu welke hun houd niet wilden missen, fixeerden een prijscijfer, gelijkstaande aan een verbodsprijs, en menig maal kwamen sommen van 10,Uo0 p. st. en hooger voor. Te Birmingham is deze regel nog van toepassing, doch de „Kennel Club Shows" laten den inzender de bepaling vrij te koop of niet te kooflt Bezoekers van Dogshows in Engeland weten dan ook dat als een hond niet te koop is, daarmede wordt bedoeld, dat de eigenaar hem niet wil missen. Wordt echter een buitensporig cijfer gesteld, dan zijn dit nog inzenders van het oude regime, of het is een aanwijzingdat er een bod op kan worden gedaan. Een hond b. v., op 100 p. st. gesteld, is dan dikwijls voor 25 p. st. verkrijgbaar. De hertog en de hertogin van Con- naught zijn in het Amstelhotel te Amster dam afgestapt. De heer Turf boer, gisteren van Batavia te Amsterdam aangekomen, heeft zeker de snelste reis naar Java en terug gemaakt, ooit door eenig scheepsgezagvoeider volbracht. Den 6 Maart met ziju stoomschip Prins Hendrik van Amsterdam vertrokkenwerd hij bij aankomst te Batavia op 17 April door den vertegenwoordiger der stoomvaart maatschappij „Nederland" uitgenoodigd om het bevel te aanvaarden van het stoomschip Sumatrawelks gezagvoerder ziek was ge worden. Hij stapte over, vertrok twee uren na aankomst weder uit de haven van Bata via, en is nu, na een voorspoedige reis, den 28en Mei weder te Amsterdam. In 83 dagen dus uit en thuis. De vroegere gezagvoerder van de Sumatra de heer Heemskerk, is inmiddels hersteld, en kommandeert nu de Prins Hendrik op de thuisreis. Op het Munsterkerkhof te Utrecht is aan de rechterzijde van het standbeeld van graaf Jan Van Nassau een grafkelder inge zakt; hierdoor ontstond een gat van ruim een meter diepte. Bij de aanstaande maskerade te Utrecht zal, naar De Tijd verneemt, de lieer jhr. Van Mer'en de hoofdpersoon zijn, en zal hij voorstellen graaf Jan van Nassau. Zijn kleeding zal zich onderscheiden door kost baarheid en prachtige bewerking. Bij de telephonische inrichting te Arnhem zal ook een nachtdienst worden in gesteld. In verband met den nachtdienst zal waarschijnlijk ook het stelsel van brand schellen worden toegepast. De eerste Meikersen 113 mandjes kwamen gisterenmorgen per reederij-atoom- boot uit Pruisen te Nijmegen aan om ver volgens naar Engeland te worden verzonden. Door de kleinste spoorwegmaatschappij is in eene kleine plaats uitgevoerd, waarop bij groote spoorwegmaatschappijen in groote plaatsen zoolang te vergeefs aangedrongen is. De „Centraal" geeft namelijknaar het Utr. Dagbl. mededeelt, te Zwolle, op een punt midden in de stad, gelegenheid plaats kaartjes naar verschillende richtingen te nemen, en men kan er zelfs ook, mits tijdig, zijn bagage laten brengen, welke dan kosteloos naar het station vervoerd wordt. Tevens ziju daar inlichtingen te verkrijgen betreffende de uitgifte van gecombineerde rondreisbiljetten door Nederland, Duitschland en België, terwijl bestellingen van deze rond reisbiljetten worden aangenomen op gelijke voorwaarden als aan het station. Woensdag jl. heeft onder de gemeente Vorden eene windhoos geduchte verwoestin gen aaugericht. Eene boerenwoning, behoo- rende aan den heer Brants van den Wilden- borch is geheel van het pannendak beroofd en een deel van den voormuur ingedrukt. De pannen werden tot op uur gaans weg geslingerd, terwijl krachtige denne- en berke- boomen als takjes zijn gebroken en ontwor teld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, ofschoon de vrouw des huizes met drie kiuderen tijdens de ramp in het huis waren. De beide „appelmeesters" (woordvoer ders) der jongste bollejagerijen in de veen derijen te Nijetrijne en Oldeouwer stonden Donderdag voor de arrondissements-rechtbank te Heeren ween terecht. Uit het verhoor bleek, dat zij werkelijk iubreuk gemaakt hadden op de vrijheid van anderen, door aan het werk zijnde arbeiders dreigende te dwingen mede „strike" te maken. De O. v. J. wees in zijn requisitoir er op dat strenge straf moest worden opgelegdopdat er spoe dig een einde mocht komen aan die telken jare terugkomende werkstakingen in de Friesche lage venen. Hij eischte mitsdien voor ieder 3 maan den celstraf. Niet zoo geheel gerust ver lieten de beide gewezen „hoofdmannen" de gerechtszaal. Te Joure is een detachement mineurs aangekomen, dat zich oefenen zal in het leggen van spoor- en tramlijnen bij den aanleg van de tramlijn SneekJoure. Met een week of vier worden meer manschappen van hetzelfde wapen verwacht. Gisteren is door twee Iersche politie ambtenaren afgehaald en met het stoomschip Adelaide naar Londen vervoerd, met verde re bestemming naar Dublin, de Iersche kan toorbediende die de Hibernian-bank te Dublin voor een belangrijk bedrag bestolen heeft en eenige weken geleden door de po litie te Rotterdam gearresteerd werd. (W. R. C.) BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIË. Men wil een jaarlij ksche paarden ten toonstelling te Brussel organiseeren. Zij zou worden gehouden in Juli. De ontwerpers zullen den gemeenteraad subsidie vragen. ENGELAND. De heer J. Bryceondersecretaris van buitenlandsche zaken, deelde in het lagerhuis mede, dat der regecring niets bekends is van het bericht, als zouden Russische agen ten bij het complot tegen prins Alexander van Bulgarije betrokken zijn. Er is te dien opzichte geen enkel feit in haar bezit, dat vertoogen bij de Russische regeering kan rechtvaardigen. Op de weigering van den heer Gladstone om ophelderingen te geven aangaande zijne in de bijeenkomst der liberale afgevaardig den afgelegde verklaringen ten opzichte van het wetsontwerp op de home rule-wet in Ierland, stelde sir Michael Hicks Beach voor, de discussie over dat ontwerp t« ver dagen. De heer Gladstone kwam op tegen het denkbeeld, als zou de regeering bij hare houdiiig gedreven worden door de zucht om aan het bewind te blijven. Hij gelooft het beste middel te hebben gekozen om het doel, dat hij zich met het wetsontwerp voor stelt, te bevorderen. „Wij staan", dus ver volgde de Premier, „voor een groot con flict, waarbij wij tot het uiterste zullen gaan. De tweede lezing zal niet zijn een abstract besluit, maar eene plechtige ver bintenis jegens lei land". Sir W. V. Harcourt, kanselier van de schatkist, gaf in aulwoord op vragen van lord Randulph Churchill en lord Harring ton mededeeling van het voornemen der regeering, om het parlement na de tweede lezing van de home-rule-wet te verdagen, en een nieuw wetsontwerp in de naj&ars- zilting aan te bieden. Sir Michael Hicks Beach bood aan, zijne motie in te trekken, welke ten slotte met 405 stemmen tegen 1 (die van een lersch lid) verworpen werd. Het gerucht is in omloop dat de mogendheden hebben besloten om de blok kade der Griekscbe havens niet op te heffen, voordat zij van de Grieksche regeeriug de mededeeling hebben ontvangen dat htt leger is gedemobiliseerd. Men gelooft echter, dat Tricoipis niet tot eene dergelijke mededee ling zal overgaan, omdat Uriekenlaud reeds voldoende bewijzen geeft van zijn weusch om het leger op voet van vrede terug te brengen.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2