sec sc ss mm «za ss sbs «=3 WLJ A. M TT dragen aan den heer P. Hasselbachmetse laar alhier, voor de som van f 829.75. De hoogste inschrijving gold f 1298. 3. Het schoonmaken, invoegen en her stellen van de gemetselde wallen, binnen en buiten de stad, in drie perceelen. Ata laag ste inschrijvers zijn aannemers geworden de heer W. II. Neuteboom, metselaar al hier, van het 1ste perceel voor f919 en van hel 3e voor f 640; de heer P. L. Van Erkel Jr., metselaar alhier, vau het 2de perceel, voor f 961. De hoogste inschrijvings sommen waren: Yan perceel 1 f 1200, van perceel 2 f 1248 en van perceel 3 f 1020. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 1000, 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ330, ƒ35, f 3.70 en ƒ1.85, laagste prijzen 310, ƒ353,70 en ƒ1,85. In de nabijheid van de Witte Poort viel hedenmorgen een schipper van een schuit in het water. Door zwemmeu wist hij zich te reddenzoodat hij met den schrik en een nat pak er van af kwam. Wij waren heden in de gelegenheid gesteld Frohn's welbekend wassenbeeldenspel, dat op de Bloem markt zijn standplaats heeft, in oogenschouw te nemen. Van die gelegen heid maakten wij met het oog op de gun stige beoordeelingen, die in verschillende bladen betreffende het tentoongestelde voor komen, gaarne gebruik. Ons oog rustte met welgevallen op het vele schoont, dat in de tent aanwezig is. De goedgeslaagde groepen de fijnbewerkte mythologische voorstellingen en de welgelijkende historische figuren boeiden ons een geruime poos. Op grond van het door ons gesmaakt kunstgenot kun nen wij onze stadgenooten een bezoek aan Frohn's wassenbeeldenspel gerustelijk aan raden. Men schrijft onsAcht dagen geleden kromp men in elkander van de koude en men geloofde dat het nooit lente zou wor den. Van daag waren er hagelkorrels ge vallen en gisteren had iemand het nog zien sneeuwen. Men greep naar zijn overjas en de kweekersbaas met zijne dochters hadden Zondagsavonds nog om de warme kachel gezeten; die koukleumen! Het weer sloeg om. Hemeltje, welk een warmte en dat voor Mei, het gelijkt volkomen naar Juli! Heele vertoogen bij voorvallende gelegen heden werden gewisseld over een zoo groote warmte. Ata het zóó voortgaat, is het om te stikken en een klein kwartier uur wan- delens is nu reeds eene heele onderneming. Docter Bruis van Hildebrand werd er ook al bijgesleept en het weerglas stond in een ommezien op 80 graden. Donder in Mei, is gras in de weê, merk ten de boeren spreekwoordelijk aan, toen de buien kwamen opzetten; en warm weertje van daag. Maar er was genoeg naar ver langd, en zij roemden dat de koeien nu volop te eten hadden, goed melk gaven en dat het hooiland bovenst best begon aan te komen. Ook de warmoeziers waren nu vrij wel tevreden, hoewel zij vreesden dat de groenten spoedig te goedkoop zouden wor den. De tuiubaas had intusschen aange merkt dat op dit waime weer koelte volgt en naar zijne ondervinding van wolken, die hij in het Noordwesten had zien staan, geen warme zomer te wachten is. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag van Calderon. (1681.) Voor het vanwege de sociëteit Apollo op 13 en 14 Juni te Maastricht te geven internationaal muziekfeest hebben zich 70 sociëteiten aangemeld. Hans Richter, die de Bayreutb-uit- voeringen zou leiden, kan geen verlof krij gen van de directie te Weenen. Johann Strauss, schrijft behalve een Russische operette ook een opera. Deze laatste is reeds voor een groot gedeelte af. De Noordsche sage „Gerdavan A. S. C. Wallis, die het eerst in uDe Gids" werd opgenomen, is thans afzonderlijk ver schenen. Klughardt heeft een opera gecompo neerd #Die llochzeit des Mooches," tekst van Pasqué naar een novelle van Conrad Meyer. Een tweede herziene en verbeterde druk is verschenen van Het land van Rembrandt." Studiën over de Nooidnederlandsche bescha ving in de zeventiende eeuw door Cd. Busken Huet. Ie deel. In zijn voorrede, gedateerd Parijs Januari 1886, schrijft Huet o. a. Dit is het boek van een Hollander die in zijn hoofd, sedert weldra veertig jaren, aant< ekening hield van veel wat in dien tijd omtrent de geschiedenis van zijn land het licht zag. Onlangs zich in Nederland bevin dend, en inet kleine vacantie vertoevend in het Baarnsche Bosch, ging hij op een schoo- nen zomerdag, in de schaduw van linden en dennen, de heugenissen van zijn brein zitten ordenen, beproefde in éen tafereel al liet voornaamste samen te vattenen zond, toen zij langzaam afgewerkt was, zijne schil derij naar de tentoonstelling. *En ziet de menschen bleven staan voor het doeken stieten elkander aan, en fluisterdenKijk!" Huet smaakte voldoening van zijn werk. De nestor der geschiedschrijvers, de beroemde Pruisische historicus Leopold Von Ranke, is te Berlijn op ruim negentigjarigen leeftijd overleden. BIN N EN LAN DSCHE BERICHTEN. Door den heer mr. J. C. Bijsterbos te Zwolle zijn voor het depot der oude Rijks archieven te Zwolle ten geschenke aangeboden de hieronder vermelde belangrijke stukken: 1°. eene verzameling van 35 origineele pla- katen op perkament door Karei V en Philips II als heeren van Overijssel uitgevaardigd. Sommige vrij beschadigd. 2°. Fragmenten (n°. 15 antwoord tot dupliek) van een proces voor Stadhouder, Kanselier en Raden, 1561 1570, gevoerd tusschen kerkmeesters der 8. Plechelmikerk te Oldenzaal en Arem Overbeke, impetranten t. e. zen deken en capittel dier kerk met Claas Horstman t. az. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. De van het 3e bij het 4e reg. inf. overgeplaatste kapt. G. A. De Bruijn wordt belast met het bevel over de Se comp, le bat. te Delft. Er is door het parket te 's Gravenhage eene strafvervolging ingesteld tegen F. Do- mela Nieuwenhuis, verantwoordelijk redac teur van het orgaan Recht voor Allenwe gens de opneming van artikelen honend voor den persoon des konings en handelende over het jongste bezoek van Z. M. aan Amsterdam en de benoeming van den com missaris van politie Stork tot ridder der Eikenkroon. De instructie is reeds geopend. In de duinen te Scheveningen waren gisteren eenige jongens bezig een kuil te graven, en maakten daarover een soort brug. Een der jongens ging in den kuil liggen, doch ziet eensklaps stortte de brug in, zoo dat hij onder het zand bedolven lag. Goede raad was duur. De andere jongens begonnen het zand weg te werken, doch dit gaf niet veel. Zij riepen twee vrouwen uit de buurt te hulp, doch dezen konden geen genoegzame bijstand verleenen. Men haalde toen mannen die met spaden aankwamen, en toen mocht het gelukken den jongen meer dood dan le vend er uit te halen. Na een half uur was hij weder bijgekomen. De heer J. F. Eijkman te Zaandam, laatstelijk hoogleeraar aan de universiteit te Tokio, is door Z. M. den keizer van Japan benoemd tot ridder 4e kl. der orde van de rijzende zon. Zaterdagmiddag geraakte te Hoorn een kind van 6 jaar op eene eenzame plaats in eene vrij diepe sloot en zakte terstond tot de ooren in het water. Zijn broertje van 7 jaar was alleen tegenwoordig, doch had den moed dadelijk het kind vast te houden en op den wal te trekken, terwijl het an ders zeker verdonken zou zijn. Eerst toen de redding volbracht was, werd het ongeval door nabij wonende personen opgemerkt. Iu den nacht van 21 op 22 Mei brak tusschen 2 en 4 uur, boven het eiland Tessel een geweldig onweder los, dat in het Zui den ontstond en bij het Oosten omdreef. Vreeselijke donderslagen deden deuren en vensters in den anders stillen nacht ramme len. Te Oost sloeg de bliksem in eene woning die geheel afbrandde. De jongen, die uit «de Kruisberg" ontvlucht was en in den IJsel scheen ver dronken te zijn, is in welstand te Arnhem gepakt. Door het gemeentebestuur te Nijmegen is aan den heer Oscar Carré, die thans met zijn circus alhier verblijf houdt, toegestaan om op een open veld nabij de stad gelegen, op den 30sten Mei a. s. wedrennen te houden. Een verver te Kollumerzwaag was weigerachtig het huis, door hem niet weder ingehuurd, te verlaten. Alle middelen, om hem te bewegen, waren vruchteloos. Einde lijk vond men een middel, en wel dit: de notabele ingezetenen gingen hem in persoon mededeelen, dat, wanneer hij het huis niet verliet, hij van hen nimmermeer eenig werk zou hebben. Deze bedreiging bleek vol doende, want hij verliet het huis. BUITEN LAN D8CHË BERICHTEN, BELG1E. Vrijdag heeft de senaat met algemeene stemmen het wetsontwerp goedgekeurd waar bij een crediet van 1 millioen wordt toege staan voor de bij de laatste werkstakingen vernielde of beschadigde industrieële inrich tingen. Bij deze gelegenheid is de minister president Beernaert, tevens minister van financien, nogmaals opgekomen tegen de overdreven voorstellingen van het gebeurde te Charleroi, tot in buitenlandsche volks vertegenwoordigingen toe gegeven. Hij deed uitkomen, dat alle autoriteiten haren plicht hadden gedaan en zeide haar daarvoor dank. De heer Balisseaux, senaatslid uit Charleroi, voegde hierbij zijne gelukwenschen aan de burgerlijke en militaire autoriteiten voor hare houding bij de voorgevallen onlusten, en liet zich over de houding der regeering, de vaardige en doortastende wijze, waarop zij de orde had hersteld, met lof uit. De minister antwoordde op een en ander met een woord van dank. Bij de provinciale verkiezingen zijn te Brussel vier progressisten gekozen met 3600 stemmen. Herstemming moet gehouden wor den voor de tien andere zetels tusschen de progressisten en doctrinairendoch eerstge- noemden hebben in aantal stemmen den voorrang. De candidaten der werklieden partij verkregen 1000 stemmen. De uitslag voor het geheele land is, dat in de verhouding der partijen geen merk bare verandering is gekomen. De voiige toestand blijft gehandhaafd voor de provin ciën Namen, Luik en Limburg. In Ant werpen en de beide Vlaanderen wegen winst en verlies tegen elkander op. Te Renesse zijn de Katholieken door liberalen vervan gen. Te Mechelen heerscht groote opwin ding, maar elders is de rust volkomen. Tegen den letterzetter Anseele te Gent, het hoofd der Belgische sociaal-demo craten, is eene vervolging ingesteld wegens beleediging des konings. In eene vergadering van sociaal-democraten, gehouden tijdens de ongeregeldheden te Charleroi, spoorde An seele alle Gentenaars aan om zich volkomen kalm te houden, want, zeide hij, zoo wij geweld plegen, zoude Leopold 1' Assassin du peuple n°. 1een voorwendsel hebben om ook ons generaal Van der Smissen te zenden. ENGELAN I». Een adres door 107000 Schotten ge- teekend tegen de Home-rule-bill is bij het lagerhuis ingediend. Den 25sten Juni zal in de Londen- sche Guildhall een luisterrijke receptie ge houden worden van de Indische en koloniale commissarissen voor de tentoonstelling in S. Keusington. Er zullen 4000 invitaties wor den verzonden. Sinds eenigen tijd zijn eenige Duil- sche werklieden aan den arbeid in de werk- tuigenfabriek van Ward Payne te Shef field. Dit heeft onder de Engelsche werk lieden veel kwaad bloed gezet, in die mate zelfs, dat Donderdagavond ongeveer 2000 personen, meerendeels jongelieden, voor de fabrieksgebouwen zamenschoolden en de ven sters begonnen in te werpen. Voor dat ernstiger onlusten uitbraken, had de politie de oproerige menigte uiteengedreven. FR ANKRIJT K. Het hof van appèl van Aix heeft Didelot, stationschef van Roquebrune, die wegens het spoorwegongeluk van Monaco tot 15 maanden gevangenisstraf was veroor deeld, vrijgesproken. PORTUGAL. Het huwelijk van den hertog van Bra- ganza met de dochter van den graaf van Parijs is te Lissabon voltrokken. ZWITSERLAND. In Zwitserland wint de overtuiging veld, dat vijf hoogescholen voor zulk een klein land onmogelijk zijn. Te Zurich bestaat eene vereeniging, welke de stichting beoogt van ééne Zwitsersche hoogeschool. De hoog leeraar Kijm is in dien geest werkzaam. DUITICHLAND. De opening der jubilé-tentoonstelling te Berlijn heeft gisteren overeenkomstig het programma plaats gehad. De kroonprins wees in zijne aanspraak tot den keizer op het feit, dat de tentoonstel lingen vóór eene eeuw door Frederik den Groote waren ingevoerd. Nadat daarop eene volksbeweging zonder wedergade vóór meer dan tachtig jaren het oude Europa volko men van aard had doen veranderen, mocht het als een steeds merkwaardig verschijnsel beschouwd worden, dat het juist mannen uit het noorden als Winkelman, Thor- waldsen, Carsten en Schinkel waren, die de taak van het oude Griekenland weder hebben opgevat. Een andere van kunstenaars, in wier midden zich Cornelius bevond, riep den Duitschen voortijd in de herinnering terug. Zoo ontwikkelde zich op veelzijdige manier, gelijk den Duitscher eigen is, ook Duitschlands voortijd meer en meer, en wordt de verwachting gerechtvaardigd, dat deze verschillende gaven zich ten slotte zullen ver eenigen in een geest van waarheid en vader landsliefde, naar het voorbeeld en de ge schiedenis der Duitsche stammendie onder het vaderlijk bestuur des keizers één eenig huis, één sterk gezin geworden zijn. Volgens aloud gebruik is ook het buitenland tot deze feestelijkheid uitgenoodigd. Met groote be reidwilligheid hebben de kunstenaars, zoowel van naburige als verder verwijderde Staten, aan onze roepstem gehoor gegeven. Wij heeteu hen allen hartelijk welkom. Nadat de minister voor schoone kunsten het woord had gevoerd, hield de keizer eene rede, waarin hij zijne vreugde te kennen gaf het feit te mogen belevendat op den grond slag door den grooten koning Frederik II, als beschermer der schoone kunsten, gelegd, een zoo heerlijk gebouw venezen is. Hij hoopte, dat de kunst zich ook verder ten zegen der menschheid mocht ontwikkelen. Het herstel van graaf Herbert Von Bismarck, den staatssecretaris voor buitenl. zaken, gaat zeer langzaam vooruit. Het zal, meent men, nog wel eenige maanden duren eer hij geheel tot zijne vorige kracht zal zijn gekomen. Vermoedelijk zal hij zich naar eene badplaats in Zuid-Engeland bege ven. Gedurende zijne afwezigheid zal zijne functie door den onder-staatssecretarisgraaf Berchem, worden waargenomen. Door zijne bevordering in den staatsdienst moet hij zich aan eene nieuwe verkiezing in Luxem burg onderwerpen. Hij stelt zich herkiesbaar. Over de Pruisische stad Spremberg is de kleine staat van beleg uitgesproken. Aan leiding tot dezen maatregel gaven baldadig heden door jongelieden den 30 April en 2 Mei gepleegd. Bij de recruteering namelijk op 30 April liep een 5Otal jongelieden door de stad met een rooden halsdoek op een stok en de KMarseillaise" zingende. Toen een politieagent hen uiteen wilde drijven en op tegenstand stootte, trok hij zijn sabel en verwondde eenige personen. Een soortgelijk tafreel werd den 2en Mei herhaald. Sedert dien werd de orde niet verstoord. De Fr eis. Ztg. noemt deze daad der regeering: met kanonnen op de musschenjacht gaan. De Duitsche regeering begint de socialistenwet op geduchte wijze in praktijk te brengen. Hoe ver het reeds in Duitschland met de reactie gekomen is, bewijst het verbieden eener vergadering door de socialistische ar- beidersvereeniging in de Rosenthaler voorstad van Berlijn belegd, waar een voordracht zou gehouden worden over ^Lessings Leven en Streven. En dit ruim een eeuw na diens dood RUSLAND. Het Journal de St. Pétersbourg geeft zijne verbazing te kennen over het denk beeld om de prinsen van Orleans van het Fransche grondgebied te bannen. Daarvoor zou geen enkele reden bestaan. De Fowoié Vremia oordeeltdat de maatregel van ge mis aan tact zou getuigen en Frankrijk de sympathiën zou ontnemen, die min of meer openlijk voor dat rijk aan den dag worden gelegd. Dit klemt te meer, omdat de ver houding tusschen Frankrijk en Duitschland tegenwoordig eer scherper dan hartelijker wordt. R U 91 E N I E. Te Bucharest is de verjaardag der kro ning van koning Karei feestelijk herdacht. De kamer van afgevaardigden toonde haar instemming met den tarief oorlog tusschen Rumenië en Oostenrijk. Het nieuwe tarief werd met bijna algemeene stemmen aange nomen en aan de regeering werd het recht verleend om zoo noodig de tarieven nog met 30 pCt. te verhoogen en tien dagen na de afkondiging de wet in werking te stellen. AMERIKA. De straf waartoe de New-Yorksche alderman Jaebne werd veroordeeld, is op 2 maanden na de hoogste, welke op het om- koopeii van ambtenaren gesteld is. De voor zitter noemde bij het uitspreken van het vonnis Jaehne's veroordeeling een zegepraal van het recht, die bewijst dat de bewering onwaar is, alsof omkoopen te New-York straffeloos zou zijn. Jaebne zal in appèl komen. PER TELEGRAAF. ATHENE, 22 Mei. 7 u. des avonds. Een ernstig gevecht wordt aan de grenzen voortgezet. Bij het afzenden van dit be richt, bevindt de minister-president Tricoupis zich aan het telegraafbureau, om zich met den Griekschen bevelhebber te onderhouden. ATHENE, 22 Mei. De opperbevelheb ber der Grieksche troepen in Ttiessalie be richt, dat de onderhandelingen met den bevelhebber der Turken worden voortgezet. Op voorstel van den Turkschen generaal zal een protocol worden opgesteld. Bij de gren zen is het nu rustig. ATHENE, 23 Mei, 1 uur na midder nacht. De vijandelijkheden duurden gisteren

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2