de achterblijvenden aan een kleinen handel te helpen. De belangen der vereeniging zouden in een maandblad of in bestaand blad maandelijks moeten worden besproken. De •wenschelijkheid van dergelijke maatschappij werd door alle aanwezigen gedeeld en be sloten de op te richten vereeniging te noemen z/Nederlandsche maatschappij voor vissche- rijen", om door een algemeenen naam de deelneming zoo groot mogelijk te maken. Verschillende zaken van algemeenen aard als de contributie per schuit of van het per soonlijk lidmaa schap enz., die alle als wen ken konden strekken aan de commissie, die een reglement en de statuten zal ontwerpen, werden besproken. Tot leden van het voor- loopig bestuur, dat de statuten zal opmaken, werden benoemd de heeren: De Ridder te Katwijk, Hoogenraad te Scheveningen, Boer lage te ZandvoortDen Breems te Schiedam en Conijn te Egraond aan Zee. Deze com missie zal recht van assumtie van nog 4 leden hebben. Daarna werd de vergadering gesloten. Gisterenmorgen zijn nabij Delfzijl uit het Damsterdiep de lijken opgehaald van twee jongelingen. Zij waren den vorigen avond uit roeien gegaan met vijf personen. Ongelukkig sloeg de boot om de drie andere personen wisten zich te redden. Door de geneesk. staatscommissie te Amsterdam, zijn gisteren tot arts bevorderd de heeren: dr. J. A. Ruys, A. Aletrino, A. Banning, P. K. Bentfort, J. B. P. M. Berger, P. A. P. Maier, cand.-artsen. Toe- gelalen voor het le-gedeelte zijn de heeren J. E. Van Persijn, J. M. Van Staveren, P. A. Ziegeler, med. doctorandi en de heer W. Willemsen, cand.-arts. Bij den bouw van de Deli-bierbrou- werij aan de Wees perzij de te Amsterdam, hebben 25 metselaars van de aannemers Cruijff en Schouten Maandag jl. het werk gestaakt, daar zij 24 in plaats van 22 cents per uur loon verlangden, hetgeen door de aannemers werd geweigerd. Dinsdag trachtten de onwilligen op het terrein ongeregeldheden te verwekken hetgeen door de Nieuwer-Am- stelsche politie werd belet De 25 werksta kers zijn nu door een gelijk getal metselaars vervangen. Door de vertegenwoordigers der cor- poratiën, van welke de academische feest viering te Utrecht in Juni e. k. zal uitgaan is heden bepaald, dat deze viering zal aan vangen op Maandag 21 Juni, alzoo eene week vroeger dan aanvankelijk was vastge steld. Des Maandags te 10 uren voormiddags zal de Rector-Magnificus eene redevoering houden. Te 12 ure zal de inhaling der Reu- nisten plaats hebben; en des namiddags te 2uur zal in de Buurkerk de Cantate worden gegeven. Op Dinsdag 22 Juni zal des voorm. te 11 uren in het Groot-Auditorium de plech tige toekenning plaats hebben van de docto raten ff honoris causa; in den namiddag de maskerade, en des avonds eene algemeene illuminatie. Een aantal feestelijkheden zullen het ver volg der week innemen, waaronder ook volks feesten, o. a. op Zaterdag 26 Juni des voor middags in de Maliebaan eene nationale harddraverij met zeer fraaie prijzen, uitge loofd door het gemeente-best uur. (U. D) De laatste der te Enschedé tijdelijk gedetacheerde manschappen, zijnde 1 wacht meester, 1 korporaal en 6 huzarenzijn gis teren naar hun garnizoen te Zutfen terug gekeerd. GRATEMHAGE. Door Z. M. is aan mr. F. Roessinghop zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1. Juli 1886, eervol ontslag verleend als notaris te Nieuwe-Pekela. Door Z. M. is de commissaris van politie te Nieuwer-AmstelJ. De Klopper, tevens benoemd tot commissaris van rijks politie. Door Z. M. is: de detacheering van den lste-luit. L. C. Dijxhoornvan het 2de reg. vesting-artillerie, hij de landmacht in West-lndië ingetrokken en buiten werking gesteld en bestemd om te worden gedeta cheerd bij gezegde landmacht de 1ste luit.- adj. F. Dell, van het corps torpedisten. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIË. Een groote arbeidersmanifestatie zal Maandag a. s te Luik plaats hebben. Een 1500-tal, waaronder werklieden uit de steen groeven aan de Ourthe, zullen zich naar Luik begeven om een petitie op te stellen aan het gouvernement, welks tusschenkomst zij willen inroepen voor een verhooging van loon en beperking van arbeidstijd. ENGELAND. Een eigenaardige ontmoeting heeft de beer Floquet, president van de Franscbe kamer van afgevaardigden, in het Britsche lagerhuis gehad. Na eenigen tijd naar het debat over de lersche bill geluisterd te heb ben verliet de heer Floquet de zaal en be gaf zich naar de lobly. Hier verzocht een constabel der politie hem onmiddellijk de zaal te verlaten. Üe president der Frausche kamer, die geen Engelsch spreekt, trachtte zoo goed en zoo kwaad als het ging den ijverigen agent te beduiden, wie hij was, tot een toeschouwer hem verklaarde, dat geen vreemdelingen of personen welke de politie niet kende in de lobly toegelate wer den, uit vrees dat zij dynamiet zouden kunnen binnensmokkelen. Zonder verdere verklaringen te vragen verwijderde de heer Floquet zich oogenblikkelijk. Onder de stammen der Ashanti's heb ben den laatsten tijd hevige burgeroorlogen gewoed. Door een der stammen zijn 45 Duitsche kooplieden na de afschuwelijkste folteringen vermoord. De handel in die streken staan geheel stil. FRANKRIJK. De Temps zegt dat het gewicht, aan de receptiën bij den graaf van Parijs gehecht, alleenlijk voortspruit uit het geschrijf van zekere dagbladen. De Temps hoopt, dat de regeering hare koelbloedigheid zal bewaren en zich wel zal wachten om aan dit comedie- spel eene overdreven beteekenis te geven. Le Matin zal worden vervolgd wegens laster, omdat het blad openbaarheid heeft gegeven aan de bezwaren van de studenten der pharmaceutische school tegen de direc teur dier instelling. Tot heden is voor 711.818 frcs. voor het instituut Pasteur ingeschreven. PORTVGAL De graaf van Parijs, zijne gemalin en hunne dochter, de bruid van den hertog van Braganza, met hunne verdere verwanteu en gevolg, zijn den 19 dezer te Lissabon aan gekomen. De koning en de koningin, de hertog van Aosta, broeder der koningin, en een aantal hof en andere beambten waren aan het spoorwegstation om de hooge gas ten te verwelkomen. Er was eene ontelbare menigte volks op de been, en de ontvangst was schitterend. Gedurende den rit naar het paleis was het één en al een vreugdekreet van de zijde der bevolking. Reeds vóórdat de vreemde prinsen en prin sessen te Lissabon kwamen, verschenen de boeren aan de stations, om bloemenruikers in den koninklijken saionwagen te werpen ter eere van de bruid. Den 19den 's avonds werd er in het paleis een familie-diner gegeven. DVITICULAKD. In antwoord op de interpellatie van den sociaal-democraat Hasenclever in den rijksdag, naar aanleiding van het decreet van den minister Von Puttkamer betreffende de houding der politie bij werkstakingen, verklaarde de staats-secretaris Von Bölticher dat het besluit van den minster geen inbreuk maakt op de bepalingen der rijkswetten. In het decreet wordt uitdrukkelijk op den voorgrond gesteld dat de politie zich van elk partij trekken, voor werkgevers of werk lieden moet onthouden. De regeering wil zich echter liever bloot stellen aan het verwijt, dat met de inter pellatie wordt bedoeld, dan aan het verwijt, dat de rustige burgers baar zouden kunnen maken, dat zij niet alle middelen had aan gewend om hendie rust en orde in gevaar brengen, te bestrijden. Bij de voortzetting van het debat in den rijksdag over de interpellatie-Haseu- clever, naar aanleiding van het decreet van den minister Von Puttkamer, betreffende de houding der politie bij werkstakingen, merkt de heer Bamberger op, dat de regee ring middelen genoeg tot hare beschikking had, om ook zonder het bedoelde decreet de arbeiders tegen gevaar te beschermen. De minister Von Puttkamer kwam op te gen de bewering, dat de vrijheid van coalitie door het decreet beperkt werd. Overigens was de stoffelijke waarde van het coalitie- recht der arbeiders, als wettig wapen voor deze laatsten, hoogst twijfelachtig. Achter elke beweging tot werkstaking loerde de hydra van geweldadigheid en anarchie. De regeering moet zulke uitspattingen niet af wachten maar voorkomen. De minister wees op de anarchistische strekking van het socialistisch orgaan Sozial-Lemokrathij las verschillende zinsneden voor, welke van dien aard zijn, dat men elk geloof aan de oprechtheid der plechtige verzekeringen van de sociaal-democraten moet verliezen. Te Miiuchen heeft men de zaal, waarin de rechtbank van gezworenen vergadert, trachten in brand te steken. De toeleg werd gelukkig bijtijds ontdekt en daardoor ver hinderd. De dader is nog niet opgespoord. RUSLAND. De gemelde ukase door den keizer tot de vloot in de Zwarte Zee gericht, is van den volgenden inhoud: yEr zijn thans 80 jaar verloopen sedert het oogenblik waarop de vloot in de Zwarte Zee, heldhaftige daden verrichtende, zich heeft opgeofferd voor het welzijn van Rusland. Deze vloot herleeft thans, tot groote vreugde des vaderlands, dat langen tijd rouw over haar droeg. Mijn wil en miju gedachte zijn gericht op de vreedzame ontwikkeling van de welvaart des Russische» volks; maar de omstandigheden kunnen de verwezelijking van mijn wenschen en mij nopen met de wapenen de waardigheid des rijks te ver dedigen. Gij zult die, gelijk ik, met toe wijding verdedigen en gij zult daarbij dezelfde vastberadenheid aan den dag leggen, als waarvan uw vaderen blijk hebben gegeven op de roepstem van mijn grootvader en die de bewondering van hun tijdgenooten heeft opgewekt. Ik draag u opop uw beurt, iu de wateren die eenmaal getuigen waren van hun heldenmoedvoor de eer en de veiligheid van Rusland pal te staan." BVLGARIJ E. Over de ontvangst, welke vorst Alexan der op zijn reis door Oost-Roemelië wordt bereidloopen de meest tegenstrijdige berich ten. Het bericht van verscheidene arrestaties te Boergas is nader bevestigd. Men wilde vorst Alexander en diens premier Karaveloff uit den weg ruimen. Onder de gearresteer den bevinden zich verscheidene Russische agenten, die onder leiding van Zankoff pan- slavistische propaganda maakten. G RIEKEN LAND. De bevelen tot demobilisatie zijn in getrokken, en de troepen hebben in last ontvangen om naar de grens te vertrekken. De door de partij-Tiicoupis onder steunde caudidaat Stephano-poulos is met groote meerderheid tot voorzitter der kamer gekozen. Deze uitslag werd met grooten bij val ontvangen. Het is een ernstige nederlaag voor Delyannis. De benoemde verkreeg 189, Delyannis 78 stemmen. Een ontzaglijke volks menigte begeleide Tricoupis toen hij de kamer verliet. Deze hield een toespraak waarin hij o. a. zeide, dat het volk in zulke oogen- blikken zijn vreugde niet mocht aan den dag leggen; hef votum der kamer was een be wijs, dat de afgevaardigden politieken zin hadden en den pijnlijken toestand van Grie kenland voortreffelijk begrepen. Het land heeft veel te verduren gehad, maar het behoeft geenszins te wanhopen. Het kwaad zal ge heeld worden door een vastberaden en ver standige politiek, welke Griekenland in staat zal stellen den weg weder op te gaan dien het lot ten lande aangewezen heeft. AMERIKA. Het gemeenteraadslid Jachne, te New- York, van wien het bewijs geleverd is dat hij geschenken heeft aangenomen om te stem men voor een privilege aan het bestuur van den Broadway spoorweg, is veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. PER TELEGRAAF. 's GRAVENHAGE, 22 Mei. Een regee* ringstelegram uit Oost-Indië meldt: Wegens verzet eener gewapende bende in Buiten zorg, heeft de resident van Batavia zich met een detachement militairen naar de plaats van verzet begeven en op 500 opge zetenen van het land Tjiomar, na vergeef- sche sommatiën laten vurentengevolge waar van 50 dooden en gewonden kwamen. Het verzet wordt toegeschreven aan opdrijving der lasten aan de opgezetenen. De rust is hersteld. ATHENE, 21 Mei. Het nieuwe minis terie is aldus samengesteld Tricoupis, voor zitter van den ministerraad, minister van financiën en voorloopig ook van oorlog; Jambardos, binnenlandscbe zaken; Dragumus, buitenlandsche zaken; Yulpiotis, financiën; Manetas, onderwijs; Theolochis, marine. LONDEN, 22 Mei. De beraadslaging over het wetsontwerp betreffende Ierland is in het lagerhuis hervat en gedurende eenige uren zonder eenig bijzonder incident voort gezet. Ten slotte is het debat uitgesteld tot Maandag. ATHENE, 22 Mei. Volgens de gisteren avond van de grenzen ontvangen berichten is het geweervuur gestaakt, nadat door parlementairs de verzekering was gegeven, dat het gevecht niet zou worden hervat. ATHENE, 22 Mei. Aan de grens is de rust volkomen hersteld. De Turksche en Grieksche bevelhebbers zijn overeengekomen, een protocol te teekenen, waarin verklaard wordt, dat de vijandelijkheden van gisteren en eergisteren het gevolg waren van een misverstand van beide zijden. LAATSTE BERICHTEN. Voor de arrondissements-rechtbank kamer van burgelijke zaken, te's Hage werd gisteren de volgende eigenaardige, niet on belangrijke kwestie bepleit. De heer v. D., eischer in deze, is eige naar van huizen aan den Loosduinschen weg aldaar. Vóór eei.ige jaren verkocht hij een van drie naast elkander gelegen eigendom men aan den heer D.# die in het koopcon tract het beding aanvaardde dat in bedoeld huis geeu handel in sterken drank mocht worden uitgeoefend of daaraan eene onze delijke bestemming mocht gegeven worden. De tweede eigenaar D. verkocht later het huis aan den bierbrouwer R.gedaagdedie daarin een zetbaas plaatste tot uitoefening van den bierhandel. Eenigen tijd later beweerde de eischer, dat, in strijd met het contractueele beding in het huis bestemd voor bierhandel ook sterke drank werd verkocht, waaraan hij het onverhuurd blijven zijner twee belendende panden meende te moeten toeschrijven, om dat vele menschen niet genegen zijn een woning naast een tapperij te betrekken. V. D. achtte zich hierdoor benadeeld en stelde een vordering tot schadevergoeding in tegen den tegenwoordigen eigenaar R. In zijn pleidooi tot toelichting dezer actie bood de advocaat van eischer, mr. D. S. Van Emden, aan rechtens door getuigen te bewijzen, dat, hoewel voor het verkoo- pen van sterken drank geen vergunning was verleend, zulks niettemin in bedoeld huis geschiedde. Op uitvoerige rechtskundige gronde be toogde pleiter, dat de verplichting tot na koming der verbindtenis aan den tweeden kooper opgelegd, ook door den volgenden, die daarvan niet onkundig was gelaten, be hoorde te zijn opgevolgd en dat hij door niet voor nakoming zorg te dragen aan eischer de schade, hierboven aangeduid; had berokkend. De vordering werd voor gedaagde bestreden door advocaat mr. Snel. Na kortelijk zijner zijds een overzicht te hebben gegeven van de toedracht der zaak, waarbij hij den grond voor de actie, den beweerden handel in sterken drank betwistte, zette pl. uiteen, dat er tnsschen eischer en gedaagde hoege naamd geen rechtsband bestond; de vorde ring tegen den tweeden eigenaar wellicht ontvankelijk zou zijniodien deze zijne verbinte nis niet ware nagekomen hetgeen intusschen wel zoo was door stipulatie der voorwaarde in contract met R. en dat de schade door v. D. wegens het ledig staan der woningen geleden niet te beschouwen is als gevolg van, trouwens nimmer door de politie ge- constateerden ongeoorloofden drankverkoop, doch veeleer een noodzakelijk uitvloesel is van den toestand van malaise, waardoor tal van huizen in deze stad onbewoond zijn. De uitspraak der rechtbank volgt over 14 dagen. Ons bericht, alsof te 's Hage sprake zou zijn, den heer Wintgens de candidatuur voor de tweede kamer aan te bieden, zijn wij in staat gesteld aan te vollen. Van be voegde zijde is ons medegedeeld, dat die can didatuur door deR. K. Kiesvereeniging der re sidentie wel ter sprake is gebracht in haar laatste vergadering, doch in 't algemeen thans niet wenschelijk werd geoordeeld. (Tijd.) Bij de Pensioen vereeniging voor werklie den zijn naar de Verzekeringsbode ver neemt verzekerd 196 mannen en 107 vrouwen, te zamen 303 personen. De ver zekerde som bedraagt voor de mannen 1212.98® wekelijksch pensioen en f21.151.59 uitkeering bij overlijden, voor de vrouwen f 2 wekelijksch pensioen en f 6.650 uitkee ring bij overlijden. De verzekeringen, door werkgevers ten behoeve hnnner werklieden gesloten bedroe gen ongeveer T van het totaal voor pensioen en ongeveer van dat voor uitkeering bij overlijden verzekerd. GEMENGDE BERICHTEN Naar men in de San Francisco Chro nicle leest, heeft een liefhebber te San Francisco het horloge in zijn bezit gekregen, dat Lodewijk XVI gedurende zijn gevangen schap in den Temple droeg. Het Hof van Appél te Aix heeft den heer Didelot, den stationschef van Roque- brunne, die tot 15 maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens het bekende spoor wegongeluk te Monaco, vrijgesproken. De groote katoeuspinnerij van de firma Alexandre Joire te Toureoing is door brand vernield. De schade wordt op 900,000 fr. geschat.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2