NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Oeze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Maandag 24 Mei 1886. N°. 121. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. 200° Jaargang. Aan de geabonneerde» op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 120 124 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzouden. 9TADINIEUWI. Burg. en Weth. hebben in een zeer uitvoerig rapport gerepliceerd op het door ons in hoofdzaak reeds medegedeeld antwoord der Heeren De Goeje c. s., dat, gelijk men zich herinneren zal, een nadere toelichting en verdediging behelst van het door hen ingediend voorstel. In dit rapport handhaven Burg. en Weth. hnn vroegere verklaring, dat zij niet in staat zouden zijn op eenigs- zins bevredigende wijze uitvoering te geven aan een eventueele opdiacht van den Raad om een regeling te ontwerpen, wijl het voorstel in zulke algemeene bewoordingen vervat is, dat, werd het door den Raad aangenomen, zij geheel in het onzekere zouden verkeeren, welke voordeelen wel zouden bedoeld zijn. Wel kennen zij de strekking van het voorstel. Maar die kennis is voor het ontwerpen eener regeling niet voldoende. Men behoort te weten op welke onderwerpen het beginsel moet worden toe gepast, en ook m welke mate. De discussiën in den Raad geven daaromtrent geen aan wijzing. Sommige onderwerpen zijn in de zittingen ter loops aangevoerd. Slechts over de verstrekking van gas is uitvoerig van ge dachten gewisseld, maar deze gedachtenwis- seling heeft tot een motie geleid, die, ge steld in den geest der voorstellers, door dén Raad verworpen werd. Waar Burg. en Weth. in hun praeadvies spraken van het gebruik van straten en grachten, doelden zij op dat gebruikwaar voor volgens de bestaande tarieven recogni tiën moeten worden betaald. Zij zien niet in, waarom, wanneer een maal het beginsel der voorstellers als deug delijk wordt erkend, het niet belachelijk zou zijn van niet-ingezetenen een hooger abonnements- of gebruiksprijs te eischen voor gesubsidieerd of gegarandeerd duin water en wel belachelijk om een hoogeren abonnements- of toegangsprijs te vorderen voor gesubsidieerde tooneel- of andere voor stellingen in Schouwburg of Gehoorzaalzij zien niet in, waarom het niet belachelijk is op het hoofdproduct der gasfabriek, het gas, het beginsel der voorstellers toe te passen en wel belachelijkwaar sprake is van het voornaamste nevenproduct, de cokes. Ten aanzien van de cokes merken zij op, dat zij niet van openbaren verkoop van cokes gesproken hebben. Want het spreekt van zeiven, dat, wanneer de raad zich met het denkbeeld der voorstellers vereenigt, tal van besluiten, reglementen of verordeningen, die nu geen onderscheid tusschen ingezetenen en niet-ingezetenen kennen, daarna zullen moeten worden gewijzigd, en evenzoo zal, wanneer ook de cokes er onder begrepen worden, een andere wijze, van verkoop moe ten worden ingevoerd en het raadsbesluit van 19 October 1871, waarbij de openbare verkoop voor het eerst werd ingevoerd, in getrokken of gewijzigd moeten worden. Beslist weerspreken zij de bewering, dat zij alleen de wenschelijkheid van den maat regel zouden bestreden en de uitvoerbaarheid erkend hebben. Zij meiken op, vooreerst, dat zij zich daarover niet hebben uilgelaten, en vervolgens, dat zij zich bepaald hebben tot een bespreking van gas, duinwater en onderwijs. Burg. en weth. halen tot staving vau het door hen geuit gevoelen, dat het de bedoeling der voorstellers is het den omwo nenden zoo lastig en onaangenaam mogelijk te maken en hen zoodoende te dwingen zich binnen de gemeente te vestigen, eenigezin sneden uit een rede aan, uitgesproken door een der voorstellers, prof. Van der Hoeven, in de raadszitting van 11 Febr. jl. Zij meenden het recht te hebben uit die rede de bedoelingen der voorstellers op te ma- ken, wijl deze zelve voor de strekking van hun voorstel zonder eenig voorbehoud ver wezen naar de debatten der raadszitting van 11 Februari jl. De voorstelling, welke de heeren De Goeje c. s. geven van de redenen, waarom sommige familiën zich buiten Leidendoch in onze onmiddellijke nabijheid vestigen, is volgens burg. en weth. niet juist. Het buitenleven is voor de meesten harer niet aantrekkelijk. Onze uitmuntende scholen zijn het groote aantrekkingspunt voor de vreemdelingenen het geldt algemeen als een bezwaar, wanneer de woningen ver van de scholen verwijderd zijn. Bovendien de ervaring logenstraft hun bewering. Het aantal huizen,dat binnen Leiden ledig staat, is gering. De nieuw gebouwde woningen in het Plantsoen waren nagenoeg allen reeds verhuurd vóór zij nog geheel gereed waren, terwijl de huizen op Vree wijk, ofschoon zij ruimer en voor lagere huurprijs te bekomen waren, te vergeefs op bewoners wachtten. Eerst toen in de stad zelve niets meer te huren was, nam men tot de huizen buiten de stad zijn toevlucht. En is het nu ten feit zonder beteekenis, dat op slechts twee perceelen na, de minst gun stig gelegene, al het bouwterrein dat aange boden is gaaf van de hand is gegaandat nog steeds nieuwe zoogenaamde heerenhui- zen verrijzen? Getuigt dit niet veeleer, dat de neiging om te Leiden te komen wonen en de gelegenheid om daaraan te voldoen, niet altijd gelijken tred hebben gehouden, en dat het dus eerder de dwang dan de voorkeur is geweest, die tot het wouen buiten Leiden noopte. Ter motiveering van het door de voor stellers uitgesproken gevoelen, dat ten koste van de btdastingschuldigen liberaliteiten be wezen worden aan personendie in de lasten onzer gemeente niet bijdragen: dat de in gezetenen in den vorm van belasting ook moeten betalen het tekort op de school gelden voor de kinderen van de niet-inge- zetenen, die niet in dat tekort dragen, werd, gelijk men zich herinneren zal, door hen geciteerd de statistiek voor de gemeente Leiden mtt betrekking tot het lager onder wijs samengesteld door deu geachten .wet houder Bool. Burg. en Weth. toonen nu uit datzelfde werkje van den Heer Bool aan, dat de niet-ingezetenen alleen reeds door het gebruik dat zij van onze onderwijs-instellingen ma ken, wel degelijk een aequivalent leveren, dat onze belastingschuldigen ten goede komt. Met cijfers wordt door hen gestaafd, hoe groot de som zoude zijn, die voor het onderwijs per leerling door deze gemeente zoude worden toegelegd, indien de kinderen uit de buitengemeenten die scholen niet be zochten. De tekorten per leerling zouden op de vijf scholen zijn: in plaats van f 23.64 f 34.21 u 28 83 40.39 ir B re 84.18 40.64 y u u 41.67 u 47.33 17.98 20.85. Wanneer, gelijk de voorstellers wenschen, voor de kinderen der omwonenden, onze scholen worden opengesteld tegen vergoeding van den zoo na mogelijk kostenden prijs, dan vieezen burg. en weth. dat het getal hier schoolgaande kinderen van omwonenden aanzienlijk zal dalen, en dat daardoor onze gemeente een belangrijke finantieele schade zal lijden. Dat die vrees gegrond isbewijst de navolgende berekening. De kostende prijs per leerling bedraagt: op de school van den heer Japikse f82.06 r mejuffr. Jesse 89.38 y ff ff den heer Van Wijk 55,13 ff ff y y mejuffr. Winkler w 59.54 y ,t u den heer Van Dijk 33.35 Misschien kunnen de meer gefortuneerden die hunne kinderen naar de scholen 1°. klasse zenden, zich den zwaarderen last laten ge vallen maar het is niet aan te nemendat de ouders der leerlingen van de scholen der 2de klasse tot zulk een opoffering in staat zouden zijn. Het is niet aan te nemen, dat de besturen der gemeenten, waar die ouders wonengeneigd zullen zijn een overeenkomst met Leiden te sluiten om diens kostenden prijs te voldoen. Wordt vervolgd.) Door Z. M. is benoemd tot lid der commissie van administratie over de gevan genissen te Leiden, dr. D. E. Siegenbeek van ileukelom, arts alhier. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 37 tot 67 volwassen personen en 9 tot 15 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 31 gevallen van mazelen en 1 geval van febris typhoidea en 1 geval van rood vonk aangegeven. Overleden aan mazelen 3. Tot organist bij de Nederl. Herv. ge meente te Voorschoten is, na gehouden con cours, benoemd de heer M. De Haas te Leiden. lieden omstreeks 12 uur is aan de Haven een tienjarige knaap, van een vracht wagen waai op hij geklommen was, afgeval len, tengevolge waarvan hij een der wielen over het been heeft gekregen, waardoor dat lichaamsdeel een weinig is gekneusd. We vestigen in verband met ach terstaande advertentie daaromtrent nog maals de aandacht onzer lezers op Frohu's Colosseum, dat morgen (Zondag) voor 't publiek, geopend wordt. De flinke tent is geplaatst op de Boommarkt achter Hotel Verhaaff. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag van C. E. v. Koetsveld. (1807.) Programma van de Muziekuitvoering op Musis Sacrum. Zondag 23 Mei, te twee uien, te geven door het Stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur de heer J. G. H. Mann. Bij gunstig weder: Harmonie-orkest in den Tuin. Eerste afd.No. 1. Klokkenmarsch uit het Ballet: „De droom van den Klokkenlui der" (1ste Uitv.), J. G II. Mann; 2. Ouver ture zur Oper: „Die lustigen Weiber von Windsor," O. Nicolaï; 3. „La vague," Valse, (lste Uitv.), O. Metra; 4. Souvenir de l'Opé- rette: „Le Coeur et la Main" (lste Uitv.), CU. Lecocq. Tweede afd.: No. 5. Ouver ture zu Egmont", L. v. Beethoven; 6. Entr' No. 2 zum Drama „Rosarounde" (lste Uitv), F. Schubert, für Harmonie-musik van C!Ir. Kriens; 7. *Les Rameaux", Hymne (lste Uitv.), J. Faure; 8. Fantaisie sjr des motifs de l'Opéra „Guillaume Teil", de Ros sini (lste Uitv.), J. G. H. Maun; 9. Sté- phanie-Polka, C. Faust. Bij ongunstig weder: Strijkorkest in de Zaal. Eerste afd.: No. 1. ,/Unser Wenzel!'' Marsch, F. v. Suppé; 2. Ouverture, de l'Opéra yMartha", F. v. Flotow; 3. Boc caccio-Walzer, F. v. Suppé; 4. Musikalische Taüschungen, Potpourri, Schreiner. Tweede afd.: No. 5. Overture zu „Egmont", L. r. Beethoven; 6. a. Variatiën op het Oosten- rijksche Volkslied, J. Haydn; b. Sérénade des Mandolines, Desormes; 7. „Gruss ans Herzliebchen", Polka, Böhm; (Piston Solo door den heer v. d. Berg); 8. Souvenir uit de Opérette; u Der lustige Krieg", Joh. Straus»; 9. „Marche des Volontaires", O. Mét ra. De heer Desuiten heeft voor het vol gend seizoen aan de Haagsche Opera geën gageerd de heeren Grandville, vroeger te Angers en te Montpellier, als ténor léger; Auer, als baryton de Grand Opéra, ea Tricot, baryton van de Opéra Comique. Als een bewijs, hoe hoog de uitmuntende artiste Mile Vuillaume reeds bij de directiën staat aangeschreven, moge dienen dat de directeurs van „la Monnaie" te Brussel haar de meest schitterende voorwaarden voor een engagement hebben aangeboden. Mej. V. heeft echter volstandig geweigerd. Bij W. Gosler te Haarlem verscheen de tweede druk van: „Monaco. Drie typen door Marcellus Einants geschetst". De op gang, welke dit boekske heeft gemaakt, moet zonder twijfel worden toegeschreven aan het losse en dramatische, dat aan deze schetsen eigen iszij laten zich aangenaam lezen. In de inleiding komen eenige psychologische opmerkingen voor over het spelen, waarvan sommige zeer betwistbaar schijnen. De Echo Mail-Editie voor Oost- en Weü-Indi'èzal voortaan verschijnen onder redactie van den heer L. Brunner, oud-hoofd redacteur van de Java-Bode. Murillo's „Onbevlekte Ontvangenis," vroeger in het bezit van Aspinwall te New- York, zal thans, nu Aspinwall dood ia, worden verkocht. Amerikaansche expert» schatten het doek, een der fraaiste van den meester, op 150,000 Gld., maar tot hiertoe ia er geen kooper. De heer Frits Bouwmeester zal den lsten September de directie van het Ring- Théatre te Antwerpen aanvaardenwaarheen de heer Van Biene en mej. Margot Cohea hem waarschijnlijk zullen vergezellen. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroef- stoomschip Javaouder bevel van den luitenant ter zee der lste klasse C. Hoffman, in den morgen van den 2 lsten dezer te Aden aangekomen, het voornemen bestond in den avond van dien dag weder van daar te vertrekken. Aan boord was alles wel. De kapitein G. A. De Bruyn van het 2de bat. 3de reg. inf. te Middelburg, is op verzoek overgeplaatst bij het 4de reg. inf. Op het initiatief en onder de leiding van den burgemeester van Katwijk aan Zee, den heer De Ridder; werd gisteren te Haar lem een bijeenkomst gehouden van reeders, met het plau om te bespreken de oprichting eener vereeniging ter bevordering der via- scherijen, o. a. door stichting eener onder linge verzekeringsmaatschappij en de vorming van een visschersfonds voor oude en gebrek kige zeelieden. De voorzitter betoogde uit voerig de wenschelijkheid van een dergelijke vereeniging op groote schaalwel bestaan er enkele plaatselijke vereenigingendoch eendracht maakt macht, zooals ook blijkt uit de maatschappij voor Landbouw. Ook is de contributie der plaatselijke vereenigingen nog al bezwarend, door een onderlinge ver zekering kan die veel minder zijn. Een fond» onafhankelijk der bestaande fondsen, diende volgens spr. opgericht te wordeneen fond» waaruit bij onverhoopte ongelukken uitkee- ringen in eens kunnen gedaan worden, om

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1