NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Uitgevers: Gebroeders Muré. Nunivkrsiteit. Timenlandsche berichtënT DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Deze Courant v e r s e li ij 111 d a g; e I ij k sbehalve op Zon- en Feestdagen. ABOEtJIUEfftENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per itimiier 10 ('ent. Maandag 17 Mei 1886. N°. 115. 200e Jaargang. A O VER TEN TIEN: Van i6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. Stads-Bericliten. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 20 Mei. STADSNIEUWS. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 41 tot 67 volwassen personen en 8 tot 14 kinderen. -— Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 11 gevallen van mazelen en 1 geval van roodvonk aangegeven. Overleden aan besmettelijke ziekte geene. - De heer J. C. Van Lommei, eigenaar van het hotel-restaurant „De Wijkerbrug" verzoekt ons de aandacht der lezers te ves tigen op zijn hierachter voorkomende ad vertentie. Gaarne voldoen wij aan dit ver zoek. De Wijkerbrug toch is een der netste en aangenaamste ontspanningsoorden, die wij in den omtrek van Leiden en Den Haag kennen. Schilderachtige ligging, heer lijk natuurschoon en smaakvolle aanleg, ziedaar, niets te veel gezegd. Met de IJsel- 8toomtrara is het gemakkelijk en schielijk te bereiken. Door den eigenaar is voor comfort voldoende gezorgd. De prettige zalen en de verschillende amusementen, die men er aantreft, bieden voor gezelschaps partijen een uitmuntende gelegenheid aan. Heden wèrd"bevorderd tot doctor in de klassieke letteren, aan de rijks-universiteit alhier, de heer R. A. M. Stavenisse de Brauwgeb. te 's Gravenhage, na verdedi ging van zijn academisch proefschrift, geti teld: „Quaestiones ad theramenem hagnonis fihurn pertinentes." MUZIEK, EETTEIiEN EN KUNST. Programma van de Muziekuitvoering op Musis Sacrum. Zondag 16 Mei, te twee uren, door het Muziekcorps der dienst doende Schutterijkapelmeester de heer C. G. Locher. Eerste afd.No. 1. Jutel-Marsch, B. H. Gebhardt; 2. Schauspiel-Ouverture, Riidiger; 3. „Kusz-Walzer" aus „Lustiger Krieg," Strauss; 4. Fantaisie aus „Stradella," Flotow. Tweede afd.: No. 5. Ouverture „Le Ma^on," Auber; 6. Cavatine de l'Op. Linda de Chamounix," Donizetti, 7. Es- Clari net-Solo, Klosé; 8. Fantaisie über Weber's „Euryanthe," arr. Locher; 9. „Tric-Trac," Polka, Waldteufel. Door eenige muziekliefhebbers te De venter is het plan opgevat, en reeds tot een begin van uitvoering gebracht, tot het op richten van een harmoniecorps. Alle ele menten daarvoor geschikt, zoowel de mili taire als de civiele, hebben zich gecombineerd tot een corps van circa 50 man. De heer J. W. Wensink heeft de leiding op zich genomen en het bestuur der sociëteit „de Hereeniging" heeft reeds toezegging gedaan om dezen zomer 6 concerten te doen geven. Wanneer ook de ingezetenen den oprichters hun financiëelen steun niet onthouden, be staat het plan eene reeks van concerten te geven in de Worp. Onze landgenoot A. Hekking, solo cellist van de philharmonische concerten te Berlijn, heeft zich aldaar tevens gevestigd als onderwijzer. Men zegt, dat Johann Strauss een operette zal schrijven op een tekst, die in Rusland speelt. La France behelst een zeer origineelen brief van den Parijschen letterkundige Fran- cisque Sarcey. Gisterenavond dus schrijft Sarcey heeft bij het uitgaan der Vaudeville een net heer, die wilde weten hoe laat het was, zich vergist en mijn horloge voor den dag gehaald, terwijl hij meende in zijn eigen zak te tasten. Door een onverklaarbaar toeval is dit horloge in zijn handen gebleven, zoo dat ik, thuis komende, niets vond dan den ketting, zonder horloge. Nu heb ik veel zwak op dit uurwerk, want het is een ge schenk, waarmee About mij namens de XIXde Siècle vereerde, nadat wij samen den veldtocnt tegen de clericalen hadden ge maakt. De persoon, die bij vergissing het horloge in zijn zak heeft gestoken, zal het niet gemakkelijk weer kwijt raken, want mijn naam is zeer diep op den deksel ge graveerd. Misschien is hij daarom genegen het mij, 59 RuedeDouai, terug te brengen. Hij behoeft volstrekt niet ongerust te zijn voor de gevolgen." Possart gaat niet naar Amerika. Men verlangde van hem dat hij 22 maal in de maand zou optreden en dit weigerde hij. Hij zal eene groote kunstreis door Europa maken. Te Londen is in de Coupil-galerij door de heeren Boussod, Valadon en Co. een schilderutentoonstelling van hedendaagsche Nederlandsche schilders geopend; 67 schil derijen en een groot aantal teekeningen van onse beste meesters zijn er te bezichtigen: o. a. van Israels, W. en J. Maris, Mesdag, Heemskerk van Beest, Van Essen. Bij koninklijk besluit van 6 dezer is bepaald, dat van dien dag af in werking treedt het bij gemeld besluit gevoegd regle ment voor de opleiding van studenten in de geneeskunde aan de Nederlandsche Uni versiteiten tot officier van gezondheid bij het leger in Nederlandsch Indië of bij de zeemacht. In de Staatscourant is gisterenavond het koninklijk besluit van 11 Mei, betref fende de ontbinding der tweede kamer, we gens misstelling" herplaatst. De verkiezin gen voor de nieuwe kamer zijn thans ge steld op Dinsdag 15, en de .herstemming, zoo die noodig is, op Dinsdag 29 Juni a. s. Voor den datum der eerste samenkomst van de kamers is echter de 14e Juli behouden. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. M. Salverda tot 15 Juli a. s. verlof tot herstel van ge zondheid verleend en de waarneming der betrekking van dr. M. Salverda gedurende dien tijd opgedragen aan dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het middelbaar onder wijs te 's Gravenhage. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, heeft Zr. Ms. schroefstoomschip Javaonder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse C. Hoffman, in den avond van 13 dezer Suez verlaten. Aan boord was alles wel. In tegenstelling met de loopende ge ruchten wordt aan de Midd. Ct. verzekerd dat de heer mr. L. W. C. Keuchenius wel degelijk bij de a. s. kamer-verkiezingen in het district Middelburg weder als caudidaut zal worden gesteldterwijl men aan dezelfde zijde, in plaats van mr. P. C. 't Hooft, wiens heengaan dus zeker schijnt te zijn, als candidaat stellen zal jhr. mr. M A. De Savornin Lobmanadvocaat-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage. Door de geneesk. staatscommissie te Amsterdam zijn gisteren tot arts bevorderd de heeren: W. Van Hoorn, P. F. C. Koch, J. W. C. M. v. d. Sijp, doctorandi, G. Fischer, off. v. gez. Ie kl. O.-I. leger. Toegelaten voor het eerste gedeelte de heeren J. Noyon, doctorandus; A. J. Sfdm A. D. Valk, cand.-artsen. De te Wassenaar plaats gehad hebbende bloembollenveiling is zeer gunstig voor de verkoopers afgeloopen; alles werd grif en tot veel hooger prijs dan verleden jaar verkocht. Goede crocus- en tulpensoorten vonden grage koopers, doch vooral vielen meer dan anders de zoogenaamde //tijloozen" in den smaak. Als een staaltje van de aanmerkelijke prijzen die voor die soorten besteed werden, kan dienen dat onder andereu voor 4} bed Trompet Major" f 125 betaald werd buiten de kosten. (V. R. Ct.) De nieuwbenoemde majoor C. O. Van Kesteren zal het bevel krijgen over het 5de bat. 4de reg. inf. te Gouda. Een landbouwer te Kamperland (N.-Bev.) ontving van een commissionair betaling van eene partij garst. De afreke ning vond plaats in eene kamer onder vier oogen. Erg toegetakeld verliet de betaler al spoedig het vertrek, bewerende dat de baas hem had mishandeld. Naar zijn zeggen zijn, behalve eene portefeuille met f 1100, ook zijn pet, brilledoos en parapluie op het terrein van de strijd achtergebleven. De portefeuille is echter niet terecht gekomen. Van de zaak is aangifte bij de justitie In het ruime feestgebouw te Rotter dam werd gisteren de door „Nimrod" geor ganiseerde hondententoonstelling geopend. Er zijn 469 houden door 260 personen in gezonden. Behalve de extra prijzenis voor f6120 aan prijzen uitgeloofd, waaronder 45 medailles. Kenners verklaren, dat „Nimrod" nog nooit zulk eeu uitstekend geslaagde expositie heeft gehad. Zooals men weet, is er een FEUILLETON. *84.) „De graaf, die weet, dat uw vriendschap en gehechtheid hem niets konden weigeren, wilde u een dienst vragen." „Welken?" #Daar hij besefte dat hij zich in de vol slagen onmogelijkheid zou bevinden om te handelen, wilde hij u verzoeken hem te vervangen." „Waarin?" „In alles. Hij hoopte, bovenal wat onze nasporingen betreft, dat u u wel geheel in zijn plaats zou willen stellen." „Ik mag mijn ouden vriend niets weigeren," antwoordde Van Ossen, „wat er gedaan moet worden, zal ik doen." De graaf heeft mij gelast met u in over leg te treden en dagelijks verslag te brengen, zooals ik het hem deed, uw voorschriften te ontvangen en u zonder de minste tegen werping te gehoorzamen, zonder mij de minste opmerking te veroorloven." „Dat is alles goed en wel," hernam Van Ossen. „Maar de graaf heeft mij eerst gis teren de ontvoering zijner dochter medege deeld, en ik zie wezenlijk niet in, welke bevelen, welke voorschriften of liever wenken ik u kan geven." „Toen hij mij dit zei, dacht de graaf De Lasserre zeker aan het onderhoud, dat hij met u hoopte te hebben." „Zonder twijfel was hij van plan mij zelf eenige voorschriften te geven. Welnu, mijn heer Gabiron, het doet er niet toe. U zal mij op de hoogte der zaken brengen, en ik zal mijn best doen, dat wil zeggen, al wat van mij zal afhangen om aan het verlangen van mijn vriend te voldoen." „Dan zal ik de eer hebben mij morgen ten uwent te vervoegen." „Ik zal u wachten, mijnheer Gabiron." „Hoe laat schikt het u?" „Kom altoos des voormiddags tusschen tien en elf uur. Maar als gij mij iets bij zonders hebt mede te deelen, kom dan als ge wilt, onverschillig op welk uur. Ik zal u terstond ontvangen." Voordat hij vertrok, liet Van Ossen den dokter komen, die bij den gewonde was gebleven. „Dokter," dus sprak hij, „kent u ook dokter Albin?" „Heel goed, mijnheer. Dokter Albin, oud-officier van gezondheid, bekwaam heel kundige, die zich vooral heeft toegelegd op alles wat in verband staat met de lever en de daaruit voortvloeiende kwalen, staat huog bij alle geneeskundigen aangeschreven." iWelnu, dokter, mijnheer Albin is een oude vriend van mij en ook van mijnheer Rousseau. Ik zou haast kunnen zeggen dat hij de vriend onzer jeugd is. Want wij waren alle drie jong, toen wij elkander leer den kennen op de banken van het Lycée te Limoges, waar wij onze studiën aanvingen. Zou het u aangenaam wezen, wanneer mijn heer Albin, als vriend en als geneeskundige mijnheer Rousseau een enkele maal of her haaldelijk kwam bezoeken?" „Volstrekt niet, mijnheer!" „Dank u. Dat is een genoegen, dat ik aan onzen ouden vriend meen te moeten verschaffen." „Het zal mij ontzaggelijk veel genoegen doen, dokter Albin te ontmoeten." „Dan is het goed. Denkt u, dat mijn heer Rousseau morgen zal kunnen spieken." „Ik durf het u niet beloven, mijnheer! Wat op het oogenblik de uiting van gelui den belet, zal misschien morgen niet meer bestaan. Maar de koorts zal zich in haar volle kracht verheffenen ik geloof niet daL het mogelijk zal wezen een enkel woord me den zieke te wisselen." „Hoe lang zal die koorts aanhouden?" „Vier of vijf dagen." „Boezemt zijn toestand u bezorgdheid in?" „Tot dusver, mijnheer, is er geen enkel verschijnsel dat aanleiding geeft tot onge rustheid." „Nu, mijnheerI dat doet mij ontzaggelijk veel genoegen. Ik moet u nu verlaten." Van Ossen's rijtuig stond op straat te wachten. Voordat hij huiswaarts keerde, liet hij zich brengen Rue Cadet waar dokter Albin woonde. „Waarde Van Ossen," sprak de genees heer tot den Hollander, terwijl hij hem beide handen toestak„uw bezoeken zijn zoo schaarsch, dat het mij niet minder ver baast dan genoegen doet u hier te zien. Maar gij ziet er bekommerd uit. Is er een zieke in uw familie?" „Neen, het betreft niet een mijner huis- geuooten, doch een vriend, die ook de uwe is, den graaf De Lasserre." „Hoe, weet ge dan wat er van hen ge worden is?" Wordt vervolgd,)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1