BINNENLANDSCHE BERICHTEN. mzz mm wlj jus. /m. nr- BUITENLANDSCHE BERICHTEN. tot over de ooren in economische en statis tische geschriften. Onze landgenoot Petri ral o. a .met Carl Hill en mevr Joachim medewerken op het VUIe ,Schle»ische Musikfest." De minister vaD financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor 's Gravenpolder c. a., ontvangers en andere ambtenarendie volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmer king kunnen komen, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich daarvoor nog tot 26 Mei e. k. bij het de partement van financiën kunnen aanmelden. De commissie uit de tweede kamer heeft verslag uitgebracht op de inlichtingen omtrent het adres van W. E. Willink Ketjen, gepeus. kapt. der inf. van het O.-l. leger, betreffende zijn ontslag en de andere adres sen van dezen officier. De commissie heeft haar onderzoek bepaald tot het tweeledig verzoek van adressant, en strekkende om 1°. de regeering uit te noodigen hem weder in het bezit te stellen van xiju hem door pressie ontroofd eigendom (afschriften van berichten of andere bescheiden tot de zaak betrekkelijk en van conduite lijsten enz.); 2°. de al of niet wettigheid van zijn ont slag te onderzoeken. De commissie is van oordeel, dat de sub. 1*. besproken klacht van adressant allen grond mist en de Indische regeering niets heeft gedaan waartoe zij niet ten volle bevoegd was. Ten aanzien van het tweede verzoekacht zij de inlichtingen, daaromtrent door den minister van koloniën gpgeven, alleszins voldoende. Zij is tevens van oordeeldat de bepalingen betreffende het ontslag van officieren niet zijn geschonden bij de behan deling welke de adressant heeft ondergaan. Wijders constateert zij, dat niets gebleken is van vervalsching van stukken of van opzet om adr. te benadeelen. De omstandig heid, dat aan minder oordeelkundige han delingen van sommige chefs kan worden gedacht, geeft liaars inziens geen aanleiding om daardoor de eer van een geheel leger aangetast te achten Ook de eer van adres sant is onaangetast gebleven door zijn eervol o itslag. Van hem kan slechts worden ge zegd, dat hij, door hartstocht vervoerd, eene steeds ongepaste houding jegens zijne chefs aannemende, niet meer op zijne plaats was in een leger, waarvan hij anders, zoo als uit de conduite-heoordeeling van 1881 blijkt, een sieraad bad kunnen uitmaken. Zonder ondergeschiktheid en zelfverlooche ning toch is geen deugdelijke krijgsmacht denkbaar. Op grond van vorenstaande beschouwingen geeft de commissie ten slotte aan de kamers in overweging, den minister van koloniën dank te zeggen voor de verstrekte inlich tingen. De dag van de bijeenkomst der leden van de tweede kamer, aanvankelijk bepaald op a. s. Dinsdag, is vervroegd. De kamer is ter vergadering opgeroepen tegen a. s. Maandag 's nam. te half twee ure. De vereenigde vergadering tot sluiting van de zitting op Dinsdag behoort wel van boven bedoelde vergadering te worden onderscheiden. In de Sl-Cl. worden medegedeeld: het verslag betreffende den aanleg van staats spoorwegen over het jaar 1835, en een ta bel, bevattende de statistiek der geboorte en der sterfte naar den leeftijd en de oor zaken van den dood, in Nederland, over Februari 1886. Kort geleden verloor een vreemdeling te Amsterdam een pakje met twee snoeren paarlen van zeer hooge waarde. Eene arme vrouw vond den schat, en liet, onbewust van de waarde, hare kinderen met de aar dige kogeltjes spelen. De buurvrouw meende, dat de bolletjes wel waarde konden hebben, en het advies werd ingewonnen van den goud- en zilver-kashouder J. J. Meijer in de boomdwarsstraat. Deze zag welke waarde de vrouw in handen had, deed aangifte bij de politie, en de eigenaar zal zijne paarlen terug ontvangen. In het koninklijk besluit tot ontbin ding van de tweede kamer worden de even- tueele herstemmingen bepaald tegen 6 Juli a. s. Ilet D. v. Z. II en s Gr. maakt de regeering opmerkzaam dat die datum samen valt met de bijeenkomst van de provinciale staten in de verschillende gewesten. Al de leden dier staten, kiezers voor de tweede kamer, de leden der stembureaux, vooral burgemeesters, van wie velen in de staten zitting hebben, zullen daardoor óf hun kie ~wl* -WB2 m je» «si mm k zers- en ambtelijken plicht moeten verwaar- loozen, óf in de eerste vergadering der nieuw gekozen staten niet tegenwoordig kunnen zijn. Het ware dus wenschelijkdat alsnog het tijdstip voor de herstemmingen werd veranderd. Bij gemis van den noodigen steun, is de vereeniging tot instandhouding van het museum „Prins Hendrik" te'sGravenhage ontbonden en zal dientengevolge het museum op 18 Juni e. k. worden gesloten. De rechtbank te 's Hage veroordeelde ter zake van bedelarij tot 1 dag gevange nisstraf den orgeldraaier, die, zonder orgel en op een dag van de week waarin hij niet spelen mocht, aan de huizen der bewoners toch centen was gaan inzamelen. Op de te Rijnsburg gehouden bloem- bollenveilingen5 en 7 Mei, was de handel in tulpen en crocussen levendiger dan de beide voorgaande jaren. Vele soorten gingentegen redelijke, enkele zelfs tegen hooge prijzen van de hand, en niettegenstaande vele bollen in het najaar veel van den regen geleden had den eu daarduor een minder gunstig aan zien vertoonden, worden de kweekers door de bedongen prijzen ruimschoots voor hun moeite belooud. Als een bijzouderheid kan nog worden medegedeelddat voor één koop Murilio's meer dan f 100 besteed werd, een prijs, die bij dergelijke verkoopingen zelden wordt bedongen. llbl Te Delft is dezer dagen ten huize van mej. de wed. P. in de Nieuwstraat aldaar, een pertroleumplamp in brand geraakt. De vlammen werden door de dienstbode gebluscht. Deze was echter door den schrik zoodanig bevangen, dat zij haar spraakvermogen heeft verloren en totnogtoe niet heeft teruggekregen. Een zonderlinge vergissing heeft er te Amsterdam bij onze rechtspleging plaats gehad. De advocaat-generaal bij de rechtbank te Amsterdam deelde haar Woensdag bij de behandeling eener crimineele zaak mede. Iiij vermelde het volgende feit: In 1880 werd Lavertu wegens diefstal tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Niet lang daarna kreeg hij gratie. De gratie berustte op een vergissing." Een broeder van den beschuldigde, die gelijk met hem in het tuchthuis zat, werd ernstig ziek. De geneesheer gaf hiervan een attest aan de bevoegde autoriteit af, nanar vermelde per abuis daarin den gezonden Lavertu in piaats van den zieke. De koning verleende gratie en de man hervatte zijn vroeger bedrijf* Het blijkt alzoo, dat, als men bij abuis gratie bekomt, daarop geen verhaal meer is. Ook de zieke Lavertu zal van zijn genees heer kunnen zeggen: hij meende het goed, maar hij deed het slecht. Gisteren werd te Utrecht in het ge bouw voor „Kunsten en Wetenschappen" de vergadering van deputaten van ami-revo- lutionnaire kiesvereenigingen gehouden. Zij werd bijgewoond door ruim tweehonderd deputaten uit alle deelen des lands, een aan tal leden der kamer en der staten-provinciaal. Herbenoemd werden de aftredende leden Van Alphen, Diemcr en Kuyper; in de vaca- ture-Esser werd gekozen de heer Hoogeveer, die evenals de aftredenden, verklaarde zijn benoeming te aanvaarden. Dr. Kuyper werd, met algemeene stemmen min één, tot voor zitter hernozen, en stelde voor, jhr. mr. Elout van Soeterwoude tot eere-voorzitter te benoemen, wat bij acclamatie werd aange nomen. De beraadslaging over te stellen candida- turen door de anti.-rev. kiesvereen werd door een rede van den voorzitter ingeleid, waarbij de positie van de anti-revolutiounaire partij werd uiteengezet en de invloed besproken, welken de kamerontbinding op deze ver kiezing zal hebben. Hierop volgde eene discussie, waaruit diepe verontwaardiging der vergadering sprak over de manier, waarop minister Heemskerk eerst de crisis en daarna de ontbinding had uit gelokt, vooral met het oog op de wijze, waarop thans aan de rechterzijde de weg is afgseneden, om tot eeuige ophelderingen te geraken aangaande de houding dea minis ters in de crisis; iets wat door den minister in de eerste kamer werd ontweken, omdat de heer Mackay daarin geen zitting had en thans door de ontbinding van de tweede kamer onmogelijk wordt gemaakt. (Stand) Woensdag is in de gemeenteraad te Middelburg de behandeling aangevangen van de voorstellen betreffende de middelbare meis jesschool. Het eerste voorsteldat in het algemeen die school zal blijven bestaanwerd met 11 tegen 5 stemmen verworpen. Het voorstel om over te gaan tot eene liervoi- miug der school werd mede met 11 tegen 5 stemmen verworpen. Eveneens werd uiet 11 tegen 4 stemmen verworpen het voorstel der meerderheid van burg. en wetli. tot het stichten van eene school voor meer uitge breid lager onderwijs. Daarna kwam het voorstel der minderheid van burg. en weth. in behandeling, waar over de algemeene beraadslagingen zijn ge voerd, doch wegens het vergevorderde uur werd de vergadering verdaagd tot gisteren. Gisteren werd bet voorstel van burg. en weth. tot opheffing der middelbare meisjes school en oprichting eener school voor meer uilgebreid lager onderwijs met vijfjarigen cursus aangenomen. De 71 jarige weduwe te Middelburg die door bet omvallen van een petroleum- toestel hevige brandwonden bekwam, is gis terennacht aan de gevolgen overleden. Het kon. Eng. jacht Osbornemet II. K. H. de kroonprinses van Duitscbland en Pruisen aan boord, kwam gisterenmorgen van Port Victoria te 7 uur 10 min. te Vlissingen binnen en legde aan den ponton aan. Kort daarop stapte H. K. H. aan land en begaf zich na een kort oponthoud in de voor haar gereserveerde wachtkamer 1ste klasse in het gereedstaande salon-rijluig van den Potsdam mer spoor, dat in den mailtrein geplaatst was. Wegens de late aankomst van het jacht vertrok die trein eerst te 7.20. De kroonprinses werd naar den trein begeleid door den commandant van de Osborne en door graaf Seckendorf, kamerheer. Aan een, aan de redactie van de Nieuwe Bred. Ct. welwillend ter inzage ver strekt particulier schrijven uit Atjeh, dd. 6 April jl., ontleent zij het volgende vrij belangrijk bericht: „Zooeven vernam ik, dat twee der voor naamste deserteurs in onze handen zijn ge vallen, nl. de serg. der art. Rambonnet, die verleden jaar van Roempit, en de kor poraal De Mcy, die voor twee jaar van Toeng Coep deserteerde. Zij waren op eene der kustplaatsen door een Arabier aan boord gebracht van de Radjaals Arabische vrou wen verkleed. Zij schijnen zich echter in die rol niet goed te hebben kunnen schikken, daar de kapitein van de Radja reeds spoe dig kwade vermoedens kreeg en het daar gestationneerde oorlogschip liel waarschuwen waarvan onmiddellijk een patrouille mariniers werd afgezonden om hen in te rekenen zooals u begrijpen kunt, werden zij gisteren hier en te Olehleh door hunne vroegere ka meraden met gejuich ontvangen en hun de meest lieflijke welkomstgroeten toegeroepen. GRAVENHAGE. Door Z. M. is aan jhr. mr. J. E. De Sturler, werkzaam aan het departement van buitenlandsche zaken, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van „officier d' académie", hem door den minister van openbaar onderwijs, schoone kunsten en eerediensten der Eransche republiek geschon ken. Door Z. M. is goedgekeurd dat aan J. M. Grispen, burgemeester van Neeritter, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Door Z. M. zijn bij het korps mari niers bevorderdtot luit.-kol. de kapt. P. Spanjaard; tot kapt. de lste luit. J. A. H. Jockin; tot lste luit. de 2e luit. J. P. A. Termaat Door Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der inf. tot lste luit., de 2de luit. F. H. Boissevain, W. S. N. Van Bockom Maas en W. H. B. Stoof, allen gedetacheerd bij het leger in Ned.-lndië; bij het lste reg. tot kapt., de lste luit. P. A. VauBuuren, van het 6de reg.; tot lste luit., de 2de luit. B. J. Land, van het corps; bij het 2de reg., tot inaj., de kapt. J. G. Arensma, adjud. van het lste reg.; tot kapt.de lste luits. L. Van der Heyden, G. J. Van der Schroeff en A. F. A. Huberts, eerst- en laatstgenoemde van het corps, vóórlaatstge- noemde van het regiment grenadiers en ja gers; tot lste luit., de 2de luit. J. J. M. A. Mommers, van bet korps; bij het 3de reg., tot lste luit., de 2de luits. W. F. Johannes, L. W. C. G. Van der Garden, J. C. Sommer en N. Ducroixallen van het korps; bij het 5de reg., tot kapt., de lste luit. H. Koppen, van den staf van het wapen werkzaam bij de kon. mil. academie; tot lste luit., de 2de luit. E. J. Van de Pol, van het lste reg.; bij het 6e reg., tot maj., de kapt F. J. N. Prolinvan het 8ste reg.; tot lste luit., de 2de luit. J. J. Sluiter, van het corps; bij het 7de reg., tot maj. de kapt. A. Van Lakerveld de Heus, van het 8ste reg.; tot kapt., de lste luit. B. K. Van Tuinen, van het reg. gre nadiers en jagers, en tot lste luit., de 2de luit. F. Britt, van het 2de reg., thans ge- det bij het kol.-werfdepot; bij het 8ste reg., tot kapt., de lste luit J. K. Wij mans, van het korps, en de lste luit.-adj. T. C. C. Van Orsoy Veeren, van het reg. grenadiers en jagers. Voorts tot 's konings adjudant in buiten- gewonen dienst, de gen.-maj. D. F. K Har- denberg, komm. der 2de divisie inf. De heer Johan Hoog, overleden te Leiden heeft zijn verzameling portretten der familie de Witt, aan het Gemeentemuseum te 's Hage vermaakt, vrij van het recht van successie en andere lasten, onder voorwaarde dat die portretten ten allen tijde als col lectie bij elkander in één zaal moeten be waard blijven en nimmer zullen mogen wor den vervreemd. B. en W. stellenin overleg met de commissie voor het Museum, den gemeenteraad voor, dit legaat, behoudens goedkeuring van gedep. staten, onder de gestelde voorwaarde voor het Gemeente museum te aanvaarden. BELC1L Van der Smissen sal einde dezer maand terechtstaan voor het hof van assises van Brabant. EKGËLtllD. Sir VV. V. Harcourt, kanselier der schatkist, zeide in het lagerhuis, dat, ter uitvoering van liet Engeisch-Spaansch han delsverdrag, eene wijziging moet worden ge bracht in de wet betreffende de schaal van liet alcoholgehalte, op de wijnen uit alle lan den en koloniën van toepassing, He heer J. Bryceondersecretaris voor buitenlandsche zaken, verklaarde dat het verdrag aan Groot Britannië, Ierland en de Britsche koloniën de behandeling op den voet der meest begunstigde natie waarborgt, wat betreft de handels scheepvaart- en consulaire voorrechten in Spanje en de Spaan- sche koloniënin gelijke mate als aan Frank rijk en Duitscbland. De heer Campbell Banuerman, minister van oorlog, sprak de bewering tegen, als zou lord Wolseley ooit in eene redevoering op de beweging in Ulster gewezen hebben. De heer Gladstone stelde voor om, met aanstaanden Maandag te beginnen, vierma len per week over het wetsontwerp op het Iersch bestuur te beraadslagen. Daarop werd de discussie over genoemd ontwerp voortgezet. De heer Campbell Bannerman verdedigde de wetsvoordraclit. Hij verklaarde dat de regeering, wat de ouderdeelen betreft, alle eventueele voorstellen vddr de artikelsgewijze beraadslaging in overweging zal nemen, maar tevens besloten heeft ais definitief amende ment te stellen dat, in geval van mogelijke verhooging van belastingende lersche vertegenwoordigers in het Engelsche par lement zullen worden toegelaten. Uit Londen wordt aan L'hiJe'p. Beige bericht, dat de koningin niet heeft aange nomen het verzoek om ontslag van lord Kenmare als lord-kamerheer, welk verzoek als protest diende tegen de lersche ontwer pen van Gladstone. H. M. heeft lord Ken- mare verzocht tot nader order in functie te blijven. Hieruit leidt men algemeen af, dat men in de Hofkringen zich met de heime lijke hoop vleit, dat het homerule-oulwerp afgestemd en Gladstone omvergestooten zal worden. In eene vergadering te Londen, van 60 dissidentieerende liberalen heeft de heer Chamberlain te kennen gegeven, dat de verwerping van de lersche wetten het eenige middel is om de eenheid tnsschen de libe ralen te herstellen. In deze vergadering werd geconstateerd, dat 102, misschien wel 135 liberalen zich tegen de omwerpen van den heer Gladstone zullen verklaren. De vergadering heeft deze mededeelingen met veel geestdrift begroet. FRANKRIJK. Bij wanordelijkheden, te Bordeaux voorgekomen, hebben eenige werkstakers do tramrails uit den grond gerukt. Elf oproer makers zijn in hechtenis genomen. PAN J K. Nadat de troonrede was voorgelezen, had er bij de opening der kamers een heftig tooneeltje plaats. De republikeinsche afge vaardigde Salmeron vroeg het woord, om verzet aan te teekenen tegen den bij het re glement voorgeschreven eed der afgevaardigden, liet is een monarchale eed, zeide hij, en die is in strijd met den lastbrief, dien de repu blikeinsche afgevaardigden van hunne kiezers ontvangen hebben om het republikeinsche ideaal te verdedigen en te verwezenlijken. Deze woordeu werden met luide afkeuring ontvangen. De minister-president kwam met eenige woorden tusschenbeide om den heer Salmeron terecht te zetten. In Madrid en in de omstreken heeft een verschrikkelijke orkaan gewoed. Zeventig personen kwamen er bij orn, tweehonderd werden gekwetst en een groot aantal huizen werd vernield. Yolgens bericht uit Manilla is op 29 April de Spaanscke vlag geheschen op het eiland Yapdat door de Carohnen-quaestie eene zekere vermaardheid heeft verkregen.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2