BUITEN LANDSCHE BERICHTEN. m TE2 WL van Amsterdam naar Utrecht en van daar per extra-trein naar Emmerik in aansluiting aan den expres, naar Neuwied vertrokken. H. M. werd tot aan het rijtuig uitgeleide gedaan door prins Willem van Baden, be nevens door den consul-generaal aldaar en zijn echtgenoote. Met het zoeken naar kievitseieren is in de maand April door menigeen opTessel een flink daggeld verdiend. Sommige der bekwaamste zoekers verdienden met dal werk f80 f90. De kievitseieren, in dit jaar van genoemd eiland verzonden, beloopen van 15,000 tot 20,000 stuks. Naar matige berekening werd daarvoor ruim f 2000 ont vangen. Door het gerechtshof te Leeuwarden is in hooger beroep behandeld de zaak van een inwoner van Warf huizen, die door de rechtbank te Groningen was vrijgesproken van de hem ten laste gelegde poging tot omkooping van een openbaren ambtenaar. De beschuldigde dong naar de betrekking van brievengaarder en schreef een brief aan den inspecteur der posterijen te Zwolle, waarin o. a. voorkomt: „Ik denk dat het een geldquaestie is. Ik beloof UEd. (ge heimhouding voor altijd) bij mijn aanstelling een cadeau van f 100." De rechtbank ontsloeg bekl., omdat het is een poging tot het verkrijgen van een ambt bij iemand, die dien post niet had te begeven. De adv.-gen. achtte die opvatting onjuist; hij vond in die daad een poging om van den inspecteur, die de voordracht doet, een gunstig advies te verkrijgen voor de benoeming, en eischte veroordeeling tot 15 dagen celstraf. De uitspraak is bepaald op 15 Mei a. s. De Goesche Ct. meldt: Naar aanleiding van een bericht in de M. Ct. betreffende de op Zuid-Beveland wonende naamgenoten van wijlen den Amerikaanschen spoorweg koning Van der Bilt, die als zij-magen door dezen in zijn testament zouden zijn bedacht (welk bericht door ons en door verschillende andere bladen is overgenomen)hebben wij getracht te weten te komen, of er werkelijk bekende fauiilie-rclaliën tusschen de hier wonende Van der Bilt's en den Amerikaan schen Croesus bestaan. Bij niemand is daar omtrent iets bekend; sommigen meenen, doch slechts bij overlevering, dat er in reeds verwijderde zijlinie verwantschap be staat; anderen hoorden bij geruchte, dat de Amerikaan evenals zij van origine een Fries was, maar dan toch reeds weder van vóór meer dan een eeuw, zoodat de relatie moeie- lijk meer zou zijn uit te vinden. In elk geval kan er hoogstens sprake zijn van een zeer verre verwantschap, en het komt ons voor, dat öf het bovenbedoelde bericht op een vergissing berust, óf dateeu of ander handig chevalier d'industrie een z/zaakje" er van wil maken. Van reeds gedane stappen is echter bij niemand van degenen op Zuid-Beveland, bij wie wij onderzoek deden, iets bekend. Men had voor het eerst van de zaak gehoord door het bericht. 's GRAVENIIAGE. Door Z. M. is de heer G. H. Keun be noemd tot tijdelijken eersten drogman bij Zr. Ms. gezantschap te Constantmopel. Door Z. M. is aan H. P. Tjeenk Willink, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Borculoo, Door Z. M. is de off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht J. Keyser, bevorderd tot off. v. gez. iste kl. Door Z. M. is aan de hieronder ver melde opper-hoofd en verdere officieren van het leger pensioen toegekend tot het bedrag als achter ieders naam is vermeld A. A. J. Nijland, luit.-kol., prov.-adj. in Gelderland f 1768; J. P M. Gevelaer, idem in Noord-Brabant, f 1786; J. R. Steinmetz, (op zijne aanvrage), idem in Zuid Holland f 1765; H. F. Bcharp, kol., plaats, comm. te Amsterdam, (onder toekenning van den rang van generaal-maj oor)f 2071 jhr. H. L. P. Hovy, luit-kol., plaats, comm. te Utrecht, f 1752; C. M. W. Kamps, id., f 1772; F. A. Crussier, kapt. plaats, adj. te Rotterdam, f 1403; J. M. A. Van Hel- lenberg Hubnr, (op zijne aanvrage), gen.- rnajoor, comm. der 2e div. infanterie, f 2700; H. M. \erkouteren, kol.-comm. van het 2e reg. infanterie, (onder toekenning van den rang van generaal-majoor)f210"; G. Vis- ker, kapt. 2e reg. infanterief 1496L. Van üs, kap tein 5e reg. infanterie, f 1538; C. L. E C. Westerbaen Schmidt, (onder toe kenning van den rang van majoor-kwartier meester), kapt-kwartierm. bij het 2de reg. vesting art, f 1560; A. L. Smulders, (on der toekenning van den rang van majoor) kap.-magazijnm. bij 's rijks centraal magaz. van milit. kleeding, uitrusting enz. te Am sterdam f 1560; J. J. Keyzer, idem te Woerden, f 1445. Door Z M. zijn: 1°. benoemd: bij den prov. staf, tot prov.-adj. in Gelderland, de luit.-kol. der inf. W. C. F. Van der Plas, thans op non-activiteit; tot luit.-kol., de maj. J. H. Folkerts, prov. adj. in Zeeland; tot luit.-kol., prov.-adj. in Zuid-Holland, de maj. II. J. G. Furstuer, van het 2de reg. inf.; tot luit.-kol., prov.-adj. in Noord-Bra bant, de maj. A. P. Scheltus, van het 6de reg. inf.; tot luit.-kol., de maj. P. L. tl. M. B. D. Kraalprov.-adj. in Groningen en Drente; bij den plaatselijken staf, tot kol., plaats.-comm. te Amsterdam, de luit.-kol. D. H. P. Van Bothnia Andreae, van het 3de reg. inf., tot luit.-kol., plaats.-comm. te Arnhem, de maj. jhr. L. D. Meijer, vau het 7de reg. inf.; tot plaats.-comm. te 's-ller togenbosch, de maj. C. L. A. Schrassert Bert, van het 2dereg. huzaren; tot plaats.- adj. te Amersfoort, de eerste-luit. P. A. G. Bach, van het 5e reg. inf.; bij het wapen der inf., bij den staf van bet wapen, tot gen.-maj. en comm. der 2de divisie, de kol. D. F. K. Hardenberg, comm. van het 7de reg. bij hetreg.gren. en jagers, tot luit.-kol., de ma joors P. J. Straatman, van het 4de reg., en A. A. F. Lanzing, van het korps; en zulks, voor zooveel noodig, met afwijking in zooverre van het bepaalde bij kou. besl. van 14 Februari 1881 u". 7; bij het 2de reg., tot kol. eu comm. van het korps, de luit.-kol. J. J. C. Peperkamp, van het korps; tot luit.-kol., de maj. F. M Avenarius, van het 6de reg.; bij het 3e reg., tot maj., de kapt. N. H. A. Camp, adj. van het korps; bij het 4e reg., tot maj. de kapt. C. O. Van Kestereu, adj. van het 7e reg.; bij het 6e reg., tot maj., de kapt. G. H. Niermans, van het 2e reg.; bij het 7e reg., tot kol. en comm. van het korps, de luit.-kol. J. W. Boellaard, van het reg. gren en jagers; en is 2°. in rang en betrekking naar Utrecht verplaatst de maj. A. J. F. Rochell, plaats.- comm. te 's-llertogenbosch. Door Z. M. zijn benoemdbij het per soneel der mil. adm: a. bij de kwartier meesters, tot le luit..-kwartierm. bij den staf der inf., de 2e luit-kwartierm. J. D. De Bloeme, van dien staf, werkz. bij het dep. van oorlog, tot kapt.-kwartierm. bij bet 5e reg. inf., de le luit.-kwartierm. C. L. D. Mounier, van het le reg. inf; bij het 2e reg. vesting-art.de le luit.-kwartierm. L. A. Vink, van den staf der inf., werkz bij bet dep. van oorlog; bij de magazijn meesters van 's rijks centraal magazijnen van mil. kleeding, uitrusting enz., tot" kapt.- magazijnm., te Amsterdam, de kapt.-kwar- tierm. K. P. H. Weyland, van het 5e reg. inf.; te Woerden, de kapt.-kwartierm. N. W. Torré van het 4e reg. inf. Z. M. heeft met ingang aan 1 April jl. pensioen verleend aan Dr. Th. J. II. Borret, afgetreden pastoor der parochie te Vogelen zang (N.-Iloll.) vroeger ook deken van het dekenaat Noord wijk. BELG1E. De uitslag der verkiezing voor een lid der kamer is, dat er herstemming moet plaats hebben tusschen den heer Buis (bur gemeester van Brussel en caudidaat der liberalen) en generaal Jacmart (candidaat der clericalen). De derde caudidaat, de heer Janson (radicaal), verzoekt zijne vrienden te stemmen op den heer Buis. ENGELAN D. De heer Stafford Howard verklaarde in het lagerhuis dat de thans voorbereide zending van Macaulay naar Thibet ten doel heeft, om met deChmeesche commissarissen eu de regeering van Lhassa onderhandelingen aan te knoopen over de hervatting van het handelsverkeer tusschen China en Oost-lndië. Het huis verwierp, met 117 tegen 62 stemmen, het door de regeering bestreden voorstel van den heer Pease, tot opheffing der doodstraf. Bij eerste lezing werd verder het regee- ringsvoorstel aangenomen, waarbij vergoe ding wordt toegekend voor de schade, door de rustverstoiingeu in Engeland en Wales veroorzaakt. Het ontwerp heelt geen terug werkende kracht. De London Gazette kondigt de invoering aan van de pakketpost met West-Iudië, om met 1 Juli a. s. een aanvang te nemen. Het port bedraagt 6 pence per pond. Gladstone en Parnell krijgen van een aantal lersche Amerikanen elk een prachtig gebonden en versierd album, bevattende niet portretten, maar knipsels uit artikelen, ge publiceerd in elke Amerikaansche stad met meer dan 10.000 zielen over Gladstone's lersche wetten, en copieën van brieven, geschreven over die wetten door leden van het Congres. FR A N K R IJ K. Te Parijs liep het gerucht, datGrévy een paar dagen geleden een beroerte had gehad. De Figaro spreekt dit tegen; de president kreeg Donderdagavond plotseling een duize ling, gevolgd door een toestand van slaperig heid die eenige uren duurdemaar hij had dat wel meer in de laatste jaren. Hij ging eergisteren weer uit, maakte zijn gewone wandeling, presideerde dtn miuisteraad en ontving den Grootvorst Wladimir. Ten behoeve van het instituut Pasteur is reeds 882.504 fr bijeen. De vergadering van mijnwerkers van Decazeville heeft met algemeei.e stemmen besloten de werkstaking voort te zetten. De maatschappij zou nu uit liet buitenland werklieden trachten te krijgen. De 10 be schuldigden van den moord van Watrin zijn naar de gevangenis van Rodez overgebracht eu zullen vermoedelijk voor het hof van assises van Aveyron terechtstaau. Te Bordeaux is verleden zondag eene werkstaking uitgebroken onder de tramweg- beambten, waaraan door eeu vijftigtal hunner werd deelgenomen. De dienst is daardoor eenigermate belemmerd. Te Lyon hebben ernstige ongeregeld heden plaats gehad onder de werklieden eener glasblazerijdie sedert eenigen tijd den arbeid gestaakt hadden. Toen namelijk een der werklieden, zekere Leiner, die den ar beid hervat had eu verhuizeu ging, van de fabriek huiswaarts keerde, zag bij dat de werkstakers zich meester maakten van de kar met zijne meubelen en deze stuk sloegen en in de Rhone wierpen. Hierna trokken de werkstakers naar de fabriek en wilden de deuren intrappen. Zij begonnen met bet in werpen der vensterruiten en kwetsten eenige personen in de fabriek aan den arbeid. Eenige revolverschoten volgden van binnen, en wie weet wat er verder voorgevallen zou zijn, ware de politie op dat oogenbliit niet komen opdagen en de aanvallende menigte uiteen gedreven. Aan beide kanten zijn verscheidene personen gekwetst, doch geen hunner ernstig. De grootste belhamels zijn in verzekerde bewaring genomen, onder deze zeven vrouwen. DllTICULAKD. De berichten omtrent den koning van Wurtemberg zijn zeer ongunstig. De toeneming der vrouwen iu het Duitsche rijk wordt inderdaad, volgens de uitkomsten van de laa'ste volkstelling, verontrustend. Tegenover een mannelijke be volking van 13.ö93.688, was er een vrou wental van 14 42U.145, dat is dus een ver schil van 526.457 ten gunste van 'tzwakkege- slacht, op een totaal-bevolking van 28.313.833 zielen. Sedert de volkstelling van 1880 nam de vrouwelijke sekse in Duitschland toe met 77.078, sedert die van 1867 met 297.00O, dat is 129 46 percent. De oorzaken van dit gewichtig verschijnsel worden grootendeels gezocht in de emigratie, ofschoon het toch een erkend feit is dat er veel meer vrouwen dan mannen uit Pruisen vertrekken. Op elke 100 personen waren in 1867 in Prui sen 49.52 mannelijken en 50.48 vrouwelijken thans is die verhouding 49.07 en 50.93, zoodat de vrouwelijke bevolking in 18 jaren weder van 0.96 tot 1.86 pCt. boven de manne lijke is gestegen. Alleen in de Rijnprovinciën eu Sletswijk-Holstein is een kleine vermeer dering van de mannelijke bevolking merk baar, doch in Oost-Pruisen, Posen en Ber lijn is de toeneming van 't vrouwelijk ge slacht des te sterker. Te Berlijn alleen, met een bevolking van pl. m. 1.300.000 zielen, heeft men 52419 vrouwen meer dan mannen. RUILA X D. Te Moskau heerscht de typhus epide misch vooial de buiktyphus richt daar vele verwoestingen aan. In de laatste berichts- week stierven 36 personen aan die ziekte. Het aantal lijders is zoo groot, dat de aan andere sleepende ziekten lijdende patiënten uit de gasthuizen naar elders worden over gebracht. Het aantal lijders, in de hospi talen opgenomenbedraagt thans reeds ruim 500. GRIEHENLAND' Papamichalopoulos, oud-minister van binnenl. zaken onder Delyannis, heeft de vorming van eeu kabinet aangenomen en heeft den koning gisterenavond eene minis- terlijst aangeboden. Zes Engelsche oorlogschepen zijn gis terenmorgen bij het eiland Zea aangekomen. ANEKIKA. Uit Chicago vermeldt men een curieus dievenverhaal. Een politie-rechter aldaar kreeg van een advocaat een goud horloge ten geschenke. Dit hoi loge echter was ge stolen en de advocaat had het van deu dief gekocht, dien de politie rechter met het ge stolen horloge in den zak juist had te von nissen. De detective, die dezen dief met zijne vrienden had opgespoord en doen vat ten, droeg een gouden bril, die hij in een pandjeshuis gekocht had; dezelfde dief had dezen bril ergens anders gestolen en verpand. Noch de politie-rechter, noch de detective wisten, dat zij gestolen goed droegen, zoo dat, toen de zaak bij het getuigenverhoor langzamerhand aan het licht kwamhet ge zicht van den dief nog het minst beschaamde van allen was. Volgens te San Francisco ontvangen berichtis een groot deel der Chineesche wijk te Honoloeloe (Sandwicheilanden) afge brand. De schade wordt op 11 millioen dollars geraamd en 8000 menschen waren door de ramp van dak beroofd De zitting van het congres der Argen- tijnsche republiek is Maandag geopend met eene boodschap van den president, waarin verklaard wordt, dat de betrekkingen met het buitenland van goeden aard zijn; dat het land rust geniet en de immigratie toeneemt. Toen de president Roca het congres ver liet, wierp een persoon hem een steen naar het hoofd, waardoor een lichte kwetsuur ont stond. De dader werd gevat. PER TELEGRAAF. ATHENE, 11 Mei, 's avonds. De gene raal Petzenas is benoemd tot minister van oorlog; Athanassiades tot minister van jus titie; Kriezis tot minister van marine. Het kabinet zal morgen voltallig zijn. Men ge looft, dat Rallis zal benoemd worden voer binnenl. zaken, en Rikakis of Melitopulos voor builenl. zaken. Het programma van het nieuwe kabinet zal bestaan in de uit voering der verzektringen van bet vorige gouvernement eu iu het onmiddellijk afdan ken der reserves. NEW-YORK, 12 Mei. De gewezen redacteur der Freiheit Most (de beruchte anarchist), is in hechtenis genomen. RECLAME*. Eene ondersteuning voor minge- goeden. Hoe dikwerf brengen ziekten zorg en nood in de huizen van diegenen, die met hunne handen in hun dagelijksch onderhoud moeten voorzien. Daarom is hel te waardeeren, dat de Heer R. BRANDT, Apotheker te Zurich, reeds jaren lang aan mingegoeden, die lijdende zijn aan Maag-, l<ever- of Gal kwalen, Aambeien enz., zijne vermaarde Zwitsersche Pillen gratis ver strekt. Men behoeft zich slechts rechtstreeks lot genoemden Heer te wenden, om ze te ontvangen. LAATSTE BERICHTEN. De Staatscourant van hedenavond be vat het ontbiudingsbesluit en de sluiting van de tweede kamer tegen 18 Mei. De nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben op 22 Juni. De herstemmingen op 6 Juli. De wederbijeenkomst der kamer is bepaald op 14 Juli. De heer mr. P. C. 't Hooft heeft zijn ontslag genomen als lid van de tweede kamer der staten-generaal (hoofdkiesdistrict Mid delburg.) Op hoogst eenvoudige wijze, overeen komstig het verlangen van den overledene, werd heden ochtend op de begraafplaats Kik- en Duinen" ter aarde besteld de heer jhr. mr Frans Willem Anne Beelaerts van Blokland, Zaterdag jl. te 's-Hage overleden. Uitslag «ler verkiezing voor leden van de provinciale staten. Alfen. Aftr. leden: C. A. Iloogeveen en S. Van Velzen (a. r)gek.: C. A. Hooge- veen (a. r.) herst. tusschenS. Van Velzen (a. r.) en M. C. J. Van der Weyden. (r. k.) BriclleHerk.: Hein (1.) Delft. Gek.: jhr. G. J. Th. Beelaerts r. Blokland (a. r.en J. C. A. M. Van der Kun (r. k.)aftr. lid. Dordrecht, llerk: G. H. Veth en D. W. Stoop (lib.) Gorinchem. Herk. de heeren Begram en Boonzajer. Gouda Gek.: A. Van Walsum Kzn.f met 891 st. en J. J. Lazonder met 891 st. her stemming tusschen A. Knijff Ilzn. (aftr.) met 880 st. en R. W. Haentjes Dekker (aftr.) met 876 st., mr. I Fortuyn Droogleever (aftr.) had 867, M. C. J. Van der Weyden 840 stemmen op zich vereenigd Gravenhage. Ingeleverd 1438 biljetten. Van onwaarde 8. Volstrekte meerderheid 7 16. Gekozen jhr. mr. B. C. De Jonge, met 1283 steramen, mr. C. A. Van der Kemp met 1310, mr. II. Graaf Van Hogendorp met 739 en H. M. De Vries met 758 stem men. Verder bekwamen baron Van Haersolte vau den Doorn 665; mr. F. A. P. baron Wittert van Hoogland 633; dr. J. Th. Mouton 611; mr. A. M. Maas Geesteranus 600; en P. De Niet 170 stemmen. Zoodat

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2