binn en landsche berichten. buitenlandsche berichten. De feesten zullen bestaan in eene uitvoe ring van liet oratorium „Bonifacius" van Nicolaï op Zondag-avond, eene kunstenaars- matinée op Maandag, een concert in den tuin der liedertafel op Maandag-avond, waarna een baldoor liet bestuur der liedertafel aangeboden. Als solisten zullen optreden mevr. Lydia Holm, de heeren Blauwaert, Deckers en Antoou Bouman, terwijl de Amsterdainsche Orkestverecniging voor twee dagen geëngageerd is. De lieer Nicolaï zal zijn werk zelf dirigeeren; op de matinee wordt o. a. het eerste deel van liet oratorium David" van Richard Hol uitgevoerd. Men hoopt het koor op eene sterkte van c. a. 2UÜ personen te brengen. Den 26n, den geboortedag van Halévy, zal in de Groote Opera te Parijs La Juive" voor den 500n keer worden gegeven. Tus- schen de 3e en 4e acte zal een buste van den componist worden gekroond en bij clie gele genheid zal de beroemde Duprez eenige diclit regelen voordragen. De ^Opéra Couiique" zal opvoeren ^Le Roi malgré lui" van Chabrier, tekst van Najac en Bu- rani. Te Parijs is eene verzameling oude boekeu en manuscripten (de verzameling- Techener) onder de hamer gebracht. De tfZeven Boetpsalmen", een manuscript in J2 brachten op 4900 fr.Tacitus," een Elze vier van 1640, gebonden door Boyet met de wapens van den graaf d'Uoymgold ins gelijks 4900 fr.; /,Chroniques de Berlrand Duquesclin een manuscript uit de vijftiende eeuw, 3050 fr. De hoogste prijs werd be dongen voor een werk van Boccaccio: vDe la Kuine des nobles hommes et femtnes," het eerste te Brugge gedrukte werk (in 1476 door Colard Mansion.) Dit werk werd toegewezen voor 200,000 fr. Het had te Londen op de verkooping der boekerij van Sunderland 23,000 fr. opgebracht. Voor het middenraam van de firma Goupil en Cie. (Plaats) te Den Haag is deze week een scnilderij tentoongesteld: *llol- landsch dorp bij winter" van L. Apol. De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch heelt eene bijdrage van f 300 verleend in de kosten van het dezen zomer van wege de Nederlaiidschetoonkunstenaars-vereeniging aldaar te geven muziekfeest. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 8 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 20,515,912.916 en bij de betaalmeesters ƒ1,982,243.25. Te zamenf 22,498,156,16'. De St.-Ct. bevat het verslag der com missie, in 1885 belast met het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid verlangden tot het geven van middelbaar onderwijs in de wis- of natuurkundige we tenschappen, de zeevaartkunde of de gym nastiek of vau lager onderwijs in de land bouwkunde. In October aanstaande zal een verge lijkend onderzoek plaats vinden van adspi- ranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. De adspiranten belmoren zich vóór Sep tember aanstaande bij een op zegel geschre ven request tot den minister te wenden De over te leggen stukken, alsmede de ver- eischte kundigheden vermeldt de Staalsct. van den 1 leu Mei. Door de postadministratie zijn maat regelen genomen om het misbruik tegen te gaan, dat gemaakt werd van de bepaling, dat het publiek op de aanvraag van terug betaling op postspaarbank boekjes een per soon kan aanwijzen, gemachtigd tot het in ontvang nemen dier gelden. Deze bepaling werd gebruikt om gelden kosteloos over te maken aan personen elders woonachtig. De minister van justitie is, volgens een bericht uit 's Hertogenbosch aan de N. R. C.y van plan om spoedig eene wijzi ging en vereenvoudiging van de Gestichten- wet van 1S84 voor te dragen, waardoor groote besparing van kosten het gevolg zou zijn. De correspondent der N. R. Cl. te Berlijn meldt: Uit Bad Wildungen wordt bericht, dat aldaar apartementen voor den koning en de koningin der Nederlanden in gereedheid worden gebracht, en dat de komst van 1111. MM. tegen den 18en dezer aan gekondigd is. Uit goede bron verneem ik dat de Duit- sche rëgeering, na de aanneming van het zalmtractaat door de Nedeilandsche kamers, niet meer zooveel poliliek gewicht als vroeger hecht aan het tractaat over den letterkundi gen eigendom. Met het oog op den alge- meenen en sttrken tegenstanddien dit trac taat in Nederland ondervindt, en in de ver onderstelling dat misschien later eene inter nationale regeling van het bedoelde onderwerp tusschen alle staten mogelijk is, schijnt de regeering te Berlijn niet geneigd, om den wille van laatstbedoeld tractaat, de thans bestaande voortreffelijke verhouding tusschen Berlijn en VGravenhage eenigszius in gevaar te brengen. Het rijkstelegraafkantoor te Katwijk is in verbinding gesteld met eene electri- sche schel ten huize van den heer D. Zwa nenburg, hoofdbestuurder van de reddings boot aldaar. In eene te 's Hage gehouden verga dering van officieren is besloten tot het op richten eener militaire sportvereeniging. Tot president werd verkozen majoor Ypey en tol secretaris de le luit. der huzaren jhr. Van den Bosch. Gisterennacht kwam het op het Ledig Erf, te 's Hage, tot eene botsing tusschen de politie en eenige nachtrumoer makers, in die buurt thuis behoorende, die door de dienareu tot rust weiden aange maand. De agent der nachtpolitie werd daarbij door een kerel op den grond geworpen en met een degen of stuk van een sabel viij gevaarlijk aan het hoofd verwond, terwijl de agent eerste klasse VV. een steek in den arm kreeg, die, hoewel niet ernstig, hem uochthans belet dienst te doen. De dader, de 20-jarige C.is bekend en wordt vervolgd. Tijdens de internationale hondenten toonstelling te Rotterdam op 14, 15 en 16 Mei 1886, worden schietwedstrijden op clav- pigeons gehouden op het voormalig exertie- veld in ue onmiddellijke nabijheid van het feestgebouw. Op eiken dag zal de baan van 10 tot 12 uur voorin, en van 1tot 5 uur nam. ge opend, en alleen beschikbaar zijn voor ge wone leden der Nederlandsche jachtvereeiiiging yNimrod" voor Nederlanders door twee, en voor vreemdelingen (niet-Nederlanders) d)or een dezer leden of door een der baancom missarissen geïntroduceerd. Verschillende prij zen en preuiiën zijn uitgeloofd. In een heerenhuis op de Keizersgracht, te Amsterdam waar men aan het verhuizen was en een gasfitter de kronen had afge draaid, heeft gisteren tegen den avond een hevige gasontploffing plaats gegrepen, door dien een kruiersknecht met een brandende kaars in de hand een vertrek was binnen gegaan, alwaar de niet afgesloten leiding het gas had doen ontsnappen. De houder van liet licht, die naar hel lek zou gaan zoeken, sloeg bij de ontploffing tegen den grond en moest, aan handen en hoofd verwond, ter verpleging naar het, gasthuis gebracht worden. Hij verkeert echter buiten gevaar. Een blikslagersknecht te Amsterdam die Zaterdagavond zijn weekloon ontvangen had en met zijn vrouw eenige inkoopen ging doen, kwam op de Nieuwmarkt tot de treu rige ontdekking, dat zijne beurs uit zijn zak verdwenen was. De twaalf gulden, die inede verdwenen waren, was zijn eenig geld, waarvan hij met vrouw eu zeveu kinderen eene week moest rondkomen. Het hof te Leeuwarden heeft D. T. K., oud 44 jaren, van beroep kastelein en te Sneek in hechtenis, beschuldigd, dat hij in den namiddag van 11 Febr. zijneii bij hem inwonenden schoonvader J. H. moedwillig uit een zolderraam boven den stal zijner woning van eene aanzienlijke hoogte naar beneden heeft geduwd of gesloolentenge volge waarvan deze op de steenen is neder- gekomen, inwendige beleedigingen heeft be komen en den daarop volgenden nacht is overleden, op grond, dat het oveituigend bewijs van de schuld des beschuldigde niet was verkregen vrijgesproken en zijne onmid dellijke invrijheidstelling gelast. Het koninklijk Engelsche stoomjacht Osborne wordt Donderdag morgen a. s. te Vhssingen verwacht, aan boord hebbende H. K. H. de kroonprinses Victoria van Duitseh- land en Pruisen met hare dochter prinses 8ophie, die eenigen tijd geleden via Galais naar Engeland reisden ora een bezoek aan koningin Victoria, moeder der kroonprinses, te brengen. Vrijdag hadden in de lucifersfabrieken ie Eindhoven ongeregeld heden plaats, welke echter weldra zeer overdreven werden voor gesteld In een der fabrieken werd in een lokaal alles het onderst boven geworpen en hier en daar eenige schade aangericht. De patroons werden onheuseh behandeld en be dreigd, doch daar bleef het bij. Op straat school een nogal groote menigte te zamen, welke echter onmid' ellijk uiteenging, toen een der voornaamste belaamels in verzekerde bewaring was genomen. Dit standje is niet toe te schrijven aan een socialistischen geest of iets dergelijks, maar alleen aan de onte vredenheid van enkelen en van geheel an deren aard. (Meier. Cl.) GK1 l'E\ II AG K Door Z. M. is de lieer J. H. Keun be noemd tot tijdehjken eersten drogman bij Zr. Ms* gezantschap te Coustantinopel. Door Z. M. is aan mej. A. M. Stürtz, geb. te Eschweiler (Pruisen)G. Dollhau?en geb. te Blatzheim (Pruisen) en A. S. Niehues, geb. te Everswinkel (Pruisen), mits zij ove rigens aan de bij de wet gevorderde ver- eischten voldoen, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs. Door Z. M. is F. J. Henderson te 's Gravenhagr, voor den tijd van één jaar benoemd tot hoofdopzichter in's rijks krank zinnigengesticht te Medemblik. Door Z. M. is de heer M. Knufman, gewezen 1ste commies op het residentie-bureau le Bengkalis (Sumatra's oostkust)laatstelijk tnet verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Door Z. M. is de luit. ter zee 2de kl. J. G. A. Goedhart, op zijn daartoe ge daan verzoek, eervol uit den zeedieust ont slagen. De off. v. adm. 2de kl. W. F. Van Grasstek wordt met den 21sten dezer ge plaatst aan boord vau Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Ue heer jhr. mr. F. W. A. Beelaerts van Blokland, oud-vice-president van het voormalig Prov. Gerechtshof, is in den nacht van Zaterdag op Zondag alhier over leden. EN«£LANU. De heer J. Bryce, ondersecretaris voor buitenlandsche zaken zeide gisteren in het lagerhuis, dat Engeland en Griekenland niet in staat van oorlog verkeeren en dit evenmin tusschen de andere mogendheden en Grieken land het geval is. De blokkade is wat men een blocus pacifique noemt. Verder deelde hij mede: 1°. dat de han delsovereenkomst tusschen Engclanden Spanje geteekend is. Daarbij wordt aan Engeland de behandeling op den voet der meest be gunstigde natie verleend. De Engelsche re geering, van hare zijde, vermindert het invoerrecht op wijn van 30 alcohal-gchalte toe op 1 shilling per gallon; 2°. dat sir Henry Drummond Wolff niet in Egypte zal blijven, nadat hij met zijne rapporten gereed is en de onderhandelingen met Moekhtar-pacha afgeloopen zijn: 3°. dat de Russische ver tegenwoordiger de verwachte instructiën heeft ontvangen, en de commissie voor de Afghaan- sche grensregeling haren arbeid heeft hervat. Lord Rosebery, minister van buitenland sche zaken, heeft gisteren in het hoogerhuis de briif.visseling betreffende Griekenland overgelegd. Hij verklaarde daarbij, dat het streven moest zijnom verstoring van den Luropeeschen vrede te verhoeden. De laatste redevoering van den minister Delyannis had het bewijs geleverd, dat bij de Grieksche regeering het voornemen tot ontwapening niet bestond. De verstandhouding onder de mo gendheden bleef gelukkig bewaard. De af zonderlijke handeling van Frankrijk heeft zonder twijfel hetzelfde doel, namelijk eene vredelievende oplossing. Oostenrijk, Italië en Duitschlaud zijn het met Engeland eens. Gezamenlijk, met de handelingen vanFrankrijk die gelijke strekking hebben, hoopt de mi nister dat de pogingen der mogendheden zullen gelukken. P A J E. De zitting der Cortes is gisteren ge opend met eene troonrede, welke door den minister-president Sagasta werd voorgelezen. Daarin uit de koningin haar vertrouwen dat het haar, met de hulp van het Opperwezen en voorgelicht door de wijsheid der Cortes, zal gelukken de welvaart van Spanje te ver zekeren. De regeering wijdt hare bijzondere aandacht aan het welzijn der werkende klasse, aan de maatschappelijke, economische en handelsquaestien en aan de koloniën. Een wetsontwerp zal worden aangeboden tot uit breiding van het kiesrecht en de individueele rechtenbij de Grondwet voorgeschreven. De heer Martos is tot voorzitter der ka mer van afgevaardigden gekozen. Te Madrid stonden de personen terecht, die een aanval deden op het Duitsche gezant schap in September van het vorige jaar. Een hunner werd tot een jaar gevangeuissiraf ver oordeeld. De officier, wien de bewaking van het gezantschapsgebouw was opgedragen, werd vrijgesproken. ÜVITICIILA^D. Uit Chemnitz wordt aan de Frankfurter Zeilung geschrevendat de treurige toestand der Beiersche kabine»skas vele industrieelen in groote verlegenheid heeft gebracht. Zoo heeft onder anderen de directeur der wereld- beroemde fabriek van Saksisch porselein te Meiszen den koning van Beieren op goed ver trouwen voor 300.000 Mark aan porseleinen vazen en tafelserviezen geleverd, zonder nog eenige betaling ontvangen te hebben. Daar de directeur tegen zijn instructiën heeft gehande'ddoor dit crediet te verleenenis hij met zijn particulier vermogen voor de schade aansprakelijk. Koning Lodewijk zou in het laatst van de vorige week te Munchen komen, om met de ministers te confereeren. 11 ij bestelde een extratrein, liet dien anderhalven dag wachten, eu bleef ten slotte toch weg. Men zal zich op die wijze wel genoodzaakt zien eene be slissing te nemen zonder den koning. RlilLA IV U. Donderdag heeft te St. Petersburg eene jonge vrouw, die zich voor eene Fransche uitgaf, op verscheiden Russische ambtena ren, die uit den senaat naar builen traden, revolverschoten gelost. Geen der kogels trof. De vrouw is in hechtenis genomen. TURKIJE. De circulaire der Porte betreffende het vertrek van Feridoem-bey, den Turkschen gezant te Athene, zegt, dat deze bevel ont vangen heeft, Athene te verlaten om de verstandhouding der groote mogendheden tot behoud van den vrede te bevestigen. G It I E K E L A IV D* De minister president Delyannis had gisteren eene audiëntie bij den koning, en volhardde bij zijn besluit om af te treden. De koning ontbood daarop den heer Tri- coupis, die de opdracht om een kabinet te vormen van de hand weesonder verkla ring, dat in een constitutioneelen staat als Griekenland de keus der regeering moet uit gaan van de kamer, niet van den koning. Het besluit van den heer Delyannis om af te treden was hierop gegrond, dat door de blokkade Griekenland in een na- deeliger posiiie tegenover Turkije wordt ge plaatst, dat zijn vrijheid van beweging ter zee behoudt. De heer Delyannis vreest dus dat Turkije van de voordeden der blokkade gebruik zal maken om Gritkenland aan te vallen. De minister-president zou Zondag een circulaire verzenden aan de gezanten bij de vreemde mogendheden waarin hij zou ver klaren dat Griekenland niet heeft kunnen voorzien, door militaire toerustingen ter handhaving van zijn rechten de hostiliteit der mogendheden te zullen opwekken. De verbintenissen der regeering om den vrede niet te storen, rechtvaardigen z. i. noch de door Europa aangenomen houding noch de blokkade. AMERIKA. De regeering der Unie heeft twee duizend man linie-troepen met geschut te Cincinnati bijeen getrokken, ora, zoo noo- dig, de plaatselijke politie eu de militie bij te staan. De overheid vreest dat er eene werkstaking zal uitbreken te Cincinnativan waar de te Chicago gebezigde dynamiet- bommen afkomstig waren. De anarchisten te Cincinnati oefenen zich dagelijks in den wapenhandelevenals die le New-York. De troepen der Unie kampeeren in de nabijheid van Cincinnati, waar het bestuur vijfhonderd buitengewoue konstabel» heeft aangeworven. Uit New-York wordt gemeld, dat de heer Woerishoffer aldaar overleden is. PER TELEGRAAF. LONDEN, 11 Mei. In het lagerhuis wer den de discussiën tot na middernacht voort gezet, en daarna verdaagd tot aanstaanden Donderdag. De wet tot regeling van den toestand der kleine pachters in Schotland (Crofters Bill) werd met 219 tegen 52 stemmen aangenomen. LONDEN, 11 Mei. De Daily News ver neemt, dat de heer Chamberlain door de verklaringen van den heer Gladstone niet is bevredigd, en dat hij verklaart, uiet in staat te zijnom voor de tweede lezing van het Home Rule-ontwerp te stemmen. PARIJS, li Mei. Men verzekertdat de heer De Moüy, Fransch gezant te Athene, naar Parijs is ontboden. CAN Dl A11 Mei. De internationale vloot heeft hedenmorgen weder de Soeda-baai ver laten. CONSTANTINOPLE, 11 Mei. Gisteren heeft de Porte eene circulaire verzonden, waarin zij wijst op de voortdurende afzending van Grieksche troepen naar de grenzen, en op het vormen van guerilla-benden. In de circulaire wordt verder gezegd, dat de Porte op alle eventualiteiten is voorbereid, maar dat de houding van Griekenland in stiijd is met de belangen van den vrede. ATHENE, 10 Mei. Dezen avond hield de ministerieelen crisis nog aan. Als voorzitter van een volgend kabinet wordt niet slechts

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2