Mum 12 JE U «C3 BE «3 CS O CJ K.E TE. M TT- Men neemt algemeen aan, dat de na- deelen, aan het bewonen van nieuwe huizen verbonden, enkel hierdoor ontstaan, dat de in de muren aanwezige vochtdeelen zich me- dedeelen aan de lucht binnenshuis, waarom men die met sterke hitte tracht te verdrij ven. Thans is bewezen, dat wel die vochtig heid schadelijk is voor de gezondheiddoch minder, doordien zij de lucht in de kamers vochtig houdt, dan wel, dewijl zij de fijne poriën in het muurwerk aanvult en zoo, in verband met de aanvankelijk zeer hechte sluiting der vensters, deuren en vloeren de ventilatie naar binnen belet. Daardoor nu juist heeft in de bewoonde, nieuwe ruimten indien niet op andere wijze voor den toevoer van versche lucht is gezorgd, zoo snel lucht- bederf plaats. Bovendien blijft door verdam ping het muurwerkenbijgevolg ook de ka merlucht, zeer koel. Men dient dus, als het niet mogelijk is, nieuwe huizen voor het be wonen volledig te laten drogen en alzoo de ventilatie door de wanden mogelijk te ma ken, aanvankelijk de natuurlijke ventilatie door de poriën der droge huizen door eene kunstmatige te vervangen, dat isdeuren en vensters openen. De natuurlijke doorstraling door de poriën volgt eerst met 2 3 jaar volkomen. NR. Cl.) Aan het Hbl. wordt geschrevenNaar aanleiding van het bericht, overgenomen uit het U. D., betreffende den te Rotter dam waargenomen lichtenden cirkel om de zon, op den 3den dezer, diene, dat ook ik omstreeks half twee op dien dag te Amster dam de helft van dezen kring aau de onder zijde der zon heb waargenomen, doch zon der kleuren. Ik heb er niet verder 07er ge dacht, doch mij kwam in herinnering, dat mijn vader bij gelegenheid dat er ook zulk een kring te zien was, mij het volgende bij de zeelui bekend versje (zeelui's rijm) mededeelde Een kring om de maan Dat kan nog gaan, Maar een kring om de zon Daar schreien vrouwen en kinderen om. De bedoeling is duidelijkprofetie van noodweer op zee. Ik hoop dat de profttie faalt. Men schrijft aan het B. v. Z.-E. en 's Gr. uit het Westland: Het koude weder is oorzaak, dat de aspersieverzending nog wei nig te beteekenen heeft, hoewel de vraag naar dit product zeer beduidend mag wor den genoemd. De aardappelen, die van de nachtvorsten veel hebben geleden, beginnen zich weer te herstellen, hoewel men over 't algemeen nog weinig reden van tevredenheid heeft. liet boomgewas daarentegen geeft betere verwachtingen; de pruimen* en peren- boomen alsmede de bessenboompjes bloeien dat 't een aard heeft. Echter wordt zoowel door den tuin- als door den landman zeer verlangd naar regen en zachtere weersge steldheid. In het begin van Juni zal te's Hage een onderzoek worden ingesteld naar de be kwaamheden van postambtenaren in den te legraafdienst. Een dienstbode, die de dames J. te 's Hage 25 jaren trouw en eerlijk gediend heeft, ontving van haar meesteressen op den herinneringsdag f 800. Te Scheveningen is in 44 jarigen leef tijd overleden dr. F. P. L. Pollensclieeps- reeder, die zich een naam heeft gemaakt als natuuronderzoeker, door het stichten van verschillende ondernemingen van industrieelen aard, zoowel als door het uitgeven van eenige wetenschappelijke geschriften. De overledene was bestuurder van verschillende genootschap pen o. a. van de ilaagsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid. Hij vertegenwoordigde meer dan eens ons land op buitenlandsche congressen en was o. m. ook vice-consul van het Duitsche rijk. Ons bericht betreffende de te Rotter dam gepleegde oplichting, waarvan de heer W. het slachtoffer werd, moet eenigszius worden verbeterd en aangevuld. Het feit gebeurde op Dinsdag 4 Mei. Niet W., maar een der oplichters verzegelde den brief, en schreef het adres er op, in bijzijn van VV., en terwijl de een VV. aan de praat hield, verruilde de ander den brief met een anderen, die te voren klaar ge maakt was, zonder dat W. het bemerkte. De brief werd 's middags te 4 uren ver zonden te 6 uren kwam W. op het kantoor terug, en vernam toen, dat de heeren af gereisd waren. Hij kreeg dadelijk achter docht, en stelde de politie in kennis. Deze laatste gaf in overleg met den directeur van het postkantoor telegraphisch last om den brief terug te zenden, die dan ook on- geschouden hier aankwam, doch, door de justitie geopend, slechts snippers papier bleek te bevatten. Den volgenden dag werd het kantoor aan den Wolfshoek onderzocht, maar niets gevonden, wat geldswaarde had. Inmiddels zijn, naar wij vernemen, de beide gauwdieven reeds te Brussel aangehouden. (N. R. Cl.) Eene windhoos van buitengewone af meting is Woensdag bij stil weder over den Wageningschen berg, nabij het koninklijk landgoed Oranje Nassau's-oord" te Ren- kum, uit het noordwesten naar het zuid oosten getrokken, ter hoogte van 20 meter van den grond. De hoos was, zooals dui- de'ijk werd waargenomen, geheel zamenge- steld uit kiezelsteenenzand en bladeren. Het wegtrekken ging vergezeld van eene sterke zuiging, zoodat de hoornen in bewe ging werden gebracht, alsof er een zware storm woedde. (W. v. d. B.) In de slaapstede van v. W. in de Wijde Waterstraat te Utrecht, is een logé doodgevonden. Overmatig gebruik van ster ken drank schijnt de oorzaak te zijn. Op de stoomsteenfabriek der heeren De W. en C#.te Renkum, waar Zaterdag de arbeid zoo plotseling moest worden ge staakt, bestaat uitzicht, dat de werkzaam heden weer spoedig een aanvang zullen ne men. Aan eenige arbeiders, die reeds elders werk hadden bekomen, werd het aangevraagd ontslag geweigerd. Bij eene oproeping van sollicitanten voor de betrekking van agent van politie te Deventer heeft zich ook aangemeld een architect. Door den proc.-generaal bij het gerechts hof te Leeuwarden is tegen den 44-jarigen kastelein D F K. te Sneek, die beschuldigd wordt zijn bij hem inwonenden 63-jarigen schoonvader J.H. moedwillig uiteen zolderraam te hebben geduwd of gestoten, tengevolge waarvau deze op de steenen is neergekomen en den daaropvolgenden nacht is overleden, geëischt: schuldverklaring aan moedwilligen doodslag en veroordeeling tot 2 jaren cel straf. Besch. ontkent die daad, die door twee personen is gezien; hij beweeit dat zijn schoon vader dronken was en gestruikeld is, en hij naar hem heeft gegrepen om hem tegen te houden. De uitspraak is bepaald op 13 Mei a. s. ÜK VVEMIAGE. Door Z. M. is benoemd: tot burgemees ter der gemeente Vrijenban, mr. W. J. Saaymans Vader, en tot directeur van liet post- en telegraafkantoor te Venraai A. J. N T. Aernout, thans telegrafist 2de kl. bij de rijks-telegraaf. Door Z. M. is de kapitein B. J. Rademakers, van de divisie koninklijke marechausee van Noordbrabant en Zeeland, op zijne aanvrage op pensioen gesteld en aan genoemden kapitein de rang verleend van majoor en is de heer P. Th. Couperus, gewezen controleur 1ste kl. bij het biuiien- laudsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, laatstelijk met verlof hier te lande, wegens ziekte eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BËLG1E. De minister van financiën heeft Don derdag aan de kamer van afgevaardigden een overzicht gegeven van den financieelen toe stand des lauds. Het tekort over 1885 zal de som van fr. 700.000 niet overschrijden. Op den tegenwoordigen dienst wordt een overschot verwacht. De regeering had plan eene leening van fr. 43 millioen aan te gaan, dewijl een honderd millioen aan openbare werken moet worden besteed, waaronder 17 millioen aan locaalspoorwegen. EWGELAN». De heer Gladstone verklaarde in het lagerhuis, dat de uit Athene ontvangen be richten nog onvoldoende zijn. liet van de Grieksche regeering ontvangen antwoord is onbevredigend en voegt in werkelijkheid niets bij de vroeger gedane verzekeringen. De Britsche, Duitsche, Oostenrijksche en Italiaansche gezanten hebben Athene reeds verlaten. De Times verneemt uit Durban, dat de Engelsche regeering aan de boeren van Zululand een beperkt grondgebied voor de Boeren-republiek heeft aangeboden. DiuizHlu zou in het overige Zulu-land regeeren, onder het protectoraat van Engeland. FKAIVKKIJ H. Volgens een mededeeling in den mi nisterraad is de toestand te Decazeville dezelfde; maar er zijn verschijnselen, welke de hoop doen koesteren, dat de werkstaking weldra een einde zal nemen. De candidatuur van Roche te Parijs kostte 5314 frs.; er was voor 5454 frs. ingeschreven. Het comité had 600.000 bil jetten en manifesten doen aanplakken en 1.500.000 bulletins uitgegeven. In het departement Loir-et Cher is eene werkstaking uitgebroken onder de leden van den algemeenen raad. Veertien der afge vaardigden, waaronder vier kamerleden, hebben zich op deu dag der opening tot den prefect, den heer Duflos, begeven en dezen medegedeeld, dat zij weigerden onder zijn voorzitterschap te vergaderen. De regeering, zoo beweerden zij, had hun beloofd den lieer Duflos véór 3 Mei te zullen verplaatsenen aan die belofte was niet voldaan. De grevisten telegrafeerden zeiven aan den minister van binnenlandsche zaken: //De zitting kan niet geopend wordendaar de repubhkeinsche meerderheid weigert, met den prefect Duflos te vergaderen/' Men ziet den afloop van deze zonderlinge grève met belangstelling tegemoet. De Figaro schrijft: Gisteren deden de Graaf en de Gravin van Parijs eenige aau- koopon in de galerijen van het Palais-Roval. Ds wandelaars herkenden hen, men maakte plaats voor hen, en ontblootte eerbiedig het hoofd toen zij voorbijgingen. Op hetzelfde uur wandelde een oude man met een witten baard op den Faubourg Montmartre en stapte toen in een rijtuig, op de paneelen waarvan de driekleurige vlag was geschilderd. Hij die aldus onbekend te midden vau zijn volk wandelde, was de heer Grévy. Pasteur heeft in de jongste zitting der academie van geneeskunde weêr eenige mede- deelingen gedaan omtrent de personen, door een dollen hond of dollen wulf gebeten en te Parijs ingeënt. Het aantal dier personen bedraagt thans reeds 950. Van dezen zijn er slechts 7 overleden. Vijf dezer waren Russen en gebeten door een doden wolf. Pasteur herhaalde, dat de beet van een dollen wolf gevaarlijker is dan die van een dollen hond. Bij voortduring ontvangt hij nieuwe bewijzen hiervoor. Het gebeurt soms dat alle personen, door een dollen wolf gebeten, bezwijken, en in alle gevallen krijgt men een zeer groot sterftecijfer, ilet incubatie- tijdperk is ook korter bij deu beet van een dollen woif. Dikwijls is het niet langer dan 13 14 dagen; doch het kan ook 20 of 30 dagen duren, indien er dus van de Russen, die door een dollen wolf gebeten waren, maar vijf gestorven zijndan valt het nut der inenting niet weg te cijferen. Wat de inenting tegen den dollehondsbeet betreft, de waarde daarvan is genoeg be wezen als men weet, dat tot nu toe slechts twee personen, die door een dollen hond waren gebeten, gestorven zijn. Het eene ge val is sinds lang bekendhet is dat van een kind, Gautier genaamd; het ander geval van jonge dagteekening, is van eene oude vrouwdie aau handen en aangezicht zestien diepe wonden had en uit Rusland was ge komen en eerst zeer lang na de beten ingeëu; werd. Deze statistiek, meent Pasteur, geeft hem recht om te gelooven, dat de tegenstanders zijner methode niet licht afdoende reden tot bestrijding van zijn stelsel kunnen aanvoeren. De overheid aan de zuidelijke grenzen heeft eene hoeveelheid wapens en oorlogs- ammunitie in beslag genomen, die Carlistische agenten te Bayonne en in andere plaatsen aan de Pvreneeënen bijeengebracht hadden om heimelijk in Spanje te worden ingevoerd. ITA LIE. Uit het antwoord, door de regeering gegeven aau het aardrijkskundig genootschap te Milaan, blijkt, dat reeds een oorlogschip is gezonden naar Zeilah, aan de westkust der Roode Zee, om een onderzoek iu te stel len naar den moord op graaf Porro en diens medereizigers gepleegd. DU1TSCHL AND. Het huis van afgevaardigden beeft bij tweede lezing de kerkelijke wetten, in denzelfdeu vorm waarin ze door het heeren- huis waren gebracht, aangenomen. De nationaal-liberalen stemden slechts voor enkele artikels, en wel voor die, welke de opheffing van het staatstoezicht, gelijk dit bij de Meiwetten was bepaald betreffende de straffeloosheid van het lezen van stille missen en het verleenen der sacramenten aan stervenden betroffen. DENEMARKEN. De pretendent naar de Deensche kroon is uit Denemarken verdreven, liet bleek dat deze heer niet lang geleden zijn tienjarig verblijf in een Duitsche gevangenis had ten einde gebracht. R li SLA N D. Het aan Livadia, 's keizers tijdelijke verblijfplaats, grenzende woud staat sedert drie dagen in biand. liet schijnt door de nihilisten aangestoken te zijn. G K I E K EN L A N D* Gisterenmorgen zijn de gezanten van Engeland, Oostenrijk, Duitschland eu Italië van Athene vertrokken. De Duitsche zaak gelastigde wacht op instructies. De Fransche gezant blijft te Athene. Het internationaal eskader heeft de baai van Phalera verlaten en is naar de Soeda- baai vertrokken. De Grieksche vloot ver liet Salamis, waarschijnlijk om naar Poros (een Grieksch eiland nabij de Oostkust van Morea) te gaan. In de nota van den minister-president Delyannis wordt, na eene recapitulatie van de nota der mogendheden, het volgende gezegd: De regeering des konings heeft reeds in hare nota van 29 April eene uit- kgginff gegeven van de redenen, welke tot de wijziging harer politiek hebben geleid; zij verklaart tot haar leedwezen te hebben bespeurd, dat die ophelderingen als onvol doende worden beschouwd, maar kan slechts naar die nota verwijzen. De zaakgelastigden van al de mogend heden blijven te Athene, en het feit, dat de Russische zaakgelastigde niet vertrokken is, heeft volstrekt niet de beteekenis van on- eenigheid onder de mogendheden. In tegen deel wordt verzekerd, dat de mogendheden het een9 zijn geworden over het uitvaardigen binnen zeer korten termijn van eene procla matie, waarin wordt verklaard dat alle Grieksche havens zullen geblokkeerd worden, en onmiddellijk maatregelen zullen worden genomen om eiken aanval der Grieksche vloot te beletten. A ME RIK A. Blijkens berichten uit New-York is de toestand in Cincinnati alwaar het aantal werk stakers 20,000 bedraagt, nog onrustbarend, zoodat er troepen daarheen zijn gezonden; maar elders verkrijgt de staat van zaken een beter aanzienvooral te Chicagoalwaar nog slechts onbeduidende schermutselingen plaats vonden. De politie heeft de pogingen tot brandstichting in fabrieken verijdeld en weder eenige hoeveelheden dynamiet, dynamiet- bominen en oproerige geschriften in beslag genomen. Most heeft in een gesprek met een interviewer uitgeroepen: Bravo, Chi cago! Mijne dynamiettheorieën, jaren lang tegengegaan, beginnen eindelijk vruchten voort te biengen. Tien duizend anarchisten le New-York staan gereed om het voorbeeld van Chicago te volgen!' Hij voegde erbij, dat hij het te Chicago voorgevallene beschouwt als het sein tot opening der maatschappe lijke omwenteling. Ondanks dit snoeven worden echter de kenteekenen van reactio legen de anarchisten dagelijks duidelijker. Verschillende ambachtsvereenigingen hebben anti-socialistische meetings gehouden. De republikeinsche pers brandmerkt de socialis tische woelingen. De New-York Times schrijft ze uitsluitend toe aan vreemdelingen, en zegt, dat de Uniestaten voortaan de immigratie eer behooren te beperken dan aan te moedigen. De burgemeester van Chicago heeft een proclamatie gericht lot de burgerijwaarin hij haar aanmaant op de straten geen samen scholingen te houden, en des avonds thuis te blijven. Dien ondanks herhaalden zich eergisteren de onlusten op kleine schaal. Het blijkt, dat het werpen van bommen onder de politie-agentenbet rechtstreeksche gevolg was van ophitsing door den redenaar Parsons, die, toen de politie nog ternauwernood op het Ilaymarketplein verschenen was, begon te roepen: *weg met de politie! doodt hen Ook Spiess, redacteur der Arbetler Zei- lung, hield een redevoering. Zekere Fielden zeide: vde kapitalisten worden bang, ziedaar de kans der arbeiders om te slagen". Een onbekende wierp een dynamielboin onder de politie-agenten. De konstabels begonnen daarop te schieten, hetgeen door de anarchisten met revolverschoten werd beantwoord. Dooden en gewonden vielen overal netr. liet plein en de omliggende straten geleken een slacht- veld. Onder de gewonden was de redacteur van de Arbeiler Zeilung. De politie-agenten konden eindelijk de menigte uiteendrijven, en vervolgden de anarchisten, die de nabij- zijnde perceelen openbraken om daarin te ontkomen. 46 konstabels werden gedood, 38 gewond. De politie arresteerde vele ge wonde anarchisten, o. a. Spiess, en maakte tal van oproerige geschriften buit in het bareel van Spiess en elders; ook geweren en roode vlaggen werden in beslag genomen, liet stedelijk bestuur van Chicago verstrekte aan de politie extra wapens. De bommen werden vanwege de overheid in het Michiganmeer geworpen. Parsons be vindt zich nog op vrije voeten. De overige in hechtenis genomen leiders der anarchisten moeten terechtstaan onder beschuldiging van doodslag, ilet aantal dooden der anarchisten wordt op 10U gsraamd; dat der gekwetsten is onmogelijk op te geven; omdat de verga derden hunne gekwetste makkers medenamen. Opnieuw hebben vele duizenden ambachts lieden den arbeid gestaakt, doch velen wei gerden onder de socialistische vaan te scha ren, en bieden aan de overheid hunne hulp aan. Er heerscht onder de socialisten de grootste verbittering; hunne aanvoerders dreigen de politiebureaus met dyuamiet te zullen verwoesten, en de voornaamste fa-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2