zoek te Amsterdam wint zij nieuwe waar deering en eerbied, en het is een verkwik kelijke gedachte, dat Nederlands en Indië's toekomstige koningin door een zoo bemin nelijke en waardige moeder wordt opgevoed. //Zij zal van haar leeren, hoe zuaar de plichten zijn, die de liefde van een geheel volk den souverein opleggen." Naar het Vadverneemt, zal de stoom vaartlijn StavorenEnkhuizen met 1 Juli a. s. in exploitatie komen. Naar het D. v. N. verneemt, heeft Z. M. de koning, in antwoord op eene ge dane uitnoodiging, medegedeeld, dat hij wegens verblijf buitenslands tot zijn leed wezen verhinderd is bij de viering van het 250-jarig bestaan der Ulrechtsche universi teit tegenwoordig te zijn. De rechtbank te Arnhem heeft twee personenwegens het verkoopen van ster ken drank zonder de vereischte vergunning, veroordeeld respectievelijk tot f 15 en f 100 boete. Zondagmiddag trof de politie in de wachtkamer der 3e klasse van het station te Deventer een landbouwer uit Olst met diens 18-jarige dochter aan, die beiden zóo beschonken waren, dat het noodzakelijk was hen per as naar het bureau van politie over te brengen, waar onmiddellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, om het meisje, dat geen teekenen van leven meer gaf, weder tot bewustzijn te brengen. Naar de Enschedescke Ct. verneemt, heeft de heer T. Van der Zee, burgemees ter te Enschede, een vleiend schrijven van den commissaris des konings der provincie, namens Z. M. den koning, ontvangen voor de wijzewaarop de rust en orde gedurer.de den laatsten tijd in die gemeente is gehand haafd. Het peloton huzaren, sterk 24 man, onder commando van den len luit. C. B. II. De Bruyn, dat sedert het begin der vorige maand te Enschede was gedetacheerd, is gisterenmorgen in zijn garnizoen Zutfen teruggekeerd. Zekere J. N. R.van beroep venter, den 28sten April uit het gesticht te Om- merschans ontslagen, wiens verdachte han delingen de aandacht der politie te Zutfen hadden getrokken, daar hij in die gemeente, onder voorgeven gepensioneerd adjudant onderofficier van het O.-I. leger te zijn, getracht had kost en inwoning te verkrij gen, onder overlegging van een binnenland- sche pas, dien hij vermoedelijk ontvreemd had, werd Dinsdag te Deventer aangehouden als wanneer bleek, dat hij nooit in mili tairen dienst was geweest, en dat hij in '84 door de rechtbank te Amsterdam werd veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf en opzending voor den tijd van een jaar naar het gesticht te Ommerschans, wegens bedelarij, onder het bedriegelijk voorgeven van doofstom te zijn. Dit een en ander bleek dus, dat men hier met een zeer ver dacht persoon te doen had, zoodat men zich zeer gemakkelijk de verwondering kan voorstellen, toen onder zijne papieren een bij zijn ontslag door den predikant, namens den kerkeraad te Ommerschans onderteekend getuigschrift werd gevonden, waarin o. a. verklaard wordt, dat hij iemand was, in belijdenis en wandel onberispelijk. Wel een bewijs hoe lichtvaardig sommigen zijn met het geven van getuigschriften van goed gedrag. Maandag jl.is zekere P. P.te Kloe- tinge, onlangs failliet verklaard, nadat zijne goederen waren weggehaald, verdwenen, ach terlatende eene vrouw met acht kinderen, waarvan 7 uit zijn eerste huwelijk. Deze laatsten, door familieleden en anderen tijde lijk onder dak genomenzullen waarschijnlijk ten laste van het armbestuur komen. Te Rilland werd Maandagmiddag, tusschen 12 en 1 uur, door een windhoos het waschgoed van enkele bleekvelden tot een hoogte van 40 h 50 M. opgenomen. Men vond het stuksgewijze op afstanden van 100 k 200 M. terug. Met bezorgdheid keken sommige huismoeders haar linnengoed ach terna. De wind was N. O. In dezelfde gemeente neemt door de lang durige droogte het gebrek aan goed drink water dag aan dag toe. (Ahdd. Ct.) 's GRIVEVH IGE. Door Z. M. is Adriaan Adolph Arthur Ploos van Amstel, te Batavia, met zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke af stammelingen, erkend als te behooren tot den Nedeilandschen adel, met de praedica- ten van jonkheer en jonkvrouw; mr. Theodore Louis Lambert Prins, te Haarlem, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlaudschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en van jonkvrouw. Door Z. M. is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen m mm m mzz mm -wbz en dragen der onderscheidingsteekenen, achter huune namen vermeld: P. Smidt van Gelder, te Amsterdam, ridder der Leopoldsorde van België; F. T. J. H. Dobbelmann, te Nij megen, ridder der orde van den Heiligen Gregorius Den Groote. Door Z. M. is aan J. Braams, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Westerbork, en is W. I. Doude van Troostwijk benoemd tot burge meester der gemeenten Loenen, Loenersloot en Ruw iel. Door Z. M. zijn benoemd: tot notaris te Voorst, C. II. Wilbrenninckthans no taris te Beekbergentot kantonrechter te Amsterdam (eerste kanton), mr. C. Krabbe, thans kantonrechter te Alphei)tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Alkmaar, mr. M. J. E. Viruly Verbrugge, thans substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Rotterdam, en met ingang van 1 Juni 1886, benoemd tot iirecteur van het postkantoor te Utrecht, W. J. Snellen, thans directeur van het postkantoor te Wageningen. Door Z. M. is aan den generaal-majoor P. Stolkinspecteur der genie, op zijne aanvrage, pensioen toegekend en aan genoem den opperofficier 's konings dank betuigd voor de goede en veeljarige diensten aan Z M. en aan het leger bewezen, en aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht O. J. Van Hees en aan den dirigeerende-officier van gezondheid der 1ste klasse dr. P. J. Van der Grijp, op hunne aanvrage, pensioen toegekend, aan den in specteur Van Hees 's konings dank betuigd voor de vele en gewichtige diensten, door hem gedurende zijne langdurige militaire loopbaan aan den lande bewezen. Door Z. M. is de kolonel-commandant van het corps mariniers F. A. Van Braam Houckgeest benoemd tot 's konings adjudant in buitengewonen dienst; bij het wapen der genie, bij den staf van het wapen, tot generaal-majoor en inspecteur de kolonel J. II. Kromhout, van dien staf; en bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot inspecteurde dirigeerende officier van gezondheid der lste klasse M. R. Timmerman, van dat personeel. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken zal op 8 dezer geen audiëntie verleenen. In de gisterenavond gehouden zitting van de eerste kamer is ingekomen het wets ontwerp tot bevordering der verdeeling van Markgrondenhetwelk naar de afdeelingen is verzonden. Daarop stelde de voorzitter voor, de be raadslaging over de conversiewet, in de vorige bijeenkomst onafgedaan gebleven, te bepalen op Vrijdag a. s.voormiddags 11 uren. Dienovereenkomstig werd besloten. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan den minister van binnenlandsche zaken, om mededeeling te doen omtrent het aan blijven van het ministerie. De heer Heemskerk, minister van binnl. zaken, zeide: yMijnheer de voorzitter! Ik heb de eer aan de kamer mede te deelen, dat mijne ambtgenooten en ik, op vereerend verlangen van Z. M. den koning, hun verzoek om eervol onislag uit hunne betiekking hebben ingetrokken. vDit is niet geschied dan nadat het Z. M. den koning behaagd heeft, de vorming van een nieuw ministerie op te dragen aan een zeer geacht en invloedrijk lid van de rechter zijde der tweede kamer, welke opdracht door deze is afgewezen. filet ministerie blijft zich tot taak stellen, de ondernomen herziening van de Grondwet, zoo mogelijk, tot stand te brengen." De voorzitter zeide der regeering dank voor de gedane mededeeling. Niets verder aan de orde zijnde werd de vergadering opgeheven. (Zoowel de gereserveerde als de publieke tribunes waren buitengewoon talrijk bezet, de eerste met den voorzitter, onderscheidene leden van de tweede kamerenhoogeregeerings- personen. De minister van binnenlandsche zaken werd omriugd door al zijne ambtgenooten, behalve die van buitenlandsche zaken, marine en koloniën.) BÜlTE^LAiNDSCHEBERICHTEN. BELG1E. Een der leiders van de Belgische so cialisten, Anseele, heeft verzekerddat zich op Pinksteren 50 a 60000 van zijne geest verwanten te Brussel zullen bevinden, om aan de demonstratie ten gunste van het al gemeen stemrecht deel te nemen. Om een mogelijk verbod van de bijeenkomst zal men zich niet bekommeren. fEn als ge het stemrecht niet krijgt?" vroeg men Anseele. «za mm wlj m*s>. fDan hebben wij in November de revo lutie." luidde het antwoord. EN O. De oud-minister Dilke heeft Maandag 11. op eene volle bijeenkomst voor zijne kie zers eene verklaring afge'egd omtrent de be schuldigingenbij het Crawford proces tegen hem ingebracht. Hij heeft met nadruk ge zegd, dat hij onschuldig was. Waarschijn lijk zal hij wegens eene onregelmatigheid in het proces nogmaals in de gelegenheid komen, die hij bij het proces ongebruikt liet, om voor den rechter bij eede zijne onschuld te betuigen. FK4NHKIJH. Het leger en de bevolking hebben de troepen, die uit Tonkin terugkeerden, met de meeste geestdrift ontvangen. Overal waren de terugkeerende soldaten het voor werp van dergelijke betoogingen. Te Gre noble en te Montpellier werden veertig sol daten van de genie in het station door de overheden ontvangen. Op hun doortocht werden zij door een aanzienlijke menigte toegejuicht. Van de balkons der huizen werden hun bloemen toegeworpen. Er wer den eenige redevoeringen uilgesproken, waarin men ook de arme soldaten herdacht, die in Tonkin sneuvelden. De sappeurs van het 4de regiment van de genie waren o. a. ten getale van 75 vertrokken; slechts 18 keer den terug. Miss Folsom, de bruid van President Cleveland, is te Parijs aangekomen met haar familie. Zij is 20 jaar oud (Cleveland 43) en moet zeer schoon zijn. Het huwelijk zal in Juni plaats hebben. Ül'AXJË. De Impartial deelt mede, dat de mini ster van openbare werken ontdekt heeft, dat staatsbosschen tot een waarde van 250 mil- lioen onrechtmatig door particulieren worden geëxploiteerd. Hierdoor zal de minister vaD financiën worden in staat gesteld al de uitgaven, die voortvloeien uit de plannen tot reorganisatie van het leger en marine te bestrijden. ITA LIE. De handelsconferentie te Rome besloot geen revisie van de bestaande conventie tot bescherming van den industrieelen eigendom te ondernemenmaar benoemde een com missie van drie leden (een Engelschman, een Belg en een Zwitser) om over de bij con ventie te voegen artikelen rapport uit te brengen. ZWITSERLAND. De stad Bazel beeft 20 millioen frs. geërfd van een daar overleden weduwe. DIIITICULAND. Het huis van afgevaardigden verwierp gisteren het voorstel om de kerkelijke wet ten naar een commissie te verzenden. De nationaal-liberalen en een deel der vrijzin nigen stemden tegen. Het huis zal dientengevolge dadelijk met de tweede lezing een begin maken. De gezondheidstoestand van graaf Herbert Von Bismarck is steeds voortuit- gaande. Thans is echter prins Von Bismarck weder lijdende. Zoodra de geneesheeren van moeder en zoon het toestaan, zal het gezin van den rijkskanselier naar buiten vertrekken. DENEMARKEN. De Landbouwbank te Kopenhagen is door de regeering gemachtigd aan de boeren tegen borgtocht en 5 pCt. rente sommen voor te schieten van 200 a 8000 kronen, welke moeten dienen tot verbetering van hun ei gendom het geheel bedrag der voorschotten mag niet meer dan 5 millioen kronen zijn. De geleende gelden moeten voor Oct. 1887 zijn terugbetaald. OOiTENRIJ K. In het nieuwe tarief van rechtendat aan den rijksraad zoude worden overgelegd, zijn de rechten op granen even hoog als in het Duitsche rijk voorgesteld. - Volgens een bericht uit Pola is daar het bevel ontvangen tot dadelijke uitrusting van liet torpedoschip Lussin, opdat het terstond naar de Grieksche wateren kunne vertrekken; nog acht andere torpedobooten worden in gereedheid gebracht. De Hongaarsche afgevaardigde Tuskan is door het hof van Agrain wegens meineed en valsche getuigenis tot 2 jaren gevange nisstraf veroordeeld; ook is hem zijn rang van advokaat ontnomen. RU8LAN D. Uit Zuid-Rusland komen berichten van buitengewoon groote boschbranden in de onmiddellijke nabijheid van Livadia, waar de Czaar vertoetde. Naar aanleiding van deze branden moet de Czaar bevel hebben gegeven tot vertrekken. 8ERTIE. Een aanzienlijke groep van de radicale partij weigert, die leden der partij te volgen, die een bondgenootschap met den heer Risticks gesloten hebben met 't oog op de verkiezingen, die aanst. Zaterdag zullen plaats hebben. Tot dusver is de orde niet verstoord en gaat, ondanks de staat van beleg voortduurt, het verkiezingswerk ge regeld zijn gang. AMERIKA. Met betrekking tot de te Chicago ge pleegde wanordelijkheden, kan nog het vol gende medegedeeld worden: Toen de politie aan de socialistische meeting gelastte om uiteen te gaan en de opruiende redevoerin gen te staken, hief een der sprekers den kreet aan: Te wapen! Onmiddellijk daarop werden drie bommen geworpen te midden der politie agenten, van welke 21 gekwetst wer den. Te gelijkertijd losten verschillende per sonen revolverschoten op de politie. Deze antwoordde met een geweervuur, dat twee minuten aanhield. De menigte stoof in alle richtingen uiteen, en de politie bleef mees teres van het terrein. Het geheele verlies der politie is: drie man gedood en 39 ge kwetst, waarvan vier doodelijk. "Van den kant der anarchisten is één persoon gedood en één stervende; voor zoover men verder weet zijn 25 hunner gewond, doch vele an dere gewonden zijn door hunne makkers meê- genomen. De groote meerderheid van het gepeupel bestond uit erkende anarchisten. De ingenieur Boyer, die de werken op de landengte van Panama leidde, is plot seling overleden. Voor de maatschappij is de dood van den verdienstelijken ingenieur een groot verlies. VENEZUELA. Generaal Ant. Guzman Blanco heeft aau de hem uit Caracas toegezonden depu tatie van leden van den Federalen Raad de officieele verklaring afgelegd, de op hem uitgebrachte keuze voor het presidentschap der republiek Venezuela in het nieuwe con- stitutioneele tijdperk aan te nemen. De generaal zal zich den 25 dezer te Bordeaux inschepen na La Guayra. D. v. Z. II. en ,s Gr.) BRAZILIË. Uit Rio de Janeiro wordt in dato 6 April aan de Köln. Zlg. bericht dat de mini ster van financiën eene nieuwe 5 pCts. bin nenlandsche leening van 50 millioen reis aan de markt had gebracht, die in eenige uren volteekend was. Uit deze gunstige uitkomst is het gerucht ontstaan, dat de regeering het plan zoude hebben de 6 pCts. staatsleeningen in 5 pCts. te converteeren. Daarvan zijn 336 millioen Milreis in omloop. Van den anderen kant wordt naar het schijnt terecht beweerd dat de regeering tot zoo- danigen stap nog in lang niet in staat zoude zijn. PER TELEGRAAF. LONDEN, 6 Mei. Het bestuur van de Nationaal liberal federation heeft gisteren te Londen een vergadering gehou den, ten einde te beraadslagen over het wetsvoorstel der regeering betreffende Ierland. Na een langdurig en heftig debat werd het voorstel waarbij de noodzakelijkheid van eene oplossing der lersche quaestie op den voorgrond werd gesteld en Glad stone werd verzocht om, door de lersche volksvertegenwoordigers in het koninklijk parlement te behouden, een zoodanige wij ziging te brengen in de lersche Home- Rule-wet, dat de vereeniging van alle werkelijke liberalen daardoor niet zou wor den verhinderd verworpen. Daarentegen werd met aanzienlijke meer derheid een tegenvoorstel aangenomen, waarbij de Home-Rule-wet der regeering wordt aan geduid als een middel tot de feitelijke op lossing van het lersche vrasgstuk en tevens het onverminderd vertrouwen op de regee ring wordt uitgesproken. Men zegt dat de opperkamerheer der ko- ningingraaf van Kenmare, zijn ontslag heeft genomen. CHICAGO, 6 Mei. Dezen middag heeft het gepeupel een nieuwen aanval op de po litie beproefd. Deze laatste schoot met re volvers op de oproermakers, en dreef hen spoedig uilfen. De autoriteiten zijn verwittigd van een door Boheemsche anarchisten gesmeed complot, om de stapelplaatsen van hout in brand te steken. CHICAGO, 5 Mei. Eene volksmenigte, 8000 man sterk, vereenigde zich tegen den middag, tastte verscheidenen magazijnen aan, en plunderde die. De politie dreef de op roermakers uiteen. Vijf-en-twintig drukkersgezellen der druk kerij van den Arbeiter zijn in hechtenis ge-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2