NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dage 1 ijksbehalve op Zon- en Vrijdag 7 Mei 1886. N°. 107. Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leidenper 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. 200e Jaargang, AD VERTE NTIEN: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, ik contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 5 der Wet van den 28en Juni 1881. zooals die nader is gewijzigd; Brengen Ier algerneene kenu s. dat door ANTHONIE HOFMAN, alhier woonachtig,een adres is ingediend om vergunning tol verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Heerensleeg no. 4. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie ourant. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KLVr, Secretaris. Leiden, 6 Mei 1888. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Op 1 Mei was het honderd jaar geleden, dat Mozart's „Die Hochzeit des Figaro," toen met Italiaanschen tekst als „Le Nozze di Figaro/' voor de eerste maal werd op gevoerd. Deze parel der opera's is tot heden nog zoo frisch en schoon en betooverend ge bleven, als zij was op dien eersten Meidag van het jaar 1786. Afl. 25 van „Hedendaagsche Letter kundigen" zal een levenschets van Busken Huet bevatten door dr. Jan Ten Brink, met een photographie naar een door Jozef Israëls geschilderd portret. Bij den heer Tj. v, Holkema te Am sterdam is verschenen „Mevrouw A. L. J. Bosboom-Toussaint', beschreven door dr. Jan Ten Brink, hoogleeraar te Leiden. Dit boekske van 92 bladzijden, is een volks uitgave van de levensschets van mevrouw Bosboom-Toussaint door den heer Ten Brink in het prachtwerk „Onze hedendaagsche Let terkundigen" gegeven, met toevoeging van een verhaal aangaande de viering van den zeventigsten geboortedag dezer gevierde schrijfster en de zoo spoedig daarop gevolgde begrafenis. Deze volksuitgave zal door het publiek zeker zeer gewaardeerd worden. De Signale deelt mede, dat tien stu denten van het „Lyceum te Amsterdam", in de Paasch-vacantie te Athene de „Anti gone" hebben opgevoerd. Of zij succes had den wordt niet vermeldalleen dat de voor stelling in antieken stijl plaats had! Mevrouw Miranda de Araujo, geboren Magaranos Y Cervantes, laatste afstamme linge van den schrijver van „Don Quichot" is te Nizza overleden. De briefwisseling van Rubens zal eer lang worden uitgegeven, door den heerCh. Reulens, conservator aan de koninklijke boekerij te Brussel, die een aantal nog on bekende brieven van den groot-en schilder ontdekt heeft. Het werk zal uit 4 of 5 deelen bestaan. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. In een bijvoegsel tot de Ned. St.-Ct van heden wordt medegedeeld de lijst der hoogst aangeslagene» in de provincie Zuid- Holland. Op deze lijst, uit welke blijkt dat Zuid-Holland 267 hoogst aangeslageuen telt, staat de heer A. N. J. M. baron Van Brie- nen van de Groote Lindt te Wassenaar bovenaan met eenen aanslag van f 9474.126; dan volgen de bh. O. baron Van Wasse- naer van Catwyck te 's-Hage f 8440.466, C. J. Van der Oudermeulen te Wassenaar f 6455,966, jhr. inr. H. A. Steengracht van Duiveiibode te Voorschoten f 559J.636ver der komen o. m. voor: de BI». C. M. baron Van Pallandt te Wassenaar f 5250.045, rar. P. J. baron Van Pallandt te Wassenaar f 3691.34; F. A. G. graaf Van Limburg Stirurn Noordwijk te Noordwijk f3307 96; J. D. graaf Van Rechteren van Ahnein te Wassenaar f 2256.20; T. P. Viruly te Lei den 2207.39; L. graaf Van Limburg Stirum van Warmond te Warmond f 2073.20; mr. C. Cock te Leiden f 2029.746; jhr. J. H. Gevers te Noordwijk f 1931.436; J. tl. Wil link te Oegstgeest f 1732.49; mr. J. D. Viruly te Stompwijk f 1666.41 M. graaf Van Limburg Stirum te Wassenaar f 1562.676 J. Piek te Oudshoorn f 13.S9.87C Wilde te Katwijk f 1216.36; mr. J. C. Van de Kasteele te Wassenaar f 1212.176; M Tein- minck te Lisse f 1024.57'; C. J. Leem bruggen te Leiden f 940.73; P. L. C. Driessen te Leiden f 901.57'; L. Koetsier le Zoetermeer f 876.11; J. Zaalberg te Leiden f 864.52. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroef- stoomsehip Bonaireonder bevel van 's ko- nings adjudant in gewone dienst, den ka pitein-luitenant ter zee W. baron Van Hogendorp, in den namiddag van den 4den dezer te IJ muiden binnengevallen. (St'-Ct.) Het oorlogschip Emma zal iu Septem ber of October naar de West vertrekken, om daar de Atjeh te vervangen. De Emma zal onder commando staan van den kapitein ter zee Commijs. Naar het Orgaan mededeelt, heeft bet hoofdbestuur van den Bond voor algemeen kies- en stemrecht beslotengeen verder gevolg te geven aan het eerst genomen be sluit om eene adresbeweging aan den koning in het leven te roepen. Dit moet voorna melijk gegrond zijn op de omstandigheid, dat in eene gecombineerde vergadering van de hoofdbestuurders van den Bond, bet Algemeen Ned. Werklieden-verbond en de Sociaal-Democr. bond, geen zamenwerking mogelijk bleek, en o. a. de laatstgenoemde bond zijne medewerking aan eene dergelijke beweging niet schenk. Dit jaar begon op een Vrijdag en zal ook eindigen op een Vrijdag. Er zullen dus 53 Vrijdagen zijn en er zijn zes maan den die 5 Vrijdagen hebben. Daarenboven zijn er vijf nieuwe manen, die op Vrijdag vallen. De kortste en de langste dag is op Vrijdag. Op de landgoederen van jhr. mr. Van Reenen, onder Wassenaar, ontstond Dinsdag een vrij belangrijke heidebrand. Het vuur werd gelukkig bedwongen door de toegesnelde arbeiders, die door het gra ven van greppels enz. den brand in zijn voortgang wisten te stuiten. Door schipper Knoester, te Scheve- ningen, is een stuk van den monitor Adder opgevisebt, zijnde een stuk van een paal, waarop met gele bies was geschilderd en waarin was gebrand het woord „Adder". Naar de WN. R. Crtverneemt, komen er in de laatste weken twee malen per week zeer belangrijke transporten schapen uit Duitschland over den Staatsspoorweg te Rotterdam aan, ter doorzending naar Enge land. Zoo zijn Maandag niet minder dan 30 wagens of ongeveer 4000 stuks schapen aangebracht. De exploitatie-maatschappij heeft het moge lijke gedaan om de zendingen, in concur rentie met de Duitsche Oostzeehaven, over Rotterdam te trekken. Het vervoer heeft plaats met extra-treinen via Yenloo en via OldenzaalArnhemGo- rinchera, en belanghebbenden roemen zeer, zoowel de snelle wijze van transporteeren, als de uitmuntende behandeling, die de schapen na aankomst aldaar in de flinke lood sen genieten. Nog duizenden schapen worden verwacht. Een heer uit Dordrecht, die gisteren ochtend met den trein van 10 uren aan het station-Beurs te Rotterdam aankwam, had het ongeluk, naar beneden gaande, van een gedeelte van de trap te vallen. Hij bleef bewusteloos liggen. Spoedig werd genees kundige hulp ingeroepen, doch hij bleek reeds overleden te zijn. In de vergadering van de Levensver zekeringmaatschappij „Zuidhollandte Vi- anen werd verslag uitgebracht over het achtste boekjaar, 1885. Aan premiën werd in dat jaar ontvangen f 19.128.13. Op 31 December waren van kracht 7744 polissen met een verzekerd kapitaal van f 622.553. De reserve bedroeg op dien datum f21.088 89. Het dividendbewijs N°. 5 is met f 5 be taalbaar gesteld bij de Maatschappij en bij de heeren Chemet Weetje» te Arasterdam. Tot commissaris is benoemd de heer L. A. baron Van Ittersum. Naar aanleiding van het bezoek der vorstelijke familie aan Amsterdam schrijft het Uil.: „Wij kunnen ons zeer goed voor stellen, dat lang geaarzeld is eer koning en koningin besloten, te midden der opwinding van het gejuich en getier eener groote me nigte, het zeer jonge kind te brengen. Is de opvoeding van een eenig kind altijd be zwaarlijker dan die van een aantal kinderen dubbel is dit het geval meteen koningskind, dat, uit den aard der omstandigheden, grooter gevaar loopt om bedorven te wor den door toegeeflijkheid en vleierij dan een ander. „Doch alles wat van de bevallige, vrien delijke prinses gezien is door honderden ouders, geeft ons recht om hulde te brengen aan de eenvoudige, verstandige wijze, waarop de jonge moeder haar kind opvoedt. H. M. is zelve eenvoudig en minzaam; bij elk be- FEU1LLETON. 289J De graaf liet een dof gekreun hooren en door de pijn zoowel als door de inspanning die hij gedaan had, uitgeput, liet hij zich achterover vallen. „Breng ze weg," sprak hij tot Gabiron, „en kom dan terug, ik heb je iets te zeg gen." Het bevel werd volvoerd. En terwijl bij de beide boeven onder de hoede van Noirot en Theodoor achterliet, keerde Gabiron in allerijl naar 's graven kamer terug. „Ik heb een wreede teleurstelling onder vonden," sprak de grijsaard; „ik bad ge hoopt „Dat zij zouden spreken?" „Ja." „En ik, mijnheer! was bijna zeker van het tegendeel." „Denkt gij dat zij even gesloten zullen zijn voor den rechter?" „Zij hebben hun mond gehouden tegenover u, zij zullen dit ook tegenover anderen doen." „In spijt van mijn angst over mijn doch ter, zeg ik des te beter. O neen, neen! het gerecht moet niet... Genoeg schande... Ik denk even als gij, Gabiron! dat zij ge zworen hebben het stilzwijgen te bewaren, 't Is vreemd, dat men bij ellendelingen van dat slag een soort van goede trouw aantreft." „De vicomte heeft hun waarschijnlijk ze kere beloften gedaan waarop zij bouwden." "Ik denk het ook. Maar hoe het zij, zij zullen zich niet laten verleiden. Ik herhaal hetGabirondat doet mij een ontzettend genoegen. Sedert gij mij hebt doen begrij pen dat de onderwijzeres de medeplichtige van den vicomte is, ben ik wal minder on gerust over het lot van mijn arm kind. Zij loopt niet meer het vreeselijk gevaar, dat ik duchtte. Dus, 'tis afgesproken, als de commissaris van politie u zal ondervragen, zult gij niets anders zeggen dan wat de beide schavuiten zelf zullen zeggen. Zij zijn bij mij binnengedrongen om mij te vermoorden en dan te bestelen. Dat is alles. Vergeet bovenal niet, dat ik Pierre Rousseau ben on blijven wil. „Ge zult uw nasporingen met meer voort varendheid dan ooit voortzetten. Ongelukkig ben ik voor eenige dagen aan mijn bed ge kluisterd, onmachtig om iets te doen. Reeds morgen vrees ik, dat de koorts mij geheel zal overmannen, en ik niet geregeld meer zal denken; ik zal aan het ijlen gaan, ik moet mij dus haasten eenige beschikkingen te nemen. „Ik heb een vriend, Gabiron, een vriend zooals er niet velen zijn, in wien ik een onbepaald vertrouwen stel, en ik weet dat ik in elke omstandigheid kan rekenen op zijne toewijding. Hij heet Van Ossen. Eén ding slechts uitgezonderd, dat ik voor hem verborgen hield en dat ik meende hem niet te moeten zeggen, kent hij al mijn gehei men. 't Is die hartelijke vriend, dien ik als mijn plaatsvervanger wil aanstellen. Ik zal, hoop ik, den tijd nog hebben hem te zeg gen wat ik van zijn vriendschap verwacht. Door mij op de hougte gebracht, zal hij ge heel handelen als ik zelf zou doen. Hoe groot het vertrouwen is, dat ik in u, Ga biron, stel, er zijn zaken die gij niet moet weten, die ik u niet kan mededeelen. Reeds morgen zult gij u in betrekking stellen met den heer Van Ossen. Ge zult niets doen zonder hem vooraf te raadplegen. Ge zult zijn bevelen, die hij u geven zal, uitvoe ren zonder de minste bedenking en handelen zooals hij u zal voorschrijven." Langzamerhand was de stem van den ge kwetste al zwakker en zwakker geworden en zijn borst werd hoe langer hoe meer be klemd. „Ik geloof niet dat ik n nog iets meer te zeggen heb," ging hij na een kort stil zwijgen voort. „Je zult Theodoor gelasten van mijnentwege mijnheer Van Ossen te gaan halen. De portier zal den commissaris van politie gaan waarschuwen, want gij kunt die twee onverlaten hier niet langer bewaken. „Ik ben zwak, zeer zwak. Mijn hoofd wordt zwaar, ik voel mij minder wel dan straks. Ik moet kalmte, rust hebben, maar ik kan niet. Ga nu Gabironen zorg vooral dat er geen minuut verloren wordt." XXII. VOOR DEN COMMISSARIS. Zoodra hij kennis gekregen had van het drama, waarvan N°. 53 Rue du Rocher, het tooneel geweest was, spoedde de com missaris van politie der wijk, vergezeld van een zijner secietaiissenvan twee agenten der veiligheids politie, die aan het commis sariaat verbonden waren en van drie ge wone politieagenten, zich naar de woning van Pierre Rousseau. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1