NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 8&eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Donderdag 6 Mei 1886. N°. 106. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. BIMEN'LANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 1U ('ent. 200e Jaargang. Van 6 regels0.90. Elke regel meert 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstee£ 6. STADSNIEUWS. Heden herdacht dr. W. Scheffer den dag, waarop hij voor vijf en twintig jaren zijn ambt als predikant bij de Nederduit- sche Hervormde gemeente alhier aanvaardde. Tegelijk met dr. G. Van Gorkom, thans predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Amsterdam, den 5den Mei 1861 door dr. E. Laurillard in zijn ambt bevestigd, hield hij Zondagavond den 12den Mei zijne intrée-rede. Tot tekst had hij toen gekozen Hand. 1, vs. 8b: „Gij zult mijne getuigen zijn". Gedurende dit vijf en twintigjarig tijdperk wist hij zich als herder en als mensch de achting en liefde zijner gemeen teleden in hooge mate te verwerven. Naar wij vernemen heeft het hem heden dan ook niet aan warme blijken van waardeering ontbroken. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Maart 1886 blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 178 kinderen, waaronder 9 levenloos aangegeven, overleden 124 personen, en wel beneden 1 jaar 38, 15 jaren 15, 514 jaren 5, 1420 jaren 5, 2050 jaren 20, 50 65 jaren 9, 6580 jaren 20, boven 80 jaren 8op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 3, lichaamszwakte, tering II, klierziekte, rhachitis, syphilis 2, absc. ulc. gangr. pyaem. haem. kanker 1, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts 2tus- schenpoozende koortspokken rood vonk mazelen huidziekten 4, stui pen, trismus, epilepsie 2, apoplexie 5, hersenziekten, krankzinnigheid 7, rugge- mergslijden, paralysis 1, keel- en longte ring, bloedspuwing 6croup kinkhoest 3, acute ziekten der ademhalingsorganen 19, chron. ziekten der ademhalingsorganen 13, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit. 3, organ, hartgebrekenaneurysma 5, angina diphtherina 1, diarrhoea, dysenterie 2, cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 4, chion. ziekten der spijs verteringswerktuigen 4, ziekten d. organa urogenitalia 2, ziekten van het kraambed 1, gewelddadige dood 2, verdrinken 4, onbekende oorzaak, plotseling 8. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen zekeren v. P., wonende te 's Gravenhage, en wel ter zake diefstal van goederen ten nadeele van een koopman die met v. P. in een logement alhier ver toefde. Ook werd tegen dien persoon pro ces-verbaal opgemaakt als verdacht van dief stal van geld uit de toonbanklade van een tapper te Voorschoten, welk feit gepleegd werd in vereeniging met zekeren rondreizende» koopman II., met diens zoon. Bij de komst in deze gemeente werden zij door de politie aangehouden. Gisterennacht werd door een politieagent, aan de Haven surveilleerende, aangehouden J. P., bij zich hebbende een zak gevuld met sajet. Het bleek weldra, dat hij die sajet had ontvreemd uit het magazijn van den fabrikant De G.en wel door zich te begeven in de werkplaats van den timmer man v. L.waarvan hij het hangslot met een in zijn bezit zijnde sleutel had geopend. Eenmaal daar binnen zijnde, stuitte hij op het magazijn van genoemden fabrikant. Door een zich daarin bevindend raam met kleine ruitjes, waarvan er twee stuk waren, pleegde hij den diefstal. Met eene lat, waarin hij een spijker had geslagen, haalde hij de pak ken sajet naar zich toe, en daar deze te groot voor de opening waren, maakte hij de touwen en papieren los, om zich zoodoende van de sajet meester te maken. Op die wijze heeft hij meermalen bedoeld magazijn bestolen. In de Maandagavond gehouden ver gadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afd. Leiden, is besloten de stierenkeuring, welke morgen gehouden zou worden, uithoofde der geringe deelneming niet te doen doorgaan, daar er slechts twee exemplaren waren aangegeven. Verder werd de rekening over 1885 met een saldo van f 169.90 goedgekeurd. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag v. Alexander Von Humboldt. (1859.) Aan de „Hochschule" te Berlijn is een leerstoel ingesteld voor militaire muziek. De „Codice Atlantico", een kostbare verzameling van schetsen en handschriften van Leonardo da Vinei,-zal weldra op kos ten van het Italiaansche ministerie v. on derwijs uitgegeven worden. De „academia dei Lincei" te Rome is met de uitgave be last. Deze zal acht jaren duren en ongeveer f 50.000 kosten. De schetsen bestaan meest uit meetkundige en werktuigkundige vraag stukken, benevens perspectivische diagram men. Echter vindt men er ook koppen, bouwkundige details, en andere belangrijke motieven in. De Codex bevindt zich iu de Ambrosiaansche boekerij te Milaan. Joseph Dupont en Lapissida zijn be noemd tot directeuren van de „Monnaie"te Brussel voor 9 jaren; maar zij kunnen om de 3 jaren resiliëeren. Het subsidie is van 100.000 op 115.000 frs. gebracht. -— Het museum van schilderijen en oud heden te Haarlem is in April bezocht door 604 personen, waarvan 303 zonder betaling. Te Karlsruhe zal een gedeukteeken voor Scheffel worden opgericht. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het programma, met de zes daarbij behoo- rende teekeningen, van den internationalen wedstrijd van ontwerpen tot verbouwing van den voorgevel van den Dom te Milaan waar/au wij reeds vroeger bericht gaven in de rijks-academie van beeldende kunsten, Stadhouderskade 86, te Amsterdamvoor architecten te bezichtigen zijn van 18 tot 22 Meides namiddags tusschen 1 en 4 uur. Bij het Parijsche „Odéon" kwamen van 1871 af 500 stukken in, welke niet werden aangenomen en die ook door hun auteurs niet werden opgeëischt. De aandacht van Nederlandsche ge neeskundigen wordt gevestigd op de gele genheid om onder genot eener toelage van f 200 of f 250 's maands, vrij van contributie ten behoeve der burgerlijke pensioenen, be last te worden met de uitoefening van den burgerlijken geneeskundigen dienst in een of ander door den gouverneur-generaal aan te wijzen gedeelte van Ned.-Intlie; terwijl zij daar tevens particuliere practijk kunnen waarnemen. Aan hen, die voor gezegd doel ter be schikking van den gouverneur-generaal wor den gesteld, wordt van gouvernementswege toegekend a. een gratificatie voor uitrusting ten bedrage van f 2000 als de belangheb bende is gehuwd of weduwnaar met een of meer kinderen te zijnen laste en ad f1500 als hij ongehuwd is; b. vrije overtocht naar Batavia per stoomschip in de eerste klasse, casu quo ook voor hun wettig gezin. Ver dere bijzonderheden vermeldt de St.-CtN°. 105. Blijkens een bij het departement van Marine ontvangen telegram heeft Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse -Java, onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse C. HofFman, in den namiddag van 3 dezer Gibraltar weder verlaten ter voort zetting der reis naar Oost-Indië. Ter vervanging van den heer J. Dirks, die voor eene herkiezing, als lid der tweede kamer voor Amsterdam, niet in aanmerking wenscht te komen, worden van liberale zijde te Amsterdam genoemd; de gepens. luit.- kolonel van het Indische leger VV. E. Ver- stege en mr. A. F. K. Hartogh. In het kiesdistrict Zoetermeer is door de liberalen candidaat gesteld voor de prov. staten mr. J. Patijn, burgemeester van 's Gra venhage, aftredend lid. Gisteren zijn door de politie te Delft een groot aantal opruiende socialisten-blaadjes in beslag genomen, welke een milicien, die te 's Gravenhage ir.oe9t worden ingedeeld, aan zijne kameraden trachtte uit te reiken. Een bericht der Arnh. Ct dat de proeven met bet systeem-Rijsselberghe (te)e- phoneeren langs in gebruik zijnde telegraafdra den) zouden zijn mislukt, moet niet juist zijn. Reeds bijna 3 jaar geleden zijn de proeven genomen, en men heeft toen alge meen kunnen lezen, dat zij ziju geslaagd. Het stelsel is trouwens elders met succes in werking. Zoo men ten onzent nog geen aanstalten maakt het in toepassing te bren gen, is dat te wijten aan het ontbreken eener wet op de telephie, waardoor verbin ding van verschillende telephoonnetten voor alsnog wordt verhinderd. Is het wetsontwerp op de telephone» wet geworden, dan kan eerst de vraag rijzen, of het systeem Rjjs- selberghe zal worden toegepast. Het heeft groote voordeel van goedkoopte, maar, zijn wij wel ingelicht, dan staan daartegenover FEUILLETON. «88.) „Het bevel werd op zulk een gebiedenden toon gegeven, dat Gabiron het niet waagde tegen te spreken. llij verwijderde zich. Na verloop van een oogenblik kwam hij terug, vergezeld van Noirot, en de beide bandieten, wier beenen men had losgemaakt, medevoerende. De graaf zat op zijn bed, met zijn rug tegen de opeengestapelde kussens en het dekbed. „Waarom hebt gij mij willen vermoorden?" vroeg hij, terwijl hij zich tot Lory wendde. „Om u te bestelen," antwoordde de el lendeling stoutmoedig. „Je liegt!" *Welnu, dan zullen wij het er maar voor houden, dat ik u heb willen dooden om mij te amuseeren." „Waarom heb je je bij mij aangemeld, onder voorgeven, dat je een knecht waart van den markies De Verveine en van zijnent wege kwaamtP" „Een middel om te worden ontvangen." „Wist je dan dat dit middel zou slagen?" „Dat zou ik denkenI" „Hoe wist je dat?" „Omdat u den markies De Verveine kent, die van u onlangs dertig duizend francs heeft ter leen ontvangen." „Wie heeft je dat verteld?" „Dat doet er niet toe; ik weet het." „Beken dus maar, dat je door je heer bent ingelicht." „Mijn heer? ik heb geen heer!" „Je bent de lijfknecht van den vicomte De Sanzac, en je heet Lory." „Dat is onwaar. Ik ken geen vicomte De Sanzac. 't Is de eerste maaldat ik van dien vicomte hoor spreken." „Je liegt, schoft!" riep Gabiron. „Ik heb je gluiperig gezicht en je loensche oogen dikwijls genoeg gezien om je te herkennen. Je bent Lory." De ellendeling wierp een schuinschen blik op Gabiron en haalde de sch ;uders op. „Neen," sprak Noirot, die sinds eenige oogenblik ken hem aandachtig opnam, „hij heet niet Lory." Met een snelle beweging rukte hij hem zijn valschen baard af en riep: „Ha, ha! ik ook herken je. Je heet Jacques Sequin. Ik heb je reeds acht jaar geleden gesnapt. Je bent tot twintig jaren dwangarbeid veroordeeld geweesten uit de gevangenis losgebroken." „Welnu, en verder," sprak de schelm met holle stem. „Je zult opnieuw veroordeeld worden, en ik hoop, dat je ditmaal je straf niet zult ontloopen." „Dat staat nog te bezien." „Lory," hernam de graaf, wil je spreken en de waarheid zeggen?" „Ik heb de waarheid gezegd. Ik heb mij van een voorwendsel bediend om mij uw woning te doen ontsluiten en tot u door te dringen. Ik heb u met mijn dolk getroffen om u te dooden en daarna te bestelen. Ik beu niet geslaagd. Ik ben onhandig geweest. Des te erger voor mij. Ik zal de gevolgen er van moeten dragen." „Waarom beken je niet, dat je in dienst bent van den vicomte De Sanzac?" „Omdat het niet zoo is. Die daar be driegt zich. Ilij zegt dat hij mij herkent. Dat is niet waar. Er zijn zoovele menschen die op elkander gelijken." „Luister eens," hernam de graaf. „Je zegt daar dat je onhandig geweest bent. Je bent het inderdaad geweestdaar je mij be paald wildet dooden en toch slechts gekwetst hebt, en Goddank! niet gevaarlijk. Ik ben dus tot toegevendheid gesterad voor jou en je medeplichtige, en wil ook eenigen mijner vrienden aan het werk zetten, opdat je niet een te zwaar vonnis krijgt. Doch ik stel daarbij éen voorwaarde, en die is, dat je mij zegt waar je het jonge meisje hebt heen gebracht, dat je verleden week, rue Davy ontvoerdet." „Nu nog fraaier!" antwoordde de scha vuit, zich erg verbaasd houdende. „Wat? wij zoudeu een jong meisje hebben ont voerd!.... En om wat er mee aan te van gen? Zeg eeus, kameraad! vindt je dat niet grappig?... Ja wel, op onzen leeftijd en met onze leelijkheid zouden wij pleizier daarin hebben... Hoe gek! Waarachtig, ik moet er om lachen." „Dus," sprak de graaf, weiger je te spre ken?" „Ik weigeren te spreken? Mij dunkt toch, dat u mij tamelijk aan het praten hebt ge bracht. Wat die geschiedenis van die ont voerde juffer aangaat, ik weet er geen zier vanmanik begrijp niet eens wat u ons wil zeggen." „Ik evenmin," gromde Colibri. Wordt vervolfd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1