«Z2 4U» m«c .<m. TSW ran* op het inkomen, voortspruitende uit gelds waardig papier. Hit 22ste Christelijk Nat. zendings- feest zal den 7den Juli op het landgoed Beeckenstein te Velzen, bij Haarlem, ge houden worden. Naar aanleiding van het in de afge- loopen week gehouden examen is aan de volgende rijkstelegraaf-ambtenaren het radi caal voor den dienst der posterijen toege kend: A. Van der Ent te Rotterdam, P I. Van der Ent te idem., W. J. GeerlingJr., gedetacheerd bij het dept. van waterstaat, H. en N., J. Haar te Amsterdam, J. H. He liaan te Winschoten, E. Harmsen te Rotterdam, J. J. P. Huizer te idem, M. T. Van Leer te idem, J. Lohmann te Zaan dam, P. J. Meerburg te Leiden, J. Smitz te Rotterdam, raej. C. F. Washington Tay lor te idem en K. Zwart te Nieuwediep. Het in de maand Juni a. s. te houden onderzoek van de in de verschillende ge meenten aanwezige verlofgangers der militie te land zal geschieden; te: Stompwijk en wel aan den LeidschendamDinsdag 8 Juni 's morgens 10 ure; voor de gemeente Lei den lichting 1882 en casu quo vroegere lichtingen 1883, Dinsdag 1 Juni 's morgens 10 ure. Z. M. den koning heeft gisterenvoor middag te Amsterdam audiëntie verleend aan particulieren; zij duurde van halftien tot halfelf. Het prinsesje maakte een rijtoer in het Vondelspark, terwijl de koningineen bezoek biacht aan het Rijksmuseum, alwaar de directeur, de heer Obreen, H. M. op wachtte en rondgeleidde. In de Rembrandl- zaal teekende cle koningin, daartoe uitge- noodigd, haar naam in het zoogenaamde gouden boek, en werden de leden van de commissiën van toezicht voorgesteld aan H. M., die, na 1} uur toevens, hoogst voldaan vertrokmet belofte haar vluch tig bezoek weldra door een langer te zullen doen volgen. 11. M. was te 12 uur in het paleis terug. Alvorens in het museum te komen, bracht H. M. een kort bezoek aan het weeshuis der Waalsche gemeente. Het prinsesje maakte van 2 tot 3 uren een rijtoer. Te 2 uren bezichtigde de koningin de rijks-academie voor beeldende kunst. H. M. werd daar ontvangen door de commissie van toezicht, en de directeur Allebé maakte H. M. op vele kunstwerken opmerkzaam. Hierna werd het panorama in de Plantage bezichtigd. Overal werden aan H. M. prach tige bouquetten aangeboden. H. M de koningin vertoefde giste renavond van 8^ tot 11 uur bij H. M. de koningin van Zweden in het Amstel-llötel. Gisteren werd te Amsterdam weder een der oud-strijders ter aarde besteld. Jo hannes Dirks, den 27sten Mei 1799 gebo ren vergezelde als regimentskind zijne ouders naar Rusland, waarna hij van 1813 tot 1814 diende bij het regiment Fransche kurassiers. Den löden Mei van laatstge noemd jaar trad hij in Nederlandschen dienst als trompetter bij de dragonders, de latere afdeeling kurassiers n°. 1, en werd in 1844 gepensioneerd met f 82. Als lid der ver- eeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen genoot hij een vasten onder stand van f 2 per week. Dirks streed bij Waterloo, nam deel aan den veldtocht tegen Belgie en bevond zich van 18321833 in de vesting Maastricht. Hij droeg het Metalen Kruis en de Zilveren Medaille. Voor de Militaire Willemsorde voorge dragen, kwam hij daarvoor naar hij zeide, wegens jeugdigen leeftijd niet in aan merking. Dit is dan ook oorzaak, dat hij niet met militaire eer werd begraven. In een te Amsterdam gehouden ver gadering van rectoren en conrectoren van gymnasia, voornamelijk met het doel om noodzakelijke wijzigingen te bespreken in bet bestaande leerplanis na langdurige discussie besloten zich te wenden tot den minister van binnenlandsche zaken met het verzoek om zoo de wet op het hooger onderwijs zelf niet gewijzigd wordt, althans de volgende be palingen of wijzigingeu in het kon. besluit te brengen: dat het minimum der verplichte lesuren voor geen klasse hooger worde gesteld dan 26 en het maximum op 28dat het onderwijs in de oude talen, bepaaldelijk in het Griekscb, voor de aanstaande medici en philosofen (akte Ben het onderwijs in de wiskunde voor de aanstaande theologen, ju risten en literatoreu (akte A niet zoo hoog worde opgevoerd, en dat de leerlingen van de 2e klasse niet zoo zwaar mogen belast worden door in die klasse met de beginse len van twee moeielijke talen, het Griekscb en het üuitsch, te beginnen. Met het doel om deze gebreken, die het tegenwoordig leerplan aankleven, weg te ne men, zal de vereeniging hierbij een gewij zigde tabel voegenhoofdzakelijk hierop neerkomende dat in de le klasse zal worden aangevangen met het Latijn, in de 2e met het Grieksch, in de 3e met het Duitsch en in de 4e met het Engelsch; dat in de 5e en 6e klasse aan de leerlingen voor akte A geen onderwijs meer wordt gegeven in wis kunde, en dat voor de leerlingen van akte B aan het onderwijs in dit vak in de beide hoogste klasse 6 lesuren zullen worden besteed In zake den diefstal met moordaanslag in bet vorig jaar op Noord Crailo, boven Naarden gepleegd, moet eenig licht zijn gekomen, doordien, naar het D. v. N. ver neemt, de eigenaar van het sigarenpijpje, dat ter plaatse door de dieven is verloren, aan de politie genoemd zou zijn. De heer S.klerk bij den rijks-ont vanger te Zeist, heeft zich te Utrecht vrij willig in handen der justitie gesteld, nadat hij bemerkt had, dat zijn patroon tot de ont dekking was gekomen, dat er vervalsching in boeken en verduistering van gelden had plaats gehad, tot een nog al vrij aanzienlijk bedrag. Naar men zegt, waren spel en drank dere denen, dat S verteringen maakte boven zijn inkomen. Op last der justitie bevindt hij zich thans in de cellulaire gevangenis te Utrecht. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Enschedé, dat in de fabriek der firma J. F. Scliolten en Zonen nu ook de laatste hon derd wevers teruggekomen zijn. Behalve een zestal, dat wegens zijne houding bij de werkstaking werd afgewezen, zijn allen toe gelaten, maar de meesten zullen zich de eerste 2 a. 3 weken met eene zeer sobere verdienste moeten tevreden stellen, daar niet alle weefgetouwen tegelijk weer van garen kunnen worden voorzien. GKil KMI AGE. Door Z. M. is aan na te noemen per sonen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidiugsteekenen, ach.er hunne namen vermeld: A. Bredius, te Am sterdam, ridder in de orde van Jezus Chris tus; J. Duyvis, te Utrecht, ridder der Le opoldsorde van België; dr. M. W. C. Gori, te Amsterdam, commandeur der Koninklijke Militaire Orde van Jezus Christus; A. E. Van Kempen, te Voorschoten, ridder der Leopoldsorde van België; dr. A. T. Van Aken, te 's Gravenhage, ridder der Leopolds orde van Belgie; mr. C. J. E. graaf Van Bylandt, te 's Gravenhage commandeur der Leopoldsorde van België; J. B. Timmermans Wz., te Waalwijk, ridder der Leopoldsorde van België; A. G. C. Van Duyl, te Ara sterdam, ridder der Leopoldsorde van België; H. Alard, te Maastricht, ridder (vijfde klasse) der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar; J. Bosboom, te 's Gravenhage, officier der Leopoldsorde van België. Door Z. M. is de kolonel der artil lerie van het leger in Nederlandsch-ludië A. R. W. Gey van Pittius eervol ontheven van zijne functiën als Zr. Ms. adjudant in gewonen dienst en tevens benoemd tot Hoogstdeszelfs adjudant in buiteugewonen dienst. Door Z M. is bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht be noemd tot officier van gezondheid 1ste kl. de officier van gezundheid 2de kl. J. H. Van Weisen, van gemeld personeel. Bij beschikking van den minister van marine is aan den schrijver 1ste klasse bij het hospitaal der marine te Willemsoord J. F. Groen toegekend de groote gouden me daille voor 5U-jarigen eerlijken en trouwen dienst. De hoofdraad der vereeniging van den H. Vincentius van Paulo in Nederland, al hier gevestigd, heeft, in zijne vergadering van den 28en April j 1.benoemd tot pre sident van dien raad den heer mr. Th. L. M. 11. Borret, alhier, ter vervanging van den heer mr. J. F. A. Leesberg, die als zoo danig ontslag heeft genomen. BUlTEiNLAiNDSCHE BERICHTEN. BELGIE. De hoofden der werkstakers in België gaan een andere taktiek volgen. Zij bewe ren, dat de besprekingen tusscheu hunne afgevaardigden en de burgemeesters tot niets hebben geleid, en toch raden zij nu het werk volk aan, den arbeid te hervatten. Dit klinkt zeer geruststellend, maar dat is slechts schijn. De werkstaking wordt slechts tijdelijk ge schorst den 1. Juni moet zij weder in volle kracht uitbreken. Te Roux is eene meeting van grèvisten gehouden en daar hebben de sprekers gezegd, dat de op 1 Juni opnieuw ontbrandende werkstaking zal moeten voort duren, totdat men volledige voldoening heeft bekomen Uit Iloei wordt gemeld dat tie werkstaking geëindigd is. Daarentegen wordt uit Nessonvaux bericht, dat het getal werk stakers zich uitbreidt. Zij doorloopen de streek in kleine groepen, die van tijd tot tijd ben den vormen, doch geene wanordelijkheden plegen, daar zij zich, volgens den raad hun ner aanvoerders, van het gebruik van ster ken drank onthouden. In de jongste dagen hebben ernstige wanordelijkheden te Mcchelen plaats gehad. Maandagavond jl. kwam het zelfs tot een bloedig gevecht. Een der aangehoudenen erkende, dat men met het doel rondloopt om te dooden. lil herbergen werd alles te gruis geslagen en de politie bad veel te lijden. Onderlinge veeten tusschen de zg. gilden schijnen in T spel te zijn. Patrouilles trekken s nachts door de stad. Men beeft reden, nog meer bloedige botsingen te vreezen. Uit Charleroi wordt van gisteren ge meld: De greve is als geëindigd te be schouwen. Men werkt in alle mijnen. Het 6e linie regiment is naar Antwerpen terug gekeerd en het 4e reg. lanciers komt hier in garnizoen. De rechtbank heeft de hoofd lieden van de benden, die den 26en Maart Gilly afliepen en de inwoners met dood en verderf dreigden wanneer zij hun geen geld gavenvan 8 tot 82 maanden gevangenis straf veroordeeld. Naar men uit Bergen meldt, is de bekende Alfred Defuisseaux tot eene boete van 200 frs. en subsidiair 2 maanden ge- vangenissraf veroordeeld, omdat hij, tijdens de werkstakingen te Wasmes aangehouden, een dolk bij zich had. Het wapen, een Toledosche kling van waarde, is verbeurd verklaard. Eft GEL AN 1). Het bericht omtrent de gevangenne ming van een Britschen bezettingspost in Souakim, wordt tegengesproken. Er was geen Engelsch-Egyptisch garnizoen te Geldessa. Uit Mandalay heeft de onderkoning van Tndië een telegram outvangen, meldende dat het 43e regiment, op reis op de rivier, door cholera is aangetast en dat 14 lijders, waaronder 3 inboorlingenzijn overleden. De reis is gestaakt en de lijders zijn te Yenan- gyoung aan wal gebracht; alle maatregelen van afzondering waren genomen. Te Manda lay, aldus luidde het slot der depêche, is thans de rust teruggekeerd, maar in het cen trum des lands spelen rooverbenden nog al tijd den baas. FKA\ Siflil.1 Si. Ten gevolge van een heftigen pennen- strijd tusschen llenri llochefort en Corneille Dreyfus over de candidatuur van Ernest Roche, heeft eerstgenoemde Dreyfus uitge daagd. Diens geiuigeu wilden, dat een scheidsrechter uitmaken zou wie de belee- digde was; maar dewijl llochefort begeerde, dat die scheidsrechter uit de conservatieven gekozen zou worden, weigerde Dreyfus. Ook over de keuze van de wapenen is men het niet eens geworden. De getuigen van Dreyfus stelden voor, dat twee kogels op een afstand van dertig pas gewisseld zouden worden; als dit geen resultaat opleverde, zou een tweegevecht op den degen volgen. Roche- fort wil echter een duel op hei pistool met een onbeperkt aantal kogels. Om het oorlogsmaterieel van 't Fran sche leger behoorlijk aan te vullen, zal nog 105 millioen frs. noodig zijn, die deminis- ter van oorlog over 4 dienstjaren wil ver- deelen, waardoor het budget voor 1887 op 664} millioen frs. komt. Het leger zal op een sterkte van 523.693 worden gebracht, hetgeen in werkelijkheid een sterkte geeft van 465.341 man, op voet van vrede. Het plan bestaat om den salon d'hon- neur in het ministerie van oorlog te Parijs te behangen met al de ministers van oorlog die Frankrijk sedert 1630, toen markies De Sablé als zoodanig 't eerst optradheeft ge had. Men mag dan wel een verlengstuk aan die zaal maken voor heu die nog komen moeten. De uitgifte der leening is definitief op 10 Mei vastgesteld. ITA LIE. Opnieuw zijn ernstige tijdingen uit Afrika ontvangen. Graaf Antonelli, die sedert verscheiden jaren zich in de Choa bevindt, is door koning Menelik gevangen gezet. Het ministerie is zeer verdeeld van gevoelen betreffende de te nemen maatrege len. De minister van oorlog, generaal Ri- cotti, is voor onmiddellijk handelen; de minister van buitenlandsche zakende heer De Robilant, is er beslist tegen. IHJIVSCIILAIVD. De kroonprins van Pruisen is van zijne ziekte genezen; hij heeft voor het eerst weder een rijtoer gedaan. In den toestand van graaf Herbert Von Bismarck is nog geen verandering ge komen, ofschoon de koorts zich in een min deren graad voordeed. Er schijnt thans een middel gevonden te zijn om orde te brengen in den verwar den toestand der financiën van den koning van Beieren. Het proces, tegen de civiele lijst door een aantal der grootste schuld- eischers begonnenis tengevolge van eene schikking van de rol d*r rechtbank afge voerd. De particuliere bankier van keizer Wilhelm, de lieer Cohn, te Dessau, zal, op uitnoodiging der familie van koning Lodewijkdiens financieele zaken regelen. K I ULA U. De keizer heeft van zijn reis naar de Donsche kozakken afgezien, zal zijn verblijf te Livadia tot de helft van Mei verlengen en bet te water laten van verscheiden pant serschepen bijwonen welke bestemd zijn om het Zwarte Zee eskader te versterken. Het Dagblad van St.-Petersburg bevat hierover een artikel, waarin de belangrijk heid dezer vloot voor Rusland in het licht gesteld wordt. De plicht van Ruslandzegt het blad, is in de Zwarte Zee te heerschen en zijn zuidelijke kusten tegen eiken aanval te verzekeren. De quaestie van de vrijheid der zeestaten bad in 1H78 opgelost kunnen wordentoen de overwinnende Russische le gers voor Constantinopel stonden; zij is het niet; maar vroeg of laat moet zij het wor den, en met dit vooruitzicht moet de Zwarte Zee-vloot belangrijk versterkt worden. BIT LG A BIJ E. De vorst van Bulgarije onderneemt eene reis naar Oost-Rumelie, om de agita tie aldaar te doen bedaren. G K I E K E ar Li A IV D- In strijd met de verspreide geruchten wordt gemelddat Griekenland zonder eenig voorbeding is toegetreden tot de Fransche nota, waarin van geenerlei belofte tot tus- schenkomst werd melding gemaakt. Yan den anderen kant had de minister-president Delyannis verklaard, dat de demobilisatie en het stellen op voet van vrede stilzwij gend waren vervat in zijn antwoord op de Fransche mededeeling. Delyannis heeft zich nadrukkelijk in dezen geest uitgelaten. A NEiUH A. De werkstakers van den Missourir- Pacific spoorweg hebben een goederentrein op die lijn, in de nabijheid van Wyandotte (Kansas) doen derailieerendoor een deel der rails op te breken. De stoker en de remmer werden gedood, terwijl de conduc teur zwaar gewond werd. De spoorwegmaatschappij heeft 2500 dol lars voor de inhechtenisneming der schul digen uitgeloofd. Het verkeer is door het ongeluk niet ge staakt geweest. PER TELEGRAAF. KONSTANTINOPEL, 30 April. Ineen nota, den 28sten April aan de vei tegen woor- digera der Porte verzondenbetuigt de Turk- sche regeering der mogendheden haar dank voor het overhandigen van het ultimatum te Athene. Tevens wijst de Sultan beslist de aan spraken der Grieksche regi ering van de hand en verlangt onmiddellijk onvoorwaardelijke ontwapening, daar deze alleen voldoende is om Turkije te weerhouden schadeloosstelling te eischen voor de opofferingen waartoe de dreigende houding der Grieken den Sultan heeft gedwongen. PARIJS, 30 April. In het antwoord der Grieksche regeering op het ultimatum wordt gezegd dat Griekenland, zich houdend aan de nota, welke den 26sten April voor de indiening van de gemeenschappelijke nota der mogendheden op dienzelfden dag, werd verzonden, hieraan nog de volgende toe lichtingen meent te moeten toevoegen. De Grieksche regeeriug heeft door Frank- rijk.8 raad te volgen blijkens de boven vermelde nota en voor de indiening der gemeenschappelijke nota de plechtige ver zekering gegeven dat Griekenland overeen komstig het verlangen der mogendheden den vrede niet zal verstoren, en daarom de tegenwoordige gemobiliseerde troepen niet onder de wapenen zal houden. Overeen komstig deze verzekering zal de Grieksche regeering er toe overgaan om de effec tieve sterkte van het leger trapsgewijze te verminderen, en wel binnen een zoo groot tijdsverloop, als door de onvermijde lijke voorzichtigheid bij een dergelijken maat regel wordt voorgeschreven. De Grieksche regeering vertrouwt dat, tengevolge van deze toelichtingen, de ge meenschappelijke nota als van geen waarde zal worden beschouwd. LAATSTE BERICHTEN. De leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn tot hervatting van de werkzaamheden opgeroepen tegen Woensdag 5 Mei's avonds ten 8 ure.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2