jMLé m*2 m xi «sb BC: E De menschen hebben liever mager vleesch van een puiken os, en zoo komt het dat het slachten van Paaschossen langzamerhand af neemt. Op de dorpen houdt men zich nog trouw aan het oude gebruik, dat van lang- vervlogen tijden dagteekent; in de groote steden echter neemt de gewoonte sterk af, als zooveel dat aan den ouden tijd herinnert (Slachlersct.) Uit Rijnsburg wordt aan deW. R. Ct. gemeld: De tulpenvelden leverden een aller prachtigst gezicht op. De meeste soorten staan nu in vollen bloei. Het groene loof met bloemen van de zuiverste en gemengde kleuren, op geregelde bedden geplant, geeft vooral in het voorjaar, wanneer er nog zoo weinig bloemen zijn, eene. allerlovendigste kleurschakeering. Algemeen gelooft men dat op de aanstaande groene veilingen betere prijzen dan verleden jaar zullen bedongen worden. Naar aanleiding van het onlangs door den gemeenteraad van 's Gravenhage uitge sproken oordeel omtrent de wenschelijkheid van verhooging van het schoolgeld aan de hoogere burgerschool voor meisjes aldaar, zijn thans door de commissie van bijstand in het beheer der gemeente financiën voor gesteld nieuwe verordeningen tot heffing en invordering van dat schoolgeld. Daarbij wordt voorgedragen het schoolgeld op de hoogere burgerschool voor meisjes te ver- hoogen van f60 tot f 100 'sjaars per leer ling, met vermindering van 20 pCt. voor 2 en van 40 pCt. voor 3 of meer leerlin gen uit hetzelfde gezin. De leerlingen die vd(5r de afkondiging dezer verordening tot de school zijn toegelaten, blijven f60 per jaar betalen. De ontrouwe bediende van de Amster- darasche bank, J. C. stond Dinsdag 11. voor het hof te Amsterdam terecht. Besch. was op eene bezoldiging van aanvankelijk f 1000, later tot f 2000 vermeerderd, gedurende 13 jaren aan de bank werkzaam geweest. In de laatste 3 jaren had hij ten einde diefstal van coupons te bedekken tot een bedrag van f 15,000, allerlei valschheden in de boeken gemaakt en doen maken, en het zoo aange legd dat ontdekking zoo goed als onmoge lijk was. In Januari 11. begon men argwaan te krijgen, een onderzoek volgde, besch. vluchtte naar 's-Bosch en poogde zich van kant te maken, hetgeen echter mislukte. Zeven getuigen werden gehoord. Met het oog op de volledige bekentenis van besch. en de wijze waarop hij de geleden schade trachtte te vergoeden (de bank had nl. f 13.000 van het haar ontnomene terug ontvangen)eischle het o. m. bij monde van mr. Jolles wegens a diefstal van een loonbediende ten nadee'e van zijn meester, b valschheid in geschriften van koophandel, e het desbewust gebruik maken daarvan, onder toepassing van ver zachtende omstandigheden, eene celstraf van twee jaren. De advocaat van den besch., mr. N. A. Calisch, bestreed de aan de mis drijven gegeven qualificatie, en wees op tal van omstandigheden die het toepassen van geringe straf wettigden. Na re- en dupliek werd de uitspraak op 3 Mei e. k. bepaald. Gisteren heeft in Frascati te Amster dam, onder voorzitterschap van den heer A. Buma, de algemeene vergadering van wege het voorloopig Zuiderzee-comité plaats gehad. In deze vergadering zijn de statuten der vereeniging vastgesteld en werd besloten, het bestuur met 27 leden aan le vullen, ten einde de verschillende provinciën gelijkelijk te doen vertegenwoordigen. Gisterennamiddag even na 6 uur brak er brand uit op de spinnerij van de Venen- daalsche stoomspinnerij en weverij en wel op een der bovenste verdiepingen. Door doelmatig aangebrachte middelen was men de vlammen spoedig meester. Een Arnhemmer schrijft aan den Arnk. CtfNeen, maar dit is niet langer uit te houdenI Is me dat een leven? 't Is nu zeker voor de honderd en zooveelste maal, dat 'k van daag in m'n winkel wordt geroepen enin plaats van klauteneen of eenige schoolkinderen vind, die om een afdruk van mijn naamstempel vragen." In deze termen uitte zich een winkelier, die, juist toen 'k bij hem binnentrad, opnieuw vereerd werd met een bezoek van een paar liefhebbers van stempelafdrukken. 't Is dan ook een ware manie, die sedert kort de schooljeugd beving. Als zwermen bijen verspreiden de scholieren zich bij 't uitgaan der school, en, gewapend met af zonderlijk daarvoor aangelegde cahiers of stukken papier, bestormen ze winkels en zelfs openbare inrichtingen, met de onder allerlei variatien uitgesproken bedeom ^een stempeltje", 't Aardigste van alles is, dat deze of gene grappenmaker de kinderen heeft diets gemaakt, dat ze voor 500 afdrukken op het stadhuis en op het postkantoor 5 gulden kunnen halen, 't welk zeker niet heeft bijgedragen, om den ijver der verza melaars te doen verflauwen. Gisterenochtend is te Arnhem aange houden eene Duitsche vrouw, H. L genaamd, wier uitlevering door de Duitsche regeering was aangevraagd wegens het afleggen van een valschen eed in eene strafrechtelijke zaak. Zij had nog een persoon overgehaald tot het afleggeu van een valschen eed, welke echter onmiddellijk daarvoor met 1} jaar gestraft is geworden, terwijl de vrouw voort vluchtig en naar ons land uitgeweken was. Ongeveer 5 jaar geleden moet zij het feit bedreven hebben. Zij reisde met haren man op kermissen en handelde in luchtballons. Gisterenochtend hebben weder 22 fa briekarbeiders der firma J. F. Scholten Zonen te Enschedé het werk hervat, zoodat de werkstaking nu weldra als geëindigd kan worden beschouwd. De brievengaarder II. Y. te Munten dam is voortvluchtig. Er is een tekort in de kas ontdekt. De overige twintig werkstakers der fabrieken van de firma P. Regout te Maas tricht, hebben den arbeid hervat. 6H1VMVBIAGft£. Door Z. M. is tot archivaris in Noord brabant benoemd: mr. A. C. Bondam, thans commies chartermeester bij het depot der oude rijks-archieven in dat gewest. Door Z. M. is aan Max Bern hard Brinckgeboren te Zwickau, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland, stiptelijk nakome. De luit. ter zee 1ste kl. J. Van Brakel Schimmel, uit Oost-lndië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De benoemde off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht O. Engelken wordt met 11 Mti aanstaande geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, om tevens dienst te doen in het marine-hospitaal aldaar. In de tweede helft der volgende maand zal voor het gerechtshof te V tl age behan deld worden het strafgeding tegen H. J., den ontrouwen beambte van het belasting kantoor der eerste afdeeling te 's-Graven- liage. De beschuldigde heeft zijne verdediging opgedragen aan den advocaat mr. D. S. Van Einden. BUITENLAiNDSCHE BERICHTEN. ËNGËLAKU. Op Paasch-Maandag werden bij Dover de gewone vrij willigers-rnanoeuvres gehouden, waaraan deelgenomen werd door 30.0UU vrij willigers en ongeveer 5000 man geregelde troepen. De hertog van Cambridge eu gene raal Wolseley woonden de operatiën tusschen twee divisiën bij, waarvan de een van Dover uit voorwaarts rukte, om deze vesting te ver dedigen tegen de andere vijandelijke, die van Canterbury was uitgerukt om een aanval op Dover te wagen. De ^slag" eindigde met den terugtocht der verdedigers van Dover. Een groote parademarsch besloot het militaire schouwspel. De hertog van Cambridge vaar digde een dagorder uit, waarin hij zich zeer bevredigend over de oefeningen der vrijwil ligers uitliet. Bovendien werden bij Ports mouth, Aldershot, Shorncliffe en Colchester kleinere manoeuvres gehouden. FUA1V KKIJ K. Zaterdagavond zou Louise Michel een voordracht houden te Montrouge, doch toen zij ten 9} ure verscheen, werd zij met zulk een verschrikkelijk gebrul ontvangen en er ontstond zulk een schandaal, dat de eigenaar der zaal zich niet anders wist te helpen dan door het gas uit te draaien. Toen kwam het echter in 't donker tot een gevecht, waarin verscheiden anarchisten ernstig gewond wer den. Louise Michel zelf vluchtte in haar rijtuig en reed, onder een hagelbui van stee- nen, ijlings weg. ITALIË. De keizer van Duitschland heeft den Paus een zeer lijk gouden borstkruis met edelgesteenten bezet ten geschenke aangebo den als een herinnering aan 'sPausen be middeling in zake de Carolina-eilanden. Heden wordt te Rome de internatio nale conferentie geopend voor de bescher ming van den industrieelen eigendom. Graaf Robilant, de minister van buitenlandsche zaken, zal de conferentie in de ^Consulta" begroeten, doch de volgende zittingen heb ben in 't ministerie van landbouw en koop handel plaats, waarschijnlijk gepresideerd door ridder Monzili, directeur-generaal van het departement van nijverueid. Duitschland en de vereeuigde staten nemen deel aan de conferentie, met de staten behoorende tot de Unie voor de internationale bescherming van den industrieelen eigendom. Daarentegen vreest men dat Frankrijk op grond van be zwaren tegen zekere besluitenuit den bond zal treden. DUITiCIILAA Keizerin Augusta wordt 5 Mei te Baden-Baden verwacht, om er een gedeelte van den zomer door te brengen. Het aantal processenwegens betaling van bouwgelden, tegen koning Lodewijk in gesteld, neemt nog steeds toe. Inmiddels heeft, gelijk gemeld werd, koning Lodewijk zijne dure bouwplannen gestaakt. In de politieke kringen van Berlijn gelooft men niet, dat de Rumeensche gene raal Angelescu, die den Czaar te Livadia ging begroeten, met een politieke zending belast is. Telken jaar, als keizer Alexander in de Krira vertoeft, wordt een der hoog geplaatste staats- of krijgslieden afgevaardigd om den heerscher aller Russen de hulde van Rumenie's koning over te brengen. GKIEHE!tiLA\D' De ministerpresident, de heer Dely- annis, ontving gisteren eene deputatie van burgers en verklaarde haar nadrukkelijk, dat hij geenerlei belofte tot ontwapening, noch aan Frankrijk noch aan eenige andere mogendheid, had gedaan. Hij zeide verder dat, indien de Grieksche eischen niet spoe dig werden ingewilligd, Griekenland den oorlog zou verklaren, en alsdan alleen aan de mogendheden zou toegeven, wanneer hare schepen de Grieksche vloot in den grond geboord, of de Grieksche steden be schoten hadden. GEMEENTERAAD. De voorzitter opent ten twee ure de zitting. Aanwezig de heeren De Goeje, Land, Donner, Bool, Was, Bredius, Yan Reenen, Le Poole, Nijkamp, Knappert, Hartevelt, Verster, Van Hoeken, Zaalberg, De Eremery, Van der Hoeven, Zaaijer, Krantz, Driessen, Vos, Cock, Juta, Fockema Andreae, Kaiser, Du Rieu, Alma en de voorzitter. Ingekomen stukken. Missive van den minister van Staat, mi nister van Binnenl. zaken dd. 19 April j.l. n0. 11391 afd. O. houdende mededeeling dat over 1886 een subsidie van 1' 8961 ten be hoeve van het gymnasium is verleend. In het stembureau ter verkiezing van twee leden van de provinciale statenop 11 Mei a. s. zullen zitting hebben de heeren Dries sen en mr. J. B. Vos. De voorzitter verzoekt voor de te houden benoemingen de heeren Alma, Donner en Juta met hem het stembureau uit te maken. Benoemd tot commissaris der Gasfabriek de heer Dr. P. J. Kaiser; tot archivaris der ge meente de heer Mr C. M. Dozy, adjunct archivaris te Amsterdam; tot derde onder wijzeres aan de school 4de klasse No. 1 Mejuffrouw M. van Wijk, tijdelijk met de waarneming der betrekking belast. Aan de orde is het voorstel tot aan koop van twee huizen en erven, staande en gelegen in de Oost-Volmolensteeg ten behoeve van de Gasfabriek. Het wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. Het verzoek van den heer E. J. Schlette tot bekoming in eigendom van een gedeelte sloot aan het Haagsche en Delftsche trekpad ter demping en verheeling van zijn perceel onder Zoeterwoude geeft den heer Van der Hoeven aanleiding voor te stellen de behan deling er van aan te houden totdat punt 7 der agenda aan de orde komt. De voorzitter heeft geen bezwaar tegen de verandering der orde van den dag, al hoewel hij niet beaamt de motieven die er voor worden aangevoerd. De motie tot wijziging der dagorde wordt met 21 tegen 6 stemmen aangenomen. Betreffende het voorstel betrekkelijk de hoogere burgerschool voor meisjes merkt de heer Donner op, dat hij en vermoedelijk met hem nog andere leden van den raad zeer teleurgesteld is over het door het dagelijksch bestuur ingediend rapport, aangezien dit geen bepaald voorstel bevat, waarover gediscus sieerd kan worden, maar slechts een conclusie. Hij ziet in dat rapport een be stendiging van toestanden, die daar de staat de subsidie heeft ingetrokken tot finantieël nadeel der gemeente strekt. De heer Kaiser acht het wpnschelijk, dat de raad voor een jaar de gelden voor de hoogere burgerschool van meisjes toestaat. De heer Van der Hoeven, wetend dat er nog rapporten van andere colleges bij het dagelijksch bestuur betreffende dit onderwerp zijn ingekomen, wenscht dit punt eerst te behandelenwanneer die rapporten ouder de ingekomen stukken voorkomen. De voorzitter de vorige sprekers beant woordend, verklaart, dat er werkelijk rap porten zijn ingekomen, maar dat die wegens hun confidentieelen inhoud niet voor publi- bliciteit vatbaar zijn. En wat het toestaan van gelden voor den tijd van een jaar voor de hoogere burgerschool betreft, hij herinnert er aan, dat oogenblikkelijk die kwestie niet aan de orde is. De heer Donner had gaarne gezien, dat het dagelijksch bestuur ter voorziening in het gemis van de staatssubsidie een verhooging van schoolgeld had voorgesteld. De voorzitter meent dat verhooging van schoolgeld leiden zal tot finantieël nadeel voor de gemeente. Velen toch, afgeschrikt door het liooge schoolgeld, zullen hunne dochters niet naar de school zenden, of deze er van afnemenzoodat het middel erger is dan de kwaal. De heer Bool zegt, dat het wel a priori te verwachlen was, dat de heer Donner zich zou teleurgesteld voelen over het rapport van het dagelijksch bestuur, want zoolang door burg. en weth. geen voorstel in den geest van den heer Donner gedaan wordtzal deze zich wel steeds teleurgesteld gevoelen over elk voorstel, dat van het dagelijksch bestuur ten aanzien van het middelbaar onderwijs voor meisjVs uitgaat. De heer Zaayer staaft door opgave van de inkomsten der ouders zijn gevoelen dat verhooging van schoolgeld zou lijden tot ondergang der school en tot finantieël nadeel der gemeente De heer Van der Hoeven vraagt, of er bezwaar bestaat om het bedoelde confidentieel rapport aan de lerlen ter inzage te geven. Hij wenschte meer licht in deze kwestie en hij kon dit licht slechts uit de bedoelde rap porten verkrijgen. De Voorzitter blijft bezwaar maken om die stukken ter kennisse te brengen van de leden van den raad. De heer Cock weet dat er tusschen com- missien dikwijls confidentieele stukken ge wisseld worden, maar hij gelooft, dat waar zulke gewichtige aangelegenheden aan de orde zijn, een dergelijke geheimhouding niet voegzaam is. De publieke zaak moet publiek behandeld worden. Het beginsel der publi citeit staat hier op het spel. Ook kan hij zich niet vereenigen met den vorm van het rapport, dat geen voorstel, maar een conclusie behelst. De heer Kaiser meent in het rapport der plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs te bespeu ren een zucht naar herziening in den toestand der school. De heer Van der Hoeven stelt voor de navolgende motie van orde: de raad, alvo rens over. het aanhangig onderwerp te be slissen, wenscht dat het gevoelen van den inspecteur van het middelbaar onderwijs worde ingewonnen en aan Hem medegedeeld. De voorzitter is van oordeel, dat er geen inspecteur voor middelbaar onderwijs is, nu de subsidie is ingetrokken, en beantwoordt de opmerking van den heer Van der Hoe ven, dat het dagelijksch bestuur niet ge schroomd heeft den inspecteur na de intrek king der subsidie om advies te vragen, met de mededeeling, dat het bestuur niet den inspecteur, maar den heer Van Aken als deskundige geraadpleegd heeft. De heer Donner is van gevoelen, dat krachtens de wet de inspecteur wel degelijk toezicht op het middelbaar onderwijs uit oefent. De heer Zaaijer verwacht van het aan nemen der motie of juister van het advies des inspecteurs geen oplossing der kwestie. Hij daarom geeft burg. en weth. in over weging de stukken, waarvan de openbaar making geweigerd is, voor de leden van den raad in de leeskamer ter visie te leggen. De motie van den heer Van der Hoeven wordt in stemming gebracht en met veertien tegen dertien stemmen verworpen; de con clusie van het rapport van burg. en weth, wordt voor kennisgeving aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt aan genomen het voorstel betrekkelijk de over dracht van het Delftsche trekpad aan de provincie. Het verzoek van den heer E. J. Schlette, tot bekoming in eigendom van een gedeelte sloot aan het Delftsche trekpad wordt zon der hoofdelijke stemming ingewilligd. De staat van af- en overschrijving op de begrooting dienst 1885 van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedeubuis wordt goedgekeurd. Zonder hoofdelijke stemming worden in gewilligd Het verzoek van de firma gebr. Van Hoeken, ter bekoming in eigendom van een stukje grond aan de Haven. De heer Van Hoeken hield zich buiten stemming. Het verzoek van den heer J. Willenborg om een stoep te leggen aan de Haarlem mervaart. Het verzoek van de firma gebr. Van Hoeken om een stoep te leggen voor hun huis aan den Haven. Aan de orde is het verzoek van de Leidsche Bouw vereeniging betrekkelijk den aanleg van straten. Naar aanleiding van

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2