NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABONNEMENT: Woensdag 28 April 1886. N°. 99. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant I Deze Courant verschijnt d a e 1 ij k sbehalve op Zon- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 t ent. 200° Jaargang. Van 6 regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. Aan de geabonnecrdeu op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 97-100 der Ingekomen Stukken met dit num mer verzonden. Stads-Berichten. Wegens werkzaamheden in verhand mei de voorgenomen demping van de Zijdgracht zal de passage langs den Veslwal bij den Koren molen »de Slier", gedurende ongeveer vier weken geslremd zijn voor voertuigen, paarden en vee. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KisT, Secretaris. Leiden, 26 April 1886. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 29 April 1886, des namiddags te Iwte uren. Onderwerpen: 1. Benoeming van een Commissaris der Gas fabriek. (82). 2. Idem van een Archivaris der gemeente. (94). 3. idem van eene derde onderwijzeres aan de school 4de klasse no. 1. (96). 4. Voorstel tut aankoop van twee perceelen ten behoeve van de Gasfabriek. (66 en 83). 5. Verzoek van E. J. Schiet te, tol bekoming in eigendom van een gedeelte sloot aan het Delltsche trekpad. (67 en 97). 6. Voorstel betrekkelijk de lloogere Bur gerschool voor Meisjes. (72 7. Idem betrekkelijk de overdracht van het Delftsche trekpad aan de Provincie. (73 en 93). 8. Staat van af- en overschrijving op de be grooting, dienst 1885, van hel Evan gelisch Luthersch Wees- en Oudelieden- huis. (76). 9. Verzoek van de firma Gebr. Van Hoeken, ter bekoming in eigendom van een stukje grond aan de Haven. (80 en 93). 10. Idem van J. Willenborg, om een stoep te loggen aan de Haarlemmerstraat. (81). 11. Idem als voren van Gebr. Van doeken, aan de Haven. (81). 12. Verzoek van de Leidsche Bouwvereni ging betrekkelijk den aanleg van straten enz. (85 en 98). 13. Idein van C. A. Simonis, ter bekoming in huur van een perceel in de Gorleslraal. (86 en 93). 14. Voorstel van hel raadslid F. A. Ver ster van Wulverhorsl omtrent hel vis- schen in de Singelgrachten. (91). 15. Verzoek van J. P. Lancel, om ontslag als leeraar aan de Kweekschool voor on derwijzers. (90). 16. Idem als voren, als Hoofd der school 4de klasse no. 2. (89). 17. Idem van B. W. F. Dagevos om ont heffing van de betaling van schoolgeld Middelbaar Onderwijs. (87). 18. Idem als voren van J. G. A. Frommann. (87). 19. Idem van H. P. Muller, om restitutie van schoolgeld lager onderwijs. (99). 20. Idem van S. Crommelin, om een kolk - loozing Ie leggen. 100). 21. Voorstel tol overdracht van de tramcon- ce.*sie aan de Rotlerdamsche Tramweg- Maatschappij. 101 »TAD»NIEU1V8. Onder overlegging van de verzoeken van B. W. F. Dagevos te Rijnsburg en J. G. A. Frommann alhier, om vrijstelling of restitutie van schoolgeld wegens het verlaten ▼an de hoogere burgerschool voor meisjes en voor jongens, respectievelijk door eene doch ter en een inwonend jongeling, stellen burg. en weth. den gemeenteraad voor afwijzend op de verzoeken te beschikken, daar krach tens de betrekkelijke verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld, bij tusschentijds verlaten van de school geene teruggave wordt toegestaan. Onder overlegging van het adres van HH notarissen ter bekoming in eigendom van een gedeelte grond aan de Boomgaardsteeg en het daaromtrent door de commissie van fabricage uitgebracht rapport zijn burg. en weth. met de commissie van oordeel dat het recht van eigendom der adressanten zich alleen uitstrekt tot dat gedeelte van den grond waarop het societeitslokaal is gebouwd en dat het niet raadzaam is den gevraagden grond in eigendom af te staan, aangezien ock dat gedeelte van het terrein voor ge meentelijke doeleinden zoude kunnen benoo- digd wezen; mitsdien geven burg. en weth. den raad in overweging het gebruik van den bij akte van 4 Maart 1852 precario en tot kennelijk wederopzeggens afgestanen grond op te zeggen, onder bepaling dat het ge bruik eindigt één jaar na de opzegging en verder overeenkomstig de conclusie van het rapport der commissie van fabricage te be sluiten. Onder overlegging van de adressen van den heer J. P. Lancel om ontslag als hoofd der school 4e klasse n*. 2 en als leeraar in het schoonschrijven aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen alhier met 12 September a. s. en het advies van den directeur der kweekschool, geven burg. en weth. den raad in overweging het gevraagd ontslag op de meest eervolle wijze te ver- leenen. Naar aanleiding van het ingekomen voor stel van het raadslid den heer Verster van Wulverhorst zijn burg. en weth. met hem overtuigd, dat het wenschelijk is eenige wijziging te brengen in het raadsbesluit van 10 December jl.krachtens welk besluit in geen geval in de Singelgrachten anders dan met den hengel en den peurstok mag wor den gevischt, zoodat zij den gemeenteraad in overweging geven, met wijziging van het raadsbesluit van 10 December jl.te bepa len, dat het uitsluitend recht om de Sin gelgrachten te bevisschen met paling- en aal fuiken in het openbaar zal worden verpacht en wel telkens voor den tijd van vijf jaren. Het visschen met hengel en peurstok blijft dan uit den aard der zaak ook voor ande ren geoorloofd. Blijkens missive van de gedep. staten dezer provincie van den 6/10 April 1886 B, n°. 830, heeft de minister van staat, minis ter van binnenl. zaken de rijksvergoeding voor de kosten van het lager onderwijs, waarop deze gemeente over 1884 aanspraak heeft, bepaald op f42532.31. Aangezien bij wijze van voorschot, volgens het 2e lid van art. 45 der wet van 17 Augustus 1878, van het rijk te dier zake is ontvangen een bedrag van f44348.10, bedraagt het te veel genotene f 1815.79. Daar de te veel ge noten vergoeding aan het rijk moet worden terugbetaaldstellen burg. en weth. den raad voor die som te voldoen rechtstreeks uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor dit jaar. De commissie van financiën heeft geene bedenkingen tegen de voorstellen van burg. en weth. tot afstand in eigendom van een stukje gemeentegrond aan de firma Gebr. Van Hoeken, tot verhuring van grond in de Gortestraat aan C. A. Simonis en be trekkelijk de overdracht van het Delftsche Trekpad c. a. aan de provincie Zuidholland, zoo geeft zij den raad in overweging dien overeenkomstig te besluiten. Voor de betrekking van archivaris wordt door burg. en weth. in de eerste plaats aan bevolen de heer P. Du Rieu Jr. Zij geven den raad in overweging tot eene benoeming over te gaan. Ter vervulling der vacature als 3e onder wijzeres aan de school der 4e kl. n°. 1 wordt door buig. en weth. aan den raad, in overleg met den heer arrondissements schoolopziener, de volgende voordracht ge daan: mejj. M. Yan Wijk, tijdelijk met de waarneming dier betrekking belast, H. Pel en J. Kramme, beiden onderwijzeres en aan openbare lagere scholen dezer gemeente werkzaam. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren do hoogste prijzen f 35 18.8.80 en f 1.85, de laagste prijzen f 35, f 18.— 3.70 en 1.85. Onder voorzitterschap van den heer C. J. Leembruggen werd heden de algemeene vergadering der Leidsche Bouwvereeniging gehouden. Door den secretaris werd in zijn verslag hulde gebracht aan den afgestorven president lleynsius. De toestand der vereeniging is in alle opzichten gunstig en er werd besloten 5°/0 op de aandeelen te betalen en drie obligatiën uit te loten. De Staatscourant van 25/26 April be vat de statuten van de Nederlandsche Flora- listenbond te Leiden. NIIZIEK, LETTEREN EX KUX9T. Sterfdag van Izaak da Costa. (1868) Laatste Volksconcerten. We bedoelen hiermêe natuurlijk de laat- sten in dit seizoen zoo hopen we ten minste. We genoten die laatste volksconcer ten op de Paaschdagen; kon 't dan ook, wat 't seizoen betrof, nog maar net toch hadden we deze uitvoeringen niet gaarne gemist. We weten nu eenmaal wat 't zegt wanneer 't strijkorkest van 't vierde een FEUILLETON. 282.) Toch had zij genoeg tegenwoordigheid van geest behouden om een volslagen bewuste loosheid te veinzen, door geene beweging meer te maken en zich te laten vallen. Al dus was zij ontsnapt aan de verschrikkelijke handen van den worger. Haar list redde haar het leven. Zoodra Colibri de eetzaal was uitgesneld, haalde zij weer adem en voelde zij zich bij komen. Maar het was voor haar niet ge noeg, dat zij aan een bijkans wissen dood ontsnapte, het was baar meester die nu met twee ellendelingen te doen had; het was haar meester dien zij moest redden. Alleen vermocht zij niets. Zij begreep dat haar maar een ding te doen stondnaar den portier loopen en hem en zijn vrouw te hulp roepen. Haar krachten kwamen langzamerhand bij. Maar helaas, niet spoedig. Want zij ver nam het gedruis van een worsteling, die aanhield, de wanhopige worsteling van den graaf, die noodwendig het onderspit delven en doodelijk getroffen moest woHen, als men niet bijtijds kwam om hem aan de han den der moordenaars te ontrukken. Eindelijk, als een slang kruipende, ge lukte het haar zich vast te klampen aan de meubels en op de been te komen. Toen kon zij, terwijl zij tegen den muur leunde, de deur der eetzaal bereikenwelke tegen over op het portaal uitkwam. Zij bad nog slechts eenige schreden te doen om de laatste deur te openen toen plotseling de schel klonk. vDaar komt Theodoor terug," dacht zij. De blijdschap, die zij daarover gevoelde, vermeerderde baar krachten. Zij opende spoedig de deur, en toen zij Gabiron zag, door een ander man vergezeld, beproefde zij hun door beteekenisvolle gebaren te be duiden dat het leven baars meesters gevaar liep en zij geen seconde hadden te verliezen als zij hem wilde redden. Maar wat Gabiron beter begreep dan de gebaren en het verschrikte oogenspel der dienstbode, waren de onheilspellende woor den, die hij duidelijk verstond: ^stoot het hem in de keel." IJlings spande hij den haan van zijn re volver. Noirot volgde zijn voorbeeld, en beiden vlogen naar het vertrek des graven, waar wij ben als een bom zagen invallen. Men kon nog niet zeggen, dat de heer De Lasserre niet meer in doodsgevaar ver keerde. Maar Gabiron en Noirot hadden hem bevrijd. En tegenover die twee vast beraden mannen, die er volstrekt geen be zwaar in zouden hebben gezien om hun een paar kogels in het hoofd te jagen, hadden de beide handlangers van den vicomte De Sanzac geen hoop meer om aan het gerecht te ontkomen en aan de straf, die hen wachtte. Zij waren gesnapt, de schavuiten. En dat door de fout van Lory, die niet op de her culische kracht van den graaf had gerekend en daar hij geen weerstand kon bieden aan de verzoeking om te stelen, een kostelijken tijd had laten verloren gaan, door zijn zak ken vol te stoppen met de stapeltjes goud en bankbiljetten, die op de schrijftafel op gehoopt waren. Vijf minuten waren nog niet verloopen sedert Francesca de kamer verlaten had, of de" portier trad geheel buiten adem bin nen. In zijn ontsteltenis had hij ziju ha mer in de hand gehouden en was hij nog voorzien van zijn door pik zwart gekleurd leeren schootsvel. Op het gezicht van zijn huurder, die in zijn leunstoel zat ineengedokenmet het hoofd naar achteren en bleek als een lijk op het gezicht van de twee mannen, in be dwang gehouden door de met revolvers gewa pende Gabiron en Noirot en van de bloedvlek ken, die het vloerkleed roodkleurdenliet de portier een gesmoord *o!" ontglippen en bleef met open mond, wijd opengesperde oogen, recht als een kaars staan alsof hij eensklaps in een pilaar veranderd was. Maar Gabiron herinnerde hem spoedig dat hij niet gekomen was om de rol van een standbeeld te vervullen. jWaar is uw vrouw?" vroeg hij hem. fZij zal komen. Ik weet niet of zij Fran cesca wel begrepen heeft. Zij zijn touw gaan halen." jDaar wachten wij nu op, nu gij ook hier zijt om mede een handje te helpen." Na verloop van weinig minuten kwam de stomme terug, vergezeld van de portiers vrouw, die het gevraagde touw medebracht Terwijl beide vrouwen zich beijverden den gewonde haar zorgen te wijden, grepen Ga biron en den portier Colibri beet en in een oogenblik bonden zij hem, in spijt van zijn feilen tegenstand, stevig de beenen vast bo ven de enkels en de beide armen aan de polsen, (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1