NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Zaterdag 24 April 1886. N°. 97. Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Deze Courant v e rs c h i j n t «lage! ijksbehalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. AQVERTENTIEN: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. 200° Jaargang. STADSNIEUWS. Heden ochtend waren de weiden en akkers zoo wit als een laken, tengevolge van de vrij strenge nachtvorst. Een late Paschen en nog winter, want de lacht staat strak en de wind is osfc geworden. Men deelt ons het volgende mede: Onlangs ontving een arme mandie bedeeld werd, een brood. Die dat versch noemt, sprak de arme man, weet er ook niets van; en bij had volkomen gelijk, want het brood was van den vorigen dag. Een andere arme man klopte aan eene woning buiten de stad aan om eene gift, want hij had zulk een bitteren honger! De dienstbode kreeg last den man een boterham met een kom melk te geven. Je mevrouw had er waarlijk wel een paar eieren bij mogen doen, je houdt toch kippen, merkte deze hongerige, maar toch nog snedige man aan. Nog een andere arme man, die op den boer loopt, met een zak op den rug voor de leus, veel in beklag is en zijn vaste klanten heeft, doet overal boterhammen op. Dikke en dunne, vette en magere, overal boterhammen. Wat moet zoo'n behoeftige en arme man met al die boterhammen doen? Kom, hij haalt de kaas of het vleesch, dat de milddadige hand er nog op gelegd he< ft er af, en hij werpt van zijn te grooten voorraad in de vaart. Deze arme man (want zóó behoort het te worden uitgelegd) strekt de deugd van weldadigheid verder uit dan duisende anderen. Gelijk de vogelen des hemels soms met de kruimpjes van den disch gevoed worden, zoo zorgt hij voorde visschen in de wateren; en deze moeten toch ook leven. Die brave, bedachtzame maul Uit de Haarlemmermeer wordt ons dd. 22 dezer nog het volgende gemeld: Alomme is mede een aanvang gemaakt met het zaaien van beetwortelenwaai van in den nazomer, wanneer dezelve uitgepoot zijnde, nadat het eerste gewas des velds gezameld is, eene dankbare opbrengst doet te geinoet zien. Het levert alsdan een treffend ge zicht op dezen aan de woeste baren ont wrongen en in eenen rijken bodem herscha penen polder te aanschouwenwelke als het ware ééne reusachtige suikerbeet aanbiedt, en waarvan de bedrijvigheid bij het zamelen geene wedergade vindt. Deze edele aard vrucht, bij aldien de wasdom gedijen mag, verstrekt den noesten arbeider ten zegen en er wordt suiker uit bereid in de daartoe bestemde inrichtingen. De meening noch tans dat de beetwortelen zouden geteeld worden ook om ten spijze te verstrekken aan het edele landbouwdier, moge slechts ten dcele ingang vinden nademaal de melk door het toedienen van gezegd voedsel nim mer die eigenschappen bezit, welke door het gebruik van gras, hooi, benevens lijnkoeken, wordt bekomen. De landbouwdieren, welke zich reeds in het groenland bevinden of nog ter stalle worden gehouden, verkeeren in eenen goe den staat en hebben door ziekte, ongesteld heid als anderszins des veehouders gelederen niet gedund. De veestapel is over het alge meen welvarend, hetwelk mede van het onedele landbouwdier, met name van de varkens, kan getuigd worden. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag van Anthony Trollope. (1815.) Wagner is toch nog niet geheel en al verbannen uit Frankrijk. „Parsifal" schijnt in hooger gunst te staan dan „Lohengrin." Gedurende de stille week voor Paschen zullen zooals gewoonlijk in Parijs, er tal van uitvoeringen van kerkelijke muziek plaats hebben. In het Eden-Théatre nu zal dit jaar de „Charfreitagszauber" uit „Parsifal" ten ge- hoore worden gebracht. De bisschop van Bordeaux heeft „Parsifal" zelfs in de kerk gebracht. Eenige dagen geleden zijn op zijn initiatief de koren der ridders en knapen van de Graalsburcht in den dom gezongen door alle zangvereenigingen dier stad. Op zijir reis van Londen naar Ant werpen is Liszt te Dover door een deputatie begroet en met tal van bouqetten verrast. Dij gaat van Antwerpen naar Parijs, om de uitvoering van zijn groote mis te leiden. „Flandria" geeft deze week weer een lied als kosteloos bijvoegsel, tekst van E. Hiel. Peter Eenoit zal zich voortaan met het muzikaal gedeelte belasten. liet Kaapsche Volksblad" een der oudste Hollaiidsche couranten aldaar, en het orgaan der vrijzinnige Afrikaners, heeft bij gebrek aan steun opgehouden te bestaan. Te Darmstadt is een opera Antonius und Kleopatra van graaf Wittgenstein, met zeer goeden uitslag ten gehoore gebracht. Voor een paar jaar voldeed 'took te Graz bijzonder. Een nieuw stuk van den Deen Henrik Ibsen, getiteld Spoken, heeft te Augsburg in hooge mate de aandacht van een speciaal voor deze gelegenheid uitgenoodigd publiek van kenners en letterkundigen getrokken. De schrijver was tegenwoordig en werd op schitterende wijze gehuldigd. „De indruk van deze revolutionnaire schepping," zegt de Neue Freie Fresse„waarin met groot dramatisch talent de stelling wordt verde digd dat de zonden der ouders op de kin deren worden gewrokenwas een geweldige." De eerste prachtuitgaaf van Daudets „Tartarin sur les Alpes" is uitverkocht en van de bij ons te lande bekende kleine editie is 't 80e duizendtal.afgeleverd. De heer Bolle deelt aan de N. R. Ct. mede, dat mevr. Mielke en de heer Grüning voor het volgende seizoen aan de Rotterdam- sche Opera verbonden blijven, hetgeen zeker, wat de eerstgenoemde betreftalgemeen met vreugde zal worden vernomen. Den heer Haase is het door hem aange vraagde ontslag verstrekt, op voorwaarde echterdat hij in den loop van het volgende seizoen, wanneer het repertoire dit wensche- lijk mocht makenin de door hem gezon gen partijen zal gasteeren. Op de tentoonstelling van blanc et noir te Parijs is aan mej. Thérèse Schwartze, voor hare pastels, eene zilveren medaille toegekend. Te Maastricht bestaat het planom in den loop van dit of het volgende jaar eene tentoonstelling van schilderijen te hou den. Reeds zouden onderscheidene kunst vrienden hunne medewerking hebben toege zegd en onder deze den heer Alex. Philips, wiens rijke verzameling van schilderijen met werken van de grootste meesters prijkt. Het Museum Meermanno-Westreenia- num, (Prinsessegracht, n°. 30, te 's Gra- venhage) zal gedurende de maand Mei 1886 geopend zijn op den 6den en 20sten. Op die dagen zijn toegangkaartenzoowel aan het Museum zelf als aan de Koninklijke Bibliotheek (Voorhout n°. 84)te verkrijgen. Door het Friesch Genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde is afwij zend beschikt op het voorstel van den raad «Ier gemeente Franeker, om den bekenden Globus-beker over te nemen voor f 400 'sjaars, gedurende 25 jaren. Thans is door het gemeentebestuur aan den minister van binnenl. zaken voorgesteld den beker voor de som van f ÏOUOO voor het Rijks-museum aan te koopen, onder dezelfde voorwaarde als bij het voorstel aan het Friesch Genoot schap werd voorgedragendat het bedrag uitsluitend zal dienen ter restauratie van het stadhuis. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het veeartsenijkundig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 Stbln°. 99), zal aanvangen op Maandag 10 Mei e. k., in de lokalen van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. In de Staatscourant is opgenomen een kon. besluit van 24 Maart 1886, waarbij volgens art. 49 der wet van 17 Augustus 1878 St.bln°. 127), boven en behalve de vergoeding van 30 pCt. bedoeld bij art. 45 der aangehaalde wet, een subsidie wordt verleend aan de gemeente Rhijnsburg, van f1200. De Sic. van heden behelst den staat van afkoop van tiendenover het jaar 1885. Naar men aan de H. C. meldt, is het bijna zeker, dat het ministerie in functie zal blijven, doch dat de ministers van finan cien en waterstaat door anderen zullen ver vangen worden. Daarna zou kamerontbin ding volgen. In het kiesdistrict Sneek wordt door voorstanders van algemeen stemrecht voor de tweede kamer, in plaats van inr. Wy- benga, genoemd, de heer O. Stellingwerf, te Leeuwarden. Er wordt eene promotie tegemoet ge zien bij het wapen der genie. De generaal- majoor, inspecteur van het wapen, zouden militairen dienst met pensioen verlaten. Ten einde vaardigheid te verkrijgen in het maken van spoorwegen, zullen in de maand Juni a. s. 40 mineurs dienst doen bij het leggen van de tramlijn Sneek-Joure. FEUILLETON. £80.) Toen stoof zij ontzet achterwaarts, ter wijl zij niet haar gewoon geknor, maar een soort van heesch gebrul uitstootte. „Niemand mag hier uit," voegde Colibri haar met gesmoorde stem toe. Francesca sloeg verschrikt haar blikken in het rond ten einde te zien of zij ook een wapen vond om zich te verdedigen. Nu begreep zij, dat twee booswichten, twee dievenbij haar meester waren binnen gedrongen om hem te bestelen en te ver moorden. Haar angst en haar vrees waren ijzingwekkend. Haar meester had een schreeuw geuit. Hij was getroffen. Hij was gevallen. Zij had bet geluid van een val vernomen O, hij was dood misschien!... En van schrik verbijsterd, roerloos bleef zij stil staan in plaats van den graaf te hulp te snellen, ten spijt van den ellendeling, die haar dit wilde beletten. Op eens drongen de door den graaf ge uite woorden: moordenaar! moordenaar!" tot haar ooren door. Zij slaakte een nieuw gebrulen het gevaar dat zij zelf liepver getende, slechts cr op bedacht om haar meester te verdedigen, sprong zij naar de deur. Vergeefsche poging. Colibri wierp zich op haargreep haar bij den strot en kneep dien met zulk een kracht toe, dat zij een langdurig gereutel liet hoorenwaarin haar ademhaling te niet ging. De aderen van haar hals waren opgezwollen, en op haar gelaat vertoonden zich roode en paars achtige plekken. Colibri bemerkte dat zij geen beweging meer maakte en voelde haar ineenzakken. Hij liet zijn handen, die hij krampachtig om den hals der o jde had geklemdlos, en als een blok viel zij op den vloer. „Zij is dood," mompelde hij, „ik heb te vast gekneld, ik heb haar geworgd." Op dat oogenblik was het dat Lory's stem zich deed hooren, en het „help, Colibri, help!" tot hem doordrong. Dat hulpgeschreeuw bewees den worger, dat Lory alleen het met den grijsaard niet klaar kon spelen. Hij wierp een woesten blik om zich heen, en terwijl hij Francesca, die geen teeken van leven meer gaf, aan haar lot overliet, ijlde hij de eetzaal uit. De graaf, die zijn vijand geheel in zijn macht had, kon hem als een afzichtelijken worm verpletteren. Maar hij wilde zich zelf geen recht verschatfeu. Hij voelde den moed niet, hoewel hij in den staat van wet tige zelfverdediging verkeerde, een moorde naar te worden. Zonder hem te gispen, moeten wij er kennen, dat de heer De Lasserre te vaak van die opwellingen van kwalijk begrepen edel moedigheid had gehad. De komst van Colibri, die zijn kameraad te hulp snelde en de graaf van achteren aanpakte, veranderende den stand van zaken. Twee ellendelingen, gereed om te dooden, tegen een reeds gekwetsten, door bloedver lies verzwakten man, en die slechts verde digingswijze wilde te werk gaan, die strijd was niet gelijk. Lory bevrijd, richtte zich overeind. Te vergeefs verzamelde de grijsaard al wat hem nog van kracht overschootom den schok der beide bandieten, die zich samen op hem stortten, weerstand te bieden. Hij werd op zijn beurt tegen den gr ind gesleurd. Hij verdedigde zich altoos door, en een oogen blik duurde de strijd, verschrikkelijk ver woed. Maar de grijsaard voelde eensklaps zijn krachten afnemen. Een floers overtoog ziju oogen. Hij zag bijna niets meer. Een ver stijvende koude daalde over zijn leden neer. De ademhaling begon hem te begeven. Hij begreep dat het met hem gedaan was. De laatste minuut zijns levens brak aan. Hij had gehoopt dat van buiten hulp zou ko men opdagen, llij verwachtte die niet meer. Door het gedruis, dat de hamer op het leder maakte, hadden de portier en diens vrouw zijn kreten niet kunnen verstaan, en even min iets van de worsteling, die er plaats greep, gehoord. Vruchteloos, helaas! ver lengde hij zijn doodstrijd. Hij dacht aan zijn dochter en ook aan zijn vrouw. Zijn hart kromp ineen. „Mijn kind, mijn arm kind!" sprak hij binnensmonds. XX. DK MISLUKTE AANSLAG. De graaf deed een laatste wanhopige po ging om de twee moordenaars terug te stoo- ten, en daarmee waren zijn krachten uitge put. Hij maakte nog slechts eenige stuip achtige bewegingen. //llij moet er aan," zei Lory op somberen toon. „Wij moeten hem afmaken." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1