MLé JÊEC In eene vergadering, op Woensdag 28 April a. s. te Amsterdam te houden, zullen die statuten worden overwogen en zoo mogelijk vastgesteld, terwijl dan tevens een algemeen bestuur kan worden benoemd. Naar men aan bet Fad. mededeelt zal de kolonel der artillerie J. W. J. Zcgers Rijser te Breda binnenkort met pensioen den militaiien dienst verlaten. De gepensioneerde luitenant-kolonel van den generalen staf van bet Ned.-Ind. leger, W. Broekhuys, is Zaterdag 11. op 77-jarigen leeftijd te 's Hage overleden. Het Weekblad van Hillegom c. s. be vat het volgend schrijven uit Londen: #De handelaars in afgesneden hyacinten zullen dit jaar alles behalve goede zaken maken. Duizenden en nog eens duizenden kistjes worden te Covent Garden aangevoerd, en de prijzen daarvoor besteed zijn allerbedroe vendst. Aan het laatst verschenen nommer van de American Florist ontleent de 11. Crt.y dat de voorjaars tentoonstelling van bloeiende bolgewassen en orchideeen van de Massachu setts Horticultural Society in Noord-Amerika den 24sten Maart 11. te Boston geopend werd en drie dagen ter bezichtiging bleef. De voor deze tentoonstelling uitgeloofde prijzen door de algemeene vereeniging voor bloembollencultuur te Haarlem voor 50 hyacin ten in bloei werden toegewezende gouden medaille aan C. H. Hovey en de zilveren vergulde medaille aan C. M. Hovey en de zilveren medaille weder aan C. II. Hovey. Deze beide inzenders verkregen ook een aan tal andere prijzen, door de Mass. Hort. Soc. voor bolgewassen uitgeloofden hadden te zamen ongeveer 500 potten dier planten in gezonden. Zelden of nooit had men daar deze specialiteit beter tentoongesteld gezien. Aan particuliere berichten ontleent de 11. Ct. verder de mededeeling, dat men de Haarlem- sche prijsuitloving zeer nuttig acht tot be vordering van de ontwikkeling van den smaak voor en dientengevolge ook van den handel in de Hollaudsche bolgewassen in Noord- Amerika. Door het spelen met lucifers is gis terenmiddag bij een gezin in de Groote Wittenburgerstraat te Amsterdam een kindje van 4 jaar verbrand. Het Nederlandsch Schermverbond te Amsterdam heeft eene uitnoodiging tot toe treding gezonden aan alle Turnvereenigingen in Nederland. Het arresteeren van een beschonken werkman gisterenmiddag aan den Nieuwen- dijk te Arasterdam, leidde tot een grooten volksoploop en tot een heftig verzet tegen enkele politie-agenten, aan wie men poogde den beschonken man te ontrukken. Door bedoelde beambten, die spoedig versterking kregen van het naast bij gelegen politie-com- missariaat, werden behalve de beschonkene nog een viertal zijner kameraden in hech tenis genomenwegens het plegen van fei telijken wederstand. Bij den gemeenteraad van Franeker is ingekomen een schrijven van den heer Kalf te Amsterdam, waarbij deze, terugkomende op de vroegere onderhandelingen, omtrent den verkoop van den aan de gemeente Fra- neker toebehoorenden globe beker, nogmaa s f 10,000 biedt, onder bepaling, dat door hem 1 pCt. als provisie zal worden genoten. Dit aanbod is door den raad aan burg. en weth. verzonden om bericht en advies. Het dage- lijksch bestuur heeft nu besloten, alvorens de zaak betreffende den verkoop van den beker opnieuw in den raad te brengen, aan het Fiiesch genootschap van geschied-, oud heid- en taalkunde den beker aan te bieden, tegen betaling van f400 'sjaars, gedurende 25 jaren, terwijl dit geld uitsluitend zal be stemd worden tot verdere restauratie van het stadhuis. Den lOn Maart werd door de heer C. Schillemans, uitgever van dt ZutJ. Ct. door de arr.-rechtbauk te Zutfen vrijgesproken van de beschuldiging van 'aster in een verspreid en gedrukt geschrift, omdat hij van de aansprakelijkheid voor het bewuste ingezonden stuk uit Lichtenvoorde was ontheven door de verklaring van den redacteur, den heer B. Cuperus, die zich ter terechtzitting als schrijver aanwees. Zaterdag ontving laatstgenoemde eeu dag vaarding, om te verschijnen voor den rechter commissaris, hebbende de rechtbank tegen hem rechtsingang verleend ter zake van het zelfde feit als waarvoor de heer Schillemans terecht stond. De directeur der weesinrichting te Neerbosch is voornemens, ten gevolge van de vele en dringende aanvragen tot plaatsing van weezen, over te gaan tot den bouw van nog een weeshuis voor 100 kindereu, mits men hem daarvoor de gelden verschaft. Reeds zijn, naar het Fad. verneemt, eenige giften voor dat doel ontvangen. Bij een hevig onwederdat zondag voormiddag boven de gemeente Doornspijk woedde, zijn twee boomen nabij de Herv. Kerk door den bliksem getroffen. In de kerk, waar juist godsdienstoefening plaats had, bracht dit groote opschudding te weeg. Het Fader/and vult thans zijn bericht, dat door drie groote industrieelenbuiten Enschedé woonachtig, aangeboden is om bij de werkstaking aldaar als arbiters tusschen de werkgevers en werknemers op te treden aan met de mededeeling, dat de drie be doelde industrieelen zijn de heerenMouton, Bouvy en Duyvis, en dat deze drie heeren eene permanente commissie van arbitrage vormen, die bij geschillen tusschen patroons en werklieden optreedt, doch alleen als beide partijen het wenschen. Daar van dien wensch van beide partijen in bet bedoelde geval nog niet is gebleken is het niet waarschijnlijk, dat zij ditmaal als arbiters zullen optreden. De sociaal-democratische vergaderingen volgen te Enschedé spoedig op elkander; Zondag was er weder openbare vergadering, waarin als sprekers optraden P. W. G. Hels dingen uit Rotterdam en Croll uit 's Hage; de eerste behandelde jdoor socialisme lot beterschap'', terwijl de tweede het had over den toestand van den fabrieksarbeider te Enschedé. Een echtpaar te Breda, dat aanstaan den Maandag (tweeden l'aaschdag) zijn gou den bruiloft hoopt te vieren, heelt de merk waardige bijzonderheid, dat de man Adam en de vrouw Eva heet. Met het oog op eventueele ongeregeld heden in de fabriek der firm3 P. Regout te Maastricht, wordt die werkplaats met bet hoofdkantoor van politie aldaar lelephonisch in verbinding gebracht. Te Roermond is door de politie een leenhuis ontdekt, dat, zonder wettige ver gunning, ad 260 pCt. gelden verstrekte tegen pand. Al de panden zijn in beslag genomen, terwijl tegen den houder proces verbaal is opgemaakt. GKAVENHAGE. Door Z. M. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan C. E. Van de Kamer, als directeur van het postkantoor te Olst, en de directeur van het post- en telegraaf kantoor te Venray L. W. Vollers jr., be noemd tot telegrafist der 1ste kl. bij de rijkstelegraaf. Door Z. M. is de heer J. C. L. B. Falk erkend en toegelaten als consul-generaal van Portugal te Batavia. Door Z. M. is de kapitein G. J. P. D. Muller, van het 8ste reg. inf., op pensioen gesteld. De minister van marine zal op 23 dezer geen audiëntie verleenen. BUITENLAiNÜSCHE BERICHTEN. BELGIË. Het ministerie heeft op de meest be sliste wijze het beginsel van persoonlijke diénstplicht afgewezen. De anarchisten Defuisseaux en Fau- veaux hebben volgens de Gazelle de Alons een aanklacht ingediend tegen generaal Van der Smissenomdat zij naar hunne bewering op last van dien generaal onwettig zijn ge- airesteerd. Om dit plan te doen gelukken, hebben de beide oproerkraaiers zich tot den heer Bara gewend en diens medewerking tegen den generaal verzocht. Maar de afgevaar digde heeft dit verzoek afgewezen en de beide anarchisten naar zijn collega Jauson verwezen. Te Charleroi is nog niet de minste verbetering in den toestand te bespeuren. Talrijk zijn de nieuwe gevallen van werk stakingen, die uit de omstreken dier stad worden bericht. Door de justitie wordt met de meeste gestrengheid het onderzoek naar de plaats gehad hebbende gebeurtenissen voortgezet. De krijgsraad van Bergen heeft den sol daat Boels, die tijdens de jongste onlusten den sergeant Voogt heeft vermoord, tot deu kogel veroordeeld. Boels zal op de markt te Charleroi worden gefusilleerd. Volgens Belgische bladen zullen in Juni aanstaande de eerste afvaarten plaats hebben van Antwerpen van de booten der nieuwe stoomvaartlijnen van de Noorddu.il- sche Lloyd naar China en Australië, zoowel als die van haar transatlantische lijnen. Deze maatschappij heeft, zoo men zegt, een over eenkomst gesloten met de Deensche stoom vaartmaatschappij voor overbienging der voor haar lijnen bestemde goederen naar Antwer pen en evenzeer contracten met Duitsche en Russische spoorwegen aangegaan voor goed- koope doorvrachten naar genoemde haven. Dezelfde begunstigingen zullen ook wel vooi de inkomende goederen worden bedongen. Wederom zijn in het laatst der vorige week ruim 40 personen door de Bel gische overheden naar de Duitsche grens gebracht, waar zij door de Duitsche over heden in ontvangst genomen zijn. Onder hen bevindt zich een man, die voor eeu reeds lang door de Duitsche justitie gezochten mis dadiger gehouden wordtverdacht van een te Bremerhaven gepleegden moord. Fit AK 11 IJ K. In de couloirs der kamer van afgevaar digden werd gisteren vernomendat de bur gemeester van Decazeville een onderhoud heeft gehad met de ministers De Freycinet, Sar- rien en Baihautdat de onderhandelingen tot hervatting van den arbeid in goeden gang zijn, en de ministers opnieuw over deze aan gelegenheid van gedachten zullen wisselen. Op de Parijsche Beurs hebben deze week onrustbare geruchten over den gezond heidstoestand van de koningin regentes van Spanje geloopen. Deze geruchten zijn valsch; H. M. geniet een uitmuntende gezondheid. Volgens den Événement heeft men Woensdag, op de soirée van den Franscheu minister van landbouw, een aantal gasten builen de deur moeten zetten, die hel buf fet onbeschaamd geplunderd, en vooral de sigaren bij handenvol in hun zak gestoken hadden. Volgens de belastingstatistieken staan te Parijs tegenwoordig 47,500 woningen van meer dan 500 fr. huur ledig, alsmede nog een groot aantal kleinere woningen. Men betekent, dat de bevolking der Fransche hoofd stad in het laatste jaar met 200,000 inwo ners verminderd is. De correspondent van le Temps te Canée telegrafeert het volgendeHet gerucht loopt, dat de Urieksche concul zich bezig houdt met het aanstoken van een opstand op Candia en daarin door zijn regeering on dersteund wordt. De consuls der mogend heden hebben hun respectieve regeeringen daarvan ingelicht; zij zijn van meening, dat, als de Grieksche consul niet spoedig terug geroepen wordt, er gewapende conflicten zullen ontstaan. Woensdag is den heer Pasteur een feestmaal aangeboden door een aantal invloed rijke Engelschen, Amerikanen en Franschen. De Amerikaansche gezant Mac Lane stelde een dronk in liet Fransch op den beroemden geleerde in, dien hij den trots der weten schappelijke wereld noemde, daar geene ont dekking een zoo grooten indruk gemaakt had als die van de zijne ter voorkoming van watervrees. De heer Pasteur, op dezen en een anderen toast antwoordendegewaagde schertsend van de aanvallen, welke hij van sommige personen en bladen over zijne be weerde aanmatigende stelligheid in het ver kondigen zijner meeniugeu te verduren had Aarzelingen, beleedigingen jaloerschheden verklaarde hij, deerde hem niet. Hij kon met vertrouwen wachten en hoopte, voor zoover gezondheid en krachten het liera ver gunden, met vasten tred op den ingeslagen weg voort te gaan. De heer Pasteur krijgt nu ook eenige patiënten die door een dolle kat gebeten werden. Met ziju vijf kinderen, uit Luden- burg (Oostenrijk). Door een paar aanzien lijke meuscheuvrienden zijn de noodige geiden voor hunne reis- en veiblijfkosten verzameld. Verder krijgt hij twee personen uit jNizza, die door een ezel zijn gebeten die aan water vrees leed. De ezel is afgemaakt en de hersens werden aan Pasteur gezonden. Voor het hof van Villefranche-Avey- ron begon Zaterdag het proces tegen de jour nalisten Roche en Due Quercygearresteerd ten gevolge van de werkstakingen van De cazeville. Roche was beschuldigd van open lijk den moord van Watrin te hebben goed gekeurd de werkstakers te hebben aange moedigd en valsche berichten te hebben ver spreid; Duc-Quercy van het verspreiden van valsche berichten en daardoor de werkstaking te hebben verlengd. Hun advocaten Mille- raud en Laguerre betoogden, dat het hof niet competent was, en dat de zaak door een jury moest worden behandeld, maar het hof verwierp die meening. De advocaten dron gen toen aan op voorloopige invrijheidstel ling hunner cliënten; de procureur der re publiek Vacquier verzette zien hiertegen en het kwam tot een persoonlijken twist tus schen hem en Laguerre, waai bij Laguerre een berisping opliep, liet hof weigerde de beschuldigden op vrije voeten te stellen. Daarna werden 24 getuigen gehoord. Uit Villelranche wordt gemeld, dat Duc-Quercy en Erust Roche Zaterdag bij het verlaten der gerechtszaal door een troep ïuenschen, omstreeks ten getale van 20U, levendig werden toegejuicht. Maar het waren meestal opgeschoten kna pen en kinderen, die hunne toejuiching uit galmden. De beide journalisten hebben dien bijval niet onbeantwoord gelaten. Bij het in stappen in het rijtuig riepen zijyLeve de sociale republiek!" Te Roubaix vertoont zich in de sme derijen van Tourccing eene socialistische beweging onder de werklieden. Maatregelen tot handhaving der orde zijn genomen. De afdeelingen der gendarmerie, die langs de grenzen zijn opgesteld, zijn verdubbeld. Uit Rijssel zijn troepen gezonden, voor het ge val er ongeregeldheden plaats hebben, D UITi C II LAND. In de hofkringen wil men weten, dal het vertrek des keizers naar Wiesbaden nog vóér Paschen zal plaats hebben. De defini tieve beslissing zal echter wel worden be- heerscht door het weder. Wordt de lucht wat zachter, dan zal de keizer wel gevolg geven aan zijn wensch, om zich naar Nassau te begeven, daar hij gaarne te Wiesbaden vertoeft. Voorloopig moet reeds zijn bepaald, dat de keizer ook dezen zomer Eins en Gastein zal bezoeken. De artsen des keizers zijn zeer voor die tochten. Prins Von Bismarck begeeft zich spoe dig naar Friedrichsruhewaar hij tot de hervatting der parlementaire werkzaamheden blijven zal. DENEMARKEN. Bij gelegenheid van den verjaardag van koning Christiaan IX van Denemarken, heeft prinses Marie van Orleans, gemalin van prins Waldemar, aan het jagerkorps des konings een vaandel uitgereikt. Op haar toespraak antwoordde de chef van dit korps hetvclgende: Koninklijke Hoogheid! Ik heb de eer u namens het korps des konings dank te betuigen voor het vaandel, dat U K. H. ons wel heeft willen vereeren. Het zal ons het Fransche vaderland der doorluchtige prinses herinneren, die het ons geschonken ïieeft, eD ons aanmoedigen om de dapper heid uwer landgenooten na te volgen." OOSTENRIJK. Over de nalatenschap van de gravin De Chambord wordt het volgende gemeld: Tengevolge van het overlijden der gravin van Chambord, oudste dochter van den her tog van Modena, moet de nalatenschap van Hendrik V, waarvan zijne weduwe het vrucht gebruik genoot, thans verdeeld worden onder Robert Van Bourbon, ex-hertog van Parma, en de graaf Enrico De B.irdi,twee pretendenten naar vervallen tronen in Italië. De ie nalatenschap omvat de bezittingen van Chambord in Frankrijk en van St. Hubertus in Hongarije; voorts landgoederen in Gal- licië, liet slot Brunsee in Stiermarken, en een in fondsen belegd kapitaal van ongeveer 8 00U 000 fr. Het testament wijst aan Ro bert Van Bourbon twee derden, aan Enrico De Bardi het overige derde van deze erfenis toe. Wat de persoonlijke nalatenschap van de gravin betreft het landgoed Frohsdorf en een op 50.000.000 fr geschat vermogen, bij het huis Rothschild solide belegd deze komt voor de helft aan prins Don Al fonso, voor de wederhelft aan diens broeder Don Carlosden Spaansclien pretendent. De juweelen van de overleden gravin eene kostbare, in Europa misschien ongeë venaarde verzameling, in welke ook het zwarte, op eene koopwairde van meer dan 600,000 fr. geschatte paarlensnoer van Marie Antoinette voorkomt worden verdeeld onder de prinsessen der familiën Bourbon en Este. EGYPTE. Volgens berichten van spionnen wor den te Tawaiwaar Osman Dig ma's kamp gevestigd is, dagelijks ongeveer 100 men- schen door de pokken aangetast. De dooden bleven tot heden onbegraven. Bijna iederen dag komen le Soeakim over- loopers uit het insurgenten kamp om de epidemie te ontloopeu. Er heerscht, naar hun zeggen, volslagen moedeloosheid ouder Osman's aanhangers. PER TELEGRAAF. LONDEN, 20 April. Het lagerhuis bracht heden de afzonderlijke beraadslagingen over de wet, betreffende de kleine boeren in Schotland, ten eiude, en werd daarna tot 3 Mei verdaagd. LONDEN, 20 April. De ochtendbladen deelen mede dat lord Harrington het voor stel tot verwerping der lersche Home-Rule- wet zal indienen. MADRID, 20 April. De ministeriefile bladen verzekerendat de meerderheid der bureaux voor de verkiezingen der senatoren gunstig is voor het ministerie Sagasta. MADRID, 20 April. De bisschop van Madrid is gisteren omstreeks vijf uur, om ringd dour zijne nabestaauden, overleden. De aartsbisschop van Toledo was aan het sterfbed tegenwoordig.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2