Een van de programmal was, gelijk Offen bach zelf verhaalt in zijn „Offenbach in Amerika" (verschenen in 1876 in het Hol- landsch bij den uitgever Olivier) als volgt saamgesteld Deo gratia uit de Domino noir". Ave Maria van Gounod. Marche Religieuse van La Ilaine. Ave Maria van Schubert. Litanie uit La Belle Ilélène". Hymne uit „Orphée aux enfers". Prière uit „La Grande Duchesse". Danse Séraphique; Burleske Polka. Angelus uit „Le Mariage aux lanternes." Gewijde muziek!!!! Mme Rose Caron, de groote artiste aan het the&tre de la Monnaie te Brussel zal, ten behoeve van deartisten, die wegens het faillissement van den directeur, thans onderling de exploitatie moeten voorzetten tot het einde van het opera-seizoenheden als Marguérile in de „Faust" en Woens dag nog eens als Rebecca in de „Juivc" optreden, zonder eenige geldelijke belooning voor haar zelve. Zulk een kameraadschap pelijke edelmoedigheid verdient vermelding. De „Leeuwarder CtJ bevat een zeer vleiend artikel voor den heer S. De Lange, die te Leeuwarden in de Groote Kerk een orgelconcert gaf. Delaunay, de vermaarde jeune premier van het Théatre Francais, die nu op zeven tigjarigen leeftijd afscheid neemt van het tooneeltrad in 1854 in den schouwburg te Grenelle op, waar hij, om het genoegen te hebben te kunnen spelen, den directeur betaalde. Voor een tentoonstelling van uitste kende Fransche en Hollandsche moderne kunst, eerstdaags in „Arti et Amicitiae" te Amsterdam te houden, zijn door verzame laars te 's Gravenhage, Amsterdam en Rot terdam stukken afgestaan. BINNEN LANDSCHE BERICHTËNT In het Staatsblad no. 49 is opgeno men een kon. besluit van den Oden April 1886, houdende voorziening in de uitvoe ring der wet van den disten December J885 Staatsblad no. 261), tot verhooging en uit breiding van het zegelrecht op effecten; en het Staatsblad n°. 50 een kon. besluit van denzelflen datum, houdende bepaling van den dag,, waarop de wet van den 31 en De cember 1885 Staatsblad no. 264), tot ver hooging en uitbreiding van het zegelrecht op effecten, in werking zal treden. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie, welke in dit jaar belast zal worden met het afnemen in Nederland van het groot ambtenaars-examen voor den Indischen dienst, bedoeld bij het koninklijk besluit dd. 29 Aug. 1883 n°. 25 Nederlandsch Staats blad nü. 133 en Indisch Staatsblad n°. 249), hare eerste vergadering zal houden te 's Gra venhage, op den 21 sten Juni 1886. Zij die verlangen dit examen af te leggen, behooren zich uiterlijk op 18 Mei 1886 bij een op zegel geschreven request aan te melden bij het departement van koloniën, onder nauw keurige vermelding van naam, voornamen, woonplaats, en dag en plaats van geboorte, en met vermelding van de inlandsche taal of talen waarin zij verlangen geëxamineerd te worden. Verdere bijzonderheden vinden belanghebbenden in de Staatscourant van 18/J 9 April. De heer Heemskerk is Vrijdag door den koning ten gehoore ontvangen en heeft een zeer langdurig onderhoud met Z. M. gehad. (Fad.) -Door jhr. mr. A. L. De Stuers, Zr. Ms. buitengewonen gezant en gevolmachtig den minister bij de Fransche republiek te Parijs, is aan het rijk ter plaatsing in 's rijks museum te Amsterdam ten geschenke gegeven een zeer belangrijke verzameling af gietsels van onderdeelen der merkwaardigste wapenrustingen enz., in de Arraeria Real", alsmede van borstbeelden in het koninklijk paleis en in het Prado-museum te Madrid aanwezig, welke afgietsels op zijn initiatief en zijne kosten voor het eerst zijn vervaar digd. Naar men aan het Fad. meldt, is het nog niet bepaald of het prinsesje met HII. MM. op 27 a. s mee zal gaan naar Am sterdam. Van Amsterdam zal het koninklijk gezin zich naar het Loo begeven, vanwaar uit 11H. MM. naar Wildungen zullen gaan. Daarna moet het plan bestaan Soestdijk te bezoeken. Volgens bericht uit Berlijn, is prinses Maria van Pruisen, echtgenöote van den hertog van Saksen Altenburg, vroeger prin ses Hendrik der Nederlanden, voorspoedig bevallen van eene dochter. De tegenwoordige legercommandant in Nederlandsch-Indië, generaal Pfeiffer zal zoo zegt men pensioen nemen, ten gevolge waarvan in Juni of Juli de promo tie kan worden tegemoet gezien van den onlangs benoemden generaal-majoor Haga, tot legercommandant. Onlangs is gemeld, dat de luitenant- kwartiermeester B., bij het 8e reg. inf., zonder orde op zijne zaken te stellen, spoor loos verdwenen was. In verband hiermede deelt men thans mede, dat blijkens opname de kas van dezen rekenplichtigen officier in behoorlijke orde is bevonden. Deze om standigheid en het plotseling verdwijnen van den kwartiermeester heeft de aanvanke lijke gedachte, dat hem een ongeluk over komen is, meer aannemelijk gemaakt. Intusschen wordt de officier, nu de 28 dagen voor vrij willigen terugkeer verstreken zijn, zoolang het tegendeel niet blijkt, als deserteur beschouwd. De hoop, dat de student M., die te Schiedam door den spoortrein werd over reden, den éénen voet zou kunnen behou den, is ijdel gebleken; Zaterdag is ook de tweede voet geamputeerd. De toestand van den lijder is thans zeer zorgwekkend. In eene weinig bezochte vergadering van de Meubelmakers-verecnigingin het Volkspark te Amsterdam, sprak gisteren middag Fortuyn over eenige oeconomische vraagstukken, op ongewoon bezadigde wijze, maar met zijne gewone oppervlakkigheid, welke bezadigdheid kalmeerend werkte op het gehoor. Weinige der voorgestelde ver anderingen op belastinggebied zouden (zeide hij) den arbeiders ten goede komen. Zoo b.v. heffing of verhooging van in- en uit voerrechten. Ilij drong aan op een wetboek op den arbeid, en het uitsluitend geven van werk aan arbeiders van eigen nationaliteit. Alles kwam aan op organisatie, dit is aan eensluiting en wapening. Te Luik zou de werkstaking meer vruchten gedragen hebben, indien de arbeiders beter georganiseerd waren geweest. In Twente, verzekerde Fortuyn, werd de geest van verzet, die reeds lang bestaat, thans goed geleid. In het andere zaaltje sprak in den metaal- werkersbond Ansing, die de gewone grieven uiteenzette en vooral aan het christelijk ele ment in de maatschappij de schuld van het treurig lot der arbeiders toeschreef. Hier was even weinig gehoor, maar meer leven digheid, wat zeker te danken was aan een troep kleine jongens, die, op de estrade gezeten, bij elk kernachtig woord dooi"ge joel het sein gaven tot applaus. Beide ver gaderingen waren toegangelijk tegen eene kleine entrée. (W. R. Cl.) Van een Noorweegsch schoenerschip te Amsterdam, zeilree liggende in het Wes terdok, is in den nacht van Zaterdag op Zondag schier de geheele bemanning gede serteerd. De scheepskok, die zich onder de deserteurs bevond, weid gisteren (Zondag) op den Zeedijk op aanwijzing van den ge zagvoerder door de politie in hechtenis ge nomen en aan boord teruggebracht. Men meldt aan de N. RCl uit Nij megen: Naar aanleiding der uitspraak van den scheikundige, den heer R. J. Opwijrda omtrent het onderzoek der door de politie in beslag genomen boier op de markt alhier waarvan dezer dagen melding werd gemaakt, is nu door de politie aldaar tegen al de vrouwen, die deze vervalschte boter voor zuivere roomboter te koop aanboden, proces verbaal opgemaakt, en zullen zij derhalve terechtstaan wegens het te koop s.ellen van onzuivere of vermengde natuurboter op eene marktplaats, welke daarvoor niet was aan gewezen. De vergaderingen voor de Ileldrings- gestichten Bethel", „Steenbeek", „Talitha" en „Magdalenahuis", zijn bepaald op 22, 23, 24 en 25 Juni. Die van Steenbeek, waar gewoonlijk de meeste belangstellenden verschijnen, op Donderdag 24 Juni. Uit Enschedé wordt aan het llbl. i. d. 17 April gemeld: Gisteren zijn wederom eenige arbeiders der firma J. F. Scholten Zn. aan het werk gegaan. Men heeft gisteienavond de goedgezinde arbeiders met steenen geworpen en eene vrouw werd aan deu arm getroffen. Hiervan is on middellijk aangifte bij de politie gedaan. Te Groningen is eene vrouw, tegen wier kooplustigheid de commissaris van politie aldaar dezer dagen heeft gewaarschuwd, opgenomen in het ziekenhuis ter voorloopige verpleging, daar men verneemt, dat zij krank zinnig is. Althans zij deed zich bij het doen van hare bestellingen als eene schatrijke erf gename voor, die beschikken kon over enorme kapitalen, en deed dan meestal belangrijke inkoopen. Aan de verschillende personen, met wie zij in aanraking kwam, als winkeliers, po litiebeambten en logementhouders, beloofde zij geschenken van 45 of 10 duizend gulden en meer, uit te betalen binnen eenige dagen, zoodra zekere papieren waren gekomen. De straatjeugd, die van hare goedgeefschheid spoedig had gehoord, had haar reeds den naam gegeven van millioenenjuffrouw en geleidde haar, onder liidruchtig vreugdebe toon, op hare wandelingen door de straten. Uit Maastricht wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Na de uitbetaling van het verdiende loon, weigerden Donderdag ochtend een twin tigtal glasblazers van de fabrieken der heeren Regout, verder voor het verminderde loon te werken. Dit troepje, bijna uitsluitend uit jonge mannen van even in de twintig jaren be staande, trok zingende en meer drinkende dan zij verdragen konden, door de stad. Een der ergste schreeuwers werd door de poiitie opgepakt. Des avondsomstreeks 7 uur bevonden zich eenige honderden nieuwsgie rigen, grootendeels fabrieksarbeiders, voor de fabrieken van de genoemde firma, daar het gerucht ging dat de werkstakers zouden trachten hunne kameraden over te halen hun voorbeeld te volgen. Vijf der werkstakers, in vrij beschonken toestand, bevonden zich werkelijk met dat doel daar ter plaatsedoch zonder iets op hunne makkers te vermogen. Later op den avond hadden er nieuwe samenscholingen plaats, waaraan wel een 3u0 man deelnamen. Bij een der heeren Regout werden de glazen ingeworpen. Ver scheidene arrestatien hebben plaats gehad. Omstreeks middernacht was alles rustig. Het geheele personeel op de fabrieken werkplaatsen, stallen, kantoren, enz. van de heeren Regout bedraagt ongeveer 2900 man. De werkstaking heeft zich tot Vrijdag ge lukkig niet uitgebreid; op het oogenblik zijn het slechts 50 werklieden, die den ar beid hebben gestaakt. De afgeloopen nacht is rustig voorbijgegaan; alleen werden 12 personen, waaronder 10 glasblazers, wegens dronkenschap gearresteerd. De politie wordt in haren moeielijken dienst bijgestaan door de marechaussee. Van 17 April wordt gemeldNa het standje van gisteren in den voornacht, toen een troep volk, bestaande uit eenige schreeuwers, op geschoten jongens en meisjes, en zooals ge woonlijk met vele nieuwsgierigen aangevuld, van half tien tot 11 uur, zingende eenige straten doortrok, van eenige huizen glazen stuk werpende, is alles tot de vorige rust teruggekeerd. Nader verneemt men, dat eenige meesters- glasblazers geweigerd hebben voor verminderd loon te werken. Die vermindering was ge deeltelijk ontstaan door het intrekken eener tegemoetkoming in de betaling der hand langers, voor een twaalftal jaren ingevoerd. De meester-glasblazer namelijk werkt per stuk en heeft eenige onderhoorigen of handlangers. Twee of drie dezer aankomende jongens waren sedert de laatste jaren voor rekening der firma, thans echter zou de meester-glasblazer hen zelf moeten bekostigen. Verscheidene van de werk stakende glas blazers moeten reeds op andere plaatsen werk hebben bekomen en van hier vertrokken zijn. De ongeregeldheden moeten niet aan de uieesters-glasblazers, maar aan hunne hand langers geweten worden, die door het be danken van de eerstgenoemdeu voor het oogenblik buiten werk geraken. 's CRAmHAGC;. Door Z. M. is aan den majoor H. T. Schalken, van den staf der genie, vergun ning verleend lot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur van de tweede klasse der Danebrogsorde, hem ge schonken door Z. M. den kouing van Dene marken. Door Z. M. is benoemd: tot kantonr.- plaatsvervanger in het kanton Utrecht, mr. D. Ragay, advocaat en rentmeester van het Kroondomein, wonende te Utrecht; tot rechter in de arrond.-rechtbank te Almeloo, jhr. mr. A. G. De Geer, thans substituut- officier van justitie bij gemelde rechtbank, tot griffier bij het kantongerecht te Oostburg mr. B. II. Carp, advocaat en procureur te Middelburg, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrond.-rechtbank aldaar, en tot ad junct-commies bij het departement van bin- nenlandsche zaken, jhr. mr. W. Röell te 's Gravenhage. Aan den luit. ter zee 2de kl. W. P. A. M. Kluit, dienende aan boord Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van kFassenaer wordt met 1 Mei aanstaande opgedragen de betrekking van adjudant bij den directeur en commaudant der marine te Willemsoord, en de luit. ter zee 2de kl. E. E. Dullemond, geplaatst aan boord Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer. Door Z. M. is aan den heer J. Goos- sens, met ingang van 1 Augustus 1886, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Provinciaal Inspecteur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnsen te Amsterdam. De arrond.-rechtbank alhier sprak he den het 11-jarig knaapje, dat terecht had gestaan wegens diefstal van een kleedingstuk, vrijdoch beval zijne opvoeding in een ver beterhuis tot het jaar 1394. Bij vonnis van dezelfde rechtbank van heden werd eveneens vrijgesproken een vrouwtje van het plattelandda; in de vo rige week had terechtgestaan wegens het be zigen van reeds eenmaal gebruikte postzegels en tegen wie door het openbaar ministerie f 8 boete geëischt was. Van twee gestempelde postzegels was het gestempelde gedeelte afgeknipt en waren de twee ongestempelde gedeelten aan elkander geplakt. Het vonnis oordeelde het volledig bewijs niet geleverd. BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. BELG1E. De werkstakingen in België beginnen weer opnieuw. Voor het oogenblik schijnen die echter een rustiger verloop te zullen hebben dan de vorige maal. Te Sprimont in de provincie Luik houdt de werkstaking onder de arbeiders der steen groeven nog aan. Deze verlangen dat het hun toegestaan zal worden om hunne win kelwaren te kunnen koopen waar zij willen *n niet in de winkels, die door eigenaars der steengroeven ten behoeve hunner werk- liedeu worden gehouden. Uit Gilly nabij Charleroi zijn de berichten iets gunstiger doch in andere plaatsen nabij die stad breidt de werkstaking zich uit. Vol gens de Gazette de Charleroi bedroeg het getal werkstakers Woensdag nog geen 1000; Dinsdag is dit gestegen tot 1430. Verder is een nieuwe werkstaking te Je- mappes uitgebroken. 500 mijnwerkers hebben aldaar den arbeid opgegeven. Het Journal de Al ons schrijft dat men ongelijk heeft, te denken, dat de beteuge ling der onlusten een einde gemaakt heeft aan de opgewondeuheid. Men gaat met eene wezenlijke razernij voort met revolutionnaire propaganda te ma ken, onder voorwendsel van maatregelen te nemen voor de manifestatie van 13 Juni. Bij een onderzoek heeft de gendarmerie in het huis van een mijnwerker te Elouges verscheidene patronen van saamgeperst bus kruit en eene lont van 6 meters gevonden. Het wordt formeel bevestigddat het gou vernement besloten heeft een garnizoen van 500 man linietroepen te La Louvière te plaatsen. Ten dien einde zou eene onlangs gebouwde school in een kazerne veranderd worden. Mevr. Van der Smissen neemt voort durend in beterschap toe. De geneesheeren hopen haar in het leven te zullen behouden. FRANHRIJ K. De hertog d'AudifFret Pasquier richtte Zaterdag zijne aangekondigde interpellatie in de senaat tot den minister Goblet, over de gebeurtenissen te Chateauvillain (sluiting eener kapel,) reeds eenige dagen te voren in de kamer van afgevaardigden behandeld. Na eenig debat nam de senaat met 191 tegen 89 stemmen de eenvoudige orde van den dag aan, waarmede de regeering ver klaard had zich te vereenigrn. Ten behoeve van het instituut-Pasteur is tot dusver ontvangen 577,300 francs. SPANJE. In den Spaanschen ministerraad, waarbij de koningin-regentes presideerde, is besloten om den hertog van Sevilla genade te verleeuen. ITALIË. Vrijdag deden zich te Brindisi 19 cho leragevallen voor, waarvan 7 met doodelijken afloop. De spoorwegbeambte, die bij afwezig heid van den stationschef te Roquebrune het toezicht had toen het vreeselijk spoorweg ongeluk bij Monte Carlo gebeurde, is tot vijftien maanden gevangenisstraf veroordeeld. DUITSCIILiAND. De ziekte van den kroonprins van Duitschland heeft haar gewoon verloop. Van ernstige verschijuselen is geen sprake. De Reither, de zaakgelastigde van den koning van Beieren, spreekt het bericht tegen dat de koning zou abdiceeren. De schulden bedragen IJ millioen guldens en de koning wil trachten die geleidelijk af te doen door zijn uitgaven te beperken. Men kan tegenwoordig geen blad ter hand nemen zonder dat de eene of andere werkstaking wordt gemeld. Thans is er weer eene uitgebroken onder de metselaars te Hamburg. Van de 6000 metselaars hebben er 5000 het werk gestaakt. Tot heden verdienen zij 5 mark daags, voor een werkdag van 10 uren. Zij eischen verhooging van loon.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2