«D ~WB1 het navol- Zij bevatten van de bouwkundige school 1704 en van de handteekenschool 2840 leekenin- genbenevens 101 boetseerstukken. Met den voorzitter uiten wij den wenscb dat de Leidsche burgerij door een druk be zoek der tentoonstellingen haar belangstel ling betoone in het genootschap Mathesis Scientiaruin Genitrix en de Practische Am bachtsschool. Wij hebben in dank ontvangen het verslag der commissie van beheer voor de stedelijke gasfabriek over het jaar 1885. Aan dat verslag ontleenen wij gende Met buizennet onderging weinig veran dering. Voor de verlichting van het feestterrein werden tijdelijk 200 meter buis gelegd op de Ruine, en evenzoo werd tijdelijk een spruit gelegd naar het einde van den Sta tionsweg, voor de voeding van het feest terrein naast Zomerzorg. De veranderingen in de straatverlichting bleven evenzeer tot het hoog noodige be perkt, in afwachting van eene totale her ziening. In de gemeente werden de lan taarns vermeerderd met 1 lantaarnpaal met lantaarn, geplaatst op den Vestwal achter het Liernur-gebouwen aan de nieuw uit gebreide fabriek der firina J. Parmentier en Zonen op de Lammermarkt werd een arm Door het vertrek van Mr. Van Outeren uit deze gemeente verviel de laatste abon- nemenislantaarn voor particuliere verlichting. Voor rekening der gemeente Oegstgeest werd op den Hoogen Morschwcg een lan taarnpaal bijgeplaatst. De commissie leed een smartelijk verlies door den dood van den heer J. Groll. Zijne plaats werd ingenomen door Mr. H. Van der Hoeven. Door den opgerichten winkel in de Pie- terskerkkoorsteeg, werden van 1 October tot uit0 December geleverd 60 gaskachels, 82 komforen, 9 bad- en 12 kooktoestellen. uEnkele winkeliers werden hierdoor aan gemoedigd op risico eenige kachels, meestal van het/elfde model in te slaan; was onze voorraad uitgeput, zoo verwezen wij de aan vragers naar hen. Wij vertrouwen dat, als eenmaal de verbruikers door ons magazijn volkomen ingelicht zijn, binnen niet zeer langen lijd de neringdoenden genoeg de overtuiging zullen erlangen, dat zij met succes deze artikelen kunnen inslaan. Als dan wordt ons magazijn overbodig en wij zullen niet aarzelen de zaak op te hefTen, te meer daar de werkzaamheden van ons persooneel waarlijk omvangrijk genoeg zijn om hen zonder hooge noodzakelijkheid niet nog daarenboven de beslommeringen, welke zulk een magazijn altijd oplevert, lang op de schouders te leggen. Intusschen werden de goederen geheel overeenkomstig de prijs couranten welke in Engeland en Duitschland gelden, verkocht, zoodat ieder ander veilig met ons kan mededingen. In de gemeente zijn thans geplaatst 215 gaskachels, 52 gasbadtoestellen97 kook toestellen, en 8 kookhaarden, terwijl tal van kleinere verbruikers zich in de keuken van gaskomforen leerden bedienen. Me lichtsterkte van het gas verschilt wei nig met die van het vorige jaar. De gaspiijs werd met 1 April ingevolge raadsbesluit bepaald op 6 cents per Meter. In den loop des jaars werden 161 nieuwe gasmcters geplaatst, zoodat thans 2587 stuks dienst doen, vertegenwoordigende 16589 lichten. De vermeerdering van gasdebiet was niet tegenstaande de prijsverlaging van weinig beleekenis. Ongetwijfeld moet dit worden toegeschreven aan de algemeene malaise, velke zich zoowel bij het verbruik der nij verheid, als in het winkelverbruik deed ge voelen. Belangrijke industrieele instellingen werkten bijna geheel zonder kunstlicht, an dere slechts in de ochtenduren, zoodat, of schoon het aantal verbruikers ruim toenam, het daardoor vermeerderd verbruik niet op woog tegen de vermindering bij het iudus trieverbruik waar te nemen. Het aantal lantaarns van de gemeente- straatverlichting bedraagt 670. De baten der stedelijke gasfabriek bedragen ƒ274,881.135, de lasten der stedelijke gas fabriek bedragen 208,387.40', batig saldo ƒ65998.73. UMI V EKIITEIT. lieden werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde, aan de rijks-universiteit alhier, de heer P. Scheltema, geb. te Gouda, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: liet leven van Frederik Ruysch" JllZltK, LhlTi<;ilE\ KM Kll.\»T. Sterfdag van Benjamin Franklin. (1790). STEDELIJ R-M USE U UI. We ontvingen heden het verslag van de commissie van beheer van het Stedelijk Mu seum over 1885. Met dankbare verwijzing naar de werkzaamheid van den secretaris jhr. Rammelman Elsevier sedert overleden en naar den schat van kennis omtrent Lei den's geschiedenis die niet te boek ge steld met dien ijverigen man ten grave ging begint de commissie genoemd verslag. Op voorstel van den heer P. Du Rieu Jr. werd het museum verrijkt met eene lraaie collectie, te Amsterdam aangekochte ge denkpenningen, betrekking hebbende op de hoogeschool, v. d. Wertf en eenige pro fessoren. Ook de reeds zeer uitgebreide verzame ling teekeningen werd vergroot door aankoop op eene auctie van eene verzameling teeke ningen aangaande de Graven van Holland. Van de famielje Elsevier werden ten geschenke ontvangen de diploinata en eere teekenen betrekkelijk den overledenen. Dr. W. N. Du Rieu schonk drie keurige stads- Qezichtjes (schilderstukken) voorstellende de Waag, Wittepoort en Koepoort, aangekocht op auctie van wijlen notaris Muller. De werkzaamheden aan dc merkwaardigheden uit de bestuurskamer van het Leidsche brouwersgild werden ten einde gebracht, en eischten heel wat uitgavenniet tegenstaande belangelooze hulp van den heer J. E. Vlaan deren. De atlas rust nu, netjes opgeplakt 88 portefeuilles, dank zij o. a den heer P. Du Rieu Jr. Aangezien de catalogus was uitverkocht werd verlof gevraagd voor herdruk en stond de raad daarvoor f 450 toe. Om verschillende in het rappoit om schreven redenen werd op het verzoek (April '85) om deel te nemen aan de expo sitie van muziekgeschiedenis te Londen afwij zend beschikt. Omtrent het al of niet voor de gemeente behouden blijven van de Morsch poort advizeerde de commissie tot het eerste Het museum werd gedurende het afgeloopen aar bezocht door 14407 personen tegen 18873 in 1884. De commissie besluit haar verslag met de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar sluitende met eene uitgaaf van f 788.92 bij een ontvangst van f456.90 Omtrent de directie der Duitsche Opera te Rotterdam is het thans tot eene beslissing gekomen. De heer Behrens treedt feitelijk als director af; dat is, hij blijft aan de directie nog slechts verbonden voor zooveel dit noodig of wenschelijk is in verband met de door hem persoonlijk geslotene contracten en verder aangegane verplichtingen. In ovei» eenstemming met hem en onder goedkeuring van de commissie van administratie, treedt nu als feitelijk director op de heer Eduard Bollé, die zich met de fiiiancieele en artis tieke leiding der zaak en met de daaruit voortvloeiende verantwoordelijkheid belast. Deze schikking mag in tweeërlei opzicht met ingenomenheid worden begroet. De heer Behrens, wien het directoraat te zwaar viel, vooral in zijne hoedanigheid van zangei, zal zich nu weder onverdeeld kuiu.en wijden aan de kunst, in welke hij uitmunt. En wat den heer Bollé betreft, zoo heeft deze zich hier doen kennen als een ervaren, dege lijk en met de plaatselijke toestanden wel vertrouwd man, in wiens handen men de leiding der zaak met gerustheid kan zien overgaan. Van den heer Paul Haase is bij de directie der Opera het schriftelijk verzoek ingekomen om van zijne verbintenis voor het volgende seizoen te worden ontheven. De heer llaase wenscht het tooneel, pas zoo kortelings door door hem betredengeheel vaarwel te zeggen, om zich weder uitsluitend aan concertzan en onderwijs te kunnen wijden. Johann Strauss zal een opera ^Seelen- wanderuugen" componeeren - Jeno Hubay en David Popper zijn aan de Kon. Landes-Musikakademie te Pestli aangesteld als leeraren voor viool en violon cel; mevr. Schimon-Regan als leerares voor zang aan het Conservatorium te Leipzig, Het Maandblad van het genea.'ogisch- heraldiek genootschap de Nederlaudsche Leeuw" bevat Johan Cristiaan Frederik van Sandick (leveusbericht met kwartierstaat en wapen). Nieuw benoemde leden. Verslag der algemeene vergadering. Geslacht Brouwer. Van., Van de en De of van, van de en de. Het wapen van Stiphout. Eene op perka ment geteekende genealogie van het geslacht de Jhongh van Persijn. Familieberichten. Het Journal de Debalt maakt de eerste lijst van inschrijving bekend voor het ont delven van den Grooten Sphynx van Gizeh waartoe de bekende Egyptoloog Maspero reeds geruimen tijd werkzaam was. De lijst wijst een cijfer aan van bijna 13,000 Ir Alphonse De Rothschild heelt voor 20U0 fr, geteekend en Edinond De Rothschild, lid der academie van fraaie kunsten voor 5000 fr Genoemd blad maakt voorts een uittreksel uit een brief van Maspero aan Gustave het werk der ontdelving onafgebroken wordt voortgegaan. Het aangezicht van het reuzen beeld is reeds vijftien meter boven den grond ontbloot. Het is vol uitdrukking, maar de is weg. Ook de borst heeft veel gele den. Men is met de ontdelving reeds gevor derd tot de zandlagen, die sedert de eerste eeuwen onzer tijdrekening niet omgewoeld zijn, zoodat zij een soort van steen begin nen te vormen. - Binnenkort is een nieuw tijdschrift te verwachten, getiteld: Vragen van den Dag onder redactie ven dr. H. Blink Winkler Prins. A. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. d'Eichthal openbaar, waaruit blijkt dat met Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroef- stoomschip 1ste klasse Koningin Emma der Nederlandenonder bevel van den kapitein luitenant ter zee H. Quispel, laatst komende van de Kaap de Goede Hoop, in den voor middag van 15 dezer Dungeness gepasseeid. In verband met het aanvragen om ontslag door het ministerie, doet het D. v. Ned. opmerken: Zal de heer Heemskerk zich laten ver bidden en tot eene kamer-ontbinding de toe vlucht nemen? Het is waarlijk niet te denken. De her innering aan eene kamer-onlbinding heeft oor dezen minister van staat niet veel be koorlijks. Het moge tegen de kerkelijken pleiten, dat zij de Grondwets-herziening deden mislukken en Heemskerk het regee- ren moeielijk maakten, nu art. 194 krach tiger dan ooit door hen als leus kan wor den aangeheven, bestaat er op eene ver zwakking van de partij in de kamer weinig of geen uitzicht. En eene ontbinding zonder succes zou wel het ergste zijn, dat mr. Heemskerk nog kon overkomen. Daar zullen dus pogingen w 'rden aan gewend om een ministerie van politieke kleur te verkrijgen, hetzij dan van eene liberale oi eene clencale kleur, en als beide partijen, wat te vreezen is, voor de eer bedanken, zal er naar een politiek allegaartje worden gezocht. Wanneer dit gevonden is, zal in ieder geval de Grondwets-herziening niet het eerste op het pograin staan. Na hetgeen nu geschied is, mag men niet op eene spoedige verande ring van de houding der beide elkander be strijdende partijen, allerminst in zake het ónderwijs, rekenen. Het eerste werk van elk doode punts-kabinetdat optreed moet zijn door wijziging der kieswet te beproeven eene meerderneid in de kamer te verkrijgen, die tot regeeren in staat is, welke zich dus niet verontschuldigen kanals zij tot regeeren geroepen wordt. Dit, dunkt ons, is duide lijk. En mocht minister Heemskerk meenen door zijn verzoek om ontslag, op welke wijs en langs welken omweg dan ook, opnieuw de Groudwets-herziening met deze kamer mo gelijk te maken, dan is dat eene misre kening, gtlooven wij, waarover hijzelf en de natie zich te beklageu zullen hebben Voor hen die, uit vrees voor het ont staan van eene kerkelijke meerderheidjaren achtereen, gelijk onlangs nog, de census verlaging hebben verworpen, geeft de hui dige toestand alle reden tot nadenken. Den natuurlijken weg heeft men niet willen in slaan; en wat is er van de politiek geworden? Men heeft zich aangesteld, alsof een kerke lijk kabinet, ondanks onze eerste kamer, onze geheele staatsregeling ondersteboven zou kunnen keeren, en het bespottelijke 43 tegen 43 nog als een voordeeltje beschouwd. Angstig voor het clericalisme en niet minder angstig voor de democratische stroo ming, die alom zich laat waarnemen, plaatste de liberale partij zich zooveel mogelijk buiten den strijd. Eu toch, het blijkt ook thans weder, ge lijk wij het zoo dikwijls hebben voorspeld, deze tactiek, door benauwdheid ingegeven en alleen door kleine middelen gebaat, is slechts in staat een valschen toestand te bestendigen en het kwade, dat men vreest, in kracht te doen wassen. Het bezoek van het koninklijk hof aan de hooldstad van het rijk, wordt gevolgd door een verblijf op het paleis Het Loo, alwaar het hof op 3 Mei a. s. verwacüt wordt. liet vertrek van daar naar het buitenland, naar men verneemt naar VVildungen, moet op 15 Mei a. s. vastgesteld zijn. Onder de geschenken aan den erfprins van Wurlemberg en de prinses Charlotte van Schaumburg-Lippe, bij gelegenheid van hun huwelijk vereerd, wordt melding ge maakt van een kostbaar stel van sapphiren en brillanten, eene attentie van 11. Al. onze koningin. Dinsdagavond 11 ure brak er in den polder onder Nieuwkoop op eeu boerenerf brand uit, doordien de bewoner met eene hooivork bij ongeluk eene petroleumlamp afstootte, die in het stroo viel. Drie paar den, eene koe en twee kalveren werden eene prooi der vlammen. Door goed aange wende pogingen der brandweer gelukte bet den nabijstaanden hooiberg te houden- De te Amsterdam in hechtenis geno men ambtenaar Van Wulften had eene borg stelling van f 3000 en genoot, niet zijne emolumenten, een jaarlijksch inkomen van on geveer f 2200. Nog geen twee jaar geleden meende men V. W.wegens zijne groote eerlijkheid, eene gratificatie van f 5J0 te moeten toekennen, en toeu reeds had hij, gelijk nu gebleken is, ongeveer f 19,000 verduisterd. De heer Rüeli, wethouder vau financiën, moet de eerste geweest zijn, die de gepleegde fraude ontdekt heelt. [A. C.) De heer Carré, die te Amsterdam een vast circus wil laten zeiten, heeft daarvoor eene leening van f300,000 uitgeschreven, waarvan reeds f 100,000 geplaatst is. Eene commissie bestaande uit de heeren Th. A. Van den Broek, baron Van Tuyll van Se- rooskerken, baron DeSalis, mr J. Kappeyne van de Coppello, jhr. C. A. De Pesters, H. Bloembergen en majoor F. Ypey, zal casu quo de belangen van obligatiehouders ver tegenwoordigen. Bouwmeesters vau het cir cus zullen zijn de heeren Van Rossem en Vuyk. Naar uit Arnhem wordt gemeld, heeft mej. Schlingemann, door 't hof aldaar tot 45 dagen celstraf veroordeeld wegens deel neming aan de poging tot kinderontvoering, beraamd door mevr. Bulkley, afgezien van het beroep in cassatie. Nabij Zwolle is onder den beganen grond een ring gevonden, die aan goud eene waarde van meer dan f30 heeft en waarop gegraveerd is: „Pius Postimus Aug."; be nevens een Themisbeeldje en een onleesbaar randschrift. Uit Enschedé wordt aan het Hbl. d. 15 April gemeld: Gisteren hebben Irie en hedenochtend heeft een wever van de werkstakers bij de firma J. F. Scholten Zn. den arbeid hervat. Alles blijft rustig. De werkstaking duurt overigens voort. Naar de N. R Ct. verneemt, zal een der personen, te Dem Ham door een dollen hond geheten, naar den heer Pasteur ver trekken, ten einde de inenting te ondergaan. De andere door denzelfden hond gebeten personen zijn daartoe niet te bewegen. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is, met ingang van 1 Mei 1886, aan jhr. mr. J. II. J. Quarles van Ufford, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als adjunct-com mies bij het departe ment van binnenlandsche zaken. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, is met ingang van 1 Mei 1886 aan dr. A. C. Oudeinans Jzn., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als conservator bij het Mu seum van Natuurlijke Historie aan de rijks universiteit te Utrecht. De Stct. bevat de volgende opgave van geplaatste, overgeplaatste en op non-activi teit gestelde officieren, enz.: 1 Mei: kapt. ter zee W. F. H. Cramer, onder eervolle ontheffing van de waarneming der betrekking van onder-directeur bij de werf der marine te Willemsoord, op non- act.; kapt. ter zee II. Dijserinck, van non- act., belast met de waarneming der betrek king van onder-directeur bij de werf der marine te Willemsoord; luit. ter zee 2e kl. J. 11. Calmeijer, van wachtschip te Amster dam, op non-act.; idem B. P. J. C. Mol, van non-act., op wachtschip te Amsterdam idem le kl. J. L. Hordijk, onder eervolle ontheffing van de waarneming der betrek king van adjudant bij den directeur en com mandant der marine te Willemsoord, op rolle wachtschip te Amsterdam en met 5 Mei d. v. belast met het bevel over Zr. Ms. atoom- kanonneerboot Brak. 5 Mei luit. ter zee 2e kl. L. A. F. J. F. Van Oijen, van non-act., op rolle wachtschip te Amsterdam en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. stoomkauonneerboot Brak. De kapt.-luit. ter zee D. G. Brand, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. E. A. Sieinmetz, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord, wordt met den 2lsten dezer op non-activiteit gesteld. BUITENLANUSCHE BERICHTEN. BEL6IE. In het Ourthe-dal zijn nieuwe werk stakingen; te Basècles bij Mons dwongen de werkstakers alle machines tot stilstand. Uit Charleroi meldt men van Woens dag, dat in de mijn Fossé des Moulins te Gilly, weder een 200 werklieden den arbeid hebben gestaakt. Zij trokken zingende heen

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2