NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I>eze Courant versch ij nt dae 1 ijksbehalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Zaterdag 17 April 1886. N#. 91. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer lü ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenik contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepioakerssteeg 6. 200° Jaargang. STADINIEUWI. Bij de verkiezing van 23 gemachtig den in het kiescollege van de Ned. Herv. gemeente alhier, zijn de candidaten der con- fessioneele kiesvereeniging gekozen. De libe ralen hadden zich van de stemming ont houden. Gisterenavond werden in de bovenzaal der Stadsgehoorzaal de door ons reeds aan gekondigde huishoudelijke en algemeene ver gadering van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix" gehouden. De wanden der zaal prijkten met de tee- keningen van de leerlingen der Ambachts school. In de huishoudelijke vergadering werden de rekening en verantwoording goedgekeurd, tot bestuursleden benoemd de heeren pro fessor dr. D. Bierens de Haan en A. L. De Sturler, en als bestuurslid herkozen de heer J. B Van Loenen. In de algemeene vergadering, die door het hoofd der gemeente en den oudsten wet houder, den heer De Fremery, werd bijge woond, hield de voorzitter, de heer J. A. Van Dijk, een sierlijke, boeiende rede, vol belangwekkende paedagogische opmtrkingen. In den aanhef herdacht hij de heerlijke en onvergetelijke Septemberdagen van het vorig jaar, toen het Genootschap zijn honderdjarig bestaan vierde. Vervolgens ging spreker tot het gewone jaarlijksche verslag over, waarvan zoowel de vorm als de inhoud van dien aard wa ren, dat het dor karakter van een verslag op den achtergrond en de prettige gedaante eener rede op den voorgrond trad. De school werd in den gesloten winter- cursus door 216 leerlingen bezocht, in 6 klassen: 1ste kl. 41, 2de kl. 40, 3de kl. 82, 4de kl. 27, 5de kl. 35, 6de kl. 41. „Vereeniging van theorie en praktijk is „het doel, waarnaar ieder hunner streven „moet. Wat is de eene zonder de andere. „Een rappe hand, een geoefend oog, zijn „kostelijke bezittingen, maar hoe hoog stij- „gen zij niet in waarde, wanneer zij door „een denkend hoofd, met veel en grondige „kennis gevoedworden bestuurd. Wie dat „alles bezit, is werkelijk een man van ka pitaal en een kapitaal man." Betreffende het wiskundig onderwijs merkte spreker op: „Het heeft veel moeite gekost „den juisten middelweg te vinden tus- „schen de uiteenloopende paden, die bij z/het wiskundig onderwijs ingeslagen kunnen worden. Geen oprichting uitstekend. „Maar ook geen wijsgeerig betoog, dat voor „onze leerlingen tot niets leidt, waarbij zij „altijd in de woestijn blijven zwerven en „nimmer het beloofde land mogen zien. Nu „ikbij zeldzame uitzondering aan deze plaats „meester ben van het woord, nu wil ik hier i openlijk ten aanhoore van u allen vermel- „den, dat de heeren professoren Lorentz en Van Bemmelen zich ten aanzien van dit „leervak in hooge mate verdienstelijk ge- maakt hebben, en dat de meer dan 70- z/jarige Van Loghem met jeugdig vuur er „naar gestreefd heeft hunne denkbeelden in „toepassing te brengen." Tot ons leedwezen laat ons bestek niet toe uit deze voortreffelijke rede nog meer aan te halen. Wij gaan thans over tot de vermelding der namen van die leerlingen, aan wie diplo ma's zijn uitgereikt. Het diploma voor wis- en natuurkunde aan H. H. Faes, A. Van der Lee, II H. Verhulst, F. L Th. Van Oosten, J. A. Hageman, C. D. De Wilde, J. K. A. Fischer, J. Noest, A. J. Parmentier, F. T. J. Christiaanse, L. Vooys, IJ. Hoek, B. Kooreman, 11. N. Van der Waals, D. Ko men, F. A. Wempe, W. P. J. Brittijn, D. W. J. Gesink, D. W. Gesink. De aanteekening voor het omamentteeke- nen aan J. A. Hageman, A. Van der Lee en II. N. Van der Waals. Het diploma voor de beschrijvende meet kunde en perspectief aan G. F. Beukering, J. Ilengeveld, D. Kloots, G. D. J. Beulink en D. Komen. Het diploma voor het boetseeren aan G. F. Beukering, D. Kloots, M. D. N. Van HestII. N. Van der Waals en F. A. Wempe. Voor het bouwkundig teekenen zijn 3 prijsvragen uitgeschreven: 1°. het ontwerpen van een voorgevel voor een winkelhuis; 20. het ontwerpen van een bekapping over een gymnasti klokaal; 3°. het ontwerpen van een belvédère. Naar den eersten prijs dong slechts 1 leerling, naar den tweeden dongen er 5 en naar den derden 9. De bekroonden zijnvoor de eerste en moeielijkste opgave B. E. Spijkerkleine zil veren medaille; voor de tweede N. Kloots. groole bronzen medaille en L. Vooys, kleine bronzen medaille; voor de derde P. M. J. Van Oerle, kleine zilveren medaille, J. Hen- geveld, groote bronzen medaille, D. Komen, groote bronzen medaille. Voor het eerste bouwkundig werkstuk, P. M. J. Van Oerle, kleine zilveren medaille en N. Kloots, groote brouzen medaille; voor het tweede J. P. Van der Geest, groote bronzen medailleG. Van der Hert, kleine bronzen medaille, en F. L. Th. Van Oosten, kleine bronzen medaille. Van de 13 mededingers voor het natee- kenen van eene Friesche versiering in Ro- meinschen stijl behaalde J. J. Brouwer den prijs, kleine zilveren, Ph. Van Hooi donk, het accessit, eene groote bronzen medaille. Eene tweede prijsvraag is niet uitge schreven. Voor het boetseeren is ook slechts eene prijsvraag uitgeschreven: het vervaardigen van eene paneelvulling. Negen jongelieden beproefden hunne krachten aan dit kunst werk. G. F. Van Beukering verwierf den eersten prijs, de kleine zilveren, D. Kloots den tweeden, eene groote bronzen, en F. A. Wempe een derden, de kleine bronzen medaille, die niet uitgeloofd, maar toch gegeven wordt, om zeer verdienstelijk werk te bekronen. Aan den leerling B. E. Spijker werd, na eene indrukwekkende toespraak, htt eerste eind-diploma uitgereikt. Op verzoek van den voorzitter las nu de secretaris de namen voor van hen, aan wie eene eervolle vermelding te beurt is gevallen. Eervolle vermeldingen werden toegekend lste klasse: A. J. Van Brussel, C. Van der Blij, J. P. Beukering, P. J. Bonnet, P. De Bruin, J. Van Gelder, C. Van Ileus- den, G. J. Jongbloed, J. Den Houter. M. H. AI. Van Noort, W. H. Speet, A. M. Van Waasdijk, C. F. J. Sijpestein. lste klasse B: H. Van Borselen,N Ver- Vark, P. J. Speet, A. Warburg, P. J. Ver hoog, L. C. A. K. Harmsen. 2de klasse A: P. H. KouwJ. P. Maas, J. J. Slegtenhorst, N. Vallenlgoed. 2de kl. B: II. P. Boom, W. De Bol ster, W. Dupon, J A. Van de Geer, H. L. G. A. Heinrich, J. De Koning, K. L. Meijer, J. Verver, P. Ressenaar, W. L. Harmsen. 3de klasse A: J. H. Bonarius, J. A. Brittijn, M. W. Haalebos, J. C. Marks, J. J. Zandbergen. 3de klasse BA. P. Brittijn, W. Van Doorn, J. F. Goddijn, A. W. De GraafF, C. P. Huyg, J. F. Vlaanderen, H. Van Zanten, N. C. Van der Zalm, G. Kouw, R. Van Oosten, J. Vijlbrief. 4de klasse: F. Blansjaar, J. H. L. Brum- melkamp, M. Van den Brandé, P. W. P. Dikshoorn, J. Fles, G. L. Hofsteenge, A. J. VanNouhuijs, F. C. DenOuden, J. P. Ouds hoorn, J. II. Peeters, P. Schroder, H. D. Sala, J. Valk, P. VerschragenJ. W. Schwenck, J. J. Van der Blij, J. J. Van den Bosch, S. Flippo, C. Goddijn, P. J. Lancel. 5dn klasse A: J. W. Broekhuizen, L. Crispijn, B. Kooreman, H. C. De Nie, C. J. De Nie, J. M. A. Gubbi, J. Noest, J. Verpoorte, H. II. Verhulst, N. Dekker, J. P. Van der Geest, N. Kloots. 5de klasse B: F. T. J. Chrisliaanse, P. H. Faes, J. K. A. Fischer, D. W. Gesink, W. J. Gesink, H. Hoek, J. A. Hageman, A. Van der Lee, F. L. Th. Van Óósten, A. J. Parmentier, J. S. I. Van Rijn, L. Vooys, C. D. De Wilde, W. A. Groen, G. Van den Heuvel, H. N. Van der Waals. 6de klasse: G. D. J. Beulink, G F. Van Beukering, W. P. J. Brittijn, C. H. Van der Drift, J. Hengeveld, Pr. Van Hooidouk, G. Van der Hert, D. Kloots, D. Komen, J. Ossevoort, J. II Teeuwen, F. A. Wempe, C. J. Van Beukering, J. J. Brouwer, L. CouvéeW. C. La Feber, M. D. N. Van Hest, P. M. J. Van Oerle, G. J. Schulp, A. A. Schreuder,B. Spijker Az.P. N. Kriek, D. H. TerburghJ. A. Verhoog. De geldmiddelen van het genootschap verkeeren in betrekkelijk goeden staat. De school kost in ronde cijfers f 10.000 en wordt door even 200 leerlingen bezocht. Elk leer ling kost gemiddeld f 50. De subsidiën van provincie en gemeente maken ongeveer der inkomsten uit. De beide tentoonstellingen werden vervol gens onder de tonen der muziek van de dd. schutterij die een keurig programma uitvoerde, door den voorzitter ten negen ure geopend. FEUILLETON. 875.) „O, iets zegt mij, dat Hij het is, die in zijn ondoorgrondelijke wijsheid gewild heeft, dat ik in de nabijheid van mijn kind kwam! Gij zult niet slagen, mijnheer De Sanzac! God waakt over ons. God behoedt ons. Al uw plannen zullen in duigen val len, en gij zult in hun ondergang worden meegesleept." „Amen," sprak de vicomte honend lachende. „Wat wilt gij dan toch?" „Ik heb het u gezegd." „Gij wilt onschuldig martelen? God zal u treffen." „Ik zal het falen uwer voorspelling af wachten." „Maar gij zijt dan de laagste, de verach- telijkste man die er op de wereld is." „Mijn geduld raakt eindelijk uitgeput!" riep hij op een toon van verbeten woede. „Genoeg beleedigingen. Gij gaat te ver." „Ik wilde er nog wel andere kennen om ze u in het aangezicht te slingeren. Maar ik herhaal het u nogmaalsgij zijt een on verlaat, een ellendeling." „Ik hoop voor het minst, dat gij nu tot de hoogste sport der ladder zijt gekomen." „Ik gruw van u; ik weet niet wat gij mij meer inboezemt, afschuw of walging." Opnieuw klonk er uit zijn mond een ze nuwachtig lachje, doch zoo verschrikkelijk, dat de gravin over haar geheele lichaam sidderde en hare haren voelde te bergen rij ?en. Na een kort stilzwijgen hernam de vi comte „En thans, nu ik u alles heb laten zeg gen wat gij hebt gewild, laat ons nu te rugkomen op onze zaak. Wilt gij doen wat ik verlang, ja of neen?" „Ik verwaardig mij niet u te antwoorden," klonk het op een verachtelijken toon gegeven bescheid. „Het zij zoo. U heeft volkomen begre pen dat u hier in mijn macht is, gij en uw dochter, en dat ik met u kan handelen zooals mij goeddunkt. Beide zult gij voor altoos verdwijnenzonder dat er een haan naar kraait. Wel zal het voorval eenig op zien barenen zullen de couranten er zich mee bemoeien. Doch het zal een geheim blijven, dat deze muren niet zullen verklap pen. Ik heb met het oog daarop mijn voor zorgen genomen. Maar hiervan is geen sprake. Ik heb u mijn plannen doen ken nen; ik wil het doel dat ik nastreef, berei ken. Ik wil het tot iederen prijs. Zonder dat gij een heel sterke verbintenis aangingt, want gij zoudt altoos vrij blijven om uw belofte al dan niet te houden, bood ik u aan, u uw dochter terug te geven. Maar gij wilt niet naar rede hooren. Welnu, luis ter. Wat gij mij weigert, wat gij niet goedschiks wilt doen, zal ik door geweld bekomen." „Nooit, nooit!" riep de gravin nit. „Dat zullen we zien." „Kom dan, mijnheer!" hervatte zij op den toon van de diepste minachting. „Zeg mij maar spoedig wat uw verbeelding heeft uitgedacht om moeder en kind te doen Ji/bn." „Om u te doen lijden, neen, maar om verzet tegen mijn wil te breken. Met doodsbleek gelaat bleef de gravin roerloos staan, alsof zij door een geheele verlamming was getroffen. Maar uit hare wijd opgesperde oogen schoten vonken. Op eensden verbijsterden blik op den vicomte gericht, boog zij voorover, alsof zij met één sprong zich op den onverlaat wilde werpen. Maar zij week achterwaarts tot aan het einde der kamer. IJ lings naderde zij tot vlak voor hem. Hij hoorde haar aan, trillende van toom, en lachte, terwijl hij op de tanden knarste. Het kwam bij de gravin niet op om te beproeven hem te vermurwen, in hem een gevoel van medelijden te doen ontwaken. Zij zou zich geschaamd hebbeu voor zich zelve, als zij gepoogd had hem te verbid den, of zelfs als zij zich maar zwak getoond had. Trouwens, zij wist dat het nutteloos zou zijn te beproeven hem tot andere ge dachten te brengen. Op eens sprong zij op de deur van het torentje toe, terwijl zij uit alle macht riep: „Mijn dochter 1 Mijn dochter!" Zij bleef een oogenblik onbewegelijk staan, met ingehouden adem luisterende. Maar aan den anderen kant der deur deed geen ge luid zich hooren. Aurora's stem gaf geen antwoord. Toen wierp zij zich op de zware afsluiting, sloeg er uit al haar macht met de vuisten opterwijl zij haar nagels scheurde en het behang openreet. {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1