iNIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABONNEMENT: Maandag 12 April 1886. N°. 86. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant 6 Seze Courant verschijnt dageIijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, ik contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. 200. Jaargang. Bü deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. TADINIEUWI. liet stoffelijk overschot van den heer J. Hoog werd heden op de algemeene begraaf plaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld. Vele vrienden en belangstellenden waren op den doodenakker aanwezig ten einde den over ledene de laatste eer te bewijzen. Wij merk ten op de besturen van de sociëteit Amicitia, van den schouwburg, van de Leidsche af- deeling der vereeniging tot ondersteuning van den gewapenden dienst in de Neder landen en van het Invalidenhuis. Ook de Invaliden waren tegenwoordig en stonden in een rij om het graf geschaard. De heer mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers bracht hulde aan de verdiensten van den ontslapene, die, alhoewel hij in staats- of gemeentebestuur geen zitting had, toch een warm hart voor land en stad be zat, en in den beperkten kring, waarin hij werkte, zeer veel ijver aan den dag had gelegd. Na gewaagd te hebben van het verlies, dat de colleges, waarvan Hoog een zoo werkzaam lid was door diens dood ge troffen had, eindigde spreker zijn lijkrede met de woorden: //dat een trouw vriend, een braaf man en een edel mensch was heengegaan." Namens de familie werd door ds. Van een Broek uit Ileiloo dank gezegd voor de betoon le deelneming en de bewezen eer. De kist was bedekt met drie fraaie kransen waaronder er een van Cjlasbladen en sneeuw witte bloemen de algemeene opmerkzaamheid trok. Maandag a. s. 's morgens ten 9 ure zal in de parochiekerk van O. L. Vrouwe Onbevlekte Ontvangenis de plechtige uitvaart worden gehouden voor den Zeer Eerw. heer F. P. M. Welters, in leven deken en pastoor alhier. Na afloop daarvan zal het lijk, met de gepaste plechtigheid op de R. C. be graafplaats worden bijgezet. Dinsdagmiddag a. s. te 1 unr zal het bataljon d. d. schutterij alhier op de Papen gracht aantreden ten einde zich door de autoriteiten te doen inspecteeren. Bij on gunstig weder zullen ten teeken dat deze voorjaarsinspectie den volgenden dag zal plaats hebben de wimpels op den Stad huistoren uitgehangen worden. Is dien dag 't weder nog niet gunstig dan zullen ze (de wimpels n.L, niet de schutters) wéér ge hangen worden, maar nu ten teeken dat de inspectie geheel vervalt. De kweekschool voor zeevaart alhier is gedurende het 1ste kwartaal van dit jaar met een 62-tal jongens vermeerderd. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 42 tot 72 volwassen personen en 7 tot 18 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 3 gevallen van roodvonk, 3 van mazelen en I van diphtheritis aangegeven. Overleden aan besmettelijke ziekte, geene. De jury der tentoonstelling te's Hage van inzendingen voor den prijskamp en de wedstrijden voor handwerkslieden en leerlin gen, heeft o. a. de volgende bekrooning toegekend. Prijskamp: smidswerk, le prijs: A. II. Catin te Leiden; decoratie le prijs: D. J. Ormeling te Leiden; Smidswerk 7e prijs: G. D. Buijtendijk te Leiden; tim merwerk schrijnwerken5e prijs: A. L. Koe nekoop te Boskoop; 7e prijs: J. Van der Slam en A. L. Koenekoop te Boskoop, J. Nieuwenburg te Leiden. Wedstrijd leerlingen. Smidswerk, 3e prijs: D. Tiemeyer en P. II. Bogneteau te Leiden; timmerwerk, schrijnwerk enz. 2e prijs: J. A. Verhoog te Leiden en D. Komen te Oegstgeest; 3e prijs P. M. J. Van Oerle en F L. T. Van Oosten te Leiden, en J. S. J. Van Rijn te Soeterwoude; 4e prijs W. F. Van IJs te Leiden. Men meldt ons: Qnand la nature est reverdie quand l'hirondelie est de retour,,., zong Fréderic Bérat in zijn „Ma Nor mandie" en de zwaluw is wezenlijk in ons Holland terug gekeerd. Gisteren reeds werd zij tusschen het hout van de buitenplaats en over den vlakken waterspiegel waaigenomen. Het was de echte huiszwaluw, die, even levenslustig als altijd, de dansende muggen in de vlucht wegkaapt^. Zal deze geliefde vogel nu blij ven of gedwongen worden tot later afscheid te nemen? Men weet het toch: une hiron- delle ne fait pas le prinlempsen hare komst is zoo buitengewoon vroeg. Men zou zeggen dat de ooievaar haar misleid heeft, die lang voordat hij verwacht werd, met sneeuw en vorst zijn vorig nest betrok. Nu, deze zal misschien tot de overtuiging zijn gekomen, dat hij zich vergiste, maar hij is toch gebleven; en hoe hij zijn kost heeft opgedaan, behoort tot de geheimen der vogelen-wereld. UNI VERI1TEIT. Bevorderd tot doctor in de klassieke letteren, aan de rijks-universiteit alhier, de heer D. C. Hrsseling, geb. te Amsterdam, na ver dediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „De usu coronarum apud graecos capita selecta." Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, is P. H. Dojer, voor het tijdvak van 1 September 1886 tot en met 31 December 1887, benoemd tot adsistent voor de na tuurkunde aan de rijks-universiteit te Leiden, met toekenning van eervol ontslag als ad sistent voor de natuurkunde aan de rijks universiteit te Groningen, met ingang van I September 1886. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Volgens achterstaande advertentie kemt bij den muziekhandelaar B. Blanken berg, op de Mare alhier van de pers „Het Viuckenet" Niemant vinckt' er sonder vincken, Niemant vischt' er sonder aes van Cats, voor zang, met pianobegeleiding, door Johan Schmier (J Peakeln). We ken nen zijne composities als allergrappigste ge zelschapsliederen en vestigen daarom op de in dit blad voorkomende advertentie daarom trent, de aandacht onzer lezers. Tot het Hollandsch operette-gezelschap, dat in den a. s. zomer in den Parkschouwburg te Amsterdam zal optreden, behoort mej. Louise Kiehl. Onderscheiden Vlaamsche artisten zijn aan het gezelschap verbonden. Theodore Ritter, de algemeen bekende pianist en componist plotseling te Parijs overledenwas een sieraad van de Parijsche muziekséances van Pasdeloup, Colonne en Lamoureux. Zijn eigenlijke naam was Ben net; hij werd 45 jaren oud en laat een vrouw en dochter na. In het tweede gedeelte van Mei zal in het Trocadero te ParijsÜlors et Vita twee malen worden uitgevoerd. Mme. Krauss en Faure zullen zingen. Aan het succes van Liszt in Engeland werd gisteren de kroon opgezet door een bezoek bij de koningin op het kasteel van W indsor. Een hofrijtuig wachtte den meester en zijn vriend, den muziekdirecteur Cusins, aan het station en bracht hen naar het kasteel. Liszt voerde dasr voor de vorstin en eenigo leden der kon. familie eenige solo's uit. Marie Heilbron heeft een vermogen nagelaten van 3,000,000 francs. Haar doch tertje is dertien jaren oud. De afdeeling voor taal-, letter-, ge schiedkundige eu wijsgeerige wetenschappen van de koninklijke Academie van Weten schappen zal op 12 April a. s. te Amster dam, eene gewone vergadering houden. N®. 161 van de Guldens-Editie bevat een aantal novellen en schetsen van Gerard Keller. Stellen wij die naast zijn nog niet lang geleden verschenen Nemesis" dan komt het ons voor dat de jongere uitgave het van de oudere wint, en dat de Keiler zich meer thuis gevoelt in het beperkte ka der der novelle, dan in het ruimere kader van den roman. Zoo niet alle, dan toch de meeste van de novellen in het deeltje van de Guldens-Editie zijn prettig geschreven en vol van die grappige wendingen en fijne trekjes, welke Gerard Kellers geschriften kenmerken. Keiler blijft nog altijd onie amusantste auteur, dat bewijst hij ook met deze pennevruebten. Catulle Mendés heeft den tekst geschre ven voor de nieuwe opera van Chabrier „Gwendoline". Het is een heldendrama dat in de 8ste eeuw op de Engelsche kust speelt. De Deensche zeekoning Harold treedt er in op. Spoedig zullen het licht zien de „Sou- venirs" van den hertog De Brogliewaarvan reeds een gedeelte in de t Revue des Deux MonJes" werd gepubliceerd. Het boek han delt voornamelijk over de restauratie en moet vele bijzonderheden bevatten over de groote personen van dien tijd. De Folies Bergère" komt 30 April in veiling. De inzet is 255,000 fr. De uitgever A. Akkeringa te Amster dam zendt ons de le aflevering van den 2n FEUILLETON. £70.) Het eenige wat ik voor u op dit oogen- blik kan doen om u mijn goeden wil te toonen is, u wat dichter bij haar te brengen. En straks zult gij slechts dit woord hebben te zeggen: ik stem toe, en terstond zal een dear opengaan, en uw dochter zal zich in uw armen werpen. Wilt gij mij volgen?" fJt." „Kom dan mee." Hij opende de deur, waardoor hij bin nengekomen was, en bracht Aurora's moe der in het vertrek, dat wij kennen en dat belendde aan de cel van den Valkentoren, waar het jonge meisje wederom opgesloten was gewordenop het oogenblik dat de gra vin de woning betrad. Het postpapier, de pen en inktalles lag nog op de tafel. f Hier heeft juffrouw De Lasserre den door u ontvangen brief geschreven," sprak de vicomte tot de jonge vrouw, nadat hij de deur zorgvuldig gesloten had. „Waar is zij op dit oogenblik?" vroeg de gravinaan de hevigste ontroering ten prooi. IDaar," antwoordde hij, terwijl hij op zeker gedeelte van den muur wees. Het hart der moeder begou onstuimig te kloppen. Maar hoe zij ook keek, zij zag niets wat naar een deur zweemde. „Is daar een kamer?" vroeg zij. „Ja, maar niet bijster groot." „Ik zie geen deur." De vicomte deed een paar passen en raakte den muur aan. „Omdat degenen die deze deur hier heb ben geplaatst," antwoordde hij, „kunstenaars waren in hun soort en op een bewonderens waardige wijze haar hebben weten te ver bergen in het metselwerk en de larabrisee- ring." „Maar dan is het een deur van een ge heime gevangenis!" „Volkomen juist. De kleine kamer, die deze deur afsluit, heeft waarschijnlijk vroe ger als gevangenis gediend." „En thans ook nog, daar juffrouw De Lasserre er opgesloten zit." „Niet als gevangene," hernam hij. „Trou wens," voegde hij er met een valsch lachje bij, „ik hoop wel, dat u van avond de vreugde zult hebben haar vrijheid haar te rug te geven." De gravin was naar de onzichtbare deur geloopen en luisterde. Zeker beproefde zij een of ander geluid, misschien Aurora's stem op te vangen. „O," zei de vicomte, „het is nutteloos moeite te doen om te luisteren. Zelfs als uw dochter doordringende kreten uitte, zoudt gij haar niet kunnen verstaan. En evenzoo kunnen wij hier zoo hard spreken als wij maar willenzonder dat zij ons verstaat. Geen geluid kan er daar van hier tot haar doordringenen evenmin vandaar eenig ge luid naar hier. Daarenboven kan men de deur niet openen zonder de geheime sluiting te weten. Men moet op een veer drukken, die men niet zien kan en waarvan men de juiste plaats moet kennen." De gravin voelde een rilling over haar leden gaan. Zij dacht dat de veer wel eens door de eene of andere oorzaak kon weige ren te werken of stuk raken, en dat dan haar dochter levend begraven zou zijn in een steenen graf, ten prooi aan de wanhoop, aan de afgrijselijkheden van dm honger en van een langzamen en vreeselijken dood strijd. „En mijn dochter is daarl" riep zij met een gesmoorde stem." „Ik heb het u gezegd." „Maar 't is afschuwelijk." „Ik verzeker u, dat juffrouw De Lasserre zich er niet over beklaagt. Zij is geenszins verschrikt." „Mijnheer De Sanzae! open deze deur spoedig." „Het oogenblik is daarvoor nog niet go- komen." „Ziet gij dan niet, in welk een toestand ik ben?" „Uwe blijdschap zal er straks des te groo- ter om zijn. En nu zullen wij, als u het goed vindt, ons onderhoud hervatten." „Goed; maar haast u. Wat hebt gij mfy' te zeggen „Gij vergeet, dat er voorwaarden zijn." „O ja, uwe voorwaarden. Welnu zeg ze." „Heb dan de goedheid eerst daar aan do tafel te gaan zitten." „Waarom?" „Daar heeft u pennen, inkt en papiet. U moet schrijven." „Schrijven, wat?" „Een brief." „Aan wien?" „Aan mij." „Aan u?" „Jo. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1