door schenkingen en legaten verrijkt. Er was hierdoor gebrek aan plaat9. Eeue derde zaal is nu in orde gebracht en tot ontvangst van meesterstukken gereed. Nu de schilde rijen, die vroeger op het Paviljoen te vin den waren, naar het Rijksmuseum zijn over gebracht, wordt deze heerlijke verzameling te meer op prijs gesteld. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Ongehuwde personen, die in aanmer king wenschen te komen voor de betrekking van hoofdopzichter in 's rijks krankzinnigen gesticht te Medemblik, met ingang van 1 Mei e. k., op eene jaarlijksche belooning van f 400, met genot van vrije woning, voeding, vuur, licht en geneeskundige ver pleging, gelieven zich véér 20 April e. k. persoonlijk te wenden tot den geneesheer- directeur van genoemd gesticht. De Slaats-Ct. n°. 84 bevat het ver slag, uitgebracht aan den koning, door de commissie van toezicht op de rijks academie van beeldende kunsten omtrent dan toestand der academie in het jaar 1885. Door tusschenkomst van den heerjhr. mr. Victor de Stuers te 's-Gravenhage, zijn aan het Rijks Ethnographisch museum te Leiden geschonken een aantal voorwerpen, afkomstig van Java, Celebes, Sumatra, Bor neo, Sudan, Egypte, Kabylië, Japan, Cey lon, Suriname en Aruba, een en ander in bijzonderheden vermeld in de St. Ct. N°. 84. Uit een particulier schrijven uit De- vonport wordt het volgende aan het D. v. Z.'ll. en 's Gr meegedeeld omtrent de ramp aan het Gouv.-stoomschip Java overkomen: *Den 25en Maart vertrokken wij met de Javadoor de fabriek te Eeijenoord alles behalve klaar afgeleverd, van Maassluis naar zee. De eerste dag was zeer voorspoedig, zoodat wij den 26en 's-middags reeds bij W ight waren. Daar kregen we harden wind en hooge zee op den kop, zonder veel te vorderen. In den avond van den 27n, te 11.15 u., werden wij gewekt door een verschrikkelijk gekraak en gebons. Dwars in waren wij aangevaren door een 4-mast zeil schip, dat los kwam na op de Java van den grooten mast af alles te hebben gera seerd; de stalen groote mast was in drie stukken naar beneden gekomen; de bezaans mast was in twee stukken, twee groote sloe pen met de davits waren vernield en een groot gat in ons schip. Wij verwachtten, te zinken. Onmiddellijk werden de noodige maat regelen genomen en het gat gestopt, alles met de meeste kalmte; maar wij kouden niet stoomen, daar de schroef niet vrij was. y Tegen den ochtend kwam een Engelsche stoomer op ons afzetten, om assistentie aan te bieden; wij namen hem aan om bij ons te blijven en ons te vergezellen als we den wal /ouden instoomen. /loen wij te Plymouth aankwamen had den we terstond veel bekijks; stoomscheep- jes met heeren en dames kwamen ons be zien. De admiraal der haven kwam ook on zen toestand opnemen en wilde ons niet op de rcede laten, die niet veilig is, maar wees ons eene kalme plaats aan, waar de Engel sche oorlogsschepen repareeren. Hij verleende ons alle mogelijke hulp. Kort daarna kwam per telegraaf uit Den Haag de machtiging om te Devonport te repareeren. Wij ondervonden hier veel hulp en be leefdheden. De officierenwier longroom on bewoonbaar is, daar drie hutten geheel open liggen, logeeren in een hotel aan wal." Loop toch door, er is niets te doen, sprak een politieagent te Rotterdam tot eenige straatjongens, die een opstootje vermoed den. Dat behoeft jij ons niet te zeggen, was het antwoord van een der oudste, als het wat te beduiden had gehad, zou jij wel gemaakt hebben, dat je uit het gedrang waart gekomen. In de vorige week overleed te Rot terdam de wed. De Groot, die, naar men meende, den 4en dezer haar 10Oen verjaar dag zou hebben gevierd, indien zij ware blijven leven. Ilaar familie had reeds maat regelen genomen om haar dien dag zeer genoeglijk te doen doorbrengen. Toen nu haar overlijden bij den burgerlijken stand aangegeven werd, bleek, dat zij den 4en April 1885 reeds 100 jaar geworden was. De acht en veertigste algemeene ver gadering van het Nederlandsch Aardrijks kundig Genootschap, zal op 17 April a s. in een der lokalen van het Genootschap ^Natura Artis Magistra", te Amsterdam, gehouden worden. De Amsterdamsche correspondent der N. R. Ct. meldt: De exploitatie van het Nederlandsch Panopticum laat na afschrijving over 1885 geen uitkeering van dividend toe. Prin9 Wilhelm van Baden wordt op het eind dezer week te Arasterdam verwacht, om zich onder behandeling van dr. Mezger te stellen. ms: m mm mm mzz mm Niettegenstaande den zeer gedrukten toestand van handel en vrachtvaart had de stoomvaart maatschappij Nederland in 1885 een vrij gunstig jaar door de uiterst voor spoedige 35 reizen, zoodat de eigen assu rantie f 217,579 bate opleverde en, na f 640,990 afschrijvingen, nog 4 pCt. kan worden uitgekeerd.) In de zoogenaamde Meeronder de gemeente Loonopzandnabij den Eikendijk, zijn in een aldaar gegraven zandkuil gevon den eenige beschadigde en gebrokene over blijfsels van urnen, waarin nog duidelijke sporen vau asch aanwezig waren. Uit Enschedé wordt aan de N. R. Ct. gemeldOmtrent de werkstaking valt niets bijzonders meer te melden. Zij duurt voort, maar heeft zich niet uitgebreid. Maandag II. (de Maandag is aan de fabrieken de alge meene betaaldag) werd te 12 uren 's mid dags aan de fabrieken bij het uitgaan ge collecteerd voor de noodlijdende arbeiders uit de fabriek der heeren J. E. Scholten en Zn., welke collecte evenwel eene magere opbrengst moet geleverd hebben, en dat nog wel voor den eerste keer na de socialisten-vergadering daags te voren! Woensdagmiddag zijn de werkeloozen m het socialistenlokaal bijeen geroepen om hunnen onderstand uit ge noemde collecte te ontvangen. Alles blijft intusschen ru9tig, de huzaren en schutterij patrouilleeren sedert Zaterdag niet meer. Tegen Zondag is er weder eene vergadering van socialisten belegd, waar Eortuijn zal spreken over: de toekomst der arbeiders. De werkstakers zullen echter spoedig, en dan misschien te laat, hunne verkeerde handelingen inzien, want, naar ik hoor, zijn reeds enkele weefgetouwen door arbeiders van buiten af bezet, terwijl er alle kans op is, dat de heeren Scholten van deze gele genheid gebruik maken, om eens een hon derdtal looms voor een halfjaar te laten stilstaan, hetgeen hun, bij het verlies, dat sommige artikelen opleveren, zeer zou te stade komen. De politie te Gulpen heeft in de laat ste dagen de handen vol werk met over de Belgische grenzen gebrachtte Duitschers welke de omgelegen plaatsen bedelende af- loopen. Allen missen de noodige papieren; hun eenig paspoort bestaat in een exemplaar van den beruchten u Volkscatechismus" van A. Defuisseaux. Onder degenen, welke heden gearresteerd werden, was er een, welke in het bezit was, behalve van voornoemd exem plaar, van twee in de Eransche taal geschre ven bedelbrieven, welke geadresseerd waren aan 't Redemptoristen-klooster te Wittem. De politie heeft beide brieven in beslag ge nomen. GRAVEN II AGE. Naar aanleiding van de krijgsverrichtingen in Atjeh in het laatste gedeelte van 1884 en in de eerste acht maanden van 1885, is door Z. M. de kolonel der inf. van het leger in Ned.-Indië H. Demmenie, civiel en militair gouverneur van Atjeh en onder- hoorigheden, bevorderd van ridder 3de kl. tot commandeur van de Militaire Willems orde; zijn de majoor der genie L. V. Din- gemans, de kapitein van den generalen staf L. Swart, de 1ste luit. der inf. A. W. Gijsberti Ilodenpijl, de 2de luit. der inf. G. B. De Jong, de sergeanten der inf. G. Steenhuizen en 11. E. J. Beer, en de sedert gegageerde korporaal der inf. A. A. Wan- zeck benoemd tot ridder der 4de kl. van de Militaire Willemsorde; is aan den majoor der inf. F. R. P. Van den Abeeien toegekend de eeresabel met het gebruikelijke opschrift; en is bepaald dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de 1ste luit. der inf. G. E. Soeters en de fuselier G. Keim. Door Z. M. zijn de generaals majoor van het Nederlandsch-Indisch leger A. Luymes, op zijn verzoek, en H L. Kilian, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de goede diensten door hun aan den lande be wezen, en zijn tot generaal-majoor bij het leger in Ned.-Indië benoemd de kolonel der artillerie, chef van den generalen staf aldaar, A. Hnga en de kolonels der inf. bij dat leger J. II. Romswinckel en H. Demmeni, laatstgenoemde civiel en militair gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden. De minister van justitie zal op 13 dezer geen audiëntie verleenen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer heeft de heer Keuchenius na discussie zijn amendement ingetrokken. De regeering neemt over het amendement-Van Delden (om geen verplichte schoolgeld heffiuS in het artikel op te nemen). Het amendement van de rechterzijde werd verworpen met 43 tegen 42 stemmen. Het amendement-De Beaufort werd verworpen met 64 tegen 22 stemmen. Het regeeringsartikel is verwor «za mm mLj M nr. pen met 56 tegen 30 stemmen. De regee ring verklaart machtiging te zullen vragen om hoofdstuk X in te trekken. Ter zake van misbruik van vertrouwen stond gisteren voor de arr.-rechtbank terecht de 20-jarige W. W. R.kantoorbediende bij eene bankvereeniging. De substituut-officier mr. Pape, eischte 4 maanden celstraf. De verdediger mr. D. S. Van Emdenbeval zijn cliënt in de goedertierenheid der rechtbank aan. Daarna verscheen voor de rechtbank de bloemist G. J. P., te Delft, die aan zijne woning in dc Raamstraat aldaar, zéédat het van de straatzijde duidelijk kon worden op gemerkt, twee beschreven strooken papier had aangeplakt, bevattende zeer lasterlijke aantijgingen tegen den notaris v. B., mede ie Delft woonachtig. De aantijgingen waren van dien aard, dat zij, wanneer zij waar heid hadden bevat, den belasterde hadden blootgesteld aan een lijf of boetstraffelijke ver volging. Beklaagde verschoonde zich door te beweren, dat hij niet wist, dat hij, door het aanplakken der biljetten, eene strafbare daad verrichtte, nadat men er hem op ge wezen had, dat al bevatten de aantijgingen ook waarheidhij daaraan toch geen publiciteit mocht geven op deze wijze. De subst.-off. mr. Pape eischte 1 maand cel en f 25 boete. Uitspraak in beide zaken heden over acht dagen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BËLGIE. Bij eene huiszoeking te Bruaire nabij Roux heeft de commissaris van politie bij zekeren Rouvart,een Iransch paardenkoopman, een zeker aantal geldswaardige papierengevon den, die bleken afkomstig te zijn uit de geplunderde woning van den heer Baudoux. Zij waren hem bezorgd door zijnen te Darn- premy wonenden schoonbroeder. De rechtbank te Brugge heeft den schipper Jean Ryckiere van de sloep O IU3 vrijgesproken ter zake van vernieling van haringnetten van de Scheveningsche bom schuit Anthoniua van den reeder A. Hooge- veen. ENGELAND. Nog nimmer was het lagerhuis zéo dicht bezet als gisteren. In het midden der zaal waren stoelen geplaatst, om de ont brekende zitplaatsen aau te vullen. In de loge der diplomaten werd graaf Hatzfeld, de Duitsche ambassadeur, opgemerkt. De heer Gladstone trad in een ontwikkeling zijner Iersche voorstellen. Dwangmaatregelen tegenover Ierland, zeide hij, zijn niet meer uitzonderingen, maar tot eene gewoonte geworden. Toch gelooft hij niet, dat Enge land en Schotland tot dwangmaatregelen ge neigd zijn zoolang niet alle verzoeningsmid delen zijn uitgeput. nij stelt een afzonderlijk parlement voor, dat zijn zetel te Dublin zal hebben, tot af doening der wetgevende en administratieve aangelegenheden, welke op Ierland betrekking hebben, afgescheiden van de vraagstukken welke het rijk in zijn geheel raken. De lieer Gladstone ging daarop aldus voort: Ierland zal dan noch in het hoogerhuis, noch in het lagerhuis vertegenwoordigd zijn, behalve wanneer materieele wijzigingen in het tegenwoordige ontwerp mochten worden voorgesteld. De rijkseenheid van den fiscus zal behouden blijven. Het Iersche parlement zal uit twee klassen beslaan; de eerste uit de tegenwoordig 28 representatieve pairs en 72 door het volk op den nieuwen grond slag te kiezen vertegenwoordigers; de tweede uit 103 naar de thans vigeerende kieswet gekozen vertegenwoordigers, die te zamen zetelen en beraadslagen, maar eene afzonder lijke stemming kunnen verlangen. liet Iersche parlement zal geen recht van inmen ging hebben in de prerogatieven van de kroon, in het leger, de vloot, de koloniale en buitcnlandsche aangelegenheden. Het kan geen bijzondere kerk tot staatskerk verhef fen, of daaraan dotatiën verstrekken. Het oefent geene jurisdictie over handel, scheep vaart, muntwezen of over den omloop der baukbiljetlen. De quaestie betreffende het postbeheer is opengelaten. De onderkoning mag geen partijman, maar wel katholiek zijn. De rechters worden door de Iersche regee ring benoemd. De politie blijft voorloopig onder de controle van Engeland. lenaud s bijdrage in de rijkslasten wordt tot op een vijftiende gereduceerd. Het draagt niets bij in de kosten voor het budget van oorlog, en heeft geen coutiöle over tollen eu ac cijnzen. Nadat de heer Gladstone zijne rede had geëindigd, verklaarde de heer Parnell de wets voorstellen algemeen bevredigend, doch tevens achtte hij eenige wijzigingeu noodzakelijk. Het debat is daarop tot kedtu verdaagd. Het lagerhuis heeft bij tweede lezing het wetsontwerp betreffende het auteursrecht, ter uitvoering der internationale Berner-con- ventie, bij tweede lezing aangenomen. FRANKR IJl K. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren, op verzoek der regeering, met 246 tegen 236 stemmen beslotenom de inter pellatie over de aangelegenheden van Decaze- ville uit te stellen tot na afloop der beraad slagingen over de leening. Daarna werd de discussie over het leenings- ontwerp voortgezet. De heer J ules Roche sprak tegen het ontwerp, omdat door de leening het kre diet van den staat noodeloos benadeelden de critiek van de tegenstanders der republiek gerechtvaardigd wordt. Daar hij echter steeds het oog gevestigd heeft op de hoogere be langen des lands, zou hij zijne medewerking niet aan de regeering onthouden. IS adat nog eenige leden het woord had den gevoerd, werd met 293 tegen 229 stem men besloten, om tot de behandeling der artikelen over te gaan. De kamer nam achtereenvolgens de arti kelen van het leeningsontwerp aan, met een amendement van den heer Dreyfus, waar bij de verplichte amortisatie wordt voorge schreven. Het ontwerp werd ten slotte in zijn ge heel met 292 tegen 233 stemmen aauge- nomen. Clovis Hugues zal met de andere le den der arbeiderspartij naar Decazeville ver trekken. Het heet dat de regeering reeds tot de inhechtenisneming van Basly heeft besloten. Volgens de verklaring van den minister van buitenlandsche zaken in den ministerraad wordt de toes and te Decazeville ongunstiger. In het departement Niévre zijn op het oogen- blik öOO huisgezinnen zonder middel van bestaan. ITALIË. Het bericht dat de ministers den ko ning voor de keuze stelden om óf hun ont slag aan te nemen, óf de kamer to ontbin den, wordt bevestigd. De koning heeft zich zijne beslissing voorbehouden. Waarschijnlijk zal in de morgen te houden zitting der ka mer van afgevaardigden officieele mededee- ling gedaan worden. DUITSCHLAND. Uit Darmstadt wordt gemeldPrins Alexander heeft een, van den 7en dezer ge- dagteekend, telegram uit Sofia gekregen, waarin de vorst meldt, den 5en uit Kon- stantinopel te hebben ontvangen een door de gezamenlijke groote mogendheden onder teekend document, en dat hij besloten heeft dit stuk, hetwelk hij beschouwt, niet als eene Turksclie-Bulgaarsche overeenkomst, maar als eene beslissing van Europa, te er kennen, on« er voorbehoud zijuer rechten en met beroep op artikel l. DENEN ARKEN. - Dépêches uit Kopenhagen melden het uitbreken van besmettelijke long dekte onder den veestapel te Kolding in Jutland. De overheid beval, het aangetaste vee af te maken en het overige te isoleeren. Zij heeft de Engelsche regeering hieivan verwittigd. RUSLAND. De reis van den Czaar met zijne ge malin en het grootste deel der keizerlijke familie naar het zuiden des rijks, heeft, volgens een Petersburger berichtgever der Köln. Zeit.voornamelijk ten doel de ge hechtheid aan de dvnastie in het zuiden des rijks op te wekken, waar zij minder levendig dan in het midden en het noorden des rijks heet te zijn. De regeering verwacht van de komst des Czaars te midden van zijn volk, dat hij de harten door zijn woord zal weten te winnen, gelijk de keizerin dit doen zal met haar innemend voorkomen. De berichten der gouverneurs van de verschillende provin ciën sloten de mogelijkheid van nihilistische aanslagen niet buitentrots de voorzorgmaat regelen langs de spoorwegendie door 60,000 man op geregelde afstanden bewaakt worden, gelijk dat ook bij vorige reizen van den Czaar geschied is. Niettemin heeft de Czaar de reis zonder aarzelen ondernomen; alleen te Odessa zal hij niet komen daar de gouver neur van die stad verklaard heeftvoorniets te kunnen instaan omdat op het daar rond- loopende gepeupel uit alle lauden der wereld geen oog is te houden. Volgens berichten uit St. Petersburg begint de revolutionaire beweging in de pro vinciën weer het hoofd op te steken. Te Cliarkoff zijn verscheidene officieren gearres teerd, die propaganda onder de arbeiders maakten. In St. Petersburg is eene geheime drukkerij ontdekt. In den omtrek vau Cliar koff zijn vier verdachte personen, twee ko zakken, een student en een ambachtsmao, gevangen genomen. Men wil wetendat DuitschlandOos- tenrijk en Rusland hebben toegestaan Bul garije en Oo9t-Rumelie tijdelijk te bezetten.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2