daar t5Jssen en tenoren niet altijd onver- aan.ijk hun taak vervulden. Doch bij zooveel Leds ziet men gaarne een enkel vlekje over het hoofd. De minister van financien maakt be kend, dat op den 17den Augustus e. k. en volgende dagen het in art. 2 van het ko ninklijk besluit van 7 Juni 1856 n°. 80 (bijvoegsel Sltl. 1856 n°. 125), bepaalde vergelijkend examen zal worden gehouden voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeinen, waarvoor tien plaat sen ter vervulling worden opengesteld. Zijdie tot dat examen wenschen te wor den toegelaten, moeten vóór of uiterlijk op den lsten Juni e. k., het bij art. 4 van voormeld besluit bedoelde verzoekschrift in dienen met overlegging van de bij dat ar tikel gevorderde stukken. De minister van justitie heeft bepaald dat het examen bij art 11 der wet op het notarisambt bedoeld, voor het jaar 1886 zal aanvangen op Donderdag 1 Juli e. k., en dat het zal worden gehouden te 's-Graven- hage, en benoemd: tot lid en voorzitter der staatscommissie belast met het afnemen van gemeld examen mr. J. Kalff, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden; tot le den: mr. A. A. De Pinto, en mr. M. A. "Van den Acker, beiden raadsheereu in den hoogen raad der Nederlanden; mr. II. J. Hamaker, hoogleeraar in de rechtsgeleerd heid aan de rijks-universiteit te Utrecht; mr. W. llemsing, ontvanger der registratie en domeinen te Gouda; F. Meijer, notaris te 's-Gravenhage; H. H. Thooft, notaris te Rotterdam; tot plaatsvervangende leden mr. A. Telders, officier van justitie bij de ar- rondissements-rechtbank te Amsterdam; mr. B. Hulshotf Gzn., substituut-officier van ju stitie bij de arrondissements rechtbank te 's- Gravenhage; II. W. J. Sannes, ontvanger der registratie en domeinen te Steenwijk P. C. L. Eikendal, notaris te's-Gravenhage; mr. M. W. F. Treub, candidaat-notaris en privaat-docent aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam; tot secretaris G. A. N. T. Jansen van Afferden, commies bij het de partement van justitie. Door de heeren Van der Kaay en Van der Loeff is voorgesteld, om aan de voor laatste aliuea van art. 194 der Grondwet, zooals die volgens 2 van het gewijzigd wetsontwerp zou worden gelezen, toe te voegen: //Aan de Jopenbare en uit open bare kassen ondersteunde bijzondere lagere en middelbare scholen wordt het onderwijs zoo ingericht, dat ieders godsdienstige be grippen daarbij worden geëerbiedigd." De heer Rooseboom heeft op de lste af- deeling van het 11de hoofdstuk drie amen dementen betreffende de troonsopvolging voorgesteld. Het eerste strekt om te voorzien in de erkenning van het huwelijk van een nieuw- benoemden koning gesloten vóór de keuze tot koning en om tevens te bepalen dat de latere erkenning ook kan geschieden van huwelijken, gesloten door allen die, niet tot het regeerende stamhuis behoorende, tijdens het aangaan van een huwelijk door erfopvolging tot de kroon kunnen worden geroepen en die om de eene of andere reden verzuimd hebben de latere erkenning van hun huwelijk bijtijds te vragen. Het tweede amendement strekt om art. 25, le lid aldus te lezen: ^Voor zoover de eerste koning uit een nieuw stamhuis, op wien krachtens een der drie voorgaande artikelen de kroon overgaat, niet inde erf opvolging van het vorige stamhuis was be- giepen, worden al de bepalingen omtrent de erfopvolging op de nakomelingen van dien eersten koning toepasselijk." Het derde amendement strekt om het laatste lid van art. 25 te verduidelijken. Wanneer al de nakomelingen der vrouw, die bij op volging tot de kroon is geroepen, zijn over leden, moet ingevolge de bedoeling van het laatste lid van dit artikel de kroon overgaan in de volgende vrouwelijke lijn uit het stam huis, waartoe die vrouw door geboorte be hoorde. Er staat echter: *in de volgende vrouwelijke lijn uit het regeerende stamhuis." Maar dit is niet juist, want op het oogenblik waarop die overgang moet geschieden, kan door het regeerende stamhuis niet meer worden verstaan het stamhuis, waartoe die vrouw door geboorte behoorde. Immers alsdan is na dit laatste de kroon reeds in minstens een, maar wellicht in twee of meer stamhuizen overgegaan- Duidelijkheidshalve wordt daarom de wijziging voorgesteld." De schr. van een Haagschen brief in de N. Gron. Ct. maakt gewag van de liefde van het kleine prinsesje voor hare vogeltjes. Zij bezit eene menigte allerliefste diertjes, die zich door schoon gezang en uiterste makheid onderscheiden. Het kind is echter zoo dol op haar schat, dat haar koninklijke vader heeft besloten de kooien naar zijn vertrekken over te brengen, omdat zijn jMLé ~MR: m sp» nc dochtertje door hare liefhebberij te veel van hare studiën en andere bezigheden werd af getrokken. Nu raag het aardige kind twee malen daags hare vogeltjes opzoeken en voederen en komt zij daartoe in de ver trekken haars vaders, belast en beladen met allerlei lekkernijen, waarop haar pleegkin deren verzot zijn. Zoo draagt zij voor den eenen vogel een stukje vijg, voor een an deren een klontje, voor een derden hennip- zaad enz. bij zich en wordt zij dientenge volge bij haar komst in de kamer door een luid gejubel verwelkomd. Ook Z. M. schept vermaak in het onschuldige genoegen van het kind en slaat met een liefdevol oog de liefde van het prinsesje voor haar vogeltjes gade. Ofschoon het langdurige winterweder zijn invloed op allerlei gewassen heeft doen gelden en het koude voorjaar op de ontwik keling daarvan niet zeer gunstig kan worden beschouwd, hebben, met name de bloembol len welke te Haarlem en in de omstreken zijn geteeld, haar wasdom weldra bereikt. Uier en daar ziet men de schoone bloemen reeds boven den grond. Te verwachten is het dat binnen eenige dagen de bloemenpracht in kleur en geur kan worden genoteu. Bij den gemeenteraad te Rotterdam is ingediend een ontwerpverordening tot re geling van het toezicht op uitdragers- en oudroest-winkels. Dit voorstel wordt gedaan in het belang van de openbare veiligheid. Aan hen, die dergelijke winkels houden, wordt namelijk de verplichting opgelegd om de vestiging, verplaatsing of opheffing van hun inrichting aangifte te doen, duidelijke aanwijzing te geven van den aard van hun bedrijf en een register te houden, vermel dende de door hen gekochte voorwerpen, den prijs daarvoor besteed en de namen van de verkoopers. Het opsporen van personen, die zich aan diefstal of aan helen van ge stolen goederen schuldig hebben gemaakt, wordt daardoor gemakkelijker, en zoodoende moeten dergelijke bepalingen ook strekken om die misdrijven te voorkomen. Men schrijft aan het Ilbl. uit Rotter dam Door de sociaal-democraten worden pogingen aangewend om ook alhier eene Vrouwenvereniging op te richten, nadat zij reeds eene Jongelingsvereeniging hadden ge sticht, die echter tot hiertoe weinig leden telt. Wanneer men uit onze stad maar zel den van de sociaal-democraten verneemt, dan moet dit in de eerste plaats worden toegeschreven aan den weinigen bijval, dien het streven dezer lieden onder onze werk lieden vindt. Alle pogingen om sociaal democratische verenigingen op te richten, hebben hier nagenoeg schipbreuk geleden. Voor zoover wij'weten, bestaat er hier nog maar éóne, namelijk eene van stucadoors, beter gezegd van witters, hier een slag van werklieden, die van het vak slechts de on beduidendste handgrepen verstaan. Eene eigenaardigheid van de sociaal-democratische beginselen schijnt namelijk te zijn, althans voor zooveel men hier ter stede kan op merken, dat zij alleen voor de onbekwaam- sten en onwetendsten onder de werklieden aantrekkelijkheid hebben. De knappe, kundige werklieden, de menschen die een vak grondig verstaan, houden zich op zoo ver mogelijken afstand van deze schreeuwerige partij. Van daar ook, dat de Rotterdamscke Sociaal- Democratische. Vereeniging hare meeste leden telt onder de zoogenaamde bosjesmakers op de sigarenfabrieken. Het plan tot electrische verlichting van een deel der Kalverstraat en Rokin, tusschen de Enge Kapel- en Waterstegen, te Am sterdam, stuit af op één bewoner, die zijn perceel voor de benoodigde werktuigen niet wenscht af te staan. Men meldt aan het Ilbl. uit Enschedé i. d. 7 April: Gisterenavond was hier alles rustig. De werkstaking duurt echter voort. Hedenochtend te 7 uur waren slechts van de werkstakers 2 personen voor de poort der fa briek van de heeren Scholten Zn. De fabriek werkt nu met 15 gedeelte der weverij, doordien al de vaste arbeiders aan het weven zijn. De bevolking van het tuchthuis te Leeuwarden is gedurende het afgeloopen kwar taal met 3 gevangenen vermeerderd. Er kwa men bij 11, terwijl ontslagen werden 5 en 3 stierven. Het totaal op 1 April was 345. Te Goes is, volgens de GCl over leden een arm ingezetene uit Bergen-op-Zoom een in verren omtrek bekende persoonlijk heid, een ^barons-orgeldraaier. Algemeen tach heette hij ,de baron". Vermoedelijk evenwel was de man, evenmin als zijn vak- genooten, op de knieën van een barones gewiegd, en had hij dien eeretitel te danken aan zijn bijzondere hoffelijkheid en vriende lijkheid, waarbij nog kwam, dat hij bekend was met het Fransch. De eigenaardige fi guur heette Nicolaas Schutteler. Mis mzz mu «c. jm.. JV TT- schien is deze baron" dezelfde als die welke in vroegere jaren ook Noordbrabant met zijn orgel afliep en Duitsche liederen zong, o. a. met zekere voorliefde *Der Ti- roler und sein Kiud, wat aanleiding gaf tot het praatje, dat ^de baron" Pruisisch offi cier was geweest. 's GKlVEIVIIiGE In de gisterenavond gehouden zitting van de eerste kamer werd raededeeling ge daan van een aantal regeeringsbescheiden. Voorts van de nota des ministers van ma rine omtrent den toestand der rijkswerven, welke nota reeds in druk is rondgedeeld. Verder kwamen in de sedert de vorige bij eenkomst der kamer door de tweede kamer aangekomen wetsontwerpen, waaronder die tot regeling van het gevangeniswezen, de invoeringswet van het Strafwetboek, het zalrn- tractaatde wijziging der Indische tarieven en de conversiewet. Na het opnieuw samen stellen der afdeelingen is de zitting gesloten. BUITENLANDSCHË BERICHTEN. BELUIK. Zeshonderd man van het garnizoen te Gent ontvingen gisterenmiddag bevel, zich per sneltrein naar Ninove te begeven, waar wanordelijkheden zijn ontstaan. Dit bevel is het gevolg van een verzoek der gemeentelijke overheid aldaar. Met betrekking tot de zending van den heer Walshara, den nieuwen gezant van Engeland bij den keizer van China, is te Tientsin bericht ontvangen, dat hij overbrenger is van zeer hartelijke brieven van koningin Victoria aan den keizer, waarin de verzekering is vervat van de vriendschappelijke gezindheid, welke de Britsche regeering jegens China koestert. Wat de annexatie van Birma betreft, wijst de koningin er op, dat het Engelsche en het Chineesche gebied thans aan elkaar grenzen. Een bijzondere gezant zal belast worden met het overhandigen eener ridder orde met brillanten, welke den keizer wordt vereerd. FRAN KRIJ K. Bij het wetsontwerp vanLockroy, be treffende de Parijsche wereldtentoonstelling, wordt bepaald, dat de staat voor 17, de stad Parijs voor 8 en particulieren voor 18 millioen zullen bijdragen in het waarborg fonds. Het gouvernement heeft een voorstel in ouderzoek tot sluiting eener leening voor de Tongkin-uitgaven en die voor de hervor mingen, welke Paul Bert daar zal invoeren. Het bedrag dier leeniug zou 25 h 30 millioen francs zijn. Dr. Cornelius Hemz, een Amerikaan is tot grootofficier van het Legioen van Eer benoemd wegens de belangrijke diensten aan het departement van post- en telegrafie in Frankrijk bewezen, door de invoering van geheel nieuwe electrische toestellen. Hij is de eerste vreemdeling die als particulier dezen rang in 't Legioen van Eer bereikt. Het Journal Officiel bevat de negende lijst van giften voor het Instituut-Pasteur. Tot dusver bedragen zij fr. 95462. De heer De Freycinet heeft fr. 1000 geschonken. Onder de laatst gekomen schenkers bevinden zich de bestuurderen van een homoeopatisch hospitaal. PORTUGAL. De heer Guilherme Capello, gouver neur van Congo, is gisteren van Lissabon uaar zijn post vertrokken. U€ITiCULAlVD. Het huis van afgevaardigden heeft gis teren het wetsontwerp tot bevordering van Duitsche nederzettingen in de Oostelijke pro vinciën, bij derde lezing ongewijzigd aan genomen. Vervolgens werd het geheele ont werp bij hoofdelijke slotstemming, met 214 tegen 120 stemmen goedgekeurd. In den aanvang der zitting verklaarde de heer Magdzinski namens de fractie der Po len dat deze laatste aan de verdere beraad slaging niet zou deel nemen, nu het huis bij tweede lezing deze voordracht had aan genomen welke, naar haar inzieneene schen ding is van de grondwet, van de beginse len der humaniteit en van de internationale verhouding. Alleen zou zij een afkeurend votum uitbrengen tegen enkele paragrafen en tegen het ontwerp in zijn geheel. liet bericht dat de Duitsche troepen, ten gevolge der onlusten in Belgie, aan de grenzen versterkt zijn, wordt gelogenstraft. TUKHIJ K. Volgens bericht uit Sofia, toont prins Alexander zich geneigd om toe te treden tot de Turksch-Europeesche, en niet tot de Turksch-Bulgaarsche schikking, omdat hij slechts voor eene internationale beslissing wil wijken. De heer Nelidoff maakt zich gereed, om naar Livadia te vertrekken. Het gerucht, dat de Grieksche grenzen door Turksche troepen zijn overschreden, is niet bevestigd. Wel staan de Turken onmiddellijk bij de grenzen en wordt een botsing elk oogenblik verwacht. De minis ter van oorlog verzekert, dat het cijfer der Turksche troepen schrommelijk is overdreven, terwijl dyssenterie en typhus de Turken ge ducht teisteren. PER TELEGRAAF. ROME, 7 April. Volgens de Rauegna is een verandeiing in het ministerie onver mijdelijk, indien de kamer niet wordt ont bonden. SOFIA, 8 April. Prins Alexander blijft bij zijn voornemen om tegen de Turksch- Bulgaarsche overeenkomst te protesteeren, maar hij is voornemens dit in zoo gematigden vorm te doen, dat handhaving van het statu quo niet wordt uitgesloten. PARIJS, 8 April. Te Padua hebben zich onder het garnizoen zes choleragevallen voor gedaan, waarvan eenigeu met doodelijken afloop. GEMEENTERAAD. De voorzitter opent ten twee ure de ver gadering. Aanwezig de hh.: Zaaijer, Was, Nijkamp, Land, Driessen, Van Masijk Huiser Van Reenen, Vos, De Fremery, Cock, Fockema Andreae, Kaizer, Du Rieu, Van Hoeken, Verster, Hartevelt, Bool, Juta, Alma, Krantz, LePoole, Van der Hoeven, Knap pert, De Goeje en De Laat de Kanter. Afwezig met kennisgeving de heeren Bredius en Zaalberg. Ingekomen stukken. Beschikking van de ged. staten op de reclame van den heer W. F. G. Snickers tegen zijn aanslag in de plaats, dir. be lasting dienst 1885. Missive van den minister van staat, mi nister van binnenlaudsche zaken dd. 26 Maart, waarbij het raadsbesluit tot verhoo- ging van de jaarwedde der leeraren in het Duitsch en Fransch aan het gymnasium. Veizoek van de raadsleden dr. M. J. De Goeje c. s. tot uitstel van de behandeling van punt 15 der agenda van den raad van 8 April a. s. tot eene volgende vergadering ten einde een schriftelijk antwoord op het rapport van burgem. en weth. over de meer dere betaling door niet ingezetenen van de ge meente dan de ingezetenen, voor de voordeelen die de gemeente aanbiedt, te kunnen uit brengen. Voordracht van commissarissen der stedel. gasfabriek ter benoeming van een commisaris ter vervulling der vacature dr. E. F. Van Dissel. Voorstel van het raadslid F. A. Verster van Wulverhorst tot terugkoming op het raadsbesluit betreffende het visschen in de Singelgrachten wat aangaat het zetten van palingfuiken. Verslag van de commissie voor het ste delijk museum over 1885. Verzoeken van verschillende personen om benoemd te worden tot gemeente-archivaris. De voorzitter verzoekt de heeren Le Poole, Van Reenen en Van der Hoeven met hem het stembureau uit te maken. Tot leeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan gymnasium alhier wordt be noemd de heer li. H. Breuning te Sittard. Aan de orde is het verzoek van de heeren D. A. Schretleu en Co. om kwijt schelding van boete wegens te late opleve ring van de werken aan de Blauwpoortsbrug. De heer Fockema Andreae vraagt op heldering aan den voorzitter naar aanleiding van de grondendie door den reclamant voor zijn verzoek werden aangevoerd. Nadat die opheldering door den voorzitter is gegeven wordt het verzoek met 23 tegen 1 stem ingewilligd. Naar aanleiding van het verzoek van den heer W. II. Neuteboom wegens te late op levering van het werk aan de Zijlpoortsbrug, neemt de heer Kaiser het woord. Hij heeft van de industrieelen de heeren R. C. Stokvis Zoon te Rotterdam en de gebroeders Van der Vliet te Amsterdam twee brieven ontvangen, waaruit blijkt, dat de zooveel besproken platen een incourant ar tikel zijn, zoodat hij tegen het voorstel van burg. en weth. is om den heer Neuteboom een boete van f 100 op te leggen. De voorzitter leest een brief voor van dienzelfdeu heer Stokvis, waarin genoemde heer verklaart de bedoelde platen binnen drie weken te kunnen leveren. Hij is van meening, dat wel degelijk de schuld ligt aan den heer Neuteboom, zoodat het op leggen der boete alleszins te rechtvaadigen i«. De heer Was voert aan, dat uit de stuk ken voldoende blijkt, dat een speciale wals

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2