April, uiterlijk 1 Mei geopend worden, vuorloopig met 6 7 ritten daags. Er worden in Den Haag pogingen aangewend tot oprichting van een nieuw socialistisch weekblad. Als bewijs van nauwkeurigheid onzer Postadministratie, wordt aan het 1). v. Z en 8 Gr. medegedeelddat een losse blauwe postzegel, waarop aan de achterzijde het adres van een persoon te Leiden stond vermeld, en die te 's Hage in de brievenbus is ge worpen, behoorlijk aan zijn adres is bezorgd. In het belang eener geregelde bestelling van meer gewichtige documenten is het te wenschen dat dezelfde aardigheden niet al te dikwijls voorkomen. Maandag is te Delft op last van de justitie, op „Jaffa", het lijk opgegraven van den heer E.die aldaar sedert tien maanden begraven lag. De aanleiding daartoe was het vermissen uit de nalatenschap eener gel'som van ongeveer f 30,000, terwijl de omstan digheid dat de heer E., die in zijne laatste levensdagen aan eene zielsziekte leed, steeds eene groote geldsom in een gordel bij zich droeg, tot het vermoeden aanleiding gaf dat genoemd bedrag met hem zou zijn begra ven. Het onderzoek heeft evenwel tot niets geleid. (D. CL) Zaterdagavond hadden de bekende venters van het oproerblaadje Hecht voor Al len het te Delft te kwaad met het straat publiek, dat hen voortdurend achtervolgde en hun gewonen uitroep op allerlei wijze varieerde. Ten laatste werd de toevloed van nieuwsgierigen zoo grootdat de politie in het belang der orde hun aanraadde de stad te verlaten. Zij gaven daaraan schoorvoetend gevolg, doch steeds door eene groote me nigte nageloopcn. Bij de Oude Kerk was het evenwel uit met de goede voornemens onzer sociaal-democraten; zij stapten althans eene tapperij binnen, waarschijnlijk met het doel om de menigte een weinigje uiteen te doen gaan en om daarna opnieuw den ver koop te beginnen. De politie meende even wel dat het nu genoeg was en nam hen ter voorkoming eener botsing op liet bureau in bewaring, tot dat het tijd werd om met den laatsten trein naar 's Hage te ver trekken. DC.) Ofschoon bij den geweldigen brand te Berg-Ambacht slechts weinig gered kon wor den, zijn toch al de registers, geldswaarden en het verdere post materieel, aan het rijk toebehoorende, gered, liet postkantoor is tijdelijk, onder hetzelfde beheer, in eene andere woning gevestigd. Tot nu toe is het der justitie en po litie te Amsterdam nog niet gelukt nadere aanwijziging te verkrijgen omtrent den per soon, die zich Clifford noemt, beweert een Amerikaan en uit Boston afkomstig te zijn en Woensdag jl. in de Gasthuismolensteeg beproefde den bediende van den heer Van Praag een aanzienlijke geldsom afhandig te maken. De man had niets bij zichzelfs geen visitekaartje, dat zijn indentiteit kon bewijzen. Zaterdag jl. is hij met het per soneel van de Kasvereeniging geconfronteerd en ook dit heeft niet tot eenig resultaat aanleiding gegeven. Men heeft gepoogd hem te photografeerenmaar dit is niet ge lukt, omdat hij steeds hoofd en schouders heen en weer bewoog. Er bestaat echter, zegt het D. v. N.een gegrond vermoeden opgewekt door de wijze, waarop hij de handboeien na het aanleggen om zijn polsen wist te verschuiven, opdat deze geen pijn zouden doen dat meu met iemand te doen heeft, die meer met deze voorwerpen in contact is geweest. Naar het Ubl. verneemt is door de Arasterdauische bankiers een schrijven aan den minister van financiën gericht, waarin wordt opgekomen tegen de voorstelling, welke door Z.Exc. in de tweede kamer der staten-geueraal is gegeven, omtrent de be raadslagingen met hen gehouden, en nog maals uitdrukkelijk wordt verklaard, dat over een conversie der geheele 4 pCt. schuld niet is onderhandeld. Hönnerzijds is destijds aan de regeering in ernstige overweging gegeven, de conversie voor hare eigen rekening te bewerkstelligen, waarbij zij hunnen financierden steun heb ben aangeboden, om haar de noodige kas middelen in den ruimsten zin te verschaffen. Toen in de afgeloopen week algemeen bekend was gewordendat het gewone voor jaarsgeschenk uit Jever aan vorst Von Bis marek ditmaal niet geschied was, werd er aanstonds door een zijner Amsterdamsche vereerders, een geacht stadgenoot, voor ge zorgd dat de ijzeren rijkskanselier Zondag morgen, indien hij wilde, toch zijn kievitseitje heelt kunnen tikken. Vrijdagmorgen werden op zijn last, per expeditie Van Gend Looshonderd en een stuks van dit kostbare lenteproduct van hier aan den grooten staats man toegezonden. Nv. dD.) tas sc m» is ~wlm E: Te Amersfoort is een elfjarig meisje gestorven ten gevolge van overspanning bij het touwtjespringen. Zij had ruim 556 sprongen achtereen gemaakt. Gisterenochtend omstreeks 6 uur be woog zich te Nijmegen door onderscheidene straten een beer, die met zijn geleider in het Zwarte Anker aldaar was gehuisvest, en uit zijn hok had weten te breken. Op zijne wandeling ontmoette hij eenige vrouwen, die, door schrik bevangen, nagenoeg in zwijm vielen, terwijl een lantaarn-opsteker, die aan het blusschen was, op het zien aankomen van het wilde dier, zonder muil korf, in den angst van zijne ladder sprong, en in allerijl, met achterlating van zijn ge reedschap, de nabijheid van den beer trachtte te ontvluchtten die hem echter nog eenige schreden achterna kwam, totdat de man meer dood dan levend eene veilige schuilplaats bereikte. Later is de beer door zijn geleider, die hem onmiddellijk achterna zette, ge vonden tusschen een hoop twijg, welke nabij de spoorwegbrug aan bossen stond. Wat wij gisterenmiddag omtrent de onlust'ii te Enschedé nog vernamennl. dat de werkstaking zich uitgebreid zou hebben tot de fabriek der firma Menco, was niet geheel juist. Eene kleine onnauwkeurigheid ontneemt alle beteekenis aan het gerucht dat eerst in omloop was. De arbeiders heb ben niet met de machine, maar de machine met de arbeiders het werk gestaakt. Het on geval werd spoedig verholpen, zoodat de ar beid hervat kon worden. Het was gisteren te Enschedé rustig, of schoon de werklieden bij de firma J. E. Schol ten en Zn. niet weder begonnen zijn te wer ken. 's Morgens om zeven uur waren zij aan de fabriek en had eene deputatie van vier personen een onderhoud met de heeren. Zij vroeg of de firma wilde toestemmen in hun eisch, om de loonsverlaging tot de helft te rug te brengen. De hh. Scholten gaven ech ter niet toe en zijn, naar wij vernemen, vast besloten vol te houden. Naar men zegt zouden de arbeiders hedenmorgen niet te rugkomen, maar tot Maandag 12 dezer aan de heeren tijd gevenom zich te bedenken. (Zutf. Crt Bij den gemeenteraad van Middelburg zijn ingekomen voorstellen tot opheffing van de daar bestaande middelbare school voor meisjesmet het einde van den loopenden cursus, en tot hare vervanging door eene school voor meer uitgebreid of voortgezet lager onderwijs. De meerderheid en burg. en weth. heeft een plan ingediend, waardoor de kosten, die voor de bestaande middelbare school, na de intrekking van het rijkssub sidie, f 10,649 bedragen, zouden dalen tot f 3755. De school zou dan geheel het karak ter verkrijgen van eene uitgebreide lagere school. De minderheid, vertegenwoordigd door den burgemeester Pické, wil niet zoé ver gaan, en zooveel mogelijk de nieuwe inrich ting aanpassen aau de bestaande en zich te vreden stellen met eene besparing van f 37U0, zoodat het verlies van het subsidie aan de gemeente slechts op f 1300 zou komen te slaan. De gemeenteraad iieeft deze voorstel len tot ouderzoek in handen gesteld van eene speciale commissie van drie leden. (N. R. Ct.) Bij testamentaire beschikking is door wijlen mevrouw de weduwe L. P. Troutman, den 29 Maart 1836 te Cleve overleden, aan het diaconiebestuur der Nederduitsche Her vormde gemeente te Veere in Zeeland gele gateerd de opbrengst van den geheelen ineu- bilairen inboedel en gemaakt zilverwerkwelke opbrengstsora zal moeten worden vastgezet, om uit de revenuën jaarlijks op het Kerst feest en op Nieuwjaarsdag eene buitenge wone bedeeling aan de diaconie-armen van Veere te doen. In de Andelsche quaestie is door den commissaris des konings in Noordbrabant bij Z. M. hooger beroep aangeteekend tegen het besluit van gedeputeerde statenwaarbij deze hunne goedkeuring hebben onthouden aan de, bij gebreke vcan een college van B. en W., door 's konings commissaris ont worpen en later, wegens weigering van den gemeenteraad om ter vergadering te komen, door hem vastgestelde begrooting van in komsten en uitgaven voor 1886. Te Maastricht zijn in den afgeloopen nacht wederom op twee plaatsen de glas ruiten ingeworpen. De politie wordt bij den nachtdienst door de raaréchaussée versterkt. Als voorzorgsmaatregel worden ook de wa penkamer en de bergplaats der munitie van het garnizoen en de schutterij door schild wachten bewaakt. Uit een nader ingesteld onderzoek naar het voorgevallene met den conducteur op de lijn LuikMaastricht is gebleken, dat het geheele verhaal van dien ambtenaar, als zou hij door medereizigers met wapenen zijn be dreigd, zoo hij hun geen geld afgaf, ver zonnen, en hij bij het overstappen van het eeue rijtuig naar het andere van den trein tt. gevallen was. Hij is voorloopig in zijne be trekking geschorst. GRAVËKIIAGE. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Dragten, gem. Smallingerland, P. C. Simon, eervol ontslagen notaris te Buitenzorg (Ne- derlandsch-Indië). Door Z. M. is aan den heer J. C. Steenbergen, op hun daartoe gedaan ver zoek, eervol ontslag verleend als commis saris van politie te Amsterdam, met dank betuiging voor de vele en belangrijke diensten door hem bewezen, en als directeur van het postkantoor te Utrecht, G. Deketh. Doer Z. M. zijn voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd: bij het wapen der inf. van het leger hier te lande, en wel bij het 6de reg., de lste luit. G. A. Gennet, van het wapen der inf. van het leger in Ned.-lndië; bij het wapen der inf. van het leger in JNed.Indië, de lste luit. J. H. E. VVilmar, van het 6de reg. inf. Door Z. M, is bepaald, dat de bij art. 31 van het reglement voor het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord, bedoelde commissie tot het afnemen van het eindexamen aan de adelborsten der 2de kl. in dit jaar bestaan uit: den gepens vice- admiraal F. A. A. Gregory, voorzitter der commissie tot het exarnineeren van zeeoffi cieren-en adelborsten, als president; de ka piteins ter zee P. Ten Bosch en J. M. A. Van Muiken, den kapitein-luit. ter zee O. C. A. J. Moreauden luit. kol. van het corps mariniers W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten en den gepens. kapitein-luit. ter zee titulair L. A. Wataardt Sacré, per manent lid der commissie tot het exarnineeren van zeeofficieren en adelborsten, als leden. De luitt. ter zee der lste en 2de kl. A. J. Krabbe en J. M. Wijers, de off. v. gez. der 2e kl. bij de zeemacht dr. J. W. Blanken, en de off. v. adm. der 2de kl S. J. A. Deyll, uit Oost-lndië in Neder land teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Z. M. de koning heeft aan zijnen ad judant, den majoor der artillerie, baron Bentinck, op zijne aanvrage, een verlof ver leend in zijne betrekking van eersten stal meester en de waarneming van die functie opgedragen aan den ritmeester baron Van Heemstra, Zr. Ms. ordonnance-officier. De minister van koloniën zal op 9 en die van staat, minister van binnenland- sche zaken op 10 dezer geen audiëntie ver- leenen. Eene commissie oit de stalhouders alhier is eergisteren den burgemeester dezer stad gaan spreken over de schade aan hun bedrijf toegebracht door de zoogenaamde snorders, die, hunne vaste standplaats ver latende, met hunne huurrijtuigen door de stad gaan toeren om de menschen tegen ge ringen prijs naar Scheveningen of elders te rijden. Tengevolge hiervan worden schier geen rijtuigen meer aan stal ontboden. De wensch van de stalhouders kwam neder op het in het leven roepen van een politie maatregel, die dat innemen van wachljes op straat zou verbieden. BUITENLAiNDSCHE BERICHTEN. BËLG1 E. In een circulaire aan de commandan ten der onder zijn bevel staande troepenaf- deelingen waarschuwt de Belgische generaal Van der Smissen hen te waken tegen het verspreiden van anarchistische geschriften onder de soldaten. De schade door de onlusten te Luik en Charleroi veroorzaakt, worden door de regeering op een millioen francs geschat, waarvan 760,000 franc gerekend worden voor de verwoesting der inrichtingen van Baudoux. Bij de Belgische oproertjes zijn, vol gens nadere opgaven, 26 personen gedood. De dagbladen gaan voort met bijzonder heden mede te deelen van allerlei aard be treffende de bij Charleroi en elders voorge vallen ongeregeldheden. Zoo zijn te Elorenues Zondag avond den 28steu Maart een twintig of dertig personen, waaronder vele werklieden uit het land van Charleroi en allen te Elo- rennes wonende naar verschillende gegoede ingezetenen gegaan, sommen eischende van 166 tot 566 fres.; aan één hunner vroe gen zij zelf 25.606 fres.overal met brand en plundering dreigende, als men hun eisch niet inwilligde. Er waren ter plaatse slechts een commissaris van politie en twee gen darmes daar de overige politiebeambten naar andere punten waren gezonden. Zij werden overvleugeld en alle drie gekwetst. De bur gemeester begaf zich herhaaldelijk onder de onruststokers, hen vruchteloos tot kalmte vermanende. De bende slaagde er indoor hare bedreigingen 700 fres. meester te worden, waarvan 300 van een oud-vrederechter, een bejaard man, die alleen met zijne vrouw woonde. Den volgenden dag hadden zij weder 106 fres. vermeesterd, toen er ver sterking kwam en maatregelen konden ge nomen worden om eene herhaling van het gebeurde te voorkomen. Ettelijken der daders zijn sedert gevat. E1VGËL/1IV D. Aan de Daily Newt wordt uit St. Pe tersburg gemeld, de Russische regeering neemt uitgebreide maatregelen om zoo noo- dig, Bulgarije en Oost-Rumelië door hare troepen te doen bezetten. De hiertoe be stemde strijdkrachten zullen bestaan uit 306,060 man met 400 stukken geschut, liet legerbestuur maakt reeds transportsche pen gereed voor het vervoer dezer troepen uit Odessa en Nicolajeff. De London Gazette bevat een kabinets order, waarin wordt aangekondigddat Italië is toegetreden tot de Engelsch-Egyptische conventie ven 1877, betreffende de onder drukking van den slavenhandelmet alle rechten en verplichtingen aan die conventie verbonden. De heer Eorster, oud-secretaris van staat onder het kabinet-Gladstone van 1880, is na een lang lijden te Londen overleden. De heer Forstcr was 68 jaar oud. In het ministerie-Russell (1365-66) bekleedde hij den post van onder-secretaris voor koloniën. Men zal zich zijn plotselinge afscheiding van Gladstone's politiek betreffende Ierland her- iunneren. De Engelsche bladen bevatten zeer verontrustende berichten uit St. Petersburg. Rusland brengt een leger van 300 000 man bijeen en heeft tot den oorlog besloten. FRANKRIJK. De République Frangaise juicht de inhechtenisneming van de journalisten Ernest Roche en Duc-Quercy te Decazeville toe en betoogt, dat daarmede geenerlei inbreuk wordt gemaakt op de reeds onder het keizerrijk verkregen vrijheid van werkstaking. Niet minder dan om de agitatien der monarchalen te onderdrukken, zegt zij, is de regeering vast beslotende orde en veiligheid te hand haven, tegen mannen, die zich voor repu blikeinen uitgeven, maar aan de republiek zooveel kwaad toebrengen als zij kunnen. Voor het instituut-Pasteur is thans fr. 34.262 bijeengebracht. De eenige Rus, die nog wegens den beet van een dollen wolf te Parijs was achter gebleven, is Zaterdag gestorven. IPANJKL Te Madrid wekt een beslissing van het hooggerechtshof groot opzien, waarbij een crimineele vervolging bevolen is van drie kapitalisten, van wie twee tot de aris tocratie behooren, beschuldigd van ten na- deele der schatkist vóór de aanbesteding van de levering der tabak voor de Regie te Ha vanna een afspraak gemaakt te hebben. De voornaamste beschuldigde is lid van den se naat, welke, wat hem betreft, tot de ver volging verlof moet geven. Hij is markies en in de financiëele wereld te Londen en Parijs welbekend. ITALIË. Te Milaan hebben ernstige ongeregeld heden plaats gehad. Het volk was onte vreden over de belasting, welke door de ge meente wordt geheven van brooden, die zwaarder zijn dan 18 onsen. Eenige werklieden uit de voorsteden weigerden te betalen, en wierpen de ruiten in van het belastingkantoor. De politie arresteerde zes der belhamels, doch '8 avonds kwam een talrijke menigte op de Piazza del Duomo bijeen en weigerde uit een te gaan. De opeisching der politie werd met een vernieling der gaslantaarns beant woord. Vijf-en-zeventig personen werden toen in hechtenis genomen. DUITICUL AND. De bevelhebber der kanonneerboot Cycloopkapitein-luitenant Stubenrauch, seint uit het Duitsche station op Afrika's westkust, dat. hij Bimbia beschoten en troe pen aan land heeft gezet. Van de beman ning der Cycloop werd niemand gewond. De gouverneur van Kameron was bij het gevecht tegenwoordig. Te Aken hadden Zondagavond jl. sa menscholingen van fabrieksarbeiders plaats; hun eisch was loonsverhooging en verminde ring der werkuren. De politie had het druk, doch gedroeg zich flink; verscheiden arbeiders werden achter slot en grendel gebracht. E R V I E. De heer Eranassovichde nieuwe minis ter van buitenl. zaken, heeft eene circulaire verzonden, waarin hij verklaart, dat het Ser vië s streven zal zijn om de vriendschappe lijke betrekkingen met alle mogendheden te handhaven.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2