NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant v e r s e li ij 111 d a n e 1 ij k s behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 6 April 1886. N°. 81. advertentien: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. 199^ Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, i contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. Stads-Bericliten. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 8 April 1886, des namiddags ie twee uren. Onderwerpen 1. Benoeming van een leeraar in de Hoog- duitsche taal- en letterkunde aan het Gymnasium (68.) 2. Verzoek van D. A. Sehrellen en Co. om kwijtschelding van boete wegens le lale oplevering van de werken aan de Blauw- poorlshrug (170 van 1885 eu 53.) 3. Idem als voren van W. II. Neuleboom. wegens le lale oplevering van hel werk aan de Zijlpoorlsbrug (Iö5 van 1885 en 54). 4. Idem van H. M. E. P. Maertens, om re stitutie van schoolgeld. (57). 5. Idem als voren van de Wed. L. P. Wag ner (64). 6. i. '""ling van hel Geref. Minne- of Arme Oude Mar.oen- en Vrouwenhuis over 1885 (59). 7. Staat van af- en overschrijving op de be- grooting van de schutterij, dienst 1885 (60). 8. Suppleioire staat van begrooting van de Stedelijke Werkinrichting, dienst 1885. (61). 9. Voorstel lot uitbreiding van het onder wijzend personeel aan de school 4e kl. n°. 1 (03 en 71). 10. Verzoek van W. Jouslra, tol het leggen van een duiker naar den Ouden Rijn (65) 11. Idem vail A. Van Rijn, lot hel leggen van een walcrstoep aan den Heeren Singel. (65). 12. Idem van C. Van der Geest, tot hel leggen van een ijzeren buis met een grintbak enz aan den Zij ld ijk (65). 13. Idem van E. J. Schlelle. tot bekoming in eigendom van een gedeelte sloot aan hel Haagsche en Dell'lsche trekpad. (67 en 71 14. Voorstel in zake de ingekomen bezwaar schriften legen de Kiezerslijsten (70) 15. Voorstel van de Leden l)r. M. J. UeGoeje, Mr. II. Van der lloeven, A. J. Krantz en Mr. F. Was, aangaande hel meer in reke ning brengen aan mei-ingezetenen dan aan ingezetenen voor de voordeelen welke deze gemeente aanbiedt (62 en 69). 8TAD8MIEHWI. Burg. en weth. geven in een uit gebreid rapport aan den gemeenteraad op grond van overwegende bezwaren in overwe ging het voorstel van de heeren De Goeje, Van der HoevenKrantz en Was, aangaande het meer in rekening brengen aan niet-in- gezetenen dan aan ingezetenenvoor de voor deelen welke deze gemeente aanbiedt, te ver werpen. Mocht den raad daarentegen wellicht eene andere zienswijze ziju toegedaan dan wen- schen burg. en weth./ lettende op de be zwaren verbonden aan eene aanneming van het voorstel zooals het thans is geformuleerd, dat door den raad bepaaldelijk worde vast gesteld voor welke voordeelen, welke de ge meente aanbiedt, van niet-ingezetenen meer zal worden gevorderd dan van ingezetenen en tevens daarbij worde bepaald het verschil der onderscheidene heffingen voor het genot dier voordeelen. In de gisterenmorgen gehouden gods dienstoefening bij de Evang. Luth. gemeente alhier werd den onlangs bij die gemeente beroepen predikant ds. P. Van der Veen door zijn ambtgenoot ds. C. A. Evelein daarin bevestigd, naar aanleiding van het tekstwoord vervat in 2 Cor. V, vs. 1&-21. Des avonds deed de bevestigde zijne intree met eene rede over Markus XVI, vs. 156. Bij het einde der godsdienstoefening zong de gemeente haren nieuwen leeraar eene heilbede toe. De leden van het studenten scherm en gymnastiekgezelschap Arena Studioso- ruin", welke bij den Vrijdag te Amsterdam gehouden wedstrijd de tweede prijs, zilveren medaille behaalden, werden gisterenmiddag feestelijk ingehaald. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 35 18.4.10 en f 1.90, de laagste prijzen f 35, f 18.—3.70 en 1.85. MUZIEK, LETTEKEN EN KUNST. Geboortedag: prof. J. H. Kern. (1833.) Voor een eivolle zaal gaf gisteravond de heer Mann zijn tweede volksconcert in de Gehoorzaal, liet applaus na elk num mer toonde hoe de aanwezigen, uit alle standen der maatschappij, genoten; maar nog meer was dit op te merken uit de stilte die tijdens de uitvoering der nummers heerschte. Na de uitvoering van „Bohé mienne" werd den componist-directeur een prachtige krans aangeboden. Hulde alweêr aan den heer Mann voor wat hij voor 't Leidsch publiek doet, maar een woord van lof tevens voor dat publiek zelf, dat dat alles zoo op de juiste waarde weet te schatten. Was dit concert een gevolg van „den buitengewonen bijval" van 't vorige, dan behoeven we omtrent de gevolgen van dit concert niet onzeker te zijn. De heer S. H J. De la Fuente, pia nist van de Fransche Opera te V11 age, is voor den aanstaanden zomer benoemd tot orkest-directeur van bet operetten-gezelschap te Amsterdam, onder directie van den heer De Groot. Het 61e concert van de maatschappij „De Toekomst" zal plaats hebben Woensdag 28 April. Het bestuur doet pogingen daar voor de medewerking van de violiste mej. Armah Senkrah te verkrijgen. De orkestwer ken zullen zijn: een ouverture van Peter Be- noit „Charlotte Corday", Bizets „Roma" en een concert-ouverture van Gade. Dat belooft een genotvollen avond. De Tilburgsche liedertafel „Souvenir des Montagnards" heeft Zondag 4 April, des middags te 12 uren, een hulde gebracht aan Verhulst, wiens naam trouwens reeds lang een eereplaats heeft in het schoone plafond, dat de koffiekamer van het socië teitsgebouw dier vereeniging versiert. De hulde bestond in een Verhulst-concert. Op het programma kwara voor: „Avondlied"; „Dies irae", uit het Requiem; „Lentelied"; „de Gloria", uit de 3e Mis; „Koning en Vaderland" en „Floris V." Lebossé is bezig met de muziek te com poneeren voor eenAlgerijnsche opera- bouffe in drie actes, waarvoor de Champe- ville en Maurice Vaucaire het libretto heb ben gemaakt. De titel is„Si di Du burnous."' Anton Rubinstein, wien zijn concer ten in Petersburg 1U0,000 roebel hebben opgebracht, heeft 25000 roebel bestemd voor een internationalen wedstrijd voor jonge pia nisten en componisten van 2026 jaar. Om de vijf jaar zullen twee prijzen van 5000 francs elk worden toegekendals één kunste naar in beide vakken, volgens het oordeel der jury den voortreffelijk sten arbeid heeft geleverd. Het beschikbaar bedrag kan ook in prijzen van 2000 frs. worden verdeeld onder degenen die 't meest in aanmerking komen. De wedstrijd wordt om de beurt gehouden te Petersburg, Berlijn, Weenen en Parijs, en wel voor den eersten keer te Petersburg in 1890. De leiding is opge dragen aan den directeur van het conserva torium aldaar. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, Afd. Hilversum6 April, 8 u.huishou delijke uitvoering in het „Hof van Holland". Hymne voor sopraan met koor, Mendelssohn; Looverkens, W. F. G. Nicolaï: Lohengrin (llrautchor, R. Wagner; Schneewittchen, C. Reinecke; Des Staubes eitle Sorgen, Jos. Haydn. Soli voor sopraan en klavier. So- lislen: de hh. II. F. en C. Andriessen (kla vier) en dilettanten. Directeur: G. A. Heinze. Afd. Rotterdam9 April, 7{- u., uit voering in de zaal „Harmonie". Matthftus- Passion, J. S Bach Solistenmej. T Zerbst (Berlijn), sopraan; mej. A. Asmanu (Berlijn), alt; de heer dr. G. Gunt (Hannover), tenor de heer P. Haase, bas; de heer H. D. E. Van iiemert, bas; de heer A. Roesel, viool, de heer M. 11. Van 't Kruys, orgel. Di recteur: Fr. Gernsheim. Het eerste nummer is verschenen van De Indische Spectator (uitgever Joh. Ykema. te 's-Gravenhage)onder redactie van P. Van Dijk en M. T. II. Perelaer. Ook verscheen op het gebied der Indische aangelegenheden het eerste nummer van een veertiendaagsch populair tijdschrift De Indi sche Mail (Kuilenburg, Blom Olivierse), onder leiding van P. C. Huyser en met oor spronkelijke bijdragen van Metali van Java. Bij haar rentrée te Parijs zal Théo in een nieuw stuk van Emile Blavet: „Mimi Pinson" optreden. Mile. Van Zandt gaat te Cannes voor stellingen geven. Het museum van Antwerpen heeft nu voor den prijs van f 100,060 eene schilderij van Rembrand verworven, het „Portret van een Hollandschen burgemeester," dat véér 1789 deel uitmaakte van de Orleans-galerij in het Palais Royal. FEUILLETON. 266.) De zoon van den graaf De Char- meille is niet te Parijs. Gaston De Limans is insgelijk afwezig. Beiden zijn naar het schijnt samen vertrokken, zon der te zeggen waarheen zij gingen. Zon der bepaaldelijk ongerustheid le koes teren, zijn de ouders van die loopers erg ontevreden over hun wildemanstreek. De heer De Charraeille onderstelt, dat zijn zoon een oude tante is gaan op zoeken in de omstreken van Maubeuge en dat bij zijn vriend Gaston heeft meegenomen. „Wat mij verbaast het is waar schijnlijk een toevallige samenloop van omstandigheden, is dat de beide vrienden den avond van den dag zijn vertrokken, waarop De Verveine onze arme Lucie heeft geschaakt. t Is om wanhopend te worden. Wat te doen?" Wat te doen? U kan al toos op mijn medewerking rekenen, die ik u heb toegezegd. Al wat ik maar kan, zal ik doen. Als ik overigens mij maar eenigszins op de beeneu kan houden, zal ik van mijn kant uitgaan op inlichtingen. „Ik beklaag u van heeler harte, arme vriend 1 Ik gevoel uw groote smart, omdat ik zelf er onder lijd. „Ik eindig den brief, zooals ik ben begonnen, met u te zeggen: ik ben diep bedroefd. En ik schreiterwijl ik leeken Markiezin De Montperry. Graaf De Lasserre had slechts een enkel oogenblik eenige hoop gekoesterd. Die met zooveel ongeduld verbeide brief van zijn oude vriendin, veroorzaakte hem een nieuwe teleurstelling. Hij wierp hem op zijn schrijf tafel in een opwelling van woede slaakte hij een dof gekreun, en terwijl hij zijn hoofd op zijn hand liet rusten, verdiepte hij zich in smartvolle en sombere gedachven. Van den eersten dag af was bij Gabiron het denkbeeld opgekomen dat Aurora's on derwijzeres, die zoo plotseling was ontsla gen, wel de hand zou kunnen hebben gehad in de ontvoering van het jonge meisje. Dat zelfde denkbeeld keerde terug. De wijze, waarop de schelmen hun plan hadden ten uitvoer gebracht, juist in de straat waar de onderwijzeres woonde en na afloop van een bezoek, dat Aurora haar gebracht had, scheen zijn vermoeden te rechtvaardigen. „Wat drommel," dus sprak hij bij zich zelf, daar moet ik het mijne van hebben. De omstandigheden, waarin ik mij bevind, geven mij het recht tot alle mogelijke ver onderstellingen. Ik zoek, ik moet overal zoeken, en niets verzuimen wat eenig licht kan geven in de zaak, die hoe langer zoo duisterder wordt. Zeker, niets bewijst dat die mevrouw Durand medeplichtig is aan het gebeurde. Maar ik moet haar eens zien, eens met haar praten. Of zij de hand in het spel heeft gehad, al dan niet, ik zal wellicht daar eenige kostelijke aanwijzingen kunnen vinden. En Gabiron begaf zich tegen tien uur 's morgens naar de Rue Davy. „Woont hier een onderwijzeres, mevrouw Durand?" vroeg hij aan de portiersvrouw. „Ja wel." „Ik zou haar wel eens willen spreken. Ik heb haar iets mede te deelen." „Niet mogelijk." „Ik begrijp u. Zij is uitgegaan. Maar zij zal waarschijnlijk spoedig thuis komen." „Ja, ziet u, mijnheer! dat weetik even min als gij." „Dus raadt u mij niet op haar te blijven wachten." „Kom strakjes eens terug of van avond, als u dat beter schikt." „Hoe laat komt zij gewoonlijk thuis?" „Als mevrouw Duiand uitgaat, komt zij altoos terug op het uur, dat zij haar tweede ontbijt of maaltijd gebruikt, want zij eet thuis." „Als dat zoo is, zal zij wel spoedig ko men." „Ik weet niet. Mevrouw Durand is een voortreffelijke huurster; heel goed, heel dienstvaardig, en zoo vriendelijk als men maar wenschen kan; in het geheel niet trotsch, en braaf en ordelijk. Niets is er op haar te zeggen. Maar ziet usedert eenige dagen is er iets, dat haar kwelt, en zij is niet meer zooals vroeger. Daar moet iets aan de hand ziju. 't Schijnt wel of zij voor het een of ander bang is. „Ha zool" sprak Gabiron." „Kijk, ik dacht aan haar, toen ik u zag komen. Ik moet u zeggen mijnheer, dat ik verbaasd ben, neen maar, erg verbaasd. (Wordt vervolgd,)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1