NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Sfceze Courant ver schijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Zaterdag 3 April 1886. N°. 79. A0VERTENT1EN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. JACHT EN VISSCHERIJ. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Leidsche Courant Voor Leiden, per 8 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Kuminer 10 ('ent. Van j6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. 199e Jaargang. Tweede Zitting van den Militieraad. Bl'ItGKMKKSTKIl ca WKTUOl'nKRS Til. LEIDEN, Gezien art. 92 der wet van 19 Augustus 1861, betrekkelijk de nationale militie (Staatsbladri°. 72): Gelet op de missive van den Kolonel, Militie Com missaris in het 3Je district der provincie Zuidholland Doen te weten: dat de tweede zitting van den Mili tieraad voor deze gemeente wordt gehouden in een der vertrekken van het Raadhuisop Maandag den 12JeD en Dinsdag den 13JeD April 1886, op eerst- gemelden dag des middags te twaalf uren, tot het doen van uitspraak omtrent alle In de eerste zitting niet afgedane za ken, op laatstgemeldcn dag des voormiddags te elf uren, tot het doen van uitspraak om trent hen, die als plaatsvervanger of als nummcrverwlsselaar verlangen op te treden; voorts, dat tot liet opmaken der daar toe vereischte bewijsstukken, van lieden at, terSi*cre- tarie dezer gemeente, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uiende Zondag uit gezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich te nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de mi litie is ingelijfd, overeenkon^tig bet bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning niet dan in bijzondere gevallen bet stellen van een plaats vervanger kan woiden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat de loteling omtrent wien de Mili raad in zijne eerste lining reeds uitspraak heeft gedaan, NIET in de tweede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaats vervanger of een nummerverwisse- laar mocht willen voorstellen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Liidcn2 April 1886. DE KANTER, Rurgeineesler. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN herin nerl aan hen. die zich voor hel aanslaande seizoen 1886/87 in liet bezit wensche» le zien van Jacht of Wiftcliaktrnol wel van eene koslelooze vergunning lot uitoefening der Visscherijdal de blanco verzoekschriften Ier bekuming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente Sccietarie, alwaar zij. behoor lijk ingevuld en onderleekendvóór den 15en April dezes jaars moeien terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Ko- nings in deze provincie le worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herin nerd, dat blanco verzoekschriften lol Int be komen van buitengewone machtiging lot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistool schoten het schieten van km ijnen en ander schadelijk gedierte en het visuchen als het wa ter met ijs bedekt is, mede gratis Ier Ge meelde Secretarie Ier invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, ÜE KANTER. Leiden, 26 Maart 1886. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag Fiore della Neve. (Mr. M. G. L. Van Loghem.) 1849. Volksconcert. Zondag a. s. worden de liefhebbers van een degelijk concert weêr naar de gehoor zaal opgeroepen om de kapel (strijkorkest) van den heer Mann te genieten. Met de aanduiding „volksconcert" wordt hier zeker wel bedoeld „concert voor iedereen." We mee- nen hier te kunnen volstaan met de mede- deeling dat de heer Mann de kapelmeester is; we weten toch dat deze heer zich de zaak aantrekt zooals men dat van hem ge woon is. We ontmoeten op 't programma weer twee zijner composities. De heer Mann schijnt wel overtuigd te zijn dat men hier in een kort tijdsbestek al zijne composiliën genie ten wil; we zullen toch bij een zóó degelijk musicus wel niet aan ijdelheid mogen denken. We kunnen niet nalaten de kunstkenners attent te maken op eeneditmaal zeer goed ge slaagde, aquarel van mej. Tonnet, leerares aan de H. B. S. voor meisjes alhier, 't Stelt voor den „Bakker-Korffshoekop de Lakenhal en is geplaatst voor het raam van den kunst handelaar B. Blankenberg op de Mare. MEN ZEGT.... Uitstekend amuzeerde zich gisteren het Leidsche publiek in den overvloedig bezetten schouwburg. De naam van den auteur was op zich zelf reeds een aanbeveling. De abonnementsvoorstellingen zijn geëindigd vóór men er eigenlijk nog verzadigd van wa9. Immers zoolang er nog kachels bran den, zoolang wil men ook de genoegens van het tooneel nog niet missen. Dan komt nog bij al deze aantrekkelijkheden, dat het gezelschapzoo uitstekend bekendin Lei den zich zoo weinig laat hooren. Genoeg, de talrijke opkomst was een feit en de aan gename vroolijke stemming van het publiek een tweede. Wat het stuk betreft, de geest van den schrijver verloochent zich er niet in. De meeste figuren zijn vernuftig geteekend. Hoe alleraardigst is b. v. de babbelachtige makelaar met zijn eindelooze praatjes, hoe komiek de pedante doctor in de letteren met zijn geleerde kritieken, die ten slotte nog voor een galdoctor wordt aangezien en boos wegloopt met den uitroep: „Mensch, ik ben doctor in de letteren. Ik doe niet aan gal." Andere figuren kunnen we min der goed geslaagd noemen. De advokaat Kern mag een bizonder edel mensch wezen, aan het publiek boezemt hij niet veel be langstelling in. Ook de dichter Van Doorn en de heer Paul Slorm vinden we niet bui tengewoon interessant. Wat de samenstelling van het stuk be treft, wij gelooven, dat de begaafde schrij ver in dit opzicht wat zwak i9 en dat hij niet altijd het effekt berekend heeft, dat de verschillende tooueelen op het publiek moe ten maken. Van daar, dat, naar ons oor deel de beide eerste bedrijven het publiek niet in voldoende mate boeien. Er worden wat veel personen tegelijk aan toe schouwer voorgesteld en deze staan voor den oningewijde nog in geen duidelijk verband met elkander. Later wordt deze fout verbeterd maar toch zelfs na het geheele stuk gezien te hebben, kunnen we over het geheel als eenheid beschouwd niet zeer gunstig oordeelen. De handeling wordt door zeer toevallige en vrij onbeduidende omstandigheden op gang ge bracht, vervolgeus zoolang voortgezet tot vijf bedrijven gevuld zijn en als het zoo ver is, door nog toevalliger incidenten tot een einde gebracht. Dit alles neemt echter niet weg, dat bet stuk veel aardigs en onder houdends heeft, vooral wanneer het, zooals ditmaal, door zoo uitstekende artisten ten gehoore wordt geboden. Waarlijk het spel, dat we gisterenavond mochten bewonderen, was zoo voortreffelijk dat het moeielijk beter te wenschen is. De heer Jacq. De Boer vooral oogste uitbun dige toejuichingen in voor zijn allergrappig ste vertolking van den babbelzieken make laar. Ook den heer Schnltze bewonderden wij bijzonder in de gechargeerde rol van Dr. Billius. De heer Morin had als advocaat Kern weinig gelegenheid om zijn talent te toonen. De heer Spoor al9 Guithof was ver dienstelijk. liet verdere heerenpersoneel trof ons minder. De heer De Jong als Van Doorn was vrij stijf en harkerig. De lieer Clous ah Paul Storm vonden we ook niet schit terend. In dames is de vereeniging „het Neder- landscb tooneel" zeer goed gesorteerd en dat op eene wijze, die baast geene verbetering mogelijk maakt. Hoe meesterlijk waren de oude dames op de soirée. Mw. Sophie De Vries als mevrouw Guithof verdient wel in de eerste plaats een woord van lof, maar de op hare partij genoodigde dames geven haar weinig toe. Mej Chr. Poolman had als juffrouw Muller een meer ernstige rol te ver vullen. Haar spel was uiterst waardig en gepast en moet zeer geroemd worden vooral wanneer men bedenkt, hoeveel gemakkelij ker het is in gechargeerde rollen succes te hebben. Mw. Róssing Sablairolles was ook zeer natuurlijk als het levendige kostschool meisje en Mej. Lorjé was een alleraardigst dienstmeisje. Bijzonder geanimeerd en wel verdiend was het applaus dat aan de too neelisten ten slotte ten deel viel. Bij bet 8ectieonderzoek der tweede kamer omtrent het ontwerp houdende wijzi gingen in het „Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering" wenschten verscheidene le den inlichtingen te ontvangen omtrent het voornemen der regeering ten opzichte eener verdere herziening van het wetboek, daar zij meenden dat niet minder dan de thans voor gestelde, verschillende andere onderwerpen voor herziening zouden behooreu in aanmer king te komen. Als zoodanig werd o. a. gewezen op de termijnen van appèl en cas satie, welke zonder bezwaar aanzienlijk kun nen worden bekort, daar de oorspronkelijk vastgestelde termijnen in verband stonden met de toen bestaande middelen van ver voer en correspondentie. Andere leden, hoewel erkennende, dat het wenschelijk ware het wetboek ook op andere punten te herzien, meenden er ech ter op te moeten wijzen, hoe de aandrang tot eene algemeene of meer uitgebreide her ziening allicht het aanbrengen van overigens gewenschte hervormingen in den weg kon staan. Zij waren derhalve van oordeel dat men zich voorloopig tevreden moest stellen met hetgeen door de regeering te dien op zichte aan de kamer wordt aangeboden. Door sommige leden werd in overweging gegeven de hand te leggen aan eene uit gave onzer wetboeken, in de nieuwe spel ling vervat. Zoo noodig kon daartoe naar hun oordeel aan de regeering de wettelijke bevoegdheid worden verleend. Over de nu voorgestelde wijziging werd in verschillende zin gesproken. De heer Beelaerts van Blokland heeft op het ontwerp tot wijziging van eenige bepalingen der wet van 13 Juni 1853 (Stb. n°. 87) (jacht en visscherij) een amende ment voorgesteld, strekkeude om aan art. 2 toe te voegen de volgende zinsnede: „Van den len September 1886 af worden de in dit artikel bedoelde feiten beschouwd als overtredingen, en wordt de daarop gestelde gevangenisstraf vervangen door hechtenis van gelijken duur". Naar men verneemt, zal aanstaanden Maandag eene, met het oog op het gewicht, zorgvuldig gekozen commissie van Neder- landsche officieren onder voorzitterschap van den luit.-kolonel der genie Voorduyn naar Parijs veitrckken, ten einde zich onder leiding van den beroemden Tissandier te bekwamen in de luchtscheepvaart. Na de noodige erva ring verkregen te hebben, zal genoemde commissie hier ie lande de kern vormen van een op te richten corps luchtschippers. (Vod) De brooddepothouder De Jager te 's-Hageheeft wegens „gemoedsbezwaren" geweigerd het geld aan te nemen, dat door de welwillende tusschenkomst van de ver eeniging „l'Uunion fait la Force" met eene tooneelvoorstelling was bijeengebracht, om hem de schade door het verbranden van zijn huis geleden zooveel mogelijk te vergoeden. De genoemde vereeniging heeft nu aan den burgemeester verzocht eene goede bestem ming voor dit geld aan te wijzen. Men schrijft aan de N. B. Ct. uit Brielle: Wij hebben hier gisteren ook ons Aprilvischje. Toen de postkar van morgen als naar gewoonte aankwam, bleek het dat geen der manden of pakketten hier te huis behoorde, maar alle voor Hellevoetsluis be stemd waren. Die te Hellevoetsluis zijn aangekomen, behooren nu zeker hier. Eene hoogst onaangename verrassing voor beide plaatsen Belderok, de gewezen colporteur van het socialistenblaadje Bcchl voor Allenis den 19en Maart jl. ontslagen uit de cellu laire gevangenis te Amsterdamwaar hij wegens verzet tegen de politie drie maanden heeft doorgebracht. Hij heeft gisterenavond in eene kleine zaal van het Volkspark te Amsterdam aan de leden van den sociaal- democr. bond zijn wedervaren in de laatste drie maanden verhaald. Veel belangrijks be vatte zijn verhaal niet. De Engelschman, die te Amsterdam een kantoorbediende van ƒ18, 700, bij de Kasvereeniging geïncasseerd, trachtte te be- rooven, doch naar het poliiie-bureau gebracht werd, geeft voor Clifford te heeten en te Boston geboren te zijn. Volgens zijn zeggen is hij handelaar in schilderijen, van Ant werpen gekomen, en heeft hij den nacht te Rotterdam doorgebracht. Hij ontkent het feit te hebben willen plegen Hij bezit geen enkel bewijs, waardoor hij zich kan legiti- meeren. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool is in de maand Maart 35.5 mM. regen gevallen, tegen 18.5 mM. in dezelfde maand van 1885. Als een bewijs van belangstelling in den weezen-arbeid te Neerbosch kan dienen, dat de heer J. Van 't Lindenhout, bij de viering van zijn zilveren huwelijksfeest, aan verschillende gaven ƒ10000 heelt ontvangen. Door de dames Van den Brink, wo nende op den huize Westhoek te Velp, bij Arnhem, is aan het Nederlandsch Museum te Amsterdam ten geschenke gegeven eene piano van het jaar 1808. Aan de schenksters is daarvoor de dank betuiging der regeering aangeboden. De gemeente Andel blijft voortdu rend de aandacht trekken. Tengevolge van de weigering van gedeputeerde staten van Noord-Brabant tot toepassing van art. 25 der gemeentewet, aangezien naar het oordeel van dat college dat artikel niet van toepassing is; het ontbreken van een gemeenteraad en een oollege van burge meester en wethouders, en tengevolge van het niet afgeven van bevelschriften van be taling der schulden van de gemeente, is de burgemeester bij exploit gesommeerd tot uitbetaling van door de gemeente ver schuldigde renten eener geldleening ten laste der gemeente, verschenen l December 1885. Te Maastricht had Woensdagavond eene zamenscholing van omstreeks 200 per sonen plaats voor de woning van mej. llooy, waar de heer Lankamp, evangelisch zende ling uit Venloo, eene lezing hield. De menigte gaf hare aanwezigheid door razen en tieren te kennen, doch ging, zoodra de politie verscheenop de eerte aanmaning uiteen. De Kleine Gracht, waar het huis van mej. H. is gelegen, had dan ook na een kwartier uurs haar gewoon aanzien herkregen.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1