NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Sieze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en ABONNEMENT: Woensdag 31 Maart 1886, N°. 76 ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. Leidsche Courant Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 (ent. I99c Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepiiiakerssteeg 6. MUZIEK, LETTEREN EM KUNST. Geboortedag van Franz Abt (1S25) en Haydn (1732). Weêr had gisteravond de heer Lam- borg de lachers op zijn handmaar 't waren andere lachers, in grooter getale opgekomen dan de vorige maal. 't Hinderde dan ook minder dat de vermelding op de biljetten, van ,een geheel nieuw programma" een politiek jokkentje wasdoch jok en scherts en niets meer hadden we van hem te ver wachten. De toejuichingen bewezen dat 't oud menue, onder nieuwe benamingen, met smaak werd genoten. Op zijne reis van Brussel naar Lon don zal Rubinstein eenigen tijd te Utrecht vertoeven en wel in Mei a. s. Hij zal daar, op een concert van Toonkunst", #Das ver- lome Paradies" dirigeeren, een zijner „Geist- liche Oper". Omtrent de samenstelling van het per soneel der Duitsche Opera voor het volgende seizoen ontving de N. R. Ct. van den heer Behrens de volgende mededeelingen Het contract met mevr. Mielke is nog voor een jaar geldig, zoodat deze zangeres nog voor dien tijd aan de Opera verbonden blijft. Voorts is het engagement hernieuwd met de dames Jaide en Bettaque, en met de heeren Behrens, Von Bongardt, Haase en Shukowsky. Voor het vak van heldentenor bestaat er uitzicht of op het engagement van den heer Schott, óf van den heer Stritt, thans eerste tenor bij het Duitsche Opera gezel schap te New-York. Voor het lyrische vak wordt met den heer Jaslowsky, voor het soubrettevak met mej. Von Weber onder handeld. Voor het coloratuurvak is mej. Richter, van het Hoftheater te Cassel, ge ëngageerd. Als eerste kapelmeester zal de heer Kie- haupt optreden, terwijl als tweede de heer Starke werkzaam blijft. Regisseur en te- nor-buffo blijft de heer Bollé. Men bericht uit Rotterdam Nadat de heer Behrens zijn mandaat tot wederoprichting van een Rotterdainsch har moniekorps had neergelegd, hebben de 11H. musici zelf de handen aan het werk geslagen, liet is ons aangenaam te kunnen meedeelen, dat zij in hunne pogingen om voor Rotter dam een eigen muziekkorps te behouden geslaagd zijn. Een flink georganiseerd Har monie-orkest, bestaande uit de beste leden van de ontbonden schutterijkapel, aangevuld met beproefde krachten van elders, zal straks in het zomerseizoen de gewone concerten in officieren-societeit (Park)jen Diergaarde geven. Geschoeid op de leest van de Amsterdamsche orkestvereenigingbeheerd door drie leden van het korps onder toezicht van eenige nota belen op muzikaal gebied te dezer stede, heeft het korps tot zijn kapelmeester ver kozen den heer Latann, den gunstig be kenden directeur der N ij meegsche schutterij- kapel. Massenet zal te Rijssel de première van zijn u Herodiade" zelf gaan dirigeeren. Sarah Bernhardt is weer hersteld. Hedenavond treedt zij opnieuw in ^Fe dora" op. Voor de betrekking van organist in de Groote Kerk te Haarlem, opengevallen door het overlijden van den heer Joh. Bastiaan» jr., hebben zich veertien sollici tanten aangemeld. B. en W. stellen aan den Raad voor, het volgende viertal (alfabetisch gesteld) uit te noodigen aan een concours deel te nemen te weten de heerenE. F. Bruijnsteen te Haarlem, W. F. Enderlé te Nijkerk, J. H. B. Spaanderman te Gouda, en H. De Vries te Amsterdam. Zij vragen een krediet aan van f 200 om de kosten daaraan verbonden te bestrijden. Het bestuur van „Architecture et Amicitia"dat op zich genomen had te zorgen voor de regeling der inzending van de Nederlandsche kunstenaars voor tentoon stelling van schcone kunsten, welke eerlang te Berlijn zal worden gehouden, heeft alle hieruit voortvloeiende werkzaamheden opge dragen aan een commissie, bestaande uit de heeren J. Gosschalk, architect, J. A. Schuur man, directeur van publieke werken der ge meente Amsterdam, en Jan Springer, pre sident van het genootschap A. et A. De heer A. G. C. Van Duijl, voor malig hoofdredacteur van het Handelsblad is benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Wij vernemen, dat de heeren Ville- franck en Charles, benevens mme Duval, voor het aanstaande speelseizoen opnieuw aan de Fransche opera, te 's Hage, ver bonden zijn. Ah 2n tenor voor het volgend speel seizoen, heeft de heer Desuiten geëngageerd M. Moizardlaatstelijk aan de opera te Amiens verbonden. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 29 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 17,501,934.975 en bij de betaalmeesters ƒ4,162,321.17. Tezamenƒ21,664,256.146. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten enaecijnsen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollici tanten voor het opengevallen kantoor te Nieu- werkerk, ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmer king kunnen komen, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich daarvoor nog tot 10 April e. k. bij het departement van financiën kunnen aanmelden. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Javaouder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. C. Hoffman, met dik weder ter hoogte van Eddyslone door een onbekend zeilschip aangevaren, en met belangrijke averij op den middag van 28 dezer te Plymouth binnengekomen. Van de bemanning worden vier personen vermist, die waarschijnlijk tijdens het on geval op het aanvarend schip zijn overge gaan. (Sl.-Ct.) Een grijsaard, T. geheeten, 75 jaren oud, nam gisteren plaats op de bank der beklaagden ter audiëntie van de arrondisse- ments-rechtbank, te 's Hage, beklaagd van diefstal in een niet bewoond huis. Deze bekl. werd nog eens herinnerd aan twee ver oordeelingen tot tuchthuisstraf wegens dief stal, eene voor den tijd van 5 jaren en eene voor den tijd van 7 jaren. Thans had hij in den nacht van 29 op 30 Juli van het vorige jaar ingebroken in het oubewoonde kantoor der vennootschap „Gemeenschappelijk eigendom" staande in het Aguetapark te Hof van Delft. Een der klerken had het kantoor des avonds te elf ure verlaten en de deuren behoorlijk gesloten. Den volgenden morgen vond hij het cylin- derbureau opengebroken en een beitel er naast liggen. Uit het bureau was verdwenen eene som van ongeveer f 800 aan zilvergeld. Bekl. bekende volledig schuld aan dezen diefstal. Ten gevolge van oneenigheid met zijnen zoon, bij wien hij eenigen tijd in huis was en die ook in het Agnetapark woonde, had hij geen middel van bestaan en weid daardoor tot den diefstal bewogen. De substituut-officier mr. Tape eischte 5 jaren gevangenisstraf. Uitspraak a. s. Donderdag. Zaterdagavond, omstreek» 9 ure, zijn op de buitenplaats Berkenrode, onder Heem stede, van den heer Crommelindrie dieven op heeterdaad betrapt op diefstal van twee bedden en eenige flesschen cognac, en wel door den heer Crommelin en diens zoon. Deze heeren slaagden er in twee van de drie dieven aan handen en voeten gebonden aan de politie over te leveren, terwijl de derde schurk, die ontvlucht was, reeds Zondag te Haarlem in handen der politie viel. Bij on derzoek is gebleken dat die 3 personen in de vorige week meermalen op de buiten plaats, die tijdelijk onbewoond was, doch geheel gemeubileerd, zijn gezien, en ook verschillende zaken hebben weggenomen. Eenige der ontvreemde voorwerpen zijn reeds door de politie bij twee uildragers te Haar lem teruggevonden, eveneens eenige fles schen wijn en cognac, die in den Haarlem merhout waren verborgen. Dat het 3-tal, waarvan 2 reeds vroeger wegens diefstal hebben getucht, thans in verzekerde bewa ring is, laat zich denken. Na bevestiging van het vonnis in hooger beroep ingesteld door het O. M. der rechtbank tegen het vonnis van dat college, geveld tegen de socialisten Bloem en Eek- hardt, waarbij zij wegens verzet tegen de politie op 24 Nov. 1885 tot 3 maanden cel waren veroordeeld, nam het gerechtshof te Amsterdam gisteren in behandeling de zaak van Fortuyn, die appèl had aangetee- kend van het vonnis der rechtbank, waarbij hij wegens honende woorden: „de regeering en de regeerende klassen zijn de moorde naars" tot een boete van f 250 werd ver oordeeld. Mr. W. J. Spin van Hage verdedigde beklaagde. Ook Fortuyn hield daarna nog een lange rede. Het O. M. zeide geen termen te vinden om een wijziging in het z. i. juist gevelde vonnis der rechtbank te brengen. Het hof bepaalde de uitspraak over 8 dagen. Door de politie te Amsterdam werden Zaterdagavond ongeveer ten half tien uur twee jongens in de Kalverstraat gearres teerd, die behoorden tot een club van een honderdtal anderen. Zij zongen het //Vrij heidslied", doch voegden er bij van„sla dood!" /,sia dood!" Bij de aanhouding was natuurlijk een groote volksoploop en werden de agenten weder met steenen ge worpen, zonder dat echter daarbij iemand getroffen werd. Hoewel reeds sedert een 10-tal dagen de scheepvaart in Friesland weder geopend is en er voor de schipperij thans, na een langen tijd van gedwongen werkeloosheid, weder wat te verdienen ishebben echter onderscheidene schippers nog geen nieuwe reis kunnen ondernemen, omdat zij in de moeielijke dagen die zij hebben doorleefd, hunne zeilen of wel hun touwwerk hebben verpand of verkocht. GKAVENIIAGË. Door Z. M. is aan jhr. mr. E. W. Berg, directeur der Crediet Vereeniging te Am sterdam, en de heeren F. W. Westerouëu van Meeterendirecteur van het Nederlandsch Handelsmuseum te Amsterdam, J. J. B. J. Bouvy, Koninklijk Nederlandsch fabrikant in gebogen glas, enz. te Dordrecht, P. A. Vernède, hoofdcommies aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid te 's Gravenhage; M. Iiijmans van Wadenoijen te 's Gravenhage, en den heer F. C. T. Tromp, oud-zeeofficier, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Leopoldhun door Z. M. den koning der Belgen geschonken, en is aan den heer mr. T. II. Der Kinderen, lid van den raad van Nederlandsch-Indië, vergunning verleend tot aanneming der ver sierselen van commandeur der orde van Karei de Derde, hem door Z. M. den ko ning van Spanje geschonken. Door Z. M. is tot burgemeester van Maasland benoemd J. M. Van Heel, secre taris dier gemeente. Door Z. M. zijn herbenoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger: in het kanton Rot terdam (n°. 2), mr. M. W. C. Melchers; in het kanton Leeuwardenmr. P. Feenstra Kuiper; in het kanton Berlikum, J. C. Tamson; in het kanton Groningen, mr. J. A. Tellegen, en in het kanton 's Hertogen- bosch, jhr. mr. C. A. J. Van Sasse van Ysselt, advocaat te's Hertogenbosch. Voorts is aan den heer C. Le Nobel, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als kanton- rechter-plaatsv. in het kanton Oostburg, en is benoemd: tot kantonrechter-plaatsv. in het kanton Oostburg de heer H. C. Cou- wenberg, ontvanger der registratie en do meinen te Oostburg. Door Z. M. is G. H. De Bock, te Aarlanderveenbenoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden, en is aan dr. S. J. Van Roijen, te Helle- voetsluis, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als geneeskundige aldaar belast met het gezondheidsonderzoek van zeeschepen. Door Z. M. is de 1ste luit. W. D. Hübner, van het 8ste reg. inf voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de land macht in West-Indië. De luit. ter zee 1ste kl. F. Böhtlingk dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 1 April aan staande op non-activiteit gesteld. De off. v. adm. 2de kl. A. L. Koops, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Door Z. M. is de officier-machinist lste kl. A. Flaes op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst en meer dan 50- jarigen ouderdomop pensioen gestelden bevorderd tot officier-machinist 2de kl. bij 's rijks stoomvaartdienst, de machinist lste kl. in het vaste korps J. A. Goelz. De minister van financiën zal op 1 April en die van marine op 2 April geen audiëntie verleenen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. De ongeregeldheden in België. Te Brussel is Zaterdag de avond en de nacht daaropvolgend vrij rustig afgeloopen. Alleen de winkelkast van een huis op den Boulevard du Nord is door de anarchisten vernield en de sigarenwinkel aldaar ge plunderd. Er zijn te Brussel 67 personen gearres teerd. üp den Marché-aux-llerbes, de plaats die in de proclamatien bepaald was, waren vele menschen bijeen gekomen; in de Rue des Brigittines werd een meeting gehou den, die overvol was. Na de meeting was er een heftig straatgevecht in de Rue des Brigittines, de //Marseillaise" en de //Car magnole" werden gezongen en de menigte riep: „Naar het paleis!" Op de PJace du grand Sablon had eene charge van de poli tie plaats, waarbij eenige personen gewond werden; maar met een omweg wisien de manifestanten van eene andere zijde op het plein te komen en de poliiie op zijde te dringen.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1