NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zou- en Feestdagen. ABONNEMENT: Dinsdag 30 Maart 1886, N°. 75. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Courant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. 199c Jaargang. Van j6 regelsƒ0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepiuakersstees 6. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Brengen Ier algemeene kennis dat de pas sage over de Langegracht b(| <le Mare wegens herstellinggedurende 4 dagenaan vangende Maandag 29 Maart, voor ry- cn voertuigen aal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KI.sT, Secretaris. Leiden 29 Maart 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Geiien liet adres van C. KN AAP, vleescb- houwer, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning lol oprichting van eene slacht plaats van vee in hel perceel Lange Bouwen Louwensleeg no. 12, Gelet op de arlt. 6 en 7 der wel van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven bij de/.e kennis aan hel publiek dal genoemd verzoekmet de bijlagenop de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 12en April aansl.'s voormiddags Ie el/ urenop liet Raad huis. gelegenheid zal worden gegeven om be zwaren tegen dal verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. E. KISTSecrelaris. Leiden, 29 Maarl 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 5 der Wet van den 28en Juni 1881, zooals die nader is gewijzigd; Brengen Ier algemeene kenos.dat door J. KALKIIOVKN en P. KALKIIOVENbeiden te Leiden woonachtigadressen zijn ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het kleinrespectievelijk in de perceelen Kraaierstraal no. 31a en Zuidsingel no 33. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leiitsclie i ouranl. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTEB, Burgemeester. E. KIST, Secrelaris. Leiden, 29 Maart 1886. ITADINIEUIVI. Uit de opgaven betreffende de sterfteen de geboorten in de maand Februari II. blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 124 kinderen, waaronder 8 levenloos aangegeven, overleden 199 personen, en wel: beneden 1 jaar 30, 15 jaren 13, 514 jaren 3, 1420 jaren2950 jaren 16, 50—65 jaren 18, 6580 jaren 17, boven 80 jaren 4. Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 4, lichaamszwakte, tering 14, klierziekte, rhachitis, syphilis absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 2, kanker 8, waterzucht, acheurbuik typhus en febris typkoï- dea aanhoudende koorts tus tchenpoozende koorts pokken rood vonk 1mazelen 1huidziekten 8stui pen, trismus, epilepsie 2, apoplexie 4, hersenziekten, krankzinnigheid 3, rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing 9, croup 1, kinkhoest 5, acute ziekten der ademhaliogsorganen 12, chron. ziekten der ademhalingsorganen 7 hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit 1, organ, hartgebreken, aneurysma 3, angina diphlherina 2, diarrhoea, dysenterie 1, cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 6, cluon. ziekten der spijs verteringswerktuigen 1 ziekten d. organa urogenilalia 3, ziekten van liet kraambed 1gewelddadige dood verdrinken 1 onbekende oorzaak, plotseling 6. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 100, 60, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 37, 19.—ƒ4.10 en 1.90, de laagste prijzen f 36, 18.50, 3.70 en 1.85. De heer A. Van der Harst, hoofd eener openbare school te Leiden, is benoemd tot lid der commissie belast met het af nemen van het examen aan de adspiranten- adelborst 3de klasse bij het Koninklijk In stituut voor de marine te Willemsoord. Gisterochtend om halfnegen geraakte een met blokken zandsteen zwaar beladen schuit klem in de brug van de Neksluis Iedere poging om los te komen, mocht niet baten. Iotusschen groeide '.iet aantal vaar tuigen, dat den doortocht versperd vond, met ieder uur aan. Er werd veel gepraat, veel raad gegeven en niet veel gedaan. De schipper met de vracht steendacht er over om de schuit maar aan haar lot over te laten en huiswaarts te gaan, en de andere schippers pruttelden over hun Zondag, waarbij het onophoudelijk regende. Einde lijk kwam men op den invai te beproeven met takels de schuit uit de brug te wrin gen. Dat gelukte en nu kon de schuit met steen omstreeks halfze9 de reis naar Den Haag voortzetten. De vaart was nu vrijl Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroef- stoomschip der 4de kl. Javaonder bevel ?an den luit. ter zee der 1ste kl. C. Hoff man, in den namiddag Tan den 26sten dezer St. Catharinepunt (I»le of Wight) gepasseerd. (St.-Ct.) Het Nederlandsche transportschip Java liep gisteren te Plymouth binnenzwaar be schadigd door eens aanvaring in het Kanaal, bij mistig weder, met eene groote stoomboot. Yier manschappen van de Java worden vermist. De aanvaring had plaats even vóór midder nacht, twaalf mijlen bewesten den vuurtoren van Eddysfone. De Java heeft een groot gat aan stuur boordszij en heeft haar grooten mast ver loren. Het is mogelijk dat de vier ontbrekenden aan boord van het andere schip zijn ge sprongen. Dit was een vierraast-zeilschip. De naam is onbekend. Het schip verdween na de aanvaring in den mist. Waarschijnlijk is het aangevaren schip Z. M. schroefstoomschip 4e klasse Java, welke Donderdag-namiddag naar zee is vertrokken, met bestemming naar O. Indië. Op het verzoek^door het bestuur der vereeniging Scheepvaart en Handel te Meppel tot den minister van waterstaat gericht, om opruiming van de spoorwegbrug bij Leiden aan de Zijl, is door den minister geant woord, dat de Hollandsche IJzeren Spw.- Mij. bij exploit, is aangezegd de onvoltooide brugwerken in de Zijl en de daartoe behoo- rende remmingswerken vóór 19 Mei 1886 volledig op te ruimen. In liet lokaal der afdeeling Amsterdam van den Sociaal Democratischen Bond, het Volkspark, werd gisterenmiddag de gewone openbare vergadering der Sociaal-Democraten gehouden. Gebing, van Rotterdam, hield eene toe spraak over den laatsten strijd. Hij deed vooral uitkomen dat die strijd, zelfs door onmid dellijke invoering van het algemeen stem recht, niet meer te voorkomen zou zijn. Van de maatregelen, door de kapitalisten te ne men, zou het echter afhangen in hoeverre de wraak daarbij zou voorzitten. Wanneer de kapitalisten voortgingen de arbeiders te verbitteren, zou hunne wraak vreeselijk zijn Fortuijn noodigde daarna vergeefs de toe hoorders tot debat uit, en deed daarbij we der enkele uitvallen over de flauwheid der tegenstanders. Hij deelde mede dat Belderok Donderdag avond en Croll heden over 14 dagen zou spreken. Zij was minder goed bezocht dan anders, dat wellicht aan het slechte weder en vol gens den voorzitter aan het te laat verschij nen van het orgaan Recht voor allen kan worden toegeschreven. Aan den eigenaar der diamantslijperij op de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam, wien den 21 en dezer een diamant met dop ter waarde van f400 ontstolen werd, is het gestolene teruggebracht door twee jongens, die de voorwerpen achter een boom op die gracht hadden gevonden. Te Maastricht werd Zaterdag bij den brander G. een verborgen gemeenschap tus- scheu eene achterplaats van zijne woning en zijne branderij, door eene opzettelijk daartoe aangebrachte slang, ontdekt. Bij die ontdekking heeft een der ambtenaren, die van een dak op de muur, waarover de slang lag, was gesprongen, zich ernstig aan beide heenen bezeerd, zcodac hij per rijtuig naar zijne woning moest vervoerd worden. 's GK.iVË.MIAGE. Door Z. M. is aan den heer E. J. Boks, kunstschilder, lid van de Nederlandsche commissie ter tentoonstelling van schoone kunsten te Antwerpen in 1885, verlof ver leend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van Leopold, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Door Z. M. is benoemd: tot burge meester der gemeente Zwaag, J. Rozendaal; tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kaniongerechteii iu het arrond. Zie- rikzee, ter standplaats Zierikzee, mr. P. L. Van Eeten, thans griffier bij het kantonge recht te Oostburg, en tot notaris te Schie dam, mr. II. M. C. Poortman, thans no taris te Overschie. Door Z. M. zijn, bij het departement van marine: de hoofdcommiezen H. G. Pabst en J. W. Van den Berg, en de adjunct commies jhr. W. P. Van der Goes, op hun verzoek, eervol ontslagen; bevorderd: tot hoofdcommies, de commies A. Van Loeneii, tot commies, de adjunct-commiezen A. J. Kooper en W. F. L. Pont; en benoemd: tot adjunct-commies, de 1ste klerk W. J. Van der Werff, tot bode, de vaste knecht A. W. Hugueniu. De landmeter van het kadaster voor den velddieust (vaste standplaats) M. A. Venker, te Rotterdam, wordt met 1 Mei e. k. als ambulant werkzaam gesteld in de 8ste divisie 's Gravenhage, met voorloopige standplaats 's Gravenhage. Ingevolge machtiging des konings is de heer G. W. Hartlaub erkend en toege laten als vice-consul van Paraguay te Rot terdam. Bij beschikking van den minister van marine, is de gepens. matroos 1ste kl. J. G. A. Van Deinum, met ingang van 1 April a. s.benoemd tot vasten knecht bij het departement van marine. De minister van oorlog zal op 1 April a. s. geen audiëntie verleenen. BELtilE. Uit Brussel wordt van gisteren aan de N. R. C. gemeldAlhier heerscht vol komen kalmte. Voor van avond is geen enkele bijzondere politie-maatregel genomen. Aan het spoorwegstation is een groote kist in beslag genomen, die aangegeven was als glaswerk, doch waarin- zich revolvers en patronen bevonden, met een grooten voor raad doppen, gevuld met eene ontplofbare stof. De justitie is van de vondst ver wittigd. Uit Luik deelt men aan het U. D. mede. Tengevolge van de werkstaking zijn alhier eenige goederentreinen gesupprimeerd. De ongeregeldheden in België. De verkoop van het dagblad Le Veuple is te Brussel verboden, De Belgische bladen bevatten nog vele bijzonderheden betreffende de verwoestingen door de opgeruide werkstakers in de om streken van Charleroi aangericht. Opmerkelijk is de snelheid, waarmede de beweging zich over het geheele kolenbekken ten noorden en ten oosten van Charleroi uitbreidde. De werkstaking zat als het ware in de lucht. Door de opruiing van den ,/Catéchisme du Peuple" was de grondslag gelegd; er ontbrak slechts de vonk, die de vlam deed uitbarsten. Dit geschiedde bij de wekelijksche uitbetaling der werkloonen in de mijn Bois Communal te Fleury op Vrij dag jl. Een paar werklieden waren onte vreden over het geld dat zij ontvingen, en stookten hun kameraden op om niet weer af le dalen. Dit was het begin der be weging. Hierbij werd een geregelde taktiek ge volgd. De werkstakers trokken van de eene mijn naar de andere, dreigden de touwen der bakken, waarin de mijnwerkers afdaal den, af te snijden en de werktuigen tot aanvoering van versche lucht in de mijnen te vernielen, zoo niet de arbeid terstond werd gestaakt. De ijverige werklieden had den geen keus. Hier en daar ging het sta ken van den arbeid met verzet gepaard en gaven de werklieden alleen toe voor het ge weld der overmacht, doch de meesten von- deu het volstrekt niet onaangenaam, dat zij het werk moesten staken, want het was juist de geschikte tijd om hun stukje grond te bewerken. Zij sloten zich dan ook niet aan bij de muiters, maar gingen rustig naar huis om hun aardappelen te poten. Dit noemt men in de Borinage „la grève petotes". Anderen echter waren zeer onte vreden, dat hun de gelegenheid tot werken werd ontnomen. Te Viviers-Réunis de Gilly bood de ingenieur aan het hoofd der meis jes, die in de mijnen werken, den werk stakers hardnekkigen tegenstand en ook elders werd verzet beproefd, doch overal behielden de muiters de overhand. De werk stakers gingen zoo snel van de eene mijn naar de andere, dat de gendarmes, op zoo iets volstrekt niet voorbereid, overal te laat kwamen. De muiters, door dezen gunstigen uitslag aangemoedigd, werden steeds meer verme teler. Een kelsche vernielzucht scheen in hen te varen. Louter uit baldadigheid sloe gen zij alles stuk en vernielden 'aan glas werk voor millioenen franken. Zie hier hoe de Gazette de Charleroi het tooneel in de glasblazerij van Baudoux beschrijft. Bardoux, die in het minst niet vermoedde welk onheil hem wachtte, werd van de na dering der bende even te voren onderricht en had nog juist den tijd om eenige boeken in veiligheid te brengen Daarop gaf hij order om den arbeid le staken en nam met zijn gezin de vlucht. De werklieden be gonnen de telephomsche gemeenschap tus- schen de verschillende gedeelten der fabriek af te breken. Daarop nam de algemeene verwoesting een aanvang; de kantoren wer den in brand gestoken, nadat vooraf alles met petroleum was overgoten. Vervolgens

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1