BUITEN LANDSCHE BERICHTEN. K m 3» s C2 H K: n -mu A m nr. Deu 19den Maart 1886 heeft te Lissa bon de uitwisseling plaats gehad der Neder- landsche en Portugeesche akten van bekrach tiging der op 21 Maart 1885 aldaar gesloten postovereenkorasten. (St. Ct.) Naar de N. R. C. verneemt, zijn de heeren dr. P. P. C. Hoek te Leiden en C. J. Bottemanne, hoofdopziener der visscherijen te Bergen-op-Zoomdoor den minister van financiën belast met een onderzoek oral rent de ankerkuilvisscherij op het Hollandsch Diep en het Haringvliet, welk onderzoek reeds in den loop der volgende week zal aanvangen. Wij lezen in den Spectator'. Onze Auti- gone-spelers uitgenoodigd naar Athenen! Wie zou op dat bericht niet van vreugde en be langstelling getrild hebben? Intusschen, een oogenblik nadenken deed vragen is het waar schijnlijk, dat de koning der Hellenen, die op het oogenblik zijne gedachten en zijne drachmen eer voor staatkunde en oorlogstoe rustingen dan voor dramatiek zal bestem men, zulk eene uitnoodiging zou doen? Waar om zou nu Amsteidam de eer genieten, en niet Zwitserland, waar in 1882 de Oedipus tyrannus is voorgesteld (te Bern), of Enge land, waar jaarlijks Grieksche tragedies wor den vertoond (in 1885 de Eumenieden); of Frankrijk en Duitschland? Het zou te schoon zijn om er geloof aan te slaan. Welnu, het was dan ook niets dan een courantenranard. De waarheid is deze: de consul-generaal van Griekenland te Amsterdam zeide in een gesprek, dat hij den vertooners van de Antigone wel kon aan raden in den zomer naar Athenen te gaan, en dan bij de Olympische spelen deel te ne men aan den wedstrijd en de Antigone daar te vertoonen. Licht dat zij er de gouden me daille konden behalen en de reiskosten. Daar bleef het bijwant het was niet meer dan een los gesprek en eene invallende gedachte. Onder de gezamenlijke feeders te Scheveningen gaat een adres rond aan den raad van 's-Gravenhage, ten gunste van het voorstel van B. en W. om Z M den koning te verzoeken eene commissie te benoemen in zaken den aanleg eener vluchthaven aldaar^ De hulponderwijzer v. S.te Noor deloos, heeft een pistoolschot gelost op de dochter van zekeren D. B. aldaar, gelukkig zonder te raken. Minnenijd schijnt hier van de oorzaak te zijn. De dader is voort vluchtig. Het Engelsche stoomschip Seahorse heeft, naar zee gaande, een vischbotter van IJmuiden aangevaren waai bij laatstgenoemd vaartuig zonk en een van de opvarenden verdronken is. De overeenkomst en de wijzigingen in de statuten, zijn door de algemeene ver gadering van aandeelhouders der Ned. Rijn- spoor hij Zaterdag te Utrecht goedgekeurd. Vrijdagmiddag waren drie jongens te Goirle bij (Tilburg) bezig met het uitgraven van wit zand uit eene groote zandlaag, toen plotseling eene zoodanige massa zand neer stortte, dat alle drie er onder bedolven ge raakten. Hoewel op het hulpgeschrei van een man, die in de nabijheid aan het werk was en het ongeluk had bemerkt, de jon gens spoedig er onderuit werden gehaald, was de oudste, een zestienjarige knaap, reeds dood, terwijl de beide anderen nog in levens gevaar verkeeren. tKlVEMI VGK. Door Z. M. is de heer A. D. Jesurun erkend en toegelaten als consul van Groot- Brittannië en Ierland op Curacao. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Gramsbergen, H. R. A. Rambounet, can- didaat-notaris te Montfoort. De officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht dr. C. J. De Bruyn Kops jr., uit Oost-Iudië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. De minister van oorlog zal op 25 dezer geen audiëntie verleenen. BELGIË. Nadat Zaterdagochtend te Jemeppe, Seraing en omstreken de rust hersteld scheen, is in den namiddag de agitatie opnieuw uit gebroken. Bij verscheidene steenkoolmijnen zijn nieuwe werkstakingen begonnen. Te Maquet zijn de werklieden, in plaats van in de mijn af te dalen, ten getale van onge veer 200 naar de werken te Chant-des- Oiseaux, Xhoré, Flemalleen Marthaye gegaan en hebben er de arbeiders belet het werk voort te zetten. Des namiddags ten 5 ure waren de mijnen te Maquet door 40 gen darmes bezet. Onderwijl waren er uit Luik drie bataljons linietroepen aangekomen, die verschillende punten in den omtrek hebben bezet, terwijl overal de straten door patrouil ea te paard werden doorkruist en het eta blissement Cockerill te Seraing eene sterke militaire wacht verkreeg. Vervolgens kwa men er nog troepen uit Namenzoodat eenige uren later ook beide Maasoevers te Seraing en Jemeppe door kavalerie bezet waren. Een berichtgever der Indépcndance heeft eergisteren avond ten 10 ure uit Luik geseind, dal toen hij per stoomtram uit Jemeppe terug keerde, er op de brug bij Seraing een groot aantal werklieden stonden, en dat toen van het rijtuig le klasse; waarin hij met nog een passagier zat, al de glazen zijn ingewor pen, waarna er op de tram werd geschoten dat den machinist en den conducteur de kogels om de ooren vlogen. Beiden hebben toen in het wild eenige schoten gelost, maar gelukkig gaf de machinist tevens aan de tram eene grootere snelheid, waardoor men aan verder gevaar ontkwam. Te Horlez zijn de gebouwen der mijn- directie aangevallen, en wel zóó dat er van weerszijden revolverschoten zijn gelost. Later zijn aldaar verscheidene personen gearresteerd. Te Tilleur zijn winkels geplunderd en vele personen in het rumoer gewond. De provinciale gouverneur, de procureur des konings en verscheidene andere autori teiten uit Luik hebben zich des mid« ags naar Seraing begeven, doch de gouverneur is tegen den avond teruggekeerd, omdat zijne aanwezigheid te Luik noodig kon zijn. Des avonds was het te Luik rustig en scheen het ook in de genoemde plaatsen rustig te zullen blijven; doch blijkens be richt van gisteren middag hebben er gisteren nacht te Jemeppe opnieuw ongeregeldheden plaats gehad en verkreeg de toestand te Seraing een ernstiger aanzien. (N. R. Ct.) - Zaterdag nacht zijn te Jemeppes ernstige onlusten uitgebroken; eene botsing heeft plaats gehad tusschen de gendarmerie en de werklieden. Verscheiden gendarmes werden gewond. Tien personen zijn in hech tenis genomen. Te Sclessin (bij Seraing) wordt de toestand ernstig. De burgemeester van Luik heeft alle samenscholingen op straat van meer dan 5 personen na 8 uren 's avonds verboden en in een proclamatie tot de burgerij vtrklaard, dat de woelingen het werk waren van vreem delingen en dat het gemeentebestuur alle nieuwe pogingen om onrust te verwekken met kracht zal te keer gaan. In het geheel zijn 49 personen gearresteerd, 29 ter beschikking van de justitie gehouden. Gisteren was het te Luik rustig. E UT GE LAND. Naar men zegt wordt een der stoom schepen van de Monarch Line ingericht voor het vervoer van 1000 leden van het Ver- lossingsleger, die te New-York eene parade willen houden om na een kort oponthoud te Manhattan met hetzelfde stoomschip naar Engeland terug te keeren. FRANKRIJK. De senaat heeft artikel 17 van de onderwijswet aangenomenwaarin bepaald wordt, dat het onderwijs uitsluitend door leeken zal worden gegeven. De kamer van afgevaardigden heeft het geheele ontwerp aangenomen, waarbij de stad Parijs gemachtigd wordt tot het sluiten eener leening van 250 millioen francs, ten einde in het belang der werkeloozen openbare werken te ondernemen. De commissie uit de kamer van afge vaardigden, die belast is met het onderzoek der suiKerbelasting, vereenigde zich in be ginsel met het heffen van een surtaxe op de suiker uit vreemde koloniën en met het terugbetalen bij uitvoer. Donderdag a. s. zal het bedrag der surtaxe en de wijze van terugbetalen worden vast gesteld. De regeering wil behalve den Congo ook Gabon onder opzicht van De Brazza stellen. Deze heeft daar bezwaren tegen en hij stelt voor een resident te benoemen te Libreville, hoofdstad van Gabon, terwijl hij zelf te Brazzaville zou wonen. De Brazza rekent dat hij elk jaar 1 millioen zal noodig hebben. De Stanley-club te Parijs, die in '78 door Amerikaansche journalisten werd opge richt, zal deu 14en April een feestmaal aanbieden aan Pasteur. De Amerikaansche gezant Mac Lane zal presideeren. Jules Yerne gaat goed vooruit en alle gevaar is geweken. ITA LIE. Aan koning Humbert van Italië is op zijn verjaardag een onderscheiding te beurl gevallen, even zeldzaam als vereerend voor een vorst. Hij ontving uit de handeu zijner ministers de gouden medaille van verdienste met bijbehoorend diploma, hem door de na tie geschonken naar aanleiding van zijne wakkere en opofferende houding tijdens de cholera-epidemiën te Napels en te Busca. DUITSCHLAND. Bij de derde lezing van het begroo- lings-ontwerp verklaarde de minister v. Putt- kamer,op eene vraag van den heer Rickert, dat hem aangaande maatregelen der Russi sche regeering tegen de in Rusland geves tigde Duitschers niets was medegedeeldwes halve hij met het oog op de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen de wederzijd- sche regeeringen moest aannemen dat de berichten der dagbladen uit de lucht waren gegrepen. Na het uiteengaan van eene talrijk bezochte socialistische vergadering op het Andreas-plein te Berlijn, waarin o. a. de heer Bebel het woord had gevoerd, heeft Zaterdagnacht eene groote volksoploop plaats gehaddie niet zonder moeite werd verstrooid. Van de wapenen is echter geen gebruik ge maakt. Twee agenten van politie werden met s'ukken ijs geworpen zonder echter gekwetst te worden. Er werden zeven personen in hechtenis genomen. BU LG ARIJ E. Het bericht, dat de vorst van Bulga rije zou hebben toegestemd in de onder- teekening vau de Turksch-Bulgaarsche con ventie, is geheel verzonnen. De vorst dringt er op aan, dat in de conventie de benoeming zonder uitdrukkelijk vastgestelde tijdsbepaling zal geschieden. G KIEKEN LAN D. De oorlogstoebereidselen zijn voltooid. De generaals, commandeerende de troepen aan de grenzen, hebben den ministerraad bijgewoond en ontvingen hun laatste bevelen Men vertrouwt te Athene steeds op Rusland en Frankrijk. PER TELEGRAAF. BRUSSEL, 21 Maart. Heden zullen ver scheidene socialistische meetings worden ge houden, zoowel te Brussel als in de voor steden. De troepen van verschillende wapenen en de buigerwacht zijn opgeroepen. De politie en de gendarmerie zijn in de posten en kazernes geconsigneerd. De meest stellige bevelen zijn gegeven, om iedere bende, die in de stad poogt door te dringen, met ge weld uiteen te jagen. BRUSSEL, 21 Maart. De dag en de avond zijn in volkomen kalmte voorbijge gaan. De straten der stad zijn even rustig als gewoonlijk. BERLIJN, 22 Maart. Heden is een keizerlijke verordening verschenen waarbij wordt: 1°. ingesteld een inspectie van den torpedo-dienst, met aauwijzing van Kiel als de zetel van den staf der inspecteuren2°. gelast het vormen van een derde matrozen- artillerie-afdeeling, welke uit drie coinpag- niën zal bestaan; 3°. bepaald dat het getal compagnien bij de werf-ilivisie van vier tot vijf moet worden verhoogd. SUEZ, 22 Maart. Nubar-Pacha is hier teruggekeerd met eenige ingenieurs; zij hebben een tocht naar Gebeb-Zeyd gemaakt, waar de vorming der aardlagen het bestaan van petroleum bronnen over eene groote uitge strektheid schijnt aan te duiden. Er werd besloten de werkzaamheden krachtig voortte- zetten, en een aantal nieuwe peilingen te doen. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvan ger der registratie en domeinen; te Rhenen J. R. C. H. Berger, thans te Nijkerk; te Nijkerk A. E. J. Berlling, surnumerair bij die middelen. Heden heeft de koning in bijzonder gehoor ontvangen Don Mariin Rosales, her tog van Almodovar, die Z. M. zijne geloofs brieven heeft overhandigd als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de koningin regentes van Spanje. De ontvangst had plaats met de gebrui kelijke ceremoniën, in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken. Na afloop van deze audiëntie werd de nieuw opgetreden gezant in audiëntie bij H. M. de koningin toegelaten. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is de beraadslaging aangevan gen over de verhooging van de Indische tarieven met het amendement van den heer Bahlmann c. s.tot herstel van de differen- tieële rechten, welken maatregel de heer De Bruijn Kops strijdig achtte met de vrijgevige tariefwetgeving van 1872, die onze indus trie deed vooruitgaan, gelijk ook de heer W. Van Dedem meende. Zij zullen het ver bruik in Indië drukken. De heer A. Van Dedem wil geen ongevraagde bescherming verleenen. De minister van koloniën ver dedigde de handhaving van den bestaanden toestand, behoudens de bestaande rechten- verhooging. Morgen voortzetting. Naar wij vernemen is reeds onmidde- lijk na de aanneming door de tweede kamer van het wetsontwerp tot invoering van bet Wetboek van Strafrecht een nieuw ontwerp van wetnoodig vóór de invoering van dat Wetboekaan het Departement van Justitie samengesteld en thans reeds bij den Raad van State aanhangig. Het strekt tot wijziging van art. 49 der genoemde invoeringswetin dien zindat deze in haar geheel eer<t tegelijk met het Strafwetboek zal in werking treden- De uil zondering bij dat artikel gemaakt voor art. 26volgens welke dit laatste reeds met de afkondiging in het Sthl. zou in werking tre den is overbodig gevonden door de aanne ming vau het amendement Goekoop op art. 26, doch men verzuimde tijdens de behan deling in de kamer daarop te letten en art. 49 dien overeenkomstig te wijzigen. Op den 21en Augustus van het vorige jaar ging het in werkzaal no. 6 van de militaire strafgevangenis onder Oestgeest, nabij Leiden, onstuimig toe. De gedetineerde A. J. v. A. veroorloofde zich ongepaste uitdrukkingen tegen den be diende bij den Arbeidafd. Kleedermakerij" M. G. in voornoemde gevangenis, toen deze den gevangene het werk, dat vervaardigd had, kwam terugbrengen als zijnde afge keurd. Vóór bovenvermelden datum hadden dergelijke afkeuringen nogal dikwerf plaats gehad. De bediende rapporteerde het gedrag van gedetineerde v. A. natuurlijk onmid dellijk aan een der adjunct-commandanten, die v. A. deed gelasten bij hem te komen, waaraan door den gevangene niet wilde vol daan worden. Tengevolge daarvan werd de inarrestname van den wederspannige uitgevaardigd. Toen, om aan dat bevel le voldoen, de eerste gevangenbewaarder P. C. G., broeder van den meergenoemden be diende G.zich vergezeld van eenige andere bewaarders en den bediende naar de werk zaal begaventroffen zij den gevangene v. A. aldaar aan gewapend met een ijzeren staaf, dienende tot het oppooken van de kachel. Dit bemerkende, liep de bediende G. op den gevangene toe en trachtte hem het ijzeren voorwerp te ontwringen, waar door een worsteling ontstond, waarin de eerste bewaarder tusschenbeide schoot om zijn broeder te ontzetten. Eensklaps weer klonk een geroep *Pakt aan jongens" en werd door een viertal gevangenen, waaronder v. A., met een pook, houten voorwerpen een persijzer en de ijzeren staaf op den bediende en de bewaarders ingeslagen. Drie hunner sloegen den bediende bloedende wonden aan hoofd en arm, de vierde bracht den eersten be waarder met een pook verwondingen aan hoofd en hand toe. Deze bloedde heftig en werd geruimen tijd in de uitoefening zijner werkzaamheden belet. Spoedig werd de hulp ingeroepen der militaire macht, waarna de orde hersteld werd. Ook de an dere bewaarders ontvingen slagen. De vier schuldigen werden door de com missie van administratie streng gestraftna melijk ieder met drie maanden eenzame opsluiting. Heden stonden zij deswege daarenboven nog terecht voor de arrondissements-recht- bank te 's Hage. De beklaagden bekenden gedeeltelijk. Over sommige punten van aanklacht voerden zij strijd tegen de verklaringen der getuigen, waaronder 4 gedetineerden die tijdens de ,/turba' in de zaal waren, hoewel die verklaringen zoo pertinent mogelijk werden afgelegd. De een had volstrekt niet gesla gen, een ander zou het eerst een klap heb ben ontvangen van een der geslagenen of uitgescholden geworden zijn etc. De beklaagden werden met nadruk gewe zen op het ernstige van verzet der gevan genen tegenover hunne bewaarders. De substituut-officier, mr. Pape, achtte het bewijs van de schuld der beklaagden voldoende geleverd. Zeer zwaar was de straf, tegen het door hen bedreven feit bedreigd. ZEA. zou echter als verzachtende omstan digheid doen gelden de reeds door het vier tal ondergane celstraf. Zijn requisitoir strekte tot veroordeeling van den len beklaagde, A. J. v. A. tot een half jaar cel en van de drie overigen, E. v. O., P. J. L. en K. H., tot 3 maanden celstraf. Uitspraak heden over 8 dagen. Aan het lokaal van het provinciaal bestuur te 's Hage had heden de aanbeste ding plaats van den bouw eener nieuwe schutsluis aan den Leidschendam (raming f 100,000 Minste inschrijver, de heer M. A. J. Taverne, te 's Gravenhage, voor f91.647. De bekende strafprocedure tegen mevr. Bulkley, Kloppers en mejutfr. Sehlingemann, door de Arnherasche rechtbank respectieve lijk veroordeeld tot 18 maanden, een jaar en 45 dagen celstraf, is heden voor bet Hof te Arnhem behandeld.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2