BUITEN LANDSCHE BERICHTEN. JÊL^ K viele partij) tegen W. H. F., uitgever-re dacteur van het geïllustreerd vliegendblad De Vlinderheeft de rechtbank te Groningen hein schuldig verklaard aan hoon, en hem veroordeeld tot f 60 boete, subsidiair 14 dagen gevangenisstraf. Uit Heusden meldt men: Eergisteren werden hier in arrest gesteld twee personen, vader en zoon, afkomstig uit de naburige gemeente Veen en verdacht van valschheid in geschrifte en het desbewust gebruik maken daarvan. De zaak is deze: De vader, J. V. Gz., heeft een certificaat geschreven, waarbij verklaard wordt dat de houder daar van, J. V. Jr., van een goed zedelijk ge drag is en den ouderdom van 26 jaar heeft bereikt, welke verklaring hij heeft ondertee kend met den naam van den burgemeester zijner gemeente. Met deze verklaring heeft de zoon zich daarop doen aannemen als plaatsvervanger voor de militie en ontving van den hoofdagent der Maatschappij H De Eendracht'' te Dordrecht f25 in voorschot. Bij zijne verbintenis moet hij, naar men verneemt, hebben opgegeven, in 1862 te zijn geboren en te zijner tijd bij loting voor de militie n°. 24 te hebben getrokken. Na eenig onderzoek kwam echter spoedig het bedrog aan het licht, en bleek de rem- plaQant geen 23, maar slechts 17 jaar oud te zijn. 's tilMVEMI lOE. Door Z. M. is de heer H. A. L. Van Vessem, te Amsterdam, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijkeafstammelingen, in den Nederlandschen adel verheven. Door Z. M. is aan den heer H. N. Van Santen, handelaar in kunstvoorwerpen te Frankfort, verlof verleeud tot het aan nemen der versierselen van ridder der orde van de Kroon, hem door Z. M. den koning van Rutnenië geschonken. Door Z. M. is goedgekeurd: dat aan den met ingang vau 1 Maart 1S86 eervol ontslagen burgemeester van Oudshoorn, C. J. Van Eeghen, op zijn verzoek, eervol ont slag is verleend als secretaris dier ge meente; dat de burgemeester van Vuren, F. F. baron d'Aulnis de Bourouill, is be noemd tot secretaris dier gemeente. Door Z. M. is de heer L. C. Midden dorp, laatstelijk zoutdepotpakhuismeester te Batavia, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1886, eervol uit 's lands dienst ontslagenmet toe kenning van pensioen. De kapitein-luit. ter zee L. A. Dittlof Tjassens en de luit. ter zee 2de kl. G. P. Posthuma en C. E. Dittlingeruit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. BELG1E. Reeds sinds verscheidene dagenaldus leest men in Le Courier de la Meuse, had ^Le groupe anarchiste van Luik" een groote meeting op Woensdagavond belegd in de zaal van het Café National, place Delcour, alwaar zij den vijftienden herinneringsdag van de Commune van Parijs wilde vieren. Alle werklieden waren daar tegen zeven uur bijeengeroepen. De politie had alle volksver zamelingen op straat verboden. Terwijl de gendarmerie en de troepen, die vernomen hadden dat er oploopen voorkwamen op de place Delcour, zich door de straat de Pitteurs daarheen begaventrokken ongeveer vier- h vijfhonderd belhamels over den pont des Arches, waar zich geen gendarmes noch gardes civiques bevonden, en drongen van dien kant de stad in, die geheel van troepen ontbloot was. Toetf werden op de openbare pleinen en in de voornaamste straten tooneelen van ge weld aangericht, zooals de oudste bewoners van de stad zich niet meer kunnen herin neren. Alle spiegelglazen in de groote cafe's, in het midden van de stad, werden inge worpen. Die benden, voor het grootste gedeelte uit straatjongens bestaande, die, men weet niet hoe, in het bezit waren van steeneu en planken, begonnen bij het Café- Charlemagnc, place Saint Lambert. In het Café Continental, place Verte, bleef geen glas heel; ditzelfde geschiedde met nog twee andere koffiehuizen op de place du Théatre. Alles verbrijzelende, trok het volk door de straat du Pont dlle, door de straat de la Cathédrale naar de straat du Pont d'Avroy. Magazijnen en koffiehuizen moesten het overal ontgelden. Daarna verdeelden zich de op roerlingen. Sommigen trokken door de straat St. Gilles en anderen volgden deu boulevard, overal de glazen verbrijzelende. Dit alles geschiedde met een buitenge wone snelheid. Waar de bende kwam, waren in een oogenblik alle glazen inge worpen. Alle café's en magazijnen in het centrum der stad sloten oogenblikkelijk. Alleen het café de la Renaissance bleef open. De tij ding van deze verregaande baldadigheden verspreidde zich in den schouwburg, alwaar een ware paniek ontstond. Een groot aantal personen verlieten de zaal. Verschillende gendarmes en chasseurs- éclaireurs werden zwaar gewond, in La Per manence binnengebracht alwaar een aantal geneesheeren de gekwetsten met de meeste zorg verpleegden. De garde Martial van de chasseurs-éclai- reurs heeft op de place Delcour de roode vlag veroverd. De burgemeester heeft een proclamatie uitgevaardigd waarin hij hulde brengt aan den moed en de activiteit van politie, gen darmerie en garde-civique, en medegedeeld dat elke nieuwe poging tot oproer onmid dellijk streng en met kracht zal wordeu tegengegaan. ENGELAKO. Het hoogerhuis nam met 76 tegen 62 stemmen het voorstel Thurlow aan, ten gunste van het openstellen der Londensche musea op Zondag. Het lagerhuis verwierp met 115 tegen 109 stemmen het door den heer Gladstone als onpractisch bestreden voorstel van den heer Richard, verklarende, dat het onbillijk en ondoelmatig is, om zonder toestemming van het parlement oorlog te verklarenver dragen te sluiten of grondgebied teannexeeren. De heer Gladstone verklaarde in het lager huis, dat hij hoopte in de volgende week den dag te kunnen aankondigen, waarop hij eene uiteenzetting zijner Iersche politiek zou geven. Hij wenschte, met het oog op de loopende geruchten, in herinnering te bren gen, dat de waarheid in deze zonder woord verbreking niet kon medegedeeld zijn. llij beval dus, omtrent het verder verspreiden van deze geruchten, veel omzichtigheid, gelijk hij het zou wenschen te noemen, een gezond scepticisme aan. De Pall Mall Gazette meldtdat het ontwerp tot conversie van de Daïra-leening is goedgekeurd door Duitschland, hetwelk in volkomen overeenstemming is met En geland en Egypte. Alleen de bijzonderheden der conversie moeten nog geregeld worden. Door het hof van crim. politie in Bowstreet (Londen) is toegewezen het ver zoek der Fransche regeering, om uitlevering van den onlangs te Londen in arrest ge nomen Russisehen prins Georg Eristoff, aan de Parijsche overheden. De prins wordl beschuldigdin Frankrijk onder valsche voorspiegelingen geld te hebben verkregen. Bij zijn arrestatie werden bij hem gevonden 4 stuivers, verscheidene brieven, zeven lom bardbriefjes, een leege portemonnaie en een pas, die hem als prins Eristoff legitimeert. De commandant van het MHeilsleger" heeft een der groote booten van de Monarch lijn gehuurd, om daarmede 1000 van zijn manschappen naar New-York over te bren gen. Men is van plan daar een parade te houden en dan weer naar huis te gaau. FR AM KK IJ K. - De industriëele groep in de kamer van afgevaardigden zal den heer De Freycinet verzoeken, de internationale overeenkomst betrekkelijk den industriëelen eigendom op te zeggen. De minister van oorlog, generaal Bou- langer, heeft eindelijk een beslissing geno men over den baard in het leger!! De meeningen der verschillende corps comman danten liepen zeer uiteen. Sommigen wil den niets bepalen, anderen weer achtten den baard, gelijk die bij de jagers te voet gebruikelijk is, het beste. De minister heeft nu echter beslist dat de officieren en onderofficieren knevel met sik of een vollen baard mogen dragen, mits deze niet zoo lang is, dat hij het nommer van het regi ment bedekt. Bakkebaarden alleen zijn echter verboden, zoo voor officieren als minderen. Soldaten en korporaals zullen een vollen baard dragen. Het hoofdhaar zal vooral van achteren, zeer kort worden ge houden. Door de vergunning aan Franschen militairen gegeven om den baard te laten groeien, zal naar men berekent eene bezui niging van ongeveer 750,000 frs. jaarlijks worden verkregen. De minister van oorlog heeft een de creet uitgevaardigd, volgens hetwelk in elke kazerne onder de naam ySalle d'honneur'' een lokaal zal worden ingericht, bestemd voor het onderling verkeer der dienstdoende officieren. Het lokaal moet prijken met drie bustes, nl. van de republiek, den president der republiek en den bevelvoerenden generaal. Bij het opnemen der laatste volkstel ling, hadden de autoriteiten een kolom doen invullen, waarboven de woorden „zonder godsdienst". In deze kolom schrven zich 7,000,000 personen in. De negentien door een dollen wolf gebe ten Russen zijn, als patiënten vau den heer Pasteur, verleden Zaterdag te Parijs aange komen, o. a. een achtjarige jongen, die met geweld moest worden meegenomen, daar hij in den grootsten angst verkeerde „voor den Franschen dokter, die hem kwaad zou doen." Vier mannen en een vrouw worden in het Hötel-Dieu behandeld. Hun kwetsuren zijn van dien aarddat zij zich niet als de anderen naar het laboratorium in de Ulmstraat kunnen begeven. Te Parijs zijn reeds meermalen pogingen in het werk gesteld tot oprichting van een afschaffers-genootschap. Ofschoon de Parijze- naar zeer matig is, kan hij toch zijn glas wijn niet missen. Lichte wijn is niet bij zonder duur te Parijs en daarbij is het drink water er slecht. In de laatste jaren is echter het gebruik van alcohol aanmerkelijk toege nomen. Volgens de statistieke opgaven is de hoeveelheid alcohol, per hoofd gebruikt, verdubbeld. De laatste poging om een af schaffers-genootschap op te richten zijn be proefd door het genootschap van het Blauwe Kruis, doch ook deze poging is volkomen mislukt. DUITICHL AMD. De rijksdag verwierp na een langdu rig debat in tweede lezing het voorstel om trent de suikerbelasting. Prof. Virchow heeft Dinsdag 11. in het Pruisische huis van afgevaardigden de inen- tings-methode van Pasteur tegen hondsdol heid ter sprake gebracht en gevraagd, wat de regeering dacht te doen. Hij gaf te kennen, Pasteurs ontdekking zeer gewichtig te achten, maar de verkregen resultaten nog niet afdoende. Toch meende hij, dat die zaak ver genoeg gevorderd te achten was om aan de bevolking recht te geven, te ver nemen, hoe de regeering nu denkt te han delen. De minister Von Goszler antwoordde, dat het rijksdeparlement van gezondheid Pas teurs ontdekking met aandacht gevolgd had, maar evenals prof. Virchow nog zijne reserves maakte. Tot handelen was voor de regee ring in elk geval de tijd nog niet gekomen te minder omdat de zaak in Duitschland, ten minste in Pruisen, niet van zoo groot praktisch belang was als in Frankrijk. In Pruisen had men getracht het vraagstuk der hondsdolheid met den muilkorf op te lossen en met het voorschrift om alle dieren af te maken, die met dolle beesten in aanra king gekomen waren. Die wet was van 1880, en in de laatste 5 jaren waren afgemaakt 672, 532, 431, 350 en 352 dieren. In die jaren waren aan beten van dolle beesten gestorven 18, 6, 4, 1 en 0. De minister noemde die uitkomsten zeer opmerkelijk. Verder is over deze zaak, die bij de behan deling der begrooting van onderwijs enz. ter sprake kwam, geen debat gevoerd. LAATSTE BEK IC II TEM. Z. M. de koning heeft hedennamiddag 5J ure in bijzonder gehoor ontvangen den hertog De Almodovar del Valle, senaatslid, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Spanje bij het Nederlandsche hof ter overhandiging van zijne geloofsbrieven. De nieuwe gezant van het Spaausche rijk werd door jhr. Van Karnebeek, minister van buitenlandsche zaken, bij Z M. ingeleid. Een gala-rijtuig uit de koninklijke stallen haalde ZExc. af en bracht hem terug naar het „Hötel Paulez", vergezeld van's konings kamerheer, ceremoniemeester. In de correctioneele terechtzitting van het gerechtshof te 's Gravenhage werd heden behandeld het door den officier van justitie bij de rechtbank te's Gravenhage ingestelde beroep tegen het vonnis van voornoemde rechtbank, houdende vrijspraak van C. V. schipper te Delft en J. C., concierge van het gebouw der afdeeling Waterstaat van het ministerie van W.II. en N.terzake van den bekenden, hun ten laste gelegden diefstal van oud papier ten nadeele van voor noemd departement. Het proces leverde in hooger beroep geen nieuwe gezichtspunten op. De beide be klaagden voerden dezelfde verdediging als voor den eersten rechter, en hielden vol dat alles op eene vergissing berustte. Adv. gen. jhr. mr. De Savomin Lohman kon zich met het door den officier ingestelde beroep niet vereenigen. ZFÜA. achtte het vrijsprekende vonnis volkomen goed gewezen en requireerde bevestiging daarvan. De beide verdedigers van beklaagden, mrs. Goudsmit van Rotterdam en W. Thorbecke van 's Gravenhagevergenoegden zich met het kortelijk releveeren van omstandigheden die de gedachte aan kwade trouw geheel moesten weguemen. Het hof deed reeds in dezelfde terecht zitting uitspraak en bevestigde het vonnis van vrijspraak. Ook deed het hof uitspraak in de verle den week Zaterdag behandelde appellen. Na afloop der vergadering van gister avond in het Volkspark te Amsterdam heb ben er in de Tuinstraat en in de Wester straat botsingen tusschen de politie en het volk plaats gehad. De agenten maakten van hun wapenen gebruik om de menigte uiteen te doen gaan. In het Volkspark te Amsterdam was hedenmorgen te elf uur wederom een zeer groot aantal werkeloozen bijeendie wachtten op de uideeling van brood, welke was aan gekondigd. Door de afdeeling Amsterdam van den Sociaal-Democralisclien Bond waren drie duizend, door een particulier, die wenschte onbekend te blijven, vijf honderd ongebuilde tarwebrooden, uit de broodfabriek De Haan, beschikbaar gesteld. De groote zaal was ten ongeveer half twaalf geheel met werkeloozen gevuld. Op het plein stond een groote menigte vrou wen, die op de uitdeeling wachtten. De heer Fortuyn sprak iu de zaal de me nigte toe waarna de uitdeeling der brooden plaats had. Men schrijft ons: De Hilversumsche Onder-Meent staat in brand. Waardoor het ongeval veroorzaakt werd is niet met zeker heid bekend, doch zeker is het, dat ten gevolge van de buitengewone droogte der velden, hfet vuur zich snel over de heiden en weiden uitbreidt, en daar er zich geen water in de nabijheid bevindt zal het blus- schen van den brand hoogst bezwaarlijk zijn. {D. v. N.) Gisterenmorgen heeft te Bolsward zekere F. F., een eenigst kind, zijn vader met een bijl zoodanig op het hoofd geslagen, dat de reeds bejaarde man niet buiten levensgevaar is. Naar aanleiding van het feit, dat de zoon zijn kleedereu verkocht had om sterken drank te kunnen koopen, schijnt een huiselijke twist voorafgegaan te zijn. De heer T. Van der Wey heeft den vader in behandeling genomen; de zoon is naar het politiebureau gebracht. GEMENGDE BERICHTEN. In Silezië hebben weer hevige sneeuw stormen gewoed. Een paar dorpen zijn let terlijk ingesneeuwd, zoodat de inwoners hun weg mcesten uitgraven, wilden zij niet ge heel van de buitenwereld worden afgesloten. Het vee heeft veel te lijden en wild van allerlei soort wordt in groote hoeveelheden dood iu de bosschen gevonden. In een der dorpen zijn vijf kinderen, die naar school gingen, onderweg dood gevroren. In Oostenrijk is Zondag een sterke dooi ingevallen. Iu Galicië, Karenthië en Tyrol is men zeer ongerust en vreest men ernstige overstroomingen, wanneer de groote sneeuw massa begint te smelten. De Donau bij Weenen wast snel. In de vorige week werd, naar men aan de Fr. Ziet. meldt, te Baden-Baden een gemaskerde optocht gehouden. Ook de kei zerin van Oostenrijk behoorde onder de toeschbuwers. Hare Majesteit ging met haar bloedverwante, de gravin Trani en hare dochter, prinses M.... door de Sophien- allee, toen eensklaps het volgende plaats vond. De harlekijn, die met zwart gelaat den stoet opende, ging namelijk op de prin ses toe, sloot haar haitelijk in zijne armen en gaf haar twee goedgemeende kussen, waarbij hij sporen van zijn tijdelijke mooren- dom op haar gloeiende wangen achterliet. De zwarte man, die er geen oogenblik aan gedacht haddat hij eener prinses hulde bewees, werd den volgenden dag, nadat zijn identiteit was vastgesteld, in verhoor ge nomen, maar toch weer op vrije voeten gelaten. Naar uit Bromberg wordt gemeld is de spoorweglijn Bromberg-Dirschan tenge volge van een sneeuwstorm sedert jl. Dins dag onberijdbaar. Een sneltrein dérailleerde op dien dag in de nabijheid van Klahrheim en de stoker er van werd gekwetst. Op de lijn Klahrheim-Laskowitz bleven spoortreinen in de sneeuw vast zitten, maar l et mocht véór het aanbreken van den nacht gelukken die tot aan de naastbijzijnde sta tions te brengen. Honderd soldaten en ze ventig arbeiders waren - daartoe aan het werk. Een heer te Parijs, die dezer dagen van een notaris de mededeeling ontving, dat hij 400,000 fr. geërfd had, is van blij l- schap krankzinnig geworden. Hij begon met zijne keukenmeid te slaan, liep daarna de straat op, viel eiken voorbijganger aan trachtte, naar huis teruggebracht, tweemalen uit het raam te springen en stak ten slotte den boel in brand. Gelukkig werd het vuur

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2