NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Kfteze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. AB0iiyE8!E$T: Maandag 22 Maart 1886. N°. 68. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nuumier 10 Cent. Van d6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, i contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. 199° Jaargang. Stads-Bericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 5 der Wet van den 28en Juni 1 SS 1zooals die nader is gewijzigd; Brengen Ier algemeene kent LI, dal door M. ELENBAAS, huisvrouw van C. Tuyn, wo nende te Loosduinen, een adres is ingediend om vergunning tol verkoop van sterken drank in hel klein in hel perceel Oude Singel no. 134. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie ouraiit. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 Maart 1886. ITADSNIEUIVI. Door Z. M. is aan A. Franke, ge wezen brievenbesteller te Leiden, een pen sioen verleend ten bedrage van f 225 's jaars. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 48 tot 74 volwassen personen en 10 tot 21 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 1 geval van roodvonk aangegeven. Overleden aan besmettelijke ziekte, geene. Voor een paar jaar geleden mochten wij kennis maken met het spel van den heer S. Van Groningen en wisten toen niet wat het meest te bewonderen: zijne tech niek of zijne meesterlijke opvatting. De belangstelling van het kunstminnend publiek was toen, evenals wij zulks in Leiden in de laatste dagen tot ons leedwezen mochten ervaren, niet groot. Artisten van naam, zooals Popper, lieten liet door hen aange kondigde concert, wegens te geringe deel neming, niet doorgaan, terwijl anderen, die werkelijk aanspraak mochten maken op sym pathie, bij hun optreden zich bitter teleur gesteld zagen. Dat dit oorzaak zal worden, dat de voornaamste artisten Leiden niet meer zullen bezoeken, is boven allen twijfel verhevenof bestaat er ten onzent geen verschil meer tusschen kunstenaars en kun stenmakers. Laat ons den heer Van Gro ningen toonendat wijdoor eene groote opkomst, die vraag willen beantwoorden. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschapaan de rijks-universiteit alhier, de heer J. Z. Mazel, geb. te Leeu warden, na verdediging van zijn academisch proefschrift, get.: „De verdediging der ri vierdijken bij ijsgang en hoog opperwater." HH. MM. de koning en de koningin zullen na hun gewoon jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad (van 27 April tot 4 Mei a. s.) veertien dagen op het paleis Het Loo gaan vertoeven, om vervolgens voor zes weken naar het buitenland te vertrekken en 1 Juli op het domein Soestdijk aan te komen, waar zij het verder gedeelte van den zomer zullen doorbrengen. 1v. Z. en 's Gr.) Naar men verneemt zal H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen bin nenkort een bezoek aan ons hof brengen. De Londensche correspondent van de N. B. Ct. deelt mede dat te beginnen met 1 April e. k. er gelegenheid zal bestaan tot het verzenden van gewone en aangetee- kende briefkaarten, met betaald antwoord, tusschen Engeland en de Nederlandsche West- en Oost-Indische koloniën. Voor de West-Indische bedraagt het dubbele port drie, voor de Oost-Indische vier stuivers, en het aanteekengeld in beide gevallen twee stnivers. Teil aanzien van den te volgen weg zijn alle beperkingen afgeschaft. Naar het Vad. uit goede bron ver neemt, heeft de generaal-majoor Stolk, in specteur der genie, het voornemen tegen 1 Mei e. k. pensioen te vragen. Op de spoorwegen van den „Grand Central Beige" kunnen thans ook de con ducteurs aan de reizigers plaatsbewijzen tegen betaling afgeven. Voor de betrekking van directeur van het K. Z. B. Genootschap te 's Hage, hebben zich niet minder dan 98 sollicitanten aangemeld. In eene gehouden bestuursver gadering is hieruit een 16-tal gekozen, uit welk getal tegen 1°. April a. s. de defini tieve keuze zal plaats hebben. De „Rotterdarasche Liedertafel", direc teur de heer C. C. A. De Vliegh gaf eergister avond eene huishoudelijke uitvoering tot herdenking van den 70en geboortedag van Verhulst. Het programma omvatte compo sities (12) van den jubilaris. Dinsdagavond vertrokken uit Pernis twee jongelieden, met eene partij versche visch naar Antwerpen, waarvoor zij f 600 besoinden. De helft daarvan zonden ze aan den boekhouder, met het overige gedeelte echter zijn zij nog niet teruggekeerd. Men zegt, dat zij naar Amerika vertrokken ziju. Honderd Rotterdamsche firma's, be langhebbenden bij handel, scheepvaart, nijver heid en landbouw van Nederland en zijne koloniën, hebben aan de tweede kamer een adres gericht, waarin zij instemmen met het door anderen geuit verlangen naar afschaffing der rechten, die bij uitvoer van producten uit onze koloniën worden geheven, en waar in zij tevens de noodzakelijkheid erkennen, dat er ook gelet worde op de belangen van het moederland en dat alzoo bedoelde af schaffing uitsluitend bepaald zij tot den uit voer daarheen. H. M. de koningin van Zweden wordt 25 dezer te Amsterdam in het Amstel-hotel verwacht. De politie te Amsterdam ontdekte eergisteren dat een man zich op den naam zijns broeders had laten aanwerven als ko loniaal. Gisterenavond waren weder eenige hon derden personen in het Volkspark te Am sterdam bijeen, waar een paar sociaal-demo craten toespraken hielden. Bij het uitgaan zorgde de politie weder dat de menigte zich verspreidde. Op ('e Bloemgracht deed de politie een troepje zin genden uiteengaan. Ii^ de Westerstraat werd bij het versprei den van een oploop een agent van politie door een steen in het aangezicht getroffen en vrij ernstig bezeerd. De heer J. J. W. Verhulst, te Am sterdam, een onzer meest gevierde toon kunstenaars, werd gisteren bij zijn zeven tigsten jaardag door velen gecomplimenteerd in Felix Meritis. Namens de feestcommissie, die zich gevormd had, spraken de burge meester en prof. A. D. Loman, die den jubilaris eene feestgave aanboden met daarbij behoorend album, eene gave in een couvert met eene oorkonde. De heer Böhringer overhandigde den jubilaris, namens de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst eveneens eene oorkonde. Voorts ontving de heer Verhulst van onderscheidene zijden tal rijke blijken van belangstelling. Op 23 en 24 Maart e. k. zal te Zaan dam worden verkocht de inboedel van wijlen K. Zwikker, landbouwer te Zaandam. Onder de voorwerpen, welke daarbij zullen worden geveild, komt ook voor een zilveren beker, indertijd door Czaar Peter den Groote ge schonken aan Klaas Janssen Tromp, groot scheepmaker te Westzaan. De geschiedenis deelt omtrent deze antiquiteit het volgende mede: Op herhaalde aanzoeken van Czaar Peter begaf deze Klaas Janssen Tromp zich in 1711 naar Rusland en werd daar eerste baas op de werf te Kasau. Voortdurend ontving hij daar bewijzen van de gunst van Czaar Peter, o. a. het geschenk van eenige zilveren bekers, waarop aan de eene zijde bij afwisseling eene roos of zonnebloem, en aan de andere zijde het woord Kasan ge graveerd staat. Tot beden bleef de beker in de familie van Tromp bewaard, ofschoon de naam zelf door het sterven der manne lijke en het huwelijk der vrouwelijke erfge namen verloren is gegaan. Dezer dagen overleed te Doetichem een oud man, die, voor zooverre men wist, in geen ruime omstandigheden verkeerde. Hij stief zeer onverwachts, en tot groote verbazing van familie en bekenden, vond men bij 't uitkleeden van het lijk onder zijne kleederen eene voor die man vrij aan zienlijke som gelds verborgen, welke na tuurlijk door 't gerucht zeer vergroot werd, maar toch meer dan duizend gulden moet bedragen. De heer J. Van 't Lindenhoutdirecteur der bekende weesinrichting te Neerbosch, heeft over de maanden Oct., Nov. en Dec. van het vorige jaar, aan giften en legaten ontvangen de zeer aanzienlijke som van f 27,943.04. De buitenplaats „Agricol Antram", te Quatre-Bras, onder Bergum, toebehoorende aan den notaris R. Barends, te Heerenveen, en indertijd f 30,000 gekost hebbende, is bij afbraak verkocht voor f 1500. In zake E. F. te Godlinze (als ci- FEU1LLETON. 257.) „Mijnbeer! ik ben klaar," sprak zij. „Ileb je al ontbeten!" „Ik was spoedig daarmee gereeddaar ik, zooals u ziet, nog den tijd heb gehad mij aan te kleeden." De vicomte gaf haar Aurora's brief, dien zij in haar zak stak. „Je weet wat je hebt te doen en te zeg gen aan de onderwijzeres?" „Ik zal geen van uw voorschriften ver geten." De onderwijzeres, ik wil dit nog eens herhalen, moet noodzakelijk hier komen. Als die brief niet voldoende is om er haar toe te doen besluiten, reken ik op je behen digheid. Je zult je rol goed moeten spelen." „U kan gerust wezen, ik zal mijn best doen." „Ik heb alle reden te hopen dat het luk ken zal. Ja, 't is waar, ik moet je mijn compliment maken." „Waarover?" „Over den brief, dien je de kleine hebt laten schrijven." „Is u tevreden?" „Als ik het niet was, zou ik mijn mond er over houden. „Nu kan je vertrekken. Ik heb je niets anders te zeggen." De Mottige ging heen. Op een kleinen afstand van het huis wachtte sedert een oogenblik Cohbri, op den bok van het rij tuig gezeten. De Mottige stapte in den koets. Het paard kreeg een zweepslag en snelde voort. Staande voor het open venster zag de vicomte den fiaker wegrijden en weldra tusschen de boomen verdwijnen. „En nu, laat ons wachten," sprak hij binnensmonds. XV. AURORA.'S BRIEF. Na den ganschen ochtend te hebben heen en weder gedraafd om inlichtingen te ver krijgen, die niemand, helaas! haar kon ver strekken, was gravin De Lasserre even voor eenen te huis gekomen, uitgeput van ver moeienis en geheel moedeloos. Zij had even wel de kracht gehad haar eenvoudig maal gereed te maken. Zij was aan tafel gaan zitten en had een weinig gegetendoch zon der trek, hoewel zij den ganschen ochtend nog niets gebruikt had. Telkens deden de snikken haar schier stikken. Had zij den moed iederen dag wat voedsel te gebruiken dan was het omdat ze de noodzakelijkheid ge voelde haar krachten bijeen te houden, die dreigden haar te begeven. Zij zat nog aan tafel, met het hoofd op de handen geleund en heete tranen schreiende, toen drie zachte tikjes op de deur haar de den sidderen. Zij ging overeind zitten. „Ik heb mij niet vergist," sprak zij bij zich zelve, //'t Is wel hier, dat men ge klopt heeft." Zij spitste het oor en hoorde op het por taal, bij haar deur, iemand als van onge duld trappelen. Snel wreef zij met het servet eenige ma len over haar gelaat om de laatste sporen harer tranen af te wisschen. Daarna ging zij open doen. De Mottige trad binnen met een neiging. Op het gezicht dier oude vrouw, zoo af schuwelijk leelijk, die haar onbekend was, trad de gravin eenige schreden geheel ver schrikt terug. Wie moet u hebbenjuflrouw sprak zij. „Mevrouw Durand! Is u mevrouw Du- rand?" „Ja, die ben ik. Wat hebt ge mij te zeggen „Welnu, ik ben van buitenniet heel ver van Parijs en ik breng u een brief," ant woordde de Mottige, terwijl zij een paar stappen naar voren deed. „Een brief?" „Ja zeker. En het bewijs is, dat ik hem hier heb," sprak de boodschapster, terwijl zij het papier te voorschijn haalde. „En dien moet u mij geven?" „Aan mevrouw Durand, Rue Davy, 6." „Wie heeft u dien ter hand gesteld?" „Een jonge en mooie juffrouw." De gravin dacht terstond aan haar doch ter en voelde een levendige ontroering. „Geef, geef hier!" sprak zij met een van aandoening trillende stem. „U is toch wel mevrouw Durand, niet waar?" „Ik heb het u al gezegd." „Ziet u, de juffrouw heeft mij goed op het hart gedrukt den brief niet te geven dan aan die dame." „Ik herhaal het u, ik ben mevrouw Du rand." „In dat geval is de brief hier." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1