"Em. A. volksmenigte gevulddie ordelijk en kalm die een bepaald handwerk verstaan. De op- i -i- mj(jden merking werd door den inspecteur bevestigd. Zij leert ieder, die het verstaan wil, dat den loop van de zaak volgde. ±c uuuutu b van het volk bevond zich de heer Domela j Nieuwenhuis. De gewezen colporteur van Recht voor Allen De Zwart, die reeds verscheidene von nissen ten zijnen laste heeft, zal Dinsdag a. s. wegens diefstal voor de rechtbank te Amsterdam terechtstaan. liet llll. meent aan de standjes, die dezer dagen te Amsterdam voorkwamen, alle gewicht te kunnen ontzeggen. Het ver zekert, dat de beweging der oproermakers bijna alleen steun vindt bij opgeschoten jongens die van een jool houden, bij per sonen die het met den ernst des levens niet te hoog opnemen en bij misdadigers van beroep. Als bewijs dat de sociaal-democraten te Amsterdam geen noemenswaardigen aanhang vinden, deelt het blad mede, dat het schreeuwerig verkoopen van het blad der oproermakers op de openbare straat reeds is gestaakt, omdat men het niet meer kocht, daar het eentoonig opwekken van afgunst en burgerhaat het volk begon te vervelen. Uit het jaarverslag van de „Amster- damsche Omnibusmaatschappij" bleek dat in 1885 werden vervoerd 9.863.948 personen tegen 10.606.609 in 1884; met inbegrip van overstapkaartjes 14,192.182 personen Zij bezit 574 paarden, 179 trams en 672 man dienstpersoneel. De gemeente ontvangt f 62.760 retributie en f 16.295 voor bestra ting. Het dividend bedraagt 8pCt. In het lland, komt een afdruk voor van de indrukken, door een verslaggever opgedaan in de politie-bureaux bij de uit- deeling van bons voor naturalia aan behoef tige stadgenooten. Kenschetsend inderdaad zijn de volgende vragen en antwoorden hier en daar door hem opgevangen. //Is je man niet meer aau de fabriek moeder jNeen meneer, er is een heele ploeg be dankt, en omdat de mijne nog wel ereis verzuimde, ziet u, was hij daar ook bij. #En jij, vrouw?" #Och meneer alles gaat tegenwoordig uit schoonmaken ik ben mijn beste huizen kwij a-Waar woon je kleine?" In de Laurierdwarsstraat, meneer. Vader leit in 't gasthuis, en moeder is vandaag een hal- ven dag uit werken." Een agent in burger- kleeding bevestigt hare mededeelingen. ff Waarom komt je moeder zelve niet, Keetje?" Moeder kon een brandje halen aan de werf." ff Je mag die kaartjes niet aan je va der geven, hoor." „Neen, meneer, de koffievrouw zal 't voor ons halen; moeder mag nog geen trappen loopen." ff Er is hier voor jou niets te halen, vrind; je hebt een gulden of zeven pen de sioen." Maar zes, meneer." ,'t Spijt me, maar er zijn er te veel, die niets heb ben en die moeten eerst geholpen worden." ff Zoo, Kees, had jij niet liever een borrel?" „Meneer, nou ik 'n kind heb, lubt u me nog nooit onbekaam gezien." Braaf zoo „Hoeveel kinderen moeder?" Vier, meneer, de oudste is zeven, en deze (de vrouw heeft een zuigeling op den arm) is nog aan de borst, maar och God, ik heb niets ffZoo, vrouw, jou man heeft toch den heelen zomer werk gehad.""Ja, meneer, alles goed en wel, maar we hebben er vijf, en hij loopt nou al dertien weken zonder een cent verdienste." In beide laatste antwoorden vooral, doet het Hond. opmerkenligt een heele lijdens geschiedenis opgesloten. Beide waren knap gedeede viouwen, wien dien gang veel moeite heeft gekost. De commissaris der tweede sectie (Oudebrug) zag een oud man in stilte, onder het heengaan, de kaartjes kussen. Op het uiterlijk der bedeelden valt overi gens weinig peil te trekken. Bij een zeer kleine minderheid is de ontbering op het gelaat te lezen, en toch blijft het in menig geval een raadsel, hoe de menschen in het onmisbaarste voorzien. Onmiskenbaar wordt er veel, zeer veel door bijzondere personen gedaan. Aan elk der vijf politiebureelen worden dagelijks tusschen de vier- en vijfhonderd lieden geholpen; aan de tweede sectie alléén (Noorderinarkt) is weinig toeloop, omdat de commissaris en zijn helpers daar bijna alle gezinnen kennen en de Kaartjes aan huis af geven. In de wijken met meer gemengde en afwisselende bevolking is dat niet doenlijk. Er is natuurlijk geen tijd, om ook aan- teekening te houden van het beroep. Die kolom van de lijst zou anders niet de minst belangrijke zijn. Heden (Woensdag)-ochtend bleek ons toch dat op de honderd bedeelden doorgaans slechts tien of vijftien voorkomen, meer ontwikkelde werkman, die hoofd en handen weet te gebruikenniet zoo gauw aan den dijk wordt gezet, en dat hij van de 's zomers overgelegde spaarpenningen eenige kwade dagen kan uitzingen. De hardste schreeuwers om brood in de volks vergaderingen zijn dus zeker niet de beste werklieden. Gisterenmiddag kwamen te Utrecht ongeveer een honderdtal werkeloozen aan het stadhuis om brood te vragen. Zij wer den door den burgemeester naar den bode van het armbestuur gezonden, die hun dat zou verschaffen op zijn last. Eenige menscheuvrienden te Nijmegen, de hh. S. Netto, J. G. Kubus en P. J. Gerritzen, roepen de algemeene weldadigheid in voor de arme Catharina Bekkers aldaar. Zij verkeert in droevige omstandigheden. Het feit dat zij in I860 aan den strijd tegen Belgie heelt deelgenomen, wekt ongetwijfeld de belangstelling. De genoemde heereu deelen o. a. het volgende mede: De kanonneerboot, waarop Catharina als waschvrouw vertoefde, had door het vijan delijk vuur duchtig geleden, ja zoo sterk, dat slechts een viertal weerbare mannen overgebleven waren. Onder de gekwetsten behoorde ook de bottelier wien Catharina op de kanonneerboot was gevolgd en dien men een arm had weggeschotenToen, te raidden van het vuur des vijands, nam zij het kloeke besluit de kleeding van den ge sneuvelden kajuitsjongen aan te trekken en op het dek het geschut te helpen bedienen, waartoe zij herhaaldelijk over de verschansing der kanonneerboot buigen moest oui mei den wisscher de stukken schoon te vegen, terwijl 's vijands lood haar elk oogenblik met dood en verderf dreigde. liet geluk wilde echter dat zij ongedeerd bleef. Later heeft zij geruimen tijd als marketentster oij de artillerie in een niet al te gelukkig hu welijk aan de Belgische grenzen met het leger rondgezworven. Op haar ouden dag in armoede vervallen en in minder goed gezelschap geraakt, moest zij veel ellende ondervinden. Thans is voor hare verpleging gezorgd en men hoopt op eenige bijdragen om haar verder een genisten ouden dag te bezorgen. - Op 1 Maart II. waren in de Ileldring- gestichten te Zetten 821 meisjes en kinderen geplaatst, als op Steenbeeköü, Magdalena- huis 26, Bethel 39, Talitha Kuini 149, Opleidingshuizen 17, en Normaalschool 4U. Sedert de oprichting van de gestichten zijn daarin reeds 3543 meisjes en kindeien ver pleegd, nl. op Steenbeek 1284, Magdalena- huis 127, Bethel 728, Talitha Kumi 1075, Opleidingshulzen 39, en Normaalschool 29i Woensdagmorgen had te Doesburg op de markt het volgende komische voorval plaats. Zekere Swaab uit Rotterdam, charlatan van professie, was bezig Goldenberger ket tingen uit te venten en prees deze aan als een uitstekend middel tegen rheumatiek, hoofdpijn, tandpijn, enz. toen een man erg steunend op een kruk bij hem heil kwam zoeken voor „zien rimmetiekerig been Swaab besireek het been met een zijner miraculeuse kettingen en ziet! oogenblikke lijk was de man genezen; hij wierp jube lende zijn staf over de straatsteenrn en was onuitputtelijk in loftuitingen aau het adres van zijnen weldoener. Jammer dat de poli tie, die het wonder ook al ter oore was gekomen, zeker van oordeel dat dergelijke vertooningen te rangschikken zijn onder overtredingen der wet op de uitoefening van geneeskunde, den verkooper van een zoo heilzaam werkend kettinkje belette de góe gemeente verder van haar rheumatiek en geld af te helpen. (Z, Cl.) Dedemsvaart, een uitgestrekt dorp met pl. m. 6500 zielen, heeft slechts één ge neesheer, terwijl, door het overlijden van den eigenaar, ook de eenige apotheek ge sloten is, zoodat de toestand daar, wat me dicinale hulp aangaat, treurig is. (N.R.Cl) Volgens te Zwolle ontvangen bericht is de stoomboot Amslel, welke den tocht door de Zuiderzee wilde beproevengisteren middag te 12 uur te Kampen teruggekomen. Voorbij Urk is de zee vol ijs, dat zeer hoog ligt opgestapeld, en waardoor de vaart naar Amsterdam volkomen werd afgesloten Eerstdaags vertrekken uit Veldhausen, niet ver van Ootmarsum, twee huisgezin nen, sterk 14 personen, naar Noord-Ame rika, om daar betere middelen van be&taau te gaan zoeken. Door den rijks-advocaat, mr. U. II. fluber, is P. S.koopman te Sneek, voor de rechtbank te Leeuwarden gedagvaard, ter zake dat hij in Nov. en Dec. jl. inet een paard heeft gereden, de eene keer voor een tilburyde andere keer voor een Utrechtsch tentwagentje, dus beide keeren voor een rij tuig op ijzeren of stalen veeren, belastbaar naar de le klasse, zonder dit paard te heb ben aangegeven. Gedaagde verweerde zich 1°. dat door den depothouder derZuid-Hol- landsche bierbrouwerij, van wien bij, als zijn agent, dit paard in gebruik had, het als werkpaard had aangegeven; 2° dat hij het die beide keeren gebruikte om bier rond te brengen. De rijks-advocaat betoogde, dat het paard niet was aangegeven als werk paard, maar ook dan nog gedaagde, als ge bruiker daardoor niet gedekt was en een werkpaard niet voor rijtuigen op ijzeren of stalen veeren mocht gebruikt worden. Hij concludeerde tot veroordeeling van gedaagde Lot f 196.25 boete. De rechtbank heeft deze vordering der administratie toegewezen. Tusschen eene bende van 15 smokke laars en 4 ambtenaren is op de grenzen van Groningen en Pruisen vrij ernstig ge vochten. Een der kommiezen heeft een smokkelaar uit Winschoten met een revolver schot zeer ernstig getroffen. De bijna 100-jarige vrouw De B. te Breda, woonde reeds sinds 25 jaren met hare dochter, ook al een oudje, op een zolderkamertje aan de Oude Vest aldaar, in haar onderhoud voorziende door voor dezen en genen naar de bank van leening te gaan. Nu begon het in den laaf sten tijd den beiden oudjes wat zwaar te vallen, om de trappen harer woning te beklimmen, en daarom verhuisden zij naar een beneden kamertje. Doch daar gevoelden zij zich in 't geheel niet te huis; onder het vreemde dak deden zij niets dan weeneu, met eene Sehnsucht naar hare vorige woning. Zij deden pogingen het geliefde zolderkamertje terug te bekomen, en dit gelukte. Zij zitten er nu weder gelukkig in haar lot, vast be sloten gedurende hare overige levensdagen liet niet meer te verlaten. sie met 42 tegen 37 stemmen aangenomen de conclusie van de commissie voor de ver zoekschriften om het adres-Croll neder te leggen ter griffie. Daardoor is verworpen bet voorstel van den heer Heldt om inlich tingen aan de regeering te vragen. Bij het debat over de Grondwetsherziening erkende de heer Schaepman de noodzakelijkheid van de herziening, vooral voor het onderwijs en het kiesrecht. De lieer Roëll achtte die noodig voor de successie, kiesrecht, de fensie en justitie. De heer Heldt kon niet medegaan zonder de zekerheid althans dat de Grondwet het algemeen stemrecht in de toekomst niet zou dwarsboomen. De minis ter van biunenl zaken achtte algemeen stem recht niet noodig. Met algemeen debat is gesloten. De discussie over het hoofdstuk onderwijs aangevangen. De heer Lohman verdedigde uitvoerig, om liet beginsel op te nemen in de Grondwet dat ook aan de bij- zondeie scholen subsidie zal worden ver leend. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. V GHAVË\IIAGË. Door Z. M. is de zilveren medaille, in gesteld bij Zr. Ms. besluit van 5 Mei 18*77 32toegekend aan R. C. Keunconsul- generaal der Nederlanden in Perzië als blijk van waardeering zijner belangstelling 's rijks wetenschappelijke en kunstverzame lingen, door schenking betoond. Door Z. M. is aan den heer M. C. Merens, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 April 1886, eervol ontslag verleend als notaris te Monnikendam, en aan A. J. J. Bottema, als hoofdopziener in 's rijks krankzinnigengesticht te Medemblik. Door Z. M. zijn de navolgende min dere geëmployeerden bij 's rijks werven, met ingang van 1 April aanstaande, benoemd a. bij 's rijks werf te Willemsoord: tot com mandeur 1ste kl. der scheepstimmerlieden J. Steinrath, J. Lumkeman en P. C. Wou ters, tot commandeur der ernstvuurwerkeis E. 11. D Goey en J. ilenkes; tot schrijver lste kl. P. 11. Kamp, C. A. Dekkers en G. A. Sonstral; tot bewaarder, J. II. Kalk warfb. bij 's rijks werf te Amsterdam tot schrijver lste kl. A. Van Oostendorp, J. II. Eden, W. L. Andriersen, P. Happee, M. Van Hoek, H. J. J. Jansen en G. C. Vos van Zalinge; tot teekenaar lste kl. J. J. Slavekoorde; tot teekenaar 2de kl. Pb. J. Koos, Ph. G. Huber, A. F. J. Heidoorn; tot teekenaar 3de kl. N. J. Grom hout; tot commandeur lslekl. der scheepstimmerlieden J. Albers, 11. Aris,#ll. Bondt, J. VanLoo, U. 1. KleynC. Van Hoek en C. 11. Van Breen; tot commandeur lste kl. der huis- timmerlieden A. F. Du Puis; tot comman deur lste kl. der schilders J. F. De Leeuw en A. Reitsraa; tot commandeur lste kl. der blokmakers C. Favot; tot commandeur lste kl. der ketel- en scheepsmakers A. De Vries, II. J. Van den Berg en J. J. VVil- lemse; tot commandeur lste kl. der vuur werkers J. G. Eerman; lot commandeur lste kl. der bankwerkers J. A. Viereke, H Brink- boer en M. J. Servaas; tot commandeur lste kl. der werfbouwers G. De Mol en L. G. Sont; tot machinist II. Schut, P. Huisken, H. Roos en C. Smit; tot bureeloppasser- facteur J. Letsch; tot commandeur der take laars, II. Verbruggen; tot lsten bewaarder B. F. llol, J. De Haas, F. J. Boon, L. C. Dorenbos, A. J. Veitinan en J. J. Van Veltlioven; tot portier G. F. Steeman, B. Spuy, J. Volder, II Jansma en C. W. Van Beek; tot booniwachter II. Teerds en C. F. Roeiofs; tol bewaarder J. C. A. M. A. Baudeneile; c. bij rijks werf te Hellevoelsluis: lot commandeur 2de kl. der huistiminerliedeii C. Kooper; tot commandeur der werktuig- makeis li. S. Fröberg; tot baas der zeil makers P. Kramer; tot lsten bewaarder J F. Schuoff, S. De Back, A. VY. De Wit en P. Van der Does, tot schrijver lste kl. 11. Van Es; tot opzichter der conserveerders J. YV. Muis. In de gisteren gehouden zitting van de tweede kamer is na eene uitvoerige discus- BELGIE. De Patriole deelt mede, dat een aan tal werklieden uit Seraing, Jemappe en Ougrée, zich te Luik hebben vereenigd, de straten dezer stad zijn doorgetrokken en bij verscheidene winkels en magazijnen de rui- liebben ingeslagen. Daarna zijn zij op het plein Delcourt tot staan gekomen, waar oproerige toespraken werden gehouden. De militaire macht is onder de wapenen ge roepen. Gisterenavond heeft te Luik eene manifestatie van werkeloozen plaats gehad, ter viering van den gedenkdag der Parij- sche Commune. Soldaten en politie zijn in de kazernes en bureaux geconsigneerd. EWGELAND. Tengevolge van de verklaring van het gemeentebestuur te Manchester, dat het aan de arbeiders geen werk kan verschaffen, heeft hier gisteren eene demonstratie van werklieden plaats gehad. Eene groote me nigte had zich voor het stadhuis verzameld, doch werd door de politie uiteengedreven. Ben gedeelte trok daarna door de straten waar de voornaamste winkels gelegen zijn, en veroorzaakte daar door hare oproenge houding een groot tumult. De ruiten van een groot confectiemagazijn werden verbrijzeld en verscheidene juwelierswinkels met plun dering bedreigd. De politie kwam echter tusschen beiden en verhinderde de menigte oin dit voornemen tenuitvoer te brengen. Drie personen weiden in hechtenis genomen, De hertogin van Marlborough heeft Za terdag II. in eene bijeenkomst van de Prim rose-League ter inwijding eener stichting het woord gevoerd. Zij zijde o. a.van oordeel te zijn, dat, als het land in gevaar is, ook de vrouwen zich met de politiek moeten bemoeien. In zulk een tijdsgewricht ver keerde, naar zij meende, Engeland thans, nu de Iersche piannen van den heer Glad stone het bestuur over Ierland aan agita toren en oproermakers dreigen over te leve ren en niet alleen lerlands ondergang na zich te slepen, maar ook het gelieeie Rijk in gevaar te brengen. Op het kasteel Lévens'Hall, in West moreland in Engeland, heeft men dezer dagen zeer merkwaardige geschiedkundige stukken van verschillenden aard gevonden. Onder deze bevonden zich vele brieven van de hand van koning Jacobus II, geschreven kort véor en na zijn vlucht uit Engeland. Van hun bestaan tot op den buidigen dag was niets bekend. Men heeft er onder van liet oorspronkelijk ontwerp van het manifest, door den koning uitgevaardigd te Rochester na zijn vlucht uit Londen, den eersten brief door hem na zijn landing op Franschen bodem aan een zijner getrouwen gezonden, bevat tende kennisgeving van zijn behouden aan komst te Boulogne, enz. De correspondent van de Times meldt uit Mandalay, dat de toestand in bet noor den van Birma en in de nabijheid der hoofd stad gunstig blijft. Generaal Prendergast zal weldra het opperbevel neei leggen en in Opper-Birma worden vervangen door gene raal White. De kroonjuweelen en de kost baarheden, welke in Thebaw's paleis zijn ge vonden, zullen naar Londen gezonden en daar verkocht worden. De gevaarlijkste vijand der Engelschen blijft de Alompra- vorst in het zuidoosten, doch weldra zullen ook deze troepen door een Engelsche afdee- ling worden bestookt. FK4KHRIJH. In den senaat kwam gisteren het wets ontwerp op liet lager onderwijs in behan deling. De kamer van afgevaardigden beraad slaagde gisteren over de interpellatie op de spoorwegtarieven.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2