k: mji mM ~wlj mm. jm. iu tt- verloren. De voorwaarden van concessie wa ren zoo bezwarend, dat daaraan niet kon worden voldaan en dit dus met eene wei gering gelijk stond. De aanvrage is slechts voor den vorm teruggenomen om den voort gang der zaak niet te belemmeren Spoedig komt er nieuw leven in". In De Amsterdammer van den 14den laat Pasquino „uit het Haagje" zich vol- genderwijze over Lentemaand van dit jaar uit. Welke vernuftige Hollander in den ouden tijd Hollandsche doopnamen aan onze Hollandsche maanden heeft gegevenis mij onbekend, maar als de man nog leefde, zou ik bescheiden in overweging willen geven, om hem naar de een of andere liefdadige inrichting te zenden, speciaal bekend onder den naam van gekkenhuis. De lijder moest, geplaatst worden in een vertrek, kunstmatig of onkunstmatig, verkoeld tot op 8 of 10 gr. onder nul; geen kachel of open vuur ter verwarming en niet meer dan één deken op zijn bed zonder gordijnen. Kleed hem in een dunne huisjas; hang ter versiering eenige winter- en noordpoolgezichten van A pol aan de witte kille muren; geef hem het uitzicht op een binnenplaats, die door de bekwame decorateurs van den Haagschen schouwburg of een andereu, is herschapen in eene besneeuwde stad, waar de menschen in bont of duffel gestoken, dampwolken uit hun roode neuzen blazende, elkaar kruisen zonder een oogenblik te blijven stilstaan, uit vrees van aan de straatsteenen vast te vriezen. Zijn oog behoorde telkens te val len op een grooten scheurkalender, met kristallen ijsrand, waarop met dikke letters boven den datum ^Lentemaand" gedrukt stond; en dan een van beiden, óf de man wordt ongeneeslijk stapelgek, óf hij geneest binnen de vier-en-twintig uren van zijn idéé fixe om de Hollandsche Maart den naam van Lentemaand te willen geven. Er wordt tegenwoordig ontzettend ge klaagd over stilstand en achteruitgang in zaken, over malaise en werkeloosheid, maar liet is Jan toch een troost, hoewel een schrale, bekent Pasquino, dat er één tak van nijverheid is, die thans meer bloeit dan hij in een lange reeks van jaren gedaan heeft, naraenlijk de handel in brandstoffen en vuurmakers. De grootste kans om over reden te wordenleveren tegenwoordig de steenkolenwagens op. Een slecht land waar het niemand goed gaat. Sedert eenige dagen wordt uit den Haarlemmermeer- en Lutkemeerpolder turf naar Amsterdam en Haarlem vervoerd. Er is in de arbeiderswijken vooral gebrek aan brandstof; turf is er peperduur. Velen ver voeren nu per handkar die brandstoffen naar de stede. Zaterdag was de Amsterdamsche straatweg als met wagentjes bezaaid. Het uitventen levert een flink daggeld op. Door de Haarlemsche politie is aan gehouden een 22-jarige stalhoudersknecht, die op een dag ongeveer f50 had zoek ge maakt die hij bij verschillende klanten voor zijn patroon had ontvangen. Van het buitenverblijf Stad en Wijk, gelegen aan den Wagenweg te Haarlemdat alleen in den zomer bewoond wordt, is eene groote partij lood ontvreemd. Ofschoon het nog niet werd vermeld, schijnt burger J. A. Fortuyn toch in hoo- ger beroep te zijn gekomen van het vonnis der rechtbank dd. 11 Febr. 11., waarbij hij wegens de beleedigende woorden jegens de autoriteiten: ^de regeering en de regeerende klassen zijn de moordenaars" tot eene boete van f250 was veroordeeld. Althans de zaak zal 22 dezer voor het gerechtshof van Am sterdam dienen. Door weldadige stadgenooten daartoe in staat gesteld, deelden vijf commissarissen van politie te Amsterdam gisteren den gan- schen dag bons uit voor levensmiddelen. Hiervan werd door duizenden dankbaar ge bruik gemaakt. Woensdag heeft weder eene meeting plaats. Gisterenavond te 8 ure ontspoorden eenige wagens van een goederentrein nabij de Korte Prinsengracht te Amsterdam vóór de viaduct, ten gevolge van een defect aan een goederenwagen. Door dit ongeval wer den aankomst en vertrek van de Hollandsche en de Noordhollandsche treinen zeer ver traagd. Gelukkig hadden er geen ernstige ongelukken plaats. De trein van 8 u. 85 kon eerst ruim 10 uur in de richting van Haarlem vertrekken. De passagiers van den aankomenden trein moesten vóór de plaats van het onheil uitstappen. (W. R. Ct.) Bij een melkboer onder Nu mansdorp zijn in dezen winter twee runderen van den honger omgekomen. Thans, nu er in de bevroren weiden geen grassprietje los is, heeft die boer reeds een deel van zijn arm vee de deur uitgejaagd. Hij is een harts tochtelijk jager; 's morgens in de vroegte gaat hij met zijn geweer uit, en komt avonds, gewoonlijk met niets meer dan zijn geweer, terug. Toch houdt hij de jacht vol. Op het ijs werden in de vorige week door de Monnikendammers ruim 100,000 spieringen buit gemaakt, die tegen gemid deld 40 ets de 100 zijn opgekocht en naar Amsterdam verzonden. Te Baarn zal een herstellingsoord ge opend worden met Mei a. s., voor her stellenden van alle gezindten boven 14 jaren. Onder Apeldoornen wel tusschen Ruurloo en Kootwijk, heeft een hevige heidebrand gewoedover ongeveer 300 hec taren is de heide eene prooi der vlammen geworden. De oorzaak is onbekend. De exploitatie van de spoorweglijn Nijmegen-Cleve door de Holl. IJzeren spoor weg-maatschappij treedt, naar het D. v. iV. verneemt, op 1 April in. De beide te Zevenaar in hechtenis ge nomen Duitschers zijn door de justitie te Arnhem op vrije voeten gesteld. Zaterdagnamiddag heeft in een der lokalen van de Rijks IJoogere Burgerschool te Leeuwarden een vrij hevige gasontploffing plaats gehad, ten gevolge waarvan een 7tal glasruiten zijn gesprongen. De gasfitter, die met den concierge in het lokaal aan wezig was, is met den schrik vrijgekomen. Eerstgenoemde, zoekende naar een lek, be vond zich op het oogenblik der ontploffing in een kast en was aanvankelijk geheel be dwelmd. Te Breda was verleden week tijdens Carnaval de bank van leening zóó opgevuld dat geen panden meer konden worden aan genomen. Verleden Donderdag overleed te Maas- bracht de vrouw van een onbezoldigden rijks-veld wachter uit Linne. Een geneesheer te Roermond gaf een bewijs van lijkschou wing, zonder dat deze had plaats gehad, en de begrafenis zou Zaterdag plaats heb ben. Nog juist intijds echter werd ontdekt, dat de vrouw een gewelddadigen dood was gestorven, en haar man werd, na een ter plaatse ingesteld onderzoek door de justitie, gevankelijk naar de gevangenis te Hoermond overgebracht, als verdacht haar moordenaar te zijn. GRAVËKUAGE. Door Z. M. is aan den heer K. De Jong Rz., op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Augustus 1886, eervol ontslag verleend als notaris te Sneek. Door Z. M. is G. D. S. A. Camphuis, gepens. kapitein van het Oost—Indisch leger, benoemd tot 1ste luitenant-adjudant, met den persoueele rang van kapitein, bij de dienstdoende schutterij te 's Giavenhage; tot burgemeester: van Kloosterburen, J. Waterbolk, secretaris dier gemeente; van Noordbroek, D. D. Dijkstra; van 'Beteringen, E. Oomen, van Heemstede en van Benne broek, J. Ph. Dolleman; van Drussen, J. II. Sprangers; van Moordrecht, A. Chr. Snel; vanRitthem, C. J. J. A. VanTeylm gen; van Grafhorst, van Wilsum en van IJsselmuidenC. H. A. A. Engelenberg, secretaris dier gemeenten, en is op hun ver zoek, eervol ontslag verleend: met ingang van 1 April e. k., aan J. A. Van Hengst, als burgemeester van Loenen, van Loenersloot en van Ruwiel; en met ingang van 1 Mei e. k., aan J. B. Nederveen, als burgemees ter van Maasland. Door Z. M. is benoemd, bij het wapen der infanterie en wel bij het 1ste regiment, tot le luitenant, de tweede luitenant A. J. Groustra, van het korps. Door Z. M. is dc kapitein J. II. Boerrigter, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Door Z. M. zijn op hun verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen, de heer A. Frenay, gewezen boormeester der 2de klasse bij het grond- peilwezen in Nederlandsch-Indië, laatstelijk met verlof hier te lande; de heer L. Wessels, laatstelijk resident van Japara, thans met verlof hier te lande, en de heer D. Meijer, laatstelijk resident van Kediri, thans met verlof in Europa. De minister van financiën zal op 18 en die van marine op 19 dezer geen audiëntie verleenen. BUITENLANÜSCHE BERICHTEN. BELGIË. De vader van den belgischen minister V3n Buitenlandsche Zaken, de prins De Chimay, is te Londen, waar hij in de laatste j iren verblijf hield, plotseling overleden. Na 1830 heeft hij België achtereenvolgens vertegenwoordigd in Den Haag, te Frank fort, te Rome, te Florence en te Parijs; gedu rende een jaar was hij gouverneur van Luxemburg en verscheiden jaren lang afge vaardigde van Thuin in de Kamer. FRANHRIJ K. In de kamer van afgevaardigden werd gisteren de beraadslaging over de interpellatie- Camélinat voortgezet. Aan den heer Floquet twee motiën overhandigd, die door hem werden voorgelezen. De eerste afkomstig van drie groepen der linkerzijde, drukt het vertrouwen uit jegens de regeering, in haar voornemera tot herziening der mijmwetgeving. Zij wordt goedgekeurd door den heer de Freycinet, die de tegenwerpingen van den afgevaardigde Raoul Duval beantwoordt en de noodzakelijkheid betoogt van eene her vorming der wetgeving, overeenkomstig het recht en de billijkheid en zonder schending van eigendomsrechten. (Goedkeuring van linker- en rechterzijde.) De motie van orde der linkerzijde werd daarop met 379 tegen 100 stemmen aangenomen. Bij de beraadslaging over het bij de kamer ingekomen vooistel tct invoering van gesloten briefkaarten, verklaarde de minis ter Granet, dat de open briefkaarten niet konden worden afgeschaft, met hel oog op de internationale postverdragen, waarbij Frankrijk zich tot de uitgifte daarvan heeft verbonden. Bovendien hebben zij reeds lang het burgerrecht verkregen, en het jaarlijksch debiet bedraagt niet minder dan 34 mil- lioen. Iuvoering van gesloten briefkaarten tot den prijs van tien centimes zou aan het binnenlandsche brievenverkeer (voor 15 cen times) ernstig afbreuk doen en aan de schat kist een nadeel veroorzaken van 5 10 millioen frs. Wilde men derhalve gesloten briefkaarten invoeren, dan zouden deze tegen den prijs van 15 cedtimes verkrijgbaar moe ten worden gesteld. De Temps deelt mede, dat de aange kondigde geldleening zal loopen over een kapitaal van 1464 millioen, 3 pCt. perpe- tutele schuld, en met over een milliard, zooals eerst bericht werd. D111T»CHLAND. Gisteren begon te Frankfort aan den Main, het rechtsgeding tegen den commis saris van politie Meijer en verscheidene po- litie-ageuten, wegens overschrijding hunner ambtsmaclit bij gelegenheid van de begrafenis van een socialist op 22 Juli van het vo rige jaar. De heer Meijer beweert, dat hij op het kerkhof tot driemalen toe de samengekomen menigte had uitgenoodigd, uiteen te gaan, en dat hij haar daartoe ook den tijd had gelaten. Eerst toen aan dit bevel geen gehoor werd gegeven, heeft hij de wapenen laten gebruiken, liij is daartoe moeten overgaan, wijl er bij het graf een redevoering werd gehouden. In de Schlesische Ztg. geeft een Poolsch edelman, graaf F.", in overweging, prins Otto I Von Bismarck Schönhausen uit te roepen tot koning van Polen! De prins, zegt hijheeft zooveel gedaan en doet nog dagelijks zooveel, om het nationaal gevoel der Polen recht levendig te houden, dat, zoo het herstel van het Poolsche konink rijk tot aan de Zwarte Zee eenmaal ver wezenlijkt wordt, dit grootendecls zijn werk zal zijn. yEn al ware het Mephisto zegt de graaf, ,/wie ons koninkrijk herstelt, dien roepen wij uit erkentelijkheid tot ko ning uit f' TURKIJE. Aan Turkije is officieel medegedeeld, dat Servië en Bulgarije thans geheel op voet van vrede zijn. De Grieksche regee ring zendt groote krijgsvoorraden naar Tlies- salie. Op Creta gaan adressen rond, waarin de bevolking heftig tegen de demonstratie der internationale vloot protesteert. EGYPTE. Een rijke petroleumbron is ontdekt te Geb-cl-Seyd aan de knst van de Roode zee. De Egyptische regeeriug verwacht daarvan aanzienlijke inkomsten. PER TELEGRAAF. LONDEN, 16 Maart. Daily News meldt dat, naar aanleiding van Gladstone's voor stellen tot oplossing van het vraagstuk be treffende het grondbezit in Ierland, een kabinetscrisis is ontstaan. De lieer Cham berlain is met den premier niet eens in gevoelen over de onteigening van grond bezit en zou d is weldra aftreden. lieden is weder kabinetszitting. LONDEN, 16 Maart. De heeren Cham berlain en Trevelyanhebben hunne aan vraag om ontslag ingediend: de heer Glad stone heeft dit nog niet aangenomen. CAIRO, 16 Maart. In zijn antwoord op het voorstel van sir Henry Drummond Wolff, dat zes Engelsche regimenten zouden teruggenomen worden, verklaart Moekhtar- Pacha, dat het Egyptische leger op dit oogenblik niet in staat is, de grens tegen de insurgenten te verdedigen. SOFIA, 16 Maait De regeering logen straft het bericht, dat vorst Alexander zou zijn teruggekomen op zijne verklaringen, betreffende de benoeming tot gouverneur van Oost-Roemelië, zonder vaststelling van een bepaalden termijn. Zij verklaart dat de vorst geene andere verklaringen heeft afge legd en goedgekeurd dan die welke in de Turksch-Bulgaarsche conventie zijn opge nomen en door den heer Tzanoff zijn ge- teekend. LAATiTE BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd tot betaal meester te Assen, de heer J. C. Van Hasselt, thans betaalmeester te Tiel. De minister van financien heeft be paald, dat de betrekking van betaalmeester te Dordrecht, van den lOen Maart 11. af door jhr. J. F. A. Van Panhuys, surnu merair voor den dienst van 's rijks schat kist, tijdelijk zal worden waargenomen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer vrceg de lieer A. Van Dedem of de regeering een ontwerp wil indienen, waarbij wordt tegengegaan den verkoop en de verzending van kunstboter als natuurbo ter. De heer Ueldt bestreed dit ontwerp, omdat de margarineboter een uitstekend volksvoeding is en niet belemmerd mag wor den. De heer Rutgers van Rozenburg was sterk voor de voorziening als aanvulling op het strafwetboek. De heer Vermeulen vreesde al te groote belemmeringen voor de kunst- boter-industrie. De ministers van waterstaat, handel en nijverheid, en justitie verklaarden overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid tot aanvulling in het strafwetboek om de knoeie rijen in den boterhandel tegen te gaan. De wijze hoe dit zal moeten geschieden eischt nadere overweging. Ook de heeren Van Buma en Lieftinck wensckten het bedrog tegeu te gaan. De discussie over de wijziging van de Indische tarieven is aangevangen. De heer Cremer was voor, de heer Brouwers tegen het ontwerp. De minister verdedigde het ontwerp. Gedeputeerde staten van Zuidholland hebben den 9den dezer bepaald, dat het door elke gemeente te dragen gedeelte van het aandeel dezer provincie in de te leveren manschappen voor de lichting der nationale militie van 1886, zal beloopen o. a.voor Leiden 99, 'sGravenhage 281, Delft 69, Botterdam 370, Schiedam 66, Dordrecht 71 enz. Van wege de commissie tot het ver strekken van warme spijzen aan behoeftige schoolkindereu van alle godsdienstigen ge zindten te 's Hage gedurende den winter zijn van 7 December jl. tot verleden Zaterdag reeds 41182 portien eten uitgereikt; Z. M. de koning heeft ook dit jaar weder f 200 geschonken voor arbeiders zon der werk te Wageningen. GEMENGDE BERICHTEN. Te Darmstadt heeft het carnaval een menschenleven gekost. Reeds gedurende een paar dagen had een beer, die met een berenleider en een man die giften moest inzamelen, en in de straten danste, zeer veel pret opgewekt. In de berenhuid bevond zich een niet al te gunstig bekend staand man, en wel de sigarenmaker Johann Amend. Hij kwam op zekeren avond in zijn costuum in de herberg Het Anker" om er zijn kunststukken te vertoonen, en wilde een slok achter zijn nek aanbrengen om met dansen te beginnen, toen zijn lechterhand te dicht bij een gas vlam kwam en zijn rechtermouw in brand geraakte; hij trachtte door slaan met de linkerhand te blusschen, maar toen vatte ook de linkermouw vuur. Deongelukkige beproefde thans zijn costuum op de borst open terukken, en 't gevolg er van was, dat hij dadelijk geheel in vlam stond. Alle aanwezigen sprongen ontsteld uit de ramen en zelfs A mend's vrienden lieten hem in de steek. Slechts een enkel gast deed een poging om de vlammen door middel vau zijn mantel te verstikken, maar verbrandde bij die poging baard en gelaat, waarop ook hij de vlucht nam. Later mocht het anderen gelukken den brandenden man op straat te krijgen, waar Amend, die met vreeselijke brandwonden was overdekt, eindelijk uit zijn berencostuum kon worden bevrijd. De man stierf ten gevolge van de bekomen wonden reeds den volgenden morgen in het gasthuis. Uit Lyon wordt bericht dat daar bil jetten zijn aangeplakt, waarin het volk word$

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2